De Graaf: nu fonds vormen voor aow-piek in toekomst Altijd maar weer lage prijzen bij Shell. Premie-inkomsten sociale fondsen dekken uitgaven FELLE KRITIEK GEMEENTEN OP BEZUINIGINGSBELEID KABINET Ieder z'n deel Breytenbach wil niet terug naar vaderland Bezuiniging op geestelijke verzorging van gedetineerden UIT BEZUINIGINGEN OP OVERHEIDSUITGA VEN Nu weer 6 pakjes Page zakdoekjes voor T 1' Beveiligings personeel moet examen doen Barnard naar Oostenrijk SVR. VOORZITTER: LICHTPUNTJE VRIJWILLIGERS IN PLAA TS BEROEPSKRA CHTEN Zorgen over behoud tong in Noordzee Positie burger wordt 'steeds onmogelijker' VRIJDAG 21 JANUARI 1983 PZC/binnen-buitenland 13 iADVERTENTIE OEN HAAG (ANP) - De Zuidafrikaanse schrijver en schilder in ballingschap greyten Breytenbach zal nooit meer naar zijn vaderland terugkeren. Misschien jver twintig jaar eens, maar dan als toerist, een man die een verloren land Bezoekt. Hij heeft dit donderdag in Den Haag verklaard nadat hij de bijzondere prijs van 9.000 gulden had ontvangen van de Jan Campertstichting. Breytenbach was indertijd vanuit Frankrijk politiek actief. Hij ging naar Zuid- ifrika en werd er gevangen genomen en veroordeeld Zijn voortijdige vrijlating rerd door de Franse regering bewerkstelligd. Zes weken geleden keerde hij terug m zijn woonplaats Parijs. Hjj kondigde aan. pogingen te zullen ondernemen literair werk in Zuid-Afrika gepubliceerd te krijgen. In Parijs is hij druk aan het werk gegaan met het uitwer ken van zijn dagbundels en prozawerk uit de tijd dat hij gevangen zat. Ook heeft hij zijn schilderwerk hervat. Hiervan bereidt hij een expositie in Amsterdam voor. Het is de eerste keer dat de Campertstichting een bijzondere prijs heeft toegekend. Het geld ervoor kwam beschikbaar toen Jan Wolkers bekendmaakte de Constan- tijn Huygens-prijs. een oeuvre-prijs te weigeren Burgemeester F. Sehols van Den Haag zei bij de uitreiking, dat de prijs is toegekend naar aanleiding van de recente terugkeer van Breytenbach. als erken ning en stimulering van zijn schrijverschap, waarin literatuur en verzet op overtuigende wijze zijn verenigd. Dit nu sluit zeer nauw aan bij de geschiedenis en doelstelling van de Jan Campertstichting, aldus Schols. Bij Shell blijven de prijzen laag. Op vri j wel al onze stations - ook langs de snelweg is de benzine scherp geprijsd. DEN HAAG (ANP) - Hoewel de tijd voor beslissingen over de aow nog niet rijp is moet het denkproces nu wel op gang komen. Staatssecretaris De Graaf van sociale zaken en werkgelegen heid zei dat donderdag op een informatiedag over pensioenen in Den Haag. Hij opperde daar het idee een fonds te vormen dat in de toekomst gebruikt zou moeten worden om een tijdelijke piek in de betaling van aow-pensioenen op te vangen, die zich zal voordoen als gevolg van de vergrijzing van de bevolking. Zo'n fonds zou, zolang de meerdere aow-betalingen nog niet gedaan behoe ven te worden, gebruikt kunnen wor den om werk te scheppen. Op die ma nier zou het aantal mensen dat de hoge re aow-lasten moet opbrengen, kunnen worden vergroot, zo betoogde de staats secretaris. HU merkte op dat verlaging van de hui dige aow ten behoeve van de vorming van het fonds politiek en maatschappe lijk geen begaanbare weg is. Ook lagere aow-uitkeringen in de toekomst of een verhoging van de pensioengerechtigde leeftijd komen De Graaf weinig aan trekkelijk voor. Als mogelijkheid om een aow-fonds te financieren noemde De Graaf bezuini gingen in de overheidsuitgaven of bij andere onderdelen van de sociale ze- ierheid. HU wees ook op de mogelijkheid van lagere overheidsuitgaven voor bijvoor beeld kraamklinieken, zuigelingen- en kleuterzorg, onderwijs, kinderopvang en kinderbijslag als gevolg van het feit dat de bevolking gaat vergrijzen. Maar waarschijnlijk zullen die lastenverlich tingen onvoldoende zijn om de hogere aow te betalen, omdat de overheidsuit gaven voor ouderen belangrijk hoger liggen dan voor jongeren. De Graaf leg de er de nadruk op dat hij slechts bezig was 'hardop te denken' en dat er geen conclusies mochten worden verbonden aan zijn ideeën. Pensioenbreuk Over de door hem en de vroegere staats secretaris Dales voorgestelde interim maatregel om pensioenbreuk te voor komen (verlies van pensioen bij veran dering van baan of bij werkloosheid) zei De Graaf dat dit niet mag leiden tot een lastenverzwaring voor de werkgevers. De staatssecretaris vindt dat pensioen fondsen en levensverzekeraars dat moeten betalen uit de overrente (het verschil tussen de rente die de pen sioenfondsen minimaal nodig hebben om de toekomstige pensioenen te kun nen betalen en de rente die zij werkelijk op hun beleggingen ontvangen). Alleen als deze overrente helemaal wordt ge bruikt voor verlaging van de pensioen premies zullen de werkgevers nadeel ondervinden van de interimmaatregel, maar als zij daardoor in de problemen komen kun je je afvragen of ze bij het aangaan van hun pensioenverplichtin gen niet te veel risico hebben genomen, meent de staatssecretaris. Hij noemde het wijs beleid als bij het aangaan van pensioenverplichtingen niet te veel wordt vertrouwd op zulke onzekere meevallers als waar het bij overrente om gaat. Bezwaren Het VNO. de grootste werkgeversorga nisatie, heeft nogal wat bezwaren tegen de plannen. VNO-secretaris mr. J. W. Jansen zei dat verwachtingen worden gewekt die grotendeels niet kunnen worden gehonoreerd De vraag is. zo zei Janssen, of er vol doende financiële middelen aanwezig ziin om oude pensioenrechten van ie mand die niet meer deelneemt aan het desbetreffende pensioenfonds aan te passen aan de geldontwaarding. Jans sen pleitte voor grotere afkoopmoge lijkheden. De VNO-secretaris vindt wel dat er een regeling moet komen voor mensen die onvrijwillig werkloos zijn geworden. Ook de FNV-er F. Drabbe bleek niet onverdeeld gelukkig njet de voorstel len van de staatssecretaris. Hij wees erop dat het probleem van de pen sioenbreuk is verhevigd door de hoge werkloosheid. Hij meent dat de pen sioenbreuk alleen echt kan worden op gelost door een goede algehele pen sioenplicht. Mr. P. J. Bezemer, directeur van het Al gemeen Burgerlijk Pensioenfonds (waarbij alle ambtenaren zijn aangeslo ten). ziet in de verbeteringen die de aow en de verschillende werknemerspen sioenen hebben ondergaan aanleiding om niet te zwaar te tillen aan een alge mene pensioenplicht. Volgens Bezemer is er al veel gewonnen als er wat „witte en grijze vlekken worden ingekleurd" De ABP-directeur is van memng dat het belangrijkste werk op pensioenge- bied het op niveau houden van de aow moet zijn. Maar ook voorallerleiandereartikelen betaalt u geen cent te veel. Nu betaalt u zolang de voorraad strekt voor 6 pakjes Page zakdoekjes zelfs heel erg weinig. Voor 1 gulden houdt u het deze winter wel heel voordelig hygiënisch. Zelfs de meest verkouden neuzen bespeuren zo de lage prij zen bij Shell. DEN HAAG (ANP) - Ongeveer de helft van het aantal van ruim 10.000 in ons land werkzame beveiligingsbeambten is verplicht alsnog een examen af te leggen. Dat is een gevolg van het in werking treden van een wijziging van de beschikking particuliere beveili gingsorganisaties, waarin wordt voor geschreven dat betrokkenen voortaan over een basisdiploma zullen moeten beschikken. Minister Korthals Altes (jusitie) heeft de exameneisen en het daarop betrek king hebbend reglement goedgekeurd, io heeft hij de tweede kamer donderd ag in een notitie laten weten. De beveili gingsorganisaties krijgen voor de oplei ding vier jaar de tijd. Rentedaling is meevaller voor volkshuisvesting EDE (ANP) - Dc rentedaling wordt de grote meevaller voor de ministeries van volkshuisvesting en financiën. De subsidielasten van de overheid op vooral woningwetwoningen zullen la ger worden. Drs. M. M. J. Vergeer, hoofd bouwnijverheid van het Cen traal Plan Bureau (CPB), heeft dit don derdag gezegd op een bijeenkomst in Ede over de woonlasten. Volgens de CPB-medewerker is de hoogte van objectsubsidies voor sociale woningbouw zeer afhankelijk van de rentestand. Objectsubsidies zijn finan ciële bijdragen van het ministerie van volkshuisvesting, die huurwoningen in de sociale sector goedkoper maken dan re eigenlijk zijn. Met deze uitspraak schaart het cen traal plan bureau zich achter de Natio nale Woningraad, die vonge week zeer fel uithaalde naar minister Ruding van financien Volgens Rudding hebben de lasten van de volkshuisvesting hun grenzen bereikt. De organisatie van wo ningcoöperaties verwijt de minister dat hij de positieve effecten van de dalende rente op die lasten verzwijgt. (Van onze correspondenti cialist prof. dr. Christian Barnard is van plan zich in Oostenrijk te vestigen nadat hij zich eind van dit jaar naar alle waarschijnlijkheid volledig uit de actieve hartchirurgie heeft terugge trokken. Er bestaan plannen om in Oostenrijk een kliniek v oor hartchirurgie te bou wen, die de naam van de wereldberoem de chirarg zal krijgen. Prof. Barnard wordt in november 60 jaar. Het bericht over de plannen van dr. Barnard is afkomstig van een Oosten rijkse society-columnist, die in Zuid- Afrika een interview met hem heeft ge had. Het voornemen om een Christian Bamard-kliniek niet ver van Wenen te bouwen, waar de hartspecialist uitslui tend als adviseur aan verbonden zou zijn, is bevestigd door de financier van het project, de belangrijkste Oosten rijkse automobielimporteur Erwin Jan- ko. Insluiper - Michael Fagan, de werklo ze Brit die in oktober jl. grote opschud ding veroorzaakte door binnen te drin gen in de slaapkamer van koningin Eli zabeth. is woensdag ontslagen uit een psychiatrische inrichting. Fagan had om zijn vrijlating verzocht in een hoor zitting van een tribunaal dat zaken van psychiatrische patiënten behandelt. Na bestudering van de psychiatrische rapporten oordeelde het tribunaal dat Fagan weliswaar nog niet volledig was genezen, maar dat er geen gronden aan wezig waren om hem vast te houden in een inrichting. ZOETERMEER (ANP) - De premie-in komsten van de sociale fondsen in 1983 zijn vrijwel voldoende om de uitgaven te financieren. Dit heeft mr. W. J. E. van den Bos, voorzitter van de sociale ver zekeringsraad, het toporgaan in de so ciale verzekeringen, donderdag gezegd in zijn nieuwjaarstoespraak in Zoeter- meer. Hij sprak van een "lichtpuntje' Drie miljoen mensen ontvangen een uitke ring. De premies zijn dan ook fors om hoog gegaan, om de sterk aangetaste vermogenspositie op peil te kunnen brengen en om de teruggetrokken over heidsbijdragen goed te maken Van den Bos noemde hy feit dat de pre mies voldoende zijn om de uitgaven te financieren een gezonde zaak. waard om in stand te houden. Hij pleitte voor een meerjarig premiebeleid, waardoor hopelijk een eind komt aan het onzeke re premiespel aan het einde van elk jaar. waar bovendien telkens weer on zuivere, inkomenspolitieke elementen insluipen. De SVR-voorzitter waarschuwde er voor dat de toenemende belasting van de SVR het noodzakelijk maakt dat EST EL EN HOESCH STOTEN BELANG IN DIDIER AF FRANKFORT (DPA) - Eslel en Hoesch hebben hun gezamenlijke belang van ongeveer 25 pet in Didier-Werke in Wiesbaden afgestoten. Dc aandelen zijn overgenomen door dc Deutsche Bank, die deze te zijner tijd in overleg met het bestuur van Didier zal onder brengen bij derden. De Deutsche Bank heeft een belang van 60 pet in Rossma Beteiligungsgesell- schaft in Frankfort, die ook 25 pet van de aandelen van Didier bezit De part ner van Deutsche Bank in Rossna is de Commerzbank. Het kapitaal van de bouwstenenspecialist Didier bedraagt DM 92,4 min. Didier heeft een jaarom zet van rond de een miljard mark. Over 1981 werd 11 pet dividend betaald. aan nieuwe activiteiten een prijskaar tje moet worden gehangen: welke be staande activiteiten moeten vervallen en welke nieuwe aangepakt. Maar naast het stellen van prioriteiten zal de raad scherper moeten letten op de doel matigheid. In dit verband bekritiseerde hy de 'vergader-cultuur' (100 commis sies met 700 vergaderingen in 1983i. vaak gepaard met een angstaaiyagen- de papierstroom. Van den Bos zei tenslotte dat naar zijn mening bu de hervorming van de uit voeringsorganisatie zowel binnen het toporgaan als op bedrijfstakniveau werkgevers en werknemers een directe rol moeten spelen. CENTRAL CITY, VIRGINIA (AP)- Virgil Everhart, een Amerikaan die in een echtscheidingsprocedu re is verwikkeld, is op een aparte manier aan de boedelscheiding be gonnen door met een kettingzaag de 'echtelijke woning' doormid den te zagen. De man zei dat hij een eind was gekomen met het verde len van de vloer. Problemen zijn gerezen bij de ver deling van de badkuip „Ik heb een thermische lans nodig om dat ding duuu„„uv.. c,ver hardt. De man is van plan om in 'zyn ge deelte' van het huis te gaan wonen. Hy prees het uithoudingsvermo gen van zijn kettingzaag hoewel een aantal keren reparaties moes ten worden uitgevoerd toen de zaag op spijkers en bedrading stootte. Zijn 36-jarige vrouw, die twee we ken geleden het huis verliet met de twee kinderen, was niet voor com mentaar bereikbaar. De vrouw heeft de echtscheiding aange vraagd. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG - Door een bezuiniging van 4 miljoen gulden in 1986 op de geestelijke verzorging van gedetineer den, zullen ongeveer veertig van de zestig geestelijke verzorgers hun vaste baan verliezen. Het is de bedoeling van de regering om deze beroepskrachten, predikanten, aalmoezeniers en huma nistische raadslieden, te vervangen door vrijwilligers. Een beperkt aantal beroepsverzorgers behoudt de dag taak. Indien zij assistentie nodig heb ben zou dan een beroep op medewer king aan plaatselijke kerken en ge nootschappen moeten worden gedaan. De voorgenomenTnaatregel van staats secretaris Korte-van Hemel is evenals eerdere ombuigingen rechtstreeks af komstig uit de heroverwegingsrappor ten van afgelopen zomer. Daarin staan suggesties opgesomd om in totaal 70 miljoen gulden tot 1986 te bezuinigen. In het regeerakkoord is gevangeniswe zen 'aangeslagen' voor dat bedrag, waaruit onder meer de uitbreiding van het aantal cellen i kosten dertig miljoen gulden) worden betaald. Twee weken geleden deelde Korte-van Hemel mee. dat een aantal maatregelen - zoals verminuciuc uewegmgsvrijheid voor gedetineerden - zou leiden tot een beperking van de groei van bewaarders tot 350 in plaats van de benodigde 700. Daarmee was de bewindsvrouw er nog niet. Er bleef een gat over. Nu zijn ook de andere ambtelijke voor stellen overgenomen herstructurering van open inrichtingen, integratie van een aantal kleine gespecialiseerde in richtingen en de geestelijke verzorging. Zy wil echter nog niet aan het plaatsen van twee gedetineerden in één cel. Daarvoor moeten alternatieven gevon den worden, die ongeveer 25 miljoen gulden moeten opbrengen VENRAY (ANP) - De Nederlandse so cialistische Europarlementariër, Eis- so Woltjer, maakt zich zorgen over het voortbestaan van de Noordzee-tong. In schriftelijke vragen aan de Europese commissie, het dagehjks bestuur van de EG. haalt hy de grote verontrusting aan die in kringen van internationale visserijbiologen bestaat over de afne mende paaistand van deze vissoort. In haar antwoord wyt de Europese co- missie de afname van Noordzee-tong. die zij erkent, uitsluitend aan illegale overbevissing- Het percentage van de niet-aangegeven aanvoer ten opzichte van de wel aangegeven aanvoer is ge stegen van 13 in 1975 tot 102 in 1979. DEN HAAG (ANP) - De bezuinigingen op het gemeentefonds tot en met 1986, zoals die voortvloeien uit het regeer akkoord van het kabinet-Lubbers, plaatsen de gemeenten voor proble men die zeker in 1984 en daarna onop losbaar zullen blijken. Deze opvatting kwam donderdagoch tend tot uiting tijdens een gesprek tus sen de vaste kamercommissie voor binnenlandse zaken met een delegatie van de Vereniging van Nederlandse Gemeente (VNG). VNG-voorzitter mr. Dnjber. burge meester van Arnhem, noemde de aan de gemeenten opgelegde bezuinigingen onevenredig zwaar en een bedreiging voor het functioneren van de gemeen ten. De voorgeschreven vermindering van het personeelsbestand met 1 pro cent ervaren de gemeenten als uiterst onrechtvaardig, terwijl korting op het gemeentefonds op grond van de ge dachte dat toepassing van het profijt beginsel kan worden geïntensiveerd staatsrechtelyk laakbaar en in 1983 fei telijk onuitvoerbaar is. De korting voor 1983 op grond van de profijtgedachte zal moeten worden ingetrokken, aldus de VNG-voorzitter. die de eisen van de gemeenten symbolisch aan de kamer commissie aanbood Dryber rekende de kamercommissie voor dat het gemeentefonds onevenre dig zwaar wordt getroffen. De 1 procent personeelsvermindering betekent m 1986 een verlies van 10.000 volledige ar beidsplaatsen, terwyi het totale verlies aan arbeidsplaatsen als gevolg van de bezuinigingen in het regeerakkoord moet worden berekend op 25.000 en zelfs kan oplopen tot 35.000 volledige arbeidsplaatsen in 1986. zeker indien er geen oplossing komt voor de explosief groeiende bystandsveriening. waaraan een steeds groter dee' van de middelen moet worden besteed Post onvoorzien Volgens Drijber bestaat bij de gemeen ten de indruk dat bet gemeentefonds - dat op grond van het regeerakkoord tot 1986 825 miljoen gulden wordt ge kort - als 'post onvoorzien' op dc rijks begroting functioneert. De VNG-voorzitter, en na hem de wet houders van financiën van Amsterdam en Den Haag Walter Etty en mevrouw Van den Berg, hekelden het besluit om de helft van de gemeentelyke bezuini gingen te vinden in toepassing van het profijtbeginsel. Daarover moeten de gemeenten zelf kunnen beslissen, vindtde VNG. Het gaat de gemeenten er om dat het begin sel moeten worden toegepast op het ge bruik van voorzieningen waarover de burger zelf kan beslissen. Het gaat niet aan bij de heffing van reinigingsrechten en rioolrechten het profijtbeginsel toe te passen. Dat zou bijvoorbeeld wel kunnen by het gebruik van sportvelden en dergelyke Alle woordvoerders wezen er op dat de gemeente rechtstreeks bij de burger moet aankloppen. De opstapeling van allerlei bezuinigingen is op den duur een onhaalbare zaak en tussentijds ta rieven verhogen zou niet van behoor lijk bestuur getuigen. Vandaar dat de positie ten opzichte van de burger steeds onmogelijker wordt, zo betoog de nog de voorzitter van de financiële commissie van de VNG. Doetinchems burgemeester Have Koeriersters hadden cocaine ingeslikt ARNHEM (ANP) - De marechaus see in Arnhem heeft, naar pas don derdag bekend is gemaakt, vorige week zaterdag twee Colombiaanse drugskoeriersters aangehouden die met ruim twee pond cocaine per trein op weg waren naar Am sterdam. Het in capsules verpakte spul met een waarde van meer dan 200.000 gulden werd door de marechaussee teruggevonden in de ontlasting van de vrouwen In totaal bleken ze ruim 200 capsules te hebben inge slikt. aldus een woordvoerder van de marechaussee De vrouwen, 24 en 26 Jaar oud. werd op het station in Arnhem uit de trein Emmerich-Amsterdam ge haald. Volgens de marechaussee rijn ze vorige week per vliegtuig van Colombia naar Duitsland ge reisd. De koeriersters weigeren vol gens de woordvoerder te vertellen waar de drugs afgeleverd moesten worden. Politie sterkte - Minister Rietkerk van binnenlandse zaken heeft met de burgemeester van de vier grote steden een afspraak gemaakt over de verde ling van de extra politiesterkte die voor de vier gemeenten in 1983 beschikbaar is. Amsterdam krijgt er dit jaar 110 poli tiemensen bij. Rotterdam 55. Den Haag 30 en Utrecht 15

Provinciale Zeeuwse Courant | 1983 | | pagina 13