MONOPOLY "Het Fort" EEN WIJK IN HAAR NADAGEN het moet er - vroeger - goed wonen geweest zijn PZC/varia 11 VRIJDAG 21 JANUARI 1983 pons was nihil. Opbouwwerker Bertus van Loon: „De bewoners zijn apatisch geworden. Ze redeneren: 'we kunnen dan wel vergaderen en na afloop tot de conclusie komen dat de koffie erg lek ker was. maar wat schieten we er verder mee op'. In de wijk heerst een mentali teit van: 't zal mijn tijd wel duren. Ieder een wacht zijn kans af om weg te gaan". BERLAGESTRAAT 33. Mevrouw A. Scheepers, één van de weinigen die nog actief is in het bewonerscomité. Ze heeft een alarminstallatie laten aan brengen. Om te voorkomen 'dat de boel wordt leeggejat'. Ze vertelt. Over brandstichtingen, intimidatiepraktij ken van sommige krakers, vechtpartij en met heroïnehandelaren. „Hoeveel gesprekken zijn er niet met de burge meester geweest, hoeveel met Fortress - het helpt allemaal niks. Is het dan zo gek dat de bewoners gaan denken, krijg nou allemaal de klere. Ik begin er zelf zo langzamerhand ook zo over te denken, ik ben het strontbeu. Je zit gewoon voor joker. D'r is niemand die ene donder voor ons doet". Barricaderen Rond de vijftig van de ruim tweehon derd Fort-woningen staan leeg. For tress heeft ze dichtgespijkerd om te voorkomen dat ze gekraakt worden. En waar Fortress iets te lang wachtte met het barricaderen, troffen buurtbe woners hun eigen maatregelen - ze sloopten (zo willen de verhalen) het sa nitair en de leidingen om de huizen on bewoonbaar te maken voor eventuele toekomstige krakers. JACOB VAN CAMPÉNSTRAAT 22. Je moet ze met een lantaarntje zoeken, maar ze zijn er wel, Fort-bewoners die ondanks alles redelijk content zijn. Zo als Hans van der Staat (26). Samen met zijn Spaanse vrouw en hun baby van een halfjaar woont hij sinds een jaar op Het Fort. Hij kraakte er een huis om pas daarna eens over een huurcontract na te denken. „Ik moest snel een woning hebben. We zaten eerst in Spanje. Maar omdat er een baby op komst was, leek het ons verstandiger naar Nederland te komen - meer zekerheid voor het kind. Ik had een vriend op Het Fort en die*zei: er staat een huis leeg. gauw er in, anders wordthet vernield". Hans van der Staat is gauw tevreden, zelfs op Het Fort. Niet zo'n wonder, want hij is weinig luxe ge wend. Hij werd geboren in Indonesië, bracht zijn jeugd door in Equador en Martinique. „Daar ging ik met mensen om die helemaal niets hadden. En als je dat vergelijkt met wat we hier hebben, dan zitten we natuurlijk ideaal Huuropdrijving. Het woord is al eerder gevallen. De huren varieren van twee honderd tot ruim dnehonderdvijftig gulden. Nieuwe huurders moeten door gaans aanmerkelijk meer betalen dan de 'oude' Fort-bewoners. Volgens op bouwwerker Van Loon is de gemeente Vlissingen daar mede schuldig aan. „Veel huizen in de wijk worden gebruikt voor het onderbrengen van sociale dienst-gevallen. De sociale dienst heeft de hogere altijd probleemloos betaald. En dat sterkte Fortress natuurlijk in haar beleid". CUYPERSSTRAAT 37. Daar wonen meneer en mevrouw Honders. Maar voor hoe lang nog. Als het aan hen ligt, rijdt morgen de verhuiswagen voor. Dne jaar geleden verruilden ze Utrecht voor Vlissingen. Hadden ze het maar nooit gedaan. Mevrouw Honders lucht haar gemoed: „Het is hier net een afge brand dorp. een teringtroep, een a-so ciale zooi". ..Wij willen kost wat kost zorgen dat de kwaliteit van de woningen weer in orde komt", zegt de wethouder. „Maar onze middelen daarvoor zijn nul, wij zijn in hoge mate afhankelijk van het rijk" Al geruime tijd voert de gemeente Vlis singen besprekingen met Fortress. Al leen al voor de huizen op Het Fort wil de belegger ongeveer 4,5 miljoen gulden in de knip steken. Een vraagprijs, die de gemeente nimmer op tafel zal leggen. Hebben we het nog niet eens gehad over de kosten die gemoeid zijn met een re novatie van de wijk, ook daar is een be drag met ettelijke nullen mee gemoeid. Wisse: „Zelfs al zouden we er in slagen de woningen voor een krats over te ne men. dan nog zal het rijk met een aan zienlijke bijdrage moeten komen om de woningen te kunnen renoveren". De onderhandelingen met Fortress zijn in een doodlopend straatje terecht gekomen. De wethouder heft de han den ten hemel: „Ik kijk voortdurend naar boven of ik Het Licht zie, maar ik heb dat nog steeds niet kunnen ontdek ken". Foto's: Ruben Oreel Speculatie De huizen op Het Fort werden in de jaren vijftig neergezet als huisvesting voor werknemers van de Koninklijke Maatschappij De Schelde in Vlissin gen. De kalender stond op mei '78 toen bekend werd dat de Maatschappij tot exploitatie van onroerend goed Scheldestad BV (een dochteronderne ming van de KMS) plannen had de wo ningen te verkopen. Want Rijn-Schel- de-V'erolme, het concern waartoe de KMS behoort, zat weer eens dringend om geld verlegen. Het RSV-concern moest zijn hele huizenbezit afstoten: rond de drieduizend woningen, waar van ruim vijfhonderd in Vlissingen. Behalve om de huizen op Het Fort ging het daarbij ook om (onder meer) een flink complex huurwoningen in Oost- Souburg. Fortbewoonster. Ze woonde er geruime tijd, tien jaar om precies te zijn. in het zelfde portiek aan de Berlagestraat waarop de deur van het gezin Sowka uitkwam. Ze is opgelucht dat ze er weg is. „Ach meneer, ik heb de meest vrese lijke dingen gezien. Ik ben nogal eens wakker 's nachts en dan ga ik in de ka mer voor het raam zitten. En watje dan zag - op een nacht werd een jongen op gepakt door vier politie-agenten. En die jongen maar gillen. Ik werd er beroerd van. We hebben er altijd naar onze zin gewoond, maar op dat moment hebben mijn man en ik tegen elkaar gezegd: we moeten hier weg" Discriminatie - d'r is bijna memand op Het Fort die er openlijk voor uit durft te komen. Maar vanachter de vitrages wordt nogal eens met modder gegooid naar de Surinamers, naar de buitenlan ders die zich in de leeggekomen huizen vestigden. Of naar de krakers, die een flink aantal woningen volledig hebben uitgewoond. Opbouwwerker Bertus van Loon: „Er is een groep krakers die van huis naar huis trekt en een spoor van vernielingen achterlaat. De kra kers die zich gedragen als goede bewo ners zijn helaas in de minderheid". Sommige panden worden - zeggen de wijkbewoners - door heroïnehandela ren gebruikt als dealercentrum. De buurtbewoners hebben nog nauwelijks onderling contact. „We bemoeien ons met niemand'klinkt het steeds maar weer. De veel geroemde gezelligheid van toen heeft plaats gemaakt voor een alles overheersend gevoel van onbeha gen. In het voorjaar van '82 hield het bewo nerscomité in Het Fort een enquête. Het resulteerde in een ellenlange klach tenlijst: klachten over vochtige muren en plafonds, lekkage, tocht, kapotte ra men en deuren, slechte riolering, scheu ren in binnen- en buitenmuren, gebrek kige sanitaire voorzieningen en ga zo maar door. Slechts dertien van de vijf enzestig ondervraagden noemden de onderhoudstoestand van hun woning goed. De overigen kwalificeerden de on derhoudstoestand van matig tot zeer slecht. Noodverbandjes Mogelijkheden om Fortress te dwingen het onderhoud van de woningen wat se rieuzer aan te pakken ontbreken. Wet houder Wisse: „Dat is geprobeerd tot aan de Raad van State toe. Het is geble ken, dat dat niet mogelijk is". En de gemeentebestuurders zelf - zij staan vrijwel machteloos. Wisse: „Je kunt als gemeente via noodverbandjes hier en daar wel 's wat oplappen en proberen om de kosten daarvan te verhalen op Fortress, maar dan loop je achter de feiten aan. Op zo'n manier worden de woningen niet echt verbeterd. En het is natuurlijk een onmogelijke zaak dat de gemeente Vlissingen ten behoeve van een slecht bij kas zittende huiseigenaar het onderhoud voor haar rekening neemt, dat zouden we helemaal niet kunnen betalen. Nou, dat geeft meteen de klemsituatie van dit moment aan. Dus is het zaak dat wij in overleg met de woningbouwverenigingen en het minis terie van volkshuisvesting tot een aan valsplan komen. En dat moet op korte termijn gebeuren, anders zie ik het erg somber in". CUYPERSSTRAAT 81. Pakweg vijf jaar geleden verhuisden Wim (26) en Janny (25) Koppejan naar Het Fort, toen nog een aantrekkelijke wijk. Nu hebben ze spijt als haren op hun hoofd. Ze komen met verhalen over de onleef bare situatie, ongedierte, de geluid soverlast veroorzaakt door popgroep jes die leegstaande woningen gebrui ken als oefenruimte. Het is dat ze voor vele duizenden guldens in hun huis ver timmerd hebben, anders waren ze al lang vertrokken. De geboorte van hun baby heeft de doorslag gegeven: nu gaan ook zij er vandoor. Want, zegt Wim: „Ik wil niet dat die kleine hier op groeit". De strijdbare houding van de Fort-be woners van destijds is nagenoeg geheel verdampt. Wat rest is een gevoel van machteloosheid, berusting. Vrijwel nie mand in de wijk die er nog in gelooft dat de toestand op Het Fort binnen afzien bare tijd zal verbeteren. Het actiecomi té, dat zich in '78 (onder de paraplu van het wijkcomité Bonendijcke) zo na drukkelijk tegen de overname van Het Fort door Fortress verzette, lijkt nog slechts op papier te bestaan. De meeste actievoerders van toen hebben öf hun heil elders gezocht, öf ze hebben zich gewonnen gegeven. Het is illustratief: een week of wat geleden werd een voor zichtige poging ondernomen de passie ve houding van de Fort-bewoners te doorbreken. Huis aan huis werden pamfletten verspreid met een oproep actief mee te werken aan de bestrijding van de problemen in de wijk. De res Soms, als mevrouw Van Rijssel (57) door de wijk loopt, wordt ze besprongen door een gevoel van schaamte. Of als ze haar adres moet opgeven - ze geneert zich om te vertellen dat ze op Het Fort woont. Hoofdschuddend en met afkeurend omlaag getrokken mondhoeken: „Het is gewoon beang stigend, vernederend als je ziet wat er van de buurt terecht is gekomen". De Fort-bewoners tekenden massaal verzet aan. Uit vrees het slachtoffer te zullen worden van speculatiepraktij- ken - angst voor huurverhogingen, bang dat een projectontwikkelaar het niet zo nauw zou nemen met het onder- boud van de huizen. Actievergadenn- gen, protestbijeenkomsten. De Fort-be woners voerden die strijd met alleen. Ze wisten zich geruggesteund door de vak bond, gemeenteraadsleden, kamerle den. Het mocht allemaal niet baten. Po gingen van het Bouwfonds Nederland se Gemeenten om de huizen uit handen van de projectontwikkelaar te houden, mislukten. Een dringend beroep van het college van burgemeester en wet- Ze is de eerste die het toegeeft: eigenlijk mag ze zelf nog niet eens zo verschrik kelijk hard mopperen. Mevrouw Van Rijssel behoort tot de bevoorrechten op Het Fort. Want zij woont in een blokje huizen, dat nog niet echt door het ver val is aangevreten, ze kijkt uit op het water, en de buren, daar kan ze redelijk mee opschieten. Maar toch: zo'n ander halfjaar geleden liet ook mevrouw Van Rijssel zich bij de woningbouwvereni ging inschrijven voor een ander huis. Hit voorzorg. Omdat ze 'met angsl en vreze' het moment afwacht, waarop ook haar straat zal worden meege sleurd door de verpaupering. Net zoals dat met de rest van de wijk gebeurd is. Het is verbazingwekkend snel gegaan. Binnen een paar jaar veranderde Het Fort van een 'nette en gezellige arbei dersbuurt' in een troosteloze verzame ling huizen, waar de verkrotting vrijwel ongehinderd haar verwoestende gang kon gaan. Mevrouw Van Rijssel woont erzo'n drieëntwintig jaar aan de Menno van Coehomgracht. Ze zag hoe de wijk vervuilde, de oude bewoners de buurt ontvluchtten, de leeggekomen wonin gen werden betrokken door 'mensen van minder allooi'. Het moet vroeger goed wonen geweest zijn, daar op Het Fort. Het was zo'n aar dige buurt. Met zorgvuldig aangehark te tuintjes, keurig geschrobde stoepen, en fuchsia's, begonia's en geraniums in de vensterbanken. Een wijk met weinig verkeer, zodat de kinderen veilig op straat konden spelen. Iedereen kende iedereen. Tot de projectontwikkelaar kwam. Een verhaal over een spelletje Monopoly, met de Fort-bewoners als kansloze verliezers. Het Fort. Gebouwd op één van de vijf bolwerken, die Napoleon in de vorige eeuw rond Vlissingen heeft laten aan leggen. De recht-toe-recht-aan-straten zijn vernoemd naar beroemde bouw meesters en architecten, de Menno van Coehomgracht, de Berlagestraat, de Jacob van Campenstraat, de Cuypers- straat. Welgeteld tweehonderdvier wo ningen, omringd door een brede water gang. Veel leegstand. Brede scheuren in de voorgevels. De verf is van het hout werk gebladderd. Sombere portieken. Tientallen ramen zijn stuk. Soms zijn ze vervangen door planken, karton of hardboard. Veel achtertuinen, om heind door wrakke schuttingen, zijn veranderd in vuilnisbelten - het on kruid heeft de Afrikaantjes verjaagd. Een kinderfietsje leunt tegen een muur waarop een waarschuwend 'loslopende bijtende honden' is gekalkt. Autowrak ken nonchalant tegen de stoeprand ge parkeerd. Een wijk in haar nadagen. Een buurt, waar de irritatie opborrelt - ergernis over de slechte woonomstan digheden, over het toenemend aantal krakers en buitenlanders. houders op Scheldestad BV om de hui zen aan een woningbouwvereniging te verkopen, vond geen gehoor. De hoog ste bieder won: in oktober '78 werden de ruim vijfhonderd Scheldestad-wonin- gen voor een bedrag van rond de negen tien miljoen gulden overgedaan aan de Rotterdamse beleggingsmaatschappij Fortress BV. Twee jaar later bood For tress de gemeente de huizen te koop aan. Vijfentwintig miljoen gulden wilde de beleggingsmaatschappij er toen voor hebben. Opbouwwerker Bertus van Loon van ae Vlissingse stichting Opbouwwerk ver wijt het de gemeentebestuurders nog steeds: als het gemeentebestuur des tijds wat serieuzer had onderhandeld, zou het nooit zover gekomen zijn. Het college van b en w heeft de problemen, die voort konden vloeien uit de tussen Scheldestad BV en Fortress schrome lijk onderschat. Zegt Van Loon. Wet houder W. Wisse (volkshuisvestiging) haalt slechts zijn schouders op. „Dat is absoluut niet waar. Maar de koopman komt altijd wijzer van de markt terug dan dat-ie er heen is gegaan". De actievoerders van toen hebben, al dus Van Loon, meer dan gelijk gekre gen: Fortress heeft aan huuropdrijving gedaan, heeft de huizen verwaarloosd. Met alle consequenties van dien. De meeste Fort-bewoners van het eerste uur zyn vertrokken. Naar de Verkuijl Quakkelaarstraat, Paauwenburg. de Alexander Gogelweg of een bejaarden flat. Smerige puist „Het Fort is een smerige puist in Vlis singen Daar kan geen burgemeester trots op zijn". Mevrouw E. Sowka praat desondanks met enige weemoed over de wijk waar zij zesentwintig jaar lang 'met enorm veel plezier' heeft gewoond. Eind december van het vorig jaar pakte het echtpaar Sowka de koffers, uit vrees dat de wijk in de nabije toekomst ge sloopt zal worden. Maar ook omdat: „Onze zoons hebben wat druk op ons uitgeoefend. Ze namen nooit eens ie mand mee naar huis. Uit schaamte voor de omgeving". Meneer en mevrouw Sowka wonen nu aan de Hendrick de Keijserstraat, op een steenworp af stand van Het Fort. „Het was", zegt me vrouw Sowka. „een fijne en aparte wijk. De sfeer was er altijd gemoedelijk. Er kon en kan enorm veel, meer dan in an dere wijken. Het was echt een buurt voor mensen die van gezelligheid hou den". Mevrouw T. Mulder (58). nog een ex-

Provinciale Zeeuwse Courant | 1983 | | pagina 11