ML FNV ontevreden over inzetten van werklozen bij Miniatuur Walcheren Opvarenden van Grieks schip 'deserteerden' Weekeinde vol vernielingen in binnenstad van Vlissingen almanak Vakanties volgend schooljaar VOGELS ONDER DE OLIE BRAND LEGT WONING IN GROEDE IN DE AS POLITIE VERRICHT AANHOUDINGEN LIJSTER NEGEERT WINTER Kabinet: werklozen inschakelen bij dijkwerken "DE GEMEENTE MIDDELBURG MOET BIJSPRINGEN' PZC/provincie TWEETAL WILDE BESLIST NIET NAAR IRAN TERNEUZEN - Twee bemanningsleden van de Griekse bulkcarrier 'Epta Veli' zijn zondag in Temeuzen 'gedeserteerd' en naar hun vaderland vertrokken. Het schip lichtte zondagmiddag de ankers en vertrok zonder hen van Temeuzen naar Iran met een lading kunstmest. De vrij strenge Griekse wetgeving bestempelt het vroegtijdige vertrek van de twee Grieken als 'desertie'. De Griekse autoriteiten hebben zondag dan ook de zeemansboekjes van de bootsman en de matroos ingetrokken. Het tweetal staat een 'straf te wachten van tussen zes maanden en twee jaar, waarin ze hun vak niet meer kunnen uitoefenen. GROEDE - Een uitslaande brand heeft zaterdagmid- ter". Het nablussen duurde tot halfvier. De woonkamer dag een groot gedeelte van de woning van E. A. aan de en de gang brandde geheel uit. De slaapkamers boven en Kruisdijk te Groede verwoest. De brand ontstond om- de keuken liepen brandschade op. De oorzaak van de streeks twee uur zaterdagmiddag. Bewoner A. had juist brand is volgens het onderzoek van de technische re- zijn huis verlaten. cherche pyrofore verbranding. Een gevelkache! heeft te De brandweer van Breskens was zeer snel ter plaatse en dicht bij een houten wand gestaan, waardoor de wand gaf om twintig minuten over twee het sein 'brand mees- vlam vatte. A. is verzekerd tegen brand. De problemen begonnen vrijdagmor gen al. De twee opvarenden, die pas een week eerder aan de vaste bemanning van de Griek waren toegevoegd, wei gerden met het schip naar Iran te ver trekken en probeerden hun gelijk te ha len bij het Griekse consulaat in Rotter dam. De consul treedt op als 'haven meester' voor Griekse schepen in Ne derland. De 'dissidenten' waren niet te vreden met de gang van zaken aan boord en beriepen zich op het feit dat het land van aankomst (Iran) in staat van oorlog is. Op grond daarvan mogen opvarenden van schepen tochten wei geren. Maar de Griekse consul wees hun 'beroep' af, omdat het tweetal al Niet alleen sommige planten laten zien dat ze niet meer geloven in de winter. Ook in de vogelwereld zijn er die alle begrip voor de seizoenen verloren hebben. Mevrouw Pik kaart uit Ellewoutsdijk wist dan ook niet wat ze zag, die twaalfde januari. Tijdens een wandeling ontdekte ze, vlak langs de weg op een meter boven de grond een ste vig gebouwd nieuw lijsternest. Keu rig afgewerkt, met een gladde nest- kom. Maar dat niet alleen: er lag ook een zanglijster-ei in, mooi blauwachtig groen met zwarte vlekjes. Controle heeft uitgewezen dat het een 'vers' ei was. Het is bij dat nest en dat ene ei gebleven. Een volledig legsel van vier of vijf eie ren, zoals de zanglijster dat ge woonlijk heeft, zou ook wel wat veel van 't goede zijn geweest. Waarschijnlijk heeft het lengen der dagen en het aanhoudend zachte weer de ingewikkelde machinerie van het zanglijsterlijfje danig in de wat gebracht. Het hersenaanhang- sel (de hypofyseproduceert mede door die omstandigheden de stof fen die de geslachtshormonen beïn vloeden. Het instinct tot nestbouw loopt meestal parallel met de ont wikkeling van de eieren in het vrouwelijke voortplantingsor gaan. Omdat bij de zanglijster het vrouwtje ook de nestbouw voor re kening neemt is het niet zeker of er in Ellewoutsdijk ook een man in het spel was. Normaal gesproken be ginnen de nestelactiviteiten van de zanglijster pas in maart. Een 'vroe ge' lijster kan rond haf maart op eieren zitten. Waaruit moge blijken dat deze Ellewoutsdijkse lijster- vrouw er uitzonderlijk vroeg bij was I 13! STRANDHOTEL VLISSINGEN Mosselen zoals een zee- man ze eet, gebakken met een uitje. ZEEUWSE Hunebedden Het Middelburgse gezinnetje zat één dezer dagen knus om de tafel. Het warme eten, boerenkool met worst, stond dampend geserveerd. Voor dat er kon worden toegetast, had vader een aangename mede deling te doen. Hij had een leuke aanbieding gelezen in de krant voor een week vakantie in Drenthe. En dat paste precies in het budget. ,£en week vakantie in het hoge noorden, in het land van de hune bedden", zo lichtte hij zijn twee dochters toe. De jongste wilde daarop weten wat hunebeddenzijn. Dat kon haar zus je, die al in de zesde klas zit, haar wel vertellen. Hunebedden zijn onderkomens, gebouwd van zware stenen", sprak ze belerend. Het ge zicht van de jongste betrok. ,JIou, als dat zo is, wil ik niet naar Dren the", zei ze meesmuilend. „Wat is daar nou aan, om op een bed van zware keien te slapen". ruime voorschotten had opgenomen bij de rederij. Bovendien was de laatste halte voor aankomst in Iran Port Said, waar de opvarenden altijd nog hadden kunnen uitstappen. Zaterdag keerden ze weer terug naar Temeuzen om hun papieren op te halen bij de Griekse kapitein van het schip. Die weigerde de paperassen te overhan digen. Ook de marechaussee van Ter- neuzen werd erbij betrokken, evenals de scheepsagent van de 'Epta Veli', ma kelaar P. C. de Doelder aan de Schepen- dijk in Temeuzen. Namens de agent MIDDELBURG - Districtsbestuurder M. L. Strous van de FNV is boos op burgemeester en wethouders van Mid delburg. Hij vindt bet onjuist dat het Middelburgs college toestemming heeft gegeven aan een groepje werklo zen om -met behoud van hun uitkering- vrijwilligerswerk te verrichten bij Mi niatuur Walcheren in Middelburg. Strous is niet tegen vrijwilligerswerk in het algemeen, maar om twee rede nen vindt hij het inzetten van werklo zen juist bij Miniatuur Walcheren 'on bevredigende lapmiddelen'. Het stuit de FNV-bestuurder vooral te gen de borst dat Miniatuur afgelopen zomer twee betaalde arbeidskrachten heeft ontslagen. De één moest verdwij nen omdat er geen geld meer voor hem was: de ander werd om andere redenen ontslagen. Een verzoek om twéé men sen om economische redenen op straat te mogen zetten, werd door de kanton- was de heer C. de Kok by de besprekin gen betrokken. „De consul, die als een soort Griekse havenmeester optreedt en alle vertrek kende schepen van certificaten moet voorzien, heeft de klachten van het tweetal onderzocht", legde de heer De Kok zondagmiddag uit. „Hij heeft alles in orde bevonden, zodat de twee geen reden meer hadden om vroegtijdig te vertrekken. Ze hebben opdracht gekre gen om weer aan boord te gaan, omdat ze zich anders zouden schuldigmaken aan desertie. De Griekse wetgeving is rechter in Middelburg niet gehono reerd.De rechter vond dat de financiële situatie nog niet slecht genoeg was om twee mensen om economische redenen te ontslaan. In dat geval moet de open gevallen arbeidsplaats van de man die om andere redenen is ontslagen, door een betaalde werknemer in loondienst worden ingenomen, luidt het relaas van de heer Strous Hij schrijft dit in een brief aan het dagelijks bestuur van Mid delburg. De districtsbestuurder is verder van mening dat de gemeente Middelburg de toeristische attractie moet subsidiëren. Daardoor kan de Miniatuur-directie be taalde krachten kan aanstellen in plaats van werkloze vrijwilligers. „De gemeente beschouwt Miniatuur Wal cheren als een melkkoetje, waar ze jaar lijks aan verdient. Miniatuur is een zeer karakteristieke toeristische voorzie ning. Het trekt het hele seizoen een ex- erg streng op dit vlak. Maar deson danks wilden ze naar huis". Na het juridische geharrewar, zoals het verzorgen van vliegtickets en reis geld, en het garantstaan voor de repa triëring verlieten ze zondagmiddag omstreeks halféén de 'Epta Veli'. Hun zeemangsboekjes zijn in beslag geno men door de Griekse consul. Na enig geharrewar toverde de scheepskapi tein de paspoorten van de twee 'deser teurs' boven tafel, zodat ze tenminste naar huis konden vertrekken. De marechaussee van Temeuzen werd bij de zaak betrokken, omdat de twee Grieken vrijdag zonder papieren en reisgeld in Rotterdam bij het consulaat aanklopten, terwijl die papieren en het geld beschikbaar gesteld moeten wor den door de scheepskapitein. Het twee tal werd na de besprekingen in Rotter dam dan ook overgedragen aan de ri vierpolitie in die stad, die op haar beurt weer contacten legde met de Temeu- zense marechausseegroep. De Temeu- zense scheepsagent kent de diepere achtergronden van de 'desertie' niet. „Blijkbaar waren ze niet zo te spreken over de kwaliteit van het schip", ver moedt De Kok. „Maar de consul heeft ze op dit punt in het ongelijk gesteld. Het zogenaamd niet willen vertrekken naar een land in oorlog was maar een smoesje, want toen de twee vorige week aanmonsterden, kenden ze de uiteinde lijke bestemming van het schip al". Frontale botsing RENESSE - Bij een frontale botsing zijn zondagmorgen rond elf uur in Re- nesse twee personenauto's flink be schadigd. Het ongeluk is veroorzaakt doordat T. L. uit Renesse de bocht te ruim nam, waardoor de auto op de lin kerweghelft kwam. D. wilde vanuit de Kabbelaarsweg rechtsaf de Hogeboom- laan inslaan. Hij botste frontaal tegen de hem tegemoetkomende auto, be stuurd door H. K., uit Renesse. tra toeristenstroom naar de stad Mid delburg trekt, met alle positieve econo mische gevolgen van dien", aldus de heer Strous. Hij vervolgt: „De gemeen te dient bij te springen als de schomme lingen in de bezoekersaantallen dat noodzaken. Want ook zonder directe in komsten levert Miniatuur de gemeente nog voldoende nut! Als de gemeente niet bijspringt, ontstaat een situatie waarin Miniatuur Walcheren geheel ten onder dreigt te gaan. Het inzetten van vrijwilligers is immers slechts een tijde lijk zaak en geen structurele oplos sing," zegt de heer Strous in zijn brief. Noodbel Tenslotte haalt hij ook uit naar het be stuur van Miniatuur Walcheren: „Dat bestuur heeft naar het college van b en w toe te weinig daadkracht. Het had harder en eerder aan de noodbel moe ten hangen Nu ontstaat de indruk dat VLISSINGEN - De Vlissingers A. S. (16) en W. S. (20) hebben bekend in de nacht van vrijdag op zaterdag een vlaggestok te hebben gestolen en daarmee verschillende ruiten te hebben vernield. Ook is daarmee een auto in de Schutterijstraat be schadigd. Zij zijn nog dezelfde het bestuur zich al te gemakkelijk bij de bestaande situatie neerlegt". Directeur L. Vorthoren van de Gemeen telijke Sociale Dienst in Middelburg is het met de FNV-kntiek met eens. Hij meent dat de FNV een veel te rooskleu rige indruk heeft van de financiële si tuatie van Miniatuur. „De reserves van Miniatuur zijn te klein om nog een paar man aan betaald werk kunnen helpen", zei hij zaterdagavond, gevraagd om een reactie. Hij bestrijdt dat de gemeente Middelburg (zoals door de FNV is ge suggereerd,) de verzoeken om een ge sprek over eventuele steunverlening heeft genegeerd. „Ik heb zelf gezien dat een paar weken geleden een subsidie aanvraag aan het rijk in het kader van de openluchtrecreatie de deur is uitge gaan. Bovendien weet ik, dat Miniatuur Walcheren vorig jaar geen pacht heeft hoeven te betalen." Verder is de heer Vorthoren het niet eens met de stelling van de FNV waarin nacht aangehouden in een cafe taria aan het Betje Wolffplein, evenals J. W. N. (16) uit Vlissin gen. Deze blijkt echter niet te hebben deelgenomen aan de vernielingen en is vrijuit ge gaan. De twee daders hadden de vlaggestok weggenomen uit de St. Jacobsstraat en sloegen daarmee verschillende ruiten in. Ook werd een deur in de Walstraat beschadigd. Bovendien sloegen zij met de stok enkele deuken in de rechter voorkant van een auto, die geparkeerd stond aan de Schutterijstraat. De ver nielingen werden om ongeveer half twaalf vrijdagavond gemeld aan de po litie, die de daders een halfuur later kon aanhouden in het cafetaria. Zij hadden de vlaggestok buiten gelaten. Zaterdagochtend om ongeveer 4.00 uur zijn vijf ruiten en een lamp vernield in een portiek van een flat aan de Paul Krugerstxaat. Toen de politie kwam waren de daders echter verdwenen. De zelfde nacht is ook nog een ruit stukge- varel alarmgroep Inbraakbeveiliging Brandmeldmstallaties Signaleringsmeldingen wordt gezegd dat de WWV.RWW-com- missie in Middelburg unaniem heeft geadviseerd om géén werklozen naar Miniatuur te sturen. Volgens Vorthoren heeft de commissie zich van advies ont houden totdat ze inzicht zou krijgen in de balansen van Miniatuur Walcheren. De directeur zei er zelf van overtuigd te zijn dat Miniatuur Walcheren het aan tal betaalde krachten niet kan uitbrei den. Door teruglopende bezoekersaan tallen (van 180.000 in |80 tot 136.000 in '82) ontbreken daarvoor de financiële middelen. De heer Vorthoren heeft zich al eerder achter het standpunt van Miniatuur- directeur L. van der Graaf geschaard. Die zei dat de kans bestond dat Minia tuur Walcheren zónder het bijspringen van de werkloze vrijwilligers, zijn poorten wellicht zou moeten sluiten. Dan zouden, volgens beide heren, ook de acht vaste krachten van Miniatuur Walcheren op straat komen te staan. slagen van het wijkgebouw van dt kruisverenigingen aan de Lelielaan. In de nacht van zaterdag op zondag it een ruit vernield in het Groenewoud De dader kon niet worden aangehou den. De Vlissinger J. H. heeft zondag aangif te gedaan bij de politie van vernielin gen aan zijn auto. In de nacht van don derdag op vrijdag is zijn linker buiten spiegel vernield. In de nacht van zater dag op zondag moest zijn antenne het ontgelden. Inbreker stichtte brand in buurthuis 'De Kt' in Goes GOES - Een inbreker heeft in de nacht van zaterdag op zondag brand gesticht in de keuken van buurthuis 'De Pit' in Goes-zuid. De brand kon vlot worden geblust. De inbreker is aangehouden. De brand werd om ongeveer drie uur ontdekt door twee voorbijgangers. Een van hen heeft een sleutel van het ge bouw. Het tweetal kon het vuur, da: nog in een beginstadium was, met poe derblussers doven. Tijdens onderzoek door de politie bleek dat de brand moest zijn aangestoken. Later kon de 21-jarige Goesenaar G. J. L. R. worden aangehouden op verdenking van In braak cn diefstal in 'De Pit'. De schade in de keuken van het buurthuis be draagt enkele duizenden guldens. MIDDELBURG - Gedeputeerde staten van Zeeland hebben het ad vies van de werkgroep uniforme vakantieregeling Zeeland en van de Zeeuwse Provinciale Onder wijsraad ten aanzien van de vakantiedata in het schooljaar '83- '84 overgenomen. Het dagelijks be stuur van de provincie vraagt alle besturen en directies van de scho len voor kleuter-, lager- en voort gezet onderwijs in Zeeland drin gend om zich aan deze data te hou den. De herfstvakantie is eveneens voor alle Zeeuwse scholen gelijk: 17 tot en met 21 oktober 1983. De kerst vakantie: 26 december 1983 toten met 6 januari 1984. Voorjaars vakantie: 5 tot en met 9 maart 1984 Voor het voortgezet onderwijs be gint de paasvakantie op 16 april 1984. Het kleuter en lager onderwijs krijgen pas op 20 april 1984 paas vakantie. De laatste dag van de paasvakantie is voor iedereen 27 april 1984. Op koninginnedag (30 april) zijn alle scholen eveneens ge sloten. Het voortgezet onderwijs heeft alleen op hemelvaartsdag vrij (31 mei 1984); het kleuter en lager onderwijs ook de daaropvolgende dag (1 juni 1984). Het kleuter en la ger onderwijs heeft van 11 tot en met 13 juni 1984 pinkstervakantie; het voortgezet onderwijs alleen op 11 juni 1984. Bevrijdingsdag valtin 1984 op een zaterdag. De zomer vakantie begint in 1984 zowel voor kleuter- als lager en voortgezet on derwijs op 9 juli en duurt tot en met 17 augustus. Enkele bemanningsleden aan boord van de Epta Veli in de haven Temeuzen. DEN HAAG - Het kabinet overweegt om werklozen in te schakelen bij het verster ken van de zeedijken. Premier Lubbers zei na afloop van de ministerraad vrijdag avond dat de ophoging van de zeedijken tot Deltahoogte van dit kabinet een extra prioriteit krijgt. Het idee om de werklozen bij de versterking van de zeewering te betrekken, valt binnen het kader van het zogeheten gemeenschapstakenplan. Bedrijven die van de overheid opdracht krijgen een dijkgedeelte op te hogen, worden dan verplicht ma oijui een aantal werklozen in dienst te nemen. Die mogen zelf uitmaken of ze het doen of niet. In het regeerakkoord is afgesproken dat het verhogen van de zeedijken in ons land in 1990 voltooid moet zijn, maar daar is tot het moment waarop de Ooster- scheldewerken klaar zullen zijn, te weinig geld voor, aldus Lubbers. Daarom wil het kabinet een beroep doen op de waterschappen om het op Deltahoogte brengen van de zeedijken voor te financieren. De waterschappen hebben al laten weten dat er met hen over deze zaak te praten valt. Volgens verzekermyseisen m TBBS-afleveringsbewi|s WISSE-VAREL B.V. 01100-27072. Verrijn Stuarlweg 3, 4462 GE Goes. TBBS-erkend bevei!igmgsbedri|f Het schip 'Epta Veli' in Temeuzen. MAANDAG 17 JANUARI 1983 ie HAAMSTEDE - De vogelwerkgroep Schouwen heeft tijdens zaterdag en zondag gehouden slrandtochten enkele tientallen met olie besmeurde vogels gevonden op- de stranden tussen de punt van Schouwen tot Goeree. De dode vogels zijn verwijderd en de zieke vogels overgebracht naar vogelasielhouder Buth in Haamstede. Volgens een woordvoerder van de werkgroep is de overlevingskans van de met olie besmeurde vogels uiterst gering. De vogels zijn vermoedelijk het slachtofTer geworden van illegale olielozingen van schepen op de Noordzee. De door de vogelwerkgroep gevonden vogels waren voornamelijk zeekoeten, alken, zwarte zee-eenden en drieteen-meeuwen. Ook verschillende stranden, met name het strand bij de Brouwersdam, zijn door de olie vervuild.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1983 | | pagina 2