Bekende Nederlanders achter toonbank bedreigde Bijenkorf Willebrands: overleg met het Vaticaan open en ontspannen MAANDRENTE-DEPOSITO'S PZCfi Overleg tussen Israël en Libanon is vastgelopen Zuinig rijden als onderdeel van rijexamen Executies in Maleisië Voor het goede doei. VS melden vooruitgang situatie El Salvador BESTUUR INFORMEERT PERSONEEL DEZE WEEK kans op voortzetting hulp Jan Terlouw Zwarte schaap van het jaar Verkiezingen in Portugal habib brengt reagan rapport uit Nieuwe start voor Magic Bus MAANDAG 24 JANUARI 1983 PZC/binnen-buiten land DEN HAAG (ANP) - Zuinig rijden moet een wettelijk verplicht onderdeel wor den van het rijexamen. Dat zegt de Algemene Energieraad (AER) in een advies voor minister Van Aardenne van economische zaken over energiebesparing in verkeer en vervoer. De rijstijl heeft een belangrijke invloed op het brandstofverbruik, aldus de AER. Van belang is daarom ook dat automobilisten die al jaren een rijbewijs hebben energjebewust gaan rijden. Daartoe is voorlichting noodzakelijk. Voor het goede renvervoer vindt de AER het wenselijk dat de investeringssubsidie via de wet wordt uitgebreid tot energiezuinige bedrijfsvoertuigen. Ook voor deze vervoersec- tor bepleit de raad voor voorlichting die tot een energiebewuster rij- en vaargedrag moet leiden. De binnenvaart zou gebruik moeten gaan maken van een ener- gieklok, die aangeeft hoeveel het vaartuig onder wisselende omstandigheden bij bepaalde snelheden verbruikt AMSTERDAM - „De deuren open, dat is ons recht". Die zin uit het refrein van het Bijenkorf-lied is zaterdag ieder uur meegezongen door klanten en personeelsleden van de met sluiting of inkrim ping bedreigde Amsterdamse Bijenkorf. De Nationale Bijenkorf-dag is eqn rozige happening geworden in de hoofdstad, waar wethouder Wolffensperger blijmoedig overhemden en slipjes ging inpakken en disc-jockey Ad Visser mode aanprees. Als een volleerd café-houder serveerde acteur Piet Romer espresso's voor hij door zangeres lm ca Marina werd afge lost Actrice Josine van Dalsum hulde zich in een j asschort en woog gedienstig bonbons af. Bij de gebaksstand naast haar imponeerden om beurten de ac teurs Henk Molenberg en Willem Njj- KUALA LUMPUR (UPI) - Twee man nen zijn zaterdag in Maleisië opgehan gen. Hiermee komt het totaal aantal terechtstellingen op 30 sinds de autori teiten het uitvoeren van de doodstraf in 1980 hervatten. Kok Chin Sewong (25) werd ter dood veroordeeld omdat hij tijdens een roof overval iemand doodschoot en Ishak Bin Khalid (27) kreeg hetzelfde vonnis *oor het illegaal bezit van wapens. Meer dan 40 ter dood veroordeelden wachten nog op het voltrekken van de executie. holt en collega Linda van Dijk en teke- nares Marthe Roling verkochten in aar dig tempo luxe cosmetica. De bejaarde schilder Carel Willink en zijn vriendin Sylvia Quiel hadden zich beschikbaar gesteld voor een plaatsje achter de dia manttoonbank. Actrice Mary Dresselhuys prees op de zelfde parterre zijden sjaals aan. Acteur Jaap Stobbe stoeide luidruchtig op de speelgoedafdeling en omroepmede- werksters Ageeth Scherphuis en Netty Rosenfeld verkochten dameskleren. Bekende schrijvers signeerden hun ei gen boeken en Donald Jones verkocht klassieke muziek op de grammofoon- platenafdeling. Paul Haenen alias Mar- greet Dolman, bediende de telefoon centrale van het warenhuis en verwees het publiek naar de diverse artiesten in de Bijenkorf. In totaal zijn ongeveer 70 bekende Ne derlanders het warenhuis in Amster dam door de speciale artiesteningang binnengegaan om zich een uur lang in te zetten voor het goede doel, maar het blijft de vraag of klanten en vip's iets hebben begrepen van de dramatische achtergronden die het zo op het oog gezonde Bijenkorfconcern doen wan kelen. Volgens het bedrijfsadviesbureau McKinsey zullen er 1500 personeelsle den moeten afvloeien en moeten de Bij enkorf-filialen Arnhem en waarschijn lijk Eindhoven, de interieurzaken in Utrecht en Haarlem worden afgestoten alsmede de Maxis-filialen Ede en Am- hem. Bij Praxis zouden 14 van de 20 winkels in andere handen moeten over gaan en bij de Hema wordt het voortbe staan van de Arnhemse vestiging be dreigd, terwijl men vijf van de 73 filialen zou willen afstoten. Gesproken wordt over het aanvragen van overheidssteun, maar ook bij de nog steeds in onwetendheid verkeren de personeelsleden van de Hema en de Bijenkorf, groeit nu het besef dat door overheidssteun de afvloeiingsregelin gen in gevaar komen. Die steun mag immers niet worden gebruikt voor af vloeiingsregelingen. Deze week zal het KBB-bestuur de personeelsleden moe ten informeren over de toekomst van het concern. AMSTERDAM - In het kader van de actie 'De Bijenkorf moet blijven' hebben diverse bekende Nederlanders zaterdag achter de toonbank in verschillende Bijenkorf-verstigingen gestaan. Op de foto acteur Henk Molenberg als verkoper op de gebakafdeling in Amsterdam. Weersvooruitzichten van het KNMI voor dinsdag tot en met vrijdag: Middagtemperatuur omstreeks zeven gra- Deltagebied Het rustige en vooral ook gisteren zon nige weer hadden we te danken aan de nabijheid van een groot hogedrukge- bied. Het centrum hiervan lag gisteren met een luchtdnücwaarde van 1038 mil libar boven Duitsland. Bij een heldere hemel en iveinig wind is de afgelopen nacht vrijwel overal in de regio nacht vorst opgetreden. Ook de neiging voor mistvorming nam flink toe. Op sommige plaatsen in de regio, vooral richting Brabant en in Zeeuwsch-Vlaanderen, kan deze mist hardnekkig zijn. Van daag komt er nog niet zoveel verande ring in zij het met dien verstande dat nachtvorst de komende nacht zo goed als uitgesloten is. Het Duitse hogedruk- gebied breekt wat af en oceaanstorin gen bereikten de Britse eilanden. Hier door neemt de wind vandaag toe tot matig uit zuidelijke richtingen. Het zal ook minder zonnig zijn dan gisteren. Vanochtend hangt er op sommige plaatsen een lage bewolking, die in de late ochtend oplost en vanmiddag drij ven wolkenvelden, afkomstig van En gelse storingsgebieden binnen. .Het blijft echter droog met een maximum temperatuur van ongeveer 4 graden. Vooruitzichten voor dinsdag: een front boven de Britse eilanden bereikt de re gio met bewolking en soms wat regen. Matige tot vrij krachtige wind, later uit zuidwest en wat. hogere temperaturen, later op de dag zullen opnieuw opkla ringen vanuit het zuidwesten terrein winnen. Nautisch bericht Windeerst zuidoost 3-4, later meest 4, soms 5; zicht: in de ochtend slecht en op sommige plaatsen de eerste uren mis tbanken, later slecht tot matig: tempe ratuur kustwater: ruim 4 graden: afwij king waterstanden: een geringe verla ging van enkele decimetersmaximum golfhoogte monding Schelde's: tijdens hoog water een halve meter of minder. ZON EN MAAN 25 januari Zon op 08.31 onder 17.14 Maan op 13.29 onder 05.00 NEW YORK AM STERDAM/WAS HINGTON (RTR/ANP/UPI) - De Ame rikaanse regering heeft in haar half jaarlijkse rapportage aan het congres opnieuw verklaard dat El Salvador in aanmerking komt voor voortgezette militaire en economische hulp vanwe ge de vooruitgang die wordt gemaakt op het vlak van mensenrechten en landhervorming. Het aantal burgerslachtoffers van poli tiek geweld is gedaald van meer dan 800 per maand in 1980 tot ongeveer 200 per maand sinds juni 1982, aldus het rap port. Hoog water Maandag, 24 S 1. i Vlissingen 08.59 156 21.57 150 Terneuzen 09.25 177 22.22 170 Zierikzee 10.14 121 23.02 118 Hansweert 09.57 193 22.52 187 Wemeldinge 10.32 141 23.52 140 Kreekrak 10.31 168 23.23 162 Bruinlsse 10.57 145 23.47 145 Dinsdag, 25 januari 158 Vlissingen 10.16 164 23.06 Terneuzen 10.37 185 23.31 180 Zierikzee 11.28 129 Hansweert 11.11 203 Wemeldinge 11.47 150 Kreekrak 11.45 177 Bruinlsse 12.11 154 Laag water Maandag, 24 januari Vlissingen 03.12 159 16.03 184 Terneuzen 03.41 170 16.28 194 Zierikzee 04.05 136 16.48 159 Hansweert 03.58 188 16.40 209 182 Wemeldinge 04.11 154 16.50 Kreekrak 04-29 177 17.08 212 Bruinlsse 04.21 153 17.06 178 Dinsdag, 25 januari Vlissingen 04 29 165 17.11 182 Terneuzen 04.59 176 17.39 193 Zierikzee 05.19 141 17.49 156 Hansweert 05.16 194 17.54 209 Wemeldinge 05.27 162 18.01 178 Kreekrak 05.44 186 18.18 207 Bruinlsse 05.36 159 18.14 175 Terlouw bij de - voor hem minder succescolle - tweede-kamerverkie zingen. NIJMEGEN - De voormalige D'66- voorman Jan Terlouw is gekozen als grootste Zwarte Schaap van Nederland in 1982. Een laaiend ap plaus klonk, via een telefoonlijn, door tot Terlouw, die zich thans in Frankrijk bevindt. De verkiezing had zaterdagavond plaats tijdens een gala-pronkzitting van carna valsvereniging 't Swarte Schaop in De Vereeniging te Nijmegen. Volgens de permanente advies commissie voldeed de politicus, die in het vorige kabinet minister van economische zaken was, aan alle voorwaarden: hij zette zich naar beste vermogen in voor een goede zaak, maar viel, door invloeden van buitenaf, uit de boot. Jan Terlouw is opgenomen in een broederschap waarin hij zich in ge zelschap weet van onder meer de .jonge" Willem Drees (DS'70), oud premier Dries van Agt, de theoloog Ed Schillebeeckx en hartchirurg Peter van der Schaar. De versierselen, behorende bij het lidmaatschap van de broederschap van 't Swarte Schaop, worden Ter louw vrijdag 4 februari uitgereikt tijdens het traditionele carnavals concert van Het Gelders Orkest in Nijmegen. In Amsterdam hebben zaterdagmid dag ruim duizend mensen deelgeno men aan een landelijke demonstratie voor El Salvador. Deze demonstratie was georganiseerd ter gelegenheid van de internationale dag van solidariteit met het Salvadoriaanse volk. Op deze internationale dag van solidariteit wor den over de hele wereld solidariteitsde- monstraties gehouden. De Verenigde Staten wil het wapenem bargo tegen Argentinië opheffen en het embargo tegen Chili handhaven. Dat heeft de New York Times zondag ge meld. Het blad baseert zich op de uitlatingen van twee Amerikaanse congresleden tijdens hun bezoek aan Argentinië. Het bericht zou vervolgens door functiona rissen van het ministerie van buiten landse zaken zijn bevestigd. De Graaf wil tóch van wwv voor jongeren af WOERDEN (ANP) - Staatssecretaris De Graaf (sociale zaken en werkgele genheid) houdt vast aan zijn voorne mens om de WWV-uitkering voor jonge werklozen per 1 juli af te schaffen. Het feit dat de meerderheid van de So ciaal Economische Raad (SER) niets voelt voor zijn plan, is voor De Graaf geen reden om de voorbereidingen voor het wetsontwerp te stoppen, zo deelde hij zaterdag op een protestmanifestatie van de werkende jongeren CNV in Woerden mee. De staatssecretaris zei weinig te zien in het alternatieve voor stel dat de middenstandsorganisaties en negen kroonleden van de SER vrij dag deden. LISSABON (UPD- De Portugese presi dent Antonio Ramalho Eanes heeft zondagavond laten weten dat hij het parlement zal ontbinden en vervroeg de verkiezingen zal uitschrijven om een einde te maken aan de nu vijf we ken durende regeringscrisis. (Van onze correspondent) JERUZALEM - De onderhandelingen tussen Israël, Amerika en Libanon zijn vastgelopen. De Amerikaanse bemid delaar Habib is gisteravond na een ge sprek met de Israëlische ministers Be gin, Sharon en Shamir teruggekeerd naar Washington om verslag uit te brengen aan president Reagan en om nieuwe instructies te vragen. Het grote struikelblok in de onderhan delingen die de afgelopen week hoofd zakelijk In Jeruzalem hebben plaatsge vonden tussen Habib en het Israëlische kabinet, zijn de veiligheidsregeling die Israël in Zuid-Libanon eist. Israël wil in een overeenkomst met Libanon het recht bedingen tijdelijk drie militaire bases te mogen behouden in Zuid-Liba- non voor het Inrichten van radarpos ten. Aanvankelijk werd verondersteld dat het de Israëü's alleen om de radarpos ten gaat - een eis die Amerika en Liba non hebben afgewezen - maar nu blijkt dat aan die posten een complete mili taire basis verbonden is. Habib had voorgesteld die radarposten door Ame rikaans personeel te laten bemannen, een regeling die in 1975 ook in de Sinai werd getroffen, maar dat voorstel - waar Libanon mee akkoord gaat - heeft Israël afgewezen. Behalve de radarposten zijn Israël en Amerika - dat in feite namens Libanon spreekt - het oneens over de toekomst van Unifil in Zuid-Libanon. De Israé- LONDEN - Magic Bus, de in goedkope busreizen gespecialiseerde reisorgani satie, die eind december failliet ging en daarbij honderden toeristen du peerde, is door een groep Britse zaken mensen gered. Onder de naam Magie Bus Travel 1983 zal de reisorganisatie over twee weken weer van start gaan. De nieuwe Magic Bus zal allereerst de vele honderden reizigers die door het faillissement van de oude organisatie gedupeerd raakten, tevreden stellen. Deze reizigers zullen óf een nieuw ticket krijgen, óf htm geld terugontvangen. Bij deze reizigers zit een onbekend aan tal Nederlanders. li's willen Unifil uit Zuid-Libanon weg hebben, en eisen een vooraanstaande rol voor Hadad bij het handhaven van rust en orde. Amerika en Libanon zien daar niets in. Er wordt nu een heftige confrontatie verwacht tussen Israël en Amerika. De Amerikaanse pers - de betrouwbare Wall Street Journal voorop - spreekt over een combinatie van militaire en economische druk vanuit Washington om de regering-Begin tot andere ge dachten te brengen. In Jeruzalem wordt gezegd dat ook Habib op subtiele wijze met machtsmiddelen heeft ge dreigd. Üe Israëlische regering heeft gisteren in zijn wekelijkse kabinetszitting be sloten de poot stijf te houden, al zijn er verschillen van mening binnen het ka binet. VATICAANSTAD (ANP/CIC) - Het kli maat tussen het Vaticaan en de R-K Kerk van Nederland is verbeterd. De gesprekken tussen de Nederlandse bis schoppen en de diverse departementen van het Vaticaan waren open en ont spannen. Het Vaticaan heeft meer be grip gekregen voor de problemen van de Nederlandse kerkprovincie. Dat verklaarde kardinaal Willebrandse na afloop van het ad limina het vijfjaar lijkse verplichte) bezoek aan Rome, dat de Nederlandse bisschoppen zater dag afsloten. In een toespraak had de paus de Neder landse bisschoppen 's morgens aange spoord de lijn van de bijzondere synode van 1980 nauwgezet uit te voeren. Hij legde de nadruk op het belang van 'ech te' seminaires en op goede verhoudin gen tussen de bisschoppen. Voorts wees hij erop, dat leken geen taken van ge wijde priesters mogen vervullen, een verwijzing naar de positie van de pasto rale werkers in deNederlandse R-K Kerk. Toonzetting De toonzetting van de toespraak van de paus verschilde van de algemeen als donderpreek ervaren rede die paus Paulus VI aan het eind van het vorige ad limina bezoek in 1978 hield. Deze gaf toen onomwonden aan op wel ke terreinen de Nederlandse kerkpro vincie orde op zaken moest stellen. Bis schop Zwartkruis van Haarlem noemde de toon van de toespraak 'pesslmistiser dan wij hadden gehoopt'. Er sprak vol gens hem niet de bemoediging en be vestiging uit waarop de bisschoppen hadden gehoopt. Bisschop Gijsen van Roermond evenwel meende, dat 'de paus voor alles wilde bemoedigen en sterken'. De problemen in de Nederlandse kerk provincie leidden in 1980 tot de bijzon dere synode van de Nederlandse bis schoppen onder voorzitterschapvan de paus. Kardinaal Willebrands verklaarde, dat de bisschoppen het met de paus eens zijn, dat eer geen verwarring mag ont staan tussen taken van gewijde pries ters en die van pastrole werk(st)ers. Het is ontoelaatbaar, dat pastorale werkers de sacramenten bedienen, aldus Wille brands. Voor de IKON-radio verklaarde bis schop Ernst van Breda zondag, dat de Amerikaanse bisschoppen bij de bepa ling van hun standpunt over vrede en ontwapening rekening willen houden met hun positie binnen de totale ge meenschap van de kerk en met die als afzonderlijke kerkprovincie. De Nederlandse bisschoppen zullen bij de opstelling van hun brief over vrede en ontwapening met een soortgelijk probleem geconfronteerd worden, al dus Ernst. Bisschop Ernst heeft in Ro me ook de bisschoppenconferentie over vrede en ontwapening bijgewoond. Aanhangers van eenzijdige stappen zo als de katholeieke vredesbeweging Pax Christi, waarvan bisschop Ernst voor zitter is. willen door middel van eenzij dige initiatieven een meerzijdig proces van ontwapening op gang brengen Het Vaticaan heeft een voorkeur voor twee zijdige ontwapening, maar dat sluit eenzijdige initiatieven om totmeerzijde ontwapening te komen naar mijn me ning met uit, aldus bisschop Ernst voor de IKON-radio. ADVERTENTIE Een beleggingsvorm waarbij u gedurende 5 of 10 jaar p- een vaste hoge rente ontvangt. Rente die per maand wordt uitbetaald. Minimum-inleg f 20.000,-. Huidig rentepercentage 10 jaar: Effectieve rente: 7.23%. Rentepercentage 5 iaar: 6 -V»%. Effectieve rente: 6.96%. Voor nadere informatie, Del 020-5918017. Of vul de bon in. Ik wil gr.ug nadere informatie thuisgestuurd krijgen over Maandrente-deposito's. Hr./Mevr.*: 1 Straat: Postcode/Plaats:.. In bezit van postrekening: ja/nee* pte4 ♦doorhalen wat niet van toepassing is. Stuur deze bon in een envelop zonder postzegel n.ur: Administratiekantoor postgiro/rijkspostspaarbank, postbus 11900, wS pos": m looyCD AMSTERDAM. TTK rijkspostspaarbank Directie: K. Scherphuis, W. F. de Pagter en F. van de Velde. Hoofdredactie: M. P. Dieleman en C. van der Maas. BUREAUS: Vlissingen: Walstraat 56-60,4381 EG Vlissingen, tël. (01184) 15144. Middelburg: Markt 51. 4331 LK Middelburg, tel. (01180) 27651. Goes: Grote Markt 2. 4461 AJ Goes, tel. (011O0) 16140. Terneuzen: Nieuwstraat 22, 4531 CW Terneuzen, tel. (01150) 94457. Hulst: Steenstroai 4561 AS Hulst, tel. (01140) 140Ó8. In de avonduren is de centrale redac tie bezet van zondag t/m vrijdag van af 19.00 uur: (01184) 15144. Klachten bezorging Plaatselijke kantoren, maandag t/m vrijdag van 08.00-17.00 uur. 's Zaterdags van 09.00 tot 11.30 uur. Telefoonnummers buiten kantooruren: Expeditie. (01184) 63533. Advertentie-afdeling (01186) 1584. 's-Zaterdags (01184) 15144 van 09.00-11.30 uur. Redactie (011841-14796. Overlijdens advertenties maandag- t/m vrijdagavond van 20.30 tot 22.00 uur (01184) 15144. Zondagavond van 20.00 tot 22.00 uur. Abonnementsprijzen: per kwartaal 61,20; franco per post 72,-; per maand 21,-; losse num mers 0,85 (alle bedragen inclusief 4 pet. btw.). Postrek. nr.: 3754316, t.n.v. PZC ab.rek. Middelburg. Advertentietarieven 117 cent per mm; minimumprijs per advertentie 17,55; ingezonden mededelingen 2 'Ax tarief. Voor brieven bureau van dit blad 4,25 meer. Volledige tarieven met contractprij zen op aanvraag. Alle advertentieprijzen exclusief 4 pet btw. Giro: 35 93 00, Uitgeverij Provincia le Zeeuwse Courant B V. Middel burg.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1983 | | pagina 21