PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Reagan wil Amerikaans beleid beter verkopen Benzine 4,1 cent duurder door verhoging van accijns E! Azivo int eigen bijdrage toch Thatcher: verhoogde paraatheid op Falklands DE JAGER-TOLHOEK ANTWOORD OP VREDESOFFENSIEF'RUSSEN Mitterrand legt nadruk op Frans-Duitse vriendschap Kaping in VS VEEL PROTESTEN TEGEN ALTERNATIEF TOLHEFFING Iets warmer Veel bewolking en overwegend droog. Middagtemperatuur ongeveer 7 gra den. Matige zuidwestenwind, aan de kust krachtig tot hard 226e jaargang no. 17 Vrijdag 21 januari 1983 mortice 01100-21250' zaterdag van 10.00-12.00 affiMMCÉÉW KEUKENS 1001 bouwmaterialen onder één dak! LONDEN - De Britse troepen op de Falklandeilanden zijn in verhoogde staat van paraatheid gebracht na berichten, dat Argentinië bliksemacties op en rond de eilanden voorbereid. De Britse premier mevrouw Thatcher heeft dat gisteren in hel Lagerhuis gezegd Volgens mevrouw Thatcher was de staat van paraatheid van de troepen toch al hoog. omdat Argentinië tot dusver steeds geweigerd heeft een formele verklaring te geven waarin staat dat de vijandelijkheden zijn beëindigd. Daarom was er onlangs, tijdens het omstreden bezoek van de Britse premier aan de eilanden, ook al sprake van verhoogde paraatheid. Na een anonieme brief in een dagblad is een onderzoek naar de leefomstandighe den van de Britse soldaten op de eilanden gestart. In die brief wordt volop ge klaagd over het leven op de Falklandeilanden De militairen daar zouden slecht te eten krijgen, slechte sanitaire voorzieningen hebben, en bovendien, aldus de brief schrijver, is er een chronisch tekort aan bier Staatssecretaris Jerry Wiggin (defen sie), die momenteel de Falklandeilanden bezoekt, zal deze zaak onderzoeken, zo heeft Heseltïne beloofd. (Van onze correspondent WASHINGTON - President Reagan heeft werkgroepen ingesteld, die bij wijze van antwoord op 'het vredes-offensief van de Sowjet Unie' de Amerikaanse buitenlandse politiek beter moeten gaan verkopen. Onder leiding van de VS-ambassadeur in Ierland, Peter H.Dailey, een reclamespe cialist, die tijdelijk wordt teruggeroepen, zal een van de commissies in West-Europa het Ameri kaanse wapenbeleid nieuwe geloofwaardigheid moeten verschaffen. Het Witte Huis maakt zich ernstige zorgen over berichten omtrent sterk afnemende steun voor de Amerikaanse standpunten. Minister van Buitenlandse Zaken de oppositie tegen de plaatsing van die VS geen compromis bedenken voor de wapens onder de bevolking in West Eu- nul-optie waarmee Reagan wil blijven ropa. dat deze vermoedelijk nooit zul- werken len kunnen worden opgesteld, indien de Te Washington wordt aangenomen, dat van George Shultz heeft Reagan meege deeld dat in de landen waar de nieuwe Amerikaanse kernwapens moeten wor den geplaatst. West-Duitsland. Groot- Brittannië. Italië. België en Nederland, misvattingen bestaan over een Ameri kaans beleid, dat slecht wordt overge bracht.. Paul Nitze, die in Genève na mens de VS onderhandelt over de ver mindering van kernwapens voor de middenafstand heeft het Witte Huis ge waarschuwd voor een zo sterk groeien- dijkversterking De Unie van Waterschappen kan defi nitief beginnen met het op deltahoog te brengen van alle nog niet versterkte zeedijken nu met vertegenwoordigers van minister Smit-Kroes overeen stemming is bereikt over de voorfinan ciering van dit werk door de Unie acties. De kans dat het marinepersoneel ac ties zal gaan voeren tegen de voorge nomen verhoging van de grens voor het leeftijdsontslag van militair perso neel bij de marine is een stuk kleiner geworden Na een gesprek van ver- tgenwoordigers van de marineorgani saties met staatssecretaris Hoekzema is de ontevredenheid by de marine- i voor een deel weggenomen PAGINA 7 op korte termijn een aantal Amerikaan se ambassadeurs zal worden vervan gen. Halverwege een presidentiele ambtsperiode is dat, zegt men, niet on gebruikelijk. Over de vraag of ook de VS ambassadeur in Nederland, William Dyess, wordt overgeplaatst, wil men zich niet uitlaten, hoewel te Den Haag al geruime tijd klachten worden geuit over het feit dat hij niet goed zou func tioneren Woordvoerders zeggen dat de zoge naamde stille diplomatie, in het aan zicht van de Russische propaganda en de activiteiten van de vredesbewegin gen in Europa en de VS zelf, moet wij ken voor een benadering, die zich recht streeks richt op de openbare mening De algemene aspecten van diploma tiek, militair en bewapeningsbeleid worden in handen gegeven van een ka binetscommissie onder leiding van vei ligheidsadviseur William Clark. Nul-optie meer ruimte Mr C van Veen is niet ontevreden met de aanzet die het kabinet. Lubbers heeft gemaakt om het bedrijfsleven meer ruimte te geven. De VNO-voor- zitter zei dit donderdag in Vlisslngen. Hfi sprak over het onderwerp 'meer ruimte voor het ondernemen" op een bijeenkomst van de Zeeuwse afdeling van de NIVE PAGINA 13 niet rijp Hoewel de tijd voor beslissingen ovèr de aow nog met rijp is moet het denk proces nu wel op gang komen. Staats secretaris De Graaf van sociale zaken en werkgelegenheid zei dat donderdag op een informatiedag over pensioenen in Den Haag. PAGINA 15 start Dc voorjaarscompetitie van de lande lijke tafeltennl8teams begint zaterdag voor de hoogst spelende herenteams al meteen met de derby lussen het gede gradeerde WUno en kampioen MZ MZ is duidelijk favoriet volgens Wilno- trainer Piet Boone PAGINA 21 overheidsgeld Er zal gericht overheidsgeld moeten worden gestopt in de ontwikkeling en commercialisering van computerpro grammatuur. De kansen voor het op peil brengen van de 'automattjerings- industrie' in ons land zijn aanwezig, maar wel moet er op diverse manieren een ruggesteuntje worden gegeven. Nieuws uit Zeeland: 2, 5.6. 7 en 9 Binnen- en buitenland: 3 en 13 Opinie en achtergrond: 4 Sport: 15 Radio en televisie: 17 en 19 Financieel: 21 lVan onze correspondent) BONN - President Mitterrand van Frankrijk heeft een beroep gedaan op Fransen en Duitsers om nog meer sa men te werken. Naar aanleiding van het twintigjarig bestaan van het Duits- Franse vriendschapsverdrag hield Francois Mitterrand een rede in de Bondsdag, die ruim 45 minuten duur de. Volgens het Franse staatshoofd is juist door de vriendschap tussen Duitsland en Frankrijk grote vooruitgang ge boekt binnen de Europese Gemeen schap. Maar in de huidige crisis met al haar onzekerheden en grote werkloos heid is het noodzakelijk nieuwe prik kels te geven, en dat kan alleen maar door meer samenwerking. Over de ontwapeningsonderhandelin gen in Genève tussen Moskou en Was hington zei de Franse president dat daar de soevereiniteit van zijn land niet aangetast mag worden. Hij keerde zich strikt tegen het voorstel van de Sowjet- Unie om de Franse nucleaire middel- lange-afstandsraketten bij de onder handelingen te betrekken. „Frankrijk blijft onafhankelijk, die beslissing hangt alleen van de president van de republiek af'. Volgens Mitterrand wordt de vijand daardoor onzekerder gemaakt en dus de waarschijnlijkheid van een oorlog kleiner. Bondskanselier Kohl verklaarde in een interview dat de Westduitsers niet de rol van bemidde laars tussen de grootmachten op zich zullen nemen. Een groot deel van de toespraak van Francois Mitterrand was gewijd aan de spanningen tussen Oost en West. Hij verklaarde dat ook in de toekomst een eensgezinde NAVO noodzakelijk blijft. Mi tterrand waarschuwde voor een ver wijdering op militair gebied tussen Eu ropa en Amerika. Ambassadeursprijs - Andre Fontai ne. de voornaamste deskundige van het dagblad Le Monde op het gebied van de buitenlandse politiek, heeft in Parijs voor zyn boek 'Un seul lit pour deux reves' de 'Prix des ambassadeurs' ge kregen Aan deze onderscheiding die door een jury van diplomaten wordt toegekend, is een geldsom van 10.000 frank (een kleine 4.000) verbonden. Het bekroon de boek handelt over de ontwikkeling van de betrekkingen tussen Oost en West, tn de jaren 1962-1981 De Westduitse bondskanselier Helmut Kohl lr) in gesprek met de Franse presi dent Mitterrand Tijdens een onverwachte persconfe rentie in het Witte Huis gisteren (Slot zie pag. 8 kol. 2) PORTLAND (RTR, AFP) - Een Ameri kaans vliegtuig is gisteravond laat ge kaapt op een vlucht van Seattle (staat Washington) naar Portland (Oregon!. Dat hebben de Amerikaanse lucht vaartautoriteiten meegedeeld. Het toestel is geland in Portland en de politie is gaan onderhandelen met de kaper, die naar Afghanistan wil worden gevlogen DEN HAAG - De ledenraad van Aztvo heeft besloten toch de eigen bijdrage te mnen. zij het onder protest Links de voorzitter van het Azivo-bestuur R Toussamt en rechts de directeur van het Haagse ziekenfonds G H Halm DEN" HAAG - Het Haagse zieken fonds Azivo blijft zich verzetten tegen de eigen bijdrage van f2,50 per medicijn voor ziekenfondsver zekerden. De ledenraad van dit fonds heeft gisteren besloten om het bevel van de Ziekenfondsraad tot het heffen van de bijdrage op te volgen. Tegelijkertijd zal Azivo echter beroep instellen bij de Kroon en in een spoedprocedure de voorzitter van de Raad van Sta te vragen de aanwijzing die de Zie kenfondsraad heeft gegeven, te schorsen. Azivo blijft namelijk van oordeel dat de maatregelen van de Zieken fondsraad ongegrond zijn. Het fonds vecht de rechtsgeldigheid van het eigen bijdragebesluit aan. Op dat besluit zijn de maatregelen van de Ziekenfondsraad tegen Azi vo gebaseerd. De Ziekenfondsraad heeft, uitgesproken dat Azivo een boete zou worden opgelegd. Het gaat het fonds vooral om de manier waarop het besluit tot stand is gekomen. Men vecht deze gang van zaken aan en hoopt nu vóór 1 februari in een kort geding te kunnen eisen dat de procedure on gedaan wordt gemaakt. De voorbe reidingen voor deze rechtsgang be ginnen vandaag al: de juridische adviseurs van Azivo hebben het be stuur van het fonds daartoe geadvi seerd Zij vinden dat er goede kan sen zijn. DEN HAAG (ANP) - De accijns op ben zine gaat op 1 april met 3.5 cent om hoog. Inclusief btw komt de verhoging voor de automobilist neer op 4,1 cent. Dit voorstel is al vrijdag gedaan door het kabinet. Het voorstel moet nog ver der worden uitgewerkt. Dit heeft het ministerie van financiën donderdag desgevraagd meegedeeld. De verho ging komt voorlopig in de plaats van de heffing van tolgeld. Volgens een woordvoerder van het mi- Vertrek hoofd Ierse politie wegens schandaal rVan onze correspondent) LONDEN - Het hoofd van de Ierse poli tie, commissaris Patrick McLaughlin, en zijn plaatsvervanger Joe Ainsworth zijn afgetreden nadat is komen vast te staan, dat de politie actief betrokken is geweest bij het afluisteren van de tele foons van twee journalisten. De Ierse minister van justitie, Michael Noonan, heeft bovendien twee leden van het vorige kabinet, dat onder lei ding stond van Charles Haughey. be schuldigd van medeplichtigheid bij dit afluisterschandaal. Het gaat om de vo rige minister van justitie. Sean Doher- ty. en om Haughey's vice-premier, Ray McSharry Naar het zich laat aanzien nog geen ein de gekomen aan de schokkende onthul lingen over afluisterpraktijken onder de regering van Haughey msterie van verkeer en waterstaat zal net door ei de opbrengst voor een belangrijk deel dichten worden gebruikt voor de verbetering van het wegennet Dat gaat om in to- Druppel taal 42,5 miljoen gulden Het ministerie wil daar versneld nieuwe wegen voor aanleggen en het geld bovendien beste den aan onderhoud van het wegennet. Maar in de eerste plaats is het geld be stemd voor de schatkist. accijnsverhoging denkt te In het regeerakkoord van het kabinet staat het plan extra geld binnen te ha len door tolgelden te gaan heffen op strategische punten zoals bruggen en tunnels De tolheffing kwam echter niet op korte termijn van de grond omdat daar een wetswijziging voor nodig is. Dit jaar ontstond daardoor een 'gat' van ongeveer 85 miljoen dat het kabi- Drs. H. Praktiek van de Nederlandse Vereniging van Wegenbouwers hoopt dat de tweede kamer akkoord gaat met de voorstellen van het kabinet. De 42,5 miljoen voor de wegenbouw is volgens hem echter een druppel op een gloeien de plaat. Eigenlijk acht Praktiek onge veer 700 miljoen gulden noodzakelijk. Daarvoor kunnen dan ook nieuwe we gen worden aangelegd. De wegenbou wers hebben, zoals bekend, al vaker ge wezen op de achteruitlopende kwali teit van het wegennet. Volgens de Consumentenbond maakt het ministerie 'handig' gebruik van de dalende benzineprijzen. De verhoging iVan onze parlementaire redactiei DEN' HAAG - De CDA-fractie in de Tweede Kamer zal bij belangrijke stemmin gen in de toekomst als eenheid optreden. Alle fractieleden hebben deze week afgesproken in het vervolg geen afwijkend stemgedrag meer te vertonen. Volgens CDA-fractielelder dr Bert de Vries gaat het hierbij overigens niet om een opgelegde verplichting De fractieleden hebben in overleg, en eensgezind afge sproken verdeeldheid te voorkomen in die gevallen waarin gestemd wordt, over zaken die nauw raken aan de herkenbaarheid van het CDA. of waarin het voortbe staan van het kabinet op het spel staat. „We hebben met elkaar de Intentie uitgesproken om als politieke eenheid te functioneren", aldus De Vries. „Een honderd-procent-garantie kan je natuurlijk nooit geven. Maar we mogen van elkaar vragen, op basis van ons verkiezingspro gramma. tot het uiterste te gaan". van de accijnzen lijkt zo nauwelijks in vloed te hebben op het prijsindexcijfer, maar dat is volgens de bond bedrieglijk De vervoerssector wordt mede op deze manier veel duurder. Niet alleen zijn er nu forse stijgingen in het openbaar ver voer maar ook wordt het eigen vervoer getroffen. De Consumentenbond kriti seert verder deze 'makkelijke' manier van het kabinet om geld binnen te krij gen, waarvan de consument de dupe wordt. De EVO, Algemene Verladers en Eigen Vervoersorganisatie, vindt de voorge stelde verhoging van de benzine-ac- cijns een „slechte zaak", ook al zou een deel daarvan dit jaar gebruikt worden voor de wegen. Verhoging van de benzi neprijs door de accijns treft tienduizen den kleinere bedrijven die samen onge veer 150.000 benzinebestelwagens ge bruiken, aldus een woordvoerder van de EVO Oosterscheldedam Ook de KNAC deelt deze „ernstige be zwaren tegen de nieuwe lastenverho ging voor de automobilist, al is er nu om de pil te vergulden het rijkswegen- fonds met 42,5 miljoen gulden ver sterkt". Voor zover nu valt te overzien is deze kostprijsverhogende last be stemd voor de rijkskas die daaruit de Oosterscheldedam-tekorten moet be talen. Daar moet tenminste tegenover staan dat de bezuiniging van vijftien miljoen gulden op de over deze dam aan te leggen weg, ongedaan wordt ge maakt en er een volwaardige tolvrije verbinding tot stand komt. Van tolheffing naar accijns 1 ders meer overblijft om een fors gat in de rijksbegro- j ting te dichten grijpt het ka- binet maar weer eens naar een beproefd recept verhoging van de accijns op benzine. De benzineprijzen zijn de laatste maanden stevig gezakt als gevolg van te grote voorraden op de wereldmarkt. De consument heeft daarmee zijn voordeel kunnen doen Vandaar dat de tijd rijp lijkt voor een gokje op gesmoord protest: een accijns verhoging 'kan weer even'. Minister Smit-Kroes van verkeer en waterstaat komt bovendien uitleggen dat er ver zachtende omstandigheden zijn. Een deel van de opbrengst van de 4.1 cent extra per liter benzine met ingang van 1 april aanstaande krijgt een soort van bestemmingsheffing: het zal worden ge bruikt voor verbetering van het wegen net. Daarmee lijkt het alsof het bijna ter ziele gegane Rijkswegenfonds weer nieuw leven wordt ingeblazen. De vraag is alleen hoe lang een dergelijke speci fieke bestemming het uithoudt. Ten slotte zijn al eerder opbrengsten van be stemmingsheffingen in de pot van de algemene middelen terechtgekomen. Een andere poging om verzet tegen de ze accijnsverhoging op voorhand weg te masseren is het argument dat het gaat om een tijdelijke maatregel. Maar (wie zei het ook al weer?) geen enkele maat regel is blijvender dan juist een tijdelij ke. De nieuwe benzine-accijnsverhoging komt overigens (voorlopig dus) in de plaats van een nog veel onzaliger plan: tolheffing op strategische punten in het verkeer, zoals bruggen en tun nels. Deze kronkel in de gedachten van politici, opgesloten in een klem kamer tje met als opdracht vindingrijke belas tingplannetjes te verzinnen, is ver woord in het regeerakkoord van CDA en WD. Toen de mkt op het papier waarop dit tolheffingsidee was ontwik keld nog nat was, stond al vast dat er erg veel problemen omheen zouden rij zen. Die zijn er ook gekomen. Tolheffing op bepaalde verkeersknooppunten in het land is niet alleen een erg eenzijdig op bepaalde groepen weggebruikers toegespitste extra belasting, - ze zal ook de dagelijkse chaos in het verkeer op spitsuren alleen maar groter maken. Om verder nog maar te zwijgen over de extra verspilling van energie in de lange files auto's voor de tolbomenHet is dui delijk dat het kabinet geen kans ziet om op korte termijn tot tolheffing op het overbelaste Nederlandse njkswegen- net over te gaan. Het denkbeeld kan dan ook maar het best zo snel mogelijk weer worden vergeten. Het is trouwens een op zijn zachtst gezegd hoogst bevreemdende zaak dat het plan om tot tolheffing op het njkswegennet over te gaan zonder eni ge verder beleidsvisie het regeerak koord heeft kunnen bereiken. De vol strekte willekeurigheid, die er totnog toe uit spreekt, doet denken aan de ma nier waarop territoriale vorsten, steden en leenheren in vroeger eeuwen met de ze retributie omsprongen. Als ze geld tekort kwamen plaatsten ze een slag boom op een land- of waterweg en lieten alle verkeer slechts tegen betaling doorgang. In 1896 zijn de laatste tollen op de rijkswegen in Nederland afge schaft. Als het aan minister Smit-Kroes ligt dan komen die tijden misschien toch terug. De afgelopen weken ge bruikt ze haar toekomstige bevoegd heid van oppertolgaardster al als stok achter de deur. Zo wil ze bijvoorbeeld een (volwaardige) rijksweg over de pij- lerdam in de Oosterschelde alleen aan leggen wanneer vaststaat dat een der gelijke weg zichzelf via tol zal terugbe talen. Een staaltje van alternatief rijks- wegenbeleid dat de bewindsvrouw in de randstad-Holland niet durft te verko pen, kan kennelijk wel even in Zeeland worden uitgeprobeerd. Tenslotte kij ken ze daar van een tolletje meer of min der niet op. moet de minister hebben gedacht. In de praktijk maakt ze ge bruik van een oneigenlijk pressiemid del. Al sinds bijna een eeuw kent ons land op rijkswegen geen tolbarrières meer. Er zou duidelijk met twee maten worden gemeten wanneer plotseling een voor Zeeland vrij vitaal onderdeel in de nieuwe wegverbinding noord-zuid langs de kust (een weg over de storm vloedkering Oosterschelde) afhanke lijk zou worden gemaakt van tolheffing. Waarom is de weg over de Haringvliet- dam bij Hellevoetsluis er dan wèl tolvrij gekomen? Nee, het voorstel om de ben- zine-accijns maar weer eens met ruim 4 cent per liter op te schroeven toont aan dat het kabinet zich met die tolgeld plannen lelijk heeft verslikt. En daarom moet de minister van verkeer en water staat er ook langs achterdeuren niet langer mee lopen dreigen. vdM Smit-Kroes kort bijdrage aan NS met 275 miljoen DEN HAAG (ANP) - Minister Smit- Kroes (verkeer en waterstaat) wil de Nederlandse Spoorwegen dit jaar niet meer geven dan 942 miljoen gulden. Dat is 275 miljoen gulden minder dan waarom de NS had gevraagd. Smit-Kroes heeft de spoorwegen ge vraagd om op korte termijn met een plan te komen dat de begroting met 75 miljoen gulden verlaagt Zij is bang dat de NS anders in de toekomst nog dieper "in de financiële problemen raakt. Op het ogenblik is er een tekort van 200 miljoen gulden. NS vreest dat dit met 'pijnloos' zal kunnen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1983 | | pagina 1