FILMS Oostburg: instellingen GESPREKSGROEP helpen met onderdak JUBILEUM Fanfare Eikels worden Boomen9 bestaat 100 jaar 'Dat gefluister over oude vrijsters is er een beetje af. i Multi- functioneel- 5° Centrum OOSTBURG - 'What's in a name?' Een heleboel, zal het gemeentebestuur van Oostburg hebben gedacht. Daarom zal er binnenkort een prijsvraag worden uitgeschreven om een geschikte naam voor het in aanbouw zijnde multifunctioneel centrum te vinden. Voor de tweede keer binnen een jaar zal er een rechtstreeks beroep op de Oostburgers worden gedaan. Vorig jaar deed 'Dorpsbe langen en Toerisme' dat door het centrum tot strijdpunt van de verkiezingen te bombarderen. Nu betrekt het gemeentebestuur zelf de inwoners nog eens bij de naamgeving van het multifunctio neel centrum. Het belooft dus één van de meest democratisch tot stand gekomen bouwwerken van Oostburg te worden. Hoeveel tekeningen er op de gemeente- ik denk dan ook niet dat iedereen het secretarie ook aanwezig mogen zijn, mooi zal vinden", zegt hij. Zeker bij een een duidelijke totaalschets of perspec tieftekening ontbreekt. Een maquette van wat eens de trots van Oostburg moet worden, is niet aanwezig. Kenne lijk hebben de bezuinigingen op vele de tailpunten doorgewerkt. Het blijft dus verzet tegen de bouw te danken, een beetje een verrassing wat er uitein delijk komt te staan. Ten Braak ver wacht niet dat iedereen het multifunc tioneel centrum even fraai zal vinden. Wat de naamgeving betreft, het moet natuurlijk een vlotte, goedklinkende naam worden, met 'een diepere beteke- In ambtelijke kring circuleren al wat voorstellen. Wat te denken van 'Het Grote Gat', een naam die uit de fantasie ran de financiële beheerders is voortge komen. Of: 'Toontje Lager', waarmee verwezen wordt naar het oude Sint-An- toniusziekenhuis, de muziekschool die in het centrum wordt ondergebracht en alweer de bezuinigingen. Als het aan de ambtenaren lag, dan zou Oostburg nog aan de door bezuinigingen over woekerde tachtiger jaren worden herin nerd. En dat terwijl het gebouw er juist ondanks de bezuinigingen komt Dat wil niet zeggen dat er niet zuinig aan gedaan is. Op de totale bouwkosten is ongeveer twintig procent gekort. Vol gens gemeenteambtenaar Marc ten Braak is het gevolg daarvan dat bijna alle luxe uit het gebouw is weggelaten. „Het is een vrij sober gebouw gewor den". zegt hij. Het centrum komt er dus wel, maar het is maar net. Zelfs de èèn- procent-regeling, dié vele publieke ge bouwen van iets kunstzinnigs voorzag, wordt in Oostburg niet toege past. De totale stichtingskosten van het multi functioneel centrum bedragen 3,7 mil joen gulden, waarvan 2.3 miljoen voor de kale bouw benodigd is. De bouwwerkzaamheden zijn nu een paar maanden in volle gang. Afgelopen november werd de eerste paal geslagen. Hoewel er op de bouwplaats nog weinig van te zien is, scljijnt alles naar wens te verlopen. Zelfs van budgetaire over schrijdingen zou nog geen sprake zijn. Volgens Ten Braak heffen de mee- en tegenvallers elkaar ongeveer op. Voor opgesteld dat allies gladjes blijft verlo pen, dan zou het multifunctioneel cen trum in oktober van dit jaar bouwkun dig kunnen worden opgeleverd. Na de inrichting en aankleding, die door de intrek nemende instellingen zelf zal worden verzorgd, zal het gebouw waar schijnlijk nog eind dit jaar kunnen wor den geopend. Drempelverlaging Zoals bekend zal het multifunctioneel centrum onderdak bieden aan de open bare bibliotheek, het Zeeuws Instituut voor Kunstzinnige Vorming (ZIKV), de muziekschool, de bejaardensoos en het arbeidsbureau. Misschien wordt een bezoek aan het arbeidsbureau dan toch nog de moeite waard, al is het dan niet om er werk te vinden. Hoewel hij het enigszins anders formuleert, meent Ten Braak dat het samenbrengen van verschillende activiteiten een gunstig effect kan hebben. „Dat er bijvoor beeld een arbeidsbureau in is onderge bracht kan een drempelverlagende functie hebben voor de andere activi teiten", zegt Ten Braak. „Er is zelfs over gedacht om de informatiehoek van het arbeidsbureau in de biblio theek onder te brengen. Dat is er uit eindelijk niet van gekomen". Op de bouwtekeningen valt op dat de verschillende instellingen niet simpel weg naast elkaar liggen. In het centrum van het gebouw ligt een theaterruimte, die in veel opzichten het karakter zal helpen bepalen. Ten eerste zorgt het theatertje ervoor dat de werkruimtes van elkaar gescheiden liggen. Het ar beidsbureau en de muziekschool onder vinden geen last van elkaar. Op de tweede plaats is het theater de meest functionele ruimte in het gebouw. Het was eerst bedoeld als zaalruimte voor de muziekschool. Door de huidige inde- hng kan het theatertje niet alleen goed gebruikt worden door het ZIKV en de bejaardensoos, maar is de ruimte ver der geschikt voor koffieconcerten en to neeloptredens. Het gemeentebestuur heeft zelf al op de situatie ingespeeld door het plan op te vatten om de po diumkunsten voortaan in het centrum te laten opvoeren. Afhankelijk van de opstelling van het verplaatsbare po dium kan het theater ongeveer tachtig tot honderd toeschouwers bergen. gebouw waar nogal wat mensen op te gen waren, mag dat worden verwacht. Uiteindelijk heeft Dorpsbelangen en Toerisme zijn vierde raadszetel aan het Spreiding Volgens de partij van A. Verhage z .Tiet architectenbureau Jobse, dat het de gemeente er beter aan gedaan heb- ontwerp heeft gemaakt, staat bekend ben om de oude gebouwen op te knap- om zijn niet al te alledaagse ontwerpen, pen en de activiteiten over de verschil lende kernen te verspreiden. Fractie lid A. de Hullu wijst verder op de nieuwbouw van het gemeentehuis, die zou weer extra activiteitenruimte in de Schouwburgstraat opleveren. Ten Braak kan zich in die gedachtengang niet vinden. De huidige onderkomens van het ZIKV, de bibliotheek en de mu ziekschool zijn in feite altijd noodop lossingen geweest. „Die gebouwen zijn gewoon niet renda bel. Misschien dat ze nog voor opslag ruimte gebruikt kunnen worden", voegt hij eraan toe. Wat de spreiding over de verschillende kernen betreft is Ten Braak ook afwijzend. Hij vindt dat de centrumfunctie van Oostburg niet onderschat mag worden. In elk geval is het onmogelijk om instellingen als een bibliotheek of muziekschool in elke kem neer te zetten. En ook het onder brengen in aparte, nieuw te bouwen be huizingen in Oostburg zelf is een finan cieel onaantrekkelijk alternatief. Ten Braak: „Denk alleen al aan het simpele feit dat er dan vele extra meters buiten muur moeten worden gebouwd. Nee, dat zou vele tonnen meer kosten". Dorpsbelangen en Toerisme heelt zich ondertussen bij de gang van zaken neergelegd. Niet dat het zijn standpunt heeft herzien, maar de uitspraak van de raadsmeerderheid wordt niet aan gevochten. „De strijd is gestreden", zegt De Hullu. Of hij eind dit jaar bij de officiële opening aanwezig zal zijn, weet hij nog niet. Gezien de vrij felle manier waarop vorig jaar actie is ge voerd. zou het wel een opmerkelijk ge baar zijn. Misschien dat D en T met de prijsvraag toch nog een mogelijkheid krijgt om de bedenkingen tegen het multifunctioneel centrum te verwoor den. Van fractievoorzitter Verhage mag verwacht worden dat hij een toe passelijke naam kan bedenken. Jan van Damme. WESTDORPE - De fanfare 'Eikels worden Boomen' uit Westdorpe bestaat honderd jaar en dat moet gevierd worden. Voor zterdag 22 januari staat onder andere een ontvangst door het college van b en w van Sas van Gent, een receptie en een feestavond op het programma. Zondag de 23ste luistert 'Eikels worden Boomen' de eucharistieviering in de rk-kerk muzikaal op. Later dit jaar, waarschijnlijk eind mei/begin juni, volgt nog een groot jubileumfestival. De viering van het 100-jarig bestaan be- centimeter. Maart'april worden de eike- stuursvouiziu*! a. jongoloed weten, bomen te koop aangeboden. De op brengst is bestemd voor het instrumen tenfonds. Eén boom wordt aangeboden aan het Sasse gemeentebestuur: deze krijgt een mooi plaatsje in de dorps kern. Verder staat er voor dit jaar een mu ziekfestival op het programma. Het fes tival is gepland voor de periode eind mei/begin juni: een preciese datum is nog niet bekend. Van de Vereenigde gint zaterdag om 11.00 uur met een ont vangst ten stadhuize. Om 14.00 uur be gint er in zaal Concordia te Westdorpe een feestvergadering. Tot de gastspre kers behoren onder andere wethouder L. Marquinie van Sas van Gent en E. van Dommelen, voorzitter van de bond van West-Brabantse en Zeeuwse mu ziekverenigingen. Tijdens de jubileumvergadering wordt ook E. de Causemaeker gehuldigd om dat hij 25 jaar lid is van de vereniging. Verder vindt de trekking van een door 'Eikels worden Boomen' op touw gezet te loterij plaats. De feestvergadering wordt om 16.00 uur besloten met een 'open' receptie. Deze duurt tot 18.00 uur. Hierna gaan de leden van 'Eikels wor den Boomen' in café 't Oude Raedthuis aan tafel, gevolgd door een feestavond met medewerking van het orkest Pa trick de Smet. Zondag 23 januari luistert de Westdorp- se fanfare de eucharistieviering m de rk-kerk van Westdorpe op. De dienst begint om 10.00 uur. De H. mis wordt opgedragen voor alle overleden muzi kanten van 'Eikels worden Boomen'. J. de Guchteneire heeft twee jaar een honderdtal eikels in z'n tuin geplant: de Vrienden uit Sas van Gent en Slnt-Ceci- lea uit Philippine zijn mondelinge toe zeggingen binnen. Ook wordt een Belgisch gezelschap uit genodigd. De fanfare 'Eikels worden Boomen' telt momenteel 28 spelende leden. Elke dinsdagavond wordt in de Polderbar, het vaste clublokaal van de fanfare, ge repeteerd onder leiding van dingent R. Beemaert. Jaarlijks komt 'Eikels worden Boomen' gemiddeld twintig maal in actie: men luistert de carnavalsoptocht en het ko- mnginnefeest op. brengt 'gouden' brui loftsparen een serenade, enzovoorts. Ook trekt men er regelmatig op uit. De Westdorpse fanfare telt momenteel nogal wat jeugd-spelers. De helft van eikels zijn inmiddels uitgegroeid tot het korps is onder de twintig. „Daar zijn boompjes met een lengte van tachtig we als bestuur erg blij mee", laat be- Ten behoeve van de jeugd-spelers is 'Ei kels worden Boomen' gestart met een apart klasje, dat op maandagavond les knjgt in de Sint-Jozefschool. Zoals alle verenigingen kent ook de Westdorpse fanfare haar ups en down. In de jaren dertig maakte de vereniging een ongekende bloei door. zo blijkt uit oude notulen. 'Eikels worden Boomen' telde in die tijd ruim vijftig spelende leden In de periode 1976-1978 daarente gen leek het erop dat 'Eikels worden Boomen' haar 100-jarig bestaan niet eens zou halen: de vereniging kampte met een nijpend gebrek aan leden Sinds 1978 zit de Westdorpse muziek vereniging. die zich zaterdag In nieuwe uniformen presenteert, weer in de lift. Bestuurs-secretaris H. van der See ziet de toekomst van de vereniging met ver trouwen tegemoet. „Eikels worden Boomen is een eichte vriendenclub. De leden staön voor de vereniging. Als men ontbreekt op de wekelijkse repetitie heeft men een zéér gegronde reden". Als de jubileumactiviteiten achter de rug zijn gaat de verengigmg zich nog meer dan nu richten op de werving en opleiden van jonge muzikanten. Voorzitter Jongbloed: „Als je als vereni ging geen jonge muzikanten hebt bloedt de zaak op gegeven moment dood". k/RIJDAG 2, JANUARI 9B3 ZeCUW^1X111061*11 Alleenwonen: Je kunt mensen geen stempel opdrukken" Scènes uit de nieuwe film 'De Boezem vrienden' jT\e Koning van Engeland' in Hulst JLJbrengt een aantal recente films: 'The blade runner', 'De toverfluit', 'Pol tergeist' en 'Demloos'. 'Poltergeist', science fiction van Steven Spielberg, draait vandaag (vrijdag) om 19.15 en 21.30 uur; zaterdag 18.45 en 21.15 uur; zondag 13.45, 16.15, 18.45 en 21.15 uur; maandag en dinsdag 20.00 uur. 'The blade runner': vandaag (vrijdag) om 19.15 en 21.30 uur, zaterdag 18.45 en 21.15 uur. zondag 16.15, 18.45 en 21.15 uur: maandag en dinsdag 20.00 uur. 'Young doctors in love': vandaag (vrij dag) 19.15 uur. zaterdag 21.15 uur: zon dag 13.45. 16.15 en 21.15 uur; maandag 20.00 uur 'De toverfluit': vandaag (vrij dag) 21 30 uur; zaterdag 18.45 en 23.15 uur; zondag 14.30 en 18.45 uur; maan dag en dmsdag 20.00 uur. 'Ademloos': vandaag (vrijdag) 21.30 uur: zaterdag 21.15 uur; zondag 18 45 en 21.15 uur; maandag en dinsdag 20.00 uur 'De Boezemvriend': vandaag (vrij dag) 19.15 uur; zaterdag 18.45 uur; zon dag 13.45 en 16.15 uur. Luxor Terneuzen draait deze week 'The class of 1984': terreur in een klaslokaal als luguber toekomstbeeld. Vandaag (vrijdag) 20 00 en 22.30 uur; zaterdag: 14 00 en 19.30 uur; zondag 13.45,16.00 en 18.45 uur; maandag en dinsdag 20.00 uur. Ook hier waart menige 'Polter geist' rond: vandaag (vrijdag) 22.30 uur; zaterdag 19.30 en 21.45 uur; zondag 18.45 en 21.15 uur; maandag en dinsdag 20.00 uur. De allerlaatste week 'De koe le meren des doods' met Renée Souten- dijk: vandaag (vrijdag) 20.00 uur; zater dag 21.45 uur; zondag 16.00 en 2115 uur en woensdag 20.00 uur (extra voorstel ling), Walt Disney terug uit schimmen- land met 'Yogi Beer': zaterdag 14.00 uur: zondag 13.45 uur. Het Ledeltheater in Oostburg prolon geert Van Duin's 'De Boezemvriend'. Vandaag (vrijdag) 20.00 uur, zaterdag 19 15 uur. zondag 14.00 en 20.00 uur. Verder. 'Hot lunch' ('vrolijke maar ui terst pikante erotiek', meldt de bio scoop - alsof het één het ander uit zou sluiten): zaterdag 21.30 uur; zondag 16.30 uur; maandag en dinsdag 20.00 uur. Het multifunctioneel centrum-in-aan- Iwuw.'Toontje lager' of 'Het Grote TERNEUZEN - „Alleen is maar alleen", zegt de volksmond, die het leven graag overzichtelijk houdt. Maar er is óók een landelijk onderzoek en dat wees uit dat alleenstaanden zich niet alleen ongelukkiger voelen dan men sen met een partnerrelatie maar zelfs jonger overlijden. En zonder nu direct de alarmklok te luiden: wie in zijn eentje leeft, heeft éigen problemen - dat kan in alle openheid worden vastgesteld. de verwachting uitgaan: hier vind ik een partner, want dat niet onze bedoeling". Het initiatief van de Stichting Maat- Maria Bruin, maatschappelijk werk ster bij de Stichting voor maatschap pelijke Dienstverlening in Mldden- Zeeuwsch-Vlaanderen in Temeuzen: „Je bent, wanneer je een baan hebt, dubbel belast: met en werk en je huis houding. Alleenstaanden vinden ook niet zo makkelijk aangepaste huis vestingen als dat wel lukt, is hij duur. voora voor jongeren. Problemen zijn er ook bij het leggen van contacten buiten het werk. Als je alleen bent stap je niet zo gemakkelijk ergens op af. Het is niet zo leuk om in je eentje naar de schouwburg of kroeg te gaan, eens ergens te gaan eten. 'Ik zou wel willen, maar ik durf niet zo goed', hoor je dan. Het komt ook nogal eens voor dat ouders een beroep op alleen wonende kindeme doen. Er wordt dan so-wie-so verwacht dat ze ieder weekend thuiskomen. Veel alleen staanden hebben het idee dat ze niet serieus genomen worden, kennissen het niet leuk vinden wanneer ze in hun eentje op bezoek komen". Om over deze en andere ervaringen te praten, contacten te stimuleren - wie weet - in koor de lof van het al leen-zijn te zingen, willen zij en haar collega An Naeye in maart een ge spreksgroep voor alleenwonenden starten. In 10 wekelijkse bijeenkomsten - overdag of 's avonds: dat hangt van de dagindeling van de deelnemers af - krijgen ze de kans om te ontdekken dat alleen zijn niet altijd eenzaam hoeft te zijn en je in ieder geval pro blemen met lotgenoten deelt. An: „Misschien komt zo'n groep er wel toe om een aantal zaken aan te pak ken, zich gezamenlijk ergens voor in te zetten. Mensen kunnen ook con tacten leggen, al moeten ze niet van schappelijke Dienstverlening komt op een moment dat de zachte sector stukje bij beetje dreigt te worden ont manteld en instellingen alle zeilen moeten bijzetten om met minder of eenzelfde aantal personeelsleden méér hulpvragen te behandelen. „We kunnen dit nét," geeft Maria Bruin toe. „Het aantal hulpvragen nam vo rig jaar met 16 procent toe en we werken met hetzelfde aantal men sen: 4 full-time maatschappelijk werk(st)erst, 2 'echte' part-timers en 2 collega's met een deeltijdbaan". Het plan voor de gespreksgroep van alleenwonende ontstond na signalen van cliënten en instellingen. „We proefden dat er behoefte aan was", zegt An Naeye. De stichting werkt oerigens al een jaar of 3, 4 met deze groepsformule. Maria Bruin: „Indertijd zijn we be gonnen met een éénoudergroep en we hebben ook een aantal algemene groepen gehad. Werken met groepen biedt voordelen, die je in individuele contacten niet hebt. Je brengt men sen bij elkaar met dezelfde probble- men. De hulpvrager voelt zich min der geïsoleerd. En als hulpverléner wordt je gedwongen iets van jezelf te laten zien. Je blijft niet buiten schot". De 'ideale' groep telt 8 tot 12 leden. De kans is groot, dat dat voorname lijk vrouwen zijn. Ervaring leerde dat zij zich het snelst tot het maatschap pelijk werk wenden. Maria: „Ik denk dat vrouwen hun gevoelens in het al gemeen tóch makkelijker uiten dan mannen. Daarin speelt ongetwijfeld ook hun positie een roL Veel vrouwen voelen zich niet tevreden met hun si- tuatle. En doordat getrouwde vrou wen meestal thuis zitten hebben ze meer tijd dan hun man of daarbij stil te staan. Mannen vinden makkelij ker een uitlaatklep om zich af te rea geren". Huisbezoek Wie belangstelling heeft voor de ge spreksgroep alleenwonenden kan zich tot 15 februari melden (01150- 95656). Daarna inventariseren Maria en An de deelnemerslijst en gaan op huisbezoek: een zorgvuldige 'sluis' om mislukking en teleurstelling te voorkomen. „We vragen de mensen wat ze zich precies voorstellen en of ze denken dat ZO'N groep echt Iets voor hen is. Het kan ook voorkomen dat deelne mers niks in ons zien, het niet klikt Je kimt daar beter tevoren over pra ten", vindt Maria Bruin. „Het is er ons om te doen dat mensen in de groep zichzelf blijven, zich geaccep teerd weten als méns en gewaardeerd worden om wat ze zijn". Als alles meeloopt zitten alleenwo nenden uit de Kanaalzone in maart voor het eerst samen aan tafel om tien of maximaal twaalf bijeenkom sten van 2 uur hun hart te luchten. Is de belangstelling groot, dan willen Maria en An dit najaar beginnen met een nieuwe groep. Wie en wat ze tegenkomen is (nog even) een veerrassing. Maar nü al zegt Maria Bruin: „Je kunt alleen staanden geen stempel opdrukken en de mensen moeten ook zichzelf geen stigma geven. Hoe je je voelt hangt sterk af van de situatie. Heb je bewust voor alleen zijn gekozen - zo als mensen ervoor kunnen kiezen om géén kinderen te krijgen - of ben je in die toestand verzeild geraakt door echtscheiding of overlijden". An: „De samenleving is de laatste jaren an ders tegen alleenwonenden aan gaan kijken. Dat gefluister over oude vrij sters is er gelukkig een beetje af'. Bob Lagaaij

Provinciale Zeeuwse Courant | 1983 | | pagina 31