Extra geld rijk voor de stormvloedkering V Geldzorgen voor Vlissingen ondanks gunstige uitkering Dit jaar 12 nieuwe postkantoren almanak Transport naar Tribunalski Tankgigant Derde mat pijlerdam afgerold Overval sexclub pas na maand aan het licht MEER WERKLOZEN DAN VERWACHT PTT RAAMT KOSTEN OP 2,5 MILJOEN GULDEN LUBBERS: FINANCIERING TEGENVALLERS PZC provincie (Van onze Haagse redacteur) DEN HAAG - Het kabinet zal extra geld vrijmaken voor de financiering van de tegenvallers in de Oosterscheldewerken. De prijzige half-open stormvloedkering wordt gewoon volgens plan uitge voerd, zei minister-president Lubbers vrijdagavond na de ministerraad, ondanks de steeds tegen vallende kostenstijgingen. Minister Smit-Kroes van verkeer en waterstaat heeft haar collega's gedreigd met de volledige afsluiting van de Oosterschelde als zij de opdracht had gekregen alle tekorten via haar eigen begroting te financieren. Behalve de financiering van de Ooster scheldewerken heeft het kabinet ook besproken hoe de versterking van de zeeweringen moet worden betaald. Vol gens Lubbers moeten de waterschap pen dat werk voorfinancieren - ze heb ben reserves, zei de premier - en zal het kabinet dat geld terugbetalen als de Oosterscheldewerken voltooid zullen zijn. na 1986. op z'n vroegst Tot vrijdagavond was er een gat van op z'n minst 162 miljoen in de financiering van het project, dat in guldens van '86 maximaal 8,9 miljard gekost zal heb ben. Er is natuurlijk in de meerjarenra mingen rekening gehouden met de werken, maar niet voldoende om ook dat tekort te dekken. Om die reden heeft het kabinet beslo ten de verantwoordelijkheid voor de werken te aanvaarden, overigens in lijn met de besluiten die in '76 werden geno men toen onder meer vastgesteld werd dat de extra kosten van de pljlerdam niet door verkeer en waterstaat alleen BURGHSLUIS - Tussen twee stormde- pressies door is deze week de derde funderingsmat voor de stormvloedke ring in de monding van de Oosterschel de afgerold. Daarmee is het mattenrol- len na een door de weersomstandighe den en door technische redenen ver oorzaakte stilstand van enkele weken weer op gang gekomen. Het was de be doeling dat dit weekeinde weer een mat wordt afgezonken. Maar gezien de weersvooruitzichten is het de vraag of dat wel zal lukken. Overigens zal de mattenleggerij zodra de vierde mat op de Oosterschelde-bo- dem ligt toch weer enige tijd gestaakt worden. Er moet wat gesleuteld worden aan de staartbalken, waarmee de mat ten worden verbonden aan de transpor trol Ook moeten de zuigmonden op de baggerladder van de mattenlegger Car- dium worden verplaatst. Dat gebeurt om de afstand tussen de zuigmonden en de mat te vergroten bij het opschonen van de funderingsmatrassen. Zo kan het risico worden verkleind dat een steen die tussen een zuigmond en de mat klem komt te zitten, het doek open haalt. Voor het verplaatsen van de zuig monden zal de Cardium mogelijk wor den overgebracht van zijn huidige posi tie in de Hammen naar de werkhaven Roompot. Afgelopen week is ook voor het eerst een stel tegelmatten afgerold op de proeflocatie in het sluitgat Roompot, waar al eerder funderingsmatten zijn neergelegd. De tegelmatten worden af gerold door de Dos I, die daapoor wordt gekppeld met de afmeer- en op- schoonponton Macoma. De tegelmat ten (46 m lang en 5,5 m breed) moeten eventuele oneffenheden in de funde ringsmatten opvullen, zodat een zuiver vlakke ondergrond voor de pijlers ont- staat. De tegels zijn betonnen elemen ten die in dikte kunnen variëren van 15 tot 60 cm. Zo wordt op maat een mat gemaakt die precies past. Aan iedere kant van de pijlervoet komt er een te liggen. De proeftegelmatten waren nog geen maatwerk. Ze bestonden uit tegels van alle beschikbare dikten. Inmiddels is in de tegelmattenfabriek aan de So- fia-haven op Noord-Beveland een begin gemaakt met de samenstelling van een stel tegelmatten dat wel het juiste pro fiel moet hebben om te passen op de fundering die nu op de proeflocatie ligt. 'Triplex' treedt op in Zoutelande ZOUTE LANDE - De popgroep 'Tri plex' geeft morgenmiddag, zondag een concert in discotheek Royal te Zou telande. 'Triplex' is ontstaan uit ex-le den van de Westkappelse groep Down. De groep speelt overwegend moderne rock 'n roll. De bandleden zijn: Peter Cnst op drums. Daan Postma op bas en Jack van Belle op gitaar en zang. De toegangïs gratis en het optreden begint om drie uur 's middags. ZEEUWSE Vermissing Uit een van de Zeeuwse steden be reikten ons al geruime tijd zorgelij ke geluiden over vermissing van rijwielen. Op de etalageruit van een nering doende in die stad bespeurden wij onlangs een melding, die voor ons enig licht wierp op de vermissin gen. Op het briefje achter die ruit stond: 'De politie haalt uw fiets weg'. zouden moeten worden opgebracht. Alles afwegende, zo zei Lubbers, heeft het kabinet besloten om ondanks de fi nanciële consequenties met de Ooster scheldewerken door te gaan. Lubbers zei dat de bewindslieden zich hadden afgevraagd of niet „alsnog de steven hadden moeten worden gewend". Dat duidt op twijfels, hoewel op z'n minst moet worden vastgesteld dat altijd is volgehouden dat niet met de werken kan worden opgehouden zonder een bij zonder grote kapitaalvernietiging. De vraag is of Smit-Kroes haai- dreigement - alsnog volledig afdammen - om die zelfde reden had kunnen waarmaken, maar effectief was haar opstelling wel. Alle ministers zullen financieel moeten "bloeden' voor de kosten: exogene fi nanciering heet dat. in officiële termen. Het kabinet heeft ook rekening gehou den met mogelijke nieuwe tegenvallers: ook die zullen in gezamenlijkheid moe ten worden opgebracht, hoewel verkeer VOGELWAARDE - Naar pas is bekend geworden is in een sexclub aan de Magaretsdijk bij Vogelwaarde een overval gepleegd, waarbij naar schat ting 600.000 Belgische franken (30.000 gulden) zijn buitgemaakt. Twee gewapende en gemaskerde mannen drongen vorige maand 10 december het bordeel binnen en namen geld en sieraden af van aanwezige klanten. Ook werden auto's van klanten doorzocht. De mannen bleven enkele uren m het pand en wachtten ijskoud bezoekers op, die vervolgens him geld en sieraden moesten afgeven. Van de overval is geen aangifte gedaan. De politie van Kloosterzande kwam bij toeval van de overval te weten, maar toen was het al een week later. De aangerichte vernielingen, zoals een kapotgeslagen telefoon waren alweer gerepareerd, zodat er nauwelijks nog sporen en aanwijzingen, die voor het onderzoek van belang hadden kunnen zijn, te vinden waren. Hoeveel klanten zijn bestolen valt vrijwel niet meer na te gaan. Ook zij deden geen aangifte. De sexclub heeft na de overval de politie niet ingelicht omdat men represailles vreesde. Om de veiligheid van de prostituees te waarborgen wilde de politie daarom ook geen mededelingen doen. en waterstaat zeker niet fluitend aan de kant zal kunnen staan. Het uiterste zal volgens Lubbers gedaan moeten wor den om nieuwe overschrijdingen tegen te gaan. De premier legde ook de nadruk op het belang van de versterking van de ge wone zeedijken. Die kwestie heeft hoge prioriteit, zei hij. In het regeerakkoord is afgesproken dat die werken in 1990 voltooid moeten zijn, maar daar is te weinig geld voor. Het kost, zei Lub bers, grote moeite om het geld daar voor te vinden. Daarom wil het kabinet een beroep doen op de waterschappen - die al aan gekondigd hebben dat er met hen over deze zaak te praten valt - om het op deltahoogte brengen van de zeedijken voor te financieren. Tot het moment waarop de Oosterscheldewerken klaar sullen zijn. is er „geen cent". Daarna san het rijk de leningen terugbetalen. Tot 1990 is er jaarlijks gemiddeld 70 mil- oen beschikbaar, terwijl er 70 tot 80 miljoen méér nodig zou zijn. Dat deel noet dus worden voorgefinancierd. ADVERTENTIE tel. 01189-1900. b.g.g. 1965. Reserveringen diners - partijen - koffietafels a la carte vlees- en visspeciallteit De hulpgoederen worden in vrachteagens voor Polen geladen. TERNEUZEN - De laatste actie van de stichting 'Ter- neuzen helpt Polen' heeft 25.000,- opgebracht. Dit be drag is door de landelijke stichting 'Hulp aan Polen' aangevuld met 25.000.-. Van dat geld zijn door het Polen-comité voedingsmiddelen gekocht. Vrijdag wer den de drie vrachtwagens ingeladen die de hulpgoede ren volgende week naar het Poolse Piotrokow Tribu nalski, een plaats in de buurt van Lodz, zullen brengen. Door het comité zijn voedingsmiddelen aangekocht waar in Polen grote behoefte aan bestaat, onder meer 3000 kilo rijst, 2000 kilo havermout. 3000 kilo margarine. 140 dozen melkpoeder. 50 kilo thee. 20 ton bloem en 140 dozen zeep. Ook gaat kleding en schoeisel mee. De inza melingsactie van de afgelopen maanden heeft een grote hoeveelheid nieuwe en gebruikte kleding en schoeisel opgeleverd (van de Zeeuws-Vlaamse schoenenhandela ren kreeg het Polen-comité 700 paar nieuwe schoenen). De transportkosten, ruim 10.000 gulden, komen voor re kening van de landelijke stichting. Met het Temeuzense transport gaat ook een zending van het Polen-comité Borsele mee. De zending bestaat uit 2000 kilo margarine en kleding. Of deze actie gevolgd wordt door een nieuwe actie kan de heer H. Baart, coör dinator van het Polen-comité Temeuzen, op dit moment nog niet zeggen. Binnenkort gaat het comité zich daar over beraden. PAVILJOEN _DE MEERKOET" Cafe-Restaurant WEEKENDMENU Huzarenschelpje Dagsoep Schnitzel Angelique diverse garnituren Sorbet Koffie 24,75 p.c. Bij dit menu een glas huiswijn gratis Za. en zo. geopend. Voor partijen. Dagelijks op afspraak. VLISSINGEN - De gemeente Vlissin gen kampt met ernstige financiële pro blemen, ondanks een naar verwach ting hogere uitkering uit het gemeen tefonds vanaf 1984, als gevolg van een nieuwe berekeningswijze daarvoor. Deze 'meevaller' valt namelijk volle dig weg, doordat het rijk de algemene uitkering uit het gemeentefonds de ko mende jaren voor alle gemeenten ver laagt, in het kader van de bczuinigin- VLISSINGEN - De grootste tankwagen voor Ipg van Euro pa. met een inhoud van 55.940 liter Ipg, is vanaf vrijdag regelmatig te zien in Vlissingen. voor de bevoorrading van het nieuwe benzinepompstation aan de Sloeweg. Vrijdag ochtend werd het pompstation, dat vorige maand is ge opend. voor het eerst aangedaan. De tankwagen is gebouwd in België en kost naar schatting een half miljoen gulden. De tankwagen komt vermoedelijk elke week naar Vlissingen voor de bevoorrading van het eerste Esso-station met lpg- tanks ondergronds in Nederland, waann 20.000 liter kan wor den opgeslagen Het lpg-station is donderdag gekeurd en goed bevonden. „Wij zetten erg veel gas om hier vertelt de beheerder van het pompstation, dat voorheen was gevestigd V ETICIQUIS aan de Boulevard Bankert. ..Wij hadden gehoopt op 60 tot 65 procent van onze klanten die wij daar hadden, maar dat is wel 90 procent geworden De totale omzet is wel 2.5 tot drie keer zo groot als aan de boulevard", vertelt hij. gen en de ombuigingen van het beleid. Bovendien heeft de gemeente Vlissin gen inmiddels een financiële tegenval ler te verwerken van 300.000 gulden in 1983, omdat het aantal werklozen nu al veel hoger is dan vorig jaar geraamd. Bovendien dreigt de gemeente in de problemen te komen, omdat de be schikbare bouwgrond zo duur wordt door rentebijschrijvingen, dat geen ko pers meer zijn te vinden, wanneer daar aan geen einde wordt gemaakt. Dat zou echter een bedrag van twee miljoen gul den kosten uit de algemene middelen. Wanneer het ontwerp voor een nieuwe financiële-verhoudingswet wordt aan genomen, waarin de uitkering van het gemeentefonds is geregeld, staat de ge meente vanaf 1984 elk jaar een extra verhoging van de uitkering te wachten van 750.000 gulden, tot in 1993 in totaal 7.5 miljoen gulden extra wordt verkre gen uit het gemeentefonds. Dat is te danken aan een andere verdeelsleutel bij de berekening van de uitkering. „De wet wordt veranderd, omdat onderzoek heeft aangetoond dat de toepassing on billijk is geweest. In het verleden werd 56 procent van de uitkering gebaseerd op het aantal inwoners en 33 procent op de bebouwing. Straks wordt dat 17 pro cent op het aantal inwoners en 72 pro cent op de bebouwing. Dan komen wij er veel gunstiger uit. in verband met onze geringe bouwdichtheid. Boven dien wonen er gemiddeld in Vlissingen betrekkelijk weinig personen in een wo ning". zo verklaart wethouder Adan. Uit de verandering van de wet is vol gens hem af te leiden, dat Vlissingen tot nog toe eigenlijk tekort is gedaan. „Wij hebben al die jaren eigenlijk te weinig gehad. Dat is natuurlijk niet meer goed te maken", aldus de Vlissingse wethou der. De gemeente Vlissingen komt overi gens wel erg gunstig uit met de nieuwe wet. Vlissingen krijgt namelijk onge veer 162 gulden per inwoner meer per jaar, terwijl Wassenaar bijvoorbeeld 151 gulden per inwoner minder krijgt, door deze nieuwe verdeling. Wat dat be treft verkeert Vlissingen in de meest gunstige positie van het gehele land. Toch betekent dat volgens wethouder Adan niet, dat daarmee de financiële problemen voorbij zijn. Integendeel. dat in 1984 een uitkering die met 832.000 gulden wordt verminderd. Wanneer daarvan de extra uitkering van 750.000 gulden als gevolg van de nieuwe verdeling wordt afgetrokken, blijft er altijd nog een bedrag van 80.000 gulden, dat moet worden ingele verd. In 1985 wordt de uitkering nog eens met 1,5 miljoen gulden verlaagd. Daar gaat dan weer 750.000 extra uit kering van af, zodat er nog 750.000 gul den moet worden ingeleverd. In 1986 moet 2,6 miljoen gulden worden inge leverd, min 750.000 gulden extra uitke ring, zodat er nog 1,9 miljoen over blijft. De conclusie is dus dat wij de eerste drie jaren door de nieuwe wet mindermaar toch nog fors moeten be zuinigen", aldus wethouder Adan. Daarnaast kampt te gemeente nog met tekorten in de financiële meerjaren planning van 725.000 gulden in 1984. 423.00 gulden in 1985 en 517.000 gulden in 1986. Daardoor moet de komende jaar niet alleen 4 miljoen gulden worden ingeleverd aan lagere uitkeringen aan het gemeentefonds, maar moet in to taal 6,5 miljoen gulden worden bezui nigd. B en w van Vlissingen houden ér echter rekening mee, dat er nog meer financiële tegenvallers zullen volgen. Men moet bijvoorbeeld rekening hou den met aanzienlijke renteverliezen voor het grondbedrijf. Investeringen „Wij verkopen momenteel geen vier kante meter grond. Toch zijn er inves teringen gedaan, zoals voor de boule vard en Spuikom. In totaal is al 7 mil joen gulden aan kosten gemaakt, die zijn doorberekend in de grondprijs daar. Je kunt niet eindeloos doorgaan met het bijschrijven van de rente. Dan kun je nog beter grond verkopen met gering verlies", aldus Adan. „Wij zitten ook nog met een verlaging van de algemene uitkering uit het ge meentefonds, die voor alle gemeenten geldt, in het kader van de ombuigingen van het rijk. Voor Vlissingen betekent Wethouder Adan KRABBENDIJKE - Het postdistrict Middelburg verwacht dit jaar een twaalftal nieuwe postkantoren in zijn gebied te kunnen openen. Dit maakt U. Olij, adjunct-directeur van het post district, vrijdagmiddag bekend tij dens de opening van het nieuwe post kantoor te Krabbendijke. Met het be trekken van de nieuwe kantoren is een bedrag van ruim 2,5 miljoen gulden ge moeid, de inrichtingskosten buiten be schouwing gelaten. „Hiertoe moge het vertrouwen, dat wij in de toekomst hebben, blijken", stelde Olij. Het gaat om zes nieuwe postkantoren, in Breskens (bouwkosten 461 380 gul denKamperland bouwkosten 243100 gulden). Sluiskil (bouwkosten 388.102 gulden), Nieuwerkerk (bouwkosten 271.000 gulden). Cadzand (bouwkosten- 247.500 gulden), Scharendijke (bouw kosten 233.000 gulden). Voorts streeft het district naar de ingebruikname van voorsorteercentra in Vlissingen, Zierik- zee en Middelburg. Tenslotte is het de bedoeling dat in Goes een lokettenkan- toor wordt verbouwd. Olij haalde vrijdag eveneens de inge bruikneming van een expeditie-knoop punt in Roosendaal aan. Deze vestiging zal waarschijnlijk omstreeks septem ber worden geopend. De totale kosten van het knooppunt belopen ruim 30 miljoen gulden Voorts ging de PTT-er in op de relatie tussen zijn bedrijf en de verschillende gemeenten. „In het algemeen krijgen we van de gemeentelijke instanties vol le medewerking voor wat betreft de ter- remwerving en alles wat daar verder bij komt kijken", betoogde Olij. „In een en kel geval blijkt de afweging tussen bij voorbeeld recreatief gebruik van grond en een goede vestigingsplaats voor een postkantoor een hinderpaal voor een snelle besluitvorming." De acyun^di- recteur doelde met deze laatste opmer king op een onlangs gerezen geschil tus sen de gemeente Borsele en het postdis trict Middelburg. De PTT wilde name lijk een nieuw postkantoor neerzetten aan het Van der Biltplein in Heinkens- zand. Dit werd verhinderd door de ge meente Borsele. Pleidooi voor civiel werk op De Schelde VLISSINGEN - De Koninklijke Maat schappij De Schelde in Vlissingen moet een zelfstandiger positie gaan in nemen binnen het totaal van Rijn- Schelde-Verolme (RSV) dan thans hel geval is, om als bedrijf te kunnen over leven. Dat kan volgens het gewestelijk bestuur van de PvdA alleen, als de hon derden miljoenen guldens terugko men, die zijn onttrokken aan De Schel de voor de verliesgevende activiteiten van RSV. Volgens het gewestelijk bestuur moet op korte termijn de bestelling van de M-fregatten weer worden vervroegd en de civiele scheepsbouw geactiveerd. Ook Progressief Vlissingen stelt dat een versnelde omschakeling naar civiele in dustrie nodig is, waarvoor een commis sie zou moeten worden ingesteld, die de mogelijkheden daartoe moet onderzoe-, ken. Het gewestelijk bestuur van de PvdA heeft steun betuigd aan het streven tot behoud van de werkgelegenheid bij de KMS en zal via de Tweede Kamerfrac tie proberen te bewerkstelligen, dat het bedrijf in de huidige vorm en omvang gehandhaafd kan blijven. „Steeds weer is gebleken dat de KMS een sterk be drijf is, omdat het vjjf onderdelen bevat die elkaar steunen. De scheepsnieuw bouw. scheepsreparatie. ketel- en appa ratenbouw, alummiumbouw en mach) nebouw. Van zeer groot belang is de scholing van grote groepen jongeren via de bedrijfsschool, die samenwerkt met de streekschool", aldus het ge westelijk bestuur. Progressief Vlissingen heeft besloten bij het college van b en w aan te dringen op het nemen van initiatieven voor het instellen van een onderzoekscommis sie, die de mogelijkheden moet onder zoeken voor een versnelde omschake ling naar de civiele industrie. Die com missie zou volgens Progressief Vlissin gen kunnen bestaan uit vertegenwoor digers van De Schelde, ETI, vakbonden en gemeente. Progressief Vlissingen denkt hierbij aan de bouw van bijvoor beeld dubbeldeksveerboten, ombou» van de kolencentrale Borssele, energie besparende apparaten zoals middel grote windmolens en het fabriceren va» rollend materieel voor de spoorwegen „Het is dan ook noodzakelijk, dat fr Schelde op de kortst mogelijke termijn beschikt over voldoende financier middelen, om deze overgang mogclij* te maken en in ieder geval te kunnf" voortbestaan", aldus Progressief Vlis singen. ZATERDAG 15 JANUARI 1983 I

Provinciale Zeeuwse Courant | 1983 | | pagina 2