Definitief akkoord over aanpak dijkversterkingen k crco Tamme kauw Sari bezweken aan schoten uit windbuks V olkshuisvestersdag in Middelburgse stadhuis almanak Wemeldings echtpaar won hoofdprijs in Clubactie VOOR 1990 OP DELTAHOOGTE Motie CDA: VOW tóch aanleggen dames opgelet onze gehele wintervoorraad nog 'ns ekstra afgeprijsd wcmcQ^m THEMA 'DOEN, DENKEN EN DOORGAAN' iiiiiii. Boze telex van Temeuzen over de VOW VRIJDAG 21 JANUARI 1983 VLISSINGEN - Bij een explosie in een woning aan de Ribesstraat in Vlissingen is donderdagmiddag omstreeks vier nur een man gewond geraakt. Hij werd met lichte brandwonden overgebracht naar het ziekenhuis in Vlissingen, maar kon na behandeling weer naar huis. De explosie heeft een schade aangericht van enkele duizenden guldens. Het huis aan de Ribesstraat was op het moment van de ontploffing niet bewoond, omdat men de woning aan het opknappen was. Bij het leggen van vloerbedekking werd gebruik gemaakt van een lijmsoort die erg brandgevaarlijk is en bij verwer king dampen afscheidt. De ruimte waarin twee mannen werkten, was van de buitenlucht afgesloten. Een brandende kachel was uiteindelijk de oorzaak van het feit dat de gaswolk tot ontploffing kwam. Daarbij ontstond een steekvlam die de heer De V. verwondde. Zijn collega S. kon zich uit de voeten maken. De steekvlam zette de met lijm ingestreken vloer in brand en ook het behang liep brandschade op. De schade bleef verder beperkt tot enige roetaanslag. De Vlissingse brandweer was enkele minuten na de melding ter plaatse. Omdat men had doorgekregen dat de explosie zich bij de koninklijke marechaussee aan de zelfde straat had voorgedaan, rukte de brandweer met groot materieel uit. De brand in de woning was binnen korte tijd bedwongen met een straal hoge diuk. De brandweer werd bij de brandbestrijding ernstig gehinderd door de enorme rook ontwikkeling, mede veroorzaakt door de brandende lijm. Brandweercommandant W. P. van Leersum schatte de schade tussen de vijf- en tienduizend gulden. DEN HAAG-De Unie van Waterschappen kan definitief beginnen met het op deltahoogte brengen van de alle nog niet versterkte zeedijken nu met vertegenwoordigers van minister Smit-Kroes overeenstemming is bereikt over de voorfinanciering van dit werk door de Unie. Die Unie leent een bedrag van f 75 miljoen om al dit jaar aan de slag te kunnen, geld dat door het rijk na 1990 zal. worden terugbetaald. Het rijk neemt de rentebetaling voor zijn rekening, zo is donderdag in een nieuw overleg in Den Haag vastgesteld. De principe-overeenkomst wordt nu uitgewerkt in een 'convenant'. Dijkgraaf G. J. de Jager van het water schap De Bevelanden, één van de on derhandelaars namens de Unie, noemt het bereikte akkoord van groot belang, met name voor de werkgelegenheid in de grond-, weg- en waterbouwsector. De met de minister van verkeer en water staat bereikte overeenstemming maakt het de waterschappen mogelijk de nog te versterken zeedijken in 1990 op hoogte te hebben. Dat jaartal wordt ook in het regeerakkoord genoemd. Het eerder onder ex-minister Zeevalking aangekondigde uitstel tot 1995 deed Vorig jaar minder verkeer op veerdiensten MIDDELBURG - De provincie stoombootdiensten in Zeeland hebben in 1982 minder verkeer verwerkt dan in 1981. De veerbo ten hebben op de I ijnen Vlissingen- Breskens en Kruiningen-Perkpol- der in het afgelopen jaar in totaal 2.157.921 personenauto's overgezet tegen 2.215.877 in het jaar daar voor, een afname van 57.956 auto's. Het aantal vervoerde vrachtauto's daalde van 538.323 in 1981 tot 530.495 in 1982. Het aantal buitenlandse auto's dat van beide veren gebruik maakte nam ook in 1982 af en wel met 14.686 tot 246.522. In 1982 werden in totaal 8,346.526 passagiers ver voerd. In 1981 was dit 8.661.636. De daling van het aantal passagiers gold zowel voor de lijn Vlissingen- Breskens als voor Kruiningen- Perkpolder. De topdag in 1982 op het veer Vlis- smgen-Breskens viel op 27 juli met 6.259 vervoerde personenauto's. Er werd honderdmaal heen en weer gevaren. In 1981 viel de topdag op 30 juli. Het aantal vervoerde personenauto's was toen 6.116. Op Kruiningen-Perkpolder was 12 april (Tweede Paasdag) de topdag. Er werden die dag 4.844 personen auto's vervoerd tijdens 56 reizen. In 1981 was 20 april (Tweede Paas dag) de drukste dag met 5.231 au to's. Axelaar aangehouden voor doorrijden na aanrijding AXEL - De groep Axel van de rijkspoli tie heeft donderdagmorgen de automo bilist E. W. uit Axel aangehouden. De man wordt ervan verdacht in de nacht van woensdag op donderdag een ge parkeerde auto te hebben aangereden in Axel. Deze auto werd daarbij zwaar beschadigd. W. kon worden aangehou den via laksporen op de beschadigde auto. W. bekende in de nacht van woensdag op donderdag te zijn geslipt bij het rem men en daardoor de personenauto van M. S. te hebben aangereden. De ver dacht was daardoor zo geschrokken dat hij was doorgereden zonder zich be kend te maken. ZEEUWSE Nier Men staat daar niet zo bij stil, maar de tijden van tentamens ter voorbe reiding van eindexamens zijn in tussen aliveer aangebroken. Moei lijke tijden dus. En niet alleen voor leerlingen, naar ons dezer dagen duidelijk werd. Wij kwamen een leraar biologie te gen. die de afgelopen dagen enige ondervragingen had verricht. Daarbij had hij zo nu en dan een in doorzichtig kunstof gevatte nier van een schaap getoond. „Ik had het ze m de lessen echt verteld hoor", verzuchtte hij. Maar de één zag er een paddestoel in en de an der meende een afgesneden oor te herkennen en zo ging het maar door". Moeilijke tijden. We leven mee. een storm van protesten opwaaien, niet in het minst in de wereld van die water schappen Afgesproken is zoals gezegd dat de wa terschappen dit jaar f 75 miljoen lenen van de Waterschapsbank. Het rente percentage dat opgebracht moet wor den, zal hetzelfde zijn als het percenta ge van de laatste staatslening. Nu is dat 7.5 procent. Daalt de rente op dit soort leningen, dat daalt de rente die de staat aan de Waterschapsbank moet betalen ook. en by een stijging geldt het omge keerde. Afgesproken is dat de waterschappen één maand rente voor him rekening ne- GOES - Het CDA-Zeeland zal een drin gend beroep doen op (onder meer) de CDA-Tweede Kamerfractie alles in he( werk te stellen om te bereiken dat de aanleg van een vaste oeververbinding over en onder de Westerschelde alsnog gerealiseerd wordt. Een motie van die strekking werd donderdag in Goes door de ledenvergadering van het CDA-Zeeland met algemene stemmen aanvaard. In de motie wordt de vaste oeververbinding voor Zeeland van 'eminent belang' genoemd. De CDA-bijeenkomst, gisteravond in 'De Prins van Oranje', was nagenoeg ge heel gewijd aan het thema 'sociale ze kerheid'. Drs H. Borstlap, medewerker van het wetenschappelijk instituut van het CDA gaf een toelichting op een ont- werp-resolutie die 5 februari door de CDA-partijraad behandeld zal worden. Volgens die resolutie is het huidige stel sel van sociale zekerheid aan een funda mentele herziening toe. „Er kan niet langer worden volstaan met aanpassin gen van het huidige stelsel op onderde len, zoals dit de afgelopen jaren is ge beurd". (ADVERTENTIE) We moeten ruimte mahen voor onxe nieuwe voorjaarscollectie daarom hebben we Goes, Middelburg Vlissingen men aangezien, zoals De Jager uitlegt, er nu ook al gemiddeld een maand zit tussen het moment waarop met werk wordt begonnen en het moment waar op verkeer en waterstaat het groene licht geeft. Die maand rente-verlies wordt geaccepteerd. Het ryk zal na 1990 de lening van f75 miljoen overnemen en hem in een paar jaar, dat was de verwachting van de Ja ger althans, aflossen. De dijkverster kingen worden alléén in 1983 voorgefi nancierd. Daarna zal het benodigde geld van de rijksbegroting moeten ko men. In 1983 is er op de rijksbegroting slechts een bedrag van f 35 miljoen be schikbaar. De ministers Smit en Ruding van finan ciën moeten nog officieel akkoord gaan, maar de verwachting is dat dat niet veel problemen oplevert. Deze zaak heeft in ieder geval een prin cipiële kant: financiën heeft zich altijd verzet tegen voorfinanciering van pro jecten door anderen. Dat principe is in dit geval, mede onder druk van de pas sages uit het regeerakkoord, over- bdord gezet. Macro-economisch gezien maakt voorfinanciering niet veel uit: of nu het rijk f 75 miljoen leent voor de dijkversterkingen, of de waterschap pen, het beroep op de kapitaalmarkt blijft even groot. De Jager zei donderdag tevreden te zijn: „Ik ben redelijk tevreden gezien de gebeurtenissen in het afgelopen half jaar, nu we als waterschappen op deze manier in hebben kunnen spelen op de verantwoordelijkheden van regering en parlement. Het is een goede zaak dat nu meteen dit jaar aan het werk kan wor den Hoofdinspecteur-buitendienst van de PZC, J. C. Schout, (rechts overhandigt het echtpaar Zee een hoofdprijs in de 'Grote Clubactie'. WEMELDINGE - „Dit is dc eerste keer in 25 jaar dat we een prijs win nen". Zo reageerden de heer en me vrouw Zee uit Wemeldinge donder dagmiddag op het nieuws dat ze een prijs hadden gewonnen in de 'Grote Clubactie'. Mevrouw J. P. Zee-Kort en haar man W. F. Zee kochten een aantal lootjes via een wijnclub, waar ze lid van zijn. Ze hadden ech ter niet veel hoop op een prijs. Groot was hun verbazing dan ook, toen ze van hoofdinspecteur-buitendienst van de PZC, J. C. Schout, te horen kregen dat ze een hoofdprijs, een volledig verzorgd verblijf van een week in een bungalowpark van Sporthuis Centrum, in de wacht ge sleept hadden. Tijdens de uitreiking van de priis. in de woning van de winnaars, gaf de heer Schout een korte uiteenzetting over de bedoeling van de actie. Hij vertelde daarbij tevens dat in het kantoor van de PZC in Goes nog een aantal prijzen op de winnaars ligt te wachten. De mensen met de winnen de lotnummers hebben zich nog niet bekend gemaakt. Hieronder is ook een hoofdprijs. Deze is vermoedelijk gewonnen door iemand uit Walche ren, dat is aan de nummers van de loten te zien. Vijfde keer De 'Grote Clubactie' werd dit jaar voor de vijfde keer georganiseerd door de 'Stichting Grote Clubactie'. Het is een landelijke actie waarin getracht wordt geld, in te zamelen voor allerlei verenigingen en clubs, die door het dichtdraaien van een aantal subsidiekranen behoefte heb ben aan extra financiën. De vereni gingen werkten hier zelf aan mee door mensen in te zetten voor loten- verkoop. „In Zeeland ligt de opbrengst van de lotenverkoop boven het landelijk ge middelde", aldus Schout. „We kun nen zeggen dat de verenigingen aan elk verkocht lot - en dat zijn er in Zeeland ruim 40.000 - één gulden en zeven centen verdienen. Dat geld kan rechtstreeks in de kas". In de re gio Zeeland waren 49 prijzen beschik baar. waaronder vijf hoofdprijzen. De totale opbrengst van de actie in deze provincie was ƒ44.565,50. In totaal hebben 39 verenigingen meegewerkt. Provincie wil bomen beter beschermen MIDDELBURG - Het dagelijks bestuur van de provincie wil de bescherming van bomen verbeteren door een nieu we beplantingsverordening vast te stellen. Gedeputeerde staten hebben de provinciale staten daartoe een voorstel gedaan. In de in maart van het vorig Jaar aanvaarde nota natuur- en landschapsbescherming werd al gewe zen op de noodzaak „van een goede be scherming van houtopstanden". De nieuwe verordening vormt een instru ment daartoe. Volgens de nieuwe regels is er de moge lijkheid, dat gemeenten een kapveror- dening in het leven roepen. Verder is de mogelijkheid om een herplantplicht op te leggen verruimd en er kan een in standhoudingsplicht worden opgelegd. De schadevergoedingsregeling wordt uitgebreid. Bus tegen lichtmast HULST - Bij een slippartij is een lan taarnpaal aan de Kreekzoom in Hulst donderdagmorgen omstreeks tien uur zwaar beschadigd. Een bus, bestuurd door P. V uit Hoek raakte door de glad heid in een slip en ramde de lantaarn paal, die flink werd verbogen. MIDDELBURG - 'Doen, denken en doorgaan' is het thema van een volks- huisvestersdag, die de Woningbouw vereniging Middelburg zaterdag 11 fe bruari houdt in de Burgerzaal van het Middelburgse stadhuis. Voor deze the madag zijn een groot aantal bestuur ders van rijk, provincie en gemeenten uitgenodigd. Ook worden verschillen de mensen uit de bouwwereld ver wacht. Invitaties zijn verder verzon den naar vertegenwoordigers van wo ningbouwcorporaties, het onderwijs, architecten en dergelijken. Aan dc hand van de stellingen van een tweetal landelijk bekende inleiders discussië ren de aanwezige genodigden onder leiding van de Zeeuwse HID Volks huisvesting, ing R. J. van der Meulen, met de inleiders. De inleiders van deze volkshuisvesters- dag zijn prof dr n A. Hendriks en mr C. M. van den Hoff. De eerste is hoogleraar aan de Delftse Technische Hogeschool en oud-directeur van het Economisch Instituut voor de Bouwnijverheid; de tweede is directeur van het Instituut voor Bestuurswetenschappen en voor malig directeur van de Nationale Wo ningraad. Prof Hendriks praat vooral VLISSINGEN - „Ik vind het een grieze- schermd is, er maar op los knallen" Ka- lig idee dat er mensen bestaan die, zo rin Haarhuis is beslist niet te spreken gauw een bepaalde vogelsoort niet be- over degene die begin vorige week de De zusjes Winnie en Janneke Haarhuis. Vooral de vierjarige Janneke was onder de indruk van de dood van de tamme kauw Sari tamme kauw Sari van de familie met, vermoedelijk, een windbuks dusdanig verwondde dat het diertje enkele uren later de geest gaf. Door middel van een advertentie in een huis-aan-huisblad probeert zij achter dc reden van de schietpartij te komen. Tot nu toe zon der resultaat. „Het kan best zijn dat iemand last heeft gehad van Sari", vertelt zij, „maar dan hadden ze naar mij kunnen komen. Het dier had een bandje met ons adres om. Sari vloog wel eens met oude, wilde, kauwen mee en kon dan niet meer naar huis. Twee keer hebben we haar ergens op moeten halen". Vorige week dlnsdaq kwam de kauw, die volledige bewe gingsvrijheid had, omstreeks vijf uur naar het huis van de familie Haarhuis aan de Hobelnstraat. „Sari was toen erg stil, maar dat gebeurde wel vaker als ze erg moe was. Pas toen ze op wilde vliegen zag ik dat er iets aan de hand was. Ze bloedde met meer. maar ik zag wel een wondje. De volgende morgen was ze dood". Sari. bijna een jaar oud, werd toen naar de dierenarts gebracht en die constateerde dat de kogel, verde- Ujk afkomstig uit een windbuks, maag en ingewanden van de vogel had ver nield. „Het arme dier heeft erg gele den", is de conclusie van Karin Haar huis. Om uiting te kunnen geven aan de ver ontwaardiging die in huize Haarhuis „ociov, saaiste zij een advertentie waarin gevraagd wordt om het waarom van de vogelmoord. Voor het raam van de woning hangt nu een tekening van een figuur die met een pistool nauwkeu rig aanlegt op een kauw die op de ande re arm zit. Onder de tekening het woord 'sportief met daarachter een levens groot vraagteken. „Ik hoop dat de da der het regelmatig ziet en eens bij zich zelf te rade gaat". Want het moet ie mand uit de buurt zijn geweest, is de stellige overtuiging van Karin. „Anders was Sari niet meer thuis gekomen". De dood van Sari heeft met name de twee dochtertjes uit het gezin Haarhuis aangegrepen. Winnie van drie heeft het niet zo in de gaten, maar voor Janneke van vier is liet de eerste keer dat ze wordt geconfronteerd met de dood van een huisdier (het gezin heeft verder nog een hond, drie katten, een konijn en twee papegaaien). Haar reactie na ge welddadige dood van Sari: „Mam, ik hou toch nog wel eens op met huilen"?. Karin sluit met uit dat meer vogels het slachtoffer zijn geworden van de onbe kende schutter „Aan de overkant zit ten regelmatig een stuk of veertien kau wen. Nu komen er nog maar vijf. En een tijd geleden lagen in de Bouwen Ewout- siraai op een morgen acht dode duiven onder een boom. Ik zou wel eens willen weten waarom dat is gebeurd. Als de schutter het alleen voor de 'sport' doet, dan vind ik dat bijzonder laf'. over de bouwopgave van de twintigste eeuw. In zijn betoog staan aanpassing van de vraag, vernieuwing en continuï teit van de bouw en werkgelegenheid centraal. Mr Van den Hoff laat zich uit over de rol van de overheid, de woning bouwcorporaties, de huurders en de ei- TERNEUZEN - B en w van Terneuzen willen dat de regering blijft zoeken naar een mogelijkheid om op korte ter mijn een vaste oeververbinding aan te leggen. „Wij zijn ons ervan bewust dat over de Van Brieneroordbrug (waar voor wij overigens ook moeten wach ten) meer vervoerseenheden gaan, maar wij hopen dat de regering zich bewust is dat onze beroepsbevolking ook in de toekomst wil werken voor de kost", schrijft het Terneuzense college in een telexboodschap aan minister van verkeer en waterstaat, drs N. Smit-Kroes. B en w spreken 'grote verontrusting' uit over het terzijde schuiven van met het rijk gemaakte afspraken over de VOW, „Wij vragen osn af of dit niet alleen het niet nakomen van afspraken is, maar ook een schending van het recht", zo vervolgt de telex. Het college voorziet ernstige gevolgen voor het sociaal-eco nomisch beleid op lange termijn en het vraagt zich af of er ergens in Nederland een haven- en industriegebied is van de omvang van Temeuzen „dat zulke ge brekkige verbindingen heeft met het ei gen land". De telexboodschap staat op de lijst van ingekomen stukken voor de raadsver gadering van volgende week donder dag. (ADVERTENTIE) gen-woningbezitters. De voormalige burgemeester van Middelburg, mr J. Drijber, die nu voorzitter is van de Ver eniging Nederlandse Gemeenten, houdt als afsluiting van de dag een toe spraak met de titel 'doorgaan'. Boek Voor het echter zover is, wordt aan de oud-wethouder van openbare werken in Middelburg, W. P. J. Baars een boek worden aangeboden. Het is het eerste officiële exemplaar van 'Ontwikkeling van dc volkshuisvesting in Middel burg'. Het boek is geschreven door de Middelburger M. P. de Bruin, die al meerdere historische publicaties op zijn naam heeft staan. De eerste aanzet tot het boek is gegeven bij het zestigja rig bestaan van de Woningbouwver eniging Middelburg. De Bruin belicht de geschiedenis van de volkshuisvesting in Middelburg van af 1795 tot heden en eindigt met een blik in de toekomst. De heer Baars krijgt het eerste exemplaar in verband met zijn verdiensten voor de volkshuisvesting in de Zeeuwse hoofdstad gedurende zijn bijna dertigjarig wethouderschap in Middelburg. Het gehele programma van de thema dag in de Burgerzaal van het stadhuis in Middelburg op 11 februari ziet er zó uit: 10.00 tot 10.30 uur: Ontvangst van de deelnemers; 10.35 uur' Welkomstwoord door burgemeester drs P. A. Wolters van Middelburg: 10.40 uur: Prof dr ir A. Hendriks licht zijn stellingen toe; 11.10 uur: Toelichting van mr C. M. van den Hoff op zijn stellingen, 11 40 uur Pauze; 12.10 Forumdiscussie onder leiding van HID ing R. J. van der Meulen; 13.15 uur: Lunch en gelegenheid tot het verkrij gen van het themaboek; 14.30 uur: In troductie van het boek door de auteur M. P. de Bruin; 15.00 uur: Aanbieding van het eerste exemplaar van het boek aan oud-wethouder W. P. J. Baars; 15.45 Slotrede door mr J. Drijber. Brandje droogcabine carrosseriebedrijf in Poortvliet POORTVLIET - Donderdagmiddag om kwart over één ontstond er brand bij carrosseriebedrijf Elenbaas aan dc Paasdijkweg in Poortvliet. In één van de droogcabincs was dc uitlaat van een kachel dusdanig dicht bij het plafond gemonteerd, dat er een vorm van zelf ontbranding ontstond. De vuur- en rookontwikkeling werd allereerst door de eigenaar en personeel met kele poederblussers bestreden. De brandweer van Tholen en St. Maar tensdijk moest er echter aan te pas ko men om het na smeulende isolatiema teriaal dat onder het dak zat en voor het personeel van boven af niet bereikbaar was, te blussen. Door het snelle ingrijpen en de snelle brandmelding kon grote schade wor den voorkomen. De firma kan. afgezien van de droogcabine, normaal verder doorwerken. Er is nog geen schadebedrag bekend.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1983 | | pagina 2