ankdirecteur Sas van Gent verduisterde ruim vijf ton Miljoenste ton Finse steen voor bouw pijlerdam is in aantocht Forse straffen daders roofoverval Vlissingen HUISHOUDEN EN HANDICAP HOORT ZIET M EGEN MAANDEN GEVANGENISSTRAF GEEIST Hindemissen op de weg van Carien Bol Saterdag 15 januari 1983 PZC/provincie 11 JDDELBURG - Voor verduistering van een bedrag van 550.000 ten nadele van zijn werkgever vrijdag voor de rechtbank in Middelburg tegen de vooramlige directeur van de Amro-bank estiging in Sas van Gent een gevangenisstraf geëist van negen maanden, waarvan twee maanden [00rwaardelijk met twee jaar proeftijd. De rechtbank doet vrijdag 28 januari uitspraak. UsAmro-direeteur. in welke positie hij ed vertrouwen genoot, wist-de 34-jan- e j. van den H. twee Belgen en een in 'elsinki wonende Nederlander te be- egen grote sommen geld aan hem toe evertrouwen, voor welke deposito's hij iietde gebruikelijke acht procent rente n het vooruitzicht stelde, maar de on- ewoon hoge rente van 12 en ook wel 2,5 procent. Van de H. gebruikte het «■id om eigen oude schulden af te los- ,n sen; de rest ging op, omdat hij op veel te pote voet leefde. Maar de bank is wel edupe, omdat de Amro-directeur wel rertelde dat hij de gelden buiten de jank om zou beleggen, maar wel onder arantie van de Amro-bank De rol van bank, in casu die van de nationale jnro-top. kwam gisteren verschillen- erekeren ter sprake Er was verwonde- ring over het feit. dat men Van den H., tevoren in Assen directeur was van I ten Amro-vestiging. maar hiet een du bieus beleid voerde, min of meer had Weggepromoveerd' naar Sas van Gent. (ndanks alles wat na Assen over Van en H. bekend was, werd de man voor- pdragen voor de directiepost in Sas ran Gent. techtbankpresident mr. G. H. Nomes ierover: „Toen ik dat las dacht ik hoe ishet mogelijk..." In Sas van Gent richtte Van den H. zijn activiteiten vooral op buitenlanders. Vauit Helsinki werd hem honderddui zend gulden toevertrouwd tegen twaalf procent, de Belg J. N. uit Oudenaerde vond 12,25 procent een mooi interest voor zijn 250.000 en een andere Belg J. R. stortte 200.000 in het toch wel erg lersoonlijke fonds van de directeur. )at alles gebeurde in de periode tussen maart en juli van het vorig jaar. Officier van justitie mr. J. van Marion bad de directeur 'het zich toeëigenen' tan 550.000 ten laste gelegd, een geval van verduistering in dienstbetrekking. Oplichting Tejen de. achtergrond van dit gegeven kwam de advocaat van Van den H.,mr. G. Vioen, met een opmerkelijk ver seer. Er is geen sprake van verduiste ring, het is oplichting, zo vond de raadsman, die op deze grond vrij spraak vroeg, omdat op de tenlasteleg- ing van verduistering geen veroorde- ing kan volgen. Mr. Vioen stelde, dat ijn cliënt het geld 'onder zich had ge- bad, anders dan door misdrijf verkre gen', Hij heeft het geld pas onder zich ïkregen na het misdrijf, zo betoogde :t raadsman, „en daartoe had hij mis bruik gemaakt van zijn bevoegheid als bankdirecteur. Dat is heel wat anders dan verduistering. Het ging via leu gens en bedrog, een keiharde vorm van oplichting, met listige kunstgrepen en een samenweefsel van verdichtselen, en daarmee werd voldaan aan het cir- lerium van wat de wet stelt voor op lichting, zo was de visie van de advo caat. Buiten dit juridisch aspect bracht de raadsman nog naar voren, dat zijn clién het slachtoffer was geworden van een materialische consumptiemaatschap pij; hi] mat zich een bepaalde leefwijze en 'het einde was zoek'. Ondanks dat de top van, de bank wist, dat Van den H. in Assen bepaalde regels over treden had. gaf men hem een positie, waarin hij dit nog sterker kon doen, al dus pleiter. „als de bank tijdig had inge grepen had hij nooit de kans gekregen idit te doen." jüit de behandeling van de zaak bleek ferder, dat de drie geldgevers de bedra- jen steeds in contanten bij Van H. irachten. Niet ter sprake kwam of het hier om zwart geld ging, waarmee men Iets wilde doen'. De officier van justitie ging - nog voor mr, Vioen over het element oplichting iou spreken - in op de vraag of het mis drijf als verduistering of als oplichting moet worden aangemerkt,. ,Een merkwaardige zaak", zo begon de officier, „Van den H. begon in 1981 op veel te grote voet te leven. Hij deponeer de de 250.000 in zijn eigen kluis en los te er zijn schulden mee af en gebruikte het verder voor privé-uitgaven. Maar "hei geld behoorde toe aan de Amro- bank, omdat die er een recu voor had gegeven. Toen kwam de vraag aan de orde of dit verduistering of oplichting is. We hebben voor verduistering geko zen, in dienstbetrekking, de gelegen heid maakte de dief." Mr. Van Marion stond er voorts bij stil, dat eind 1981 in Assen duidelijk werd, dat Van den H. daar bij dubieuze trans acties betrokken was. „Dan benoemt men hem te Sas van Gent. Een risico dat al bestond is via de waarschijnlijk heid t werkelijkheid gegroeid." Ook de officier van justitie had zich verwon derd over de rol van de Amro-top en zich tenslotte weer tot de zaak Van de Cementschip by Hansweert leeggepompt HANSWEERT- De berging van de ccmentspits Donkey vordert. Vrij dag zijn de bergers bij Hansweert de gehele dag bezig geweest met het wegpompen van het cement dat zich in de ruimen van het schip bevond. Als het schip leeg is zal het naar een scheepswerf worden ge sleept, Het Is nog niet duidelijk wat de oorzaak van bet omslaan van het schip was. maar een woordvoerder van de rijkspolitie te water te Vlissingen verwachtte dat het om een combinatie van fac toren ging. Allereerst is daar de stroming voor ce haven van Hansweert en daar komt dan btj dat het schip bij het indraaien van de haven een beetje schuin komt te hangen. Als dan wellicht ook nog eens de lading een beetje verschuift dan kan dat ge noeg opleveren om het schip te la ten omslaan, H. bepalend merkte mr. Van Marion nog op, dat de man het slachtoffer is geworden van zijn praalzucht. Dit facet was al eerder besproken, omdat de man zelf bij het vooronderzoek had ver klaard. dat hij er behoefte aan had de grote zakenman en de 'getapte bink' uit te hangen. Tuinaanleg, woninginrich ting en auto's waren onderdelen van het uitgavenpatroon. Toen was ook al gebleken, dat Van de H. uit Assen 'pro bleemgevallen' had meegenomen naar Sas van Gent, welke mensen hfj finan cieel bleef steunen. Als reden voor de hoge rente gaf hij aan de 'beleggers' op, dat hij er spaarbrieven voor kocht, die achttien procent gaven. Al direct bij de eerste verhoren door de politie had Van den H. alles bekend. Gistermorgen wilde hij duidelijk weer schuld belijden: „Met mooie verhalen, verzinsels, heb ik het geld losgekregen, als bankdirecteur." De president: „In wezen bent u een op lichter." Van den H.: „Ik zou het niet anders kunnen noemen." De officier: „Ja, en in wezen heeft de bank alle verplichtingen overgeno men." "ssr- Vtissingse haven doet het goed i Van onze Haagse redacteuri DEN HAAG - De haven van Vlissingen heeft het in de eerste negen maanden van '82 goed gedaan: het goederenver keer steeg in die periode met maar liefst 13 procent ten opzichte van de zelfde maanden in het jaar daarvoor. In Terneuzen liep het verkeer met 1,6 procent terug. De Vlissingse haven kent de grootste stijging van alle Ne derlandse havens. Minister Smit-Kroes van verkeer en wa terstaat heeft een en ander laten weten in een brief aan de Tweede Kamer. Het is een vervolg op de uitgebreide com missievergadering van de waterstaats commissie uit de Tweede Kamer, waar in PvdA-er Jaap van der Doef gewezen had op de stijging met 9 procent in de concurrerende, Antwerpse haven en een vergelijking met de ontwikkelingen in de Nederlandse zeehavens had ge vraagd. In miljoenen tonnen uitgedrukt komt Vlissingen op een totaal van 6.2 mil joen. Dat waren er 5,4 in '81. Voor Ter- neuzen zijn de cijfers respectievelijk 5.8 en 5.9. Rotterdam verwerkte 191,7 mil joen ton tegenover 186,5 miljoen in '81. Amsterdam kwam op 16,7, ook een stij ging en wel met 9.3 procent. Een zelflossend containerschip zet zijn lading op de kade van Vlissingen. BEJAARDE MAN OVERLEED AAN HARTINFARCT MIDDELBURG - Tegen de drie Vlis singse jongelui, die in juni vorig jaar in hun woonplaats een roofoverval pleeg den op een 77-jarige man die daarbij werd mishandeld, zijn vrijdag voor de rechtbank gevangenisstraffen geëist van twintig en vijftien maanden. De buit bedroeg honderdvijftig gulden. De bejaarde, fragiele man, die bij de overval op zijn bed werd vastgebon den en door een van het drietal met het hoofd in het bed werd gedrukt, over leed een dag later aan een hartinfarct. Hoewel de schuld van het drietal hier aan niet was tenlastegelegd, had een medicus het verband niet uitgesloten. Officier van justitie mr. J. van Marion bij het formuleren van zijn eis over dit facet: de 77-jarige G. overleed op de dag na de overval. Ik mag dat verband in juridische zin niet aannemen, maar mo gelijk was het toch een gevolg van wat zich de vorige dag afspeelde. En het ver leent wel een aparte kleur aan een mis drijf dat ik alleen maar kan omschrij ven als een uitermate laffe daad". Tegen de 25-jarige H. J. - 'de man met de omvangrijkste documentatie', aldus de officier, „met 32 keer diefstal" - eiste hij twintig maanden en tegen de neefs W. J. en W. J. (beiden 22 jaar) ieder vijf tien maanden. De rechtbank zal vrijdag 28 januari uitspraak doen. H. J. moest zich verder verantwoorden voor mishandeling van F. de W in april vorig jaar, rijden met een auto na alco holgebruik (0,89 promille) en mede plichtigheid aan een inbraak in Hein- kenszand. Alleen voor dit laatste moest ook de 33-jarige P. de B. uit Vlissingen erechtstaan, tegen wie vier maanden gevangenisstraf werd geëist Alle zaken werden overigens bij verstek behan deld: van het viertal was niemand ver schenen. In Heinkenszand maakte men voor duizend gulden buit uit de woning van A S. aan de Platteweg. Een van de neefjes W. J. had verder bij een inbraak in een café aan de Stationsstraat in Middelburg in de nacht 29 op 30 decem ber 1981 sloffen sigaretten gestolen. Bij de overval op de bejaarde man in Vlissingen drong men via het dak de woning aan de Kleine Kerkstraat bin nen. Het drietal wist nog af te dwingen, dat de bejaarde man de volgende dag 2000,- - zijn spaartegoed - in een uri noir op de Nieuwendijk zou deponeren- .Maar G. overleed, voordat hij hieraan kon voldoen. In Heinkenszand werd een zijdeur geforceerd en in de woning alles overhoop gehaald. Tassenroof Voor de 'tassenrooF op een bejaarde dame, die in Vlissingen liep te wande len. hoorde gisteren de 20-jarige Vlis- singer A. van C. (nu gedetineerd in Bre da) tien maanden gevangenisstraf te gen zich eisen, waarvan vier maanden voorwaardelijk met twee jaar proef tijd. Op 20 oktober vorig jaar werd de 71-jarige mevrouw J. van D. in de Iris laan haar tas met 145.- en onder meer haar huissleutels uit handen gerukt. De officier van justitie had nog twee feiten tenlastegelegd: diefstal van een doosje met oude munten uit een wo ning aan de Koudekerkseweg in Vlis singen op 19 oktober en diefstal van zilveren sieraden en een rekenmachine uit een huis aan de Joost de .Moorstraat op 21 oktober. Rechtbankpresident mr. G H Nomes: „Dit zijn de tenlastegelegde feiten Er is ontstellend veel meer. Inbraak in de golfclub, in een woning te Dishoek, een bromfiets gestolen, inbraken in scho len, garageboxen, lichtmasten en ver keerslichten vernield, auto's bescha digd, ruiten ingegooid bij het stadhuis en het ziekenhuis. De psychiater spreekt over een uiterst gevaarlijke jon gen". Officier van justitie mr. Van Marion deed daar in zijn requisitoir niet voor onder. „Het drietal tenlastegelegde fei ten is een uitermate bescheiden bloem lezing uit een zeer lange reeks. Ik kan gemakkelijk veertig inbraken en pogin gen tot inbraken opsommen. Voeg daarbij de vernieling en men ziet. hoe ver deze jongeman is gezonken. De tas senroof van de dame is een hoogst on sympathiek delict Van C. had ook een heilloze invloed op jongens in zijn om geving". In de dagvaardiging stond, dat de tas veertig gulden bevatte, maar Van C. voerde dit bedrag op: „t Was geen veer tig gulden, maar 145,-. maar ik heb de dame al schadeloos gesteld". De presi dent: „Het blijft een lage streek. Zo'n dame is direct onthand zonder huis sleutels". Benzine De rechtbank zal in deze zaak eveneens op 28 januari uitspraak doen. evenals in die van de 20-jarige Zierikzeeënaar G. van E., die in juli vorig jaar in Oos- terland een poging deed benzine te ste len (overhevelen) uit de auto van C. O. Een broer, M. O., zag het en zette Van E. met zijn auto achterna. Toen het tot een confrontatie kwam, werd M. O. door Van E. mishandeld. Ook schopte de jongeman uit Zierikzee enkele deu ken in de auto van O. In oktober werd Van E. betrapt op verboden wapenbe zit (een kogelgeweer punt 22) toen hij bij Zonnemaire aan het stropen was. Omdat Van E. nog in een proeftijd loopt (een voorwaardelijke straf van vier maanden) wilde de officier volstaan met het vorderen die straf nu ten uit voer te leggen. Als nieuwe voorwaarde lijke straf vroeg de officier zes weken gevangenis weer met twee jaar proef tijd. Carien Bol met haar gezin. Het is alweer een jaar geleden dat '.vee groepen Zeeuwse huisvrouwen zich verzamelden om ervaringen uil te wisselen over iets dat ze alle maal gemeen hebben: een handicap. Het initiati./oor deze bijeenkomsten in Zuid-Beveland en in Zeeuwsch-V'laanden-:. kwam van de afdeling Zee land van de Nederlandse Bond van Plattelandsvrouwen te Goes. De bond bestond vijftig jaar en daar diende op passc-ude v. ijze aandacht aan geschon ken te worden. Naar aanleiding van de gesprekken zou het Nederlands instituut voor maatschappelijk werk onderzoek uit Den Haag een rapport samenstellen. De titel van dit 1 februari te verschijnen werk luidt: 'Tijd en inventiviteit, ervaringen van Zeeuwse gehandicapte huisvrouwen'. De der tigjarige Carien Bol nam aan de gesprekken deel. Ze is getrouwd, heeft twee kinderen, en kampt met een handicapt. Ze is spastisch, waardoor ze moeilij ker kan lopen dan anderen. Geen bijzonder zware handicap, maar groot genoeg om te ervaren wat een huisvrouw met een handicap zoal voor proble men tegenkomt in het dagelijks leven. Carien erkent dat haar handicap haar beperkingen oplegt. Ze bena drukt. dat ze zo volledig probeert mee te draaien. „Om gewoon een zo nor maal mogelijk stukje van de maat schappij te zijn", zegt ze. En dat gaat haar goed af Of zoals ze het zelf uit drukt. Als je een gezin kunt draaien, vindt ik dat je het toch goed redt". Hoewel Carien daar liever niet al te veel om wordt bewonderd. Wanneer mensen tegen haar zeggen „dat doe je toch maar", vindt ze dat mis plaatst. Ze is - zo stelt de Kapelse - gewoon zichzelf. En de handicap is 'ingecalculeerd'. „Je bent voor jezelf niet gehandicapt", legt Carien uit. „Het zijn de mensen die je erop attent maken datje anders bent". De reacties van mensen - veelal on bekenden - die de huisvrouw uit Ka- pelle krijgt te verwerken kunnen heel vervelend en storend overkomen. Ca rien beseft dat het vaak een kwestie is van onbegrip. De mensen zeggen vaak dingen onbewust. Zo is het Ca rien een keer gebeurd dat twee wild vreemde oudere mannen haar op straat aanspraken en vroegen of ze 'altijd zo was geweest'. Volgens de Kapelse gaat het in zo'n geval niet om gezonde intesse. „De mensen zijn belust op roddelpraat" meent ze. „Dan hebben ze weer iets om over te praten". Een andere veelgehoorde reactie waar Canen zich aan kan er geren is de steeds herhaalde vraag „moet Ik iets voor je doen?" Carien. „Als ik iets-wil. vraag ik het zelf wel". De Kapelse kan nog tal van voorbeel den noemen van dergelijke reacties van mensen op haar handicap. Na tuurlijk reageren sommigen op een plezerigewfjze Een kruidenier in Ka- pelle besloot op een gegeven moment de boodschappen dagelijks bij haar thuis af te leveren. Hij had opge merkt welke moeilijkheden de dage lijkse gang naar de winkel opleverde. De praktische problemen begin nen voor de Kapelse zodra ze buitenshuis komt. Vooral het ver voer levert weieens moeilijkheden op. Opstapjes, drempels, trappen maken het haar dikwijls haast on mogelijk om ergens binnen te stap pen. Vooral in de tijd, dat ze geregeld met een kinderwagen de deur uit ging. De valide mensen hebben vol gens Carien geen flauw benul van de problematiek van de gehandicapte. Het gaat dan meestal om op het eer ste gezicht eenvoudige dingen. „Net als in de Hema in Goes", illustreert ze. „Als je in een rolstoel zit. hoe moet je dan boven komen op de eer ste etage?" Een ander voorbeeld is dat van de overal verspreide uitwerpselen van honden. Een kennis van Carien reed op een gegeven moment met haar rolstoel een winkel binnen, terwijl ze ongewild een spoor van poep maakte op de vloer. „Dat zijn echt van die dingen, die staan je dan in de weg als je volledig mogelijk wilt functione ren", aldus de Kapelse „Daar schaam je je voor, terwijl je er zelf niets aan kunt doen." Uit haar eigen (gezins)leven kan ze eveneens legio vervelende ervaringen vertellen. Het komt regelmatig voor dat mensen opbellen of de deurbel gebruiken zonder het geduld op te brengen om op de komst van de - door noodzaak - wat langzamere Carien te wachten. „Het onbegrip komt waarschijnlijk ook van mijn kant", geeft ze toe. „Ik heb de gelegenheid gehad om een poosje tussen gehandicapten te le ven. Dan leer je het vanzelf. Dat is niet voor iedereen weggelegd Carien rooit het - in vergelijking met andere gehandicapten vrij goed Pas de laatste tijd voelt ze dat ze gehandi capt is door haar problemen met het vinden van werk. De mensen van het arbeidsbureau gaven het grif toe Al ben je als gehandicapte in het bezit van alle papieren, je wordt in veel ge vallen afgewezen. De Kapelse ver meldt evenwel niet in haar sollicita tiebrieven dat ze een handicap heeft. Ze wil de reactie van de eventuele werkgever afwachten ter plekke. ..Ik ben er wel bang voor maar wil het toch weten", zegt ze. Binnenshuis geeft de handicap van Carien aanzienlijk minder proble men. Zeker sinds haar man werkloos is en in staat om een handie te hel pen. De kinderen. Vincent (5) en An- nelies (anderhalf) passen zich auto matisch aan de situatie aan. De Ka pelse huisvrouw loopt niet zo vlug. De kinderen vangen dat op door bij voorbeeld zelf iets te halen, wanneer ze iets nodig hebben. Vincent zit sinds kort op school en kwam on langs tot de beseffing dat zijn moeder anders loopt. Maar acceptatie ver loopt bij kinderen veelal soepeler. Toen Carien in een rolstoel (vanwege haar zwangerschap) een bezoek bracht aan de bloemvelden in Lisse, gaf Vincent geen enkele reactie. Eén en ander tekent het verschil met de houding van sommige volwassenen. Een aantal gehandi capten vangt de af en toe negatieve houding op door 'er boven op te staan'. Voor Carien ligt het niet al tijd zo eenvoudig. Soms is ze tegen opmerkingen opgewassen en soms niet. „Ze zeggen 'daar moet je je niets van aantrekken', maar dat is me nog steeds niet gelukt." Renè Groeneveld BROUWERSHAVEN - De voorraad itortsteen voor de bouw van de storm vloedkering in de Oostersrlielde groeit gestaag. Op het werkeiland Neeltje Jans liggen in de steenmagazijnen al vele tonnen steen, uiteenlopend van handzame blokken tot exemplaren die verscheidene tonnen wegen. Voor de stormvloedkering is in totaal onge veer vijf miljoen ton steen nodig. Daar van is ruim de helft inmiddels afgele verd. Tijdens een door de Finse ambas sade georganiseerd etentje in Brou wershaven werd vrijdagmiddag even stil gestaan bij het feit dat de miljoen ste ton steen uit Finland in aantocht is. In totaal zal bij de bouw van de pijler- dam twee miljoen ton Finse steen wor den gebruikt. Voor Finland is de levering van zulke grote hoeveelheden steen lang geen on aantrekkelijke opdracht, zo vertelde ambassadeur E. Helaniemi. Hij ge waagde verder van de versteviging van de banden tussen Nederland en Fin land als gevolg van het stenencontract. De directeur van het bedrijf Mynamaen erkende dat de stenen tot nu toe niet steeds op de afgesproken tijdstippen zijn geleverd, maar hij beloofde beter schap. Hij verzekerde dat de resterende miljoen ton voor het einde van 1984 op het werkeiland Neeltje Jans zullen lig gen. Tijdens het etentje, waarvoor een aantal direct betrokken medewerkers van rijkswaterstaat en de aannemers- combinatie Dosbouw was uitgenodigd. kregen de Finnen een fraai boek en een fotomap over de Deltawerken. Steenbehoefte De voeten van de pijlers en de dorpel- balken worden ingepakt in een dikke laag stenen, die naar boven toe steeds groter worden. Een in 1979 voltooid on derzoek naar de steenbehoefte heeft als eindresultaat opgeleverd dat er twee soorten steen nodig zijn: steen met een lage dichtheid teen soortelijk gewicht van 6.25)zoals Belgische kalk steen en steen met hoge dichtheid leen soortelijk gewicht van 3) zoals Duitse basalt. De steen met de lage dichtheid werd besteld in Duitsland en Schot land. De Schotse leverancier ging eni ge tijd nadat de bestelling was ge plaatst op de fles. waarna een contract wérd gesloten met de Finse onderne ming Partek. Ook de steen met de hoge dichtheid komt uit Duitsland en Fin land. Partek levert stenen in dc grootte van 5 lot 40 kg en van 10 tot 60 kg. Van Myamacn komen veel zwaardere ste nen: 10-60 kg tot 6000-10.000 kg. Met 20.000 tons bakken wordt de Finse steen aangevoerd. Zo'n bak wordt ge trokken cioor ëén sleepboot en is gemid deld op de heenreis 7 a 8 dagen onder weg. De terugreis duurt een dag langer. Maar dan is er ook een lading steen aan boord. Omdat de Finse Golf 's winters pleegt dicht te vriezen ligt de aanvoer doorgaans van begin januari tot eind apnl stil. Dankzij de hoge temperatu ren van deze winter ls er nu nog geen sprake van stagnatie. Wel hebben de stormen van de afgelopen maanden de transporten enigszins vertraagd. Hoe wel het etentje zijn aanleiding vond in de aankomst van de miljoenste ton steen, is deze hoeveelheid nog niet hele maal bereikt. Er moeten nog twee bak ken bij het werkeiland aankomen om het getal rond te maken. Van de vijf miljoen ton steen die voor de stormvloedkering nodig zijn, ko men er twee uit Duitsland cn twee uit Finland. De overblijvende miljoen ton was al beschikbaar, want dat zijn ste nen (afkomstig uit België) die jaren ge leden al waren gekocht in verband met de bouw van een dichte Oosterschelde- dam. Afgelopen zomer is al de miljoen ste ton steen uit Duitsland aange voerd.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1983 | | pagina 11