FRUITTELERS SLA VAN DE NA TUURBESCHERMING Boersma verwacht dat Jeugd Muziek blijft ÏUNST UIT ZEELAND' GEOPEND 'Ne Vrimde Kostganger' ging in Kloosterzande in première Kringvoorzitter De Jager van NFO: Concentratie van veilingen noodzaak Optreden trompettist Edison in Terneuzen WISSEL BEVELANDER Frits vindt zichzelf niet goed genoeg... BLOEMEN VOOR AUTEUR 1. L. EGGERMONT Belangstelling voor het muziekonderricht blijft K APELLE - De fruittelers in zuidwest- Nederland zijn de eersten die in het groot slachtoffer zijn geworden van het wanbeheer van de natuur- en mi lieubeschermers. Met hand en tand hebben die beschermers zich er tegen verzet bacterievuur doeltreffend aan te pakken. Zij hebben er dan ook voor gezorgd dat deze ziekte zo snel om zich heen kon grijpen. Het gevolg is dat vele fruittelers een zware en soms uitzicht loze strijd tegen bacterievuur moeten leveren. Dit stelde W. de Jager, kring voorzitter Zeeland/West-Brabant van de Nederlandse Fruittelers Organisa tie (NFO), vrijdag tijdens de jaarlijkse ontwikkelingsdag voor de fruitteelt in Kapelle. De Jager uitte scherpe kritiek op dege nen die zich inzetten voor bescherming van natuur en milieu. „Ze willen zo wei nig mogelijk ingrijpen, ze hebben een hekel aan boeren, omdat die in het landschap zitten te wroeten Ze zijn overal tegen, vooral tegen alles wat het bedrijfsleven doet. De historie zal later over hen spreken als: 'de negatieven'. De kringvoorzitter betoogde dat de meidoom ten onrechte door de natuur bescherming 'heilig en onkwetsbaar' werd verklaard. Hij beklemtoonde dat het met aanpakken van bacterievuur ervoor gezorgd heeft dat grote delen van het landschap en vele boomgaar den zijn aangetast „Zo zijn degenen die eens zich opwierpen als de beschermers van het landschap, verworden tot ver nietigers: de landschapsvemietiging der negatieven", aldus De Jager. De NFO-bestuurder voorspelde dat bij ongewijzigd beleid over 9 a 10 jaar in Zeeland vrijwel alle meidoorns ver dwenen zijn. Hij onderstreepte dat er dan ook snel een nieuwe koers uitgezet moet worden. De Jager kondigde aan dat de fruittelers niet meer zullen mee betalen aan de bestrijding van bacte rievuur, wanneer er niet aan enkele be langrijke wensen wordt voldaan. Een van die wensen is een totaal teelt- en plantverbod voor heel Nederland van meidoorn en twee cotoneasterrassen. De kringvoorzitter hoopte dat rijk en provincie iedereen die meidoorns be heert zullen verplichten ze gezond te houden door geregeld onderhoud en het verwijderen van zieke exempla ren. De adjunct-directeur akker- en tuin bouw van het ministerie van landbouw en visserij, ir A. J Riemens, liet de vele belangstellenden weten dat er een bij stelling van het beleid ten aanzien van bacterievuur in aantocht is. Hij vond dat te felle acties van fruittelers in deze, ook nadelige gevolgen kunnen hebben. zoals afeetproblemen bij boomkwekers, verharding standpunten tussen ver schillende belangen en zelfs ongunstige invloeden op de beeldvorming van fruit. „Enige behoedzaamheid lijkt mij gewenst", zei ir. Riemens. Hij voegde eraan toe dat zijns inziens vruchtboom- kanker een minstens even groot pro bleem is als vacterievuur: „Daar komt nog bij dat ik de stellige overtuiging heb dat de vruchtboomkanker meer schade veroorzaakt". KAPELLE - Concentratie van Zeeuwse fruitveilingen - thans in Goes. Kapelle. Krabbendijke en Temeuzen - is bittere noodzaak. Dit bleek vrijdag tijdens de ontwikkelingsdag van de fruitteelt, gehouden in Kapelle. uit opmerkingen van A. van Oosten, voorlichter van de Zuidelijke Landbouw Maatschappij en ir A. J. Riemens, adjunct-directeur akker- en tuinbouw van het ministerie van land bouw en visserij. In hun inleidingen beklemtoonden ze beiden dat bundeling van krachten op het gebied van de afzet onafwendbaar is. Van Oosten herinnerde er aan dat al vele jaren geprobeerd wordt tot sanering van de fruitveilingen te komen. Verder dan de vorming van één overkoepelende orga nisatie (de centrale tuinbouwveiling Zeeland) is het nog altijd met gekomen „Het is tu clii teer en moeilijk punt", zei de ZLM-medewerker. Hij wees erop dat er in de meeste tuinbouwcentra in Nederland nu grote en sterke veilingen zijn met groente en fruit. Die combinatie zorgt voor een betere benutting van outillage, gebouwen en personeel het hele jaar rond. dan met enkel fruit, zo stelde Van Oosten. Ir Riemens betoogde dat de huidige fruitafeet niet aansluit op alle eisen van de moderne handel. Een sterkere concentratie van het aanbod achtte hij een oplos sing Hij vertelde dat op de grote veilingen met een naar verhouding groot markt aandeel, een hogere prijs wordt verwezenlijkt voor de produkten. dan op de kleine re veilingen. „In een gebied als Zeeland moet dat de telers tot nadenken stem men". aldus Riemens PZC/provincie „terdag li JANUAR! 1983 Wissel Zeeuws-¥laanderen WISSEL SCHOUWEN TERNEUZEN - Zondagmiddag treedt in 'Porgy and Bessin Temeuzen de wereld beroemde Amerikaanse trompettist Harry Sweets' Edison op, geassisteerd door het trio van Jack van Poll (piano), Roger van Hal bassen Freddy Rottier i drums). Edison heeft een enorme staat van dienst. Hij was één van de prominente musici van het platenlabel 'Pablo'en maakte opnamen met Count Basie en Benny Carter. Jack van Poll begon zijn muzikale carrière als saxofonist. Hij trad al in de zestiger' jaren op in 'Porgy and Bess'en wordt zondag geassisteerd door Van Ha en Rottier, twee Belgische jazzmusici. Harry 'Sweets' Edison en het trio Van Poll zijn momenteel op toemee. Ze doen ook Antwerpen aan. Leden van de stichting 'Jazzclub Zeeuwsch-Vlaanderen' krijgen reductie op de entreeprijs van het concert van zondag. MIDDELBURG - Gedeputeerde mr J. P. Boersma heeft goede hoop op het voortbestaan van Jeugd en Muziek. Hij zei dat vrijdagmiddag in de Middelburgse Vleeshal waar hij de tentoonstelling ■Runst uit Zeeland '83' opende. „Over eventuele tekorten van Jeugd en Muziek spreek ik geen oordeel uit, voordat de juiste cijfers op tafel liggen. Het gepraat over opheffing, verschraling enzovoort, komt niet van mij. Jeugd en Muziek heeft zich zelfbewust als organisatie ter discussie jesteld", aldus Boersma. )e gedeputeerde ging uitvoerig in op de anttekeningen bij het provinciaal be leid die kunstredacteur André Oost- hoek dinsdagmiddag plaatste tijdens de uitreiking van de Aanmoedigings- irijs voor jong Zeeuws talent, joersma: „Met André Oosthoek ben ik nn mening dat de overheid vooral Twrwaardenscheppend bezig moet ijn, kansen moet geven zonder zich na- bukkelijk met de inhoud te bemoeien, fezou kunnen zeggen dat de taken van Ie overheid ten aanzien van het cul- uurbeleid drieledig zijn: Het ontwikkelen en instandhouden «n culturele waarden. .Het toegankelijk maken van culture- (Objecten en manifestaties en het bevorderen van de mogelijkhe den voor de bevolking om in culturele marden te participeren. letmaatschappelijk belangmoetin al- gevallen uitgangspunt zijn voor het e voeren beleid. )e uitgangspunten voor het provin cial kunstenbeleid zijn vastgelegd in denota provinciaal cultuurbeleid 1980- 584. k hen van mening dat deze uitgangs voldoende ruimte geven voor iet voeren van een actief beleid en garanties bieden voor de innerlijke vrijheid van de kunst. In het provin- Hanl beleid is uitdrukkelijk ruimte ge naakt voor experimenten, voor grens verleggende en vernieuwende kunst. In korte tijd zijn hier ook extra midde len voor beschikbaar gekomen, to zijn de subsidies voor bijzondere «nementen en experimenten geste- en van ƒ45.000,- in 1979 naar 115000,-in 1983. ïoor grensverleggende en vernieuwen de kunsten van ongeveer 30.000,- in 1579 naar 251.000,- in 1983. Tentoon- itelllngen van ƒ30.000,- ln 1979 naar ƒ132.500,- in 1983. Voor de kunsten in totaal is het subsi die-bedrag sinds 1979 gestegen van zo'n 1300.000,- naar zo'n 800.000,- nu". 9e heer Boersma vervolgde: „Op de kunsten is in deze provincie nog niet bezuinigd en ik denk dat wij hiermee een landelijke primeur hebben. Daar om ben ik ook niet zo somber als Oost hoek. Er is in Zeeland veel gebeurd de laatste tijd. Genoemd mogen worden activiteiten van Jeugd en Muziek, Fo rum, bet Vleeshalbeleid, Festivals in Vlissingen, Sint-Juttemis, aankopen van beeldende kunst en er zal in de toe komst nog het nodige gebeuren". Boersma meende wel dat met het verle nen van subsidies voor dergelijke acti viteiten, de overheid bewust het risico loopt dat projecten kunnen mislukken, dat er weinig directe publieke belang stelling voor is en dat soms tegenstel lingen worden opgeroepen. „Natuurlijk is een goede financiële verantwoording van groot belang. Hoe onzeker de pro jecten ook zijn, er mag geen onduide lijkheid bestaan over de plaats waar het geld is gebleven. Ik zal echter ook in de toekomst blijven vechten voor een ac tief vernieuwingsbeleid. Maar ik ver wacht aan de andere kant wel een goe de verantwoording van het gebeuren ook op financieel gebied", aldus de ge deputeerde. Boersma betreurde het dat een, in ver houding gering aantal Zeeuwse kunste naars gebruik heeft gemaakt van de mogelijkheid zich te presenteren op de tentoonstelling 'Kunst uit Zeeland'. Hij zei verder: „Ik heb gehoord dat er enige deining is ontstaan door het feit dat het college van gedeputeerde staten beslo ten heeft geen werk uit deze tentoon stelling voor zijn collectie aan te kopen. Maar u weet dat het college .niet zelf de Lee Block's Crazy Rock'n Roll Band maakt tweede single HULST - De Belgisch-Nederlandse roek and roll band 'Lee Block's Crazy Rock 'n Roll Band' heeft deze week zijn tweede singeltje op de markt gebracht. De introductie daarvan gebeurde tij das een feestelijke bijeenkomst in Tbe Pub' in het Belgische Stekene. manager Wilfried Brits van Artists' uit Brussel heeft de cogmaar ruim twee jaar bestaande for matie zijn succes te danken aan het eer- ite singeltje met de nummers 'Feel so Ine' en 'Geeannie Geeannie Geeannie' «Natuurlijk heeft dit singeltje voor de doorbraak gezorgd, maar vooral ook de tfjze van optreden. De groep probeert dat lukt vrij aardig, de mensen weer opde dansvloer te krijgen", aldus Brits. &>'n vijftien jaar geleden had de forma-' If "Little less Less Than More', toen de wste rock and roll formatie in België -Vlaanderen, waarvan ook aar, Huub Dewachter en iel uitmaakten, al bijzon es. Maar zoals^o vaak ge- >ep viel uit elkaar. In no- werd opnieuw gestart met setting: Lee Block uit Ste- Aster Vaerewijck uit Ste- i); Paul de Rijcke uit Huub Dewachter uit ir) en Bram Millenaar -(bas gitaar). Dat ge- fciirde na een reünie van alle leden en 101 groot aantal vrienden. Luto in de sloot ÏORTGENE - De automobiliste P. uit wrsdijk is vrijdag gewond geraakt «n ze met haar auto op de kruising "Ovincialeweg Kortgene-Kats van de reed en met haar auto in de sloot "rechtkwam. Per ambulance is me- frouw P. naar het Bergzichtzickcnhuis 11 Goes vervoerd. Daar bleken haar 'rrwondingen niet ernstig te zijn. vermoedelijke oorzaak van het on- fcluk is gladheid. De auto is vernield. TERNEUZEN - Cabaretier Frits Lambrechts komt vanavond (za terdag, met naar het Zmdland- theater in Temeuzen met zijn nieu we programma 'En nu ter zakeHij vindt de voorstelling (nog) niet goed genoed. Een woordvoerder van zijn impresariaat. Lumen uit Hilversum, erkent dat zoveel zelf kritiek zeldzaam is. Ze zegt: .Erits heeft 'En nu ter zake' vijf keer uitge probeerd in theaters in Amster dam, Hilversum, Oss en Venray, maar hij vond dat het programma niet lekker liep ln zo'n gevcd kun je je beter even niet laten zien". 'En nu terzake', dat wordt geregis seerd door Jan Ritsema, is door Lambrechts geschreven Hij ver telt. acteert, zingt, bespeelt een aantal instrumenten en reageert op geluiden uit de samenleving De voorstelling werd voorjaar '82 geboekt door 'Uit in Zeeland'. Vol gens Ido Mulder van het Zuidland- theater zijn er voor 'En nu ter zake' 50 kaartjes verkocht. Theaterbe zoekers kunnen met hun entreebil jet terecht bijeen ander evenement of krijgen hun geld terug. Mulder gaat ervan uit. dat Lam brechts het lopende seizoen niet met een nieuw programma naar Temeuzen komt. Kunst uit Zeeland in de Middelburgse Vleeshal. werken uitzoekt die zij aankoopt. Hier voor is een adviescommissie ingesteld die een voordracht doet en die is tot nu toe steeds overgenomen. Ik ben er dan ook van overtuigd dat deze commissie volkomen objectief tot een deskundig oordeel komt. Een en ander houdt niet in, dat de deskundigen het in alle geval len met elkaar eens zijn. Maar ik zeg maar zo, bij het voeren van een goed kunstenbeleid is er altijd wel wat ge donder en dat hoort bij het wezen van de zaak", aldus Boersma. Op de tentoonstelling 'Kunst uit Zee land '83' die tot en met 13 februari in de Vleeshal loopt, zijn werken te zien van de in Zeeland werkende kunstenaars: Barbara Jean. Wies de Bles, Gitte Christensen, Piet Dieleman, Peter Jan sen, Sander Littel, Bob Pingen, Ed Ree- bergen, Jon van de Riet, Frits van Til en William Verstraeten. De tentoon stelling is samengesteld door de Zeeuwse Culturele Raad en de organi satie is in banden van het bureau Cul turele Zaken in Middelburg. De expo sitie is geopend van dinsdag tot en met zaterdag van 13.00 tot 17.00 uur en op zondagen van 14.00 tot 17.00 uur. De auteur Jo Eggermont krijgt uit handen van de jongste speelster van De Scheldegalm, Gyon Asselman, bloemen aangebo den voor de opvoering van 'Ne Vrimde Kostganger in zaal Van Leuven in Kloosterzande. KLOOSTERZANDE - In een volle zaal van hotel Van Leuven in Kloosterzande is vrijdagavond het toneelstuk 'Ne Vrimde Kostganger' van de Zeeuws-Vlaamse auteur J. L. Eggermont in première gegaan. Het stuk werd opgevoerd door de toneelgroep 'De Scheldegalm' uit Kloosterzan de. De auteur, die voor de eerste voorstelling naar Kloosterzande was gekomen, kreeg voor de voorstelling bloemen aangeboden door de 11-jarige Gyon Assel man - de jongste speelster van De Scheldegalm - die in het stuk de rol van Fonsken Binders vertolkt. Eggermont woonde met zijn familie de voorstelling bij. Het toneelstuk, dat in OostrZeeuws- Vlaams dialect is geschreven, geeft een beeld van het leven op het platteland in het begin van deze eeuy. Het stuk is een bewerking van 'En 't tweede is daaraan gelijk', een spel dat Eggermont in 1947 schreef en dat jaar ook in Kloosterzan de werd opgevoerd. 'Ne Vrimde Kostganger is vrijdagavond voor het eerst voor het voetlicht ge bracht. Het toneelstuk is vanavond, zaterdag nog te zien in hotel Va Leuven in Kloos terzande. vrijdag 21 januari eveneens in Van Leuven evenals maandag 24 janua ri. 'Ne Vrimde Kostganger wordt zater- Diefstal auto OOSTBURG - De personenauto van R. B. uit Schoondijke is 27 december van het vorig jaar ontvreemd uit het Belgi sche Peer. B. deed donderdag aangifte bij de politie in Oostburg, nadat hij dat al eerder bij de Belgische rijkswacht had gedaan. dag 29 januari opgevoerd in Den Dul- laert in Hulst voor de afdeling Hulst van de bouw- en houtbond FNV en de VNKV-Hulst. Zaterdag 5 februari is De Scheldegalm in De Halle in Axel te zien en zaterdag 19 februari in zaal Concordia in West- dorpe. De voorstelling in Axel is voor de stich ting Welzijn voor Ouderen en begint om 14.00 uur. De laatste voorstelling wordt gegeven in het dorpscentrum in Vogel waarde. Alle voorstellingen - behalve die in Axel - beginnen om 20.00 uur. VERSLAG MUZIEKSCHOOL HULST: HULST - Het totale aantal leerlingen van de regio Oost-Zeeuwsch-Vlaanderen van de stichting Zeeuwse Muziekschool is het afgelopen jaar in vergelijking met voorgaande jaren nagenoeg gelijk gebleven. Het leerlingental daalde van 869 naar 850. „Dat betekent dat ondanks de economische teruggang en het dalende kindertal de belangstelling voor het muziekonderricht even groot blijft", schrijft regio-directeur A. de Kort in het werkverslag van de muziekschool over Kans op subsidie Teater Optater OOSTBURG - Als de Oostburgse ge meenteraad ermee akkoord gaat krijgt Teater Optater alsnog een subsidie over 1981. Het gaat om een bedrag van 845 gulden. De raad had indertijd de subsidie afge wezen omdat Teater Optater niet had voldaan aan de voorwaarde dat het ge zelschap minstens één voorstelling in de streek had moeten geven. Het gezelschap ging tegen de afwijzing in beroep en b. en w hebben de zaak vervolgens heroverwogen en gemeend de sunbsidie alsnog toe te kennen. Bur gemeester C. T. Spijkerboer: „De voor waarde was in dit geval niet billijk te hanteren". schappen en vier koorverenigingen ge bruik van deze opleidingsmogelijkheid in de regio OostrZeeuwsch-Vlaanderen, die de gemeenten Hulst, Hontenisse Axel en Sas van Gent omvat. Uit een overzicht dat vier schooljaren beslaat en het aantal leerlingen per les- vak weergeeft, blijkt een sterk groeien de belangstelling voor slagwerk. In het schooljaar 78-79 waren er nog maar acht leerlingen en nu zijn er 22. Andere vakken die in de belangstelling staan zijn dwarsfluit, piano, accordeon. Het aantal leerlingen voor koper steeg in vier jaar iets van 134 naar 164 en het aantal cursisten stemvorming kelderde van 26 naar negen. Bovendien, zo zegt hij, moet nog wor den ingecalculeerd dat er in totaal nog twaalf kinderen op de wachtlijst staan voor onderricht aan de school. Die wachtlijst vindt under andere zijn oor zaak in rooster-technische redenen, maar ook het feit dat het aantal les- duur-eenheden per gemeente is bevro ren. Dit betekent dat het aantal lesuren niet mag groeien. Belangrijke sectoren in het muziekon- derrricht zijn de AMV-opleidingen (al gemene muzikale vorming), de dienst verlenende opleidingen aan harmonie- en fanfarekorpsen en de opleiding stemvorming voor koorverenigingen. In totaal maken twaalf muziekgezel-

Provinciale Zeeuwse Courant | 1983 | | pagina 35