grote twijfels bij tijdelijk stilleggen van kerncentrales thatcher bezweert I DE GOEROES: BEVRIJDERS OF BEDREIGERS? paniek RAPPORT BEEK POND STERLING verleidende Keesten' noemde, in V een boekje uit 1939, een predikant een aantal geestelijke stromingen die ook in Nederland de nodige aanhan gers telden. 'Oosterse geloofsbewegin- gen in het Westen' is de titel die een collega van een jongere generatie in 1982 aan een door hèm geschreven boekje geeft Niets nieuws dus onder de zon? De tweede boektitel klinkt wel wat neutraler dan de eerste. Het gaat ook niet over dezelfde geestelijke stro mingen - al is hun afkomst in dezelfde richtingen te zoeken. Belangrijk is het verschil in benadering tussen toen en nu van een verschijnsel dat ook thans door velen in en buiten de traditionele kerkverbanden wordt beschouwd als Iets vreemds, iets excentrieks, iets bi zars, als een bedreiging. Wat brengt mensen er toe zich te voe gen bij bijvoorbeeld de Bhagwan-bewe- ging. de Hare Krishna gemeenschap, de Healthy-Happy-Holy-Organlsation (of 3Ho). de Divine Light Mission, de Ver enigingskerk? Waarom boeit yoga an dere mensen en om welke redenen is voor weer anderen Transcendente Me ditatie (TM) het einde van een religieus beleven? Een modeverschijnsel, een ttjdverdrijf-uit-vervellng, een interes sant willen zijn en op visites kunnen meepraten, een vlucht uit de harde werkelijkheden van het eigen bestaan, een geborgen willen zijn als de grote ca tastrofe komt, of een diepe behoefte aan vormen van zelfinkeer, na het ervaren van het oneindige dat geen naam heeft, een vervanging misschien van christe lijk geloven dat geen perspectieven meer biedt, onvoldoende antwoord geeft of de vragen van afkomst, zelfver werkelijking en bestemming van de mens? van binnenuit In een kortgeleden verschenen boekje 'Oosterse geloofsbewegingen in het Westen' beschrijft dr R. Kranenborg, medewerker aan het instituut voor godsdienstwetenschap aan de VU. de zojuist genoemde stromingen. Hij doet dat 'van binnenuit', door het bezoeken van bijeenkomsten van de bewegingen, het voeren van gesprekken met de le den (bij voorkeur niet ex-leden) en na tuurlijk ook door het kennis nemen van de geschriften. In VU Magazine (decem ber 1982) zegt de auteur: „Je kimt een prachtig boek over de gereformeerde kerk schrijven als je alleen met Jan Wol kers en Maarten 't Hart spreekt. Maar na afloop weet je dan niet wat gerefor meerden zijn. In die trant denk ik onge veer. Ik wil gewoon weten hoe die bewe ging in elkaar zit". Dr Kranenborg past voor zijn boek dit procédé toe: hij beschrijft steeds de ge schiedenis, de leer, het ritueel, de prak tijk en de achtergrond van de bewegin gen. Hij geeft uitgebreide citaten van aanhangers, deelt de kritiek van an dersdenkenden mee en formuleert ten slotte zijn eigen visie vanuiteen christe lijk standpunt. Het is duidelijk dat deze manier van werken - zo onbevooroordeeld mogelij k en genuanceerd in de aanpak - wel op gespannen voet moet staan met de werkwijze van iemand als Sipke van der Land in zijn tv-serie 'Niet te geloven' voor de NCRV en in zijn boek 'De her- senspoelers'. Dit verschil in toegepaste methodiek zal voor een belangrijk deel samenhangen met de vraag of je vindt dat een verschijnsel als dit eerst nauw keurig, eerlijk, objectief en wetenschap pelijk onderzocht dient te worden of dat dit niet nodig is aangezien al bij voor baat vaststaat dat een christelijke visie tot een veroordeling moet leiden. In dit artikel gaat het nu verder niet over de toegepaste methodieken - en kan het nog minder gaan om een be schrijving van al die geloofsbewegingen uit het boekje van dr Kranenborg, aan gezien dat veel te ver zou voeren. kenmerken De stromingen die worden behandeld mogen niet over één kam worden ge schoren: het maakt bijvoorbeeld nogal wat verschil of je alleen maar yoga- oefeningen doet om fit en lenig te blij ven of dat je als lid van de Divine ight Mission het goddelijke, als nectar, wilt Maar afgezien hiervan blijken er toch wel wat overeenkomsten te zijn. Het door Kranenborg opgestelde rijtje vol gend is daar allereerst de figuur van de leider, de goeroe, die steeds een over heersende rol speelt, wiens woord wet en richtsnoer is. Hierdoor dragen de oosterse geloofsbewegingen een uitge sproken autoritair karakter: in enkele gevallen is de goeroe Mjna God zelf. Het blijkt ook dat God dikwijls niet wordt gezien als een persoon, maar als een kracht, als energie, als creatieve in telligentie, als bron van het denken. Het hoogste voor de mens is daar deel aan te krijgen, daarin te worden opge nomen. Een ander punt is de vaak voorkomen de onderscheiding tussen de geest en het 'zelf van de mens, of de ziel tegen over het lichaam, het wezenlijke tegen over wat er eigenlijk niet bij behoort Kenmerkend zijn ook woorden als 'ver lichting', kosmisch bewustzijn, het pu re zijn, het heil enzovoorts. Het zijn stemmen uit de kerken doelstellingen die de mens kan berei ken door toepassing van concrete me thoden: oefeningen, houdingen, medi tatie, bepaalde woorden, liederen. Soms versluierd, maar toch wel bijna overal in de filosofieën aanwezig is het begrip 'reïncarnatie'. Een visie op de se- xualiteit. het huwelijk en de vrouw heb ben - behalve TM - alle groepen. Er zijn vele verschillen, maar behalve de Bhag- wan-beweging is er de overtuiging dat sex, èls men er al gebruik van wil ma ken, moet worden ingekaderd in een huwelijk In zo goed ais alle bewegingen over heerst het vegetarisme: eten is niet iets neutraals, maar moet met zorg en eer bied worden gebruikt. En tenslotte is een kenmerkend punt de verwachting van een nieuwe tijd, geboeid Eerder is al de vraag gesteld wat men sen zo boeit in deze oosterse stromin gen. Het zal verder gaan dan een vorm van puur menselijke nieuwsgierig heid. Velen vinden het klimaat van de westerse cultuur kil. De kerk speelt nauwelijks een rol en voor zover men die kent is het oordcel dat zij eenzijdig is ingesteld op het verstand: met eigen ervaringen moet je oppassen en van God merk je niet veel. Mogelijk voorziet een oosterse stro ming wel in het menselijk verlangen van existentieel beleven. Problemen, spanningen, depressies en frustraties worden naar vurig wordt gehoopt opge heven als je je werkelijk en ernstig open stelt voor wat de goeroe leert en je laat doen, hoe inspannend de oefeningen en hoe moeilijk te vatten de rituelen en de hooggestemde woorden ook zijn: het er varen gaat daar boven uit. Is het verder ook niet zo dat voor steeds meer mensen het christelijk geloof ge lijk staat met somberheid, zonde en oordeel, gespeend van alle spontani teit, terwijl in de oosterse religies het blijmoedige en het spontane de boven toon voeren? jezus Bij dit alles komt de opvatting dat de kerken van het Westen de figuur van Jezus nooit goed hebben begreDen en daarom altijd verkeerd hebben uitge legd. Op dit punt spitsen zich de be zwaren van dr Kranenborg toe. Hij maakt er bi jvoorbeeld op attent dat Je zus in het Nieuwe Testament nooit de leraar is die een 'innerlijk' koninkrijk predikte zoals vele goeroes denken: het koninkrijk Gods is midden onder u: Jezus is dat zelf- en daarom nemen zieken, armen en uitgestotenen zo'n ruime plaats in het Evangelie in. „Als Gods rijk in Jezus is gekomen mer ken en voelen de mensen dat en is dat maatschappelijk merkbaar: in het op heffen van de grenzen tussen Jood en heiden, man en vrouw, slaaf en heer, in het aanvaarden van hoeren, tollenaars en zondaars ?n in het doorbreken van het formalisme van de officiële leiders. Zo krijgt het rijk gestalte in de nieuwe gemeenschap van de volgelingen van Jezus. Dat het behoren tot dit rijk ook de mens innerlijk raakt spreekt van zelf', aldus Kranenborg. Opvallend is dat in de oosterse geloofs bewegingen het lijden van Jezus cen traal in de christelijke religie - geen plaats heeft. Begrippen als verzoening en vergeving komen er niet voor. Ter wijl zij - afgeleid van de relatie God en mens - van zeer grote betekenis zijn voor de intermenselijke relaties een mens hoeft de lasten van zijn fouten niet te blijven dragen. Het is een zaak van eenvoudige eerlijkheid te constate ren dat de christelijke praktijk zo dik wijls haaks staat op wat Jezus heeft ge leerd en aan daden heeft gesteld: de er gernis en de dwaasheid waar Paulug over heeft geschreven, hebben met di( praktijk mijns Inziens meer te maker dan met de leer en het leven van Jezus Die erkenning zal ook een rol moetec spelen bij de vorming van een oordeel over de oosterse geloofsbewegingen zo als die hier in het Westen worden ge volgd. aanhang Tenslotte de vraag of de oosterse stro mingen in ons land veel aanhang® hebben. De socioloog dr Paul Schnabel ge promoveerd op het proefschrift 'Tus sen stigma en charisma: nieuwe rel) gieuze bewegingen en geestelijke volte gezondheid',.komt tot weinig schok kende resultaten, zowel wat de om van? als het gevaar van deze bewegingen be treft: alles bij elkaar geteld (maar lof van de mensen die bij TM een vrij sim pele meditatietechniek hebben ge leerd) hooguit een paar duizend men sen. Dat kan wel waar zijn, zegt dr Kr* nenborg (VU Magazine december 19821 maar wat wij weten is maar een topje van een ijsberg: de groep geinteresseer den en sympathisanten is veel grotei dan de cijfers aangeven. Beiden zijn hel er wel over eens datje niet zo bang hoefl te zijn voor de gevaren die deze groepen zouden opleveren voor de geestelijke gezondheid. J. J Tevel 'Oosterse geloofsbewegingen in het Westen', dr R. Kranenborg19,90,1& blz., Zomer en Keuning, Ede. VRIJDAG 14 JANUARI 1983 |PZC/opinte en achtergrond4J v vindt de commissie dat, zelfs als het rijk Borssele sluit, zij moet zorgen dat Pe- chiney goedkope electriclteit blijft ont vangen. Daarom is in de voornaamste rekensommen niet uitgegaan van het verdwijnen van de aluminiumgigant in het Sloegebied. kolen Kernenergie is, zo concludeert de com missie in het rapport, goedkoper dan kolen, uitgaande van de vervangings investeringen in een kolencentrale die gebouwd zou moeten worden als er een kerncentrale verdwijnt. Stroom uit de kerncentrale is maximaal 3 cent en volgens de meest pessimistische schat tingen 1,5 cent goedkoper per kilo- watt-uur. Een kerncentrale wordt vooral bijzonder goedkoop anneer hij is afgeschreven: na '93 dus, in het geval van Borssele. Daar staat volgens de commissie tegenover dat het onderne mersrisico voor een kerncentrale gro ter is dat voor een kolencentrale: slechts bij een kerncentrale zijn inci denten mogelijk die de centrale voor goed onbruikbaar maken. De commissie-Beek gaat zoals gezegd uit van een levensduur voor Borssele van 30 jaar, in tegenstelling tot de PZEM die wel aan 40 jaar denkt. Beek c.s. denken dat de stoomgeneratoren zo'n lange levensduur in de weg staan. De commissie-Beek heeft een cijferop stelling gemaakt die ingaat op alle as pecten die met de toepassing van kern energie te maken hebben. Er wordt bijvoorbeeld ook aandacht ge schonken aan de kosten van opwek king van gebruikte splijtstofstaven (het Cogema-contract), de kosten van ont manteling van de centrale en de kosten voor het tijdelijk en later definitief op slaan van kernafval. De sluitingskosten worden als volgt berekend: - het doordraaien van Borssele tot 1993 kost 3 miljard. Wordt de centrale gelso- ten. dan is er vervangende electriciteit nodig die eerst met olie en vervolgend met kolen wordt opgewerkt. De kosten daarvan bedragen 5.3 miljard. Door draaien levert dus 2,3 miljard op, - personeelskosten moeten gemaakt worden en andere lopende kosten. Die komen op 54 miljoen; - contracten moeten gewoon worden uitgediend, bijvoorbeeld In het geval van het Cogema-contract. Inclusief het Luchtfoto: Wim Riemens verlies op de verkoop van voorraden vergt dit eenbedrag van 257 miljoen; - de gelden die bij het doordraaien van de centrale gereserveerd zouden wor den voor amovenng en afvalopberging moeten ook worden opgebracht Daar voor zal 530 miljoen nodig zijn Wanneer dit alles wordt opgeteld, komt de commissie-Beek op 3,1 miljard, uitr gaand van sluiting in 1993. Draait de centrale door tot 2003, dan komen er -afhankelijk van de bedrijfstijd van de centrale- nog eens 2,3 tot 3,1 miljard bij. De sluitingskosten van de Dodewaard- centrale, die al is afgeschreven, liggen vele malen lager: op 2,5 miljard. historisch De commissie-Beek tot slot is het niet eens met de afschrijvingspolitiek die de PZEM voor de kerncentrale han teert. De PZEM gaat uit van de zoge naamde historische kostprijs, het be drag dat Borssele destijds heeft ge kost. De commissie vindt het logischer om uit te gaan van het bedrag dat no dig is wanneer de centrale door een nieuwe wordt vervangen: de vervan gingswaarde. De commissie heeft met een aantal on zekerheden moeten werken: zo is van zelfsprekend niet bekend hoe de grond- stoffenprijzen -uraan, kolen- zich gaan ontwikkelen, terwijl tevens niet alle fi nanciële consequenties van de opwer- kingscontracten duidelijk zijn. De com missie heeft echter in haar rekensom men met die onzekerheden gewerkt: het ligt niet voor de hand te veronder stellen dat de er afwijkingen op de to taal-bedragen die zij gevonden heeft mogelijk zij die groter zijn dan 30 pro cent. De commissie heeft het rapport deze week aan minister Van Aardenne van economische zaken aangeboden. Hij zal er de politieke conclusies an moeten verbinden. Prof. Beek maakte overi gens nog één kanttekening. De over heid, zei hij, is zo nauw verbonden met de ontwikkeling van kernenergie in het verleden dat ze door dat gedrag logi scherwijs zal moeten opdraaien voor de financiële consequenties van een even tuele sluiting. Dat zal de uiteindelijke afweging door de staat zeer beinvloe- den, meent hij. 1Van onze correspondent Henk Damt De Britse premier mevrouw Thatcher heeft donderdag, direct na een terugreis van de Falklandeilanden die 23 uur duurde, besprekingen gevoerd over de scherpe koersdaling die het pond sterling tijdens haar afwezigheid heeft gemaakt. De premier sprak onder andere met minister Howe (financiën) en de president van de Bank of England, lord Richardson, over de vrije val van het ponzelfsd, dat zich nu op de laagste koers sinds 1976 bevindt, vergeleken met de Amerikaanse dollar, de Japanse yen en de mun teenheden van de EG-landen. Verwacht wordt dat mevrouw That cher spoedig, waarschijnlijk al dit weekeinde, in redes en interviews zal trachten de nervositeit rond de Brit se munteenheid te temperen. Vol gens een van haar medewerkers was haar eerste reactie toen ze van de koersdalingen op de hoogte werd ge bracht: „In vredesnaam, blijf toch kalm". De premier heeft ook ontkend dat zij van plan is vroegtijdig algemene ver kiezingen uit te schrijven. Juist de vrees dat zij dat wel zou doen, heeft geldspeculanten deze week er toe ge bracht massaal hun ponden te verko pen. met de koersdalingen als gevolg. De reis van mevrouw Thatcher naar de Falklandeilanden werd door deze speculanten gezien als een stunt, be doeld om haar populariteit in het land te verhogen, waarna dan snel de verkiezingen zouden worden uitge schreven. De vrees is dat die verkie zingen vervolgens worden gewonnen door de Labour-partij. Want als Labour inderdaad aan de macht zou komen, dan zal een sterke devaluatie van het pond de hoek steen van het economische beleid worden. Peter Shore, de socialisti sche schaduwminister van financiën, liet onlangs weten een waardever mindering van 30 procent op het oog te hebben. Met dat in het vooruitzicht is het weinig aantrekkelijk ponden te be zitten en vandaar dat deze munteen heid de afgelopen dagen in zulke grote hoeveelheden te koop is aange boden. Een tweede reden waarom dat is gebeurd, is de vrees dat de olieprijzen de komende tijd verder zullen dalen en de Britse economie draait nu eenmaal op de Noordzee- olie. Niet alleen mevrouw Thatcher. ook minister Howe heeft gisteren na drukkelijk verklaard dat er geen vroegtijdige verkiezingen zullen wor den gehouden, en dat deze op z'n vroegst m de herfst zullen plaatsvin den. Howe verklaarde verder dat de huidige economische politiek (ge richt op het inperken van de inflatie bij sterk gecontroleerde overheids uitgaven) onverkort zal worden ge handhaafd. Die politiek kan overigens, als de da ling van het pond nog verder zou doorzetten, in gevaar komen. De koersdaling wakkert inflatie aan. en dat is nu juist het enige onderdeel van de economische politiek van de Conservatieve regering, waarbij de afgelopen tijd eclatante successen zijn geboekt. Koersdalingen hebben verder verho ging van de rentevoet ten gevolge. Dinsdag zagen de banken zich ge dwongen hun basisrente met een procent te verhogen, nadat half no vember, toen er ook ineens een scher pe daling van de koers van het pond plaatsvond, die rente ook al mei een procent moest worden verhoogd Als de Conservatieven de verkiezin gen moeten ingaan met een weer stijgende inflatie, stijgende rente percentages en de als gevolg van de gevolgde monetaristische politiek zeer hoge werkloosheid, dan zal dat de kansen op een kabinct-Thatcher II sterk reduceren. Met de dalingen van half november erbij gerekend, heeft het pond ster ling tegenover de Amerikaanse dol lar nu 13 procent verloren. Ook te genover de Westduitse mark is zo'n verlies geboekt, terwijl het verlies te genover de Japanse yen zelfs 20 pro cent bedraagt De dalingen zijn op korte termijn ge zien niet ongunstig voor het Britse bedrijfsleven: Britse produkten wor den voor buitenlandse kopers goed koper, stijging van de exportcijfers is dan ook te verwachten. Omgekeerd worden buitenlandse produkten voor Britse kopers duurder. Voor de Nederlandse toerist tenslot te is de daling zeer gunstig. Het pond sterling kost hem bij de bank op bel ogenblik nog geen 4,30 gulden. Een half jaar geleden kostte datzelfde pond nog 4,90 gulden. garet Thatcher. 1 s donderdag vat haar vijfdaagse bezoek aan de Falk- land-Eilanden in Engeland terugge keerd. Na haar aankomst van een VC-10 van de Britse luchtmacht op de basis Brize Norton in Oxfordshire reisde ze gelijk door naar haat ambtswoning in Downingstraat 10. Door onze Haagse redacteur Hans Laroesl De onderzoekscommissie-Beek, genoemd naar haar voorzitter prof. dr. ir. W. J. Beek, die nu met cijfers op tafel is gekomen, heeft bij haar instelling van minister Terlouw een beperkte opdracht gekregen. Zo moest zij er van uit gaan dat, als de kerncentrales zouden worden gesloten, er in de rekenmodellen uitgegaan zou moeten worden van de bouw van een nieuwe kolencentrale, ter vervanging. Bovendien mocht niet over de grenzen worden gekeken. Een simpel voorbeeld: Beek c.s. mochten niet de mogeijkheid onderzoeken van het inkopen van electriciteit vanuit België, om eens iets te noemen. Beek en zijn commissie zetten grote twijfels bij het tijdelijk stilleggen van de centrale, zoals in kringen van D'66 gesuggereerd, teneinde de brede maat schappelijke discussie af te wachten. Twee jaar stilleggen en de twee jaar die dama minimaal noodzakelijk zijn voor controle vergen minimaal 1 miljard, ter wijl het bovendien de vraag is of een kerncentrale überhaupt weer kan gaan draaien na zo'n lange periode. Sluiting van Borssele kost, zoals op on ze voorpagina is gemeld, maximaal 6,2 miljard, en minimaal 5.4 miljard. Uit gangspunt is dan wel dat de kerncen trale tot 2003 electriciteit blijft leveren. De centrale is dan al tien jaar afgeschre ven. maar volgens Beek is het redelijk om aan te nemen dat Borssele tech nisch gezien in staat zal zijn nog tien jaar extra te draaien. Wordt de centrale in 1993 gesloten, dus aan het eind van de afschrijvingsperiode, dan komen de kosten op 3,1 miljard. de commissie acht dat gezien de be trokkenheid van het rijk bij de toepas sing van kernenergie tot nu toe onbe hoorlijk ten opzichte van bijvoorbeeld de PZEM en de van de kerncentrale af hankelijke bedrijven waarbij het met name om Pechiney gaat, binnen ge haald met steun van de overheid én met de garantie dat het bedrijf goedkope kernenergie zou krijgen. Om die reden geld Het rapport van de commissie-Beek spitst zich toe op de financile aspecten. Desondanks wordt ook aandacht be steed, zij het in geringer mate, op het risico-aspect dan met kernenergie ver bonden is. Beek wijst er op dat er voor wat kernenergie betreft een niet in geld uit te drukken risico is dat er een groot ongeval met een kerncentrale ge beurt waardoor die z'n tijd niet kan uitdienen. Het is echter aan de poli tiek. zo zegt hij, om uit te spreken of dat risico al dan niet acceptabel wordt geacht. De vraag bij de discussie rond kern energie blijft wie de gevolgen zal beta len van sluiting. Voor Beek is het ant woord simpel: dat moet het rijk zijn. Weliswaar is er een wettelijke regeling denkbaar waarbij de staat zichzelf vrij waart voor de financiële gevolgen, maar Prof. dr. ir. W. J. Beek I

Provinciale Zeeuwse Courant | 1983 | | pagina 4