Israël en Libanon blijven kibbelen over hoofdzaken Van Zeil: geen garanties voor inkomens van zelfstandigen PZCfi Herrenberg informateur gevraagd als in Suriname Kamer: ruimere steun bij exportorders 1.38 NEDERLAND VOOR VERLENGING UNIFIL-MANDAAT het weer Overijssel voorlopig niet opgesplitst 'KREDIETEN UIT RENTEFONDS' NCW: per cao minimumloon regelen OOK BEVRIJDINGSRAAD WERKT AAN 'KABINET' Onderzoek naar positie van CDA PREI EN RUNDERTARTAAR DINSDAG 18 JANUARI 1983 PZC/binnen-buitenland CAIRO rtJPI/AFP) - Als Egypte zich met de Palestijnse bevrijdingsorganisatie (PLO) wil verzoenen, hoeft het geen afstand te nemen van de akkoorden van Camp David uit 1978 met Israel. Dat heeft PLO-leider Yasser Arafat maandag in een vraaggesprek met een Egyp tisch blad gezegd. Arafat zei te wensen dat de Egyptische president Hosni Muba rak de PLO niet meer vraagt 'Israel eenzijdig te erkennen'. „Zelfs Europa heeft me zoiets niet gevraagd", aldus de Palestijnse leider. Hij wil dat Mubarak een 'stap in de richting van de Palestynen' doet. Egypte zou het Palestijnse recht op zelfbeschikking en op een staat moeten be krachtigen, en uitspreken dat de PLO de wettige vertegenwoordigster van de Palestijnen is. Vijf Palestijnse guerrillaleiders, die in de Libische hoofdstad Tripoli een bijeen komst hebben gehad, hebben de vredesvoorstellen van president Reagan catego risch van de hand gewezen en gepleit voor het voortzetten van de gewapende strijd. Dit heeft het Libische nieuwsagentschap JANA maandag bekendgemaakt. JERUZALEM/DEN HAAG - In de zevende onderhandelingsronde hebben Libanon, Israël en de Verenigde Staten maandag de besprekingen in het Libanese plaatsje Chalde bij Beiroet voortge- eet. Er zit nog weinig schot in de zaak. Israël en Libanon praten hoofdzakelijk langs elkaar heen: Israël over vreedzame betrekkingen, Libanon over een snel vertrek van de Israëlische troepen. Half tot zwaar bewolkt met enkele regen of sneeuwbuien. Middagtemperatuur dalend naar ongeveer 3 graden, aan het eind van de week iets oplopend. Deltagebied Onstuimig weer en geen vorst, dal heb ben de berekende weerkaarten voor ons in petto. Maandagmiddag raakte ten noorden van Schotland een depres sie in volle ontwikkeling. In betekenis toenemend trekt hij naar zuid-N oorwe gen. Stroomde maandag nog betrekke lijk zachte lucht over onze streken met een middagtemperatuur van ongeveer 8 graden, vanochtend trekt het kou front van de depressie met regen over Nederland naar het oosten. Op de na dering van het front wakkert de zuid westelijke wind aan, en neemt toe tot stormachtig kracht 8. Waarschijnlijk passeert het in de ochtend met enige uren zuidwester storm, kracht 9. Daar na rulmtde wind naar west tijdelijk af nemend tot hard kracht 7, maar in de middag iets ruimend naar west, noord west en mogelijk toenemend tot storm kracht 9. De bewolking zal breken, maar naast opklaringen komen dan ook buien voor. De lucht die vandaag binnenstroomt is afkomstig van hoge noordelijke breedten. Het wordt nog wel ongeveer 6 graden, maar het voelt wel een stuk kouder aan. Morgen ligt Zeeland nog steeds onder het noord westen windveld aan de achterzijde van de over Scandinavië naar het oos ten wegtrekkende depressie. De aan voer uit de Poolstreken gaat dan recht streeks over de Noordzee. Het ziet er naar uit dat het woensdag een gure dag wordt. Buien met hagel en natte sneeuw en een middagtemperatuur die hooguit 5 graden wordt. Bovendien nog een harde noordwestelijke wind later iets afnemend. Vanuit het westen nadert woensdag een rug van hogeluchtdruk die een kort durende en geringe weers- verbetering met zich mee zal brengen. Vooruitzichten voor donderdag: opkla ringen, afnemend buiig, tamelijk guur, middagtemperatuur circa 5 graden en tot vrij krachtig afnemend noordweste- üjke vrind. Nautisch bericht Wind: west tot noordwest 7-8, later storm 8-9 Bft; zicht: goed, in buien ma tig; temperatuur kustwater: 6 graden; afwijking waterstanden: bij hoog water in de middag iets meer dan een halve meter verhoging; maximale golfhoogte monding Scheldes: tijdens hoog water omstreeks anderhalve meter. 19 januari Zon op 08.38 onder 17.03 Maan op 11.14 onder 22.39 Hoog water Vlissingen 04.16 217 16.41 212 Terneuzen 04.44 239 17.09 232 Zlerlkzee 05.25 154 18.25 160 Hansweert 05.28 247 17.55 246 Wemeldinge 06.13 182 18.31 189 Kreekrak 06.12 213 18.30 223 Bruinlsse 06.37 184 18.58 192 Woensdag, 19 januari Vlissingen 04.58 205 17.20 200 Terneuzen 05.23 226 17.46 220 Zierikzee 05.54 147 19.01 152 Hansweert 06.06 236 18.31 233 Wemeldinge 06 48 173 19.08 179 Kreekrak 06.47 203 19.07 211 Bruinlsse 07 15 175 19 34 183 Laag water uur cm uur cm Vlissingen 11.03 216 23.02 177 Terneuzen 11.32 228 23.33 189 Zierikzee 11.38 179 23.54 133 Hansweert 11.54 244 23.57 209 Wemeldinge 11.53 202 00,00 000 Kreekrak 12.11 235 00.00 000 Brulnisse 12.05 195 00.00 000 Woensdag, 19 januari Vlissingen 11.40 212 23.34 170 Terneuzen 12.09 223 00.00 000 Zierikzee 12.14 179 00.00 000 Hansweert 12.30 239 00.00 000 Wemeldinge 0013 153 1233 200 Kreekrak 00.31 177 12 51 233 Bruinisse 00.29 152 12.44 195 Nel werd er maandag een eerste subco- nité gevormd: een comité dat het on- ierwerp „beëindiging van de oorlogs- ENSCHEDE - De provincie Overijsel zal voorlopig niet opgesplitst worden. Het wetsontwerp dat de weg naar de vorming van de provincies Twente en Salland had moeten openen, wordt niet bij de Tweede Kamer ingediend. Dit heeft minister Rietkerk maandag laten weten. Het kabinet is van mening dat de be stuurlijke herindeling van Overijsel te duur zal worden. Ook zijn er twijfels om trent de draagkracht van de te vormen provincie Salland. Met name het ge west Twente is teleurgesteld over deze beslissing en men hoopt via het parle ment het kabinet op andere gedachten te brengen. Het gewest zal dit jaar voor het laatst op een bijdrage kunnen reke nen om te groeien naar de provinciale status, aldus minister Rietkerk. gestand" moet behandelen. Het is het •envoudigste agendapunt, want Liba non beweert dat er sinds 1949 al geen staat van oorlog meer is. Tot de meest problematische zaken be- noren de veiligheidsovereenkomsten die Israël van Libanon eist. De Israëli's nebben een hele waslijst opgesteld: ra darposten in Centraal-Libanon, pa trouilles in de lucht en op zee. en na tuurlijk een buffer van 40 tot 45 kilome ter langs Israels noordelijke grens. Sa men met de zogenaamde normalisering van betrekkingen wordt dat laatste het moeilijkste onderwerp. Want terwijl Li banon om een uitbreiding van het man daat voor Unifil roept, willen de Israëli's de VN-vredesmacht uit Zuid-Libanon weg hebben. Israël staat op het standpunt dat het Libanese leger in samenwerking met plaatselijke milities, zoals die van Ha- dad, rust en orde in de toekomst moe ten handhaven. Vooral Hadad is wat Is raël betreft de beste garantie tegen vij andige infiltraties, zoals van Palestij nen. En aangezien Hadad geheel onder Israëlisch commando staat, betekent dat een indirecte permanente Israëli sche aanwezigheid in de bufferzone, te meer omdat het Libanese leger binnen DEN HAAG (ANP) - Een meerderheid van de Tweede Kamer wil dat de rege ring het fonds voor het geven van r_«- testeun op exportorders (het zoge noemde matchingfonds) aanwendt voor het verstrekken van gemengde kredieten (waarin de overheid via schenkingen of tegen zachte voorwaar den deelneemt). PvdA, CDA en WD drongen hier maandag in een motie op aan bij staats secretaris Bolkestein (export) in een uitgebreide commissievergadering over de exportnota van diens voorgan ger Dik en het onderdeel buitenlandse handel van de begroting van economi sche zaken. Het matchingfonds is bestemd voor het geven van rentesteun aan bedrijven die een exportorder kunnen binnenhalen, maar geconfronteerd worden met on derbiedingen vanuit het buitenland. Volgens PvdA, CDA en WD gebruiken steeds meer andere landen soortgelijke fondsen voor het geven van gemengde kredieten nu de internationale rente standen zijn gedaald en de minimum rente op exportkredieten in OESO-ver- band is opgetrokken. Omdat in Nederland steeds minder be drijven een beroep op het fonds doen vanwege de daling van de rente, vrezen de drie fracties dat het gereserveerde geld (vorig jaar ongeveer 190 miljoen gulden) voor andere doeleinden dan ex portbevordering gebruikt zal worden. Zij willen daarom dat de regering de criteria voor het matchingfonds, die het verstrekken van gemengde kredieten op het ogenblik niet toelaten, verruimt om de concurrentievervalsing vanuit het buitenland tegen te gaan. Het volume van de Nederlandse export is het afgelopen jaar met één procent gedaald. Volgens Bolkestein wordt de ze teruggang echter vertekend door een vermindering van de uitvoer van aard gas met 18 procent. Als deze buiten be schouwing wordt gelaten, is er sprake van een groei van één tot anderhalf pro cent, aldus de staatssecretaris. Neder land steekt daarmee gunstig af bij lan den als Frankrijk en de Verenigde Sta ten en zit op een lijn met landen als West-Duitsland, Japan en Groot-Brit- tanië. Ondergeschikt Voor Unifil ziet Israël dan een onderge schikte taak: ofwel de Palestijnse vluchtelingenkampen bewaken, ofwel zich in Noord-Libanon, boven de lijn van 40 kilometer, met het handhaven van orde en rust bezighouden. Zowel Libanon als de VS staan vol strekt afwijzend tegenover het Israëli sche streven Unifil uit Libanon weg te werken. Hadad is als Israëlische vazal voor de Libanese regering volstrekt on aanvaardbaar. En zoals de zaken er op dit moment voor staan, is Unifil het eni ge bolwerk dat de uitbreiding van Ha- dads imperium tegenhoudt. De Amen- kanen sluiten zich bij dit Libanese standpunt aan en beseffen heel goed dat een blijvende indirecte Israëlische bezetting van Zuid-Libanon het hele begrip „vertrek van alle buitenlandse troepen" tot een farce maakt. Veiligheidsraad Nederland zal vandaag in de Veilig heidsraad pleiten voor een verlenging van het mandaat voor de VN-vredes macht in Zuid-Libanon. Unifil, met zes maanden. Volgens minister van bui tenlandse zaken Van den Broek is het echter te verwachten, dat de meerder heid van de Veiligheidsraad niet ver der wil gaan dan drie maanden. Voor het verzoek van de Libanese regering om het mandaat, de opdracht en be voegdheden van het vredesleger te verruimen is het wat de Nederlandse regering betreft nog te vroeg. De ministers van defensie en buiten landse zaken. Van den Broek en De Rui ter, voerden maandag overleg met de beide kamercommissies over het te voeren beleid en kregen daarvoor brede steun. CDA en WD waren akkoord met het voorgestelde beleid. De PvdA zag liever een verlenging van kortere duur. Wel zal minister De Ruiter de komende maanden de reorganisatie van het Ne derlandse bataljon, „Dutchbatt", des tijds door minister Van Mierlo stopge zet, opnieuw ter hand nemen. Dit houdt in dat de pantserbrigade uit Assen deels vervangen zal worden door infan teristen uit andere delen van Neder land. Van de 56 pantservoertuigen blij ven er slechts 20 in Libanon. Met lichte re voertuigen is het volgens de bewinds man makkelijker opereren in het berg gebied van Zuid-Libanon. DEN HAAG - Reuzenkabouters in de Scheveningse Bosjes? zal dit langsfiet sendejongetje zich mogelijk afvragen. Mts. de acht enorme schoppen vor men een onderdeel van de dienst. Het kunstwerk staat opgesteld langs de Prof. B. M. Teldersweg. DEN HAAG (ANP)-Het landelijk wet telijk minimumloon moet worden af geschaft. Het moet vervangen worden door een minimumloon waarvan de hoogte per CAO wordt vastgesteld, zo als dat in West-Duitsland geschiedt Daardoor kan rekening worden gehou den met de bijzondere omstandighe den van een bedrijf of bedrijfstak. Al dus maandag algemeen secretaris drs. J. K. Bout van het Nederlands Christe lijk Werkgeversverbond (NCW) in Den Haag. Bout bepleitte een volledig vrije loon vorming als een van de wegen om tot herstel van de economische ac tiviteit te komen. Het inkomensbeleid in ons land schaadt volgens hem de concurrentie kracht en belemmert de economische activiteit en daardoor de werkgelegen heid, zo luidde zijn stelling. Het NCW wil dat minister De Koning in zijn voor eind januari aangekondigde werkgele genheidsplan aandacht schenkt aan deregulering van het inkomensbeleid en de daarmee samenhangende werk gelegenheid. Als voorloper van het afschaffen van het landelijk wettelijk minimumloon per week bepleitte Bout de invoering van het minimumuurloon. Dat is vol gens hem een absolute voorwaarde om tot herverdeling van arbeid en doeltref fende bestrijding van de jeugdwerk loosheid te komen. Deze beleidsaan- kondiging wenst het NCW zeker in De Konings plan aan te treffen. De bestaande koppeling tussen een al gemeen geldend minimumloon aan de minimum sociale uitkeringen ver dwijnt in het geval dat het minimum loon een zaak van de sociale partners wordt Volgens Bout komt de bepaling van de hoogte van het sociale minimum dan bij de overheid en de politiek te liggen, die het op beleidsmatige en poli tieke gronden vaststellen. De situatie op de arbeidsmarkt zal daar dan een rol bij gaan spelen. PARAMARIBO (ANP) De Surinaam se legerleider Desi Bouterse heeft de ambassadeur van Suriname in Neder land, Henk Herrenberg, maandag ge vraagd als informateur de mogelijkhe den voor de vorming van een nieuw kabinet te onderzoeken. De ambassa deur vroeg een dag bedenktijd en zal Bouterse vandaag op de hoogte stellen van zijn beslissing. Dit heeft het offi ciële Surinaamse persbureau SNA be kendgemaakt. Irak - Iran - Iraakse gevechtsvliegtui gen hebben maandag het Iraanse olie- laadstation op het eiland Kharg in de Perzische Golf aangevallen en gebom bardeerd alsook gasinstallaties in de Zuidiraanse stad Ahwaz. Het Iraakse opperbevel deelde dit mee. In een uit voerig legercommuniqué werd evenwel van Iraanse zijde met geen woord ge rept over de eventuele luchtaanvallen. (ADVERTENTIE) DEN HAAG (ANP) - Het CDA gaat het eigen functioneren en de politieke toe komst van de partij onderzoeken. Daartoe zijn twee werkgroepen inge steld die vermoedelijk in september hun bevindingen zullen uitbrengen. De werkgroepen interne partij organi satie en politiek perspectief staan on der leiding van respectievelijk mr. J. M. Boll (oud-CHU) en prof. dr. D. Th. Kui per (oud-ARP). Hetonderzoek naar het perspectief van het CDA is onder meer een gevolg van de teruggang in de kiezersaanhang. Het onderzoek naar het functioneren van de partij komt voor een groot deel voort uit de kritiek binnen de eigen gelede ren. Het CDA-partfjbestuur had het be sluit tot het instellen van de twee werk groepen al in november vorigjaar geno men. Elke dinsdag en woensdag hebben we verse artikelen in de aanbieding. Prei, per kilo Rundertartaar, C QQ 500g Herrenberg werd maandag door Bou terse ontvangen en is daarbij uitgeno digd 'als informateur het militair gezag van advies te dienen', aldus SNA. Het persbureau meldt dat Herrenberg is ge vraagd na te gaan 'in hoeverre de moge lijkheid aanwezig is de raad van minis ters te formeren, welke bereid zal zijn het land te helpen besturen naar de vastgestelde beleidslijnen'. Herrenberg, die vanaf half november zijn land in Den Haag vertegenwoordig de, vertrok op 19 december weer naar Paramaribo. Officieel heette het dat hij 'voor besprekingen in verband met re cente gebeurtenissen in zijn land' was teruggegaan. De regering in Paramaribo diende 9 de cember, een dag na de executie van 15 vooraanstaande Surinamers. haar ont slag in bij het militaire gezag. Tot nu toe is het militaire gezag er nog niet in ge- een nieuwe regering te vormen. Bevrijdingsraad Inderdew Sewrajsing, lid van de Bevrij dingsraad voor Suriname, heeft maan dag met zes Surinaamse organisaties overleg gepleegd over de vorming van een 'kabinet' dat het beleid van de raad moet uitvoeren. Sewrajsing deelde mee dat de zes organisaties lijsten hebben ingeleverd met namen van kandidaten voor het kabinet. De bevrijdingsraad neemt pas een beslissing over de vor ming van het kabinet als voorzitter Chin A Sen. die momenteel in de Ver enigde Staten verblijft, terug is. De zes organisaties zijn de 8-december- beweging, de stichting Democratie en Mensenrechten in Suriname, het Actie comité Suriname's Rijnmond, het Ac tiecomité Herstel Democratie, en de Solidariteitsbeweging voor Surinaam se Vrouwen. 's Lands grootste kruidenier blijft op de kleintjes letten. DEN HAAG - De overheid kan geen inkomensontwikkeling garanderen voor zelfstandige ondernemers. Ook kan zij er niet naar streven dat deze inkomens evenwijdig lopen aan die van de werknemers. Dat streven be stond wel sedert 1973, maar het is niet waar te maken. Dat zei staatssecreta ris Van Zeil (economische zaken) maandag in antwoord op kritiek uit de Tweede Kamer. Bijna alle fracties waren ontevreden over onderdelen van de zogenaamde herijkingsbrief van de bewindsman voor het midden- en kleinbedrijf. Ge steld werd dat er weliswaar een inven tarisatie was gemaakt met reorganisa tievoorstellen, maar dat een totaalvisie op deze sector van de economie ont breekt Terwijl juist daar een verlies van 80.000 arbeidsplaatsen dreigt. Van Zeil betoogde dat het algemene ka binetsbeleid op financieel- en sociaal- economisch gebied ook voor het mid den- en kleinbedrijf van toepassing is. Bepaalde zaken heeft hij willen toetsen op haalbaarheid, mede in het licht van het streven naar ombuigingen op de overheidsuitgaven. Overleg De staatssecretaris gaf toe dat het overleg met de ondernemersorganisa ties (die vorige week op een speciaal congres fel hebben geprotesteerd) niet geheel succesvol is verlopen. Maar vol gens Van Zeil is op veel punten over eenstemming bereikt. Er wordt ge werkt aan de aangekondigde lasten verlichting voor bedrijven. Zo zal bin nenkort hel wetsontwerp voor het per manent maken van de zelfstandigenaf trek worden ingediend. De ondernemer is primair verantwoor delijk. maar hij wordt niet aan zijn lot overgelaten, aldus Van Zeil. De over heid is geroepen om voorwaarden te scheppen waarbinnen die verantwoor delijkheid kan worden beleefd. De over heid doet handreikingen om het func tioneren van ondernemingen mogelijk te maken. Zij helpt met belasting- en andere voorzieningen. Toetsing ,van een gemiddeld ondeme- mersinkomen met dat van werknemers is niet mogelijk, vond de bewindsman. die een PvdA-motie op dit punt van de hand wees. Bij het maken van de rege ling om zogenaamde dubbele inkomens extra te belasten zal de positie van mee werkende partners in kleine bedrijven worden bezien, verzekerde Van Zeil. Veel kritiek was er ook op het plan de zogenoemde bedrijfsbeeindiglngsrege- ling op te heffen. Van Zeil zei dat deze maatregel in toenemende mate sociaal werkt, maar niet marktverbeterend. Voor bedrijven die worden opgeheven komen vaak nieuwe soortgelijke activi teiten in de plaats. Bij toepassing van een gebundelde werkloosheidsregeling voor dit doel zullen de kosten verdub belen. Bij motie van VVD, CDA en PvdA werd de reorganisatie van de voorlichtings- en bedrijfsadviseringsdiensten vier kant afgewezen. Daarbij speelde de fel le kritiek van de ondernemersorgani saties KNOV en NCOV een grote rol. Hoewel Van Zeil zei dat de organisa ties hun invloed zouden houden, ver wees men de zaak terug voor nieuw overleg, omdat zijn ideeen als niet vol doende duidelijk werden ervaren. Van Zeil krijgt een meerderheid van de Tweede Kamer mee voor zijn streyen om overal avondwinkels mogelijk te maken. PvdA, VVD en D'66 zijn ervoor, het CDA niet. Wel stemmen deze vier fracties in met het plan om winkels per jaar vier zon- en feestdagen open te doen zijn vanwege braderien, pasar ma- lams e d. (maximum nu twee). Directie: K. Scherphuis, W. F. de Pagter en F. van de Velde. Hoofdredactie: M. P. Dieleman en C. van der Maas. BUREAUS: Vlissingen: Walstraat 56-60,4381 EG Vlissingen, tel. (01184) 15144. Middelburg. Markt 51, 4331 LK Middelburg, tel. (01180) 27651. Goes: Grote Markt 2, 4461 AJ Goes, tel. (01100) 16140. Terneuzen: Nieuwstraat 22, 4531 CW Terneuzen, tel. (01150) 94457. Hulst: Steenstraat 6, 4561 AS Hulst, tel. (01140) 14058. Inde avonduren is de centrale redac tie bezet van zondag t/m vrijdag van af 19.00 uur: (01184) 15144 Klachten bezorging Plaatselijke kantoren, maandag t/m vrijdag van 08.00-17.00 uur. 's Zaterdags van 09.00 tot 11.30 uur. Telefoonnummers buiten kantooruren: Expeditie: (01184) 63533. Advertentie-afdeling: (01186) 1584. 's-Zaterdags (01184) 15144 van 09.00-11.30 uur. Redactie (011841-14796. Overiijdens advertenties maandag- t/m vrijdagavond van 20.30 tot 22.00 uur (01184) 15144 Zondagavond van 20.00 tot 22.00 uur. Abonnementsprijzen per kwartaal 61,20; franco per post 72,-; per maand 21,-; losse num mers 0,85 (alle bedragen inclusief 4 pet. btw.). Postrek. nr 3754316, t.n.v. PZC ab.rek. Middelburg. Advertentietarieven 117 cent per mm; minimumprijs per advertentie 17,55; ingezonden mededelingen 2 x tarief. Voor brieven bureau van dit blad 4,25 meer Volledige tarieven met contractprij zen op aanvraag. Alle advertentieprijzen exclusief 4 pet btw. Giro: 35 93 00, Uitgeverij Provincia le Zeeuwse Courant B V. Middel burg.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1983 | | pagina 3