Mijnmeester J. Jacobs Breskens nam afscheid Blinden kregen een aangepaste kegelbaan Drukbezocht concert Harry Sweets' Edison Arjan van der Stoep kwam, zag en overwon Wissel Zeeuws-Vlaanderen MAANDAG 17 JANUARI 1983 PZC/streek Vele bekenden drukten mijnmeester Jan Jacobs (rechts) tijdens de afscheidsreceptie de hand. Mevrouw Jacobs 'links i kijkt toe „GEENMAN VAN RINKEL-DE-KINKEL" BRESKENS - „U bent geen man van rinket-de-kinkel", zei burgemeester C. T. Spijkerboer van Oostburg zaterdagmiddag met een variant op Wim Kan lot de afwaaiende mijnmeester Jan Jacobs. „U bent een mijnmeester die het goed beeft gedaan. Aan de tussenpersoon-functie tussen de visserij en de handel heeft goed voldaan. Mijn complimenten daarvoor". de vismijn over 1982 boekte, lijkt de ver wachting van de wethouder te onder steunen. Jo Walhout, voorzitter van de kotter- sectie der Breskense visserij vereniging, ging ook kort in op de visserij geschiede nis. Hij memoreerde in het kort een aan tal activiteiten van Jacobs, zoals het se cretarisschap van de visserij vereni ging. Uit de notulen die in 1960 door Jacobs waren opgetekend bleek bij voorbeeld dat de zwemvereniging de vissers toen gratis zwemlessen heeft aangeboden. De respons op dit aanbod schijnt niet groo't te zijn geweest. In 1969 werd Jacobs als secretaris van de visserijvereniging opgevolgd door Piet de Baare. De geschiedenis lijkt zich te Zaterdagmiddag nam Jan Jacobs tij dens een drukbezochte receptie af scheid van alle vrienden en bekenden die bij in de loop der jaren in de vismijn had opgedaan. Bijna36jaarisJ acobs in de Breskense vismijn werkzaam ge weest, waarvan de laatste zes jaar als mijnmeester. Nu hij 61 jaar is maakt hij gebruik van de VUT-regeling. Spijker boer richtte in eerste instantie het woord tot mevrouw Jacobs, omdat hij vond dat het vervullen van een baan zowel door de man als de vrouw wordt mogelijk gemaakt. De burgemeester bood haar dan ook een bloemstukje aan. Aan Jacobs overhandigde hij het traditionele bord met het gemeentewa pen. Ook wethouder J. Vergouwe sprak de bracht een stukje Breskense visserij ge- Lagere waterstand schiedenis ten gehore om te tonen dat Jacobs goed had gefunctioneerd. Wat Kanaal Zd-BeVelanO de toekomst betrof had de wethouder hoge verwachtingen. „Er zit perspectief MIDDELBURG - De waterstand in het in de visserij", aldus Vergouwe. De re- Kanaal door Zuid-Beveland wordt tij- 14 miljoen gulden, die delijk verlaagd. In verband met onder- houdswerkzaamheden zal het peil tus sen 30 januari en 19 februari NAP -0,70 1 meter bedragen. De grootst toegelaten diepgang in het kanaal is hierdoor tijde lijk beperkt tot vier meter. De hoofdin genieur-directeur (HID) van rijkswater staat in de directie Zeeland in Middel burg heeft dit zaterdag bekendge maakt. Eveneens zaterdag heeft de Scheep vaartdienst Oosterschelde laten weten dat in het vaarwater 'Hammen' de be tonning is gewijzigd. Het gaat hierbij om de rode libo R 28, de groene libo H15 en de rode stompe ton H 8. herhalen nu Jacobs ook als mijnmees ter wordt opgevolgd door De Baare. Van de visserijvereniging kreeg Ja cobs een fiets cadeau, zodat hij de con tacten met de haven kan blijven onder houden. AXEL - In het bejaardendienstencen- tnim 'Trefpunt' in Axel wordt dinsdag avond 18 januari een Olm vertoond over da koninklijke familie, Beatrix als bruid en de inhuldiging van koningin Beatrix. Na afloop zal er een spelletje bingo worden gedaan. De voorstelling begint om 19.30 uur. Brandkastkraak in Temeuzen; bidt ruim vier mille TERNEUZEN - Bij machinefa briek 'De Schelde' aan de Indus trieweg te Terneuzen is dit week einde ruim vierduizend gulden ge stolen uit een brandwerende kast. De inbraak heeft volgens de politie een 'professioneel' karakter. Onbe kenden drongen in de nacht van vrijdag op zaterdag binnen via de achterkant van het gebouw, door het forceren van een raam en een tussendeur. Uit het kantoorgedeel te werd een brandwerende kast ver sleept naar het magazfi n. Daar wer den de ramen met papier geblin deerd. De inbrekers hebben vervol gens met snijbranders de kast opengebroken en de inhoud - ruim vierduizend gulden - meegenomen. De inbraak werd zaterdagmorgen omstreeks 11 uur ontdekt door een werknemer. De recherche van de Temeuzense politie heeft de zaak in onderzoek. Er zijn aanknopings punten, omdat de inbrekers sporen hebben nagelaten. Hoe groot de schade van de vernielde kast en deur bedraagt was zondag nog niet bekend. Auto van de dijk bij IJzendijke: twee gewonden IJZENDIJKE - Twee inwoonsters van Schoondijke zijn bij een eenzijdig on geluk zaterdagmorgen even na mid dernacht gewond geraakt. Het ongeluk gebeurde op de Mollekot- weg nabij IJzendijke. De bestuurster van de personenauto, de 28-jarige me juffrouw S T. M. V. geraakte rechts in de berm. Ze stuurde teveel tegen en be landde in de linker berm. Ook daar kwam ze weer uit. De auto kwam dwars op de weg en reed de dijk af. De auto ging over de kop en kwam onder aan de dijk tot stilstand. Mejuffrouw V. raakte licht gewond aan een arm. De 37-jarige H. M, M. J. -B. die naast V zat, raakte gewond aan haar hoofd en liep een lich te hersenschudding op. Een arts ver leende eerste hulp, waarna het tweetal voor verder onderzoek naar het zieken huis in Oostburg werd gebracht. De au to is vernield Dorpsbelangen en Toerisme vergadert OOSTBURG - Het bestuur en de frac tie van Dorpsbelangen en Toerisme komt dinsdag 18 januari in openbare vergadering bijeen in café De Windt, Zuidlandsestraat 7 te Oostburg. De aanvang is 20.00 uur. Het belangrijkste onderwerp van deze avond is de agenda van de gemeenteraadsvergadering van donderdag 20 januari. Schrijfavonden van Amnesty Schoondijke SCHOONDIJKE - De werkgroep West- Zeeuwsch-Vlaanderen van Amnesty In ternational houdt deze week enkele schrijfavonden. Dinsdag 18 januari ge beurt dat in Zuidzande. ten huize van mevrouw D. Kramer van 19.00 tot 21 00 uur. ln de bejaardensoos van IJzendijke en woensdag 19 januari bij mevrouw A. Ruygrok aan de J F. de Millianostraat 57 in Breskens, ook van 19.00 tot 21.00 uur. Er kan worden geschreven voor po litieke gevangenen in Zuid-Korea, Tsje- choslowakije en de Centraal-Afrikaan- se RepubÜPk. Jaarvergadering NCB IJZENDIJKE - De afdeling van de NCB in IJzendijke houdt vandaag, maan dag, de algemene jaarvergadering in 'Hof van Koophandel' in IJzendijke. Op de agenda staat onder meer een lezing van een vertegenwoordiger van de Ra bobank over verschillende mogelijkhe den voor bedrijfsfinancienng in de landbouw. Daarnaast wordt een be stuursverkiezing gehouden en komt de begroting voor dit jaar aan de orde. De vergadering begint om 13.30 uur Actie voor verkeerslichten Zaamlag: 1150 handtekeningen ZAAMSLAG - De Zaamslagse vrou wen, die de afgelopen week een actie begonnen om te komen tot plaatsing van verkeerslichten op de kruising op het Plein, hebben ongeveer 1150 hand tekeningen verzameld. De handteke ningen worden morgen, dinsdag, sa men met de werkstukjes van de school jeugd, aangeboden aan het college van b en w van Temeuzen. Dat gebeurt om 9.45 uur op het gemeentehuis. GOES - Ziekenhuis De Bevelanden, 15.30-16.30 uur: uitzending Nomen Nes- cio; MIDDELBURG - Gasthuis, 20-21.30 uur: uitzending Rawa; VLISSINGEN - Bethesda-St.-Joseph- ziekenhuis, 20-21.30 uur: uitzending Ra- FILMVOORSTELLINGEN BERGEN OP ZOOM - Roxy II, 20 uur: E.T., al; Cinem'Actueel I, 20 uur: Cheech and Chong's next movie, 12 jr., Cinem'Actueel II, 20 uur: De boezem vriend, a.l.; Cinem'Actueel III, 20 uur: Reds, a.l.; GOES - Grand, 20 uur: Veel liefs uit Moskou, 12 jr.; HULST - De Koning van Engeland, 14 30 uur: Tussen de lakens, 18 jr.; 20 uur: Poltergeist. 16 jr.; 20 uur: Piranha, 16jr.; 20 uur: De smaak van water, 16 jr. 20uur: De boezemvriend, al; MIDDELBURG - City. 20 uur* The road warrior, 16 jr.; OOSTBURG - Ledel. 20 uur: De boe zemvriend, al; TERNEUZEN - Luxor, 20 uur: Polter geist, 16 jr.; 20 uur: Van de koele meren des doods, 16 jr., VLISSINGEN - Alhahibra I, 20 uur: E.T., a.l.; Alhambra II, 20 uur: De boezemvriend, al TENTOONSTELLINGEN AXEL - Galerie Bellemans, 10-18 uur: strips van Fred Julsing werken van het echtpaar Terpstra; BRUINISSE - Visserij- en Oorlogsmu seum, geopend van 14-16 uur; DOMBURG - Biologisch Museum, 10- 17 uur: De natuur in Zeeland; HEILLE - Landbouwmuseum, 10-12 en 13-17 uur: oude landbouwwerktuigen; MIDDELBURG - Vleeshal, 10-12 en 14- !8 uur: kunst uit Zeeland '83: TERNEUZEN - Hal Ter Schorre, 11-21 uur: werken van Ferdinand Slock (tot en met 21 jan.); VLISSINGEN - Reptielenzoo 'Iguana', 14-17.30 uur: levende reptielen, amfi bieën en insekten; UZENIJKE - Museum, 10-12 en 13.30- 17 uur: 'Stamboomonderzoek'. HULPCENTRA Noord- en Midden-Zeeland - Goes, tel. 01100- 14444 (ook voor milleuklachten). Zccuwsch-Vlaandercn - Alarmnummer 01150-12200 (brandweer en ambulance). Telefonische hulpdienst Zeeland, tel 01180- 15551, dag en nacht bereikbaar. Chr. hulpdienst Zeeland voor mensen in nood, tel. 01180-36251. van 10 00-24.00 uur - weekends van 20 00-24.00 uur Stichting 'Blijf van m'n lijT Zeeland, tel. 01184-14645, dag en nacht bereikbaar Nederlandse Hartstichting, tel. 070-600555. Te bereiken op kantoordagen van 12-17 uur ZUIDZANDE - De dertienjarige Arjan van der Stoep uit Zuidzande mag zich de beste 'Mens erger je niet'-er van de streek noemen. Zaterdag won hij meteen nipte voorsprong het open kampioenschap, dat was georga niseerd door de pas opgerichte Sportvereniging Zuid zande. Hij kreeg een bekertje. Aan het kampioenschap namen maar liefst 37 'mens erger je niet'-ers deel. Het bestuur van de sportvereniging, die zich toelegt op sportieve recreatie en activiteiten voor de bevolking van Zuidzande, was erg tevreden met de grote opkomst, Het kampioenschap was het eerste 'wapenfeit' van de vereni ging die eind vorig jaar werd opgericht door onder ande ren André Timmerman ('Tim'), nu de secretaris De sportvereniging heeft inmiddels 61 leden Het open kampioenschap in het spelen van het spelletje met het pesterige reglement werd gehouden in de zaal van café 'De Roode Leeuw'. Kort na halftwee gingen aan negen tafels de vijf spelronden van start De deelnemers - merendeel Zuiazandse jeugd, maar ook ouderen en kin deren uit omliggende dorpen - werden via loting telkens in andere groepjes gezet. Na vijf spelletjes bleek Arjan van der Stoep de beste. Hij behaalde zestig punten, met drie 'eerste plaatsen', één tweede en één derde. Kort achter hem was het dringen geblazen. Maar liefst drie deelnemertjes eindigden ex eaquo met, 55 punten vlak achter de winnaar, met een exact gelijk spelver- loop: drie eerste plaatsen en één tweede. Uiteindelijk werd geloot, en mocht de veertienjarige Esther van der Plassche uit Oostburg het bokaaltje van de tweede prijs in ontvangst nemen. De derde plaats - eveneens beloond met een bokaaltje - wa voor Leen Deij uit. Groede De zestienjarige Frank Pleijte uit Zuidzande behaalde de vierde prijs een speldoos 'Mens erger je met om thuis nog eens goed te kunnen oefenen. Frank Koulen van Porgy and Bess introduceert de muzikant achter hemt bij het publiek. TERNEUZEN - De Amerikaanse trompettist Harry 'Sweets' Edison heeft zondagmiddag een uiterst sfeer vol en drukbezocht optreden gegeven in café 'Porgy and Bess' in Terneuzen. Edison werd bijgestaan door het trio van pianist Jack van Poll. waarin ook Roger van Haverbeke (bas) en Freddie Rottier (drums) spelen. Het optreden, georganiseerd door de Stichting Jazzclub Zeeuwsch-Vlaanderen lokte meer dan honderd jazzlief hebbers naar het café in de Temeuzense binnenstad. Edison heeft zijn faam te danken aan zijn samenwerking met Count Basie, Benny Carter en andere groten in de jazz-wereld. Zijn stijl is nauw gelieerd aan de 'cool jazz'. De trompettist kon zondagmiddag in Temeuzen reke nen op een dankbaar publiek. Het optreden van Edison en het trio Jack van Poll in Temeuzen maakte deel uit van een klein toemee. SCHENKING ONDERNEMINGSRAAD KMS WEMELDINGE - De afdeling Zeeland van de Nederlandse vereniging van blinden en slechtzienden (NVBS) heeft zaterdag een kegelbaan gekregen. Het geschenk werd aangeboden door drie leden van de ondernemingsraad van de Koninklijke Maatschappij de Schel de in Vlissingen. Dat gebeurde tijdens de nieuwjaarsbijeenkomst van de NVBS in hotel Vredebest te Wemeldin- ge. De vereniging heeft al drie keer eer der iets gekregen in het kader van de zogenaamde humanitaire actie van de ondernemingsraad van de Schelde. De kegelbaan bestaat uit een demonta bele buizencqpstructie, waarover een PvdA-bestuur Zeeland verontwaardigd over niet doorgaan van de oeververbinding GOES - Het bestuur van het gewest Zeeland van de Partij van de Arbeid is verontwaardigd over de manier waar op het rijk een stokje heeft gestoken voor de aanleg van de W'esterschelde oeververbinding. Ondanks het feit dat er nog geen contracten waren gete kend over de bouw van de brug/tunnel combinatie, vindt het PvdA-bestuur blijkens een verklaring het eenzijdig verbreken van iets waarover overeen stemming was bereikt onaanvaard baar. Het gewestelijk bestuur meent dat de verwijzing van minister-president drs R. F. M. Lubbers naar de dure Ooster- scheldewerken misplaatst en in strijd- met eerder gedane toezeggingen is Im mers, steeds is gesteld dat de beslissing om in de monding van de Oosterschel de een stormvloedkering aan te leggen, genomen is vanwege de nationale en zelfs internationale betekenis van deze zeearm. Het Zeeuwse PvdA-bestuur vindt dat de reeds door de provincie gemaakte kosten ter voorbereiding van de aanleg van de vaste oeververbinding niet ten laste van de provincie mogen blijven nu het rijk zich terugtrekt. Ook wordt erop gewezen dat tegen de achtergrond van de aanstaande bouw van de brug/tun nel een aantal beslissingen over de Wes- terschelde-veerdiensten is uitgesteld. Als de oeververbinding met binnen de gestelde termijn zal worden aangelegd, betekent dit dat een onaanvaardbare achterstand is opgelopen in het op peil houden van de verbindingen tussen Zeeuwsch-Vlaanderen en Midden-Zee land. houten bal rolt. De baan is ruim twaali meter lang. De bal moet eerst een recht eind volgen, vervolgens een bocht van 180 graden maken en tenslotte weer een recht eind volgen. Dat laatste stuk wordt gevormd dooreen helling, waarin kegels hangen. De bal rolt erover heen en blijft uiteindelijk ergens tussen twee kegels steken, zodat de beoefenaars van het spel precies kunnen nagaan wie de hoogste score heeft behaald. Johan Gijzel, een van de oudste leden van de NVBS in Zeeland, mocht de baan inwij den. Hij kwam twee keer aan zes en een keer aan vier kegels. Dat resultaat kon P. Veen, secretaris van de onderne mingsraad van de Schelde, niet verbe teren. Hij raakte precies evenveel ke gels. De voorzitter vfrn de afdeling Zeeland van de NVBS, C. van der Lijcke, toonde zich bijzonder ingenomen met het ge schenk- ,,We schamen ons een beetje", vertelde hij. „De Schelde verkeert mo menteel in grote problemen en toch ko men ze weer met een cadeau. De hoop dat regering en parlement naar de Schelde toe ook eens een humanitaire actie houden". Prijsuitreiking Sint-Nicolaasactie AXEL - De stichting Streekcentrum Axel houdt morgen, dinsdag, de prijs uitreiking van de Sint-Nifcolaasactie in "s Lands Welvaren' aan de Noordstraat in Axel. De uitreiking begint om 19.30 uur. De volgende dag, woensdag, wordt de prijsuitreiking gehouden van de te kenwedstrijd (om 14.30 uur) en de huis dierenshow (17.00 uur) in hetzelfde café. Weinig haast weg Terneuzen-Terhole DEN HAAG - Het ziet ernaar uit dat er voorlopig weinig zal komen van de verbetering van de weg tussen Terneu zen en Terholc. Dat blijkt uit antwoor den op vragen over het rijkswegen- fonds die minister Smit-Kroes van ver keer en Waterstaat aan de Tweede Ka mer heeft gezonden. Volgens de minister wordt nu nog beke ken op welke wijze deze verbinding kan worden gerealiseerd en wanneer dal het geval zal zijn Het gaat om een deel van rijksweg 61. Smit verwacht dat de zogenaamde Tractaatweg tussen Temeuzen en Axelse Sassing in 1985 gereed zal zijn. Dorpsraad bijeen IJZENDIJKE - De IJzendijkse dorps raad vergadert vandaag, maandag, in café De Lozanne aan de Koninginne straat te IJzendijke. Aan het begin van de vergadering kunnen bewoners hun eventuele wensen of grieven naar voren brengen. Verder zal het voor begin fe bruari geplande gesprek tussen de Oostburgse verkeerscommissie en de dorpsraad ter sprake komen. De dorps raadsvergadering begint om halfriegen. J. W. Hofdijk houdt lezing voor KVO KLOOSTERZANDE - De KVO-afde- ling Kloosterzande heeft voor haar le den weer enkele activiteiten op het pro gramma staan Dinsdag 18 januari houdt de journalist en schrijver J. W. Hofdijk een lezing in zaal Van Leuven in Kloosterzande. Voor de Inwoners van Kloosterzande en omstreken is J. Hof wijk beter bekend als W. Kint, zoon van wijlen 'meester' Kint uit Ossenisse. Zijn lezing met een dia-serie gaat over Rus land en over een reis die hij met de Trans-Siberiè Express heeft gemaakt naar Japan Na vele omzwervingen komt hij tenslotte ook nog in Ossenisse terecht. De bijeenkomst begint om 19.30 uur. Optreden popgroep in Eede begon door storingen twee uur later EEDE - De Amsterdamse 'latin rock'-groep Paolo Passionato and the Pennies from Heaven heejl za terdagavond een sfeervol en rede lijk bezocht optreden gegeven in het gemeenschapshuis 'Hof van Ee de'. Tegen de honderd jongeren wa ren afgekomen op het concert, dat door technische problemen bijna twee uur later begon dan was aan gekondigd. De vijftienkoppige groep - met vier zangeressen, een ritmesectie van vijf man en blazers - bracht een aanstekelijke, enthousiaste show waarin ongecompliceerde, opzwe pende ritmes en 'calypso'-invloe- den de boventoon voerden. Veel succes had de Amsterdamse groep met het nummer 'Ronald Reagan', waarin thema's uit bekende televi sieseries als 'Rawhide'. 'Bonanza' en 'Ivanhoe' waren verwerkt. Het concert werd tegen midder nacht besloten. De organisatie was in handen van 'JOE in West', ver bonden aan de Stichting Streek- jeugdcentrale (SJC).

Provinciale Zeeuwse Courant | 1983 | | pagina 23