PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Gromyko wijst in Bonn nul-optie van VS af Verlaging aanvangssalarissen van ambtenaren met 2,1 tot 9,2 procent Familie Van der Valk wil losgeld terugkopen Profielschets Snuffelt U ook al tussen de Kleintjes? Provincie geeft de vaste oeververbinding niet op 'GEEN VOORUITGANG IN GENEVE GEBOEKT' VROUW GEWOND DOOR EXPLOSIE IN WGPOT Grote vangst VOORSTEL RIETKERK AAN BONDEN OVERHEIDSPERSONEEL Mandaat Unifil verlengd Winterse buien Wisselend bewolkt en winterse buien. Middagtemperatuur ongeveer 3 gra den. Krachtige noordwestelijke wind, in het kustgebied en op het IJsselmeer hard tot stormachtig. 226e jaargang no. 15 Woensdag 19 januari 1983 MIDDELBURG - Het dagelijks bestuur van de provincie geeft de bouw van de vaste oeververbinding over en onder deWesterschelde niet op. Gedeputeer de staten hebben dinsdag besloten om, ondanks de weigering van de regering aan het project mee te werken, door te gaan met de technische voorbereidin gen en met de procedure ter verkrij ging van de nodige vergunningen. Het college heeft in een brief aan de minis ters van financiën en van verkeer en waterstaat scherp geprotesteerd tegen het feit, dat de rijksoverheid het pro ject opgeeft. Verder zijn de tweede ka mercommissies van financiën en van verkeer en waterstaat uitgenodigd voor een gesprek over de zaak. Tijdens een persconferentie deelde de commissaris van de koningin in Zee land. dr. C. Boertien. maandag na af loop van de vergadering van gedepu teerde staten mee, dat het provinciebe stuur wil doorgaan met de verbinding Hij toonde zich korzelig over de weige- <Slot zie pagina 11 kolom 1 )van ome correspondent) BONN - Volgens de Russische minister van buitenlandse zaken, Andrei Gromyko, is het volledig uitgesloten dat de Sowjet-Unie akkoord kan gaan met de zogenaamde nul-optie op het gebied van de middellange-afstandsraketten. Dit houdt in dat de Sowjet-Unie zijn arsenaal raketten van dit type dient te verwijderden, zodat de NAVO niet gedwongen wordt middellange-afstandsraketten in West-Europa te stationeren. koppen als wij", aldus de Russische nister imster Gromyko zei dinsdag op een persconferentie in Bonn. waar hij offi cieel op bezoek is. dat deze „nul-oplos sing" betekent dat het nu min of meer bestaande machtsevenwicht tussen Oost en West dan plotseling ten gunste van het Westen wordt verstoord. „Het zou een echte nul zijn, maar alleen voor de Sowjet-Unie. De Verenigde Staten zouden nog meer overwicht krijgen dan nu al het geval is. De NAVO heeft op dit moment anderhalf keer zoveel kern- Geen vooruitgang Gromyko verklaarde dat er nauwe lijks aanleiding is om optimistisch te zijn over de stand van zaken bij de ont wapeningsonderhandelingen tussen tekorten Binnen hel kabinet is een 'verdeelsleu tel' overeengekomen voor het opvan gen van toekomstige tekorten op de Oosterscheldewerken. Het ministerie van verkeer en waterstaat moet daar bij twintig procent betalen; de andere ministeries draaien op voor de overige tachtig procent PAGINA 3 geding de Verenigde Staten en de Sowjet-Unie in Genève. Er wordt volgens hem geen vooruitgang geboekt, en dat ligt „aan de mensen die in Washington aan het roer staan". Gromyko ontkende be richten als zou er vorig jaar zomer in Geneve bijna sprake zijn geweest van een doorbreken van de impasse. „Men zegt dat de onderhandelaars toen in de bergen hebben gewandeld om niet te worden gestoord, maar dat heeft niets opgeleverd", aldus de Sowjet-politi- cus. Hij verdedigde nog eens de opvatting van Moskou, dat de Franse en Engelse middellange-afstandsraketten in de on derhandelingen betrokken moeten worden. „De officiële politiek van Frankrijk en Engeland is ingebed in het westerse bondgenootschap. Het gaat om in Europa gestationeerde middel lange-afstandsraketten, die het territo rium van de Sowjet-Unie kunnen berei ken, nog afgezien van dat van onze bondgenoten". Folteraar - Het verzet in Iran heeft dinsdag bekendgemaakt dat het een 'folteraar' heeft gedood die verantwoor delijk heet te zijn geweest voor de 'exe cutie van honderden gevangenen' in de beruchte gevangenis 'evin' van Tehe- Over de Russisch-Duitse betrekkingen zei de Sowjet-minister dat die in het algemeen goed zijn. Op het gebied van de middellange-afstandsraketten be staan tussen beide landen een paar raakvlakken, maar volgens Gromyko ook grote verschillen. Bondskanselier Helmut Kohl had zijn Russische gast verzekerd dat deze bij terugkomst in Moskou kon zeggen dat de huidige Westduitse regering de koers van ont spanning, zoals die door de bondskan seliers Brandt en Schmidt is gevoerd, zal voortzetten. AMSTERDAM - De Amsterdamse gemeentesecretaris H van Rullen l) heeft dinsdag van de Beroepsvereniging van Beeldende Kunstenaars BBK-ge- west Amsterdam, een geschilderde profielschets van de te benoemen burge meester aangeboden gekregen. Het zeer grote schilderij werd in de tuin van het Princenhof. het gemeentehuis, overhandigd Bij het kunst werk hoort een lange gebruiksaanwijzing NOG RUIM 10 MILJOEN GULDEN SPOORLOOS NULAND (ANP) - De familie Van der Valk wil het losgeld dat is betaald voor de vrijlating van mevrouw A. van der Valk-van de Capelle terugkopen. Dat heeft Joep van den Nieuwenhuyzen, de schoonzoon van het echtpaar Van der Valk dinsdagmorgen bevestigd. De familie heeft alles bij elkaar 12,5 mil joen gulden betaald. Daarvan is 1.6 mil joen gulden teruggevonden. De rest van het geld is spoorloos Onderzoek door de politie heeft tot nu toe niets opgele verd. Ook het uitloven van vijf procent tipgeld heeft geen resultaat gehad. „We zitten op een dood spoor. Het geld is van levensbelang voor het voortbe staan van het Van der Valk-concern. Daarom willen we het terugkopeh", al dus Van den Nieuwenhuyzen De num mers van de bankbiljetten waarmee de ontvoerders zijn betaald zijn door de politie genoteerd. Daarom kan het uit geven van dat geld problemen opleve ren voor de ontvoerders. De Dienstenbond FNV wil via een kort geding Informatie verkrijgen over de reorganisatieplannen bij het Konink lijke Bijenkorf-concern. De bond - 'we worden nu al maanden aan het lijntje fc gehouden' - wil mee kunnen sturen, los van de vraag hoe de financiers van KBB daarover denken PAGINA 9 isoleren Volgens voorzitter J Tevel van de Coördinatiegroep Energiebesparing Zeeland is het isoleren van woningen wel degelijk zinvoL Tevel: 'Dat men door het sluiten van de gordijnen net J zoveel gas bespaart als met dubbele ruiten, is nonsens. Dan zou je zeer zwa re gordijnen moeten gebruiken en die 24 uur per dag moeten dichthouden' PAGINA 13 gevangenis De ABVA/KABO wil dat de bezuini gingsplannen in het gevangeniswezen worden ingetrokken. De bond dreigt met acties in vijf grote gevangenissen, huizen van bewaring of inrichtingen in Nederland PAGINA 15 servicebureau De georganiseerde profrenners heb- i ben zich in principe uitgesproken voor j het laten uitbetalen van start- en prij- zengelden van criteriums via het zoge- j naamde servicebureau van de KNWU Daarbij moeten dan meteen sociale lasten worden ingehouden. Dal bleek tijdens een vergadering van de Vereni - ging van Beroepswielrenners IWBWI in Rotterdam PAGINA 16 poëzie In het Muziekcentrum in Utrecht wordt in maart weer - de derde lnmid- dels - een Nacht van de Poëzie gehou den. Dertig Nederlandstalige dichters uit Belgie en Nederland en een aantal musici zijn voor het spektakelstuk be naderd. Nieuws uit Zeeland: 2, 5,7, 9 en 11 Binnen- en buitenland: 3 en 13. Opinie: 4. Sport: 15. Varia 19. Radio en televisie: 16. Financiën: 17. DRACHTEN (ANP) - Het stelen van een fles natrium heeft voor een 16-jari- gc jongen uit bet Friese Drachten on voorziene gevolgen gead. Samen met een vriend had hij ingebro ken in een middelbare school in zijn woonplaats en daarbij een schrijfma chine, een nietmachine, een rekenappa- raat en een fles natrium buitgemaakt. Een oudere broer, die de diefstal ont dekte sommeerde de jongen de buit te rug te brengen. Hij vergat echter de fles natrium mee te nemen. De 50-jarige moeder van de jeudige dief besloot daarom de fles met natrium via het clo set te lozen. De chemische stof kwam echter in de wc-pot tot ontploffing - ten gevolge van een chemische reactie met het water. De vrouw liep ernstige snij- wonden op en moest naar het zieken huis worden overgebracht. SAN FRANCISCO <V.S.) - Een douanier stapelt meer dan 180 kilo in beslag geno men cocaine opeen. Tijdens een nachtelijke actie, waarbij twaalf mensen werden gear resteerd, trof men de verdo vende middelen aan op een Columbiaans vrachtschip. De partij is in zijn soort de grootste vangst aan de Ame rikaanse westkust vertegen woordigt een waarde van 750 miljoen dollar. Van den Nieuwenhuyzen zegt geen idee te hebben hoe hij in contact moet ko men met de ontvoerders. „Ik wacht de reacties maar af. We weten dat er nog enkele verdachten op vrije voeten zijn. Er zijn aanwijzingen dat die mensen over het restant van het losgeld be schikken. Ik hoop dat ze contact met ons opne men, als ze in de krant lezen dat wij geld willen terugkopen". De politie is niet op de hoogte gesteld ..Dit is een pure fami lie-aangelegenheid". aldus Van den Nieuwenhuyzen. Hoe de transactie in zijn werk moet gaan als de ontvoerder zich mochten melden weet hij niet. „Misschien moeten we gebruik maken van een tussenpersoon" De heer Van den Nieuwenhuyzen wil niet zegge'n hoeveel geld de familie over heeft voor het terugkopen van het losgeld. „Als ik nu al een bedrag noem kan ik later niet meer onderhandelen". Overigens maakt mevrouw Van der Valk het op dit moment redelijk goed. aldus haar schoonzoon. Politiewoordvoerder J. Harmsen vindt het onjuist om met criminelen te onderhandelen. „Alleen indien in der gelijke onderhandelingen een mensen leven kan worden gered, acht ik een dergelijke handelswijze aanvaard baar. In alle andere gevallen wijs ik onderhandelingen met criminelen met kracht van de hand", aldus Harmsen dinsdagavond. De politiewoordvoerder voegde er aan toe dat, alhoewel alle juridische aspec ten nog niet volledig zijn tc overzien, de familie Van der Valk vermoedelijk juri disch bezien niet ontoelaatbaar han delt door het losgeld terug te willen ko pen van de ontvoerders van mevrouw Van der Valk. Zeeuwse woede nu verwoord .vv TTet Zeeuwse college van x~j XXgedeputeerde staten heeft de aanval geopend op I.,—-j de beslissing van het kabinet- 1 Lubbers om het project Vaste Oeververbinding Westerschelde te tor pederen. Gs willen dat het kabinet zijn weigering om verder aan de VOW mee te werken heroverweegt, ze willen op korte termijn overleg melde tweede ka mercommissies voor financiën en voor verkeer en waterstaat en ze gaan zelf door met de voorbereidingen van het project. Het is een reactie, geboren uit woede over de gang van zaken vorige week. geschoktheid over geschonden afspraken en teleurstelling over kenne lijk misplaatst vertrouwen in de goede afloop van het overleg met Den Haag. Na hun gebruikelijke dinsdagse verga dering hebben gs van Zeeland laten we ten dat zij niet pikken wat er vorige week in Den Haag is gebeurd. Uit het nu ook openbaar gemaakte verslag van de bespreking tussen het rijk en de provin cie op 12 januari blijkt namelijk dat de ministers Smit-Kroes i verkeer en wa terstaat) en Ruding (financiën) zonder voorafgaande waarschuwing duidelijk heid wilden scheppen over het 'nee te gen de VOW, waartoe inmiddels was besloten. Van overleg was op dat mo ment geen sprake meer. De Zeeuwse de legatie heeft deze vorm van beëindiging van wat als een 'wilsovereenstemming' en een 'overeenkomst' werd beschouwd als uiterst grievend ervaren. Juist daar om wordt er nu krachtig teruggeslagen. Wat gs van Zeeland vooral dwars zit is de overrompelingstaktiek die het kabinet heeft toegepast om het VOW-project nu de deur uit te werken. Er zijn plotseling andere berekenings methodieken toegepast en er is plotse ling met andere argumenten gewerkt dan die waarop alle eerdere afspraken waren gebaseerd. Typerend voor het gebrek aan overleg tussen het rijk en Zeeland in de laatste fase is bijvoor beeld deze zinsnede in de scherpe pro testbrief van gedeputeerde staten aan minister Smit-Kroes; „U maakt in feite de exploitatie (van de vaste oeverver binding Westerschelde i onmogelijk en betoogt vervolgens dat de exploitatie onverantwoord is en het project derhal ve niet moet doorgaan." Trouwens: het verslag van de ontmoeting vorige week tussen de twee ministers en de Zeeuwse delegatie is bijzonder onthullend waar het erom ging aan te geven dat het kabi net zich per sé van het project wilde ontdoen. Opmerkingen van minister president Lubbers na afloop van de we kelijkse ministerraadsvergadering, af gelopen vrijdag, hebben dat nog eens bevestigd. Het is niet toevallig dat de zaak-VOW in Den Haag afsprong op hetzelfde moment dat daar koortsach tig werd gezocht naar mogelijkheden om de kapitale financiële tegenvallers van de pijlerdam in de Oosterschelde op te vangen. En daarmee is dan glashard aange toond dat een rechtstreekse verbin ding is gelegd tussen de beslissingen over twee in Zeeland gesitueerde pro jecten. - een koppeling die officieel vele jaren lang is ontkend. Nu blijkt dat een fors deel van de begroting van minister Smit-Kroes wordt opgeslokt door het peperdure Oosterscheldeproject kan het kabinet het kennelijk aan overig Nederland niet langer 'verkopen' om nóg meer geld in Zeeland te stoppen Er is langzamerhand binnen en rondom de waterstaatsdiensten een sfeer ontstaan van; iedere hoogstnoodzakelijke ver- keersvoorziening is op voorhand kans loos tegenover het pijlerdamproject in de Oosterschelde. Ook psychologisch kon daar kennelijk geen vaste oeverver binding Westerschelde meer bovenop De oplossing was derhalve: de VOW kansloos maken' Overigens is het voor de geschiedschrijving misschien toch wel even nuttig om vast te leggen dat premier Lubbers in de periode 1973- 1977 als minister van economische za ken in het kabinet-Den Uyl recht streeks medeverantwoordelijk is ge weest voor de herziening van de plan nen tot afsluiting van de Oosterschel de de bouw van de pijlerdam. En bij die gelegenheid is Zeeland meermalen ver zekerd dat deze historische compromis- oplossing in een moeilijk conflict als dat van de Oosterscheldekwestie moest worden beschouwd ais een natio naal. ja zelfs Europees voorbeeld van milieubeleid. En dus achteraf niet aan Zeeland zou worden toegerekend. Gs van Zeeland hebben zich op het stand punt gesteld dat ze de affaire-VOW van vorige week niet scherp genoeg aan de kaak kunnen stellen. Het kabinet heeft nog heel wat uit te leggen over deze een zijdige doorkruising van gemaakte af spraken. vdM (Van onze redactie economie) DEN HAAG - Minister Rietkerk van binnenlandse zaken heeft in een brief de centrales van overheidspersoneel voorgesteld de aanvangssalarissen van het gehele overheidspersoneel te verlagen. De laagst betaalden zullen dan bij indiensttreding beginnen met 2,1 procent minder dan de huidige schalen en de hoogstbetaalden starten met een inkomen dat 9.2 procent lager ligt dan het huidige minimum van de thans voor die rangen bestemde' schaal. In zijn brief zegt de minister te hopen, dat ook het bedrijfsleven dit voorbeeld van de overheid zal volgen om op deze manier een bijdrage tot een oplossing te leveren voor de grote financiële en eco nomische problemen van ons land. Met zijn voorstel dat over enkele weken met de centrales zal worden besproken, loopt de minister vooruit op de her structurering van alle inkomens bij de overheid Bedrijfsleven Omdat de minister beseft dat door de invoering van de plannen de wervings kracht van de overheid ten opzichte van het bedrijfsleven wordt vermin derd. doet hij een dringend beroep op het bedrijfsleven het voorbeeld van de overheid te volgen. Als het bedrijfsle ven dit niet doet. zullen de beginsala rissen bij de overheid lager komen te liggen dan bij het bedrijfsleven. „Daar om moeten deze zaken ook worden meegenomen in de pakketvergelij king", zo menen een aantal bonden. Zo zal bijvoorbeeld een beginnende be steller bij de PTT in aanvangssalaris teruggaan van 1954 per maand naar 1913 gulden. Dat is 41 gulden per maand minder. Zo loopt de verminde ring op van 2.1 procent naar 9.2 procent in schaal 130. die van hoofdcommies Een beginnende hoofdcommies zal 336 gulden per maand minder krijgen dan zijn collega, die een jaar eerder in die functie werd benoemd. Naarmate de rangen oplopen, daalt de „inlevering". De hoogste ambtenaren in rang zullen toch nog een bedrag van ƒ496 per maand minder krijgen. Het beginsalaris van een 17-jarige schoolverlater met mavo-opleiding komt in de voorstellen van de minister op 1339 gulden bruto per maand. Dat ligt nu op 1368 gulden. Een 18-jarige met een havo-diploma komt op 1514 gulden (was 1548). een 20-jarige met meao gaat bij de overheid 1807 gulden per maand verdienen (was 1847', ie mand met een hogere beroepsopleiding komt tussen de 2190 en 2477 gulder. iwas 2265 tot 2554) en jonge academici worden ingeschaald op 2995 gulden iwas 3298 gulden De minister denkt dit systeem te kun nen invoeren door de onderkant van de schalen, geldend voor iedere rang. te verlagen Dit betekent, dat de zittende ambtenaren weinig of niets van de ln te voeren maatregel zullen merken. H erstructurering De amhtcnarencentrales zeggen te be grijpen dal dit plan vooruit loopt op de totale herstructurering van het gehele salarisgebouw bij de overheid. Deze procedure zal nog wel een hele tijd op zich kunnen laten wachten, omdat de bonden eerst inzicht willen hebben in de vraag hoe de ambtelijke inkomens liggen in verhouding tot de inkomens in het bedrijfsleven. NEW YORK (RTR, AFP) - De Veilig heidsraad van de Verenigde Naties heeft dinsdagavond het mandaat van l'nifil met zes maanden verlengd on danks verzet van Israël. Dertien van de vijftien leden van de raad stemden voor de resolutie. De Sowjet-Unie en Polen onthielden zich van stemming De regering van Libanon had een ver zoek tot verlenging ingediend. Het hui dige mandaat van drie maanden zou woensdag zijn afgelopen. Israël had een verlenging met drie maanden voorge steld In de resolutie die door Jordanië was ingediend, worden alle betrokken partijen opgeroepen met Unifil samen te werken.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1983 | | pagina 1