Omroepbijdrage stijgt met hooguit twee gulden Den Uyl: crisis ook onze crisis PZCfi 'Rustig einde' DS '70 na 13 jaar in de politiek Belgische vrachtrijders gaan medicijnen smokkelen NiET OPNEMEN I Laag water ALARMTOESTAND KERNCENTRALE PRIJSBEWUST? Grafschennis MINISTER: OMROEP MOET BEZUINIGEN weer MAANDAG 17 JANUARI 1983 PZC/binnen -buitenland DEN HAAG (ANP) - Staatssecretaris Kappeyne van de Coppello (sociale zaken en werkgelegenheid) heeft de Emancipaticraad advies gevraagd over de wijze waarop beroepsnamen kunnen worden gevonden en ingevoerd die sexe-neutraal zijn. In het kader van de gelijke behandeling van mannen en vrouwen wil de regering trachten namen van beroepen te ontdoen van hun typisch mannelijk (timmer man) of vrouwelijk (vroedvrouw) karakter, aldus heeft het ministerie van sociale zaken en werkgelegenheid zaterdag meegedeeld- De staatssecretaris erkent dat de mogelijkheden van de overheid op dit gebied beperkt zijn omdat ..met de taal niet kan dwingen". Toch wil de regering waar mogelijk onrechtvaardige rolbeves- tigende elementen uit de beroepsbenamingen halen. Het argument is dat de huidige naamgeving van beroepen en functies een vertrokken beeld geeft van de werkelijkheid van de arbeidsmarkt, aldus het ministerie. DEN HAAG - De omroepbijdrage van f 142 gaat volgend jaar met hooguit 1 a 2 gulden omhoog. Dat heeft minister Brinkman van welzijn, volksgezondheid en cultuur (WVC) zaterdag in het VARA- radioprogramma „In de Rooie Haan" gezegd. De omroep zal „pas op de plaats" moeten maken: dat kan door sommige programma's goedkoper op te zetten of door een aantal activiteiten te stoppen. Over deze bezuinigingen zal Brinkman met de omroep overleg voeren. De uit breiding van zendtijd, waarvan de kos ten geschat worden op 60 miljoen gul den, ziet hij met ingang van 1 oktober van dit jaar nog niet ingevoerd. Uit het oogpunt van een samenhangend me diabeleid en gelet op de financiële si tuatie acht de bewindsman deze uitr brelding op dit moment niet urgent. In de te verwachten medianota zal een en ander op een rij worden gezet en zullen daarin bijvoorbeeld ook de positie van de pers en de wijze van financiering van lokale en regionale omroep een plaats krijgen. Minister Brinkman toonde zich een voorstander van een goede persvoorzie ning in het land. Over de mogelijkheid of de tarieven van de abonnementen en de advertenties in de dag- en weekbla den omhoog kunnen, bleef de minister vaag. Vooralsnog ziet hij niet veel per spectief voor een dergelijke verhoging, maar de uiteindelijke beslissing zal on der meer afhangen van het overleg over enige tijd met de pers. Weersvooruitzichten van het KNMI voor dinsdag tot en met vrijdag. Veel bewolking en af en toe buien, mogelijk met sneeuw. Middagtemperatuur geleide lijk dalend tot ongeveer 4 graden. Deltagebied Hoog water Maandag, 17 januari Vlissingen 03.37 220 16.04 221 Terneuzen 04.04 242 16.32 241 Zierikzee 04.53 157 17.47 166 Hansweert 04.50 253 17.18 255 Wemeldinge 05.36 186 17.55 195 Kreekrak 05 34 218 17."53 230 Bruinisse 05.59 190 18.20 198 Vlissingen 04.16 217 16.41 212 Terneuzen 04.44 239 17.09 232 Zierikzee 05.25 154 18.25 160 Hansweert 05.28 247 17.55 246 Wemeldinge 06.13 182 18.31 189 Kreekrak 06.12 213 18.30 223 Bruinisse 06.37 184 18.58 192 Maandag, 17 januari cm uur cm Vlissingen 10.28 214 22.29 181 Terneuzen 10.59 226 23.01 194 Zierikzee 11.06 174 23.17 135 Hansweert 11.22 242 23.25 214 Wemeldinge 11.21 198 23.37 156 Kreekrak 11.39 232 23.55 181 Bruinisse 11.31 189 23.50 154 Dinsdag, 18 januari Vlissingen 11.03 216 23.02 177 Terneuzen 11.32 228 23.33 189 Zierikzee 11.38 179 23.54 133 Hansweert 11.54 244 23.57 209 Wemeldinge 11.53 202 00.00 000 Kreekrak 12.11 235 00.00 000 Bruinisse 12.05 195 00.00 000 De minister kon niet garanderen dat er als gevolg van bezuinigingen in de om roep geen gedwongen ontslagen zullen vallen. Jurgens NOS-voorzitter Jurgens noemde in een eerste reactie de aankondiging van mi nister Brinkman over de kleine stij ging van de bijdrage, zeer ernstig. „We komen daarmee los van elk plan dat we hebben", aldus Jurgens. Wanneer de minister er bij dit voorne men tevens van uitgaat dat er geen te gemoetkoming komt voor het feit dat de Wereldomroep tegenwoordig uit de omroepbegroting gefinancierd moet worden, is dit ronduit rampzalig, aldus de NOS-voorzitter. De Tweede Kamer heeft het afgelopen jaar besloten dat de Wereldomroep in het vervolg ook uit de opbrengst van de omroepbijdrage en STER gefinancierd moet worden, in plaats van uit de algemene middelen. „Daarbij is toegezegd dat die extra uit- ATHENS (AFP) - In de belangrijkste Amerikaanse kerncentrale, die van Browns Ferry in de staat Alabama, is zondag de alarmtoestand uitgeroepen, Dit gebeur de na de ontdekking dat er radioactief koelwater terechtgekomen was in de rivier Tennessee. Een woordvoerder van de Tennessee Valley Authority, de eigenaar van de centra le, bevestigde de ontsnapping van het besmette koelwater, dat afkomstig was uit een van de koelsystemen van de reactor. Waarschijnlijk ging het om een 'uiterst kleine' hoeveelheid en er bestaat geen gevaar voor de volksgezondheid, aldus de woordvoerder. gaven voor de omroep, ongeveer 50 mil joen per jaar, gedeeltelijk door een ver hoging van de omroepbijdrage zou wor den opgevangen. Dat zou het komende jaar een stijging van ongeveer dertien gulden betekenen. Wanneer dat ook niet doorgaat is er sprake van een cata strofe", aldus Jurgens. De mededeling dat de gevraagde zend tijduitbreiding voor televisie van zes uur in oktober er niet komt, noemde Jurgens verrassend: „Wij hebben in april '82 al een aanvraag daarvoor inge diend. Dat we nu het antwoord via een radioprogramma krijgen is wat merk waardig. B-status VPRO De VPRO zal met ingang van 1 oktober dit jaar geen uitbreiding van zendtijd krijgen. De minister gaat bij de behan deling van de aanvraag van de VPRO voor de B-status uit van het principe gelijke monniken, gelijke kappen. Dat wil zeggen dat in april pas het ledental van de VPRO zal worden geteld. Als dan blijkt dat de B-status kan worden verleend, zal de grotere hoeveelheid zendtijd die daarbij behoort eerst an derhalf jaar later geëffectueerd kun nen worden. DEN HAAG (ANP) - Minister De Koning van sociale zaken en werkgelegenheid heeft zaterdag enige tijd ge winkeld met jonge CNV-ers in de Haagse binnenstad. De actie van de werkende jongerenorganisatie van het CNV in Zuid-Holland was opgezet om op praktische en actie- vriendelijke wijze duidelijk te maken dal op de WWV- uitkeringen voor jongeren niet gesnoeid mag worden. De jongeren wilden met deze boodschappen-winkelactie aantonen dat het onrechtvaardig was de uitkering aan werkloze 16- en 17-jarigen te ontnemen. De CNV-jonge ren hadden ook tweede kamerleden uitgenodigd bood schappen te doen, maar die hadden het laten afweten. Het blijft ook vandaag nog vrij zacht weer. Er is veel meer bewolking dan gis teren, maar het blijft waarschijnlijk droog. De wind is overwegend weste lijk. De westelijke luchtstroming, die zachte lucht naar onze omgeving trans porteert, wordt in stand gehouden door een Atlantisch hogedrukgebied en een lagedrukgebied boven Scandinavië. In de aangevoerde lucht komt vrij veel be wolking voor, maar deze is niet erg dik, zodat de regenkansen klein zijn. De middagtemperatuur komt tot ongeveer 9 graden. Vooruitzichten voor dinsdag: ten zuiden van IJsland is een depressie tot ontwikkeling gekomen, die woensdag het zuiden van Noorwegen zal berei ken. Deze depressie veroorzaakt dan veel wind op dinsdag en brengt tevens een einde aan het zachte weer. Nautisch bericht Wind: west tot zuidwest, 5 tot 6, later toenemend 6 tot 7. zicht: matig, tempe ratuur kustwater: 6 graden, afwijking waterstanden: een geringe verhoging, maximum golfhoogten monding Schei- des: ongeveer een meter. ZON EN MAAN 18 januari Zon op 08.39 onder 17.02 Maan op 10.57 onder 21.29 NEURENBERG (DPA) - Op een kerkhof in Neurenberg is in de nacht van vrijdag op zaterdag een 50-tal grafstenen beklad met hakenkruisen, de Davidster en opschriften als 'jood', 'Sieg Heil', NPD' en 'Turken d'r uit'. Volgens de politie liggen op het kerkhof geen joden begraven. Het kapelletje op het kerkhof moest het speciaal ontgelden en op de grote steen van een familiegraf waren een hakenkruis en het opschrift 'God is dood' aange bracht. Andere gedenktekens waren met witte verf overgoten en een steen was omvergetrokken. Het zal moeilijk zijn de teksten van de poreuze stenen te verwijderen. Rapport over de Faüdandcrisis pleit Thatcher vrij LONDEN - De Britse premier mevrouw Thatcher en haar ministers hebben de Argentijnse invasie van de Falkland- eilanden op 2 april vorig jaar niet rede lijkerwijs kunnen vooruitzien, en heb ben in dat opzicht dus ook niet gefaald. Dat staat in het rapport van de com missie-Franks over de voorgeschiede nis van de Falkland-oorlog. Het rapport wordt dinsdag openbaar gemaakt, maar twee doorgaans be trouwbare Britse zondagskranten, de Sunday Times en de Observer, hebben gisteren al de voornaamste conclusies van de studie, waaraan de zes leden tel-' lende onafhankelijke commissie een halfjaar heeft gewerkt, gepubliceerd. De commissie-Franks is het met het steeds door Thatcher verdedigde standpunt eens, dat Argentinië maar enkele dagen voor de invasie daadwer kelijk plaatsvond, besloot de Falkland- eilanden gewapenderhand in te nemen. Dat werd eind maart in Londen bekend, maar toen was het al te laat om iets aan de inval te doen. Wel vindt de commissie, aldus de zon dagsbladen, dat onvoldoende alert is gereageerd toen op 20 maart Argen tijnse oud-metaalhandelaren zonder Britse toestemming op het Antarcti sche eiland South Georgia aan land gingen. Dit bleek uiteindelijk de Falk land-oorlog in te leiden. KOMST JANMAA T VERSTOORT BIJEENKOMST (Van onze parlementaire redactie EDE - Op waardige en ingetogen wijze heeft DS'70 zaterdag in Ede het Partijpoli tieke boek dichtgeslage. Na een bestaan van bijna dertien jaar in het Nederland se politieke krachtveld heeft de partij besloten zichzelf per 31 maart van dit jaar op te heffen. Slechts sporadisch bleek uit de woorden van afgevaardigden hoe veel pijn het einde van deze politieke groepering bij de aanhangers toch nog veroorzaakte. Al geruime tijd werd het uitzichtsloos gevonden om DS'70 nog langer te laten vegeteren als politieke splinter. Deze stemming werd zaterdag beves tigd: van de 62 stemhebbende leden ko zen er 50 (11 tegen, 1 onthouding) voor opheffing. DS'70 voelde zich een cen trumgroepering, die even weinig goede woorden over had voor het „linkse so cialisme" van de PvdA als voor het hui dige „rechtse" beleid van CDA en WD. De laatste lijsttrekker, Ruud Nijhof, trok in zijn slotbeschouwing dan ook niet helemaal ten onrechte een parallel met D'66. Zoals DS'70 in de afgelopen vijf jaar dreigen de Democraten nu te verpulveren in het geweld tussen links en rechts. Vanzelfsprekend overheerste tijdens het buitengewone congres de terugblik op het verleden. Bij geen enkele spre ker, te beginnen bij de oprichter van DS'70. drs. A. van Stuijvenberg, ont brak de opsomming van de bereikte re sultaten-en het achteraf alsnog gelijk krijgen op andere punten. De vroegere partijleider, dr. W. Drees jr., kwam in dat verband met een op somming van standpunten waarbij de partij naar nu eerst gebleken is het ge lijk aan haar kant had. Daarbij herin nerde hij onder meer aan de waarschu wingen ten tijde van de Surinaamse onafhankelijkheid dat Nederland geen immigratieland mocht worden. Drees wees erop dat DS'70 toen al een leegloop van Suriname voorzag, waar- Tuinders luiden de noodklok BLEISWIJK (ANP) - Ongeveer 1500 glastuinders hebben zaterdagmorgen tijdens een manifestatie in de bloe menveiling Berkel in Bleiswijk een an der beleid van de regering voor hun sector geëist. Belangrijkste eis van de glastuinders is een verlaging van de gasprijs voor de glastuinbouw, die thans bijna 37 cent per kubieke meter bedraagt. De glastuinbouw wil koppeling van de gasprfjs aan de kolenprijs. Daardoor zou de pnjs kunnen dalen tot circa 24 cent per kubieke meter. Andere eisen die tijdens de manifestatie werden neergelegd: een betere afbraakregeling voor tuinders die willen stoppen, in EG- verband bescherming van met name de snijbloemenmarkt tegen invoer uit der de landen. Een ander beleid moet er verder toe lei den dat bijvoorbeeld de banken en toe leveringsbedrijven weer vertrouwen krijgen in de sector. door dat land in handen zou kunnen komen van de „eerste de beste ban diet". Drees riep op tot waakzaamheid en daarbij verwees de vroegere minister van verkeer en waterstaat naar een on gelukkig incident, kort na de lunchpau ze. toen Centrumpartijleider Janmaat op de bijeenkomst verscheen. Zijn komst leidde tot werkelijk de enige emotionele scènes, waarbij termen als fascist en viezerik door de lucht vlogen. Snel en efficiënt optreden van partij voorzitter Zeger Hartog, die de verga dering tot een besloten bijeenkomst verklaarde, voorkwam verdere pijnlijke Janmaat, die indertijd zich wel had aangemeld bij DS'70 maar geschrapt werd wegens het niet betalen van het lidmaatschapsgeld, werd zo gedwon gen de aftocht te blazen. BRUSSEL (ANP) - Belgische vrachtrijders die op interna tionale routes rijden gaan uit het buitenland medicamen ten naar België smokkelen. Ze beginnen met die actie om arme Belgische gezinnen die veel geld aan medicijnen moe ten uitgeven te helpen. De actie is georganiseerd door de afdeling Antwerpen van 'Les routiers Europeens'. Gezinnen die van de actie willen profiteren moeten met die afdeling contact opnemen. De vrachtrijders gaan de actie voeren omdat ze vinden dat de Belgische Riziv (het rijksinstituut voor ziekte- en invalidi teitsverzekering) er soms, wat ze noemen, „schandalig on rechtvaardige" praktijken op na houdt. Zë bedoelen daar mee dat dit Riziv een hele lijst van medicamenten met „er kent". Het gevolg daarvan is dat de Belgische ziekenfondsen voor die medicijnen geen vergoeding mogen geven. Leon Rooryck, die voorman van 'Les routiers Europenes', zegt zich al geruime tijd geërgerd te hebben aan het feit dat „hardwerkende Belgische gezinnen soms in financiële moei lijkheden geraken omdat een kind ernstig ziek is en alleen behandeld kan worden met speciale - in België zeer dure of niet verkrijgbare - medicijnen". Rooreck wil daar wat aan doen door de Belgische vrachtrijders die medicijnen voor taan te laten meebrengen uit landen waar ze wel verhandeld worden of veel goedkoper zijn. Die medicijnen zullen, op aanvraag door vrachtwagenschauffeurs geleverd worden te gen de prijs die ervoor betaald moet worden in het land van aankoop. Om hun actie zo goed mogelijk te laten verlopen vragen de vrachtwagenchauffeurs wel een brieve van de behandelende arts. De Belgische autoriteiten hebben al gewaarschuwd tegen de actie. Ze zeggen dat die onwettig is. Maar Rooryck is niet bang voor problemen die de vrachtwagenschauffeurs even tueel aan de grens gaan krijgen. „Een vrachtwagen is heel groot en een pakje medicijnen is in de regel h eel klein," zo zegt hij. Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG - „Het kabinet is bezig het landsbestuur te verwarren met het lei den van een multinationale onderne ming. Het veroorzaakt op grote schaal kortsluiting in de samenleving". PvdA-lcider Joop den Uyl zei dat zater dag in Amsterdam, waar de partijraad dc oppositiestrategie van de socialis ten besprak. Den Uyl vatte de lijn samen als „eerlij ke. zakelijke oppositie". De PvdA zal zich niet alleen maar verzetten tegen bezuinigingsmaatregelen. „Want de crisis is ook onze crisis. We zijn er mede voor verantwoordelijk. Maar we zullen op alle fronten in het krijt treden voor een zinniger bezuinigingsbeleid". Volgens de uitgestippelde strategie zal de PvdA zich in de Tweede Kamer voor al toeleggen op het ontvouwen van al ternatieven voor ge>vraakte kabinets plannen. Den Uyl kondigde alvast iets aan: als de ploeg van Lubbers niet snel met maatregelen komt ter bestrijding van de jeugdwerkloosheid, zal de PvdA zelf met intitiatief-ontwerpen komen. Daarbij denken de socialisten aan be lastingvoordeel voor werkgevers die jongeren in dienst nemen. Op de vraag in hoeverre de PvdA bui ten het parlement mee zal doen aan verzet tegen het kabinetsbeleid, zal binnen de partij nog verder worden ge studeerd. Een werkgroep van kamerle den en partijbestuurders zal gedrags regels ontwerpen voor deelname aan maatschappelijke actie en burgerlijke ongehoorzaamheid. Partijvoorzitter Max van den Berg zei dat de PvdA in het algemeen aanvaardt dat politieke meerderheidsbesluiten worden uitgevoerd In uitzonderingsge vallen als de eventuele plaatsing van nieuwe kernwapens wil hij echter nadat een besluit is genomen „de samenle ving opnieuw mobiliseren" om te pogen het terug te draaien. Daarbij hanteert de PvdA „alle democratische midde len", zo stelde de partijraad vast. Den Uyl wees in dit verband de rege ringspartijen en het kabinet op hun el- gen verantwoordelijkheid: „Een kabi net dat bezuinigingen door het parle ment jaagt als warme broodjes, stelt het incasseringsvermogen van de men sen in het land gevaarlijk op de proef De partijraad bepaalde dat de werk loosheidsbestrijding voorop staat in het oppositiebeleid. Daarbij noemt de PvdA onder meer handhaving van de binnenlandse bestedingen en arbeids tijdverkorting in beginsel per dag. Verdere hoofdpunten zijn: een rechtvaardig inkomensbeleid, het ver hinderen van de plaatsing van nieuwe kernwapens en bescherming van col lectieve voorzieningen. Het partijbe stuur kreeg opdracht om binnen enke le maanden met een nader uitgewerkt actieplan en een werkplan van de ka merfractie te komen. Directie: K. Scherphuis, W. F. de Pagter en F. van de Velde. Hoofdredactie: M. P. Dieleman en C. van der Maas. BUREAUS: Vlissingen: Walstraat 56-60,4381 EG Vlissingen, tel. (01184) 15144. Middelburg: Markt 51, 4331 LK Middelburg, tel. (01180)'27651. Goes: Grote Markt 2, 4461 AJ Goes, tel. (01100) 16140. Terneuzen: Nieuwslraat 22, 4531 CW Terneuzen, tel. (01150) 94457. Hulst Steenst.oai 4561 AS Hulst, tel. (01140) 14058. In de avonduren is de centrale redac tie bezet van zondag t/m vrijdag van af 19.00 uur: (01184) 15144. Klachten bezorging Plaatselijke kantoren, maandag t/m vrijdag van 08.00-17.00 uur. 's Zaterdags van 09.00 tot 11.30 uur. Telefoonnummers buiten kantooruren: Expeditie: (01184) 63533. Advertentie-afdeling: (01186) 1584. 's-Zaterdags (01184) 15144 van 09,00-11.30 uur Redactie (01184)-14796. Overlijdens advertenties maandag- t/m vrijdagavond van 20.30 tot 22.00 uur (01184) 15144. Zondagavond van 20.00 tot 22.00 uur. Abonnementsprijzen: per kwartaal f 61,20: franco per post 72,-; per maand 21,-; losse num mers 0,85 (alle bedragen inclusief 4 pet. btw.). Postrek. nr.: 3754316. t.n.v. PZC ab.rek. Middelburg. Advertentietarieven 117 cent per mm; minimumprijs per advertentie 17,55; ingezonden mededelingen 2 Vfe x tarief. Voor brieven bureau van dit blad 4,25 meer Volledige tarieven met contractprij zen op aanvraag. Alle advertentieprijzen exclusief 4 pet btw. Giro: 35 93 00. Uitgeverij Provincia le Zeeuwse Courant B V Middel burg.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1983 | | pagina 17