kabinet meer bedrijfsleven' 'Dankzij dit ruimte voor Meer zoet water blijft voor boeren belangrijk Actie schoolhoofden voor meer lesvrije uren Van Veen wO Nederlands 'Marshallplan' Indonesië Cementtanker van tanks ontdaan 5Begrip voor afwijzing vaste oeververbinding CBTB VOORMAN P. W. BLOKLAND: Proef specifiek welzijn op de Bevelanden is nog veel te vrijblijvend VNO- VOORZITTER IN VLISSLNGEN VLISS1NGEN - Er moet een gezamenlijk onderzoek komen van overheid en bedrijfsleven naar mogelijke ontwikkelingsprojecten met name gericht op Indo nesië. Dit plan heeft VNO-voorzitter Van Veen donderdagmiddag gelanceerd tijdens een bijeenkomst van de Nederlandse Maatschappij voor Nijverheid en Handel in Zeeland te Vlissingen. Van Veen wees in dit verband op de mogelijkhe- den van miljardenschenkingen op voorwaarden: dus ontwikkelingshulp op gro- te schaal in ruil voor bijvoorbeeld faciliteiten voor het Nederlandse bedrijfsle- n ven. Een soort Nederlands marshallplan voor Indonesië, aldus de voorzitter van het verbond van Nederlandse Ondernemers. •t Het geld hiervoor zou via een herschikking van de middelen van voornamelijk het j. ministerie voor ontwikkelingssamenwerking en in tweede instantie van het minis terie van economische zaken, gevonden moeten worden. Nederland heeft volgens Van Veen, een nieuwe markt nodig om zij" °vportindustrie te stimuleren. Het Nederlandse bedrijfsleven heeft de afgelopen jaren via onder andere de grote waterstaatswerken in de Oosterschelde grote kennis op verschillend gebied kun nen opdoen. De Nederlandse markt is te klein voor dit soort kennis. En nu de grote waterstaatswerken in het Midden-Oosten voltooid raken wordt het zaak andere exportmarkten te ontginnen, aldus Van Veen, volgens wie het Nederlandse be drijfsleven in Indonesië een uitstekende naam heeft. We moeten op korte termijn onderzoeken hoe Nederland met schenkingen de economische infrastructuur van dat land kan verbeteren, terwijl toch het Nederlandse bedrijfsleven daarvan kan meeprofiteren. Daar is volgens Van Veen een nieuw denkproces voor nodig in Nederland Maar het is een zaak die zeer de moeite van het overwegen waard is. aldus de voorzitter van het Verbond van Nederlandse Ondernemers VLISSINGEN - Mr. C. van Veen, voorzitter van het Verbond van Nederlandse Ondernemers (VNO) is niet ontevreden met de aanzet die het kabinet Lubbers heeft gemaakt om het bedrijfsleven meer ruimte te geven. De VNO-voorzitter zei dit donderdag in Vlissingen. Hij sprak over het onderwerp 'Meer ruimte voor het ondernemen' op een bijeenkomst van de Zeeuwse afdeling van de Neder landse Vereniging voor Management (NIVE) in hotel Britannia: „Er is dankzij dit kabinet duide lijk ruimte aan het ontstaan", zei de heer Van Veen. HANSWEERT - Personeel van de scheepswerf Hans- weert heeft donderdagmiddag drie tanks losgebrand van het wrak van de Belgische cementspist 'Donkey', die vorige week dinsdag omsloeg in de haven van Hans- weert en zonk. De drijvende bok 'Kolossus' van Van den Akker uit Vlissingen heeft daarna een van de tanks, die was gevuld met door het zeewater aangetast cement, uit het wrak gehesen. De tank had een gewicht van 78 ton. Vandaag worden de twee andere cementtanks uit het wrak geborgen in in het Nederlandse binnenvaart schip 'Liberté' geplaatst. De 'Donkey' was eerder op het land gezet, omdat berging door het hard geworden cement in het water onmogelijk bleek. Het gewicht was te groot In totaal zaten er in het gezonken schip zes cementr tanks, waarvan drie gevuld. Het wrak van de 'Donkey' wordt ln de loop van vrijdag door het Belgische binnenvaartschip 'Silvia' van Hans- weert naar Terneuzen gebracht, waarna beide schepen zullen doorvaren naar België. Het is nog niet bekend, of en waar het schip gerepareerd zal worden WERKGROEP OOK IN 'SPREKERSHOEK' Nochtans had hij enige bedenkingen te gen de minister-president, „die nu spreekt over vier miljard lastenverlich ting voor het bedrijfsleven. Daarop heb ben wij fel gereageerd, want het regeer akkoord spreekt van zes miljard. Als het kabinet dekking moet hebben voor een anderhalf miljard moet het de toe gezegde steun aan het bedrijfsleven met verminderen, maar zich inspannen andere middelen te vinden" „Maar", zo vervolgde de VNO-voorzit ter na deze kritiek: „het kabinet is nochtans bezig voor het bedrijfsleven: zie de voor 1982-83 toegezegde belas tingverlichting van tweemaal 500 mil joen en de twee miljard drukverlich- ting, die voor 1984 op komst is. Dat is een goed begin van de invulling van die zes miljard, en daarmee van onze wen sen". Om het bedrijfsleven ruimte te ver schaffen is volgens Van Veen 'deregule ring' nodig: „De overheidsbegroting is na 1973 met 30 procent gegroeid, met name voor die departementen die zich bezighouden met de verzorgingsfiloso fie, met cultuur, volksgezondheid en milieu. Ik zeg met nadruk dat ik het oneens ben met degenen die zeggen dat er overal gelijk bezuinigd moet worden. Er heeft een onevenwichtige groei plaatsgevonden by die departementen. En naast bezuinigen op het algemeen kosten beleid moet de overheid ook wat doen aan het formatiebeleid van die de partementen". De heer Van Veen stelde vast dat in de periode na 1973 „we verrast zijn met tal loze regels, geënt op de verzorgingsfilo sofie". Er is een veiligheids- en milieu beleid over de hoofden van de onderne mers uitgestort. En een overdreven wel vaartsverschijnsel is de instelling van ondernemingsraden voor bedrijven met minder dan 100 personeelsleden. Of al die regels nu goed zijn of niet. de burgers kunnen het niet verwerken als de overheid elke dag met nieuwe regels komt". Bij de deregulatie (de 'ontregeling*) moet volgens de VNO-voorzitter wel voorzichtig te werk worden gegaan. Bij voorbeeld met de ingewikkelde vergun ningenprocedures: „Voorzichtigheid is geboden, anders komen er weer nieuwe commissies, die weer nieuwe regels be denken". Scheef De maatregelen op het gebied van de arbeidsmarkt zijn in de loop der jaren volgens de VNO-voorzitter eveneens scheef gegroeid, onder meer door het minimumjeugdloon en de netto-netto koppeling van lonen en uitkeringen: „De overheid moet met grotere flexa- biliteit ten opzichte van de bedrijven FNV Zeeland is tegen D-zones MIDDELBURG - Het FN V-district Zee land heeft in een brief aan het coiiege van gedeputeerde staten stelling geno men tegen het idee van de zogenaamde 'D-zones' om de werkgelegenheid te stimuleren. Het district sluit zich hier mee aan bij het standpunt van de lan delijke FNV. De FNV vindt een afweging van voor schriften tegen de achtergrond van een regionale of provinciale toestand een goede zaak, maar vindt ook dat er alge mene regels moeten blijven bestaan. Anders zou er een situatie van ontrege ling en rechteloosheid ontstaan, aldus de FNV. De dereguleringszones zouden met name voor het milieu niet te accep teren gevolgen hebben. De FNV denkt hierbij met name aan het Sloegebied, dat genoemd is als mogelijke D-zone. Het vrijstellen van bepaalde belasting maatregelen wijkt volgens de FNV niet af van de bestaande Investeringspre mieregelingen. Een deregulering is daarom lood om oud ijzer- De FNV vindt de rol van de besturen van de D-zones zeer onduidelijk. Deze zouden speciale bevoegdheden krijgen die afwijken van de bestaande procedu res. Zoals bekend liet minister van econo mische zaken Van Aardenne deze week' weten, niets te voelen voor de instelling van 'deregulerings-zones'. Hij mikt lie ver voor het hele land op een uitdun ning van het woud aan regelingen en vermindering van de lasten voor het be drijfsleven. Voor de zomer zal hij de tweede kamer een plan in die richting voorleggen. van de wetgeving aanpassen". Het mi nimumloon bij part-timewerk moet tot de helft worden 'aangepast', en de langdurige ontslagrechtprocedures moeten worden versoepeld". GIESSENBURG - Verbetering van de zoetwatervoorziening voor de agrari sche sector blijft van erg veel belang. Méér zoet water is in hel westen van het land nodig voor de tuinbouw en in het zuidwesten voor de fruitteelt, de akkerbouw en de veehouderij. Dit bleek donderdag uit opmerkingen van voorzitter P. W. Blokland van de christelijke boeren- en tuindersbond (CBTB) West-Nederland, tijdens de jaarlijkse toogdaag in Giessenburg. „Men krijgt in het westen en zuidwes ten hoge bloeddruk door de aanwezig heid van het zoute water en niet door het gebruik en daarom moet het zoet worden", aldus Blokland. De CBTB-voorman zag voor de water schappen een grote taak weggelegd bij de verbetering van de zoetwatervoor ziening. Hij achtte dat belangrijker dan de overdracht van de huidige water schapswegen aan provincies en ge meenten Met veranderingen op het ge bied van het wegenbeheer had Blok land trouwens weinig op. „Wij vrezen - en dit is niet ongegrond - dat de finan ciering van het beheer onevenredig zwaar gaat drukken op de grondgebrui- VNO-voorzitter Van Veen herinnerde aan de stelling in de Stichting van de Arbeid tegen de vakbonden: „Uit hun monden kwam het geluid van 'ruimte voor rentedaling'. Maar daar moeten kers' Kritiek leverde de CBTB-be- stuurder ook op belemmerende plano logische maatregelen „Het zou staten leden sieren als ze de politieke schoe nen eens verwisselden met boerenlaar- zen en vervolgens in de polder gingen kijken" Bezuinigingen Blokland noemde het 'een verschrik kelijk onrecht in Nederland' als de be zuinigingsmaatregelen in de land- bouw-sector zwaarder aankomen, dan in de overige sectoren van de maat schappij. „De Nederlandse regering zou moeten handelen zoals iedere goe de boer dat doet: zijn betere koeien ex tra goed verzorgen", meende hij. De CBTB-er vond dat deze beeldspraak minister ir G. Braks van landbouw en visserij als veehouderszoon wel erg veel moet zeggen, „zowel naar de Ne derlandse regering als naar de Europe se Gemeenschap in Brussel". Blokland bepleitte in dit verband niet alleen het bevorderen en bewaken van de kwaliteit van de agrarische produk- ten in Nederland, maar ook afzetbevor dering en verruiming van handelsbe trekkingen. Inzet hiervoor door rege- we zeer voorzichtig mee zijn. De reële rente is in Nederland met 4 procent nog vrij hoog. Bovendien merkt men het ef fect van rentedaling pas op lange ter mijn. We moeten die ontwikkeling niet direct willen vertalen in vastliggende zaken voor de toekomst". „De zomer is nog niet aangebroken door deze ene zwaluw", zei Van Veen. „Het ziektebeeld is nog steeds dat onze ondernemers met veel te veel vreemd vermogen werken, met te hoge loonkos ten per eenheid-produkt en met een te zware druk van lasten van de overheid. Er zal een jarenlang proces voor nodig zijn. willen we een gunstige rende mentspositie verkrijgen" Winstherstel Met in het bijzonder sprekend over de verhouding tot de vakbeweging zei Van Veen: „Onze centrale doelstelling blijft winstherstel voor het Nederland se bedrijfsleven. Beiden moeten wij waarde hechten aan het ons losmaken van het politieke gebeuren op het Bin nenhof. Anders komen we in een cen traal geleid beleid terecht, dat voorja ren is vastgelegd. En dat is voor bei den. We moeten dichter naar de onder nemingen met het beleid". Uiteindelijk wilde de heer Van Veen zich niet al te optimistisch uitlaten over het rendementsherstel van de Neder landse economie: „Daarvoor zijn we te veel afhankelijk van ontwikkelingen in het buitenland, met name Amerika. Maar dit kabinet pakt in ieder geval de zaken ten bare van ruimte voor het be drijfsleven ambitieuzer aan dan het vo rige. Er is een aanzet gemaakt". ring en bedrijfsleven zag hij als nood zaak. zeker gelet op de protectie in de EG en daarbuiten. Erg bezorgd was de CBTB-voorzitter over de situatie in de tuinbouw. „De sterk gestegen bedrijfs kosten en teleurstellende gewasop brengsten. brachten vele ondernemers in met onaanzienlijke financierings- proglemen. Daarbij gevoegd de sterk stijgende energielasten en het zorgelij ke beeld is zo ongeveer afgerond, ware het niet dat daarbij een drastisch gewij zigde opstelling van de banken zeker met uit het oog verloren mag worden", betoogde Blokland. Uitvoerig ging de voorzitter' van de CBTB West-Nederland in op de land- bouw-voorlichting. die hij als een van de hoekstenen van het beleid be schouwde Blokland beklemtoonde dat er zowel bij het rijk als by de standsor ganisaties. ondanks bezuinigingen, vol doende voorlichtingscapaciteit moet blijven, om aan de vraag te voldoen. Hij signaleerde een grote, soms té grote, druk op de voorlichters, hetgeen belem merend kan werken op het ontplooien en uitwerken van nieuwe initiatieven. De CBTB-bestuurder wees erop dat mede door de economische problemen SAS VAN GENT - De hoofden van de lagere- en kleuterscholen in Zeeland, verenigd in de Werkgroep Landelijke Hoofdenkringen (WLH) provincie Zee land vinden dat ze te weinig tijd heb ben om hun administratieve taken goed te kunnen vervullen. Ze willen dat binnen twee jaar het schoolhoofd minstens drie lesvrije schooltijden per week krijgt. Naarmate er meer leer krachten aan de school zijn verbonden moet het hoofd aanspraak kunnen ma ken op nóg meer 'taakrealisatie-uren'. Dat zijn de voornaamste actiepunten waarmee de werkgroep vanaf vandaag het onderwijsveld in Zeeland wil be naderen. „De actie iin Zeeland bestaat er uit, dat ze de provincie in vier rayons hebben ingedeeld", aldus WLH- vertegenwoordiger A. Martens. „We gaan in elk rayon de hoofdenkrin gen benaderen en een toelichting geven Inbraken Terneuzen TERNEUZEN - Woensdagnacht is bij het constructiebedrijf HCG aan de In dustrieweg in Terneuzen 1100.- gesto len. Uit de auto van M. van D„ gepar keerd aan de Temeuzense Van Diemen- straat. verdwenen twee luidsprekerbo xen en een radiocassetterecorder. Zeeuwse Kruis geeft brochure ouderen uit GOES - De Provinciale Vereniging 'Het Zeeuwse Kruis' te Goes heeft onlangs de brochure 'meer bewegen voor oude ren' uitgegeven. Het werkie is bestemd voor mensen, die betrokken zijn bij de uitvoering en organisaties van MBVO- activiteiten. Het gaat erom hen te infor meren over huidige visies op de activi teiten. De brochure is aan te vragen bij 'Het Zeeuwse Kruis' in Goes. steeds méér boeren een beroep op de voorlichtingsinstanties zullen doen. Blokland besteedde nogal wat aan dacht aan het onderwijs, gegeven het feit dat de CBTB Wést-Nederland flink wat scholen, met name in de sector van het beroepsonderwijs, onder beheer heeft. Hij liet weten dat het bestuur veel waardering heeft voor het perso neel van dc CBTB-scholen, omdat ze tijdens stakingen tegen bezuinigingen, op hun posten zijn gebleven. „Alle lof voor deze positieve invulling van ei gen verantwoordelijkheid", zei Blok land. Hij onderstreepte dat steeds nieuwe herzieningen in het onderwijs de nodige problemen geven. „Ze ontwrichten het evenwicht en hebben een negatieve in vloed op het pedagogisch klimaat bin nen de onderwys-mstellingen" Hij ver telde dat met grote zorg met name van uit het agrarisch onderwijs, de ontwik-, kehngen van het voortgezet basison derwijs worden gevolgd: van deze nieu we onderwijsvorm mag vooral de prak tijkgerichte leerling niet de dupe wor den. over onze problemen. Daarbij organise ren we een briefkaarten-actie waarbij schoolleiders adhesie kunnen betuigen door een briefkaart op te sturen naar de WLH". Die werkgroep vindt, dat de schoollei der een zelfstandige functie ten dienste van het onderwijs is en daarom onver enigbaar met een wettelijk verplichte lesgevende taak. „De functie van een schoolhoofd is de laatste jaren dermate uitgebreid, dat geen enkel hoofd meer binnen de veertig uur per week zijn werk kan doen", voegt Martens, zelf schoolhoofd aan de katholieke lagere school Sint-Michael te Sas van Gent stoe Gent, toe. „In het voortgezet on derwijs wordt de schoolleiding onder steund door huishoudelijk en admini stratief personeel. Die regeling is er in het lager- en kleuteronderwijs helemaal niet. Op een kleine school kryg je wel <;en ochtend of een middag om je admi nistratief werk te doen. maar binnen dat tijdsbestek is het nauwelijks te or ganiseren". Het WLH. de werkgroep waarin de on- derwysverrichtingen openbaar, katho liek en protestants-christelijk, samen werken. licht zondag 23 januari om 18.00 uur in het NOS-programma 'Spre- kershoek' haar doelstellingen toe. De Zeeuwse schoolleiders beroepen zich ook op een rapport dat onlangs is ver schenen bij de Katholieke Onderwijs Vakbond 'Zwartboek schoolleider' Daarin wordt geconcludeerd dat veel schoolleiders door een uitgebreid werk pakket langdurig uit het onderwijs moeten stappen wegens stress-ver schijnselen. Het rapport haalt aan dat 60 procent van de onderwijsgevenden voortijdig uitvalt. Martens vindt het noodzakelijk dat er nu eens duidelijk aan de bel wordt getrokken. „Niet al leen bij de heren politici, maar we moe ten het onder de aandacht brengen van de ouders. We willen dan ook actie on dernemen omdat we vinden dat de maat vol is. Aan staken denken we niet, maar we zullen toch zeker zelf-bescher- mende maatregelen moeten nemen om er zelf niet onderdoor te gaan" De actie duurt voolopig twee maanden. VLISSINGEN - „Het is jammer dat het besluit over het afwijzen van de Vaste Oeververbinding Westerschelde gevallen is. maar ik heb toch wel begrip voor de achtergronden, waartegen het kabinet zijn besluit heeft genomen. Ook heb ik begrip voor de overwegingen van de minister van financiën dat er met dc VOW op zeer lange termijn een zwaar onrendabele exploitatie te verwachten was". Dat verklaarde VNO-voorzitter mr. C. van Veen, donderdag desgevraagd tijdens zijn bezoek aan de bijeenkomst van de NIVE-regio Zeeland in Vlissingen. Over de Oosterscheldedam zei Van Veen desgevraagd: „Hoe zeer de Neder landse weg- en waterbouw bij dit unieke werk ook know-how heeft ontwik keld, de vraag blijft toch of de aan de Oosterschelde-dam bestede gelden niet op een andere wijze besteed hadden kunnen worden, zeker nu de kosten van die dam zijn gestegen en de versterkingsmiddelen in de produktïeve sector schaars zijn. Een aantal andere problemen zou dan beslissend zijn opgelost". Mr C. van Veen tijdens zijn toespraak in maritiem hotel Britannia in Vlissingen. KRITIEK AD VIESGROEP GOES - Drie jaar experimenteren met de kaderwet specifiek welzijn op de Bevelanden heeft tot nu toe niet veel meer opgeleverd dan vrijblijvende gesprekken. Tot de ze teleurgestelde constatering is de regionale adviesgroep voor dc zorgsector van het proefproject specifiek welzijn op Noord- en Zuid-Beveland gekomen. Deze groep moet raad geven over de re gionale aspecten die aan het wcl- zijnsveld zorg te pas komen Dat is, zo vindt de adviesgroep zelf, de af gelopen jaren nauwelijks op een zinvolle manier gebeurd. Reden waarom de groep van plan is de werkzaamheden voorlopig op te schorten. Over deze stap beraadt de advies groep zich maandag. Inmiddels is al een brief voorbereid, waarin het bestuurdersoverleg, dat de leiding vormt van het proefproject, op de hoogte wordt gesteld van de onvre de over de huidige gang van zaken. In deze concept-brief staat dat de adviesgroep zich niet of nauwelijks aangesproken heeft gevoeld door wat ze zelf als haar belangrijkste taak ziet. het ontwikkelen van een inhoudelijke visie op de zorgsector in de regio de Bevelanden. Omdat de hulp- en zorgverlening een regio nale vorm hebben, is, zo meent de groep, in eerste aanleg een regiona le aanpak nodig. Naderhand zijn dan uitwerkingen op gemeentelijk niveau denkbaar. Op dit moment is evenwel sprake van tegengestelde opvattingen in de vier-jarenplan- nen die de gemeenten hebben ge maakt De adviesgroep is tot nu toe steeds bijeen geroepen tijdens de inspraak-perioden over" de ont- werp-plannen en ontwerp-jaarpro- gramma's Dat is als weinig zinvol erv aren. Beter zou het zijn wanneer op een eerder tijdstip advies zou kunnen worden gegeven en dan vooral over de inhoud van die plan nen en programma's. Over de samenwerking tussen de Bevelandse gemeenten tot nu toe is de adviesgroep weinig voldaan. Bij herhaling heeft ze al betoogd dat het, gelet op de belangen van de regionale voorzieningen in de zorgsector, noodzakelijk is dat de gemeenten meer en beter met el kaar samenwerken. „Onze voor keur gaat uit naar één besluitvor mend orgaan, dat kan optreden na mens de zes gemeentebesturen op Noord- en Zuid-Beveland", aldus de conceptbrief. „Dit in het bijzonder om tijdverlies en -verspilling tegen te gaan bft de instellingen maar ook bij de ge meenten". Dit was tot nu toe alleen van belang voor de regionale en provinciale voorzieningen op het vlak van de maatschappelijke dienstverlening. Daar komen ook de voorzieningen voor de gezond heidszorg bij, die volgend jaar on der het plannings-, erkenningen- en vestigingsbeleid van de gemeenten zullen worden gebracht Naar het oordeel van de advies groep zorg kan bijvoorbeeld de af gifte van vestigingsvergunningen voor huisartsen alleen in regionaal verband gebeuren. Ook wordt erop gewezen dat bij de invoering van de wet voorzieningen gezondheids zorg de intergemeentelijke samen werking op de Bevelanden ver plicht zal worden gesteld. Samenwerking De regionale adviesgroep laat het bestuurdersoverleg weten dat de behoefte om verder te praten niet bijzonder groot is, zolang de Beve landse gemeenten zich niet aan eensluiten tot één duidelijke en eenduidige gesprekspartner. Wan neer die samenwerking uitblijft is het volgens de groep maar het best dat een aantal regionale instellin gen zich opsplitsen in zes gemeen- telijke instellingen. Het gevolg daarvan zal dan zijn: verlies aan kwaliteit en doelmatigheid. PZC/provincie VRIJDAG 21 JANUARI 1983

Provinciale Zeeuwse Courant | 1983 | | pagina 7