CNV-alternatief voor reorganisatie Bijenkorf Verdachten ontvoering Van der Valk gehoord Gedetineerde dient klacht in wegens mishandeling Omroepbonden dagen EO voor de rechter 'REDELIJKE PRIJS VOOR KBB-DOCHTERS' LOSGELD NOG NIET TERUGGEVONDEN Cor Fokker wil toch uitvoering jongeren-plan Tot 1987 zeker 400 banen weg bij VU CBS: voorkeur voor dag per week korter werken HUISMEESTER ZOU AL EERDER HEBBEN GESLAGEN 3INSPAG 18 JANUARI 1983 PZC /binnen-buiten la nd pEN HAAG - De Onderwijsraad komt voorlopig nog niet met een definitief (ordeel over het „voortgezet basisonderwijs" (middenschool). Alvorens een af grond advies te geven, wil de Raad eerst de discussie over de plannen van minister Deetman in het onderwijsveld afwachten. Verder vindt de Raad het BOdig nadere gegevens te hebben over de financiële consequenties van het door minister Deetman beoogde nieuwe stelsel voor voortgezet onderwijs. Minister Deetman heeft dit standpunt per brief van zijn hoogste adviesorgaan vernomen. In juni van het vorig jaar uitte de Onderwijsraad een vernietigend voorlopig" oordeel over de middenschoolplannen. De Raad had de minister toen itlen weten pas meteen definitiefoordeel over zijn middenschoolplannen te zullen komen als ook de nota over het onderwijs na de middenschool bestudeerd was. Deze nota is door de Raad ondertussen in studie genomen De Onderwijsraad heeft, de minister nu laten weten eerst de discussie in de Centrale Werkgroep af te willen wachten. In die werkgroep, waarin vertegenwoordigers van alle betrokke nen in het onderwijs een jaar lang discussiëren over de middenschool, worden waarschijnlijk niet alleen nuanceringen in de plannen van de minister aange bracht, maar ook een aantal wezenlijke veranderingen De Raad schrijft de minister dan ook dat „het de verhouding tot het overleg in deze Centrale Werkgroep zou kunnen verstoren, indien de Raad nu, nog onbekend van de uit deze discussies te trekken of reeds getrokken conclusies, daarop zou reage ren". AMSTERDAM - Het Bijenkorf-concern zal de winkelketens van Maxis-Praxis en Perry Sport voor niet al te veel geld van de hand moeten doen. Maxis-Praxis zou niet meer dan 100 miljoen hoeven op te brengen, Perry Sport zou met enige tientallen miljoenen goed betaald zijn. Die opvattingen heeft de Dienstenbond-CNV neergelegd in een plan dat de Koninklijke Bijenkorf Beheer (KBB) uit de problemen zou kunnen trekken. AMSTERDAM - De Nederlandse kunstmaan IRAS, die dinsdag 25 januari gelanceerd zed worden. DELFT (ANP) - Er is grote internationale belangstel ling voor de Nederlandse kunstmaan IRAS, die volgen de week vanaf de militaire lanceerbasis Western Test Range in Califomiè de ruimte in zal worden gebracht. Op een persconferentie in Delft verklaarde prof. dr. H. Habing van het Huygens-laboratorium in Leiden, maan dagmiddag dat de waarnemingen, die de satelliet de komende zeven maanden gaat doen. een belangrijke la cune zullen opvullen in de astronomische kennis. Afge zien van de waarnemingen in ons eigen sterrenstelsel zal de kunstmaan ook de stervorming in andere stelsels re gistreren. bij voorbeeld in de Andromedanevel. De astro nomen hopen zo antwoord te krijgen op de vraag of de evolutie van de sterrenstelsels op dezelfde manier ver loopt als in ons eigen Melkwegstelsel. Het geld dat de te verkopen onderdelen van het concern opbrengen, zou niet he lemaal moeten worden besteed aan het possen van de leningen die KBB tot dosver heeft besloten. Dan zouden al leen de (hypotheek)banken er beter van vorden. Ook zij zouden best een veer sogen laten, zo meent de Diensten bond. „Door kwijtschelding van een deel van de schuld zouden ook de ban ken een deel van de pijn mogen lijden". Reorganisatie Volgens de bond zou een reorganisatie in het KBB-concern niet meer dan 1500 bincn mogen kosten. Reorganisatie is j onontkoombaar, vind dc Diensten- j bond, maar zo veel als het organisatie- SCHIPHOL (ANP) - De centrale onder- I nemingsraad (cor) van Fokker zal con- I Uct opnemen met de overheidsinstan- i ties en de bedrijfsverenigingen om als nog te bewerkstelligen dat jongeren j bij Fokker in deeltijd kunnen gaan verken. Door een starre houding van de over- I beid zullen de raad van bestuur van Fokker en de werknemersorganisaties niet in staat zijn deze creatieve oplos sing voor het jongerenprobleem by Fokker te verwezenlijken. Dit heeft de COR maandagmiddag in een verkla ring meegedeeld. Fokker en de vakver enigingen bereikten vorige week dins- dag een akkoord over de wijze waarop het aantal arbeidsplaatsen bij de vlieg- tulgfabrikant met 1.400 moet worden verminderd. Met deze overeenkomst *as het plan van Fokker om alle jonge ren tussen de 18 en 23 jaar een halve baan te geven, van de baan. Dit omdat de vakverenigingen onvol doende garanties aanwezig achtten dat het salaris van deze jongeren zou kun nen worden aangevuld. Een woordvoer der van Fokker zei maandagmiddag desgevraagd dat deze week nog bespre kingen zullen plaatsvinden met het mi nisterie van sociale zaken om „in een uiterste poging na te gaan of de over heid bereid is bij dit probleem te hel pen". Fokker acht toch nog mogelij khe- den daartoe aanwezig. AMSTERDAM (ANP) - Aan de Vrije universiteit in Amsterdam zullen tus sen 1983 en 1987 minstens 400 arbeids- phatsen moeten verdwijnen. Dat komt neer op 15 procent van de perso- «eelssterkte (nu 3000). Dit blijkt vol- f fens het weekblad van deze universi teit, Ad Valvas, uit berekeningen van het college van bestuur op basis van dc beschikbare gegevens van het ministe rie van onderwijs en wetenschappen. De universiteitsraad zal ter zijner tijd vaststellen hoe de vermindering van het aantal personeelsleden over de fa culteiten en diensten moet worden ver beeld. Volgens Ad Valvas spelen de uit komsten van het nu lopende overleg «er de herverdeling van taken tussen be universiteiten en hogescholen mede een rol. VS leveren China grondstation voor satellietontvangst PEKING (AFP) - De Verenigde Staten wllen binnenkort een grondstation le veren aan China voor het opvangen van signalen van satellieten. Het pondstation is in de eerste plaats be- boeld voor wetenschappelijke doelein- ben maar kan ook voor militaire toe- Passingen worden gebruikt. Het persbureau Nieuw China maakte maandag bekend dat afgelopen maand ten contract is getekend voor de leve ring van een Landsat-grondstation. China zal met het grondstation signa len kunnen opvangen van h§t Ameri kaanse Landsat-systeem, dat informa tie geeft, over landbouw, oliewinning, aardgasvoorkomens, minerale hulp bronnen en andere wetenschappelijke onderwerpen, aldus Nieuw China. bureau McKinsey heeft berekend, gaat alle perken te buiten. De bond heeft berekend dat het McKinsey-plan zeker 4000 mensen in de problemen zal bren gen: „Dat is onaanvaardbaar". De vakbonden hebben vandaag een on derhoud met de raad van bestuur van Pseudo-therapeut - De pseudo-thera- peut I. H. K. uit Heerenveen zal niet worden vervolgd. Net als in het geval van de pseudo-arts C. de J. te Heeren veen is zijn taak voorwaardelijk gesepo neerd. Ook K. maakte gebruik van de mogelijkheid om de hoogst mogelijke boete te betalen, namelijk duizend gul den. De zaak van K. kwam aan het licht naar aanleiding van de werkzaamhe den van de J. toen bleek dat de J.'s pa pieren niet in orde waren, zijn namelijk alle medici doorgelicht. Uit dat onder zoek bleek dat ook K. zonder geldige papieren in het ziekenhuis te Heeren veen werkte. Hij werkte op de afdeling fysiotherapie als heilgymnast. ALKMAAR (ANP) - De 27-jarige gede tineerde Aart den B. heeft bij de Alk- maarse politie een klacht ingediend omdat hij op 20 december vorig jaar door de huismeester van de gevange nis Schutterswei in Alkmaar zou zijn mishandeld. De politie heeft de klacht via de hoofdofficier van justitie over gedragen aan de rijkspolitie. Hoofdof ficier mr. A. N. A. Josephus Jitta heeft dat maandag bevestigd. De hoofdofficier hoopt het rapport van de rijksrecherche nog deze maand te ontvangen. Inschakeling van de rijksre cherche is volgens hem in deze gevallen gebruikelijk. Volgens Den B. die inmid dels mr. Th. de Vries van het Al km aars Koninlijke Bijenkorf Beheer. In dat ge sprek komen onder meer de voorstellen van McKinsey aan de orde. Die behel- Minder ontslagen bij Sijthoff DEN HAAG - Het aantal ontslagen dat in de loop van dit jaar moet vallen bij het Sijthoff-concern is minder hoog dan aanvankelijk werd gevreesd. Vol gens de voorzitter van de onderne mingsraad van het concern, Willem Brouwer, hoeven er niet meer dan twintig mensen te worden ontslagen. De raad van bestuur houdt het voorlo pig op dertig gedwongen ontslagen, waarvan het merendeel onder het jour nalistieke personeel, aldus de voorzit ter van de raad van bestuur HAM Hoefnagels maandag desgevraagd Eind vorig jaar stelde de directie veer tig tot vijftig ontslagen in het vooruit zicht. advocatencollectief heeft ingescha keld, zjjn de moeilijkheden begonnen toen hij vroeg zijn bordje voor de maal tijd te mogen afwassen. Een gebruike lijk verzoek dat om onbekende redenen werd geweigerd. Uit woede daarover zou Den B. onder meer tegen zijn cel deur hebben geschopt Kort daarop zon de huismeester van Schutterswei zijn binnengekomen ge volgd door zeven bewakers. De huis meester zou Den B. onmiddellijk met een bos sleutels hard in het gezicht hebben geslagen. Tijdens de daaropvolgende worsteling zou Den B. op verschillende plaatsen zen onaer meer net ais to ten van ae Bij enkorf Wonen in Arnhem. Haarlem en Utrecht, de sluiting van een Hema in Arnhem en het aan zetbazen" overdoen (franchisen) van vijf andere Hema's. de verkoop van alle Perry-Sportzaken, de sluiting van de Maxis in Ede en Arnhem en het franchisen van veertien Praxis- winkels. Ook zou eventueel de Bijen korf in Eindhoven dicht moeten of ver kocht moeten worden Handtekeningen Er zijn meer dan 10.000 handtekenin gen van de kant van het publiek geko men voor behoud van het warenhuis de Bijenkorf in Amsterdam. Dit heeft een woordvoerder van het perso- neeisacticcomité 'de Bijenkorf moet blijven' maandagmiddag meegedeeld. Vorige week dinsdag deelden perso neelsleden van het warenhuis een pam flet uit onder het publiek in de Amster damse binnenstad met een strook die kon worden ingestuurd als men het eens was met de gedachte dat de Bijen korf moet blijven voortbestaan. Van daag zullen personeelsleden van het be drijf vanaf het Beursplein in de hoofd stad vertrekken naar het hoofdkantoor van het Bijenkorfconcem in de Bijlmer meer om de handtekeningen daar aan de raad van bestuur te overhandigen. zijn geknepen, geslagen en geschopt, zou een bewaarder met de hak van diens schoen een aantal malen in de handpalm van Den B. hebben getrapt en zou zijn strottehoofd zijn gekneusd door een met grote kracht op zijn keel geplaatste knie. Den B. zou daardoor enkele dagen nauwelijks hebben kun nen spreken terwijl de klap met de sleu telbos een tandbeschadiging zou heb ben veroorzaakt Den B werd twee maal voor een behandeling naar het medisch centrum Alkmaar overge bracht Volgens de directeur van Schutterswei, mr. C Boey is Den B na zijn zeer op standig gedrag aangezegd dat hij tijde- DEN BOSCH (ANP)- Vier Nederlandse rechercheurs zijn maandag begonnen met de verhoren van de nog in West- Duitsland in hechtenis zittende ver dachten in de ontvoeringszaak me vrouw Van der Valk. Dit heeft de rijks politie Den Bosch bekendgemaakt. De politie is hiertoe overgegaan, omdat de uitlevering van de beide Italiaanse verdachten nog wel enkele maanden op zich kan laten wachten. Het gaat hier HILVERSUM DEN HAAG - De geza menlijke bonden van omroepperso- neel hebben de Evangelische Omroep voor de kantonrechter in Hilversum gedaagd omdat deze omroepvereni ging weigert de cao na te leven. De be trokken partijen hebben dit maandag avond bevestigd. De EO ziet geen heil in de anti-discrimi natiebepalingen van de cao De geza menlijke bonden, de dienstenbond FNV en CNV. de Unie BLHP en de Ne derlandse Vereniging van Journalisten, vorderen in kort geding voor de Hilver- sumse kantonrechter dat de EO zich aan alle cao-bepalingen houdt. Het ge ding dient op 1 februari. Bestuurder H. van Gils van de Unie BLHP zei dat de EO tijdens de behan deling van de omroep-cao niet heeft ge protesteerd tegen de bepaling dat de omroepwerkgevers hun medewerkers ongeacht geslacht, geloof, ras. nationa liteit of seksuele geaardheid, gelijk waardig zullen behandelen. .Wij vin den datje een cao helemaal of helemaal met moet goedkeuren", zo motiveerde Van Gils de dagvaarding van de EO In een eerste reactie op de dagvaarding verklaarde de EO-woordvoerder Feike ter Velde dat artikel 31 de doelstelhn- lijk zou worden overgebracht naar een strafcel. Tijdens dit vervoer zou Den B. zich hebben verzet tegen de bewaar ders. waardoor de blauwe plekken en kneuzingen zijn veroorzaakt Volgens raadsman mr De Vries is het de vierde maal in betrekkelijkë korte tijd dat in Schutterswei een mishandeling zou hebben plaatsgevonden. Den B is ech ter de eerste gedetineerde die daarover officieel een klacht heeft ingediend bij justitie. Opvallend noemt Dr Vries hel dat in alle vier de gevallen de huisbewaarder van Schutterswei. volgens de gedeti neerden, een belangrijke rol zou heb ben gespeeld in de mishandelingen. om de verdachten Giancarlo T. (35) en Michaela C. (31Inmiddels zijn in West- Duitsland Ursula F. (31) en Heidi H. (27) in vrijheid gesteld, nadat zij hun aan deel bekend hadden. Zij waren niet echt bij de ontvoering betrokken maar droe gen daarvan wel kennis, aldus de poli tie. De afgelopen dagen zijn de goede ren die kort na de vrijlating van me vrouw Van der Valk in haar Brusselse verblijfplaats in beslag werden geno gen van de EO ondermijnt. Het beleid van de Evangelische Omroep is er vol gens hem op gericht 'om discriminatie tegen te gaan'. „Maar van elke EO-werknemer wordt verwacht dat deze volgens bijbelse nor men leeft". Hij noemde in dit verband dat geloof en levenswandel volgens de EO onverbrekelijk met elkaar verbon den zijn. „Dat is dus heel wat anders dan wanneer hij alleen de doelsteüfri- gen van de betrokken organisatie on derschrijft. zoals in artikel 31 wordt ge steld". aldus Ter Velde, die deze bepa ling dan ook 'als een ondermijning van de doelstellingen van de EO be schouwt". In artikel 31, de zogenaamde anti-dis criminatiebepaling, staat dat de werk gever bij zijn personeelsbeleid geen on derscheid mag maken op grond van ge loof, geslacht, huidskleur, ras of natio naliteit. noch naar seksuele geaard heid In dit cao-artikel staat verder dat de werkgever de bevoegdheid blijft be houden om van de werknemer te ver langen dat hij de doelstellingen van de betrokken organisatie onderschrijft men door de Belgische justitie ter be schikking gesteld van de Nederlandse politie Het gaat hier om onder andere de Mercedes van Michaela C. en goede ren gebruikt in de verblijfplaats van het slachtoffer. Door de politie is vastgesteld dat een van de in Brussel aangehouden en later aan Nederland uitgeleverde verdach ten, die zich Luigi Rurru noemde in werkelijkheid Guiseppe R. (32) is Hij is i n 1981 uit een Italiaanse gevangenis ontvlucht waar hij een langdurige straf uitzat voor gepleegde bankovervallen- Voorts is uit het onderzoek tot nu toe gebleken dat voor de ontvoering op 27 november een kort daarvoor in Nijme gen stolen BMW-personenauto is ge bruikt. Deze gestolen auto werd op 29 november in Luik (België) teruggevon den. Van het losgeld -12,5 miljoen - is tot nu toe slechts 1.6 miljoen teruggevonden. Het onderzoekteam bestaat nog uit twintig rechercheurs. CDA bezorgd over PvdA-studie ongehoorzaamheid DEN HAAG - CDA-fractieleider Bert de Vries vindt het „een heel ernstige zaak" dat de partijraad van de PvdA het partijbestuur heeft opgedragen een onderzoek in te stellen naar metho den van burgerlijke ongehoorzaam heid. Het PvdA-bestuur zou er volgens hem goed aan doen dit besluit naast zich neer te leggen, zo kei De Vries maandag avond op een CDA-bijeenkomst in Zeist.' „Dat zou een belangrijke over winning van de parlementaire demo cratie zijn" De Vries zei te betreuren dat de Ver enigde Staten niet positiever hebben gereageerd op de voorstellen voor de beperking van kernwapens van de Rus sische partijleider Andropov. DEN HAAG (ANP) - Indien een keus moet worden gemaakt uit verschillende vormen van ar beidstijdverkorting, heeft een dag per week korter w erken de meeste voorkeur 141 procent). De tweede voorkeur is vervroegde pensione ring (32 procent) en de derde meer vakantie en snipperdagen (19 pro cent). Elke dag wat korter werken heeft de minste voorkeur (15 pro cent). Dit blijkt uit een onderzoek naar de waardering van inkomen en vrije tijd van het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS) uit maart 1982. Dit onderzoek is in samenwerking met het centrum voor onderzoek van de economie van publieke sec tor van de rijksuniversiteit Leiden gehouden onder ongeveer 950 huis houdens De vraag naar de voor keur bij een eventuele arbeidstijd verkorting van vijf procent werd voorgelegd aan de werkende hoofd kostwinners van d^ze huishou dens In het onderzoek is ook gevraagd ol men een eventuele welvaartstij ging wil ontvangen in de vorm van meer vrije tijd of meer inkomen. Uit de resultaten blijkt dat 29 procent de welvaartsstijging geheel als vrije tijd wil ontvangen. 35 procent voor de helft als vrije tijd en voor de helft als inkomen en 34 procent ge heel als inkomen. De keuze hangt sterk af van het ei gen inkomen, in de laagste inko mensklasse (minder dan 24.600 gul den netto) kiest 23 procent voor meer vrije tijd en 44 procent voor meer inkomen en m de hoogste klasse meer dan 52.700 gulden net to) 55 procent voor meer vrije tijd en 17 procent voor meer inkomen. Ook deze cijfers hebben alleen be trekking op werkende hoofdkost winners. Bij het onderzoek is tenslotte na gegaan welke factoren de waarde ring van hel eigen inkomen bepa len. Het blijkt dat de waardering in sterke mate relatief is in de zin dat het niet van het absolute inko mensniveau afhangt, maar van dc relatieve positie van het eigen in komen ten opzichte van inkomens van anderen en het vroegere inko men. AMSTERDAM - Bijstandsvrouwen en leden van de Vrouivenbond hebben maandagmiddag in Amsterdam trams beplakt met posters ais protest tegen de verhogingen van de prijs van het openbaar vervoer. Ook eisen de vrouwen dat de bijstand met 400 gulden per maand verhoogd wordt. NALEVING VAN CAO

Provinciale Zeeuwse Courant | 1983 | | pagina 9