PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Kosmos 1402 komt neer boven Indische Oceaan Extra belasting dubbele inkomens al per 1 april Surinaamse staatsradio wil protest in Nederland kleintjes Gevangenispersoneel met ontslag bedreigd RUIM 1800 KM VAN BEWOOND GEBIED Geen hogere accijns lpg STUNTTEAM GOEDMOEDIG SUPERCUP OP BRT PZC j sport l AARDGASOPBRENGSTEN VALLEN TEGEN Belgische cowboy naar VS BONDEN WOEDEND OP JUSTITIE AANVAL OP HOUDING MEDIA Luns zou in najaar willen aftreden Mist Droog weer en weinig bewolking. In de ochtend plaatselijk mist. Middagtem- peratuur omstreeks plus 5 graden. Matige zuidelijke wind. 226e jaargang no. 19 Maandag 24 januari 1983 den haag (anp) - De wethouders van Den Haag maken van'hun dienstauto van de wethouders niet hoog genoeg is om alle reiskosten van vakanties zelf te met chaufTeur gebruik om vakantiereizen naar het buitenland te maken. Van dit betalen. privégebruik wordt niet apart aantekening gehouden. De wethouders nemen de jn ^un antwoord stellen b en w dat er geen officiële regeling bestaat voor het jn het buitenland gemaakte benzinekosten'in voorkomende gevallen' voor eigen gebruik van dienstauto's voor privédoeleinden Er is wel een onderzoek gaande rekening. naar de mogelijkheden om de kosten te beperken, aldus het gemeentebestuur. Dit blijkt uit antwoorden van b en w van Den Haag op vragen van het raadslid Jack VerduynLunel (links Den Haag). VerduynLunel vroeg zich af of het inkomen Een regeling voor privégebruik 'heeftin dat kader de aandacht Rietkerk van binnenlandse zaken trad zondagochtend om negen uur een lan delijk coördinatiecentrum in werking, DEN HAAG - Restanten van de Russische kunstmaan Kosmos 1402 zijn zondagavond laat boven de Indische Oceaan in de dampkring terug gekeerd. Volgens het Amerikaanse ministerie van defensie kwam het hoofddeel van de Kosmos gisteravond om 23.21 uur Nederlandse tijd op een afstand van 1814 kilometer ten zuiden van het Britse eiland Diego Garcia in de dampkring terecht. Functionarissen van het Amerikaanse ministerie van defensie namen aan, dat het verbrandde door de enorme wrijvingshitte, ofschoon niemand zeker weet of niet een rest in de oceaan is terechtgekomen. Crisiscentra in de hele wereld volgden zondagavond de laatste ontwikkelin gen op de voet. De kans dat de kunst maan op het vasteland zou neerstorten, werd betrekkelijk klein geacht. Ameri kaanse en Canadese deskundigen had den berekend, dat de kans op neerstor ten op Noordamerikaans grondgebied nift groter dan drie procent was De Sowjet-Unie had inmiddels aan de Ver enigde Naties laten weten, dat de kunstmaan boven de Arabische Zee de dampkring zou binnenkomen. Ook in ons land was een crisiscentrum gedurende de laatste uren permanent bemand. In opdracht van minister vredesmonument Er komt in Aardenburg geen interna tionaal vredesmonument Schelte van Jelgerhuis van de 'Stichting Vredes monument' en het ambachtencen trum 'Demerary' in Middelburg willen het gedenkteken realiseren in de Zeeuwse hoofdstad. B en w hebben ach schriftelijk bereid verklaard het project te 'adopteren', op voorwaarde dat het de gemeente niets kost. werklozen Het district Zeeland van de FNV heeft afwijzend gereageerd op de plannen van minister-president drs R. Lubbers om werklozen in te schakelen bij het verhogen van de zeewering. In een brief aan de minister-president schrijft hel FNV de plannen 'onverteerbaar' te vinden DEN HAAG - Automobilisten die op gas rijden, worden niet getroffen door de accijnsverhoging op benzine. LPG wordt dan ook niet duurder. Dat heeft minister Ruding van financiën van ochtend gezegd voor de TROS-radio. Zoals bekend wordt met ingang van 1 april de accijns op benzine met 3.5 cent per liter verhoogd. Deze maatregel heeft het kabinet genomen om extra geld voor onderhoud en aanleg van we gen te krijgen. Volgens minister Ruding verdwijnt de accijnsverhoging, zodra in ons land officieel tolwegen zijn inge voerd. dat werd bemand door de comman dant van de inspectie van het brand weerwezen, politiefunctionarissen en ambtenaren van het directoraat-gene raal voor de openbare orde en veilig heid van het ministerie. De bemanning van het crisiscentrum gebeurde „voor alle zekerheid", aldus de heer A. Docters van Leeuwen van het ministerie, belast met de leiding van het centrum. „In alle Westeuropese lan den was sprake van verhoogde paraat heid. De kans was weliswaar uiterst klein dat delen van de kunstmaan in ons land terecht komen, maar niet vol ledig uitgesloten". Het centrum beschikte over de tele foonnummers van de bewindslieden thuis om ze in geval van nood meteen te kunnen berichten. Ook had het cen trum de telefoonnummers en van de Sowjet-volkstelling - De Sowjet- Unie had op 1 januari 1983 271.2 miljoen inwoners. Dit heeft het Sowjetrussische Centraal Bureau voor de Statistiek za terdag bekendgemaakt. commissarissen van de koningin bij de hand, die als eerste verantwoordelijk zijn voor de rampenbestrijding in hun gebied. In het hele land stonden wagens van de brandweerinspectie gereed voor de eventuele opsporing van de radio actieve delen van de kunstmaan. De Russische kunstmaan, die ruim een maand rond de aarde heeft gecirkeld, had 500 kilo uranium als radio-actief materiaal aan boord. Deze diende als brandstof voor de motor. Maar slechts kleine delen daarvan zouden de aarde bereiken. Vreugde bij Mc Donald <10) en R. Koeman na het verrassende gelijkspel dat de Groningers in Amsterdam in de wacht sleepten Voor het eerst in de geschiedenis van het Europees schaatskampioen schap voor dames stond een Oost- duitse op het hoogste platform. In Heerenveen haalde Andrea Schóne de titel binnen, maar meer dan aan haar eigen verrichtingen had ze dat te danken aan de goedmoedigheid van wereldkampioene Kann Enke. Zij beschouwde het EK in Nederland als een voorbereiding op de wereldti telstrijd in Karl Marx Sladt en ein digde daardoor slechts als tweede Sportpagina 9). De Belgische televisie zal woensdag avond op het tweede net uitgebreid aandacht besteden aan het tweede duel om de Super-cup tussen Aston Villa en FC Barcelona. De eerste wedstrijd afgelopen woensdag in Barcelona eindigde in een 1-0 over winning voor de Spanjaarden. Over het tijdstip van aanvang van de uit zending bestond gisteravond nog on duidelijkheid. maar volgens een woordvoerder van de BRT wordt woensdagavond vermoedelijk be gonnen om 20.30 uur. Het zo verrassend sterke FC Groningen is dit jaar uitgegroeid tot het stunt team van de eredivisie. Voor eigen publiek schakelde het team van Theo Verlangen onlangs Feyenoord uit voor de beker. Maar dit weekeinde zorgde de FC Groningen opnieuw voor een spectaculaire prestatie. Tot twee keer toe moest Ajax in De Meer een voorsprong van tioee doelpunten prijsgeven. Uiteindelijk kwam FC Groningen in de laatste fase van de wedstrijd op gelijke hoogte (5-5). (Sportpagina 9) bijenkorf „De deuren open, dat is ons recht". Die zin uit het refrein van het Bijenkorf- i lied is zaterdag ieder uur meegezongen door klanten en personeelsleden van de met sluiting of inkrimping bedreig- i de Amsterdamse Bijenkorf. De Natio nale Bijenkorf-dag is een rozige happe- ning geworden in de hoofdstad. verbeterd Het Amerikaanse publiek kan binnenkort op grote schaal kennis maken met stripheld Lucky Luke Deze bekende cowboy is van Belgische origine maar de Amerikaanse televisie is inmiddels bezig 30 animatiefilmpjes te maken van 'de man die sneller schiet dan zijn schaduw'. Op de foto tekenaar Maurice de Bevere met zijn - betrekkelijke geweldloze - creatie. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG - Minister Ruding (finan ciën) lijkt af te stevehen op een forse botsing met de VVD over de voorgeno men belastingverhoging voor twee verdieners. Tegen de wensen van de coalitiepartner in wil de bewindsman de hogere belasting toch op 1 april al laten ingaan. De VVD vindt een in gangsdatum van 1 juli vroeg genoeg. Volgens Ruding moet de belastingver hoging op 1 april ingaan, omdat anders de geraamde opbrengst van f 225 mil joen niet wordt gehaald. Dit bedrag is bestemd voor de financiering van de nieuwe 'eenmalige' uitkering voor de echte minima op het eind van het jaar. De minister zei zaterdag voor de TROS- radio dat hij en staatssecretaris Koning (WD) het oorspronkelijke plan. on danks verzet vanuit de Tweede Kamer, gewoon willen uitvoeren Tijdens het in december in de Kamer gevoerde debat over de inkomensver houdingen voor 1983 stemde de WD- fractie pas op het allerlaatste moment in met het plan voor de belastingverho ging De fractie verbond echter zware voorwaarden aan deze ommezwaai. Een van de belangrijkste eisen was uit stel van de maatregel tot 1 juli. Het uitstel was bedoeld om het ministe rie tijd te geven om de integrale rolwis seling tussen man en vrouw als kost winner op te nemen in het wetsvoorstel. Daarnaast vond de WD dat ongehuw- den boven 35 jaar, die nu nog een belas tingvoordeel hebben, op gelijke wijze als gehuwden boven 35 behandeld moe ten worden. Staatssecretaris Konung reageerde in december positief op de eisen van zijn partijgenoten- Hij liet tijdens het debat weten aan deze wensen tegemoet te wil len komen Zou blijken dat dit onmoge lijk is. dan was hij bereid de redenen daarvan uitgebreid aan te geven bij de schriftelijke voorbereiding. WD-woordvoerder De Korte liet des gevraagd weten geen noodzaak te zien om de ingangsdatum te vervroegen tot 1 april Op zijn verzoek heeft de fractie afgelopen dinsdag nog eens uitgespro ken vast te willen blijven houden aan de datum van 1 juli. Volgens De Korte wordt de opbrengst dan wel minder, maar dat betekent tevens een geringere stijging van de collectieve lastendruk, een van de doelstellingen van het kabi net. Inmiddels heeft de PvdA over deze kwestie een mondeling overleg aange vraagd met de staatssecretaris. Woord voerder Kombrink vreest dat bij een in gangsdatum van 1.april de Kamer geen invloed meer kan uitoefenen op de vast stelling van de nieuwe tarieven. Dat hangt volgens hem samen met de lange voorbereidingstijd bij het drukken van nieuwe belastingtabellen, en de nood zakelijke werknemersverklaringen. Tegenvallers Minister Ruding bevestigde verder dat het kabinet ook in 1983 zal moeten re kenen op financiële tegenvallers. Vooral de aardgasopbrengsten vallen DEN HAAG - Gevangenispersoneel loop het risico te worden ontslagen, als acties worden gevoerd tegen de bezui nigingsplannen van staatssecretaris Korte-Van Hemel. Het ministerie van justitie heeft dat vrijdag meegedepld aan de directeuren van de gevangenis sen. Ook heeft justitie laten weten, dat journalisten niet mogen worden toege laten tot het complex van de Scheve- ningse gevangenis. Het ministerie vreest dat de acties van het gevangenispersoneel tegen de be zuinigingen kan leiden tot opstand on der de gedetineerden. Het was de be doeling. dat het gevangenispersoneel - onder meer aanstaande vrijdag in Sche- veningen - dienst zou verrichten, over eenkomstig de bezuinigsvoorstellen van de staatssecretaris. Dat betekent een beperking van de bewegingsvrij heid voor de gedetineerden. Het klimaat tussen het Vaticaan en de RK kerk van Nederland is verbeterd. De gesprekken tussen de Nederlandse bisschoppen en de diverse deparle- meuten van het Vaticaan waren open en ontspannen. Het Vaticaan heeft 1 meer begrip gekregen voor de proble men van de Nederlandse kerkprovin cie. Dat verklaarde kardinaal Wille- brands na afloop van het ad limina Nieuws uit Zeeland: 2.4 en 5 Binnen- en buitenland: 3 Radio en televisie: 7 Sport: 9,10,11,12,13,15 en 16 Bonden boos De vakbonden hebben woedend gerea geerd op de dreigementen van justitie. In een verklaring zeggen de bonden ..hevig verontwaardigd te zijn over het feit dat het ministerie van justitie op deze wijze het personeel onder druk meent te moeten zetten". Ook vinden de bonden het onjuist, dat de media niet mogen worden toegelaten tot de Scheveningse gevangenis De bonden AbvaKabo. CFO en BPS AG (Bond van Personeel bij Straf- en Aan verwante Gestichten i hebben zater dagmiddag in spoedzitting besloten af te zien van het oorspronkelijke actie model om het risico van een opstand onder de gevangenen ongedaan te ma ken Ook willen de bonden het perso neel op deze manier beschermen tegen de dreiging met ontslag. Aan de acties zal nu een andere vorm worden gegeven. Daarover wordt deze w eek overlegd met het gevangenisper soneel in verschillende plaatsen in het land. Ook gaan de bonden met politici praten om de bezwaren tegen de bezui nigingen in het gevangeniswezen na der uiteen te zetten. sterk tegen. Ook verwacht hij tegen vallers bij de uitgaven, zoals bijvoor beeld de Oosterscheldewerken. De minister kon nog geen precieze cij fers geven, omdat het jaar nog maar net begonnen is. In de inkomstenbelasting verwacht de bewindsman geen grote te genvallers meer, nu de ramingen in de afgelopen jaar al naar beneden zijn bij gesteld. Ondanks de dalende olieprijzen ziet mi nister Ruding geen redenen om de aardgasprijs voor kleingebruikers per 1 juli te verlagen. Nog steeds is huisbran dolie. waaraan de gasprijs gekoppeld wordt, duurder dan het aardgas. Over een verhoging van de gasprijs heeft het kabinet echter nog niet gesproken. Een verdere forse daling van het rente peil zal zich met meer voordoen. De mi nister gelooft dat het rentepeil nog wel iets. maar veel langzamer dan tot nu toe. zal dalen. „Het meeste van de ren tedaling hebben we nu wel gehad", al dus de minister. Ruding gaf verder toe dat de totale las tendruk dit jaar nog iets verhoogd is. Om de doelstelling van het kabinetsbe leid, gelijkblijvende lastendruk, toch te bereiken zal de druk in de komende jaren verlaagd worden. De bewinds man zei echter dat nog niet duidelijk is op welke wijze het kabinet dat zal rea liseren.'Ook hoeven de maatregelen niet voor iedereen gelijk uit te pakken. Hoofdredacteur - Wim Jongsma (40) uit Best wordt hoofdredacteur van het Eindhovens Nieuwsblad, de krant die met ingang van 28 maart in Eindhoven en omgeving gaat verschijnen in een oplage van ruim 140 000 exemplaren. PARAMARIBO/DEN HAAG (ANP) - De Surinaamse st aatsradio (SRS) heeft het afgelopen weekeinde de Surinaam se bevolking opgeroepen de Surina- mers in Nederland aan te zetten tot prolesten en bezettingsacties. Dit vooral wegens 'valse en misleidende informatie' die in Nederland door de media zou worden verspreid over de situatie in Suriname. De SRS deed in een uitzending van Volksmobilisatie, de afdeling die zich bezighoudt met de organisatie voor de democratische instellingen als volksco- mitpes en met propaganda voor de re volutie. een felle aanval op de Neder landse media die zich bezighouden met een 'laaghartige vorm van destabilisa tie' Met name de Wereldomroep moest het in de uitzending van SRS ontgel den. Deze zender wordt in Suriname zeer dicht beluisterd nu alle particulie re media zijn verboden Volgens het door de Surinaamse overheid gecontro leerde SRS zijn de uitzendingen er op gericht de Surinaamse bevolking het zelfvertrouwen te ontnemen, paniek te veroui£<iticu en nu.. in Suriname De Surinaamse ambassadeur in Neder land. Henk Herrenberg. zal vandaag zijn opdracht als informateur afronden, zo heeft hij zondag desgevraagd meege deeld Volgens Herrenberg is er tijdens de gesprekken zowel kritiek als steun geuit Dat zal ook blijken int het rap port dat ik aan het militair gezag zal overhandigenaldus Herrenberg. Hij onderstreepte dat alle groeperingen te kennen hebben gegeven dat doorge gaan moet worden met de militairen. „Ieder vond aat als er fouten zijn ge maakt dat die moeten worden hersteld en niet meer mogen gebeuren In een afgelopen weekeinde door de Nationale Voorlichtings Dienst (NVDi uitgegeven officiële verklaring wordt gezegd dat de nieuwe regering 'revolu tionair' moet zijn en 'aandacht voor de kleine man' moet hebben. In goed inge lichte kringen in Paramaribo is overi gens vernomen dat er nog steeds angst bestaat onder de bevolking, met name het intellectuele kader wordt herhaal delijk telefonisch bedreigd. Miljoenenkraak in Spanje nagenoeg opgelost MADRID (UPI/AFPt- Naar de Spaanse politie zaterdag meedeelde, heeft ze in middels vier van de inbrekers gearres teerd die met kerst in een bank in het Spaanse Marbel la dc 'kraak van de eeuw' hebben gezet. Bij die roof werd voor vijftien miljoen dollar aan contanten, juwelen, waarde papieren en kunstvoorwerpen gestolen. De politie zoekt nog twee medever dachten. een Italiaan en een Fransman, van wie een mogelijk het brein achter de inbraak is. HAMBURG (DPA) - Joseph Luns (71), secretaris-generaal van de NAVO wil zijn functie eind dit jaar neerleggen. Dit heeft het Westduit- se weekblad 'Der Spiegel' zondag gemeld. Luns zou volgens 'Der Spiegel' in Brussel hebben gezegd dat hij bij de najaarszitting van het militaire bondgenootschap zijn terugtreden bekend zal maken. De voormalige minister van buitenlandse zaken kan daarmee zijn afscheid tot het eind van 1984 uitstellen, aldus het blad. Als mogelijke opvolgers van Luns worden genoemdde Britse ex-mi- nister van buitenlandse zaken lord Carrington. die vanwege de Argen tijnse invasie van de Falkland-ei- landen aftrad, zijn voormalige Bel gische collega Henn Simonet. en de .huidige Belgische minister van bui tenlandse zaken. Leo Tindemans.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1983 | | pagina 1