FNV wil Bijenkorf inzage toekomstvisie afdwingen Herrenberg begint met vorming van nieuwe Surinaamse regering PZCfi Vermiste bloemenkoopman in Duitsland aangehouden KERN WAPENGESPREK VAN BISSCHOPPEN IN ROME Viskotteraan de grond KORT GEDING DIENSTENBOND het weer De Ruiter gaat in VS over defensie praten Thatcher vrij van blaam bij Falklandconflict' WOENSDAG 19 JANUARI 1983 PZC/binnen-buitenland Ivan onze redactie economie) WOERDEN - De Dienstenbond FNV wil de raad van bestuur van het 12.000 mensen tellende Koninklijke Bijenkorf-concern door middel van een kort geding dwingen informatie te verstrek ken over de ideeën die er binnen de KBB-top bestaan over de toekomst van het concern. Het overleg dat de Dienstenbond FNV dinsdagochtend met de KBB-top voer de, heeft tot niets geleid. Volgens D. Lammertink van de dienstenbond duurde het overleg slechts 23 minuten en in plaats van de verwachte informa tie werden de vakorganisaties beschul digd de geheime rapporten van het bu reau McKinsey te hebben laten uitlek ken. McKinsey heeft een aantal model len opgesteld die varieren tot afslan king van het concern tot volledige uit verkoop. Volgens een advies van het bureau zouden er 2000 arbeidsplaatsen by het KBB-concern moeten verdwij nen. Volgens Lammertink moeten de lekken echter gezocht worden in de KBB-top zelf of in de top van de werk maatschappijen. Financiers De raad van bestuur van KBB deelde de bonden verder mee dat het tijdstip van overleg nog niet was aangebroken omdat de gesprekken met de finan ciers AMRO-bank en Nationale Neder landen) nog niet waren afgerond. Weersvooruitzichten van het KNMI voor don derdag tot en met zondag Half lol zwaar bewolkt mei eerst enkele rc- {cn- of sneeuwbuien en middagtcmpcratuur ongeveer 1 graden. Na donderdag hogere temperaturen. ZON EN MAAN Hoog water Woensdag, 19 januari Vlissingen Temeuzen Zierikzee Hansweert Wemeldinge Kreekrak Brulnisse Donderdag, 20 januari Vlissingen Temeuzen Zierikzee Hansweert Wemeldinge areekrak 04 58 205 05.23 226 05.54 147 06.06 236 06 48 173 06.47 203 07.15 175 0535 192 0601 212 06 26 138 06.42 222 07.21 162 07.20 192 07.50 163 Laag water Woensdag, 19 januari Vlissingen 11 40 212 23.34 170 Temeuzen 1209 223 00.00 000 Zierikzee 12 14 179 00.00 000 Hansweert 1230 239 00 00 000 Wemeldinge 00.13 153 12.33 200 Kreekrak 00.31 177 12.51 233 Bminisse 0029 152 12.44 195 Donderdag. 2 januari Vlissingen 12.20 209 00.00 000 Temeuzen 00 06 183 12.51 220 Zierikzee 00.30 131 12.56 179 Hansweert 00.29 201 13.09 234 Wemeldinge 00.47 150 13 15 200 Kreekrak 01.05 174 1333 232 Bruinisse 01.04 148 13.26 196 „Waar wij bang voor zijn", aldus Lam mertink, „is dat we straks een kant-en klaar plan voorgeschoteld krijgen waar de financiers van KBB zich achter ge steld hebben. Dan rest ons niets anders dan het plan te slikken". „Wij willen eerder geïnformeerd worden zodat we mee kunnen sturen, los van de vraag hoe de financiers van KBB daar over denken". Woensdagavond over legt de dienstenbond met de kaderle den over mogelijke acties om hun eis om directe informatie kracht bij te zet ten. Hoewel de KBB-top nu beloofd heeft eind deze maand met de nodige infor matie te zullen komen, wil Lammertink dat niet meer afwachten „We worden nu ai maanden aan het lijntje gehou den", zegt hij. Lammertink schat de kansen op winnen van het kort geding niet slecht Op grond van bepalingen in de cao en de procedureregels. In het Sociaal Raam Plan (het nette woord van KBB voor een totale afvloei ingsregeling) blijkt duidelijk dat we te laat bij de zaak betrokken worden", al dus Lammertink Zaterdag 22 januari is uitgeroepen toe nationale actiedag voor het behoud van de Bijenkorf. In de warenhuizen in Amsterdam, Den Haag. Rotterdam, Eindhoven en Arnhem, de woonwaren- huizen in Haarlem en Utrecht wordt een ludieke actie gehouden waaraan bekende Nederlanders meewerken. Onder hen zijn schilder Karei Willink, Antoon Koolhaas, de professoren Heertje en Pen. Eli Asser, Ennie Huf, Willy Alberti, Ton van Duinhoven en Henk van Ulsen en Simon Carmiggelt. Guur weer met hagel en sneeuwbuien, een harde noordwestelijke wind en een temperatuur van ongeveer 4 graden - dat is het weerbeeld dat ons woensdag te wachten staat. Tussen een krachtig hogedrukgebied op de oceaan, westelijk van Ierland, en een depressie boven West-Rusland., staat een brede noordwestelijke lucht stroming. Koude lucht, rechtstreeks af komstig uit de poolstreken, stroomt over het zeegebied lussen IJsland en Noorwegen en vervolgens over de Noordzee naar Nederland. Onderweg wordt de lucht redelijk aangewarmd, maar tegelijkertijd volgestouwd met buien. Dit xoeertype duurt voort tot don- ierdag. In de loop van donderdag evenwel breidt een uitloper van het ho gedrukgebied bij Ierland zich oost waarts uit. De buiïgheid zal bij ons wat worden onderdrukt, de wind zal wat af nemen tot vrij krachtig, kracht 5 en krimpen naar ivest en later naar zuid west. Dus pas donderdagmiddag of avond een kortstondige weersverbete- ring. Een omslag in het onstuimige weerbeeld blijkt er op korte termijn niet in te zitten. De vooruitzichten voor don derdag: eerst nog ivinterse buien, dan afnemend buiig en opklaringen Tem peratuur rond 4 graden. Afnemende en naar west of zuidwest krimpende wind. Nautisch bericht Wind: noordwest, hard tot stormachtig, 7-8 Bfl Zicht: goed, maar in buien slecht, 2-4 kilometer; temperatuur kust water: 6 graden; afwijking waterstan den: bij hoog water in de namiddag vijf tot acht decimeter verhoging; maxi mum golfhoogte monding Schelde's: ongeveer anderhalve meten 17.20 200 17.46 220 19.01 152 18.31 233 19.08 179 19.07 211 19.34 183 18.01 185 18.25 205 19.33 142 19.11 217 1946 168 19 45 197 2010 170 Van onze correspondent) BRUSSEL - Minister De Ruiter van de fensie brengt vanaf 7 februari een be zoek van twee weken aan de Verenigde Staten om de moeilijke defensierela ties tussen Den Haag en Washington te bespreken. Zijn Amerikaanse collega Weinberger heeft hem uitgenodigd voor dit officieel nog niet bekendge maakte bezoek. Op de agenda staat behalve de omstre den plaatsing van de nieuwe atoomra ketten en een bezoek aan een raketten- fabriek. ook de politiek gevoelige kwes tie rond de opslag van Amerikaans le-. germaterieel in Nederland. Minister De Ruiter wil van Weinberger duidelijk heid krijgen over het al of niet doorgaan van deze opslag in de nieuw te bouwen magazijnen in Nederland. Zonder ver dere actie bestaat namelyk de kans dat Nederland de miljoenen guldens voor de bouw van deze opslagplaatsen in Coevorden (munitie), Vriezenveen, Vlagtwedde, Brunssum en Eygelsho- ven, grotendeels voor niets heeft uitge geven Tot ontsteltenis van defensie in Den Haag schrapte het Amerikaanse Con gres eind vorig jaar een bedrag van zo'n 82 mihoen gulden 32 miljoen dollar) uit de defensiebegroting van minister Weinberger. Dit bedrag was bestemd voor de opslag van het legermaterieel in de zogenaamde divisiesets vijf en zes. Daarin zit de uitrusting voor 27.000 man in Nederland en 13.000 man in Bel gië De bedoeling van deze opslag is. het Amerikaanse leger in staat te stellen in tijden van crisis zeer snel versterkingen naar West-Europa over te vliegen. Die Amerikanen gaan als burger zo'n maga zijn binnen en komen er dan volledig gevechtskiaar als militair weer uit De tijdrovende aanvoer van materieel wordt zo vermeden. Eind dit jaar moeten de opslagplaat sen klaar zijn voor de aankomst van het Amerikaanse legermaterieel, in dien tenminste er ondertussen een op lossing is gevonden voor de tegen draadse opstelling van het Ameri kaanse Congres. Van Aardenne: advies tegen instellen D-zones DEN HAAG (ANP) - Ambtenaren van het ministerie van economische zaken hebben minister Van Aardennt van economische zaken geadviseerd om geen deregulariseringzones in Neder land aan te wijzen. De minister heeft dat dinsdag desgevraagd na afloop van de eerste bijdrage van de kamer over zijn begroting bevestigd. Het ambtelijke advies om bij de Euro pese commissie of het Europese hof be zwaar aan te tekenen tegen de Belgi sche D-zones. waar bedrijven zich zon der al te veel milieuvoorschriften en met soepele regelingen op sociaal ge bied kunnen vestigen met belastingfa ciliteiten, heeft de bewindsman nog niet bereikt. Van de regeringspartijen heeft het CDA zich dinsdag bij monde van woordvoerder Van Iersel al uitge sproken tegen versoepeling van milieu- bevuilingsnormen in D-zones. TEXEL (ANP) - Op het Texelse strand is maandag avond bij paal twaalf omstreeks halfelf in vliegende storm de Katwijker viskotter KA 149 aan de grond gelo pen. Het schip had motorstoring en werd gesleept Door on bekende oorzaak brak echter de sleeptros waarna het schip snel afdreef naar Texel en daar hoog op het strand vastliep. De bemanning ging in verband met de zware storm en de ruwe zeegang vrijwel onmiddellijk van boord Ter voorkoming van plundering heeft de politie bij het schip bewaking ingesteld. Een storm met orkaankracht heeft dinsdag in Denemar ken twee doden geëist. Acht personen werden gewond. De slachtoffers vielen toen de storm een deel van het dak van de gebedsruimte van het parlementsgebouw in Ko penhagen lichtte Het dak viel op een rij mensen die by een bushalte op de bus stonden te wachten. (Van onze correspondent) LONDEN - De regcring-Thalcher heeft de Argentijnse invasie van de Falk- land-cilundcn, op 2 april vorig jaar, noch redelijkerwijs kunnen voorzien, noch kunnen voorkomen. Dat staat in het rapport van de commissie-Franks over dc gebeurtenissen die leidden tot de oorlog om de eilanden. De commissie werd juli vorig jaar, enige weken na de Britse herovering van de Falkland-eilanden, ingesteld om uit te zoeken in hoeverre mevrouw Thatcher en leden van haar regering medeverant- woordelyk waren voor de Argentijnse inval, bijvoorbeeld omdat ze niet snel genoeg hadden gereageerd op waar schuwingen dai zu n invasie oeraamd werd. De zes leden tellende onafhankelijke commissie, onder voorzitterschap van de voormalige Britse ambassadeur in de VS, Lord Franks, is na tientallen ge tuigenverhoren en na raadpleging van grote stapels documenten, die een pe riode vanaf 1965 besloegen, tot de con clusie gekomen dat er van zo'n schuld geen sprake is Zeker is. dat het rapport met het vurig door de Labour-partij gehoopte einde heeft gemaakt aan de zogenaamde 'Falkland-factor', die mevrouw That cher ook nu nog tot een van de populair ste Britse premiers sinds de oorlog maakt. EG-bescherming laser- hifi Philips BRUSSEL ANPl - De EG-commis- sie in Brussel wil de invoerrechten op hifi-apparatuur, waarin ge bruik wordt gemaakt van laser stralen, voor een periode van vijl jaar van 9,5 procent tot 19 procent verhogen. Dat is in Brussel in com missiekringen vernomen. In die kringen wordt ook een Japanse reactie op zo'n maatregel niet uit gesloten. Binnenkort komt het Nederlandse bedrijf Philips op de markt met hifi- apparatuur. die kleine grammo foonplaten kan afspelen met be hulp van laserstralen. De EG-com- missie wil het Philips-produkt be schermen tegen concurrentie van de Japanse bedrijven Sony en Na tional Panasonic. Bij de EG-com- missie verheelde men niet dat Ja pan. binnen het kader van de GATT (de algemene overeenkomst inzake handel en tarieven) een 'schadevergoeding' voor zo'n ta riefverhoging zou kunnen vragen. GEPLAAGD DOOR GEHEUGENVERLIES OLDENBURG - De Friese bloemen handelaar Johan Speelman (38) uit Itens, die een maand lang spoorloos is geweest en die maandagmiddag in Zuid-Duitsland is aangehouden, is dinsdagavond door de Duitse recher che vrijgelaten. De Kriminalpolizei van Oldenburg, de Noordduitse stad waar Speelman op 17 december onder ogenschijnlijk mysterieuze omstan digheden is verdwenen, heeft de Fries dinsdag in Freiburg verhoord. Omdat vooralsnog niet is gebleken dat Speel man het slachtoffer is geweest van een ontvoering en omdat ook geen duide lijk strafbaar feit is geconstateerd, heeft de politie de man heengezonden. De Oldenburgse recherche gaat ervan uit dat Johan Speelman een spelletje met de politie en zijn familie heeft ge speeld. De ontvoering zou in scène zijn gezet. De Kripo denkt dat de affaire een amoureuze achtergrond heeft. Speel man, en vader van twee kinderen, is maandagmiddag bij de Frans-Duitse grenspost Neuenburg in de deelstaat Baden-Wuerttemberg aangehouden in aanwezigheid van zijn vriendin uit Ol denburg Deze vrouw, die kort na de verdwijning van Speelman door de Ol denburgse recherche is verhoord, is hem later achterna gereisd. Gedurende zijn „afwezigheid" heeft de Friese bloemenhandelaar een Citroen 2400 CX gekocht of laten kopen. In deze auto, die bestuurd werd door zijn vriendin, is hij tijdens een paspoort controle aangehouden. De auto staat volgens de politie op naam van Speel man. Volgens de politie werkte Speelman tij dens het verhoor in Freiburg niet erg mee Hij zei zich niets te kunnen herin neren van wat er de afgelopen maand is gebeurd. Ook zou hij gezegd hebben niet te weten dat hij getrouwd en bloe menhandelaar is. Deze opmerking is in tweede termijn door de Duitse recher che afgezwakt. Een arts die Speelman heeft onderzocht heeft vastgesteld dat de koopman lichamelijk en voor zover kon worden nagegaan ook geestelijk, volkomen in orde is. aldus de Kriminal polizei in Oldenburg. Voedselhulp - Minister Schoo voor ontwikkelingssamenwerking heeft vijf tigduizend gulden beschikbaar gesteld voor voedselhulp aan Oegandese vluchtelingen in het zuiden van Soe dan. Gezinsverzorging - Het "Komitee Waakzame Vrouwen in de Gezinsver zorging' houdt vrijdag in het CSR-ge- bouw aan de Kromme Nieuwe Gracht in Utrecht een landelijke actiedag te gen de regeringsplannen om fors te be zuinigen op de gezinsverzorging, 's Mor gens zullen er een aantal tweede-ka merleden aanwezig zijn om vragen te beantwoorden, 's middags worden de erdere acties besproken. Washington bezorgd (Van onze correspondent) ROME - Het bezoek van de Nederland se bisschoppen aan Rome wordt volle dig in de schaduw gesteld door een an dere bisschoppenbijeenkomst: een af vaardiging van de Amerikaanse bis schoppen. onder leiding van de aarts bisschop van Chicago Joseph Berna- din, heeft een ontmoeting in Rome georganiseerd met een aantal Europe se bisschoppen, uit Engeland, Schot land, Frankrijk en West-Duitsland, om te beraadslagen over het kerkelijk standpunt ten aanzien van de ontwa pening. Aartsbisschop Bemadin, de vroegere secretaris van de Amerikaanse bis schoppenconferentie. is de voornaam ste opsteller van dc twee tot nu toe ge publiceerde ontwerpen voor een her derlijke brief van het Amerikaanse epi scopaat over het vraagstuk van de kernbewapening. Op het ogenblik wordt hard gewerkt aan een derde ont- Ongeoorloofd De algemene tendens van het ontwerp is, dat niet alleen het gebruik van, maar ook de dreiging met kernwapens als moreel ongeoorloofd moet worden beschouwd. Daarmee wordt ook een ernstige morele twijfel uitgesproken over fabricage en het bezit van nu cleair oorlogstuig en een voorzichtige voorkeur geuit voor eenzijdige ontwa pening. De Amerikaanse regering maakt zich zulke ernstige zorgen over de bisschop- penverklaring. dat president Reagan volgens onbevestigde berichten een persoonlijke vertegenwoordiger naar paus Johannes Paulus n heeft gestuurd om hem te vragen zijn invloed aan te wenden om bij het episcopaat op mati ging aan te dringen. Een antwoord van de paus kan worden gezien in zijn recen te rede tot het corps diplomatique, waarin hij sprak over de noodzaak van wederzijds gecontroleerde ontwape ning, met de nadruk op 'wederzyds': ..De vrede kan niet worden opgebouwd door de ene partij zonder de andere, op eenzijdige wijze" De bisschoppenvergadering, die ook wordt bijgewoond door de Vaticaanse staatssecretaris kardinaal Agostino Casaroli, is volgens een mededeling van het Vaticaanse persdienst 'beslo ten en informeel'. Dit betekent, dat er geen officiële informatie zal worden verstrekt over de resultaten van de be sprekingen. Zonder officile uitnodi gingen bleken ook bisschoppen uit Ne derland, Belgi ên Itali welkom te zijn. Toen de Nederlandse bisschoppen, die toch in Rome zijn, er van de vergade ring hoorden, stuurden zij dinsdag morgen de bisschoppen Ernst van Bre da en Beer van Rotterdam naar de ver gadering. PARAMARIBO'DEN HAAG (ANP> - De ambassadeur van Suriname in Ne derland, Henk Herrenberg, heeft dins dag de opdracht van de militaire leiders op te treden als informateur van een nieuwe regering aanvaard, zo is van offi ciële zyde in Paramaribo vernomen. Herrenberg had maandag 24 uur be denktijd gevraagd, toen hem werd ver zocht als informateur de mogelijkhe den te onderzoeken voor de vorming van een regering „welke bereid is het land te helpen besturen naar de vastge stelde beleidslijnen". Herrenberg is on- middellyk met zijn werkzaamheden be gonnen. De vorming van een regering waaraan al sinds 8 december is ge werkt, heeft tot nu toe in het geheel niet willen vlotten. Het bleek bijzonder moeilijk burgers bereid te vindenom na de bloedige gebeurtenissen van 8 de cember in een regering plaats te nemen. Een aantal van de aangezochte perso nen heeft in de afgelopen weken Surina me verlaten. De vorige regering van premier Henry Neijhorst diende na 8 de cember haar ontslag in. 'Burger' Herrenberg zei via de Surinaamse ra dio dat het van „moed en durf' van de bevelhebber (Bouterse) getuigt dat hij een burger tot informateur heeft be noemd. „Zelfs nu vroegere vertrouwe lingen en adviseurs zich organiseren in allerlei actiecomités om met huurlin gen de macht over te nemen". Volgens Herrenberg wijst de benoe ming van een burger tot informateur erop dat de militairen te zijner tyd de staatsmacht weer in handen van de burgers zullen geven. Herrenberg zei verder bereid te zyn met alle groeperin gen te gaan praten. Hij hoopt zyn op dracht binnen een week te voltooien Naar uit goed ingelichte kringen in Su riname en Nederland is vernomen is de president van de centrale bank, Jules Sedney, om politieke redenen uit Para maribo vertrokken. Hij zou het niet eens zyn met de wijze waarop legerlei der Bouterse met middelen van de cen trale bank overbruggingskredieten wil verstrekken voor de financiering van ontwikkelingsprojecten, die door de stopzetting van de hulp niet langer met Nederlands geld worden betaald. Een woordvoerder van de Surinaamse centrle bank zei desgevraagd dat Sed ney „met verlof' is. Het is niet bekend waar hij verblijft In een dinsdag uitgegeven verklaring van de Moederbond is bekendgemaakt dat de functies in het bestuur zijn „her verdeeld in verhand met het ontvallen van verbondsbestuurder Cyrill Daal". Als waarnemend secretaris wordt I. Grep. Penningmeester blijft J. Jhaw- nie. In de verklaring van de Moederbond - de eerste sinds de gebeurtenissen van 8 december - staat verder dat „in het bui tenland vertoevende vakbondsbe stuurders niet op eigen gezag activitei ten kunnen ontplooien die het belang van de Moederbond zouden kunnen schaden". Verder worden alle personen die als adviseur van de Moederbond wa ren aangesteld voor hun diensten be dankt. Moederbond penningmeester Jhawnie zei in een toelichting tegen over het ANP dat dit inhoudt dat advi seur mr Andre Haakmat niet namens de Moederbond optreedt, wanneer hij in hat Caribisch gebied en elders be sprekingen voert en contacten legt. Haakmat was juist dinsdag vertrokken naar dit gebied om met vakbonden te spreken over economische boycot van Suriname. De Nederlandse ambassadeur in Suri name Hoekman, is dinsdagmorgen vroeg van Schiphol naar Paramaribo teruggekeerd. De ambassadeur was op 8 januari jl. naar Nederland gekomen voor een korte, in verband met de ont wikkelingen in Suriname, uitgestelde vakantie en om zoals hij het noemde „bij te praten". De ambassadeur heeft volgens zijn zeg gen geen speciale instructies gekregen. Directie: K. Scherphuis, W. F. de Pagter en F. van de Velde. Hoofdredactie: M. P. Dieleman en C. van der Maas. BUREAUS: Vlissingen Walstraat 56-60.4381 EG Vlissingen, tel. (01184) 15144. Middelburg Markt 51.4331 LK Middelburg. tel. (01180) 27651. Goes: Grote Markt 2, 4461 AJ Goes. tel. (0110(f) 16140. Temeuzen: Nieuwstraat 22, 4531 CW Terneuzen, tel. (01150) 94457 Hulst: Steenstraat 6, 4561 AS Hulst, tel. (01140) 14058. In de avonduren is de centrale redac tie bezet van zondag t'm vrijdag van af 19.00 uur: (01184) 15144. Klachten bezorging Plaatselijke kantoren, maandag t/m vrijdag van 08.00-17.00 uur. 's Zaterdags van 09.00 tot 11.30 uur. Telefoonnummers buiten kantooruren: Expeditie: (01184) 63533 Advertentie-afdeling: (01186) 1584. 's-Zaterdags (01184) 15144 van 09.00-11.30 uur. Redactie (01184)-14796. Overlijdens advertenties maandag- t/m vrijdagavond van 20.30 tot 22.00 uur (01184) 15144. Zondagavond van 20.00 tot 22.00 uur. Abonnementsprijzen per kwartaal 61.20; franco per post 72,-; per maand f 21,-; losse num mers 0.85 (alle bedragen inclusief 4 pet. btw.). Postrek nr.: 3754316, t.n.v. PZC ab.rek. Middelburg. Advertentietarieven 117 cent per mm; minimumprijs per advertentie 17,55; ingezonden mededelingen 2 'A x tarief. Voor brieven bureau van dit blad 4,25 meer. Volledige tarieven met contractprij zen op aanvraag. Alle advertentieprijzen exclusief 4 pet btw. Giro: 35 93 00. Uitgeverij Provincia le Zeeuwse Courant B.V Middel burg.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1983 | | pagina 3