Hervormde kerk wil 'banenfonds' CENTRUMPARTIJ NIET ALS 'GROENE PARTIJ' Werk en vrije dagen trendvolgers HET HOOFD VAN VONDEL INGELEVERD Kiesraad weigert registratie LANDELIJK STEUNKAPITAAL CDA: basisuitkering 70 pet minimumloon PZC/i binnen-buiten land 'Gezellen' naar het onderwijs: 6000 banen Man doodt ex-vrouw RUIL VOOR DE PRIJSCOMPENSATIE ZATERDAG 15 JANUARI 1983 13 UTRECHT - Het staatsmuntbedrijf 's Rijks Munt in Utrecht is van plan zich meer op de commercie te gaan richten door bijzondere munten aan een groter publiek te presenteren Op het gebied van penningen en medail les zal 's Rijks Munt gaan concurreren met particuliere bedrijven. Dat heeft 's rijks muntmeester ir. J. de Jong vrijdag aangekondigd op een bijeenkomst ter gelegen heid van de verschijning van de speciale muntset 1982. De speciale muntset 1982 is een van de uilgaven waar mee 's rijks munt een groter publiek uril bereiken. Schat tingen over het aantal muntenverzamelaars in Neder land lopen uiteen van honderd tot zeshonderdduizend. De muntset. sinds 1981 in het aanbod van 's Rijks Munt. is een serie gewone munten van stuiver tot en met rijks daalder) die niet in omloop is geweest en in een speciale verpakking aan de verzamelaar wordt aangeboden. Tussen 1976 en 1980 nam de oplage van deze sets toe van 15.000 tot 250.000. LEEUWARDEN - Adviesorganen van de hervormde synode on derzoeken de mogelijkheid om te komen tot een landelijk diaco- steunfonds, waaruit kleine en middelgrote bedrijven die arbeidsintensief en milieuvriendelijk werk doen, geholpen kun nen worden. Dat blijkt uit een ontwerp-nota over „Mens en Arbeid" die door de Raad voor de zaken van Overheid en Samen leving (ROS) geschreven is op verzoek van de hervormde synode. De plannen voor het diaconale steunfonds zijn on derwerp van gesprek tussen de ROS en de Generale Diaconale Raad van de hervormde kerk. De ROS heeft de diaconale raad boven dien gevraagd richtlijnen te ontwerpen voor plaatselijke diaconieën die finan ciële steun willen verlenen om werkge legenheid te bevorderen. Als voorbeeld voor beide plannen wordt in de nota verwezen naar de Stichting Werkgele genheid en Democratisering Bedrijfsle ven, waarvan het startkapitaal gele verd is door de rooms-katholieke Orde derCapucijnen. Deze stichting verleent leningen op zachte voorwaarden aan bedrijven. Voorwaarden zijn onder meer dat de produktie maatschappe- Baggerplatform alsnog naar Volker Stevin ROTTERDAM (ANP) - Het baggerplat form Simon Stevin (de Kameel), het door RSV indertijd in opdracht van Volker Stevin gebouwde vaartuig, is alsnog eigendom van het aannemings concern geworden. Nadere mededelin gen over de plannen die Volker met het platform heeft, kunnen nu niet worden gedaan, aldus een gezamenlijke mede deling. Omdat met de eigendomsoverdracht, die een uitvloeisel is van de in april vo rig jaar tussen de partijen gesloten overeenkomst, al rekening werd gehou den, heeft de transactie geen gevolgen voor de financiële positie van Volker. In april werd het bouwcontract voor de Kameel per 1 mei ontbonden. De be taalde termijnenvermeerderd met ren te. werden toen door RSV met hulp van het rijk terugbetaald. Er is al langere tijd sprake van, dat de Kameel zal worden doorverkocht aan derden. DEN HAAG - Op het ministerie van onderwijs en wetenschappen circu leert een plan om afgestudeerde stu denten tegen betaling van het mini mumloon in te schakelen bij onderwijs tn onderzoek dat plaatsvindt bij we tenschappelijke instellingen. Op die manier zouden op den duur ongeveer 6000 arbeidsplaatsen meer bij het we tenschappelijk onderwijs ter beschik king komen, Het uitgelekte plan, bij het ministerie -denotitie Beiaard" genoemd, heeft on der andere een structurele bezuiniging ia het wetenschappelijk onderwijs als uitgangspunt. Hoe meer gezellen bij het wetenschappelijk personeel worden op genomen, des te groter zullen de extra besparingen zijn die men via deze goed kope arbeidskrachten kan realiseren. In de notitie probeert een hoge ambte- naar op het ministerie van onderwijs en wetenschappen de samenhang te ver sterken tussen de vier grote operaties die op het ogenblik in het wetenschap pelijk onderwijs gaande zijn. Dat zijn de [invoering van dc twee-fasenstructuur, de voorwaardelijke onderzoeksfinan- m eiering, de herstructurering van het we- jj, knschappelijk personeel en het proces van landelijke taakverdeling en con- «ntratie. lie gezel, zoals de minimumloon-weten schapper in de notitie wordt genoemd, is een afgestudeerde uit de eerste fase die na een sollicitatie door de universi teit in dienst wordt genomen voor be- Perkte tijd. Het is de bedoeling dat de gestudeerde op die manier al doende betonderzoeksvak en het geven van on- «rwijs onder de knie krijgt. Het is de bedoeling dat sommige gezel- i na een jaar zulleu vertrekken en dat het merendeel de voor de tweede ®se maximaal toegestane vier jaar ®Hen blijven. Zij kunnen in die perio de dan meteen hun promotie afronden. lijk zinvol en milieuvriendelijk is. Ver der wordt erop gelet of het bedrijf demo cratisch van opzet is. De nota „Mens en Arbeid" is bedoeld als een werkplan voor het gemeente- diaconaat en pastoraat met betrek king tot dc vragen rond werk en werk loosheid. De hervormde synode had de ROS om zo'n werkplan gevraagd bij de behandeling in 1980 van de gespreks- nota „Ter verkenning en peiling van de arbeidssituatie". Daarin werden de so- NIJMEGEN (ANP) - Een 57-jarige in woner van Nijmegen heeft donderdag avond zijn 42-jarige ex-vrouw doodge schoten en daarna de hand aan zichzelf geslagen. De slachtoffers werden kort na het drama door hun 14-jarige doch ter gevonden, aldus een politiewoord voerder vrijdag. Het echtpaar leefde al een paar jaar ge scheiden. Donderdagavond rond 8 uur zocht de vrouw haar ex-man op in zijn woning in de Nijmeegse wijk Tolhuis Toen de dochter enkele uren later bij de woning kwam trof zij haar moeder dood en haar vader ernstig gewond aan. De man overleed korte tijd later in een zie kenhuis aan zijn verwondingen, Vol gens de politiewoordvoerder heeft de man enkele keren op zijn vrouw gescho ten met een flobert-geweer, waarvan de loop was afgezaagd. Daarna schoot hij op zichzelf. ciaal-economische achtergronden van de toenemende werkloosheid ge schetst, alsmede de bijbelse benade ring van het begrip „arbeid". Als aanvulling daarop geeft het nieuwe werkplan concrete suggesties voor plaatselijke kerkeraden en diaconieën die in een gemeente iets willen doen aan de kwestie van werk en werkloosheid. Het werkplan is ten dele gebaseerd op reeds opgedane ervaringen op verschil lende plaatsen in ons land. De ROS pleit in het werkplan voor het stichten van plaatselijke werkgroepen „Kerk en Werk", onder verantwoorde lijkheid van de kerkeraad. Die zouden zich moeten bezighouden met het sig naleren van problemen op het terrein van de werkgelegenheid, het informe ren van predikanten, kerkeraden en ge meenteleden en het ontwikkelen van activiteiten met en voor werklozen en mensen wier bedrijf met sluiting of in krimping bedreigd wordt. Volgens de ROS is er tot nu toe onvol doende aandacht binnen de kerken voor deze zaken. Als oorzaak wordt ge noemd het feit dat de kerk versmald is tot een bovenlaag uit de gevestigde burgerij. Bovendien wordt in pasto raat en diaconaat vrijwel uitsluitend gelet op situaties rond geboorte, huwe lijk, ziekte en overlijden en blijft de werksituatie meestal buiten beschou wing. DEN HAAG (ANP)- Onbekenden hebben vrijdagmorgen voor het gebouw van de Hoge Raad aan het Plein in Den Haag in een kist het hoofd van het beeld van Vondel op de stoep gedeponeerd. Het hoofd werd vermist, nadat het beeld van de dichter drie weken geleden door onbekenden van zijn voetstuk in het Amster damse Vondelpark werd getrokken. De vernieling van het beeld leverde.een schadepost op van dertigduizend gul den. Een woordvoerder van de gemeen te Amsterdam zei vrijdag desgevraagd dat het afhankelijk is van de toestand van het teruggevonden hoofd of het ge bruikt kan worden bij de restauratie van het beeld. Ook als het hoofd niet meer bruikbaar is kan worden geres taureerd omdat de benodigde gietmal- len bewaard zijn gebleven. Er moet ove rigens nog een kunstenaar worden aan gewezen die het werk moet verrichten. Op het voetstuk van het beeld van Von del stond na de vernieling met verf ge schreven: "Vondel 36, geen Huiden- straattruc, onrecht'. Vondelstraat 36 was het kraakpand dat enkele dagen voor de vernieling van het beeld was ontruimd. De Hoge Raad wees vrijdag morgen arrest over die zogenoemde Huidenstraattruc, zoals die is toege- zige krakers zei, dat zij niet verantwoor delijk waren voor het terugbrengen van het hoofd van Vondel. In het arrest van de Hoge Raad staat dat een kraakpand via een juridische procedure mag worden ontruimd als bij de verkoop eigenaar en verkoper zijn overeengekomen dat het leeg moet worden opgeleverd. Dat betekent dat de verkoper in begin sel veroordeeld kan worden tot ontrui ming van het pand. Er zijn echter vol gens de Hoge Raad omstandigheden denkbaar die de ontruiming onmoge lijk maken. Wat betreft de zaak van de ontruiming van het pand 'De Wielin gen' in Amsterdam zijn die omstandig heden echter niet aanwezig, omdat de bewoner geen eigen recht tegen de ko per van het pand, het Sweelinckconser- vatorium, had en omdat hij geen feiten heeft aangevoerd die een beroep op past bij het ontruimde kraakpand De misbruik van de wettelijke regelingen Wielingen' in Amsterdam. Een woord- door koper en verkoper rechtvaardi- voerder van de bij de uitspraak aanwe- gen. Zeehondenbont - De Westduitse bontindustrie zal op basis van vrijwil ligheid geen pelzen van zeehondenjon gen meer invoeren, zo heeft haar vereni ging vrijdag bekendgemaakt. De regering in Bonn had woensdag be kendgemaakt een invoerstop in te stel len vanaf 1 maart, als de EG met voor dien en uiterlijk 28 februari zo een ge meenschappelijke maatregel zou ne men, maar zei toen tevens er de voor keur aan te geven wanneer de industrie zelf een invoerstop in acht zou nemen. Volgens de industrie voerde West- Duitsland in 1981 97.000 pelzen in ver gelijking met 80.000 in 1980. (Van onze parlementaire redactiei DEN HAAG - De Kiesraad heeft de registratie geweigerd van De Groene Partij, die bestuursleden van de Centrumpartij hadden aangevraagd met het oog op de volgende verkiezingen voor het Europees Parlement. De naam vertoont te veel gelijkenis met die van de al eerder geregistreerde Groene Partij Nederland van Bas de Gaaij Fortman, oordeelt de Kiesraad. De CP'ers gaan tegen de beslissing in beroep. De registratie bij de Kiesraad was aan gevraagd door A. Vierling, fractiemede werker van de Centrumpartij in de Tweede Kamer, en M. Giesen, secreta ris van het CP-bestuur. De afwijzing van hun verzoek is voor hen het bewijs van hun opvatting dat de milieubewe ging in Nederland door links wordt ge monopoliseerd. Vierling meent dat „groen" door „rood" als schutkleur wordt gebruikt. Al enige tijd poogt de Centrumpartij YPENBURG - De KNAC is enige tijd geleden gestart met een speciale rijopleiding voor chauffeurs van ambulancewa gens, die vaak onder de meest extreme weers- en verkeersomstandigheden moeten rijden. Het praktijkgedeelte omvat remproeven, stuurbeheersing bij slalomrijden en het met hoge snelheid in de berm rijden en daaruit weer veilig op de weg komen. De opleiding wordt gegeven op de baan Ypenburg van de KNAC antislipschool zich te profileren als milieupartij. Daar bij aarzelt ze met de overbevolking als belangrijke oorzaak van het milieube derf te noemen. Het is voor de CP een van de redenen om voor terugzending van buitenlanders te pleiten. Vooral A. Vierling, totvoorkort actief in de Ecolo gische Beweging, benadrukt het mi lieu-aspect. Bas de Gaay Fortman, senator voor de PPR, liet in november de naam Groene Partij Nederland bij de Kiesraad regi streren. Hij wilde daarmee dat etiket reserveren voor een eventuele klein- Kerstpostzegel - Staatssecretaris Scherpenhuizen laat nagaan of het mo gelijk is voortaan in de jaarlijkse serie kinderzegels aan een of meer zegels, met bijslag, het karakter van een kerst zegel te geven. De staatssecretaris van verkeer en waterstaat heeft dit vrijdag meegedeeld in antwoord op schriftelij ke vragen van de CDA-tweede kamer fractie. linkse samenwerking bij de Europese verkiezingen. Met de registratie wilde hij vooral voorkomen dat anderen, zo als de Centrumpartij, zich in het groen zouden hullen. Kort na de registratie van De Gaay's lijst, weigerde de Kiesraad een aan vraag van een zekere Van der Wielen uit Den Bosch voor opname in het re gister van de naam De Groenen Neder land. Van der Wielen is daartegen niet in beroep gegaan. Commissariaat voor Van Agt RIJSSEN - Oud-premier Van Agt wordt president-commissaris van Wessels bouwbedrijf in Rijssen. Wessels bouwbedrijf heeft onge veer 600 werknemers, een jaarom zet van meer dan 100 miljoen gul den. vestigingen in Drachten. Coe- vorden, Almelo. Haaksbergen en Apeldoorn, en Rijssen. Directeur Dick Wessels toonde zich bijzonder tevreden over het besluit van Van Agt. „Persoonlijk kende ik hem niet. maar ik heb wat relaties in het CDA en heb hem schriftelijk uitgenodigd". VOORSTELLEN PARTIJRAAD (Van onze parlementaire redactie DEN HAAG - Volgens het CDA moet in de volksverzekeringen een basisuitke ring komen van zeventig procent van hel netto minimumloon. Wie met één zo'n uitkering voor een huishouden zorgt, kan het volledige minimumloon krijgen. Dit staat in voorstellen van het CDA-bestuur voor de partijraad, die op 5 februari over uitgangspunten voor een nieuw sociaal zekerheidsstelsel zal praten. Boven op de basisuitkeringen wil het CDA-bestuur aanvullende verzekerin gen mogelijk maken binnen onderne mingen en bedrijfstakken of individu- Kamervragen over seksuele geaardheid bij sollicitaties UEN HAAG - De PvdA-kamerleden Dales cn Haas-Berger vragen zich af of het niet beter is om in het vervolg ook de gewenste seksuele geaardheid bij vacatures op te geven. In nadere vra gen aan het kabinet stellen zij dit voor als reactie op de mededeling dat in sommige gevallen een homoseksuele geaardheid bij het sollicitatiegesprek niet verzwegen behoort te worden. De beide PvdA-kamerleden willen ver der antwoord hebben op de vraag of de opstelling van het kabinet niet in strijd is met de bepalingen van de Wet Gelijke Behandeling. Volgens Dales en Haas-- Berger laten de artikelen van de wet geen ruimte voor de uitleg, die het kabi net eraan heeft gegeven. De vragen zijn een reactie op het als onvoldoende ervaren antwoord van het kabinet naar aanleiding van het geval van een homoseksueel, die om zijn sek suele geaardheid niet bij het hof van de koningin aangenomen werd. Dales en Haas-Berger willen dan ook weten wel ke wijzigingen het kabinet in de bepa lingen van de wet cjenkt aan te brengen voor dergelijke gevallen. eel. De bijstandswet moet uitkeringen bieden die zjjn afgestemd op de mini male kosten van bestaan in ons land. Volgens het CDA ligt dat niveau lager dan het minimumloon. „Een beter in zicht in de minimale kosten van be staan is noodzakelijk", aldus het partij bestuur. Het CDA-bestuur kiest in de volksver zekeringen voor gelijke aanspraken van mannen en vrouwen onder gelijke omstandigheden. Daarom pleit het voor individuele uitkeringen die vol doende zijn om in het eigen onderhoud te kunnen voorzien. Nadruk in het nieu we stelsel moet liggen op bevordering van het opnieuw gaan werken. Onderlinge verbondenheid tussen uit keringsgerechtigden en werknemers is voor het CDA uitgangspunt bij de her ziening van het sociale stelsel. Dat heeft gevolgen voor het arbeidsvoor waarden- en inkomensbeleid, stelt het partijbestuur vast. (Van onze redactie volksgezondheid) DEN HAAG - Minister De Ko ning: (sociale zaken en werkge legenheid) heeft drie vrije da gen en een bescheiden aantal arbeidsplaatsen beschikbaar voor dc zogenoemde trendvol gers. Hij heeft dat gemeld aan de organisaties in de gezond heids-, welzijns- en bejaarden zorg en het openbaar vervoer. De bewindsman wil maandag met werkgevers en werkne mers in die sector overleggen. Daarbij gaat het vooral om de beste ding van het bedrag van 315 miljoen gulden dat het kabinet beschikbaar heeft in ruil voor het inleveren van de prijscompensatie door ambtenaren en trendvolgers. Meer dan de helft van dit bedrag is bestemd voor de gezond heidszorg, Totaal denkt het kabinet aan 5000 volledige nieuwe arbeids plaatsen. maar niettemin zullen er ook vele verdwijnen, Evenals het overheidspersoneel zou den de trendvolgers drie vrije dagen meer kunnen krijgen, zegt Dc Koning. Hij verwacht ondanks het verdwijnen van werkgelegenheid in de ziekenhui zen als gevolg van de operatie ..bed denvermindering" (8000 bedden) een positief effect van 500 tot 1000 arbeids plaatsen. Ook in de gezondheidszorg buiten de instellingen (zoals de kraamzorg) kan de werkgelegenheid toenemen. Dat kan een saldo zijn van tussen de 250 en 750 banen. Dit getal is lager dan aanvanke lijk was voorzien Oorzaak noodzake lijke ombuigingen vooral bij de kraam zorg. Bij de dagverblijven en gezinsver vangende tehuizen kunnen er dit jaar tussen de 500 en de 750 arbeidsplaatsen bijkomen. J In de overige sectoren van de gezondheidszorg, zoals ambulancever voer en preventieve zorg, wordt een stij ging verwacht van 500 tot 1000 banen. In de welzijnssector is volgens De Ko ning een vermindering van het aantal arbeidsplaatsen onontkoombaar. In de gezinszorg zullen 2000 tol 2500 banen verdwijnen, bij de bejaardenzorg naar schatting 400 tot 600. In het biblio theekwerk. het sociaal-cultureel werk. het internaatswerk en de kunsten gaat het om 2500 tot 3500 banen. In de sector justitie (particuliere kinderbescher ming. reclassering en rechtshulp) moet het aantal arbeidsplaatsen met 250 tot 400 verminderen. Verhoging van vermogens- en voorraadaftrek DEN HAAG (ANP) - De invulling van de door het kabinet beloofde lastenverlichtingen voor het be drijfsleven in 1982 en 1983 zal ge schieden door een verhoging van de vermogens- en voorraadaftrek. Het desbetreffende wetsontwerp zal op zeer korte termijn worden in gediend. Staatssecretaris Van Zeil (economische zaken) heeft dit vrij dag aangekondigd in antwoord op schriftelijke vragen vanuit de vaste kamercommissie voor het midden- en kleinbedrijf. Het wetsontwerp met betrekking tot het definitief maken van de zelfstandigenaftrek is op zeer korte termijn te verwach ten. Het zal in ieder geval terugwer kende kracht hebben tot 1 januari van dit jaar. Het reëel beschikbaar inkomen van zelfstandigen zal, wat de detailhandel betreft, in 1983 met 13 procent teruglopen Voor de sec tor nijverheid en dienstverlening wordt een teruggang voorzien van 4.5 procent, voor de horeca loopt het reëel beschikbaar inkomen te rug met 9.5 procent en voor de sec tor vervoer zit er een stijging in van 1 procent. Afgaande op prognoses van het Economisch Instituut voor het Midden- en Kleinbedrijf wordt verwacht dat het arbeidsvolume van werknemers in het midden- en kleinbedrijf in 1983 met 4 procent afneemt en het arbeidsvolume van zelfstandigen met 2,5 procent. Dat komt neer op 36.000 arbeidsjaren, aldus de staatssecretaris.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1983 | | pagina 13