sport jax verbaasd ver instelling Go Ahead Eagles Barry Hughes: geen sprake van compefitievervalsing FINANCIËLE STROP ¥001 WfLLEÜII Anderlechtkeeper kroop woedend door gat in net 17 JANUAR11983 DEVENTER - Het geloof in eigen kunnen moet bij Go Ahead Eagles wel erg diep zijn weggezakt. Waar de Deventer ploeg in het verleden een tegen stander als Ajax tot de tanden toe gewapend te gemoet placht te treden, manifesteerde zij zich za terdagavond als een ade laar zonder klauwen die zich willoos liet slachtof feren (0-2). team van Bob Maaskant schoot met alleen kwalitatief schromelijk te- tort, het miste ook de durf om Ajax het even zuur te maken. De Amsterdam- teers werden tot hun eigen verbazing, soals trainer Aad de Mos later ronduit Kkende, geen strobreed in de weg ge- Ni Zo lust Ajax er nog wel een paar. Bet landskampioenschap is dan nog Sechts een kwestie van tijd. Jet publiek was weer eens de grote ver- Sezer, temeer nog omdat Ajax er ook peen enkele boodschap aan had. Na het Belle openingsdoelpunt, dat al na vier ninuten tot stand kwam, controleerde de koploper van de eredivisie de wed- Krijd. En na de tweede Amsterdamse treffer, op slag van rust, wenste Ajax Ech in de tweede helft helemaal niet meer overmatig in te spannen. De opge spaarde energie kan nog van pas ko nten tegen mentaal en technisch beter geoutilleerde tegenstanders dan Go Ahead Eagles. Kalf fit En dan te bedenken dat Ajax er vooraf toch niet helemaal gerust op was. Lerby en Cruy ff begonnen half fit aan het duel en Schoenaker en Kieft waren de halve •eek ziek geweest De Mos kon derhal ve alleen maar concluderen dat het tonderd procent was meegevallen. „Ik had op meer weerstand gerekend, maar te eerste goal bracht de nodige rust". .Voor ons was die vroege achterstand utuurlijk een slechte zaak", onder kende Bob Maaskant. „Maar dat neemt weg dat wij het Ajax wel erg ge makkelijk hebben gemaakt. Het was allemaal te lauw en bovendien moet je de kansjes die je krijgt wel benutten". De Eagles-trainer doelde daarmee op de opvolger van Kees van Kooten, Mi ke Small, die in kansrijke positie twee keer op Ajax-doelman Piet Schrijvers strandde. De donker getinte Engelse spits hoefde cchzelf echter niets te verwijten. Met fat meer geluk en by een wat minder terte doelman dan Schrijvers had Small zjjn debuut ongetwijfeld wel met «n heffer bekroond. Dat hij nu met worde deed aan zijn totaal-prestatie niets af, zoals ook Maaskant oordeelde. Nettemin moest Small in de persoonlij ks duels nog we! eens zyn meerdere er kennen in de fel tackelende Edo Ophof te bij Ajax als voorstopper fungeerde eplaats van de gepasseerde Frank Rij kaard. Dat betekende dat Keje Mole naar weer eens als rechtsachter mocht opdraven zette zijn optreden extra er bij door het tweede Ajax-doel- voor zijn rekening te nemen. De grondlegger daarvan was echter Johan Cruijff, die subtiel wraak nam voor de manier waarop een schitterende actie van hem was onderbroken. Hij werd misleid door een roepende Hans Vos- tamp en leverde de bal prompt bij de hgles-middenvelder in. Arbiter Wee- ink aarzelde geen moment en kende Aju een vrije schop toe. De Deventer vptlers concentreerden zich vervol- tras massaal op de naast Cruijff gepos- Kwde Lerby, waarna het fenomeen de bi met een simpele hakbeweging voor k Toeten van Molenaar legde, die het Aiste gat vond in het van verbazing uiteenvallende muurtje. Vrijheid die door een deel van de Eagles-aan- hang wel voor olifant werd uitgemaakt, maar zich daardoor niet van zijn stuk liet brengen. Desondanks was hij vlak voor tijd kansloos bij een snoeihard schot van Ton Witbaard. Maar zelfs dat succesje was Eagles niet vergund. De bal schroeide slechts de kruising. Johan Cruijff springt hoger dan de verdedigers van Go Ahead Eagles. UTRECHT - De grootste opluchting voor Barry Hughes was, na de con frontatie tussen zijn huidige (Spar ta) en toekomstige (FC Utrecht) werkgever, dat de uitslag korte met ten maakte met het woord „competi tie-vervalsing". „Voor de wed strijd", vertelde de Welshman, die zijn collega Han Berger met 3-0 ver sloeg, „heb ik al beweerd dat er van handjeklap geen sprake zou zijn. Dc twijfelaars zullen nu gelukkig ook overtuigd zijn". Driemaal veerde de 44-jarige trainer op van de bank. die het volgende sei zoen tenminste eenmaal in beslag wordt genomen door de dan FC Gro ningen trainende Han Berger „Ge zien het aantal mogelijkheden had het wel zes- of zeven-nul kunnen wor den". meende Hughes, wiens ploeg in de eerste wedstrijd van het seizoen FC Utrecht ook op Spangen onder de duim hield „Ik heb respect voor mijn team", al dus Hughes, „want hoe jc het ook wendt of keert: ook voor deze jonge knapen kreeg deze wedstrijd meer betekenis. Ons stadion leek donder dag wel een studio, de pers liep af en aan. Ik heb de jongens ingepeperd dat juist nu een professionele instel ling meer dan noodzakelijk was. Ze hebben me gelukkig niet in de steek gelaten, want er werd gediscipli neerd en vanuit een prima organisa tie gevoetbald". De overmacht van Spartanen was na rust zo groot, dat Hughes niet over dreef door van „eenrichtingsver keer" te spreken. .Jk wist. dat Utrecht snel geneigd is achterin zon der rugdekking te spelen, maar ik vind dat de ploeg dat vanmiddag veel te snel deed Na een achterstand gaat FC Utrecht domme dingen doen, ze nemen te veel risico's en ra ken in panier. Zeker toen Herman Verrips geblesseerd raakte en Utrecht even met tien man moest spelen, werd dat weinig professioneel opgelost. Door de snelheid van Leng- keek en van Meijer hebben we dat prima uitgebuit". Barry Hughes maakte dus onbewust een analyse van de tekortkomingen bij zijn toekomstige ploeg, hoewel hij opmerkte dat FC Utrecht, hem ..nog niet veel interesseerde". Hughes „Dat is Bergers pakkie-an, zeker van daag had ik niets te maken met FC Utrecht". De Britse grappenmaker onthield zich van commentaar toen hem werd gezegd dat Spana deze middag rijper oogde dan FC Utrecht. „Helaas heb ik al voor Utrecht gete kend", grijnsde Hughes. FC Utrecht werd. naarmate de tijd verstreek, hoe langer hoe meer een stel springende kikkers, waar Hug hes (nog) schaterend om lachte De thuisclub, die dit seizoen thuis alleen twee punten aan PSV afgaf, kwam na rust nauwelijks aan de bal. Sparta kon slechts verweten worden slordig met de kansen om te springen Bij wat meer accuratesse had de neder laag van Utrecht dramatische vor men aangenomen De naar Gronin gen vertrekkende Utrechtse trainer Han Berger kon geen enkel excuus voor zijn manschappen aanvoeren. Rietveld en Wouters waren geschorst en Tervoort geblesseerd, maar Mon ster was weer terug en speelde met een dik omzwachtelde knie zijn eer ste competitiewedstrijd na zijn me niscusoperatie Wat overbleef en in het veld stond noemde Berger een \ierde klasse amateurclub in een oe fenwedstrijd tegen Sparta. ..Ik heb nooit spelers afgevallen in het open baar." zei Berger. ,,in deze wedstrijd hebben ze me in mijn hemd gezet Schande." FC Utrecht had tijdens de winter stop nochtans goed getraind. Er was zelfs een trainingskamp opgericht in Portugal. Sparta had concentra tie en inspiratie gevonden in de uit gebreide voorpubliciteit, die dit middenmoot-treffen met veel senti menten omgaf. Het was net of de Utrechters de winterslaap nog in hun ogen hadden, terwijl de Rotter dammers elke week doorgevoetbald hadden. Ze hadden alleen het voor dcel van de inhaalwedstrijd tegen Willem IL Sparta won meer dan twee-derde van de persoonlijke duels en bad op alle plekken ook snellere spelers staan. Alleen de hardheid was gelijk verdeeld. Ordinair De rust werd bereikt met 0-0. De eindstand had daar ai op het bord kunnen staan. Heale. Blind en Van den Berg misten opgelegde kansen. Andriessen en Du Chatinier zagen de gele kaart van Van Swieten. die alert reagerend de wedstrijd op het randje van een ordinaire schopparty liet ba lanceren. Hij hield, vele malen door het publiek uitgescholden, de rode kaart in zijn zak. Du Chatinier had die mazzel. Hij kwam ervoor in aan merking In de slotfase sloeg Van Gaal De Kruyk in het gezicht, nadat de invaller wilde scoren door de bal dwars door Formannoy heen te trap pen. Na rust stelde Sparta orde op zaken. Van den Berg kopte raak, Heale be nutte een strafschop en Van Tigge- len bekroonde een solo langs de hele Utrechtse verdediging. Met Van Ede nog voor zich wilde Van Tiggelen In schieten. Hij trapte finaal over de bal heen. Iedereen werd erdoor ver rast. Ook Van Ede. Van Tiggelen kon doorlopen en het gekste doelpunt uit zijn loopbaan maken. Heale en Lengkeek misten nog voor een leeg doel. een schot van Meyer werd door Du Chatinier van de lijn getrapt. Sparta kon zich dat permite ren. Europees voetbal kwam een beetje dichterbij. Voor Utrecht, dat drie keer aan het UEFA-bekertoer- nooi deelnam, is dat voorlopig ver weg. Van de piepkleine selectie wordt nu ook Du Chatinier geschorst voor drie gele kaarten. Barry Hughes geconcentreerd op de bank Wim Kieft van Ajax aan de bal tegen de Eagles. Jesper Olsen tweede van links i probeert zijn ploegmakker af te schermen TILBURG - Willem II had zaterdag avond alle reden om de derby tegen PSV niet te laten doorgaan. Niet alleen was de grasmat in Tilburg door de overvloedige regenval van de laatste dagen nauwelijks bespeelbaar, boven dien hield de zaterdagavond nog altijd neergutsende regen vele duizenden toeschouwers thuis. Willem II had de wedstrijd tegen PSV op 12.000 toe schouwers begroot; er kwamen er uit eindelijk nog geen 6000. Een fors ver lies derhalve, dat het nog altijd door schuldeisers achtervolgde Willem II echter wel moest incasseren om aan het eind van de maand de spelerssala rissen weer uit te kunnen betalen. Al leen daarom moest die wedstrijd wel doorgaan. Een afgelasting had bij Wil lem II geen onmiddellijke inkomsten opgeleverd, waardoor nog verder op de bescheiden financiële reserves inge teerd had moeten worden. Voorzitter Groels: „We hebben er nog even serieus aan gedacht de wedstrijd tot zondagmiddag uit te stellen, maar de weersvoorspelling was van dien aard dat dat weinig zin zou hebben gehad" Oefenmeester Brouwer was er evenmin Cruijff stond ook aan de basis van de «rate treffer. Hij slingerde zich op on navolgbare wijze langs een serie tegen- «tanders, waarna hij Lerby in de gele- lenheid stelde onberispelijk af te ron den, In de tweede helft vond Cruijffken- k dat hij zijn plicht had gedaan en te hij nadrukkelijk op zijn lauwe- !en. Zoals heel Ajax het toen wel geloof de De Eagles verwierven daardoor ook «n optisch overwicht, maar waren met j» staat er iets positiefs mee te doen. net bleef een gezapige vertoning. Zo er ach al mogelijkheden voor deden stuit- 'en de Deventenaren op Piet Schrijvers BRUSSEL-Opdeeerstespeeldag in het nieuwe jaar hebben zich geen spectaculaire wijzigingen voorge daan aan de top van de Belgische eerste divisie. Koplopers Standard en Anderlecht wonnen. Club Brugge deed hetzelfde en bleef op één punt. Alleen Waterschei moest afhaken door een nederlaag bij RWDM. In een matte wedstrijd behaalde Standard een logische overwinning op hekkesluiter Tongeren: 3-1. Door doelpunten van Gerets en Vanders- missen (2) liep Standard naar 3-0, voordat Bogaerts in de slotfase wat tegendeed Bij de Luikse club speel de Tahamata wisselvallig en Haan goed. Anderlecht. dat vorige week door Winterslag in het bekertoernooi uit geschakeld werd, moest zaterdag avond opnieuw naar de 'vieze man nen' en miste Coeck. Hofkens en Pe- rusovic door blessures. Op een lood zwaar veld kwamen beide elftallen pas in de tweede helft los Door De Groote en Lozano liep Anderlecht naar 0-2 uit. Zeven minuten voor het einde barst te het tumult pas goed los. Lindsted (ex-FC Twente) halveerde de achter stand uit een onmogelijke hoek. Op de achterlijn staande depondeerde. hij de bal in het net. Meer dan ver moedelijk door een gat in het zijnet. De arbiter was dat ontgaan en keur de de treffer goed. Tot woede van geheel Anderlecht. Doelman Muna- ron ging zelfs zover, dat hij door het gat kroop om de scheidsrechter er op te attenderen dat er wel degelijk sprake was van zwendel. De fluitist bleef onvermurwbaar, waarna nog zeven hectische minuten volgden, waarin De Groote wegens natrap pen van het veld werd gestuurd. Met tien man hield Anderlecht de winst vast: 1-2. Club Brugge beroofde thuisclub Wa- regem in een aantrekkelijke wed strijd van beide punten: 2-3 Onder aanvallende impulsen van Jan Ceu- lemans nam Brugge een voorsprong van 2-0 door Wellens en Soerensen. Nog voor de rust bracht Delcrois het verschil terug tot een doelpunt. Na de hervatting liep Club opnieuw uit door een fel aangevochten doelpunt van Ceulemans (al of niet buitenspel) in de 66e minuut. Amper twee minu ten later bracht Desmet via de straf schop de aansluiting weer tot stand: 2-3. De wedstrijd bleef boelend tot het einde met de meeste mogelijkhe den voor Club Brugge. Waterschei kon tegen RWDM zijn hoge positie op de ranglijst geen mo ment waarmaken. Voor dc thuis ploeg scoorde Tychosen en Bouw meester (ex-Amsterdam). Beerschot liet Lokeren verrassend struikelen. Door Van Poucke en de Pool Gzil nam Beerschot stevig de leiding, voordat René van der Gijp voor Lo keren tegenscoorde. In de twejede helft besliste Van Poucke de wed strijd met zijn tweede treffer: 1-3. In het duel tussen Lierse en Seraing scoorde oud-Spartaan David Loggie het openingsdoelpunt voor de thuis club Jan Boskamp kwam ook in het nieuws. Hy liep de Pefuaan Oblltas zodanig te treiteren, dat de Zuidame rikaan voor de ogen van de arbiter de Rotterdammer omver kegelde en het veld onvrijwillig moest verlaten Lierse won overigens met 3-1 Lokeren-Beerschot 1-3, Ant.werp-Gent 5- 1: FC Luik Beveren 1-1 Cerkel Brugge- Kortrijk 1-0. RWDM-Watcrschet 2-0: Wa regem-Club Brugge 2-3. Wtnterslag-An- derlecht 1-2 Standard-Tongeren 3-1 Lierse-Seraing 3-1 Stand aan de kop na 18 wedstryden 1 Standard. Anderlecht 25 punten, 3 Club Brugge 24.4 Antwerp. Waterschei 22; 6 Lo keren 21. gelukkig mee dat de wedstrijd onder die matige weersomstandigheden toch doorgang moest vinden: „Normaal ge sproken is PSV na Ajax de tweede grote publiekstrekker en staat Feyenoord op de derde plaats. Nu we alle dne deze ploegen al op bezoek hebben gehad zijn er in de rest van het seizoen nauwelijks nog financiële klappers te maken. Het slechte weer is er de oorzaak van dat Willem II tienduizenden guldens heeft verspeeld. Dat is voor een club, die op elke cent moet letten natuurlijk een for se teleurstelling, zoals ik er op het spor tieve vlak moeite mee heb dat Willem n tegen een echt niet beter PSV onderuit ls gegaan". Moddervlakte Op de Tilburgse moddervlakte had PSV vreselijk veel moeite om tegen Wil lem n op de been te blijven. De Eindho- venaren konden geen enkele lijn in hun spel aanbrengen en speelden boven dien erg slordig. Dat de Eindhovenaren al snel in de wedstrijd op een 1-0 voor sprong kwamen (achtste minuut) was dan ook geen gevolg van eigen superio riteit. maar van een weifeling in de Til burgse defensie Doelman Verkerk was donderdag tijdens de training gebles seerd geraakt, maakte zaterdagavond nog wel de warming-up mee. maar moest zich op het allerlaatste moment toch laten vervangen door reserve-doel man Van der Meiden Gevolg hiervan was een wat overgeconcentreerde hou ding van de Willem li-verdedigers, die later dan Koolhof reageerden op een door Lokhoff diep gespeelde bal: 0-1. Dezelfde Lokhoff die na een kwartier ook nog eens tegen de lat schoot (het zelfde gebeurde Brandts vlak voor tijd). Meer stond Willem II PSV echter niet toe. Nelcmans en Van der Ven dirigeer den de Tilburgers massaal naar voren. Zodanig zelfs dat Doesburg nauwe lijks een minuut rust werd gegund. On danks het vaak paniekerige voetbal van de PSV-defensie had Willem II toch niet minder dan tien corners no dig om uiteindelijk de gelijkmaker langs Doesburg te werken. Die tiende corner, scherp voorgetrokken door Ne lemans. caramboleerde via Huv- brechts en Wiidschut over de doellijn: 1-1. Libregts: „Met iets meer inzicht had PSV een duidelijke grip op de wed strijd kunnen krijgen. We stonden met 1-0 voor, er was totaal geen pressie van Willem II en toch laat je je onnodig in dc hoek drukken. PSV had na die eerste treffer simpelweg door moeten gaan. Dan had de ploeg nooit tot dit soort paniek-voetbal behoeven te komen". komen vrijstaand een corner van Tho- resen in kon koppen. Maar zelfs die tweede treffer gaf PSV nauwelijks enig zelfvertrouwen. De Eindhovenaren - mogelijk ook enigszins afgeschrikt door het vrij forse spel van Willem n - lieten zich dan ook in de tweede helft volledig onder de voet lopen. Dat de Tilburgers desondanks geen wijziging in die 1-2 achterstand konden aanbrengen, on derstreepte nog eens nadrukkelijk de machteloosheid van de voorste lijn. Tilburg-trainer Jan Brouwer „Er is in derdaad keihard gewerkt, maar op de beslissende momenten hebben we het laten liggen. Kijk. als je in een half uur tyd tien corners krijgt te nemen en slechts één daarvan benut, ik weet niet of je dan nog kunt stellen dat je op een ongelukkige manier hebt verloren". afgeschrikt Die tweede PSV-treffer kwam in de 33e minuut, vijf minuten na de gelykmaker van Willem n. toen de 18-jarige Van de Bogaard (debutant en vervanger van de geblesseerde René van de Kerkhof) vol- PARIJS - De Ronde van Spanje wordt voor het eerst sinds vele jaren sterk be zet, Naast wereldkampioen Giuseppe Saronni zal Tour de France-winnaar Bernard Hinault aan de 'Vuelta' deelne men De Fransman won de Spaanse ronde bij zijn eerste en enige start in 1978 met grote overmacht. Hinault ver trekt in april niet in de eerste Ronde van de Verenigde Staten, die van 8 tot 10 april rond Washington wordt gehou den. Een dreigende schorsing heeft hem weerhouden van de oversteek Op 10 april wordt namelijk de klassieker Pa- rijs-Roubaix verreden. Als een van de veertig A-renners ls hij verplicht die wedstrijd te rijden.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1983 | | pagina 9