Alleen huurwoningen goed voor snelle bouw boulevard Vossekaai Hoofdplaat was vuilstortplaats HET PLEZIER STOND VOOROP Trio Tonny Krijger stopt na 15jaar HOORT ZIET jé VOORWAARDE EXPLOITATIEMAATSCHAPPIJ MOGELIJK ONDERZOEK NAAR VERONTREINIGING PZC/provincie 83 ivRIJDAG 14 JANUARI 1983 Het Vossekaai-terrein, dat tot 1953 dienst deed als vuilstortplaats. POLEN VRAAGT 1.000.000 BIJBELS Ook aan geestelijk voedsel is in Polen tekort Aartsbisschop Glemp vraagt 1.000.000 Bijbels. Hoeveel geeft U er? GIRO 37910 ..Ook een Pool leeft niet van brood alleen1" „BIJBEL '82" is een hulpaktie om die er te brengen. Een Bijbel kost f 10,- Bevestiging ffethouder W. Wisse (PvdA) van volks- hnisvesting en openbare werken ant woordde op korte termijn een hernieu- we standpuntbepaling van b en w te verwachten. Dit betekent volgens hem echter nog niet, dat een ander stand punt zal worden ingenomen. „Het kan ook een bevestiging van het al eerder genomen standpunt worden", liet hij weten. Een standpuntbepaling over de bouwplannen voor de boulevard is volgens hem ook niet los te zien van andere plannen in de gemeente, zoals voor de Spuikom, maar ook voor het arsenaal aan de Vissershaven of zelfs het gebied Rosenburg. „Alle investe ringen in de gemeente moeten worden heroverwogen. De boulevard maakt daarvan een onderdeel uit, maar kan niet los worden gezien van de andere. Er blijkt steeds meer aan vast te zit ten", aldus de Vlissingse wethouder. De Vlissingse wethouder voor ruimtelij ke ordening A. Hoefkens (CDA) noemt met de grondprijs, maar de continte- ring het grootste probleem bij het uit sluitend bouwen van huurwoningen aan de boulevard. Hij stelt, dat de wo ningen niet ten koste mogen gaan van de bouw van huurwoningen in de bin nenstad. „Dat zit er niet in. Er moet een extra contingentering worden gegeven, met harde garanties dat de woningen achteraf alsnog niet worden toebere- kend, zoals ons is gebeurd met de wo ningen van het Algemeen Burgerlijk Pensioenfonds (ABP) in Papagaaien burg. Of zij moeten worden gerealiseerd in de vrije sector", stelde hij. Voorwaar de voor een extra contingentering is volgens hem wel dat een bouwplan wordt gepresenteerd, dat binnen de stichtingskosten blijft. Dan kan naar tfjn mening een financierder worden ge vonden. die een extra contingentering kan loskrijgen bij het rijk, zoals bijvoor beeld een pensioenfonds. Op die manier «ouden er toch huurwoningen kunnen worden gerealiseerd, die niet ten koste De Boulevard Bankert in Vlissingen met rechts-boven het Maritiem Instituut De Ruyter. Daarachter ligt de Spuikom, waar ook woningen zouden moeten worden gerealiseerd. Daarvoor bestaan echter nog geen concrete plannen. (Luchtfoto: Dellaphot, Middelburg (ADVERTENTIE) HOOFDPLAAT - Er is aan het licht ge komen, dat een deel van het Vossekaai- terrein bij Hoofdplaat vroeger als vuil stortplaats heeft gediend voor Bier vliet en Hoofdplaat. Dit kan proble men opleveren voor de toekomstige woningbouw in het plan Vossekaai. De provinciale milieuhygiëne in Middel burg adviseert om bij elk vermoeden van bodemvervuiling eerst een oriën terend onderzoek in te stellen. Wethou der A. de Feyter wil een dergelijk on derzoek dan ook zeker uitvoeren, zodra vaststaat dat er gebouwd gaat worden in de Vossekaai. Het twaalf hectare metende gebied, dat momenteel een recreatiebestemming heeft, deed tot 1953 dienst als vuilnis stortplaats onder de naam 'het slacht- veld'. De schattingen over de omvang van de stortplaats lopen nogal uiteen. Sommige oude Hoofdplatenaren me nen dat er over een oppervlakte van twee hectare zo'n twee meter vuil in de grond zit. Wethouder De Feyter schat de omvang slechts op een halve hecta re, eventueel verspreid over het gebied. In elk geval is ondertussen gebleken, dat de ondergrond op verschillende plaatsen uit niets meer dan een drassi ge brei bestaat. Op zich levert zo'n zach te ondergrond volgens De Feyter geen echte problemen op by een eventuele huizenbouw. Er zou dan alleen iets dieper moeten worden geheid. Totaal anders ligt het uiteraard met een mogelijke bodemvervuiling. Erva ringen elders in den lande hebben on dertussen aangetoond, dat het beter is geen enkel risico te nemen. De Feyter beaamt dit. „Zo vlug je de kennis hebt, dat daar vroeger een stortplaats ge weest is en het blijkt, dat er zich mensen permanent willen vestigen, dan ben ik de eerste om daar een onderzoek in te stellen", aldus Dc Feyter. Tas deze week werd bij de gemeente bekend, dat het plan Vossekaai op een voormalige vuilnisbelt gelegen was. Navraag Wethouder J. Thomaes, een geboren Hoofdplatenaar, kon zich bij navraag wel herinneren, dat er vroeger vuil ge stort was. Thomaes: „Als ik me goed herinner noemde men het toen 'het slachtveld', omdat er daar ook varkens werden geslacht". Overigens ver wacht niemand bij de gemeente, dat er echt sprake zal zijn van kwalijke bo demverontreiniging. Er zou voorna melijk onschadelijk huisvuil zijn ge stort. Wethouder Thomaes wees in dit verband op de Piaskreek ten oosten van Hoofdplaat, die na de Vossekaai als vuilstortplaats werd gebruikt. „In middels is de Piaskreek tot natuurge bied verklaard, omdat er zoveel moois groeit", zegt Thomaes. Wethouder ue Feyter is van plan om zo gauw er aan bebouwing wordt gedacht eerst via oude landkaarten de voorma lige kreken en laagten in de Vossekaai op te sporen. Hij verwacht, dat die ge bruikt zijn voor het storten van het af val. Zo denkt hij de precieze locatie van de stortplaatsen te achterhalen „Je moet ervan uit gaan. dat vroeger het vuilnis gewoon in een put werd gestort Zo gauw die vol was. werd er wat grond over gegooid en ging men verder in een volgende put", zegt De Feyter. Nu het plan Vossekaai nog steeds in het faillis sement van de beleggingsmaatschap pij Oostburg bv zit, moet er op een ko per worden gewacht, die er wil bouwen, voordat er een onderzoek zal plaatsvin den. neer de grond van het waterschap wordt bebouwd, treedt ook het huur contract in werking met de gemeente, die de grond dan weer verder in erf pacht uitgeeft. Die huurprijs is volgens directeur Wa terman al enige tijd geleden vastge steld, op basis van de toen bestaande verwachtingen, dat in het plan ook koopwoningen zouden worden gereali seerd. „Er lag een concept-overeen komst met het waterschap over de huurprijs", zegt wethouder Adan. „Maar er is nu inderdaad een geheel nieuwe situatie". De grondprijs wordt volgens wethouder Adan echter ook voor een groot gedeel te bepaald door kosten die al zijn ge maakt aan verschillende voorzieningen voor toekomstige bewoners Hij noemt daarbij het parkeerterrein achter het Maritiem Instituut De Ruyter en de achterontsluiting, in de vorm van de Kenau Hasselaarstraat. De aanleg daarvan is ook doorberekend in de grondprijs, zodat de gemeente moeilijk een erg lage prijs voor de grond kan re kenen. VLISSINGEN - Een snelle realisatie van het bouwplan voor de Boulevard Bankert in Vlissingen is volgens de Exploitatie Maatschappij Vlissingen (EMV) alleen mogelijk, wanneer de bouw van uitsluitend huurwoningen wordt toegestaan. Tot nog toe is uitgegaan van de bouw van huurwo ningen en koopwoningen, naast een hotel met verschillende toeristische attracties. Daarvoor worden onderhandelingen gevoerd met verschillende gegadigden. De EMV, die opdrachtgever is, maakt zich volgens directeur S. J. Waterman gereed om in april 1984 te beginnen met de werk zaamheden. De premiewoningen zouden een huur van 650 tot 700 gulden per maand moe tan gaan kosten. Dat is echter alleen mogelijk, wanneer de grondprijs wordt verlaagd. Bovendien zou het woning bouwprogramma moeten worden ge wijzigd, in verband met de contingente ring. Als eerste aanzet voor de in totaal 180 tot 200 woningen wordt gedacht aan ongeveer vijftig woningen, die dat jaar dus niet elders in Vlissingen zou den kunnen worden gebouwd. Direc teur Waterman zei donderdag desge vraagd voor het eind van deze maand een beslissing te verwachten van het college van b en w over deze 'knelpun ten' in de realisering. In maart vorig jaar is de gemeenteraad van Vlissingen geïnformeerd over het verder uitgewerkte schetsontwerp van het architectenbureau Van der Stelt, dat nog steeds uitgangspunt is voor de bebouwing van de boulevard. Toen is namelijk al besloten meer en kleinere woningen te bouwen dan aanvankelijk gedacht, om de stichtingskosten per woning te kunnen verlagen. Eerst was uitgegaan van in totaal 120 woningen. Daarvan zouden 48 woningen in vier bouwlagen worden gebouwd rond een ontmoetingsplaats en een zogenaamde 'schamierenflat' met 55 kleine wonin gen met name voor ouderen, die alle in de verhuursector zouden komen. Daar bij zou worden gestreefd naar huren van ongeveer 900 gulden. De overige woningen, ongeveer tachtig, zouden worden gerealiseerd in de vrije sector. Dat blijkt volgens de heer Waterman nu, in deze economisch moeilijke tijd met een ingestorte woningmarkt niet meer te realiseren. ,,Wy zijn al een jaar bezig de gemeente zover te krijgen, om in te stemmen met premiebouw. Dat bevindt zich nu in de schoot van het college. Het wachten is op een uit spraak van b en w". aldus de heer Wa terman. gaan van het bouwprogramma. Een an dere mogelijkheid is volgens hem dat een financierder probeert de woningen te verkopen en daarbij zelf hypotheken afsluit met een zeer lage rente, zodat de koop van een dergelijke woning toch nog aantrekkelijk wordt. „Maar eerst moet er een sluitend plan komen, met een financieel plaatje. Wat ons betreft is het wachten daarop. Over de grondprijs kan met het ministerie best nog best wel worden onderhandeld, maar de bouwprijs is een keihard gegeven", zegt hij. Wethouder ing G. J. A. M. Adan (CDA) van financiën bevestigt, dat met het waterschap Walcheren wordt onder handelt over de grond aan de Boule vard Bankert. Ongeveer de helft van de toekomstige bouwgrond is eigen dom van het waterschap en de andere helft van de gemeente, maar wel ver deeld in vele verschillende stukjes. Momenteel wordt volgens de wethou der onderhandelt over een herverde ling van deze versnipperde eigendom men. De grondprijs staat volgens de wethouder van financiën echter nog niet ter discussie. Beide instanties wil len namelijk ongeveer even veel grond verwerven als afstoten. Het water schap wil, als beheerder van de water kering, zoveel mogelijk grond aan de boulevard in eigendom houden. Wan- Steeds als de leden van het Trio Tonny Krijger in de buurt van Antwerpen komen en daar een verkeersbord ontwa ren voor de afslag naar Schoten, moeten ze er weer even aan denken: het allereerste optreden. Een bruiloft was het. „Heel sjiek", weet de bandleider zich nog te herinneren. Piet Cij- souw, de zanger/gitarist, had z'n been in het gips, maar dat kon hem niet deren. Gekleed in passend kostuum - een zwart-zilveren glitterjas, zwarte broek, wit overhemd, een zwart strikje - speelde het Trio dat het een lieve lust was. Nou ja, lieve lust? „Ik vergeet nooit meer", zegt de nu 58- jarige, vriendelijk-ronde drummer Johan van de Moortel, „toen de potpouri kwam. Ik moest elke keer vanachter m'n drumstel roepen wat het volgende melodietje zou zijn". Ongeveer alles wat er ooit mis kan gaan op een podium, ging die avond mis. „Nee", zegt Piet Cijsouw, „ik ge loof niet dat we daar ooit terugge vraagd zullen worden". En de drum mer vultaan: „Er is toen wel gedanst, maar of het nou van de muziek, of de champagne kwam, dat weet ik niet meer". Achteraf gezien kunnen ze er om la chen. Dat is trouwens iets dat ze ei genlijk wel vanaf het begin hebben gehad, veel plezier Het trio 'Tonny Krijger' dat al zeker vijftien jaar in dezelfde samenstel ling heeft opgetreden, is met meer. De 37-jange bandleider uit Temeu- zen, de 35-jarige zanger/gitarist Piet Cijsouw, en de 58-jarige drummer Jo han van de Moortel stoppen er in de huidige samenstelling mee. Het af scheid is zwaar. Zaterdag wordt het allerlaatste optreden gegeven, op verzoek van de vele fans. In café 'Du Commerce' aan de Markt in Terneu- zen, waar het trio de status van 'huis orkest' heeft bereikt. Vijftien jaar actief in de populaire muziek, dat is genoeg aanleiding voor een respectvolle terugblik. Wanneer het precies begon weten ze eigenlijk geen van drieën meer. Jo han van de Moortel uit Temeuzen, in het dagehjks leven huisschilder, speelde in de groep van Jan Jonk man, een trio, met de vader van Ton ny Kryger in de gelederen. In 1963 - „maar het kan ook 1964 ge weest zyn' - nam de toen 19-jarige Tonny Krijger de plaats van z'n va der in als gitarist. Johan van de Moortel, die al drumt sinds z'n vierde toen hy met zyn vader op de kermis stond, speelde vanaf 1957 in het or kest van Jonkman mee. De bandlei der stapte er in 1968 uit. en werd ver vangen door Piet Cijsouw. Het 'Trio Tonny Kryger' was geboren Kryger was intussen geswitcht van gitaar naar orgel. „Een orgel was es sentiëler voor het groepsgelid dan een gitaar", herinnert Krijger zich nog. Piet Cijsouw was eigenlijk accor deonist. Maar niet van harte. „Ik vond het nou met direct het leukste instrument", zegt hij. „Ik weet niet precies hoe ik het moet zeggen.. Het was toen gewoon niet meer zo in zwang. De, accordeon raakte er heel erg uit". Piet Cijsouw pakte toen de gitaar en leerde zichzelf spelen. Er moest in het begin heel wat gestu deerd worden. De vraag welk muzikaal genre het trio beoefent, zorgt voor diepe rim pels in de voorhoofden „Dat kan ik echt niet precies zeggen verklaart Tonny Krijger na enige nadenken Veel oude nummers, zeg maar stan daardwerken. maar ook liedjes van dit moment „Maar altyd dansmuziek", vult hy even later aan. „Daar waren we toch wel grotendeels od gericht De 'kracht' van het trio Tonny Kry gerDat was onze veelzydigheid", zegt de bandleider beslist. „We zaten nou eenmaal in dat bootje dus we moesten alles kunnen spelen. Carna valsmuziek. nou niet bepaald onze favoriete styl, deden we ook. We heb ben er zelfs een jaar geleden nog een onderscheiding voor gehad". Piet Cysouw: „In Sas van Gent heb ben we nog jaren gespeeld by de car naval. Verschrikkelijk druk was het daar. Wy stonden dan een trapje ho ger. broodnuchter neer te kyken op die deinende massa. Dan zag je ze in één grote golf allemaal op je af ko men... By bruiloften, als je gelijk vloers moest spelen, hadden we daar ook wel eens last van als de stem ming er goed in zat. Het laatste deel van de polonaise kon ik nooit mee spelen", zegt Piet Cijsouw. „Dan was ik druk bezig met het terugduwen van de mensen..." Veelzydigheid: „soms kwamen er mensen naar ons toe met een ver zoeknummer. Dat speelden we altijd. Eén keer hebben we eens een man begeleid die het 'Avé Maria' stond te zingen. Bij een feest van de brand weer in Oostburg was dat. Nou, dat lukte óók. Routine en veelzijdigheid was ook nodig op die verloving in Gent, waar dochterlief stukjes uit operettes ten gehore wilde brengen. En naast die kracht was er nog de sterke ritmische basis van Trio Tony Krijger'. Drummer Johan van de Moortel had daar vanzelfsprekend grote invloed op. „we hebben ook mogen spelen voor dansscholen", zegt Krijger. „Nou. daaruit blykt wel dat we ritmisch goed waren..." Sinds het trio begon, toen het mu zikale drietal nog de somma van 195 gulden alles-inclusief rekende voor een optreden van pakweg vijf uur, is er veel veranderd. Maar het groepje heeft altijd kunnen rekenen op een brede kring van bewonde raars. Hoeveel geld ze nu krijgen voor een optreden houdt Tonny Krijger lie ver achter de kiezen. Maar bet gaat niet om het geld, benadrukt Piet Cij souw. „Je moet dit niet doen om er rijk van te worden. De mensen heb ben er geen idee van hoe duur het allemaal is." Al wil Tonny Krijger nog wel kwijt dat ze het er redelijk goed van hebben kunnen doen. ,J>e doorsnee beroepsmuzikant zal het financieel heel wat slechter hebben gehad dan wij", ze et hit Met een volledige baan "als verkoper by de muziekhandel 'Koster-Dey in Temeuzen is geld nooit een schrij nend probleem geweest, evenmin als voor Piet cysouw, die in Hoek een winkel heeft. Naast die drukke banen nog een 'job' als muzikant, dat was op het laatst niet meer te doen. Ten minste niet voor Piet CUsouw. die dan ook het moeilyke besluit heeft genomen er mee te kappen. Al ge looft hij er zelf nog niet helemaal in. Tonny Krij ger en Johan van de Moor tel gaan op de een of andere manier door. Muzikaal gesproken weten de twee elkaar blindelings te vinden. Repeti ties waren eigenlyk maar amper no dig, tenminste niet voor de ervaren drummer. Tonny en Piet namen elke week een paar uur het nieuwe reper toire door, maar de drummer was er nooit by. „Die deed nooit mee", zegt Piet Cysouw. „We hoefden alleen even het tempo aan te geven. Johan speelde dan gewoon mee na een paar maten. Dat ging altyd goed." De ontvangst was niet by elke zaalei genaar even royaal. Johan weet zich nog wel te herinneren dat een café baas een plaat ob de biyart had ge legd en daar het trio op 'had ge dacht'. Piet Cysouw: „En dan had den de drummer en de organist nog het voordeel dat ze de grote spullen bij zich hadden. Ik moest met m'n gitaar maar zien waar ik dan bleef." Nu het trio Tonny Krijger zaterdag officieel ten grave wordt gedragen, komen ook de fijne herinneringen weer los. „Nee, we zijn niet afgeta keld", zegt Tonny Krijger. „Daarom stoppen we niet, nee. we houden er mee op omdat Piet Cysouw echt geen tyd meer heeft." Al staat dat 'echt stoppen' wel tussen aanhalingste kens. „Onze muziekspullen blyven onder handbereik." Johan, de 58-jarige drummer, en de 37-jarige Tonny Krijger gaan mis schien nog iets samen doen op muzi kaal gebied. Want zo'n samenwer king als de afgelopen vijftien jaar, dat is toch wel iets unieks vinden ze. „Waar zie je dat nog, dat mensen zo lang intensief met elkaar optrekken zonder problemen?", vraagt Tonny. En Johan vult aan: „Ja, we gingen met z'n drieën door dik en dun..." John Verhoeven Het tno Tonny Krijger met van links naar rechts Tonny Krijger, Piet Cij souw en Johan van de Moortel

Provinciale Zeeuwse Courant | 1983 | | pagina 9