PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Minister geeft geen volle garantie ADM Bondsraad Abva-Kabo slikt het inruilen van prijscompensatie Bedrijven u Prins Claus opgenomen in St.-Laurensziekenhuis Breda ANTWOORD OP PLAN OVERNAME DOKKEN vandaag PROBLEMEN BIJ KORTER WERKEN TRENDVOLGERS Veel wind Vanuit het westen opklaringen, later buien en mogelijk ook hagel. Middag- temperatuur ongeveer 6 graden. Aan de kust en op het IJsselmeer stormach tige wind, kracht 8, oplopend tot wind kracht 9. 226e jaargang no. 14 Dinsdag 18 januari 1983 zie pagina 14 WENEN (RTR) - Zware sneeeuw- val en storm hebben maandag in Oostenrijk voor chaotiscbe situa ties gezorgd. Delen van de provin cie Vorarlberg en berggebieden in Opper-Oostenrijk raakten geïso leerd. Toeristen en skiérs in de winter sportplaatsen Lech, Zürs en Warth moesten in hun hotels blijven om dat het vervoer vanwege de sneeuw en het gevaar van lawines tot stil stand was gekomen. In het naburi ge Tirol, waar de politie waar schuwde voor ernstig lawinege vaar. werden zondag acht personen door een sneeuwverschuiving be dolven. Zij konden worden gered. In de bergen bij Kufstein raakten 500 toeristen geïsoleerd. De sneeuw blokkeerde verscheidene alpen passen en verstoorde het wegver keer in enkele delen van het land. HILVERSUM - De Europese kam pioenschappen hardrijden op de schaats voor heren, die op 29 en 30 januari in Den Haag worden ge houden, zullen toch op radio en te levisie worden uitgezonden. Aanvankelijk had de Internationa le Schaatsunie bezwaar gemaakt tegen het bedrag van 100.000 gul den, dat de NOS en de KNSB waren overeengekomen voor de televisie uitzendingen. De ISU vond dat er minstens 125.000 gulden op tafel moest komen en verbood in dat verband ook de radio-uitzendin gen. Maar achteraf heeft men eie ren voor zijn geld gekozen en is akk- koord gegaan met het bedrag van 100.000 gulden. Zowel zaterdag 29 als zondag 30 januari zullen dus de Europese Schaatskampioenschap pen heren in Den Haag uitgebreid op radio en televisie komen AMSTERDAM (ANP) - Minister Van Aardcnne van economische zaken heeft geen volmondig „ja" gezegd op het verzoek van de gemeente Amsterdam om een garantie te geven vooi* de aankoop or het gemeentebestuur van twee van de zes dokken van de ADM voor vijftien miljoen gulden. De minister wil niet verder gaan dan een garantie van een paar miljoen. Dit verklaarde wethouder Heerma van economische zaken van de hoofdstad maandagavond op een openluchtbijeenkomst in Amsterdam na een demonstratie door de stad voor het openhouden van de scheepswerf. Amsterdam heeft zondag het aanbod aan de ADM gedaan de twee dokken te kopen. Het bedrijf krijgt dat het geld op tafel om verder te kunnen gaan. Het huurt de dokken terug van de gemeen te. Voorwaarde voor de aankoop is wel dat het rijk een garantie geeft voor eventuele verliezen die de gemeente lijdt. Amsterdam, dat voor het open houden van de ADM ver zijn nek heeft kolen De meeste fracties van provinciale sta ten zijn voor de ombouw van de twee conventionele elektriciteitscentrales bij Borssele tot kolencentrale. Bij die positieve opstelling spelen de werkge legenheid en de toekomstmogelijkhe den van de PZEM een grote rol. PAGINA 3 garanties Volgens staatssecretaris Van Zeil (eco nomische zaken) kan de overheid geen inkomensontwikkeling garanderen voor zelfstandige ondernemers. Ook meent de bewindsman dat de overheid er niet naar kan streven dat deze inko mens evenwijdig lopen aan die van de werknemers. verzoening De Camp Davld-akkoorden hoeven een verzoening tussen Egypte en de Palestijnse bevrijdingsorganisatie (PLO) niet in de weg te staan. Volgens PLO-Ieider Arafat zou Egypte wel het Palestijnse recht op zelfbeschikking en op een staat moeten bekrachtigen, en uitspreken dat de PLO de wettige vertegenwoordigster van de Palestij- uitgestoken zal geen genoegen nemen met het antwoord van de minister, al dus wethouder Heerma. Hij voegde er aan toe dat hij de minister dit nog maandagavond zou laten weten. Een woordvoerder van het ministerie van economische zaken bevestigde dat de regering slechts bereid is gedeelte lijk garant te staan. Hij kon niet zeggen aan welk bedrag wordt gedacht. De re gering is niet met Amsterdam eens, al dus de woordvoerder, dat de rijksover heid het gehele risico moet dragen, maar hij verwachtte dat vandaag tus sen rijk en gemeente over deze kwestie wordt verder gepraat. PvdA-kamerlid Van der Hek verklaar de maandagavond te zullen vasthou den aan de wens van zijn fractie om vandaag in de tweede kamer een spoeddebat te houden over de ADM. De PvdA wil een motie indienen waarin van de regering wordt gevraagd als nog op het „dokken-voorstel" van de gemeente Amsterdam in te gaan. Boe Wethouder Heerma. die zich de afgelo pen weken en dagen persoonlijk zeer heeft ingespannen voor het openhou den van de ADM, werd door de meer dan duizend aanwezigen op het Jonan Daniël Meijerplein met gejuich begroet. Toen hij evenwel het antwoord van mi nister Van Aardenne op het Amster damse verzoek bekendmaakte, klonk er een luid boe-geroep. Ook andere sprekers, Gijs Honing van de Industriebond FNV, Joop Stout, on- dememingsraadslid ADM. Rob Coenen van de Dienstenbond FNV en Willem van den Berg van het werkgelegen- heidscomité hekelden de houding van de minister van economische zaken en lieten weten daar verzet tegen te zullen bieden. In de demonstratie, die vertrok van het Beursplein, liepen veertien leden van colleges van b en w van Amsterdam en omliggende gemeenten mee. prijscompensatie (2,06 pet) gebruikt zal worden voor een arbeidstijdverkorting van 40 uur per jaar en dat per 1 januari 1984 de arbeidsduur verder zal worden bekort tot een werkweek van 36 uur. Ook heeft het personeel ingestemd met het opschorten van de jaarlijkse bonus van 7.7 procent van het salaris over 1982, 1983 en 1984. Voor 1982 levert dit een bedrag op van 4.5 miljoen en voor 1983 en 1984 samen een bedrag van 7 miljoen. De werknemers zijn verder akkoord ge gaan met de afslanking met 220 tot 1100 personeelsleden, plus minstens 36 leer lingen, per 1 oktober 1983. AMSTERDAM - Enkele deelnemers aan de demonstratieve optocht door het cen trum van de hoofdstad voor het openhouden van de ADM scheepswerven. Akkoord Het personeel van de ADM is maandag morgen in overgrote meerderheid ak koord gegaan met de voorstellen die on- dermeingsraad en vakbonden dit week einde aan de directie van de ADM heb ben gedaan. Dit betekent dat dit jaar de LANGDURIGER BEHANDELING NODIG Wethouder Heerma BREDA - Prins Claus is gisteren van uit de Bazelse universiteitskliniek naar Breda gereisd, waar hij in het Sint-Laurensziekenhuis werd opgeno men. De genezing van de prins, die lijdt aan klachten van depressieve aard, maakt een langdurige klinische behan deling nodig. De Bredase zenuwarts L. Flamand is afgelopen zondag ge vraagd de behandeling van prins Claus over te nemen. Dr. Flamand kon gisteravond nog niet meedelen hoe lang de prins in Breda behandeld zal worden. Wel moet eerder in termen van maanden dan van weken worden gedacht, zo meent hij. De prins heeft zelf aangedrongen op eerv verdere behandeling in Nederland. Op advies van prof S Nijdam-die de prins tot nu toe behandelde - koos de prins voor het Bredase ziekenhuis. Voor prins Claus zal een volledig paviljoen worden vrijgemaakt. Het Smt Laurensziekenhuis staat aan de rand van Breda en biedt plaats aan zo'n 400 patiënten. Het Brabantse zie kenhuis staat niet bekend om een uit gesproken specialisatie. Volgens een woordvoerder van de Rijksvoorlichtingsdienst kunnen de privacy en de veiligheid van de prins in Breda beter worden gewaarborgd. Zenuwarts dr. L. Flamand heeft op ver zoek van prof. Nijdam de behandeling van prins Claus overgenomen. „Meer artsen zullen er niet worden ingescha keld". een privé-kamer voor hem inge richt. maar verder zijn er geen belang rijke organisatorische maatregelen ge nomen". zei dr. Flamand gisteravond. Dat het Sint Laurensziekenhuis voor de verdere behandeling van de prins is gekozen, kwam ook voor dr. Flamand als een verrassing. Het herstel van prins Claus verloopt veel langzamer dan aanvankelijk, ook door prof. Nij dam, was verwacht. bijenkorf De Dienstenbond-CNV meent dat een reorganisatie van het Bijenkorf-con cern 'onontkoombaar' is. maar dat een dergelijke ingreep niet meer dan 1500 banen mag kosten. Het McKinsey- plan (mogelijk 4000 ontslagen) is voor de bond 'onaanvaardbaar'. Het CNV is ook voorstander van de verkoop van een aantal KBB-dochters voor een ac ceptabele prijs. PAGINA 11 plannen Bondscoach Kees Rijvers heeft zijn plannen met het oog op het EK-duel tegen Spanje gewijzigd. Door het grote aantal afzeggingen is het geplande oe fenduel in Zuid-Europa geschrapt. Er is nu een extra bijeenkomst van Ne derlands-elftalspelers in Zeist vastge steld PAGINA 12 ontbijttelevisie De eerste Europese 'ontbijttelevisie' uitzending heeft veel reacties los ge maakt. Bij de AVRO, die het program ma van de BBC overnam, stonden de telefoons op een bepaald moment 'roodgloeiend'. Zowel de VARA als de AVRO willen in Nederland met een dergelijk programma experimenteren Nieuws uit Zeeland: 2,5, en 7. Binnen- en buitenland: 3,4 en 9. Sport: 11. Radio en televisie: 12. Financiën: 13. UTRECHT - De bondsraad van de FNV-ambtenarenbonden Abva-Kabo heeft maandagmiddag in Utrecht eie ren voor zijn geld gekozen en inge stemd met het voorstel van minister Rietkerk (binnenlandse zaken), dat neerkomt op drie roostervrije dagen en vijfduizend nieuwe arbeidsplaat sen in ruil voor de prijscompensatie. Het akkoord werd niet met gejuich be groet. want de bonden hadden om vier roostervrije dagen gevraagd. Het bondsbestuur maakte de raad echter duidelijk dat betere onderhandelings resultaten er met in zaten. Bovendien bleek tijdens de vergadering dat de ac tiebereidheid onder de Abva-Kabo-le- den, een enkele afdeling als Amsterdam uitgezonderd, niet groot was. Zo werd het onderhandelingsresultaat, dat in menige motie als „magertjes" was omschreven, toch nog met een ver rassend grote meerderheid van ruim tachtig procent van de stemmen aan vaard. zij het onder een aantal voor waarden. Zo stelt het bondsbestuur dat de drie roostervrije dagen niet van dienstwege mogen worden aangewezen. De vrije beschikbaarheid over de drie dagen mag een toekomstige omzetting in een kortere werkweek niet in de weg staan. Verder vindt het bondsbestuur dat de door Rietkerk beschikbaar gestelde 315 miljoen gulden op een overzichtelijke manier moeten worden toegewezen aan de sectoren die daarvoor in aanmerking komen. Het geld moet op een contro leerbare wijze worden gebruikt voor uitbreiding van arbeidsplaatsen. Dit al les zal decentraal moeten worden uitge werkt en vereist een nabeschouwing in juli. ten slotte, moet opnieuw inzet van delijk zijn dat de prijscompensatie van het najaar van 1983 onderhandelingen worden, zo stelt het juli gehandhaafd blijft, dan zijn alsnog Een eventuele prijscompensatie per 1 bondsbestuur. Zou in april nog niet dui- acties te verwachten. UTRECHT - Voorzitter Jaap van der Scheur t rechts i van de Abva-Kabo-bondsraad tijdens de vergadering Van de ongeveer 6.400 banen die ge schapen zouden worden als de trend- volgende sector drie dagen per jaar korter zou gaan werken kunnen er niet meer dan 3.830 worden bezet. Minister De Koning van sociale zaken en werk gelegenheid heeft dat de werkgevers en werknemers uit de rendvolgende sector (welzijn, gezondheidszorg, spoorwegen) maandag meegedeeld in een tweede gesprek over de arbeids voorwaarden voor dit jaar. De minister heeft ongeveer 187 miljoen gulden beschikbaar voor herverdeling van werk onder de trendvolgers. Dat is het grootste deel van de 315 miljoen gul den waarover de minister Rietkerk van binnenlandse zaken en de bonden van overheidspersoneel en trendvolgers het op 5 januari eens werden. Wat er nu verder gaat gebeuren zal moeten worden uitgemaakt tijdens de cao-onderhandelingen. Mogelijk is in een aantal sectoren het probleem op te lossen door verhoging van de arbeids- produktiviteit, maar bestuurder K. Hofman van de christelijke bond CFO liet maandag na afloop van het overleg weten dat dit in de gezondheidszorg haast niet meer kan Zowel bij werkgevers- als van werkne merszijde was te horen dat het resul taat te mager was. De cao-onderhande lingen worden met zorg tegemoet ge zien en gevreesd wordt dat als de drie extra vrije dagen niet kunnen worden opgevangen door verhoging van de ar- beidsproduktiviteit een verslechtering van het voorzieningenniveau zal bete kenen, hetzij kwalitatief, hetzij kwanti tatief. Kater voor ADM TTet is een hard gelag voor Xide dertienhonderd werk- nemers van de ADM-werf en hun gezinnen op de valreep te vernemen, dat het van zoveel solidariteit getuigende reddingsplan van de gemeente Amsterdam geen ge nade vindt m de ogen van minister Gijs van Aardenne. Voor de tweede maal binnen enkele weken bezorgt hij Am sterdam een levensgrote kater. Dank zij inspanningen van provincie, gemeente en bedrijfsleven en niet in de laatste plaats directie en personeel van de be dreigde werf zelf. heeft het er dit week end even naar uitgezien dat de ADM een adempauze van twee jaar zou wor den gegund. Nodig was nog slechts een garantie van de minister van economi sche zaken die verband hield met de aankoop van twee ADM-dokken door de gemeente Amsterdam voor vijftien miljoen gulden. De garantie betrof het verlies, dat Amsterdam eventueel zou lijden op de verkoop van de dokken, als de ADM-werf het uiteindelijk toch niet zou redden. Minister Van Aardenne weigerde gisteren de volledige garantie te geven, waardoor de directie van het bedrijf genoodzaakt zal zijn haar voor nemen uit te voeren om uitstel van be talingen aan te vragen. Consequentie daarvan is een vergaande ontmante ling van deze Amsterdamse reparatie- werf en ontslag voor vele honderden werknemers In tegenstelling tot tal van deskundigen, die wel degelijk een redelijk tot goed toekomstperspectief zien voor een enigszins afgeslankte ADM-reparatiewerf in het Amsterdam se, heeft minister Van Aardenne kenne lijk onvoldoende vertrouwen in de mo gelijkheden van de werf. Het is in-triest te moeten constateren, dat redding van de werf èn een belangrijk stuk werkge legenheid niet mogelijk is vanwege het uitblijven van een op zichzelf vrij onno zele garantieregeling, die alleen de overheid kan geven. Het is zo langzamerhand een bekend verhaal in Nederland: meer dan enige andere tak van industrie lijden de scheeps-en reparatiewerven onder de economische malaise. De bestellingen voor nieuwe schepen zijn dramatisch teruggelopen, mede ook omdat goedko pe landen als Taiwan, Korea en Japan een flink deel van de markt hebben ver overd. In de sector van de scheepsrepa- ratie is het al niet veel beter. Daar is nauwelijks nog een droge boterham te verdienen. Toch hebben onafhankelij ke onderzoeken uitgewezen, dat in de regio Amsterdam plaats is voor een re paratiewed". zij het niet van dezelfde grootte als de ADM thans. Maar, zo is het oordeel van deskundigen, een afge slankte ADM -1100 arbeidsplaatsen in plaats van ruim 1.300 - moet het zeker kunnen redden. Het onder druk van de omstandigheden tot stand gekomen reddingsplan leek dan ook een oplos sing voor vele problemen. Voor behoud van werkgelegenheid zijn in de afgelo pen jaren al vele honderden miljoenen guldens naar zieke takken van indu strie gevloeid. Het is juist dat de moge lijkheden en financiële middelen van de overheid op een gegeven moment zijn uitgeput, maar minister Van Aardenne moet wel heel erg sterke argumenten hebben om de ADM af te wijzen. Gezien de inspanningen die anderen hebben gedaan, werd van de minister èn van de staatskas slechts een flinke fooi ge vraagd. Die fooi kon er niet af. Onbegrij pelijk van een minister, die - zelf uit het bedrijfsleven afkomstig - de economi sche belangen van ons land wil dienen. PvdA glijdt uit De Partij van de Arbeid is voor een 'eerlijke, zakelijke oppositie', heeft oppositieleider Joop den Uyl afgelopen weekend op de partijraadsvergadering verklaard. Woorden, die de sociaal-de mocraat en parlementariër Den Uyl tot eer strekken. Helaas hebben veel van zijn partijgenoten andere denkbeelden over het functioneren van de parlemen taire democratie. Tegen de zin van het partijbestuur drukte de partijraad een voorstel door. waarin wordt aangedron gen op een onderzoek naar „de vormen, mogelijkheden en perspectieven voor burgerlijke en bestuurlijke ongehoor zaamheid en maatschappelijke actie van verzet." Met een motie steunde de partijraad het Haagse ziekenfonds Azi- vo. dat weigert de verplichte bijdrage van een rijksdaalder voor medicijn ver strekking te innen. De Partij van de Ar beid beweegt zich op glad ijs als zij nog maar de gedachte heeft burgerlijke on gehoorzaamheid als middel van opposi- tievoeren te willen overwegen. Met het begrip parlementaire democratie valt niet te marchanderen. Het is een heillo ze weg. waarvan het begin wordt ge markeerd door rijksdaalders van het ziekenfonds, maar waarvan het einde onherroepelijk chaos en anarchie is. Oppositievoeren is een groot goed in een parlementaire democratie. Onder het mom van oppositie grijpen naar het anti-democratische middel van burger lijke ongehoorzaamheid, is de dood steek voor (ie parlementaire democra tie. Juist de socialisten, die op zoveel plaatsen in de wereld pal hebben ge staan voor dc waarden en verworvenhe den van de democratie, behoren dat te weten. Dim Europees sociaal fonds - Nederland krijgt 65.000 gulden uit het Europese sociale fonds. Dat geld is bestemd voor bestrijding van de jeugdwerkloosheid in ons land. Voorts krijgt Nederland uit dit fonds ruim 2,11 miljoen gulden uit gekeerd voor het financieren van werk gelegenheid in de meest achtergeble ven regio's. Dat is maandag in Brussel bekendgemaakt door de EG-commis- sie. Het gaat hierbij om de laatste uitke ringen uit het fonds van 1982.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1983 | | pagina 1