Doorbraak in conflict binnen OPLOSSING IS NOG ONDUIDELIJK Geen bedenkingen tegen benoeming Arjaan de Schipper Felle kritiek op Uniebureau OPNIEUW ACTIE TEGEN ROYEMENT JEUGDRENNERS PZC/sport PARTIJEN OPTIMISTISCH NA VERGADERING IN KAPELLE Voor in de zaal volgde het bestuur van de WV Zeeland de vergadering. Van links naar rechts: Ad Agterdenbos, Kees de Ridder, Lies de Ridder en mr Schieman. KAPELLE - Wim Timmermans, voorzitter van het district Zeeland van de KNWU, heeft felle kritiek geuit op het func tioneren van het Uniebureau van die sportbond. „Daar wor den volgens mij de meeste missers gemaakt en daar moet het hoofdbestuur de bezem eens door halen". Timmermans wees er op dat corresponderen met het Unie bureau een hachelijke zaak is „Het komt voor dat er wed- strijdaanvragen worden ingediend, waar niet eens op wordt gereageerd. En dat er maanden over heen gaan voordatje op brieven antwoord krijgt. Bij ons gebeurde het dat we 30 au gustus aan de Ume schreven en we pas 27 december als antwoord kregen dat we de zaak maar beter konden laten rusten, omdat het toch al zo lang geleden was. Ik heb de indruk dat ook het aanstellen van een adjunct-directeur niet vooi veel verbetering heeft gezorgd". Mr. Dingenouts erkende dat het Uniebureau beter zou kun nen func tioneren en deelde mee dat die zaak onderdeel is van besprekingen, die momenteel volop worden gevoerd in de top van de KNWU. „Misschien", zei hij, „is er behoefte aan meer betaalde krachten". KAPELLE - Opnieuw ondernemen de ouders van Arjen de Ridder en Marcel van Klooster een poging om het royement van deze twee jeug- drennertjes door de wielerclub Theo Middelkamp ongedaan te maken. Voorzitter Jan van Osta van Middelkamp ontving twee officiële stukken, waarin zijn vereniging gedagvaard werd om op woensdag 16 februari „niet in persoon, doch vertegenwoordigd door een procureur te verschij nen ter terechtzitting van de arrondissementsrechtbank te Middelburg". De conclusie van Jan van Osta („ik heb weer twee korte gedingen op mijn dak") bleek zaterdagmiddag tijdens de vergadering van het wie- Ierdistrict Zeeland in Kapelle ech ter wat te voorbarig Mr J.M.E. Schieman, de advocaat van de fa milies De Ridder en Van Klooster, legde uit, dat het „slechts om dag vaardingen" ging. Het royement van de twee jeugdrennertjes is tij dens de jaarvergadering van Theo Middelkamp op 16 december door de leden bekrachtigd. En alleen binnen een termijn van dertig da gen kan daar beroep tegen worden aangetekend. Schieman: „We moesten het doen om de termijn niet te laten verstrijken". Deze ad vocaat, die tevens vice-voorzitter is van de pas opgerichte wielervereni ging Zeeland, blijft er echter naar streven om het conflict binnen de reglementen van de KNWU (wiel- renunie) op te lossen. Met andere woorden: als die oplossing er bin nen de wielrenunie komt, behoeven de dagvaardingen niet tot een zaak voor de rechter te leiden. Kort geding s en Lies de Ridder (de ouders van Arjen) spanden al eerder een kort geding aan tegen Theo Mid delkamp. Vorig jaar juni werden ook zij geroyeerd door deze Zeeuw se wielerclub en zij achtten zich „in eer en goede naam aangetast" door Middelkamp. Rond deze affaire de den enkele woordvoerders van de ren- en toerclub uitspraken in het clubblad en ook in enkele artikelen in de PZC. Met name tegen deze uitspraken in de publicaties ging het kort geding (onrechtmatige pu blicaties). De rechter stelde het echtpaar De Ridder echter volledig in het ongelijk. De rechter noemde de kennisgeving (in het clubbald) en de motivering van het royement niet onrechtmatig jegens mevrouw De Ridder. Het echtpaar De Ridder werd veroordeeld in de kosten het geding. In de dagvaardingen, die nu zijn uitgebracht wordt uitsluitend het royement van de twee jeugdren nertjes aangevochten. Zowel in de dagvaarding betreffende het roye ment van Arjen de Ridder als in de dagvaarding betreffende het roye ment van Marcel van Klooster wordt naar voren gebracht, dat door Middelkamp „geen feiten zijn gesteld welke deze beslissing kun nen dragen en zulke feiten zich ook nimmer hebben voorgedaan". Er wordt voorts op gewezen, dat Middelkamp het beroep tegen het royement van Arjen de Ridder niet ontvankelijk heeft verklaard om dat deze jeugdrenner ten tijde van het royement geen lid meer was van de vereniging. In de dagvaar ding betreffende Marcel van Kloos ter wordt Middelkamp verweten de beroepsschriften niet in behande ling te hebben genomen tijdens de jaarvergadering. De leden hand haafden de door het bestuur van Middelkamp uitgesproken roye menten, maar - zo wordt in de dag vaardingen gesteld - ook voor die beslissing van de jaarvergadering zijn „geen feiten gesteld". Verder wordt er op gewezen dat de twee jeugdrenners niet in kennis gesteld van de beschuldingen, die tegen hen bestaan, en dat ze dus ook geen wederhoor konden toepassen. Dwangsom Vanzelfsprekend wordt in de dag vaardingen aan de rechter ge vraagd de royementen van Arjen de Ridder en Marcel van Klooster te vernietigen. Als het inderdaad tot zo'n vonnis zou komen, dan moet Middelkamp bij het in gebre ke blijven - zo wordt in de dag vaardingen gevraagd - een dwang som van 200,- per week per ren- nertje betalen. Overigens wees mr Schieman er enkele malen op dat de dagvaardingen een formeel ka rakter hebben. Het behoeft dus niet tot een rechtszaak te komen als er binnen de wielerunie alsnog een oplossing komt voor het con flict. KAPELLE - Vrijwel zonder tegen werpingen heeft de districtsverga dering van de KNWU zaterdag in Kapelle ingestemd met het voor stel van het bestuur om Arjaan de Schipper bij het hoofdbestuur voor te stellen voor de functie van districtssportcommissielid (dsl) in Zeeland. De Schipper was de enige kandidaat omdat Walter van Acker uit Koewacht kort voor de vergadering schriftelijk had laten weten zich terug tc trekken. „Ge zien de druk die de laatste weken op mij is uitgeoefend...", schreef Van Acker. Enige discussie over de bindende voordracht van De Schipper was er nog met betrekking tot de tweede naam, die aan het hoofdbestuur werd meegedeeld. Het gaat daarbij om ex-amateurrenner Henk de Jong uit Goes. Het scheidende dsl Wim Evertse legde uit dat de vood- racht van De Jong slechts een for mele aangelegenheid is. omdat het reglement nu eenmaal voorschrijft dat er twee namen moeten worden genoemd. Met de benoeming van Arjaan de Schipper is een einde gekomen aan een andere affaire, die de gemoede ren in het district nog al heeft be ziggehouden. Aanvankelijk name lijk was De Jong de kandidaat van het bestuur, maar toen bleek dat De Schipper in de markt was ver klaarde hij zich maar al te graag bereid zijn kandidatuur in te trek ken. De Jong namelijk voelde zich zo kort na zijn afscheid van de ac tieve wielersport nog te veel ver weven met de renners en vreesde dat daardoor problemen zouden kunnen ontstaan. Inmiddels echter deelde Walter van Acker mee zich voor die post te interesseren en leek zich een strijd te ontwikkelen tussen Zeeuwsch- Vlaanderen en de rest van de pro vincie. Een gevecht dat dus een voortijdig einde kreeg, omdat Van Acker zich terugtrok. Daardoor moest er zaterdag niet eens meer gestemd worden over de voor dracht Probleemloos verliep ook de ver kiezing van een districtstoercom- missielid. Enige kandidaat voor die functie was Jo Janisse uit Middel burg. MAANDAG 17 JANUARI 1983 KAPELLE - Het ziet er naar uit dat er een doorbraak is gekomen in het al maanden slepende conflict, dat men de kracht van een westerstorm de verhou dingen binnen het district Zeeland van de KNWU (Wielren Unie) aan flarden heeft geblazen. Zaterdag, na afloop van de districtsvergadering, zaten op voor stel van het hoofdbestuur voor het eerst sinds juni vorig jaar de strijdende wielerverenigingen Theo Middelkamp en Zeeland met elkaar om de tafel. Een ontmoeting die kennelijk zo verhelderend werkte dat de aanwezigen elkaar na afloop zelfs een hand gaven en met een eensluidende verklaring naar buiten traden. „Het laat zich aanzien dat wij binnen een redelijk korte termijn de zaak binnen KNWU-verband kunnen regelen", verwoordde mr. P.P.M. Dingenouts, vice-voorxitter van het KNWU-hoofdbestuur, het resultaat van die half uur du rende bijeenkomst. De door Dingenouts geuite verwach ting zou een uiterst verrassende ont knoping betekenen van een affaire rond de erkenning van een derde wiellerver- eniging, die twee weken geleden zelfs leidde tot het aftreden van het voltalli ge districtsbestuur. Een afloop, die ge let op het verloop van de districtsverga dering van zaterdag niet in de lijn der verwachtingen lag. Tijdens die bijeen komst namelijk reageerde Middel kamp-voorzitter Jan van Osta afwij zend op een voorstel van Dingenouts om toch maar eerst te gaan praten met de wielerclub Zeeland. „Het bestuur van Middelkamp zit vast aan de uit spraak van de algemene ledenvergade ring van 16 december, waarop is gesteld dat we niet in contact mogen treden met Zeeland zolang het hoger beroep m het kort geding, dat ze tegen ons heb ben aangespannen, nog loopt". Muur De resolute afwijzing van het hoofdbe- stuurs-voorstel werd nog versterkt omdat Middelkamp de dag voor de dis trictsvergadering twee nieuwe dag vaardingen had ontvangen van perso nen, die deel uitmaken van het bestuur van de WV ZKEELAND. „Het is onmo gelijk voor ons om te gaan praten met de rug tegen de muur", riep Van Osta verontwaardigd uit en de vergadering (drukker bezocht dan ooit tevoren) on dersteunde die opvatting met een ova tioneel applaus. Mr. Dingenouts bestreed de uitlating van Van Osta dat Middelkamp met de rug tegen de muur zou staan. „De dag vaardingen hebben vooralsnog een for meel karakter. Ze moesten nu wel wor den verstuurd om de termijn, die daar voor is gesteld, niet te laten verlopen. Wij hebben de wielervereniging Zee land echter gevraagd om de geschillen binnen de reglementen van de KNWU op te lossen, omdat we nu in een terecht zijn gekomen van achter elkaar aanlo pen". Vrij vertaald zei Dingenouts dat Middelkamp niet zou spreken met een geladen revolver op de borst. De gela den revolver was er wel. maar lag alleen in de bovenste la en Middelkamp had er even naar mogen kijken. De uit het onderwijs afkomstige Van Osta had nog meer tegenwerpingen. Hij voelde er niets voor om samen met mr. Dingenouts en mr. Schieman (vice- voorzitter van de WV Zeeland, maar te vens de advocaat van de partijen die Middelkamp voor de rechter slepen) te gaan praten. „Dat wordt een gesprek van twee advocaten en een onderwijzer en daarin ben ik geen partij", aldus Van Osta. Het aftredende districtssport commissielid Wim Evertse drong even wel aan op het laten doorgaan van dat eerste geprek. „Praten kost niks", aldus Evertse, „en doorgaan zoals nu is ook een slechte zaak. We zijn niet meer met de wielersport bezig, maar met onszelf". Stukje papier Toen tijdens de pauze de meerderheid van de aanwezige Middelkamp-be stuursleden hun voorzitter vroegen toch maar een eerste gesprek aan te gaan, ging Van Osta door de knieën. Het gezelschap werd met twee perso nen uitgebreid. Hans Harinck (be stuurslid van Middelkamp) en Ad Ag terdenbos (voorzitter van WV Zeeland) maakten de voor dit conflict histori sche bijeenkomst mee. Meer dan de verklaring dat er nu dus een kans is dat de zaak op korte termijn wordt opge lost, kwam er niet naar buiten. „Ik moet een stukje papier opstellen en daar moeten ze mee akkoord gaan", al dus mr. Dingenouts. Zodra dat is gebeurd, en de twee be trokken verenigingen Middelkamp en Zeeland bereid zijn op districtsniveau met elkaar samen te werken, kan er ver der worden gewerkt aan de totstandko ming van een nieuw bestuur. Ook de wielervereniging Zeeuws-Vlaanderen kwam bij monde van waarnemend voorzitter Ad 't Gilde met die voorwaar de. „Zo lang", formuleerde hij de „soli dariteitsverklaring" van zijn club, „er nog korte gedingen lopen tegen Middel kamp. zullen wij geen kandidaten leve ren voor het districtsbestuur". Overi gens was het oplossen van het geschil ook het eerste punt in de door het KNWU-hoofbestuur voorgestelde pro cedure. „Er moeten pas mensen achter de tafel komen als de problemen zijn opgelost", stelde Dingenouts. Tot die tijd zal het afgetreden districts bestuur de lopende zaken afhandelen. Voorzitter Wim Timmermans liet in zijn openingswoord de gang van zaken nog een keer de revue passeren. „We waren niet tegen een derde Zeeuwse vereni ging", herhaalde hij „maar deze club is gegrondvest op rancune en haat. Bo vendien is het aanspannen van een kort geding tegen één van onze verenigingen iets waar we falikant tegen zijn", aldus Timmermans. Minste weerstand Hij kritiseerde de houding van het hoofdbestuur. „Aan het feit dat wij moeite hadden met samenwerking is volledig voorbij gegaan". De districts voorzitter legde uit dat men het veld heeft geruimd om een nieuwe groep mensen de kans te geven zonder voor oordeel de werkzaamheden voort te zetten. Hij verwierp de opvatting dat het bestuur de weg van de minste weerstand had gekozen. „Als we zon der meer weg hadden willen lopen, hadden we dat wel onmiddellijk ge daan". Hij zette een vraagteken bij het democratiseringsproces binnen de Wielren Unie en sprak de vrees uit dat de bond terugkeert naar de situatie van vijf, zes jaar geleden toen alle be slissingen van bovenaf werden geno men. In de verklaring namens het hoofdbe stuur zette mr. Dingenouts nog eens uiteen dat bij het onderzoek naar de geschilpunten over de totstandkoming van de derde Zeeuwse wielervereniging een complicatie was. dat de partijen (met uitzondering van de WV Zeeland) niet bereid bleken met elkaar om de ta fel te gaan zitten. „Het probleem was dat we daardoor geen inzicht konden krijgen. Een dergelijke zaak zou onder de burgerrechter maanden vergen. Wij moesten snel een beslissing nemen en hebben toen gezegds de waarheid zal wel ergens in het midden liggen. Om grip op de situatie te krijgen is besloten de erkenning te verlenen". Ad 't Gilde bestreed de opmerking van Dingenouts dat de KNWU onvoldoende geïnformeerd zou zijn geweest. „De wie lervereniging Zeeuws-Vlaanderen heeft het hoofdbestuur een protestbrief ge stuurd (waarop we tussen haakjes nooit antwoord hebben gekregen, maar dat terzijde). Middelkamp heeft inlichtin gen gegeven en ook vanuit het district is er de nodige informatie verstrekt. Desondanks is er toch zo'n beslissing genomen. Ik wil wel weten waar ik aan toe ben", aldus 't Gilde, „want voor ik zitting neem in het districtsbestuur moet ik wel de zekerheid hebben dat ik daar niet voor Piet Snot ga zitten". Jantje van Leiden Dingenouts betoogde dat een snelle be slissing in het belang van de wielersport was, „ook al lijkt het er op of we ons er met een Jantje van Leiden hebben afge maakt Verder mag uit het enkele feit van dit negatieve advies niet worden afgeleid dat daarmee de zelfstandig heid van het district wordt aangetast. Ik heb het in de afgelopen vyf, zes jaar nog maar twee keer meegemaakt dat we afweken van een voorstel van het district", stelde Dingenouts Het Zeeuwse bestuur echter ervoer het wel wel degelijk als een gebrek aan rugge steun en stapte op. Het zal nog wel even duren voordat de zetels bezet zijn. Wan neer de problemen tussen Middelkamp en de WV Zeeland uit de wereld zijn, zal het hoofdbestuur van de Unie een nieu we districtsvergadering uitschrijven, waarop dan een einde aan de ensis zal moeten worden gemaakt. Een „historische" bijeenkomst. Voor het eerst sinds juni spraken de wielerverenigingen Theo Middelkamp en Zeeland met elkaar. Van links naar rechts op de foto: districtscontactpersoon Huiszoon. mr. P P.M. Dingenouts, Hans Harinck, Jan van Osta beiden Middelkamp) en mr. J.M.E. Schieman en Ad Agterdenbos beiden wv Zeeland). Jan van Osta (midden) grijpt de microfoon tijdens de distnetsvergadenng van de Ad t Gilde van de wielervereniging KNWU. Vice-voorzitter van het hoofdbestuur. Dingenouts, en districtsvoorzitter Zeeuws-Vlaanderen kwam met een so- Wim Timmermans irechtshoren hem aan. lidariteitsverklaring met Middelkamp. t ret laat zich aanzien, dat we bin- ffJtl nen een redelijk korte termijn de zaak binnen KNWU-verband kun nen regelen Deze summiere medede'- ling werd zaterdagavond gedaan, na dat vertegenwoordigers van de ren- en toerclub Theo Middelkamp en de wie lervereniging Zeeland dan toch einde lijk met elkaar aan tafel hadden geze ten. Ogenschijnlijk is er dus een flard van hoop om een eind te maken aan de onverzoenlijke verhoudingen tussen deze loielerclubs. Maar tijdens de jaar vergadering van het Zeeuwse wieier- district, die zich eerder die dag af speelde, wees nog niets op die flard van hoop. Integendeel: de partijen le ken onverzoenlijker dan ooit tevoren en de standpunten waren op zijn minst oniorikbaar te noemen. Slechts met de grootste tegenzin lieten Jan van Osta en Hans Harinck, be stuursleden van Middelkamp, zich verleiden om onder aanvoering van mr P.PM. Dingenouts, vice-voorzitter van de KNWU. aan tafel te gaan zitten met Ad Agterdenbos en mr J.M.E. Schieman, bestuursleden van de wie lervereniging Zeeland. Het mocht zelfs een klein wonder heten dat met name Middelkamp-voorzitter Jan van Osta zich liet ompraten. Tijdens een pauze verzuchtte hij in de wandelgangen on der meer ,Jk word er onpasselijk van. Ze hebben nog nooit iets toegegeven". En tenslotte ging hij overstag met de woorden: Okeemaar alleen om ze aan te horen". Die duidelijke tegenzin van Jan van Osta was niet verbazingwekkend, want op de valreep voor de districts vergadering hadden leden van de wie lervereniging Zeeland nog even duch tig zout gestrooid in de wonden van Theo Middelkamp. Uitgerekend op de dag voor die vergadering waren er ten huize van Jan van Osta twee dagvaar dingen afgeleverd, gericht tegen be sluiten van de ren- en toerclub In de psychologische oorlogsvoering was het moment om met deze dagvaardin gen op de proppen te komen uiterst ongelukkig gekozen. Weliswaar haast te Mr Schieman (behalve advocaat van leden van de wv Zeeland ook vice- voorzitter van deze club) zich om te zeggen dat deze dagvaardingen een formeel karakter droegen Want als het binnen de wielrenunie toch tot een oplossing van de geschillen komt, zal er echt geen zaak voor de rechter van worden gemaakt, zo was uit de woor den van mr Schieman op te maken. Het argument van de vice-voorzitter van de wv Zeeland was ook, dat de termijn om in beroep te gaan juist op 15 januari iafgelopen zaterdag dus) verstreek. Maar het zou van meer tact hebben getuigd als die dagvaardingen enkele dagen eerder op tafel waren ge komen. Dan zou er tenminste tijd zijn geweest om Middelkamp duidelijk te maken dat deze procedure „slechts" een formeel karakter draagt en dat de soep dus niet zo heet gegeten behoeft te worden. Nu er echter geen tijd voor uitleg was geweest, begon Jan van Os ta aan de districts vergadering met de gedachte dat hij opnieuw een kort ge ding „op zijn dakhad en leek de on verzoenlijkheid alleen nog maar gro ter geworden. Ook de beslissing van de Sportcommentaar ivielervereniging Zeeland om uitgere kend Kees de Ridder kandidaat te stel len voor de jeugdcommissie van het district streek bij Middelkamp tegen de haren in. Want juist De Ridder heeft een indringende rol gespeeld in de leugdconflicten bij Middelkamp. Terecht ook voelde Jan van Osta de dagvaardingen als een zwaard van Damocles boven zijn vereniging han gen. Vorig jaar spanden Kees en Lies de Ridder een kort geding aan tegen Middelkamp. Weliswaar verloor het echtpaar De Ridder dal kort geding en werd ook veroordeeld in de kosten van juridische bijstand voor Middelkamp, maar toch kostte het deze wielerclub nog veel geld. ,JDe president begroot deze kosten aan de zijde van gedaagde Middelkamp dus) op 1100 aan sala ris". was toen de beslissing in kort ge ding. Maar de rekening voor Middel kamp bedroeg tenslotte f1864. Met wat reiskosten er bij werd deze wieler club door het kort geding dan ook 900 gulden armer. Commentaar van Jan van Osta: „Met tien van deze korte ge dingen zijn we failliet". Er was, kortom, tijdens de districtsver gadering geen flard van hoop op een oplossing van de geschillen. De con clusie kon slechts zijn, dat er een on wrikbare patstelling was bereikt: zo lang Theo Middelkamp de royementen van twee jeugdrenners met wenste in te trekken, bleef de dreiging van de dagvaardingen en zo lang zaken als een kort geding in hoger beroep en dagvaardingen speelden wenste Mid delkamp niet eens te pratenMet frisse tegenzin gingen de partijen tenslotte dan ook aan tafel. En er moeten wel zeer onvermoede oplossingen zijn ge vonden om uit deze circelgang van ge schillen te kunnen geraken Niettemin verklaarden alle partijen (KNWU, Middelkamp en wv Zeeland) dat bin nen een redelijk korte termijn de zaak geregeld kan worden De Zeeuwse wie- Ierwereld is in ademloze afwachting. Verwonderlijk was het ondertussen niet dat ditmaal het royement van Kees en Lies de Ridder door Middel kamp niet in een dagvaarding ter sprake kwam In het kort geding tegen Middelkamp vorig jaar eiste het echt paar niet dat dit royement ongedaan gemaakt moest worden Opmerkelijk was toen wel. dat de president van de rechtbank zich toch uitsprak over dit royement. Hij wees er op dat het. echt paar betrokken was bij de oprichting van de wielervereniging Zeeland en dat juist die oprichting voor Middel kamp mede een reden was om lot het royement te komen. De rechter stelde dan ook. .Dit overwogen hebbende zijn wij van oordeel dat niet gezegd kan worden dat het bestuursbesluit ten aanzien van de heer en mevrouw De Ridder kennelijk van iedere grond is ontbloot". Toch is het duidelijk, dat Theo Middel kamp niets voelt voor een nieuw juri disch steekspel. ,Je moet wat inschik kelijk zijn", werd er zaterdag tijdens de districtsvergadering vanuit de zaal geroepen. Die inschikkelijkheid is hard nodig om uit de impasse te ko men. Maar of de partijen inderdaad voldoende water in de wijn wensen te doen, lijkt vooralsnog niet zo voor de hand liggend Joop van den Berg.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1983 | | pagina 16