Acties Abva/Kabo tegen korting gevangeniswezen SER verdeeld over afschaffen WW V-uitkering voor jongeren Bonden: 600 banen weg bij vervoersbedrijf Amsterdam Thatcher oefent mee in geheim 'oorlogsspel' Brand in veevoederfabriek HANDELSCENTRUM IN AANBOUW IN NIEUWEGEIN Moord platenproducent Van der Laar opgelost RECLASSERING PLEIT VOOR ALTERNATIEVE STRAFFEN Parijs in het donker Lid energieraad: geen bevoordeling industrie ten koste van consument LANDELIJKE BEZUINIGINGEN Geen garantie spaarbrieven aan toonder WOENSDAG 19 JANUARI 1983 PZC /binnen-buitenland 13 10NDEN (ANP) - De conservatieve Britse regering van premier Margaret That cher wil in maart een streng geheim 'oorlogsspel' van twee weken spelen. Daar bij moeten de theoretische noodscenario's voor de onmiddellijke tijd vóór een jernoorlog doorgenomen worden. Zoals dinsdag in Londen bekend werd, heeft mevrouw Thatcher grote belangstel ling getoond voor een persoonlijk aandeel in de oefening met de naam 'Wintex 83'. Anders dan in vorige jaren, toen de politieke rol van de premier door een hoge amtenaar gespeeld werd, wil de 'ijzeren dame' dit keer de oefening persoonlijk leiden. Tot haar taak behoort onder meer het doorgeven van het volgende bericht: „Het spijt mij u te moeten meedelen dat wij spoedig in oorlog zullen zijn". Dat wordt in het geval van een crisis via alle televisiezenders Uitgezonden Bijzonder heden over de oefening, die iedere twee jaar zonder deelname van militairen plaatsvindt, zullen in februari door de NVO bekendgemaakt worden. Voornaam ste deelnemers van de oefening zyn de leidinggevende ambtenaren op de verant woordelijke ministeries. AMSTERDAM (ANP) - Wanneer de staatssecretaris van justitie mevrouw V. Korte-van Hemel haar bezuinigingsplannen in het gevangeniswezen niet snel intrekt zullen in zeker vijf grote gevangenissen, huizen van bewaring of inrichtingen in Nederland acties gevoerd gaan worden. Dit betekent dat van 27 tot en met 30 januari de bewaarders als echte cipiers gaan optreden en de gevangenen niet meer als „mens maar als object zullen gaan behandelen". Dit heeft Max So- ram, hoofdbewaarder in de penitentiai- reinrichting Overamstel (Bijlmerbajes i en tevens bestuurslid van de ABVA KABO dinsdag desgevraagd meege deeld. Volgens Sordam zullen de definitieve actieplannen vrijdag op een vergade ring in Utrecht worden vastgesteld. Dan vergaderen daar enkele honderden bewaarders met de rijksgroep gevange niswezen, een onderafdeling van de AB VA/KABO óver de bezuinigingsplan nen en de te voeren acties. Die dag ook zal de staatssecretaris gevraagd wor den haar bezuinigingsplannen in te trekken. Die bezuinigingen houden in dat er maar 350 bewaarders zullen wor den aangetrokken met het oog op de capaciteitsuitbreiding in het gevange niswezen. Oorspronkelijk zouden dat er 700 zijn Volgens de staatssecretaris zouden die bezuinigingen tot gevolg iunnen hebben dat gevangenen min der bewegingsvrijheid krijgen. Volgens de bewaarders betekenen deze bezuinigingen het verlies van zeker 700 arbeidsplaatsen en misschien meer. Daarbij zullen de klappen vooral vallen onder de ongeveer tweeduizend be waarders in Nederland, zo verwacht Sordam. Dit betekent dat de bewaar ders in Nederland, zo verwacht Sor dam. Dit betekent dat de bewaarders alleen nog maar het hoog nodige voor de gedetineerden zullen kunnen doen. Reclassering Het ministerie van justitie kan vol gens de reclassering 25 miljoen gulden op het gevangeniswezen besparen dooreen verdergaande toepassing van alternatieve straffen. De Vereniging van Reclasseringsinstellingen schrijft dit in een brief aan de Tweede Kamer. De Vereniging vindt dat in plaats van PARIJS (AFP) - Parijs is in de nacht van maandag op dinsdag Plotseling in het donker komen te zitten als gevolg van een storing in de elektriciteitsvoorziening. Volgens de nationale elektriciteits maatschappij EDF trof de storing de gehele stad. met inbegrip van de straatverlichting en de verkeers lichten Het licht ging uit om 1.10 uur dinsdagochtend Na ongeveer een half uur werd de elektriciteitsvoorziening geleide lijk aan hersteld. toepassing van het strafrecht meer de nadruk moet worden gelegd op conflict regeling, schadevergoeding en alterna tieve straffen. Deze regelingen kunnen afgedaan worden door de officieren van justitie, zodat rechtszaken achterwege kunnen blijven. Experimenten met al- voor het strafrecht kunnen vergaande ombuigingen, zoals door staatssecreta ris Korte-van Hemel (justitie) aange kondigd, worden verzacht, aldus de Vereniging. De druk op de rechterlijke macht en de roep om steeds meer cellen ternatleve straffen, waarbij de celstraf wordt immers minder. wordt vervangen door maatschappelij ke dienstverlening, vinden al geruime tijd plaats in diverse regio's. Boor deze uitbouw van alternatieven DORDRECHT (ANP) - Er is geen enke le aanleiding om het bedrijfsleven te bevoordelen ten opzichte van de con sumenten door de levering van goed kopere energie, zoals in werkgevers- kringen wordt bepleit. Gebeurt dat wel. dan loopt de consument bet risico dat hij door middel van een hoge gas- prijs de wegvallende overheidsinkom sten moet compenseren. Aldus ïr. L. E. M. Mudde, bestuurslid van de consumentenbond en lid van de algemene energieraad (adviesorgaan van de minister) dinsdag in Dordrecht tijdens een lezing voor het gemeentelijk energiebedrijf. Hij wees erop dat de energierekening een forse aanslag bete kent op het huishoudbudget. Er is alle aanleiding om de consumentenprijzen ook te bezien. Zeker nu de olieprijs flink daalt moet de daaraan gekoppelde gas- prijs ook omlaag. Mudde sprak er zijn verontrusting over uit dat het wetsontwerp energiebespa ring toestellen in zijn visie ernstig ver traagd dreigt te worden. Deze wet moet het mogelijk maken om aan huishoude lijke apparatuur eisen te stellen met be trekking tot het energieverbruik. Daar naast maakt deze wei het mogelijk tot duidelijker energienota's voor de afne mers te komen. Volgens Mudde zijn die verbeterde nota's er al. maar worden ze slechts hier en daar gebruikt. Onder zoek heeft echter uitgewezen dat bespa ringen tot achttien procent mogelijk zijn als gebruikers regelmatig worden geïnformeerd over hun verbruik en de daaraan verbonden kosten. Het wetsontwerp zal binnenkort weer aan de orde komen in de kamer, omdat het kabinet behoefte heeft aan 'nader beraad', aldus blijkt uit een brief van het kabinet aan de tweede kamer. Mudde vreest dat dit zal leiden tot wij zigingen in het ontwerp, wat volgens hem kan betekenen dat de consument veel minder baat bij de wet heeft. In 1982 zijn volgens de Vereniging 500 zaken opgelost door een conflictrege ling of een schadevergoeding, waardoor deze mensen niet voor de rechter hoef den te verschijnen. Dienstverlening werd vórig jaar in 700 gevallen opge legd. Deze alternatieven kosten het rijk per geval 1000 gulden, waarmee de totale kosten voor de 1200 gevallen op 1,2 mil joen gulden uitkwam, schrijven de re classeringsinstellingen. Als al deze ge vallen tot een strafzaak waren geko men, dan had het de staat ruim 6,5 mil joen gulden gekost. In de jaren tot 1986 ziet de Vereniging mogelijkheden het aantal gevallen dat buiten de rechter om geregeld wordt, op te voeren tot 6000, waarmee de bezuini ging tot 25 miljoen gulden kan oplopen. Reserveringssysteem De Nederlandse Vereniging voor Rechtspraak iNVR) meent dat er een centraal reserveringssysteem moet ko- men voor de huizen van bewaring. In een aan de tweede kamer gezonden notitie noemt de vereniging het plaats gebrek in de huizen van bewaring „een onhoudbare situatie", een probleem waarvan een deel door een dergelijk re serveringssysteem zou kunnen worden opgelost. De vereniging bepleit verder het 'indammen' van het hoger beroep en uitbreiding van de personele bezet ting bij de rechterlijke macht. De Nederlandse Orde van Advocaten wil vereenvoudiging van de wetge ving, die moet leiden tot verlichting van de werkdruk op het justitiële ap paraat en tot besparing op de justitie begroting. VROUW TWEE MAANDEN DOOD IN HUIS DEVENTER (ANP) - Een 42-jarige vrouw uit Deventer blijkt ongeveer twee maanden lang dood in haar flat te hebben gelegen. De politie van Deventer vond haar lijk nadat de vader van de vrouw had laten weten al enige tijd vergeefs te hebben geprobeerd contact met haar te krijgen. De '/rouw blijkt een natuurlijke dood gestorven Emancipatieraad tegen beperking alimentatieduur DEN HAAG - De Emancipatieraad is tegen het wettelijk beperken van de alimentatieduur lot twaalf of in uit zonderingen 18 jaar, zoals is voorge steld door een werkgroep van de rege ring, Soms is langdurige alimenatie nodig, motiveert de Raad in haar ad vies. Volgens de Emancipatieraad is in de meeste huwelijken nog sprake van de traditionele werkverdeling: de vrouw thuis en de man een baan buitenshuis. Als zo'n huwelijk tien tot dertig jaar duurt, is de achterstand van de vrouw op de arbeidsmarkt zodanig groot dat die nauwelijks meer in te halen is. aldus de Raad In die gevallen kan van de vrouw niet zonder meer verwacht wor den dat zij een financieel zelfstandige bestaan kan opbouwen. Als echte oplossing van het alimenta- tievraagstuk noemt de Emancipatie raad het verbeteren van de positie van de vrouw. Pas als iedere meerderjarige voor zichzelf moet zorgen in deze maat schappij, kan de ondersteuningsplicht verdwijnen STROOBOS (ANP)- Een grote brand heeft de veevoederfa- meente Stroobos. Het vuur heeft tenminste twee produktie- briek Slump in Stroobos voor een belangrijk deel in de as eenheden verwoest. Bij het bedrijf werken 30 mensen De geieg(j oorzaak van de brand is vermoedelijk het niet goed blussen Door de brand is 1.000 ton veevoeder verloren gegaan. De van een kleinere brand in een silogister. De schade loopt veevoederfabriek staat in het Groninger gedeelte van de ge- volgens voorlopige ramingen in de vijf tot zes miljoen gulden. 4 t 4 4 NIEUWEGEIN - Impressie van het handelscentrum in Nieuwegein. icaarvoor dinsdag door burgemeester Flik van die plaats de eerste paal is geslagen De bouw van de 'Poort van Nieuwegein'zal ongeveer 40 miljoen gulden kosten, het vloeroppervlak bedraagt on geveer 45.000 m2. Medio 1984 zal het pand worden opge leverd. Ter zijner tijd moeten 115 mensen ter plaatse werkgelegenheid kunnen vinden. Bovendien kunnen er nog 135 mensen part-time werk vinden AMSTERDAM i ANP) - De komende ja ren, tot eind 1987 zullen bij het gemeen tevervoerbedrijf in Amsterdam onge veer 600 arbeidsplaatsen verdwijnen. Een deel van het personeel zal hier door ontslagen moeten worden. Dit zegt Aad Regeer, de Amsterdamse af delingsvoorzitter van de ABVA/KA BO. De ontslagen zijn nodig in het ka der van de landelijke bezuiniging van 70 miljoen gulden op het openbaar ver voer. Amsterdam moet hieraan fors meebetalen. Volgens Regeer zullen dit jaar al 160 arbeidsplaatsen onder het rijdend per soneel bij het GVB in Amsterdam ver dwijnen. Gedwongen ontslagen echter zijn daarbij niet nodig, omdat de ver mindering via natuurlijk verloop opge vangen kan worden. Het blijkt dat het gemeentevervoerbe drijf dit jaar ongeveer achttien miljoen gulden zal moeten bezuinigen. De be groting van het bedrijf voor 1983 laat ruim 526 miljoen gulden aan uitgaven zien. Het rijk dekt daarvan ongeveer 508 miljoen gulden. Te ver „In haar bezuinigingswoede gaat me vrouw Smit-Kroes een halte te ver. Als de forse tariefsverhogingen die ze wil, doorgaan, komt er van de bevordering van het openbaar vervoer - doelstel ling van dit kabinet - niets terecht". Dat zegt woordvoerder C. G. de Kogel van de ESO, samenwerkingsorgaan van het streekvervoer. De ESO zegt in een dinsdag gepubliceerd bedrijfstak plan dat de komende vijf jaar de groei van het streekvervoer praktisch nihil zal zjjn als de minister van verkeer en waterstaat haar zin krijgt en de tarie- VERDACHTE WILDE LIEFDESVERHOUDING ven m het streekvervoer jaarlijks met 15 procent gaan stijgen Als de tarieven de komende jaren met tien procent omhoog zouden gaan - De Kogel: „Dat zouden we met. een bloe dend hart nog net kunnen aanvaarden" - zou het aantal reizigers in de jaren 1982-'87 nog met in totaal 15 procent stijgen. Als het publiek in plaats van de bus weer de auto gaat pakken - dat zit er in, zeker als de benzine goedkoop blijft - is verkeer en waterstaat waarschijnlijk een veelvoud van haar 'vervoerswinst' kwijt aan de aanleg van wegen. Drukkere wegen leiden tot meer onge lukken en de financiële brokken die daar het gevolg van zijn krijgt de minis ter van volksgezondheid weer gepre senteerd. En sociale zaken moet op draaien voorde WW van 1500 werklozen die door het uitblijven van de vervoers- groei nu niet op de streekbus aan de slag kunnen. Maar nog los van de kosten zijn er maatschappelijke motieven en milieu overwegingen. Die komen eveneens te weinig aan bod in de overwegingen van Smit-Kroes, vinden dc streekver voerders. HILVERSUM-BAARN - De HUver- sumse politie heeft maandag de 23-jari- ge ongehuwde verpleegkundige Mar- tien T H. Uit Baarn aangehouden die ervan verdacht wordt de Hilversumse platenproducer Bart van der Laar te hebben vermoord. H. heeft 's nacht een bekentenis afgelegd. Volgens de politie zou het motief van zijn daad een niet beantwoorde homofiele liefdesverhou ding met Van der Laar zijn geweest. De muziekproducent Van der Laar werd op 10 november 1981 in zjjn wo ning aan de Graaf Florislaan in Hilver sum neergeschoten. Hij overleed twee dagen later in een ziekenhuis in Utrecht. De verdachte H. blijkt tien da gen na de dood van Van der Laar al gehoord te zijn door de politie. Onvol doende bewijzen waren de reden dat de man, weer op vrije voeten werd gesteld De politie is de dader toen in kringen van cocaïnehandel en witte-platenhan- del gaan zoeken. Ook werden twee bui tenlandse reizen door de rechercheurs ondernomen Eén naar een buitenver blijf van Van der Laar in Portugal en ook werd een tnp ondernomen naar Pa rijs. De ex-directeur van de zeezender Mi Amigo werd toen door de politie ge hoord. Volgens hoofdinspecteur mr. J Minnaar heeft deze man niets met de moord te maken. De verdachte heeft deze maand diverse telefoontjes ge pleegd naar de politie in Baarn en Am sterdam. Hi j maakte zijn identiteit ech ter nooit bekend. De verdachte verzon namen van mensen die Van der Laar vermoord zouden hebben. Volgens de politie heeft de man er naar toe gewerkt dat hij zou worden aangehouden. „De stap om zichzelf aan te geven was net iets te groot voor de hem", aldus woord voerder J. Minnaar Door een stemmentest van de anonie me telefoontjes kwam H. uiteindelijk als verdachte weer te voorschijn. H. zou volgens zijn verklaring al langer contact hebben gehad met Van der Laar en had voor de 10e november 1981 om 10 00 uur 's ochtends een afspraak met de platenproducent in diens wo ning. Daar aangekomen zag hij uit de woning een jongeman komen en meen de daaruit te moeten opmaken dat Van der Laar hem voor de gek hield. Volgens de politie had de verdachte in eerste instantie geen vuurwapen bij zich. H. zou weggegaan zijn om later met een omgebouwd gas-alarmpistool terug te komen. H., die in zijn jeugd eerder met de poli tie in aanraking is geweest wegens ver mogensdelicten. was overigens direct na zijn aanhouding zo aangeslagen dat men een dokter heeft laten komen om» hem met kalmerende middelen op de been te brengen. Hij zal zeker nog deze week. verdacht van moord en dood slag. aan de officier van justitie wor den voorgeleid. (Van onze redactie eco'nomiei DEN HAAG - Vakbeweging en kroon- lcden in de Sociaal-Economische Raad vinden dat de WWV-uitkering voor werkloze jongeren tot 23 jaar niet moet worden afgeschaft. De werkgevers zijn van mening dat deze uitkering van de Wet Werkloosheids Voorziening, ge zien de financiële- en economische si tuatie van ons land. wel moet gebeu- Vakbewegmg en kroonleden zijn van mening dat door de uitvoering van het plan van de staatssecretaris van sociale zaken en werkgelegenheid op een one venwichtige en onzorgvuldige wijze vooruit wordt gelopen op een eventuele herziening van het stelsel van sociale zekerheid Zij wijzen de staatssecreta ris erop dat de maatregel 19 procent van het aantal werklozen zal treffen De kroonleden rekenen de staatssecre taris voor dat de maatregel slechts 90 miljoen oplevert Als de nieuwe geval len die in aanmerking komen voor een WWV-uitkering 5 procent minder krij gen - 70 in plaats van 75 procent van net verdiende loon - dan levert dit de schat kist 300 miljoen op. zo zeggen de kroon leden. Vakbeweging en kroonleden stellen dal thuiswonende werkloze jongeren van 18 tot 20 jaar 31 tol 42 proeent in inkomen achteruit zullen gaan als de maatregel per 1 maart wordt inge voerd. De inkomensachteruitgang voor uitwonende jongeren beloopt niet meer dan 0 tot 5 procent. De vakbeweging meent dat de afgelo pen jaren reeds vergaande en soms te vergaande bezuinigingen in de sociale zekerheid tot stand zijn gebracht zon der een fundamentele bezinning op doelstelling en uitgangspunten van het stelsel De werkgevers zijn van mening dat de ernstige financiële en economische pro blemen geen andere keuze laten dan het treffen van diep ingrijpende maat regelen. „Binnen de beperkte mogelijk heden en gezien de bestrijding van vooral de jeugdwerkloosheid mag van de jongeren een relatief grotere bijdra ge worden verlangd", zo menen zij Algemene maatregelen zullen op korte termijn nodig zijn om de sociale zeker heid betaalbaar te maken, aldus de werkgevers. Daarbij denken zij aan verlaging van alle uitkeringen, af schaffing van alle huidige koppelingen en daarmee samenhangend een nadere plaatsbepaling naar positie en niveau van het sociale Nieuwe grondwet volgende maand in werking DEN HAAG (ANP) - De herziene grond wet treedt donderdag 17 februari in werking. Minister Rietkerk (binnen landse zaken) heeft dal dinsdag in de eerste kamer meegedeeld. Die dag zullen de 37 op de herziening betrekking hebbende wetten in een bui tengewone editie van de Staatscourant worden gepubliceerd. De parlementai re behandeling van de grondwetsher ziening werd dirtsöag in de eerste ka mer afgesloten. Volgens de minister is er nu een beknopte grondwet in leesba re vorm tot stand gekomen, waarin en kele vernieuwingen zijn aangebracht- De vier ontwerpen werden alle vrijwel unaniem goedgekeurd. De SGP-er Ab- ma verklaarde zich tegen dc nieuwe de fensie-paragraaf in de nieuwe grond wet (Van onze parlementaire redactiei DEN HAAG - Minister Ruding (finan cien) is niet bereid een schadevergoe ding uit te keren aan houders van pandbrieven aan toonder van de Til- burgsche Hypotheekbank (THB). In antwoord op schriftelijke vragen zegt bij niet bereid te zijn de huidige garan tieregeling voor spaartegoeden bij banken, spaarbanken en de PTT aan te passen. De Eerste Kamerleden Rijnvos. Ka- land en Eijsink (allen CDA) hadden de minister de vragen vorig jaar gesteld naar aanleiding van het dreigende fail lissement van de THB Zij vroegen <jf het waar was dat houders van dergelij ke pandbrieven het gevaar lopen grote schade te lijden door het faillissement. Ook stelden zij voor de bestaande garantieregeling aan te passen om hou ders van pandbrieven aan toonder te vrijwaren voor verlies De minister wijst er overigens op dat de Rabobank inmiddels besloten heeft dc THB over te nemen. Daarbij neemt de Rabo ook dat deel van de hypotheek portefeuille over. dat in beginsel goede' vorderingen zal omvatten. Het gaat hierbij om vorderingen zonder achter stand op de rente- en of aflossingsver plichtingen

Provinciale Zeeuwse Courant | 1983 | | pagina 13