FNV tegen inschakelen werklozen voor dijken Pieter Douma van wintercup eerste winnaar modelzweefvliegen Middelburg 'in' voor vredesmonument almanak PZC/provincie 'PLANLUBBERS ONVERTEERBAAR' Dode griend gevonden Bouw achteraf van installatie voor ontzwaveling kost PZEM 23 min Weer spoor van vernielingen in Vlissingen WISSELTROFEE MODELVLIEGTUIG CLUB WALCHEREN Varende expo over energie in Middelburg MAANDAG 24 JANUARI 1983 AaRDENBURG-Er komt in Aardenburg geen internationaal vredesmonument. Schelte van Jelgerhuis van de 'Stichting Vredesmonument' en het ambachten centrum 'Demerary' in Middelburg willen het gedenkteken realiseren in de Zeeuwse hoofdstad. B en w hebben zich schriftelijk bereid verklaard het project te 'adopteren', op voorwaarde dat het de gemeente niets kost. 'Demerary' is gevraagd om binnen drie maanden suggesties te doen voor een geschikt terrein. Van Jelgerhuis. die met de Aardenburgse wethouder J. de Ridder al jarenlang ijvert voor een monument, dat de internationale vredeswil symboliseert, zegt Aardenburg met plezier te verruilen voor Middelburg. „Niet alleen omdat het de hoofdstad van Zeeland is. maar ook omdat er miljoenen toeristen komen en het Nagasaki als zusterstad heeft". Volgens de witbehaarde pacifist deed het gemeen tebestuur van Aardenburg - met uitzondering van De Ridder - in het verleden niets om zijn plan te steunen. ,3urgemeester Lockefeer zei: dat monument komt er nooit". Schelte van Jelgerhuis is geen moeite teveel bij het uitdragen van zijn ideeën. Hij schreef de koningin, was enkele keren te zien op de televisie en stond de NCRV- radio te woord. Van oud-minister van defensie Hans van Mierlo. die hij aanklamp te op een verkiezingsbijeenkomst, kreeg hij een granaathuls thuisbezorgd. Die liet de Aardenburger - het bijbelwoord indachtig - omsmeden tot een kinderschepje door de Middelburgse kopersmid Frans van de Kop. Zo ontstond het contact met 'Demerary'. Van Jelgerhuis zegt inmiddels ook medewerking te hebben gekregen van 'een grote vereniging van fabrikanten', die informeerde waar het vredesmonument komt te staan. Eén van de terreinen, die de stichting op het oog heeft, is de omgeving van de kinderboerderij 'De Klepperhoeve' aan de Schroeweg. VLISSINGEN - Het district Zeeland van de FNV heeft afwijzend gereageerd op de plannen van minister-president drs R. Lubbers om werklozen in te schakelen bij het verhogen van de zeewerin gen. In een brief aan de minister-president schrijft het FNV de plannen 'onverteerbaar' te vinden. Zoals gemeld wil Lubbers bedrijven die door werklozen niet mogelijk", aldus de van de overheid opdracht krijgen een tekst van de brief. Het districtsbestuur dijkgedeelte op te hogen verplichten doelt daarmee op de 'onnodige vrij- hiervoor een aantal werklozen in dienst heidsbeperiöng van uitkeringsgerech- te nemen. Zij zouden dan op basis van tigden' die daardoor zou ontstaan en de vrijwilligheid aan het werk kunnen, met behoud van uitkering. De minister president baseerde zich, volgens het districtsbestuur. bij de totstandko ming van die plannen op het Gemeen- schaps Taken PLan van ex-minister Van der Louw. De federatieraad van de FNV stelde zich vorig jaar op het stand punt dat over dat plan eerst een maat schappelijke discussie of politieke be sluitvorming plaats moet vinden alvo rens projecten op basis van dat plan worden uitgevoerd. Volgens het district Zeeland van de FNV past het ophogen van dijken overi gens in het geheel niet in het Gemeen- schaps Taken Plan en voldoen de werken niet aan de in het plan gestelde criteria. „Ook als wij de richtlijnen van de Sociale Verzekeringsraad hanteren, zijn de door u geopperde activiteiten 'concurrentievervalsing' ten opzichte van bestaande bedrijven. Ten derde kan volgens het districtsbestuur de rechtszekerheid van betrokkenen niet worden gewaarborgd. Qingse monteur aan gevolgen van explosie overleden BORSELE - Op het strandje ter hoogte van de PZEM-energiecen- trales nabij Borsele, is een dode griend gevonden. Het dier is zater dag onderzocht door medewerkers van het Rijksmuseum voor na tuurlijke historie in Leiden, waar het skelet tentoongesteld zal wor den. De inspecteur voor de dieren bescherming in Goes, G. Blijdorp, heeft een eerste onderzoek op het dier uitgevoerd en kwam tot de ontdekking dat het een griend be trof. Het is een dolfijnsoort die over het algemeen aangetroffen wordt in de Atlantische en Indi sche oceaan. Deze dolfïjnsoort, een zwarte dolfijn, komt hoogst zelden in onze wateren voor. CXJNGE - In de nacht van vrijdag op zaterdag is in het brandwondencen trum in Beverwijk de beer J. L. van de Voorde uit Clinge op 52-jarige leeftijd overleden. De heer Van de Voorde liep donderdag 2 december bij een explosie in een garage in Heikant derdegraads brandwonden op over zijn gehele li chaam. Hij was op dat moment, als monteur, bezig met het lassen van de brandstoftank van een vrachtwagen. Bij de ontploffing raakte ook de vrachtautochauffeur. R. C. R. uit Hnlst, eewoni. maar hij is inmiddels CENTRALE BORSSELE uit het Sint Lidumaziekenhuis Hulst ontslagen. Het dier bleek al geruime tijd dood omdat het kadaver zich al in staat van ontbinding bevond. Blijdorp heeft het Zeeuws biologisch mu seum gewaarschuwd, waarvan de medewerkers vervolgens het Leid- se museum hebben ingeschakeld. Medewerkers van dat museum hebben het dier zaterdag onder zocht en het skelet van het nog res terende vlees ontdaan. De over blijfselen zijn meegenomen naar Leiden om te worden schoonge maakt en vervolgens tentoon te stellen. Het skelet was nog vrij gaaf. Alleen de bovenkaak en enkele rib ben ontbraken. Het dier was 4.55 meter lang en van het mannelijk geslacht. De griend leeft doorgaans in scholen in de Atlantische en In dische oceaan- Deze griend is de tiende die in één eeuw langs een Nederlands strand is gevonden. Opmerkelijk is wel dat het sinds december de derde griend is die in Nederland aanspoelde. De ze vry grote hoeveelheid aange spoelde grienden, kan volgens Blij dorp te wijten zijn aan het feit dat enkele dieren van de oorspronkelij ke school afgedwaald zijn. De zieke dieren komen dan uiteindelijk in kustwateren terecht en spoelen dood aan onze kust aan. Als laatste argument voert de FNV aan dat versterking van de zeewering geen 'taak nuttig voor de gemeenschap' is, maar een 'noodzakelijke taak'. „De Rijksoverheid heeft zich door eerdere politieke beslissingen (Deltawet) op de ze taken vastgelegd", aldus de FNV, „De consequentie hiervan is dat de rijksoverheid voldoende middelen ter beschikking stelt om tot uitvoering van die taken te komen". Tenslotte wijst het districtsbestuur Zeeland op de hoge werkloosheid in de sector weg- en wa terbouw en het schreeuwend tekort aan opdrachten. VLISSINGEN - Veel mensen profiteerden zondag van het uitzonderlijk zachte weer, door in het zonnetje op een terras van een drankje te genieten zoals hier op de Vlissingse Boulevard De Ruyter, waar een aangename lentesfeer heerste. Ook elders in de provincie was het zacht weer. Dit is volgens een woordvoerder van het KNMI in Zierikzee vooral toe te schrijven aan de zuid tot zuidwesten wind van de laatste dagen, die zachte oceaanlucht meevoert. Daardoor liep de temperatuur zaterdag en zondag op tot ongeveer 7 graden. Normaal geldt voor deze tfjd een gemiddelde tempera tuur (over dag en nacht gemeten) van 2 of 3 graden. De temperatuur van de laatste dagen is normaal voor eind maart of begin april. De woordvoerder van het KNMI vermeldde als bijzonderheid voor de maand januari de temperatuur op 6 januari, die gemiddeld boven de 10 graden lag. Dit is een record, dat de laatste 25 jaar niet is voorgekomen. Voor vandaag en morgen wordt dezelfde temperatuur verwacht met dinsdag een toenemende kans op neerslag. ZEEUWSE Hondepoep Naast doemdenkers zijn er geluk kig ook nog mensen die in tegensla gen lichtpuntjes trachten te ont dekken. Zo zijn er optimisten die bij het geluid van brekend glas opge wekt juichen dat scherven geluk brengen en een zelfde gemoedstoe stand wordt blijkbaar verkregen bij het spontaan betreden van de uitwerpselen van een hond. De Vlissinger in deze ware historie behoort tot de vrolijke Fransen die een heilig geloof hechten aan de ge lukzalige voorbeschikking die het contact met hondepoep in zich draagt. Sociaal voelend als hij is. had hij een jonge moeder en haar tweeja rig dochtertje uitgenodigd vooreen wandelingetje langs het strand. Het stormachtige weer van die zon dag beloofde een boeiend uitzicht over de kolkende zee en een verfris sende wandeling van een uurtje. Het strand was echter nog niet eens bereikt, toen het kleine meisje een overmoedige ren besloot op haar knietjes, daarbij een korte remweg achterlatend. Daar was haar mail lot niet tegen bestand en deze ver toonde dan ook wat men in naai sterskringen een knol noemt. Na dat de pijn was afgezoend, werd de wandeling desalniettemin vrolijk voortgezet. Een ogenblik van onoplettendheid bedierf de wandelvreugd echter aanmerkelijk eerder dan de bedoe ling was. In vervoering starend naar het onstuimig bruisende zee water werd de uitloper van een aanrollende golf pas opgemerkt toen de kleine meid al lot haar dij tjes in het water stond en sopte in haar met bont gevoerde laarsjes. Een koutje op de blaas is snel gevat en daarom werd de terugtocht naar de auto aanvaard. Het pad door de duinen dat daar toe werd gekozen, bleek een gelief koosde plaats voor het uitlaten van honden. Het kleine meisje, beko men van de schrik, zette een sukke lende looppas in, vond een steentje op haar weg, smakte voorover en liet haar uitgestoken handje met een flatsend geluid verdwijnen in een smeuïge bruine substantie... Zo kwam alles uiteindelijk toch nog goed. VLISSINGEN - Als de nv Provinciale Zeeuwse Energie Maatschappij (PZEM) om welke redenen dan ook achteraf moet besluiten een honderd procent rookga sontzwavelingsinstallatie te bouwen in haar nieuwe kolencentrale te Borsele, dan gaat dat 23 miljoen gulden per jaar extra kosten. Dit blijkt uit antwoorden van gs op vragen uit de Zeeuwse staten. De nv PZEM hoopt zeer binnenkort te kunnen beginnen met de ombouw van twee gas- en oliegestookte centrales in Borsele tot een kolengestookte opwekkingseen heid. Die ombouw gaat zoals gemeld 803 miljoen gulden kosten. Het bedrijf heeft van de voormalige staatssecretaris van milieuhygiëne, mevrouw Lambers, toe stemming gekregen om in verband met kostenbesparing de rookgassen maar voor de helft te ontzwavelen. Daartegen rijzen nu vanuit de staten, de milieuorganisa ties en de fruitteelt felle protesten, omdat niet alleen de uitstoot van S02, dus zwaveldioxyde, maar ook die van stof zal toenemen met de bouw van een nieuwe centrale. In antwoord op vragen rekenen gedeputeerde staten de statenleden voor, dat, mocht de PZEM meteen besluiten tot het inbouwen van een honderdprocents rookgasinstallatie, dat 13 miljoen gulden per jaar extra gaat kosten. Moet de installatie achteraf bijgebouwd worden dan kost dat 23 miljoen per jaar extra. Gewonde bij botsing op A58 Arnemuiden ARNEMUIDEN - De automobilist J. J. C. uit Grijpskerke is zaterdagavond gewond geraakt bij een aanrijding op rijksweg 58, ter hoogte van Arnemui den. Hij werd voor behandeling over gebracht naar het ziekenhuis. Het ongeluk gebeurde omstreeks half negen, toen een uit Denemarken af komstige vrachtwagen van het terrein van het benzinestation ter hoogte van Amemuiden de rijksweg op wilde rij den. De vrachtwagen had nog onvol doende snelheid, waardoor C. er met zijn personenauto aan de achterkant tegenop botste. De auto van C. werd bij het ongeluk onherstelbaar beschadigd. De vrachtwagen liep slechts lichte schade aan de achterzijde op. Geluidsapparatuur gestolen VLISSINGEN - In de nacht van vrijdag op zaterdag is ingebroken in een wo ning aan de Nijverheidsstraat in Vlis- singen. De daders verschaften zich toe gang door de achterdeur open te bre ken. Zij verdwenen met geluidsappara tuur. bestaande uit een draaitafel, twee geluidsboxen, een casetterecorder, een tuner/versterker en een draagbare kleu rentelevisie. De waarde van de gestolen goederen was niet bekend bij de Vlis singse politie. RILLAND - Onbekenden hebben zater dag ingebroken in een woning in Ril land. De daders verschaften zich toe gang tot het pand door de achterdeur met 'grof geweld' open te brekenln de woning werdan alle ruimten en kasten doorzocht. De buit bestond uit sieraden en enkele postzegelverzamelingen. Velen maakten van de gelegenheid gebruik om de heer J. de Jonge tzittend) in 's-Heer Arendskerke te feliciteren met zijn honderdste verjaardag ADVERTENTIE STRANDHOTEL Mosselen zoals een kolo niaal ze eet, met rijst, groenten en sambal 'S-HEER ARENDSKERKE - 'Je wordt maar één keer honderd jaar'. Dat mot to stond zaterdag centraal bij de vie- r ring van de verjaardag van J. de Jonge uit 's-Heer Arendskerke. Het was za terdag precies honderd jaar geleden dat Jan de Jonge werd geboren in 's- Heer Abtskerke. Hij is getrouwd ge weest met Catharina Almekinders die op 2 mei 1974 is overleden. De Jonge heeft 8 kinderen, 24 kleinkinderen en 53 achterkleinkinderen. Mede omdat de gezondheid van De Jonge nog prima is, werd zijn verjaardag uitgebreid ge vierd. Allereerst was er zaterdagmorgen een bijeenkomst in huize Poelwijck te 's- Heer Arendskerke waar De Jonge woont. De jarige werd daar niet alleen gefeliciteerd door de medebewoners, maar ook door de commissaris van de koningin in Zeeland, dr C. Boertien en zijn echtgenote en de Goese burge meester mrW Blanken en diens vrouw Namens de bewoners sprak de voorzit ter van de bewonerscommissie J. Schipper, zaterdagmorgen een felicita tiewoord. Hierin betrok Schipper niet alleen De Jonge, maar ook diens fami lieleden. van wie er heel wat aanwezig waren. Hij overhandigde De Jonge on der meer een flinke voorraad sigaren, omdat het een goede gewoonte van de jarige is om iedere morgen bij het lezen van de krant een sigaar op te steken, 's Middags was er een receptie in het dorpshuis 'Irene' te 's-Heer Abtskerke, waar De Jonge lange tijd gewoond heeft. Vele vrienden, bekenden en ande re belangstellenden maakten van die gelegenheid gebruik om de jarige ge lukwensen aan te komen bieden. Onder hen bevond zich ook de Borselse burge meester drs G. C. G. van den Heuvel met zijn echtgenote die namens de ge meente een foto-boek over Borsele overhandigde. VLISSINGEN - Onbekenden hebben in de nacht van zaterdag op zondag eei spoor van vernielingen aangericht ii Vlissingen. Op de route van de binnenstad naar d President Rooseveltlaan vernielden zij in de Hobeinstraat, Paul Krugerstraat, Brouwenaarstraat, Singel. Rozen gracht en Rembrandtlaan tussen de twintig en vijfentwintig verkeersbor den door ze te verbuigen of af te breken. Daarnaast werden op die route ver schillende fietsen vernield. De Vlis singse politie heeft geen aanhoudingen verricht, maar zal voortaan in de week einden een verscherpte controle uitvoe ren. Gelddiefstallen in verpleeghuis GOES - De recherche van de Goese ge meentepolitie heeft de diefstal van geld uit kamers van bewoners van het ver pleeghuis 'Maria Terweel' te Goes in on derzoek. Dinds Kerstmis wordt regel matig geld van de kamers ontvreemd. Tot nu toe is zes keer gemeld dat zoiets gebeurde. Het ging eenmaal om een be drag van 100.- en de andere keren om bedragen van rond de 25,-. Er is nog geen dader van deze diefstallen ont dekt. Een van de deelnemers bezig met een doellanding. VLISSINGEN - Pieter Douma van de Modelvliegtuigclub Walcheren (MCW) is zaterdag de eerste winnaar van de Zeeland Wintercup voor modelzweef vliegers geworden. Tijdens de wed strijden op de Schotsman-Ruiterplaat op Noord-Beveland behaalde hij 907 van de maximaal 920 te behalen pun ten, voldoende om de wisseltrofee te veroveren, die door MCW als organise rende vereniging beschikbaar was ge steld. Er namen twintig vliegers van MCW, de Modelbouwclub Zeeuwsch-Vlaanderen en Modelvliegclub Delta uit Vlissingen aan de wedstrijd deel. De strijd om de wisseltrofee, die dit jaar voor het eerst werd gehouden, werd afgewerkt in, wat de deelnemers kwalificeerden als 'rede lijk, vliegweer'. Doordat de tempera tuur wat aan de lage kant was. kregen veel pitoten te kampen met koude han den, waardoor de bediening van de zen der niet altijd even subtiel was zodat een aantal vliegtuigen een landing maakte die niet geheel vlekkeloos was. De deelnemers maakten elk drie vluch ten. De bedoeling daarbij was dat het toestel, nadat het was losgekomen van de lijn waarmee het in de lucht werd getrokken, zes minuten in de lucht zou blijven. Aan het einde van die periode moest het toestel geland zijn en wel zo dicht mogelijk bij een op de grond ge plaatste bal. Voor de doellanding kre gen de vliegers extra punten, met dien verstande dat voor elke meter die het toestel verder van de bal af landde pun ten werden afgetrokken. Dat het vliegen met een radiografisch bestuurd zweefvliegtuig moeilijker is dan op het eerste gezicht lijkt bewees de Vlissinger Jan Roose. Vorig jaar stelde hij het Nederlands duurrecord nog op ruim veertien uur. Zaterdag duurde zijn eerste vlucht slechts enke le seconden. Vrijwel onmiddellijk na het afhaken van de sleeplijn raakte zijn toestel in de moeilijkheden en on danks verwoede pogingen om het vliegtuiq onder controle te krijgen verdween het enkele ogenblikken la ter met een ijselijk gekraak in de bo men die het veld omringen. Na hem zouden nog een aantal deelnemers hun toestel op niet geheel juiste wijze aan de grond zetten. Elke deelnemer moest drie vluchten maken. De twee beste resultaten telden voor de einduitslag. De Modelvliegtuig Club Walcheren bleek de beste piloten onder haar leden te hebben. De eerste vijf in het eindklassement zijn allen le den van MCW. Secretaris J. de Graaf van MCW noemde het evenement van zaterdag een 'goed verlopen wedstrijd die zeker voor herhaling vatbaar is'. Hij zei te hopen dat in de toekomst ook mo delvliegers die niet zijn aangesloten bij een vereniging de weg naar deze wed strijd zullen vinden. ..De hele zaak moet nog uitgroeien", zo zei hij, „Ik hoop dat de Zeeland Wintercup een stimulans zal betekenen voor onze sport". Voor de winnaar was er zaterdagmid dag de wisseltrofee die hij een jaar in zijn bezit mag houden. De tweede en derde plaats werden beloond met een medaille en de eerste vijf uit de eind rangschikking kregen een oorkonde, waarop het behaalde puntenaantal is vermeld. De uitslaq: 1 Pieter Douma 907 punten: 2 Jacques Bults 906 punten, 3 Kees den Hoed 896 punten; 4 Peter Keim 895 pun ten; 5 Guus Hanegraaf 893 punten. MIDDELBURG - De varende ener gie-tentoonstelling van de Stich ting Energie Informatie meert dinsdag 1 februari af in Middel burg. Tot en met donderdag 3 fe bruari is de tentoonstelling te be zichtigen voor het publiek. Met de ze tentoonstelling rondt de stich ting een belangrijk deel af v an haar taak binnen de Brede Maat schappelijke Discussie over Ener giebeleid. De rijnaak, waarop de tentoonstel ling is ingericht ligt op genoemde dagen afgemeerd aan de Loskade in Middelburg, bij de Nieuwpoort- straat. De tentoonstelling omvat verschillende onderdelen, die net publiek een objectief beeld willen geven van de mogelijkheden tot energie-voorziening. Ook is er ruim foldermateriaal voorhanden. Voor bedrijven, scholen en verenigingen bestaat de mogelijkheid aan boord van de boot speciale informatie avonden te organiseren. Gastspre kers geven dan deskundig informa tie over de verschillende energie groepen. Hieraan zijn geen kosten verbonden voor de instellingen. De tentoonstelling is iedere dag ge opend vanaf tien uur 's morgens. De toegang is gratis, evenals het kopje koffie voor iedere bezoeker. (ADVERTENTIE) varel alarmgroep Inbraakbeveiliging Brandmeldmstallaties Signaleringsmeldingen 0 Volgens verzekeringseisen met TBBS-afleveringsbewijs WISSE VAREL B V. 01100-27072. Verrijn Stuarlweg 3, 4462 GE Goes. TBBS-erkend beveiligingsbedrijf

Provinciale Zeeuwse Courant | 1983 | | pagina 2