'bijna-v acaturestop TIJDELIJK HOGERE ACCIJNS BENZINE Reagan vast besloten om wapenakkoord te krijgen A PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Kabinet besluit tot LIEVER DE LUCHT IN BLIKSEMACTIE POEZENMOORD Alternatief voor tolheffing l VOORUITLOPEND OP VERMINDERING (Van onze parlementaire redactiei DEN HAAG - De overheid zal zich de komende tijd „buitengewoon terughoudend" opstellen bij de vervulling van vacatures. Hiermee wordt vooruitgelopen op het verminderen van het aantal rijksambtenaren met 1 procent per jaar. Minister-president Lubbers deelde dit vrijdag mee na afloop van de ministerraad. In het regeerakkoord is afgesproken dat het aantal rijksambtenaren met gemiddeld 1 procent per jaar moet worden verminderd. Dit betekent ongeveer 7500 arbeids plaatsen per jaar minder. Minister Rietkerk (binnenlandse za ken) heeft aan de ministerraad een voorstel gedaan over de verdeling van de pijn over de departementen. In som mige gevallen hoeven de overheids diensten minder in te leveren, maar daardoor andere sectoren weer meer dan 1 procent. Zo zullen waarschijnlijk onder meer de politie, de belasting dienst en de militairen voorlopig buiten schot blijven, vanwege het belang dat het kabinet aan deze onderdelen van de overheidstaak toekent. Het voorstel van de bewindsman is vrij dag besproken door de ministerraad, maar er zijn nog geen beslissingen ge nomen, aldus Lubbers. De knoop zal worden doorgehakt in samenhang met Johannesburg - Duizenden burgers van Johannesburg in de republiek Zuid-Afrika hebben vrijdag in de rij ge staan voor drinkwater aangevoerd door legertankauto's nadat er door de voort durende droogte geen water meer uit de leiding gekomen was. De droogte heen, ook veel plattelandsstreken in Zuid- Afrika getroffen. de beslissingen die binnenkort moeten worden genomen over de 2.4 miljard gulden bezuinigingen voor de periode 1983. waarover nog geen harde afspra ken zijn gemaakt Om later niet in moeilijkheden te ko men. heeft het kabinet nu besloten zo min mogelijk vacatures op ie vullen en zo een deel van de beperking van het aantal ambtenaren alvast te bereiken. Mogelijk kan bij sommige departe menten de nog in te vullen verminde ring al gehaald worden, aldus de pre mier. Het kabinet heeft verder een begin ge maakt met de invulling van de 315 mil joen gulden, die minister Rietkerk voor uitbreiding van de werkgelegenheid bij de overheid heeft aangeboden aan de ambtenarenbonden. Het gaat om een deel van de opbrengst van de bevrie zing van de ambtenarensalarissen. De ministerraad heeft een voorlopige verdeling gemaakt over de diverse de-» partementen. Het voorstel zal deel uit-J maken van het overleg, dat het kabinet wil gaan voeren met vertegenwoordi gers van de semi-overheidsinstanties en de militairen. DRAGUIGNAN (APi - De Franse filmster Brigitte Bar dot is vrijdag voor de rechter gedaagd dooreen bloemis- te, die zich door BB belasterd voelt. De actrice, die zich beijvert voor de bescherming van dieren, had in.1981 Odette Giraud voor een misdadigster en kattemoorde- nares uitgemaakt nadat haar ter ore was gekomen dat de kat van mevrouw Giraud met een hamer de schedel was ingeslagen. Tijdens de zitting vrijdag bleek dat de zoon van me vrouw Giraud de kat had doodgeslagen, nadat het dier bij het zien van een vervaarlijk uitziende hond wild was geworden pijlerdam moet Het kabinet heeft besloten om on- danks de financiële consequenties door te gaan met de Oosterschelde- werken. Er zal extra geld vrijgemaakt worden voor het opvangen van finan ciële tegenvallers. Minister Smit- Kroes van verkeer en waterstaat heeft haar collega-ministers gedreigd met totale afsluiting van de Oosterschelde I als zij alle tekorten via haar eigen be groting moest goedmaken. Premier Lubbers verwacht van de waterschap pen dat zü dijkversterkingen voorfi nancieren. PAGINA 3 walesa geweerd Lech Walesa mag niet aan het werk in rijn oude baan op de Lenin-werf in Gdansk. De voormalige leider van de verboden vakbond Solidariteit werd I gisteren de toegang tot de werf ont zegd PAGINA 7 kolenstook De PZEM verwacht met de verbran ding van kolen in de conventionele elektriciteitscentrale te Borssele bin nen de gestelde normen voor lucht- verontreiniging te blijven. De uitstoot van allerlei giftige stoffen is naar ver houding niet hoger dan van de huidige I centrale. De kolencentrale zal echter wel langer moeten 'draaien'. PAGINA 12 philips somber De herstructureringen bij Philips zijn nog niet voldoende om een behoorlij ke winst te garanderen. Volgens de presi dent van het bedrijf, dr Wisse Dekker. I zijn nieuwe reorganisaties onvermijde lijk tenzij de economie snel verbeterd PAGINA 13 banenfonds De Hervormde Kerk onderzoekt de mogelijkheden voor de vorming voor een landelijk diaconaal fonds voor de werkgelegenheid De kerk zou kleine en middelgrote bedrijven willen steu- i nen die arbeidsintensief en milieu- vriendelijk werk doen. partij geweigerd De partij, die bestuursleden van de Centrumpartij willen laten registreren voor de komende verkiezingen onder 1 de naam Groene Partij, is door de Kiesraad afgewezen. De raad vindt dat de naam van de partij teveel lijkt op de Groene Partij Nederland van Bas de Gaai] Fortman jr Nieuws uit Zeeland: 2, 5,7, 9 en 11. Binnen- en buitenland: 3 en 13. Opinie en achtergrond: 4. Financiën, economie: 12. Zaterdagkrant: 15. 16, 17. 19 en 21. Radio en televisie: 22 en 23. SAN SALVADOR-Guer rillastrijders hebben in de nacht van donderdag op vrijdag in San Salva dor, de hoofdstad van de Middenamerikaanse staat EI Salvador, naar schatting 25 bommen tot ontploffing gebracht. De aanslag was gericht te gen materieel dat werd gebruikt voor de aanleg van een verkeersweg. Een nachtwaker zei dat een tiental mannen bom men hadden geplaatst onder vrachtwagens en traktors op de bouw plaats. Door de explosies werden minstens veer tien vrachtwagens en vijf traktors vernield. Het materieel was van een particuliere aanne mer. Er is geen melding gemaakt van slachtof fers. Rostow wordt lid adviescommissie president Reagan WASHINGTON (RTRj- President Rea gan van de Verenigde Staten heeft vrij dag meegedeeld dat Eugene Rostow, die ontslag heeft gekregen als direc teur van de dienst voor wapenbeheer sing en ontwapening (ACDA), lid wordt van de presidentiële adviescom missie voor buitenlandse inlichtingen. Deze commissie dient het staatshoofd van advies maar speelt geen rol bij de formulering van het beleid van de rege ring. Reagan gaf geen commentaar op Rostow's vertrek bij de ACDA. Deze werd woensdag ontslagen nadat advi seurs van de president op hem de kri tiek hadden geleverd dat hij bij de be sprekingen over wapenvermindering in Genève niet 'hard' genoeg was tegen over de Sowjet-Unie. (Van onze parlementaire redactiei DEN HAAG - Het kabinet is van plan de accijns op benzine te verhogen als tijdelijk alter natief voor tolheffing op rijks wegen. Premier Lubbers zei vrijdag na afloop van de weke lijkse ministerraad dat verho ging van de accijns het gat moet dekken omdat de tolhef fing een langere voorbereiding kost. Lubbers zei nadrukkelijk dat de accijnsverhoging een tijdelijke zaak zou zijn. Over de grootte van de verhoging liet hij zich met uit Ook wees Lubbers erop dat een verhoging van de wegenbelas ting eveneens kan dienen om het gat in de begroting te dekken. De minister-president sprak tegen dat hij in het debat over de regeringsverkla ring het plan om tol te heffen al had teruggetrokken. Wel is het zo dat het heffen van tollen op rijkswegen alleen doorgevoerd kan worden via een wets wijziging. Deze neemt echter nogal wat tijd in beslag In de tussentijd wil het kabinet het gat dichten via een lastenverhoging voor de auto. Daarbij houdt het kabinet vol gens Lubbers rekening met de plannen tot tariefsverhoging voor het open baar vervoer. In totaal moet de lasten verzwaring nog dit jaar zo'n f85 mil joen opleveren. Volgend jaar bedraagt de opbrengst f170 miljoen. Inmiddels heeft het CDA bekend ge maakt dat de motorrijtuigenbelasting nog eens extra verhoogd dient te wor den om de financiering van wegenaan leg en onderhoud veilig te stellen. Dit wil de fractie bereiken door de zoge naamde opcenten op de wegenbelas ting jaarlijks te verhogen. De mogelijk heid hiertoe wordt momenteel op de mi nisteries van verkeer en waterstaat en financiën onderzocht. Vlucht via tunnel MADRID - Uit de gevangenis van Bar celona zijn vrijdag elf bewoners ont snapt door een zes meter lange tunnel. Tien gevangenen zaten in voorarrest. De enige al veroordeelde gevangene werd gewond door schoten van bewa kers en overgebracht naar het acade mische ziekenhuis. De tunnel verbond de bakkerij van de 'Carcel-Modelomodelgeva ngen is i met de buitentuin van de inrichting. Daar mengden de ontsnapte gevange nen zich onder vertrekkende bezoe kers Rad (Van onze correspondent WASHINGTON - Tijdens een onverwachte persconferentie heeft de Amerikaanse presi dent Ronald Reagan vrijdag gepoogd de Europese bondge noten te verzekeren van zijn ernstig en blijvend streven naar een ontwapeningsak koord met de Sowjet-Unie. Reagan verscheen onaangekondigd voor een uiterst kritisch forum, met de kennelijke bedoeling een emde te ma ken aan speculaties over de verwarring waarin de Amerikaanse politiek ten aanzien van wapenbeheersing m te- icun zou zijn gekomen. Die speculaties hebben zich toegespitst nadat prof Eu gene Rostow op merkwaardige wijze zijn ontslag kreeg als directeur van het onafhankelijke regeringsbureau voor wapenbeheersing en ontwapening. In Reagans beleid is van die onafhanke lijkheid mets overgebleven- „De enige regeringsinstantie waar ontwapenings kwesties ontdaan van politieke voor oordelen m overweging werden geno men. is opgezogen door een regering van weinig zeggende allure'aldus een functionaris in Washington. Hij ver klaarde. verwijzend naar de aanstaan de reis van vice-president George Bush, voorts dat Europa nu van twee kanten wordt blootgesteld aan eenvoudige propaganda, die slechts de belangen dient van de supermachten Reagan - strak, bleek en nerveus - kon niet verzekeren dal een wapenover eenkomst voor het einde van zijn presi dentschap zal worden bereikt. Hij kon digde wel aan volgende week te zullen vergaderen met de onderhandelaars Nitze en Rowny, die zich in Genève be zighouden met respectievelijk de Eu ropese kernwapens en de interconti nentale raketten. „Wij staan gereed en zijn vol vertrou wen dat wij kunnen slagen" aldus het Amerikaanse staatshoofd Hij bevestig de vertrouwen te hebben in onderhan delaar Paul Nitze. die in Washington ovengens wordt beschouwd als de vol gende op Reagans "dodenlijst'. Volgens Reagan zullen de VS aan de onderhandelingstafel blijven zitten zo lang er kans bestaat op vermindering van de kernbewapening. Hij schreef het aan zijn beleid toe dat de VS nu in om standigheden verkeren die resultaat mogelijk maken en zei vastbesloten te zijn dit te bereiken. Het Amerikaanse ministerie van bui tenlandse zaken liet intussen naar aan leiding van de jongste uitlatingen van de Westduitse SPD-kandidaat Vogel voor het bondskanselierschap weten geen reden te hebben om aan te nemen, dat Moskou zijn positie ten aanzien van de Euroraketten m Genève heeft gewij zigd. Vogel zei donderdag in Bonn bij zijn bezoek aan .Moskou begrepen te heb ben dat de Russische partijleider An dropov bereid zou zijn een aantal wa pens tc vernietigen en ook niet meer naar een evenwicht te willen in aantal len raketten, maar ook in aantallen kernkoppen. DEELEN - Vaandrig Sandra Wiessing <22) heefi als eerste vrouw op de t hegbasis Deden het groot militair vliegbrevet behaald. Tijdens een korte plechtigheid werd haarde vliegervink opgespeld door de commandant commando taktische luchtstrijdkrachten generaal-majoor A Meulenbroek. Vaandrig Wiessing is de eerste vrouwelijke militair die dit brevet heeft gehaald sinds in 1980 de militaire vliegopleiding ook voor vrouwen mogelijk is geworden. Zij is ingedeeld bij een hehkoptersquadron van de groep lichte vliegtuigen op dg vliegbasis Deelen. Stormachtig Veel bewolking en af en toe regen. Mid- dagtemperatuur ongeveer zes graden. Wind uil west tot noordwest, in het bin nenland vrij krachtig, aan de kust hard, en af en toe stormachtig 226e jaargang no. 12 Zaterdag 15 januari 1983 algemene zeeuwse ...VOOR VEILIG VERZEKEREN HOUTKAAI 11 MIDDELBURG TEL {01180)28000 rvt rj MAASTRICHT (ANP)-De PvdA-fractie in de gemeenteraad van Maastricht heeft \xt vrijdagmiddag een protest bij het college van b. en w. ingediend tegen het showen ifc van een van de wagens van Hitler op een tentoonstelling van oude auto's in de Maastrichtse Eurohal. Volgens de PvdA-fractie mag een dergelijke verwerpelijke show niet doorgaan. Zij vindt het onjuist dat in de Eurohal naast de reeds gehouden en fel omstreden wapententoonstelling nu een show wordt gehouden met als voornaamste exposi tiestuk de auto van Hitier Dit alles, aldus de PvdA-fractie. begint verdacht veel te lijken op een bepaalde tendens van de Eurohal-directie bij haar tentoonstellinge- beleid. De autotentoonstelling is op 4,5 en 6 februari. Idi

Provinciale Zeeuwse Courant | 1983 | | pagina 1