Yersekenaren legden zelf 'beslag5 op deel huisraad HOORT ZIET JÜ Vrouw voor driemaal rijden onder invloed bijna cel in Hart verpand aan dialect Land van Hulst ACTIE MET f 300,- BOETE BESTRAFT PZC/provincie Kleine-kernenoverleg komt traag op gang Aalvissers vergaderen in Zierikzee VRIJDAG 21 JANUARI 1983 MIDDELBURG - Toen de inlossing van een oude schuld te lang op zich liet wachten en noch advocaten, noch deurwaarders uitkomst konden bieden (daarvoor was het bedrag te laag) beslo ten twee mensen uit Yerseke zelf maar tot invordering over te gaan. Ze legden 'beslag' op enkele goederen van hun schuldenaar, een tv-spelletje, vijf cassettes en een staande schemerlamp. Maar daarvoor moesten ze wel inbreken. Met een - zoals dat in de wet heet - 'valse sleutel' drongen ze in december van 1981 een pand van F. T. aan de Appel straat m Yerseke binnen De 'valse sleu tel' bestond uit een kleerhanger, waar- ders geprobeerd, maar dat hielp niets". De politierechter: .Maar dit is geen ma nier van doen natuurlijk". De Goese advocaat mr Olie lichtte toe, hoe zijn cliënten hun uitgeleende geld mee ze door de brievenbus de voordeur achterna konden kijken en ten einde wisten te openen. Ze namen zo onge veer wat hen (W. S. en mevrouw M. T.) toekwam, maar voor dewet bleef het wel diefstal en moest officier van justi tie mr Nijmeijer op de zitting van de politierechter donderdagmiddag tegen S. driehonderd gulden boete eisen en teruggave van de spullen Politierechter mr G. H. Nomes vonniste conform. Mevrouw M. T. ging vrijuit, omdat zowel de officier als de politie rechter de zaak tegen haar 'niet ontvan kelijk' verklaarden. Omdat er een fami lierelatie bestaat is er sprake van een klachtdelict en de klacht was niet gede poneerd. zoals dat behoorde. S. zei voor de politierechter: „We heb ben het met advocaten en deurwaar- Scheldpartij kost Middelburger week gevangenis en boete 300.- MIDDELBURG - Als men een dame hardnekkig 'hoer' blijft noemen, kan dat een kostbare zaak worden, zoals donderdagmiddag een bejaarde Mid delburger ondervond, toen hij voor de, politierechter verantwoording moest afleggen van zijn woordkeus. Het was bovendien niet zo handig ge weest van de 69-jarige L. van den H. zijn buurgenote mevrouw S. den E. opnieuw zó te kwalificeren, terwijl hij nog in een proeftijd liep van een vorige veroorde ling. gevolgd toen hij zijn opponente voor de eerste maal beledigde. Er werd toen onder meer een week voorwaarde lijke gevangenisstraf opgelegd en de of ficier van justitie vorderde gistermid dag dat Van de H. dit nu ook werkelijk moet gaan uitzitten. Daarnaast eiste de officier van justitie mr Nijmeijer voor het nieuwe geval nog eens twee weken voorwaardelijke gevangenisstraf en vierhonderd gulden boete. Politierech ter mr G. H. Nomes bracht hierin enige nuancering door Van den H. - die wel de week moet uitzitten die hem boven het hoofd hing - te veroordelen tot drie we ken voorwaardelijke gevangenisstraf en een boete van tweehonderd gulden. De bejaarde Middelburger was ditmaal wel erg ver over de schreef gegaan, zo danig dat dit voor de wet verder ging dan een 'eenvoudige' belediging: me vrouw Den E. was 'aangerand in eer en goede naam'. Als uitvloeisel van alle conflicten is de bejaarde man intussen naar een ander deel van Middelburg verhuisd Politieke vorming voor vrouwen in Levensschool Hulst HULST - De Emancipatiewerkgroep houdt dinsdag 25 en woensdag 26 ja nuari in samenwerking met de VOS- werkgroep informatie bijeenkomst en voor de cursus 'politieke vorming voor vrouwen' in de Levensschool aan de Sportlaan in Hulst. Dinsdag begint de bijeenkomst om 10.00 uur en woensdag om 20.00 uur. In de cursus staat de invloed van de politiek op de leef-, woon- en werksitua tie centraal. Veel aandacht wordt be steed aan praktische vaardigheden als kritiek leveren, kritiek ontvangen en voor de eigen belangen opkomen. tADVERTENTIE Nu is het tijd om een bontmantel te kopen. Een extraatje van Modehuis Bobbe aan het begin van het nieuwejaar. Nu de laatste modellen voorde HALVE PRIJS. MODEHUIS BOBBE EXCLUSIEVE DAMESMODE Coosje Buskei 43811 1) liv id.: 01184-120. raad gingen ze toen maar over tot een vorm van 'ongeoorloofd beslag'. Zijn VMZ: voorkom dumpen van hoog radioactief afval VLISSINGEN - De Vereniging Milieu hygiëne Zeeland heeft er bij minister Winsemius van volkshuisvesting, ruimtelijke ordening en milieubeheer op aangedrongen, dat hij stappen on derneemt om het dumpen van hoog radioactief afval in zee te voorkomen. In een brief aan de bewindsman toont de VMZ tevredenheid over het feit, dat de dumping van laag- en middel- radioactief afval in zee wordt beëin digd. Bezorgd is de VMZ echter over het onderzoek naar het dumpen van hoog radioactief afval, dat, zo stelt de vereniging, vrijwel ongemerkt door gaat. In de brief aan de minister duidt de VMZ aan. dat op een bijeenkomst van de Hydrografie Society is gebleken, dat de keuze van gebeiden in de Noord At lantische Oceaan voor de dumping al ver gevorderd is. De vereniging stelt, dat het onderzoek geldverslindend is en dat de inspanningen zich zouden moe ten richten op uitbreiding van het niet- nucleaire onderzoek. Overigens heeft de VMZ, zo schrijft zij, enige hoop, dat minister Winsemius zich zal inspannen om het dumpen van hoog radioactief afval te voorkomen. cliënten wisten precies welke waarde de spullen vertegenwoordigden: de schemerlamp hadden ze eens, in dagen van vrede, ten geschenke gegeven. En het was hun voornemen, aldus de raadsman, de spullen terug te geven als het geld binnen was. Mijn cliënten werd het bloed van onder de nagels ge haald", aldus pleiter. Over en weer Voor een geval van mishandeling over en weer verscheen P. V. uit Yerseke voor de politierechter. Zijn plaatsge noot en opponent C. H. was niet ver schenen; diens zaak werd bij verstek behandeld. Op 13 december 1981 kwam een al jarenlang slepende ruzie tot ex plosie in de vorm van een vechtpartij in de Wijngaardstraat in Yerseke. V. had H. op een puntig tuinhekje ge drukt en H. sloeg V. met een klomp schoen. Uit de stukken las de politie rechter: „V. heeft me ook nog in de hand gebe ten. Wat is dat voor geks?". V.: Weet ik niks van". Hoewel daarover niets in de stukken was gekomen, zou volgens V. zijn oppo nent H. met een mes op hem zijn toege komen. Slot van de vechtpartij was in ieder geval dat beiden zich met ver schillende min of meer ernstige verwon dingen aan het hoofd moesten laten be handelen. V. verklaarde dat hij zeven weken in de ziektewet 'had gezeten', maar daarvoor geen schadeclaim wilde indienen, om dat hij daarvoor een aparte procedure wil beginnen. Gezien enige recidive eiste de officier van justitie tegen V. twee weken voor waardelijke gevangenisstraf en een boete van vierhonderd gulden en tegen H. een boete van zeshonderd gulden, waarvan de helft voorwaardelijk met twee jaar proeftijd. Voor V. bracht advocaat mr J. Boog aard uit Middelburg nog naar voren, dat zijn cliënt zich ernstig bedreigd voelde, toen H. met een getrokken mes op hem afkwam. ..Op dat moment moest V. iets doen", aldus de raadsman, die daarom een beroep op noodweer deed en op juridische gronden om vrij spraak vroeg omdat er geen sprake was geweest van opzettelijke mishandeling. De politierechter vonniste m beide za ken conform de eis. OPRICHTING UITGESTELD HEINKENSZAND - De oprichting van een provinciaal overleg kleine kernen in Zeeland laat voorlopig nog even op zich wachten. Dat werd donderdag avond duidelijk tijdens een bijeen komst van vertegenwoordigers van kleine kernen en, Zeeuwse gemeente besturen in 'De Stenge' in Heinkens- zand. Een van de voornaamste oorza ken dat het donderdagavond nog niet kwam tot een oprichting van een pro vinciaal overleg, was ongetwijfeld het feit dat de opkomst erg slecht was. Er waren ongeveer 30 belangstellenden, terwijl er zo'n 150 door de werkgroep die zich bezig houdt met het provin ciaal overleg, waren beanderd. Dat ontlokte J. Deïst uit Noordwelle de opmerking dat wellicht de Zeeuwse kleine kemen geen problemen hebben. Een van de leden van de werkgroep, drs. J. van Velzen van het provinciaal op- bouworgaan stichting Zeeland, betwij felde dat. Hij wees er op dat er in Zee land ongeveer 55 verenigingen en raden zijn die zich inzetten voor de dorpsbe langen en die zullen er, volgens Van Vel zen. niet voor niets zijn. Als inleiding hield H. Elerie van de bre de overleggroep kleine dorpen m Dren te. een lezing over de manier waarop in die provincie een bundeling van krach ten uit de kleine kemen tot stand is ge- ZIERIKZEE - De vereniging van be roepsaal vissers Zuid-West-Nederland houdt vrijdag 11 februari een algeme ne ledenvergadering in het Zierikzeese Huis van Nassau. Tijdens deze vergadering wordt onder meer afscheid genomen van secretaris Laban, die wordt opgevolgd door J. Bo- lier. Verder worden twee films ver toond: Boomkor-visserij en aal-intrek aan de Afsluitdijk. De vergadering van de aalvissers be gint om 10.30 uur. Vier maanden geëist tegen Vlissinger wegens meineed in koppelbazenzaak DEN HAAG - ue procureur-generaal bij het Gerechtshof in Den Haag heeft donderdag een gevangenisstraf van vier maanden geëist tegen de Vlissin ger G. A. H. K. (34) wegens het afleggen van meineed. Eenzelfde straf wilde hij opgelegd zien aan de 36-jarige W. van den B. uit Rozenburg, die zich aan het zelfde feit had schuldig gemaakt. Deze zaak was een nasleep van de beruchte koppelbazen-affaire-Lemy, waarmee een bedrag van ruim achttien miljoen was gemoeid. De procureur-generaal uitte scherpe kritiek op de eisen en vonnissen van de Haagse rechtbank in de memeed -zaak tegen de twee verdachten, die een ge komen. Die buNdeling heeft er onaer volg was van de behandeling van de 'Le- meer toe geleid dat voor de afzonderlijj- - - ke kemene ondersteuning en begelei ding kwam bij de aanpak van allerlei problemen, rond bijvoorbeeld de kleine scholen, de woningbouw en het behoud van kleine winkels. Ook zijn er, na aan dringen van de gezamenlijke kleine kernen in Drente, door de gemeenten nota's geschreven over die problemen. Die nota's vertoonden een onderlinge samenhang. Veel verder dan het uitwisselen van in formatie en het peilen van de mening van de aanwezigen kwm het donder dagavond niet. Enkele aanwezigen voelden er wel voor om donderdag avond al een begin te maken met een provinciaal overleg voor kleine kemen in Zeeland, maar anderen lieten weten liever eerst de regionale bijeenkomsten te willen afwachten. Tot dat laatste be sloot de vergadering dan ook Die regio nale bijeenkomsten zullen binnenkort worden gehouden en tijdens die verga deringen en zal probeerd worden men sen bijeen te krijgen die het provinciaal overleg op willen richten. Vanuit Zeeuwsch-Vlaanderen werd donderdag nog opgemerkt dat in die regio de be langstelling voor regionale bijeenkom sten wel groter zal zijn in verband met de grote afstand tussen Zeeuwsch- Vlaanderen en de rest van Zeeland. my-affaire'. Volgens de rechtbank had den de verdachten meineed gepleegd, waardoor dne andere verdachten na een aanvankelijke veroordeling door het Hof werden vrijgesproken. In de overwegingen bij het vonnis van de rechtbankston bij de strafoplegging wegens meineed stond, dat het Ge rechtshof'nota bene' tot vrijspraak van de drie anderen was gekomen op grond van deze meineed. Procureur-generaal mr P. A. Bos maakte zich hierover erg kwaad „Er is gewoon recht gesproken, waar de al dan niet afgelegde meineden niets mee te maken hadden", zo zei hij. De Vlissinger K. had van de Haagse rechtbank een straf van acht maanden gevangenis gekregen, zijn Rozenburgse collega vijftien. Beide verdachten, die hun straffen in de koppelbazen-affaire reeds achter de rug hadden, moesten volgens de procureur-generaal nu al leen veroordeeld worden voor de ge pleegde memeden. De verdediger van de Vlissingse verdachte zette uiteen dat zijn cliënt inmiddels een nieuw bedrijf heeft opgezet in Middelburg en vroeg het Gerechtshof daarom te volstaan met het opleggen van een boete en een voorwaardelijke gevangenissstraf, zo dat K de kans tot verdere opbouw van een nieuw bedrijf niet zou worden ont nomen. Het Hof wijst arrest op 3 februa ri. OFFICIER VROEG TWEE WEKEN GEVANGENIS MIDDELBURG - De politierechter in Middelburg heeft donderdagmiddag op het nippertje een inwoonster van Terneuzen, die driemaal na teveel drankgebruik met de auto was gaan rijden, buiten de gevangenis gehou den. De officier van justitie vond dat in een dergelijk geval (mevrouw Van D. weigerde ook driemaal consequent de bloedproef, waardoor het totaal aan misdrijven op zes kwam) geen andere straf meer mogelijk was dan onvoor waardelijke gevangenisstraf en twee jaar rij-ontzegging. Politierechter mr G. H. Nomes streek duidelijk met de hand over het hart toen hij de gevangenisstraf voorwaar delijk oplegde, gekoppeld aan een boe te van duizend gulden en achttien maanden rij-ontzegging. Voorts werd nog een boete opgelegd van vijftig gul den voor éénmaal rijden met een verlo pen rijbewijs. Driemaal had de Temeuzense de bloed proef geweigerd, op 14 januari 1982 en op 16 februari en 5 oktober datzelfde jaar. Het rijgedrag van mevrouw Van D. viel de politie telkens op. In een van de gevallen gaf ze richting aan naar rechts en reed toen rechtdoor, een andere maal reed ze slingerend en was ze na de aanhouding erg recalcitrant. Bij de aanhoudingen - telkens in haar woon plaats - gal' ze wel steeds het gebruik van enkele glazen sherry toe. Tegenover de politierechter verklaarde ze: „Ik lust geen bier dus ik drink alleen maar sherry". De politierechter: „Voor mijn part drinkt u wodka. Maar dan niet meer in het verkeer". Effecten De effecten van alcohol op de kwaliteit van het autorijden kwam uit nog enke le zaken indringend en navrant naar voren. Een inwoner van Waterland- kerkje was in de nacht van 26 mei 1981 eerst in Oostburg op een lantaarnpaal en een verkeersbord geknald en wat later die nacht reed hij zijn auto bij Cadzand total-loss toen hij uit debocht vloog. De politie vond hem en de auto in de sloot en was al op zoek naar de man - A. L. - die na zijn escapades in Oostburg was doorgereden. L. kon zich daar niets meer van herinneren, maar laborato riumonderzoek had uitgewezen, dat de lak van paal en bord aan het autowrak zat. De man moest zich verder verant woorden voor zijn aandeel in een in braak in Waterlandkerkje, waar in sep tember 1981 uit de woning van R. G. diverse koperen kandelaars, tien antie ke borden, zilver bestek en koperen schalen werden gestolen. Voor dit ge heel moet L. een maand naar de gevan genis. Officier van justitie mr Nijmeijer eiste vier maanden, waarvan twee maanden voorwaardelijk en één jaar rij ontzegging. maar politierechter mr G. H. Nomes bracht de gevangenisstraf te rug tot vier maanden, waarvan drie maanden voorwaardelijk. Tweemaal autorijden met een stevige slok op bracht t\. u> o.i.u u<uutecu voor de politierechter. In januari vorig jaar wees de bloedproef een promillage van 1.38 uit. een maand later werd nog eens 1.07 gemeten. Die laatste keer reed hij in de bebouwde kom van Terneuzen 130 km per uur. Levensgevaarlijk De officier hierover: „Honderddertig per uur en als dat dan gebeurt met een behoorlijke slok op is dat levensge vaarlijk". De eis was twee weken ge vangenis, achttien maanden niet rij den en driehonderd gulden boete voor de verkeersovertreding (te hard rij den). De politierechter bracht dit enigszins terug: twee weken gevange nis, één jaar niet rijden en een boete van f 200,-. Slingerend reed A. P. uitWemeldingein mei 1981 inel 140 km per uur van Goes naar zijn woonplaats na teveel drank gebruik! 1.94 promille). Gezien de ach tergronden liet de politierechter het bij een boete van duizend gulden en negen maanden nj-ontzegging. maar het laat ste voorwaardelijk met twee jaar proef tijd. De officier had dezelfde boete geeist. echter gekoppeld aan een on voorwaardelijke ry-ontzegging van ne gen maanden. Voor L de V uit Oude- lande (1.12 promille) die per fiets door het Goese stadsbeeld circuleerde, viel de schade zichtbaar mee: een boete van honderd vijftig gulden, conform. De man uit Oudelande werd in Goes aan gehouden. omdat hij zonder licht reed. 99 De drang tot schrijven is eigenlijk dezelfde als die ik heb bij moeilijke puzzels: hoe kom ik eruit, hoe breng ik het vraagstuk tot een oplossing. Dat is de drijfveer". De 74-jarige auteur van het toneelstuk 'De Vrimde Kostganger', dat momenteel wordt opgevoerd door de Kloosterse toneel vereniging De Scheldegalm, is weer even terug in Oost- Zeeuwsch-Vlaanderen, het land waaraan Jo Eggermont, die nu alweer dertig jaar in Rijswijk woont, zijn hart heeft ver pand. De oud-leraar Nederlands woonde vrijdag de première bij van zijn stuk, dat in zaal Van Leuven in Klooster- zande werd opgevoerd. In een achter zaaltje van Van Leuven, een uur voor de voorstelling, zet hij de achtergron den van het toneelspel uiteen. „Het stuk is al oud. Ik heb het in 1947 ge schreven en het heette toen 'En 't tweede is daaraan gelijk'. Dat is een bijbeltekst Lucas negen, geloof ik, maar dat weet ik niet zeker, ik ben niet zo sterk in bijbelteksten. Ik heb daar in 1947 deregie van gevoerd en speelde er zelf nog een rol in. 'En 't tweede is daaraan gelijk' Ls speciaal voor De Scheldegalm omgewerkt tot 'Ne Vrimde Kostganger' De oude tekst paste niet meer in de geest van deze tijd", meent Eggermont. Het stuk wordt geheel in het dialect van de streek gespeeld. Eggermont heeft een meer dan normale belang stelling voor dialecten. Hij bestu deert ze en is er volop mee bezig om ze op schrift te stellen. Zelfs na dertig jaar Rijswijk komt er bij de van origi ne Oost-Zeeuws-Vlaamse auteur geen woord 'algemeen beschaafd Ne derlands' (alsof een dialect niet be schaafd zou zijn) over de lippen. „Ei genlijk voel ik me niet opm'n gemak, als ik Nederlands moet spreken Op school in de klas deed ik dat wel, maar als ik thuiskwam van school en de huisdeur achter me dicht trok. sprak ik nog uitsluitend het dialect van het Land van Hulst. En d'aar hou ik aan vast", vertelt Eggermont. De auteur werd in 1904 geboren in Hoogerheide. West-Brabant. Toen hij zes weken oud was, verhuisden zijn ouders naar Sint-Jansteen. waar Eggermont opgroeide. Zijn vader, die van Lamswaarae afkomstig is, was onderwijzer en sprak dialectloos Ne derlands. Zijn moeder was een Bra bantse en sprak dus Brabants. ,.Ik moet toch oppassen voor wat Bra bantse trekjes", zegt hij grinnikend. Eggermont groeide op tussen de ar beidersjongens en vlassers van Hei kant. wat zijn vader zeer verdroot. „Ik voelde me gewoon thuis tussen hen", vertelt Eggermont. die zijn voorliefde voor het dialect hoogst waarschijnlijk uit dat milieu heeft meegekregen. Voordat Eggermont naar Rijswijk vertrok, woonde hij ook in Kloosterzande, 'En 't tweede is daaraan gelijk' en de bewerking daarvan zijn bij lange na niet de eni ge pennevruchten van de Steense au teur. Hij schreef twaalf kinderboeken in de Kleine-Beversene, vijftien ro mans en vijf toneelstukken: Van de rosten en de witten ('een zeer katho liek stuk'), Van meneer Sylvère ('wat neutraler'i. De Sukkeleer 'een kerst spel in het Vlaamse dialect en ook zeer katholiek'i. Gelijk een vlam en Ne Vrimde Kostganger. Ook werkte hij mee aan het boek Dialecten in Oost-Zeeuwsch-Vlaanderen van me vrouw E. J. van den Broecke-De Man Zijn eerste boek - zelf noemt hij het liever een 'novelle' - schreef hij in 1936. Lenie, een verhaal dat zich in de grensstreek afspeelt en over smokkel gaat. „De grensbewoners zullen waarschijnlijk 'Lenie' zeggen, terwijl de rest van Zeeuwseh-Vlaanderen het wel op 'Lénie( zal houden", zegt Eggermont, die het niet kan nalaten om even te wijzen op de subtiele ver schillen die onderling tussen de dia lecten van Zeeuwseh-Vlaanderen be staan. Het stuk De Sukkeleer is volgens Eggermont wel zijn meest suc cesvolle toneelspel geweest. Hij schreef het voor de oorlog. „Er is geen plaats in Nederland waar het niet is opgevoerd. Een door en door katholiek stuk", meent Eggermont. „Een volksstuk, waarin het geloof in wonderen - dat vandaag de dag be hoorlijk is verminderd - een belang rijke plaats inneemt. Hrt frappante is dat het toneelspel de laatste tijd weer gespeeld wordt. Zou dat de in vloed van bisschop Gijssen zijn?", vraagt de auteur zich glimlachend af. Eggermonts vroegere werk was nog al religieus getint, maar de scherpe kantjes van zfjn geloof zijn er in de loop der jaren wel vanaf gegaan. „Of ik katholiek ben? Dat ligt eraan. Als je bedoelt, zoals Gijssen het katholi cisme ziet. moet ik zeggen: nee. Dat straffe, dat verplichte is voor mij voorbij. De tijd van de paasbiecht is wat mij betreft geweest. Dat is me nu toch te orthodox. Jaren geleden schreef het weekblad De Tijd van De Sukkeleer: een kinderlijk, onnozel en katholiek stuk. Nu zeg ik: terecht dat De Tijd dat schreef. Ik heb later ook gedacht: hoe heb ik dat stuk zo kun nen schrijven". Eggermont heeft zich nu volledig ver diept in de dialecten. Hij heeft een roman in voorbereiding, waarvan het bijzondere is dat het in negen dialec ten wordt geschreven- Monica Duyt van de Riethoek. gaat het heten. Het verhaal beschrijft het leven van een vrouw en haar gezin, vanaf het mo ment dat ze wordt geboren in 1900 tot de dag dat ze sterft in 1965. Het ver haal speelt zich af in het fictieve ge hucht De Riethoek. dat zich - afhan kelijk van het dialect waarin het hoofdstuk is geschreven - dan weer bevindt vlakbij Hulst, Sint-Jansteen, Kloosterzande. Zuiddorpe of Sas van Gent. „Ik geloof niet dat er ooit een schrijver zo dwaas is geweest om een dergelijk verhaal te maken". Het idee kwam in hem op toen hij samen met mevrouw Van den Broec- ke bezig was aan het Oost-Zeeuws- Vlaamse dialectenboek. Een uitge ver heeft hij nog niet gevonden. „Een andere reden dat ik met dit boek ben begonnen is dat ik de dialecten beter wil leren kennen. Het Steens en Het Hulsters hebben voor mij geen gehei men meer, het Kloosters ken ik rede lijk. De hoofdstukken met de dialec ten laat ik corrigeren op uitspraak, uitdrukkingen en zegswijzen door mensen die het dialect door en door kennen". Maar voor dialecten bestaat nu eenmaal geen officieel vastge stelde spelling. Bij de samenstelling van het Oost-Zeeuws-Vlaamse dia lectenboek maakte Eggermont daarom ook gebruik van de diensten van de Nijmeegse dialectknndige professor A. Weijnen, die Eggermont hielp bij het op schrift stellen van de typische uitdrukkingen en zegswij zen. Eggermont had zelf wel een ma nier om het dialect të schrijven, maar samen met Weijnen heeft hij daar nog verder aan geschaafd. Van dat werk voor het dialectenboek plukt de auteur nu de vruchten voor Monica Duyt van de Riethoek. De methode, die werd gevolgd, was het vastleggen van de spraak met een bandrecorder, waarna de spelling van de woorden en uitdrukkingen wer vastgesteld. Eggermont heeft nog steeds contact met de Nijmeegse professor. „Ik heb nu ontdekt dat er nog meer klanken zijn die op de band niet uitkwamen. Het onderzoek gaat dus verder. Een heel karwei. Maar ja. het is m'n hob by", zegt Eggermont om mee aan te geven dat hij graag nog veel tijd wil steken in dialectenonderzoek. Eggermont loopt nog met vage plan nen rond om na de roman Monica Duyt weer eens een toneelstuk te schrijven in dialect, maar voorlopig heeft hij nog zijn handen vol aan zijn roman in negen dialecten, waarvan het nog altijd niet zeker is dat het zal worden uitgegeven. En mocht het ooit nog eens worden uitgegeven, dan zal Eggermont zeker de laatste zijn. die zich in het boek zal verdiepen. „Ik schryf een boek. corri geer de drukproeven en blader het boek nog eens door als het van de drukker komt Maar lezen, nee, dat kan ik echt niet opbrengen". Hans Vonk.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1983 | | pagina 9