Grondprijzen Canisvliet fors omhoog na belastingcontrole Leon de Winter gunde blik in de Tmnstenaarskeuken' B en w van Gent willen sluitingsuur cafés versoepelen Hilversumse 9Color Guards9 wonnen eerste concours Axel Wissel Zeeuws-Vlaanderen PZC/streek MONDVERKOOP NIET VRIJ VAN BTW... agenda *NDAG 24 JANUARI 1983 iAS VAN GENT - Een (late) Tondprijzen in een deel van emeente blijkt namelijk ten rijgesteld van BTW. Controle el geldt voor slechts een deel en w stellen de raad voor om in de oekomst twee grondprijzen (inclusief n exclusief BTW) te hanteren en de ierkante meterprijs met 2,65 te ver logen om zo de achterstallige BTW op >en aantal percelen te verrekenen. De lelastingaanslag verhalen op de ko- iers, die indertijd mét de gemeente annamen dat ze de fiscus niets waren erschuldlgd, lijkt het college een 'on- aalbare zaak'. verrassing van de belastingdienst dwingt Sas van Gent om de het exploitatieplan Canisvliet met 18 procent te verhogen. De onrechte te hebben aangenomen dat alle grondverkopen waren door de belastingen, bracht onlangs aan het licht, dat die maatre- van het exploitatieplan. Snelheidscontrole Kapellebrug: ruim 100 bekeuringen ÏAPELLEBRUG - Leden van de roep-Hulst van de rijkspolitie hielden aterdagmiddag een radar-snelheids- ontrole in de Gentsevaart in Kapelle- irug. In een tijdbestek van nog geen wee uur werden meer dan honderd au- omobilisten bekeurd wegens een te ho- e snelheid. De hoogste snelheid be- roeg meer dan negentig kilomter per ur. De toegestande snelheid is daar rijftig kilometer per ur. JNV-districtsraad lijeen in Goes GOES - De districtsraad van het CNV houdt zijn 25-ste vergadering op maan dag 27 januari in De Prins van Oranje In Goes. In deze vergadering, die om 19,30 begint, komen aan de orde een tcrslag van de bijeenkomst van de ra tionale werkgroep ontwikkelingssa menwerking Zeeland, een bespreking ran de mogelijkheden om het contact lestuur-kadcrleden te verstevigen en ten thema-bijeenkomst in Goes over taan-vrou w-arbeid-inkomen'. Deze bijeenkomst is er een in een serie ran tien landelijkedie bedoeld zijn om de praten over de gelijke behandeling van vrouwen en mannen in de sociale lekerheid. CNV-deskundigen zullen tij dens deze bijeenkomsten discussieren over de problemen rondom deze gelijke behandeling. In Goes zal CNV-be- jtuurslid Frans Prins als spreker optre den. De bijeenkomst wordt gehouden op maandag 28 februari, in de Prins van Oranje en begint om 19.30 uur. Overigens zit Sas van Gent in Canis vliet nog met een aanzienlijke voorraad onverkochte grond. De scheiding tus sen 'goedkope' en dure' terreinen is ge maakt door de balstingdienst. Ten zuiden van de lijn Bemhardstraaf Al- Toneelvereniging Kloosterzande brengt 'Nen vrimden kostganger' KLOOSTERZANDE - De loneelver- eniging 'De Scheldegaim' uit Klooster zande bracht het afgelopen weekeinde twee keer het in Oost-Zeeuws-Vlaams dialect gesproken toneelstuk 'Nen vrimden kostganger' van Jo Egger- mont in de gTote zaal Van Leuven in Kloosterzande voor het voetlicht. Net zoals tijdens de vorige opvoeringen hadden de acteurs en actrices bijzonder veel succes. Dat werd na afloop beloond met een langdurige ovatie. De regie was in handen van Leonard van Goethem en Nelly Boogaert-de Bakker. Vandaag, maandag, wordt het stuk voor de vijfde en laatste keer opgevoerd in zaal Van Leuven in Kloosterzande. De uitvoe ring begint om 20.00 uur. Watersportvereniging bijeen in Kloosterzande KLOOSTERZANDE - De watesport- vereniging 'Walsoorden' hield een clubavond in zaal 'De Reizende Man' in Kloosterzande. Tijdens de bijeen komst verzorgde C. Pierens, zeeloods uit Vlissingen, een lezing over de nieu we scheepvaartmaatregclen op de Westerschelde en het radioverkeer. Aan de hand van een uitgebreide dia serie werd een en ander toegelicht. Na afloop volgde een gezellig samenzijn met een dansje. Naast de leden waren ook veel watersportliefhebbers aanwe- varezstraat ligt bouwgrond, die onder de BTW-plicht valt, wie een perceeltje aan de noordgrens koopt zit in een 'be lastingvrije zone'. Aanzienlijk Het prijsverschil per vierkante meter is aanzienlijk. Ter vergelijking: voor woningen in rijen wordt respectieve lijk ƒ72,40 (belastingvrij) en ƒ85,43 Muziekvereniging Heikant behaalt eerste prijs in Etten-Leur HEIKANT - De muziekvereniging 'Heikant' heeft zondag een eerste prijs behaald tijdens een landelijk muziek concours in het Brabantse Etten-Leur. In de afdeling 'uitmuntendheid', waar in de muziekvereniging uitkomt, speelden de Heikantse muzikanten on der leiding van dirigent Pilaet 297 pun ten bij elkaar. En dat was ruim vol doende voor de eerste prijs, waarvoor een minimum aantal punten van 288 nodig is. De fanfare uit Heikant, die speelt onder de Bredase muzlekbond, nam het op te gen een aantal gerenorneerde muziek korpsen uit het land. De laatste weken heeft de muziekvereniging bijna elke avond gerepeteerd. Zoals gebruikelijk mocht het Heikantse korps twee num mers ten gehore brengen. Voor het ver plichte nummer, 'De Kleine Speelmu- ziek' van Henk van Lijnschoten, kreeg de fanfare 151.5 punten. Voor het vrije nummer, 'De Geuzen in de Bommeler- waard' van Henk van Lijnschoten, wer den dat 145.5 punten. Een bus met sup porters vergezelde de muzikanten naar Etten-Leur. GOES - Ziekenhuis De Bevelanden, 15.30-16.30 uur: Uitzending Nomen Nes- clo. KAPELLE - De Vroone, 20 uur: 'Daar sta ik weer', door zangeres-cabaretière Cobi Schreijer. KLOOSTERZANDE - Zaal Van Leu ven, 20 uur: 'Ne vrimde kostganger", door toneelgroep 'De Scheldegaim'. MIDDELBURG - Coper Galjoen, 20 uur: 'Jamsession'. Foyer Concertzaal. 20.30 uur: Optreden Argentijns ensemble Juan Jose Mosali- ni and Canvengue. Gasthuis, 20-21.30 uur: Uitzending Ra- wa. VLISSINGEN - Bethesda-St.-Joseph- ziekenhuis. 20-21.30 uur: Uitzending Rawa. FILMVOORSTELLINGEN BERGEN OP ZOOM - Roxy I, 20 uur: Annie, a.l.; Roxy n. 20 uur: The sword and the sor cerer, 12 Jr.; Cinem'Actueel I, 20.30 uur: 8hoot the moon, 12 jr.; Cinem'Actueel II, 20 uur: E.T., a.l.; Cinem'Actueel II, 20 uur: Reds, 12 jr.; GOES - Grand. 20 uur: Poltergeist, 16 jr.; HULST - De Koning van Engeland, 14.30 uur: De toverfluit, 18 jr.; 20 uur: Poltergeist, 16 jr.; 20 uur: Ademloos, 16 Jr.; 20 uur: The blade runner, 12 jr.; 20 uur: Young doctors in love, a.l.; MIDDELBURG - City, 20 uur: Veel liefs uit Moskou, 12 jr.; OOSTBURG - Ledel, 20 uur: Hot lunch, 18 jr.; TERNEUZEN - Luxor, 20 uur: Class of 1984,16 jr.; 20 uur: Poltergeist, 16 jr.; VLISSINGEN- Alhambra 1.20 uur: An nie, a.l.. Alhambra II, 20 uur: E.T., a.l. TENTOONSTELLINGEN AXEL - Galerie Bellemans. 10-18 uur: Werken striptekenaar Fred Julsing en echtpaar Terpstra. BRUINISSE - Visserij- en Oorlogsmu seum. geopend van 14-16 uur; DOMBURG - Biologisch Museum, 10- 17 uur: De natuur in Zeeland; GOES - Bibliotheek: 'Vrouw en Rijk', van werkgroep Emancipatie; HEILLE - Landbouwmuseum, 10-12 en •17 uur: oude landbouwwerktuigen; HULST - Galerie Van Geyt, 9-12 en 14- uur: Schilderijen en grafisch werk van vier kunstenaars (tot 21 febr.); MIDDELBURG - Antiekhandel Witte, 9-18 uur: etsen van Günter May (tot en met 2 febr. VLISSINGEN -Reptielenzoo'Iguana', 14-17.30 uur: levende reptielen, amfi bieën en insekten; UZENDIJKE -Museum. 10-12 en 13.30- 17 uur: 'Stamboomonderzoek'. HULPCENTRA Noord- en Midden-Zeeland - Goes, tel. 01100- 14444 (ook voor mllieuklacbten). Zeeuwsch-Vlaanderen - Alarmnummer 01150-12200 (brandweer en ambulance). Telefonische hulpdienst Zeeland, tel. 01180- 15551, dag en nacht bereikbaar Chr. hulpdienst Zeeland voor mensen in nood, tel. 01180-36251. van 10.00-24.00 uur - weekends van 20.00-24.00 uur Stichting 'Blijf van m'n lijf Zeeland, tel 0U84-14645, dag en nacht bereikbaar. ■Nederlandse Hartstichting, tel. 070-600555. Te bereiken op kantoordagen van 12-17 uur. „REGELING NIET EIGENTIJDS SAS VAN GENT - B en w van Sas van Gent willen het sluitingsuur voor ca- fé's afschaffen of versoepelen. Het col lege vindt de huidige regeling, waarbij de zaken om 1 uur dichtgaan, niet 'ei gentijds'. Het heeft over een ander sys teem advies gevraagd aan districts- en groepscommandant van de rijkspoli tie. Dit schrijft waarnemend burge meester L. Marquinie aan de raad. Op versoepeling of afschaffing van het sluitingsuur wordt aangedrongen door de politieke groepering Gemeen tebelangen Groot Sas en de Partij van de Arbeid. In de nacht van oud- op nieuwjaar leid de de regeling tot een demonstratie van cafébezoekers, die boos waren over de onderbreking van een nieuwjaarsfeest in één van de bars. Marquinie wist toen een ontruiming door de rijkspolitie te voorkomen en het publiek met een zacht lijntje naar buiten te krijgen. Secretarie-service De raad van Sas van Gent beslist in de vergadering van donderdag om een uitspraak over een bezwaarschrift van de FNV-afdeling Groot Sas tegen het verminderen van de sccretarieservice op de postkantoren van Philippine en Westdorpe 30 dagen uit te stellen. In die periode moet - voor het eerst in de geschiedenis van de gemeente - de AROB-commissie bijeenkomen om zich over het protest te beraden. Ais het aan b en w ligt, horen de raadsle- Dorpsraad Breskens wordt bedreigd door leegloop BRESKENS - Het voortbestaan van de dorpsraad Breskens loopt ernstig ge vaar. Op de komende vergadering, woensdag 26 januari, zal een beslissing vallen of de Breskense dorpsraad door- gaat dan wel ophoudt te bestaan. Re den daarvan is het aftreden van drie leden van de dorpsraad, te weten voor zitter P. Kesteloo en de dames T. van der Burgh en M. Sturm. Deze zijn niet meer herkiesbaar. Daarbij komt nog dat mevrouw J. Robijn, die het pen ningmeesterschap onder haar hoede had, wegens verhuizing is gestopt. De bezetting Is daarmee uitgedund tqt vier personen en dat is te weinig om goed te functioneren. Er moeten min stens drie nieuwe bestuursleden komen wil de dorpsraad Breskens niet ten on der gaan. Als er voldoende nieuwe be stuursleden gekozen worden wil de dorpsraad een redactie samenstellen voor een. voorlopig éénmalige, uitgave van de dorpskrant. De dorpsraad houdt zijn jaarlijkse openbare vergadering woensdag in pension 'De Schelde' aan de Dorpsstraat in Breskens. De aan vang is om 20.00 uur. Van de gemeente secretarie in Oostburg komt mevrouw Maas. die voorlichting zal geven over het onderwerp huursubsidie. den in de vergadering van februari de uitslag en ligt er een ontwerp-beschik- king klaar. Het dagelijks bestuur van Sas van Gent stelt tenslotte voor om over te gaan tot een uitbreiding van de automatisering van de bevolkingsboekhouding met de zogenaamde 'vierde fase'. In dit nieuwe systeem zijn het persoons-. archief; en woningregister opgenomen. De netto meerkosten bedragen 5627,per jaar, maar kunnen door het wegstrepen van een aantal uitgaven op grond van de huidige aanpak worden teruggebracht tot 1750.-. De raadsvergadering begint om 19.30 (met BTW) berekend, voor vrijstaande huizen respectievelijk 87.65 en 103,43 en voor bungalows 102,95 en 121,48. De nieuwe regeling voor de grondprij zen komt donderdagavond in de ge meenteraad en zou met terugwerkende kracht tot 1 januari moeten ingaan. Als het aan b en w ligt worden lopende op ties op bouwterrein nog afgehandeld te gen de oude prijzen. Wie zijn optie ver lengt, betaalt het volle pond. Sas van Gent wil een samenwerkings overeenkomst aangaan met Axel voor het opzetten van activiteiten voor men sen zonder baan. Met het project - dat zal worden gecoördineerd door een stuurgroep en activiteiten in de sfeer van het sociaal-cultureel- en cursus werk moet omvatten - is ƒ7500,- ge moeid. De raadsvergadering begint om 19.30 uur. Dansavond Graauw GRAAUW - De sportvereniging 'Slntr Aloy' uit Graauw hield zaterdagavond een dansavond in haar sportcentrum in Graauw. Het muzikale gedeelte was in handen van het orkest 'De Veronica's". Voor de dansavond bestond veel be langstelling. Dansavond Koewacht KOEWACHT - De afdeling Koewacht van de rooms-kathoüeke bond van ou deren hield zaterdag voor haar leden een dans- en ontspanningsavond in het gemeenschapscentrum 'De Vla schaard' in Koewacht. Het dansorkest The Williams' verzorgde de muziek. Tijdens de pauze werd een verloting ge houden. Voor de dansavond bestond veel belangstelling. Kaartvereniging Zaamsiag vergaderde ZAAMSLAG - De kaartvereniging DW uit Zaamsiag is begonnen aan het nieuwe seizoen. Voorafgegaan aan de eerste kaarting. die meetelt voor het clubkampioenschap, werd een algeme ne ledenvergadering gehouden. Het be stuur was in zijn totaliteit aftredend. De leden bleken geen op of aanmerkin gen te hebben op de wijze waarop het bestuur het afgelopen jaar gehandeld had, zodat allen werden herkozen. Ver der bleek dat het ledenbestand met ze ven nieuwe leden was uitgebreid. De uitslag van de eerste kaarting: 1W. Leen- houts 5-60; 2 mevrouw Gelderland 4-56; 3 R. van Drongelen 4-52:4 C. van Doom 4-515 H. Schoonakker 3-52; 6 W. Allaart 3-52; 7 J. van Doom 3-51; 8 J. de Koeljer 3-48; 9 M. de Vos 3-46; 10 J.van den Bos 3-46. Carnavalsviering ouderen Lamswaarde LAMSWAARDE - Dc afdeling Lams waarde van de rooms-katholieke bond van ouderen hield zaterdag voor haar leden in samenwerking met de plaatse lijke carnavalsvereniging 'De Lamso ren' een carnavalsmiddag in het ge meenschapscentrum 'De Luifel'. Op het programma stond een optreden van het carnavalskoor, (het dameskoor van Lamswaarde), voordrachten en to neelstukjes. De prins van De Lamso ren' met zijn raad van elf. luisterden de viering op. Toen de prins arriveerde be gon het feest pas waarbij jong en oud in de polonaise ging. Het geheel werd mu zikaal omlijst door de boerenkapel 'De Lamsoren' uit Lamswaarde. Voorde ca- navalsmiddag bestond veel belangstel ling. Een optreden van Wesopa' uit Weesp. GROTE PUBLIEKE BELANGSTELLING AXEL - Het optreden van de Color Guard-formatie, een onderdeel van de nationaal en Europees kampioen 'Beatrixband' uit Hilversum, vorm de zaterdagavond een absoluut hoogtepunt van het eerste Color Guard-concours in sporthal 't Spor- tuus in Axel. Het concours werd be sloten met een finale waaraan alle tien deelnemende Nederlandse top- formaties hun medewerking ver leenden. Dit gezamenlijk optreden werd door de meer dan zeshonderd aanwezigen in het bomvolle sport centrum beloond met een vele minu ten durende staande ovatie. Het meeste succes was zonder enige twijfel weggelegd voor de Color Guard-formatie uit Hilversum. De uit zestien meisjes en jongens be staande groep met aan het hoofd Miss-Color Telma van der Linden gaf tijdens haar optreden een show, die door een deskundige jury werd gehonoreerd met een totaal van 65,9 punten. 'Excelsior A-Winterguard' uit Baam. dat na de 'Beatrixband' als laatste optrad zorgde voor een succesvol op treden. waarbij naast dans ook jazz- ballet aan het geheel was toege voegd. De jury honoreerde dat met 63.7 punten. De formatie "Volant Blanche' uit Laren kreeg 60.4 punten. De al vele jaren bestaande formatie Jubal' uit Dordrecht eindigde op een vierde plaats. Op Latijns-Ameri kaanse klanken brachten de twintig swingende meisjes een show, waar voor de jury 56,4 punten toekende. Voor de Color Guards van showband 'Axel' was het de eerste keer dat men zonder de showband aan een officiële wedstrijd deelnam. Onder leiding van Miss-Color Guard Els de Vlieger werd opgetreden op de muziek van 'Hooked on Classics' met veertien guards en vijf rifles. De Jury honoreer de het optreden van de Axelse Color Guard met 41,7 punten, goed voor een achtste plaats. „Eerlijk gezegd hadden we wel iets hoger gegokt. Maar geloof me, het ls heel wat an ders dan samen met een showband optreden", aldus enkele leden van de Axelse showband. De organisatie van het concours was in handen van de stichting Drum Corps Holland ln samenwerking met Frans Wieland en showband 'Axel'. Die was na afloop bijzonder tevre den. „Het is helemaal wat anders dan een Drum Corps Concours. Dan ls het uiteindelijk toch altijd even af wachten hoe het publiek reageert. Maar met die volle bak hier kunnen we gerust spreken van een succes. Vooral ook als je de reacties van het publiek na elk optreden hoort", al dus Frans Wieland. De kans ls dan ook zeker niet uitgesloten dat dit evenement volgend jaar een herha ling krijgt. Het concours werd ge opend door achttien mini-guards van het Drum Corps uit Huizen. Na af loop reikte executive director Anton de Graaf de prijzen uit. De uitslag: 1 "Beatrix' uit Hilversum met 65.9 punten; 2 'Excelsior A' uit Baam met 63.7; 3 "Volant Blanche' uit Laren. 60.4; 4 •Jubal' uit Dordrecht. 56.4; 5 -Excelsior B' uil Baam, 48.2; 6 TVesopa' uit Weesp, 48.1; 7 'Oosterkwartier' uit Baam. 44,6,8 'Axel' uit Axel. 41,7; 9 "Don Bosco' uit Rijswijk, 38.8. Cadet-klasse: 'Oranje' uit Hulzen met 29.8 punten. NIEUWVLIET - Manege Riemens in Nieuwvliet was zaterdag het toneel van de door 'Haringruiters' en de 'Zwinruiters' georganiseerde dres- suurwedstrijd voor de paarden en de pony's uit Zeeuwscbe Vlaanderen in de klasse B. In een wedstrijd zonder specifieke hoogtepunten, maar met gemiddeld prestaties mochten bij de pony's zes combinaties met een winstpunt naar huis terugkeren. Het hoogste punten- aantal. 125. werd bij elkaar gereden door Carin Tazelaar met Mary van de Zwinruiters. Bij de paarden waren er vijf prijswinnaar, die allen een winst punt toegekend kregen. De eerste prijs moest worden verdeeld tussen juffrouw N. Nelen met Urbaan vun Graeve Jan en I. Snoeck met Fury van Luctor et Emergo. Beiden behaalden 128 punten. Uitslagen: pony's klasse B: 1 Cann Tazelaar, Mary, Zwinruiters, 125 punten; 2 Marina Dai- Unga. Justine, Kleppert)es, 123; 3 Raymond Knoester, Parcival. Kleppertjes. 122; 4 Arya Verbist Promise. Kleppertjes, 121; 5 Michael Jones, Summertime, Zwinruiters met 120 punten. Paarden klasse B: 1 mej. N. Nelen, Urbaan. Graeve Jan, 128; 2 Mej L Snoeck, Fury Luctor et Emergo 128 punten; 3 Mej. K. Allaart. Pendura Zwinruiters. 127; 4 dhr. L. Savat, Urgent, Zwinruiters, 126: 5 mej. A Bax, Ureka, Graeve Jan 123 punten. Brommer gestolen bij De Sterre in Clinge CLINGE - Zondagmiddag tussen 12.00 en 13.00 uur is de brommer ontvreemd van mejuffrouw A. van M. uit Sint-Jan steen. Mejuffrouw Van M. had haar brommeer afgesloten neergezet ln de fietsenstalling van 'De Sterre' in Clinge. De brommer had een stuurslot. MIDDELBURG - Tijdens een voor dracht over zijn eigen werk. die een kleine twee uur duurde, toonde de Am sterdamse schrijver-filmer l.eon de Winter de ruim twintig toehoorders in het jongerencentrum Midgard in Mid delburg zaterdagavond een blik in de keuken van het kunstenaarschap. Cen traal stonden de problemen die kun nen ontstaan in de praktijk van het schrijven en bij het draaien van een film. In tegenstelling tot Brakman, die eind vong jaar te gast was bij het Zeeuws Kunstenaarscentrum en toen voorlas uit eigen werk, gaf De Winter te kennen liever voor de vuist weg over zijn werk te praten en hoewel het niet eenvoudig bleek een goed begin voor de voor dracht te vifiden - „wat moetje zeggen over je eigen boeken? Die zullen toch op eigen benen moeten staan!" - kwam hij via een vraag naar de verteller in zijn romans tenslotte uit bij de praktijk van het schrijven. „Halverwege het schrij ven van 'Dürer' kwam lk tot de conclu sie dat ik was vastgelopen. Ik ontdekte uitsluitend nog als toeschouwer een band met de hoofdpersoon te hebben, verder deed hij me weimg meer. Mijn persoonlijke ervaring bleek toen niet toereikend om het verhaal af te maken zoals ik gepland had. Als oplossing heb ik toen een neutrale verteller in het ver haal gebracht, die óver Durer verder vertelde. Naarmate je dan meer schrijft, blijk je zo'n kunstgreep steeds gemak kelijker toe te passen, tot je ontdekt dat het inderdaad een kunstje is geworden. Er ontstaat dan een soort gladheid die je op den duur door de mand doet val len. zoals ls gebleken bij de ontvangst van mijn laatste boek. 'Vertraagde ro man Daarom werk ik er nu bewust aan de rol van die verteller zo onopvallend mogelijk te houden". Niet alleen ontwikkelde de techniek van het schnjven zich tot een foefje, ook de veranderde maatschappelijke om standigheden beïnvloedden De Winters schrijverschap „Ik nader nu zoetjesaan de dertig en dan ontdek je ineens, dat je die gesettelde burger geworden bent waartegen je je vroeger afzette. Dat is best een griezelige ervaring, want die Léon de Winter ontwikkeling heeft ook je ontwikkeling als kunstenaar beïnvloed. Ik heb 'Dü rer' vanuit heel andere motieven ge schreven dan La Place de la Bastille' In het eerste geval wilde ik me via het schrijven nog wapenen tegen allerlei manipulerende factoren om me heen, maar dat is verdwenen. Het is een soort Provo-effekt: iedere generatie wordt weer een oudere. Ik probeer alleen nog wel zoveel mogelijk afstand te houden van die maatschappij. De Winter is ooit wel in dezelfde hoek geplaatst waar zich schrijvers bevinden als Kooiman. Matsier en Meijsmg, de Revisor-groep. Hoewel die groep vol gens De Winter een fictie is. signaleert hü tussen deze schrijvers toch een be paalde verwantschap. „We zijn stuk voor stuk bezig met de vraag: waar zijn we eigenlijk mee bezig? Wat zijn de con sequenties van wat we doqn? En dat levert soms boeken op waarin het schrijven op zich een belangrijke rol speelt. Het kan me niet zoveel schelen, dat bepaalde critici zulke boeken te moeilijk vinden, te gekunsteld. Inte gendeel. ik breng in de eerste tien, twin tig bladzijden van mijn romans altijd een zo hoog mogelijke drempel aan. Toch is die fase in onze ontwikkeling als schrijver inmiddels voorbij. De litera tuur die wij schrijven zal directer wor den. spannender 'Montyn' van Kooi man ls daarvan een goed voorbeeld. Onze verhalen zullen herkenbaarder worden, terwijl we anderzijds onze tech nische verworvenheden willen behou den Na de pauze stond het filmwerk van de Amsterdamse kunstenaar centraal in de discussie en ook hierbij toonde hij zich opmerkelijk openhartig over het gekunstelde dat in ieder kunstenaar schap onvermijdelijk een rol speelt. „Filmen is inleveren. Je begint met een scenario van vier uur. Aangezien de film hooguit twee uur mag duren, moet je dus de schaar ingrijpend hanteren. Daabij doe je dan soms concessies aan de bugettoewijzers. De scènes die je zelf mooi vond verdwijnen, terwijl het spektakel overblijft. Alleen weet de bioscoopbezoeker daar niets van. dus hij mist ook niets. Verder heeft het pu bliek er vaak geen idee van, dat be paalde spontaan ogende fragmenten in werkelijkheid keurig in scène gezet zijn. Het siot van 'Dürer', waarin hij in een trein door Duitsland reist, is opge nomen in een stilstaande wagon op het rangeerterrein van Goes. Met een losse camera, zodat het net lijkt of het wie belende beeld veroorzaakt wordt door de rijdende trein". De filmschool waartoe Leon de Winter behoort, de 'Eerste Amsterdamse Film- associatie', is momenteel bezig met de voorbereidingen voor vier filmproduk- ties. „Eén ervan is de verfilming van mijn roman 'La Place de la Bastllle', waarvan Rudolf van de Berg de regie heeft Ik ben erg benieuwd wat daarvan komt. Ik hoop. dat er in Nederland een nieuwe golf ontstaat, te vergelijken met de nouvelle vague in het Frankrijk van de jaren vijftig, die ons eindelijk verlost van het ghetto van het filmhuis. Orlof Seunke en Ben Verbong hebben de aan zet gegeven, wij zijn hopelijk degenen die het vaandel verder dragen". 'De Vossen'Hulst winnen Brabants 'Eljstedencamaval' HULST - De stichting Algemeen Hul ster Carnaval 'De Vossen' is zaterdag avond winnaar geworden van het 'Elf- steencarnaval' van de carnavalsver eniging 'De Bambergers' uit het Bra bantse 's-Hertogenbosch. Dat gebeur de met een schets, die werd uitgebeeld, gebaseerd op het epos van de Vos Fei- naerde. De carnavalsvereniging nit Hulst was voor dit elfstedenvamaval in het casino in Den Bosch uitgeno digd. Met assistentie van toneelregisseur Piet Verwer uit Hulst en geluidstechni cus Pol Vereecken werd een epos van De Vos Reinaerde op papier gezet. Frans de Schepper als Reintje en Frans Junier als Bruintje de Beer. de voltalli ge raad van elf die allerlei dieren uit- beelde, en de boerenhofkapel 'De Kalle- saien' uit Hulst, werd het epos uitge beeld. Nadat alle deelnemers aan het elfste- dencamaval zich verzameld hadden in het station van 's-Hertogenbosch, ging men om beurten met zijn eigen boeren kapel naar het casino. Dat gebeurde langs een route met vele duizenden toe schouwers. na de gebruikelijke ont vangst gaven alle carnavalsverenigin gen een optreden in het casino. De jury bestaande uit Ida de Leeuw van Raes, Jan Sonnebom en Hélaire Sturm, lette daarbij vooral op de aankleding van de groep en de uitbeelding in het geheel. Met het epos van de Vos Reinaerde werd het camavalsthema van dit jaar 'Bekaik Ut Maor' door 'De Vossen' zo- we! letterlijk als figuriyk naar voren ge bracht. Na de prijsuitreiking door Peer van de Muggenheuvel, Burgervaaier van Oe- teldonk, was er voor de Vossen uit Hulst alle reden om onde rde tonen van De Kallesaien met nog meer enthousiasme inn het feestgedruis te duiken. Dat ge beurde dan ook tot in de kleine uurtjes. Open dagen Groene School in Kapeüe KAPELLE - De Groene School in Ka- pelle houdt op woensdag 9 en donder dag 10 februari twee open dagen. Dit is gedaan wegens de grote toeloop op de open dag die vorig jaar werd gehou den. Tijdens de open dagen kan men zich laten inlichten over de vierjarige dag-opleiding Lager Agrarisch Onder wijs en wordt er desgewenst uitgebrei de informatie verschaft over de nieu we studierichting Individueel Land bouw Onderwijs die dit jaar in augus tus begint met een eerste en tweede leerjaar. Deze opleiding, een aangepaste dag school, is bedoeld voor mensen die meer persoonlijke begeleiding nodig hebben. Zij is ook toegankelijk voor studenten met minder dan zes klassen lagere school. De school is woensdag open voor men sen uit Zuid- en Noord-Beveland, Tho- len en Schouwen-Duiveland. Donder dag is bestemd voor belangstellenden uit Walcheren en Zeeuwsch-Vlaande ren. OP beide dagen is de school open van 14.30 tot 17.00 en van 19.00 tot 21.00 uur.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1983 | | pagina 17