Rostow waarschuwt voor bestaan NAVO Midden- en kleinbedrijf verwacht verlies van 80.000 arbeidsplaatsen Chin A Sen presenteert bevrijdingsraad Suriname HONDERD JAAR ANWB Scholier vindt bronzen bijlen Wapensmokkel vanuit het Oostblok PZC/. het weer I Laag water MEER INVLOED WITTE HUIS DRIEDUIZEND JAAR OUD Onlusten in gevangenis Scheveningen GEWAPEND OPTREDEN NIET UITGESLOTEN binnen-buiten land VRIJDAG 14 JANUARI 1983 (Van onze correspondent SCHIPHOL - „Wij roepen alle democratische krachten waar ook ter wereld op ons te steunen in de strijd tegen de brutale dictatuur van Bouterse, die mensenrechten vertrapt en slechts in stand wordt gehouden door een kleine groep goedbetaalde extremisten". Met deze woorden stelde de voormalige president en premier van Suriname, dr. Henk Chin A Sen, vijf van de zeven leden van de politieke raad voor de bevrijding van Suriname voor aan de Nederlandse pers. Deze vijf personen zijn de na de execu ties van 8 december jl. teruggetreden vertegenwoordiger van Suriname bij de Verenigde Naties, ir. L Sewrajsing, de journalist Fred Marte, de voormalige onderdirecteur van het Surinaamse te legraaf- en telefoonbedrijf ir. M. Nasrul- lah, de zakenman Edgar Wijngaarde, vader van de vermoorde journalist Frank Wijngaarde, en de medicus Chin A Sen zelf. De overige twee leden moe- Nautisch bericht Hoog water "Wag 14 januari NM 6.08 Vlissingen Temeuzen Zierikzee Hansweert Wemeldinge Krtekrak Brulnlsse uur i 1.57 198 2.19 222 3.12 146 3.05 235 3.44 169 3.41 199 4.07 176 uierdag 15 januari uur cm 2.35 209 2 57 232 3.45 149 3.43 244 4.24 174 4.22 205 4.46 182- Vlissingen Temeuzen Zierikzee Hansweert Wemeldlnge Kreekrak Bralnisse Tijdag 14 januari NM 1 5.08 Vlissingen uur cm uur cm 841 207 20.44 177 Temeuzen 9.09 219 21.13 191 Zierikzee 9.28 170 21.24 137 Hansweert 9.33 237 21.36 211 Wemeldlnge 9.38 193 21.45 157 Kreekrak 9.55 225 22.03 184 Brulnlsse 9 49 188 21.53 155 saterdag 15 januari Vlissingen 9.21 214 21.18° 178 Temeuzen 9 46 226 21 49 191 Zierikzee 9 58 174 2157 133 Hansweert 10.09 243 22.11 210 Wemeldlnge 10.13 197 22.20 155 Kreekrak 10.30 231 22.38 181 Brulnlsse 10.22 188 22 30 149 ten nog worden aangezocht, maar een van hen zal uit vakbondskringen moe ten voortkomen. Chin A Sen pre» enteerde de Surinaam se bevrijdingsraad voor zijn vertrek gis termiddag naar het Amerikaanse Pitts burgh. waar hij als internist een aanvul lende cursus volgt. Binnen tien dagen hoopt hij in Nederland terug te zijn om het verzet tegen hetregime-Bouterse te leiden. De bevrijdingsraad weet zich gesteund door zes Surinaamse groeperingen, die alle in Nederland opereren. De raad, die volledig uit Surinamers bestaat, zal zich laten adviseren door een studie groep waarin ook onder anderen mr. André Haakmat zitting heeft. Deze zal een actieprogramma moeten ontwer pen om Suriname politiek, economisch en diplomatiek verder te isoleren en het volksverzet in.Suriname aan te wakke ren. Hierbij wordt onder meer gedacht aan een zendschip voor de kust van Su riname. Naast de bevrijdingsraad komt er een kabinet dat strikt het door de raad uit gestippelde beleid moet uitvoeren. Ir. Sewrajsing is voorlopig aangesteld als secretaris-generaal, belast met de coör dinatie van de werkwijze van de ver schillende kabinetssecties. De namen van de kabinetsleden moe ten nog worden ingevuld. Vooruitzichten voor zaterdag fm i dag: Veel bewolking en af en toe buien. Mo gelijk met sneeuw. Middagtempera- tuur ongeveer 5 graden. In het week- einde veel wind. Weersverwachting voor het deltage bied voor 14 januari 1983 In de ochtend zijn er nog enkele opkla ringen, maar niet voor lang. Tegen de middag gaat het weer regenen. Er komt dan tevens weer veel wind, eerst uit zuidwest en later uit west tot noord west. Soortgelijke weersverwachtingen zijn de laatste tijd aan de lopende band geproduceerd. Dagenlang is er een westelijke hoogtestroming, waarin snel lopende depressies van Groenland via IJsland naar Noorwegen trekken. Mo menteel trekt er weerzo'n diepe depres sie van IJsland naar Noorwegen. De temperatuur van de aangevoerde lucht i» ongeveer 5 graden. Vooruitzichten vóór zaterdag: nieuwe randstoringen versterken nog de lucht- drukgradiènten. Tevens in samenwer king met een sterk Atlantisch hoge- drukgebied. Veel wind en buien met ha gel en sneeuw. Maximum temperatuur 5 graden. De bevrijdingsraad krijgt vier secties: een Qnancieel-economische (een van de taken is fondswerving), de sociaal-juri dische (humanitaire en vluchtelingen hulp). de politieke (het leggen van di plomatieke en politieke contacten) en de publiciteitssector. Ballingschap Chin A Sen benadrukte dat de bevrij dingsraad op verzoek van de Neder landse regering geen regering in bal lingschap zal zijn. „We blijven ons be wegen binnen de Nederlandse rechts orde. Als we tot de conclusie komen dat de militairen in Suriname alleen met geweld zijn te verdrijven, zullen we ons nader beraden". Hiermee sloot hij niet uit dat in de nabije toekomst ook de mogelijkheid tot een gewapend optreden tegen het regime-Bouterse zal worden onderzocht. De politieke richting van de raad om schreef Chin A Sen als democratlsch- socialistisch. De militaire machthebbers in Surina me hebben Chin A Sen via het consu laat in Amsterdam laten weten dat de diplomatiek paspoorten van hem en zijn vrouw worden ingetrokken, zo is uit betrouwbare bronnen vernomen. Paramaribo zou deze stap hebben ge daan uit ongenoegen over de activitei ten van Chin A Sen als voorzitter van de raad voor de bevrijding van Suriname. Chin A Sen heeft vooralsnog geweigerd de paspoorten in te leveren, omdat Pa ramaribo niet de juiste wegen heeft be wandeld om de paspoorten in te nemen. Vijf topmedewerkers van het consu laat-generaal in Amsterdam hebben te horen gekregen dat zij voor 15 februari naar Paramaribo moeten terugkeren. Het zou gaan om een bezuinigings maatregel, dit in verband met de op schorting van de Nederlandse hulp. Berichten als zou het consulaat wor den gesloten zijn door een woordvoer der van de Surinaamse ambassade in Den Haag tegengesproken. DEN HAAG - Ter gelegenheid van het honderdjarig be staan van de ANWB ontving prins Bemhard als erevoor zitter van de ANWB gistermiddag uit handen van de voorzitter van het dagelijks bestuur ir. F. H. van der Linde van Sprankhuizen (rechts op de foto) het jubi leumboek 'Een eeuw wijzer'. Het boek bevat de geschie denis van de ANWB sinds 1883. Aan de leden van de ANWB wordt ter gelegenheid van het jubileum verder een autokaart en een boekje met 15 voordeelcheques gegeven, die kortingen geven bij aller lei attracties in Nederland. Verder heeft de ANWB een film laten maken over de bond gedurende 100 jaar en de oprichter Edo Bergsma. De PTT geeft ter gelegenheid van de jarige ANWB een postzegel van 70 cent uit. Verder staan er een aantal tentoonstellingen en fietstochten op het feestprogram ma dit jaar. WASHINGTON - De woensdag door president Reagan ontslagen directeur van het Amerikaanse bureau voor wapenbeheersing en ontwapening (ACDAl, Euge ne V. Rostow (70) heeft in zijn afscheidstoespraak gezegd dat wanneer het de Europese bondgenoten en Amerika niet duidelijk is dat het uitblijven van over eenstemming bij de onderhandelingen over vermindering van kernwapens in Genève de schuld is van de Sowjet-Unie en niet van de Verenigde Staten, het onmogelijk zal zijn met de Sowjets betekenisvolle akkoorden te sluiten. „En dat brengt de NAVO in ernstig gevaar", aldus Rostow. Rostow zal worden opgevolgd door Kenneth Adelman (36). een beroepsdi plomaat, die nu nog onder Jeane Kirk- patrick vice-ambassadeur bij de Ver enigde Naties is. De 34-jarige David krijgt President Reagan wil zijn per soonlijke bemoeienis op dit terrein uit breiden. Minister van buitenlandse zaken Georg Schultz krijgt een belangrijker Emery, vroeger Republikeinse afge- rol in de formulering van het ontwape- Henk Chin A sen, voormalig president van Suriname.presenteerde donderdag op Schiphol de Raad voor de bevrijding van Suriname. Wind: zuidwest 5 tot 6 Bft, later 6 tot 7 "1, 's middags ruimend; zicht: matig, later goed; temperatuur kustwater: 6 graden; afwijking waterstanden: bij hoogwater vanmiddag omstreeks een halve meter verhoging; maximum golf hoogten monding Scheldes: bij hoog water anderhalve meter. ZON EN MAAN 15 januari Zon op 08.42 onder 16.57 Maan op 09.45 onder 18.05 EMMEN (ANP) - De 14-jarige scholier Leo Floot in Emmen heeft - naar nu pas is gebleken - eind augustus vorig jaar een archeologische vondst ge daan in Emmen. De jongen vond toen in de Emmer dennen vlakbij zijn woning twee bronzen bijle.n. Het provinciaal museum in Assen heeft don derdag de bijlen, na onderzoek, van de jongen overgenomen. Het zijn twee bronzen bijlen die naar schatting drieduizend jaar oud zijn Het provinciaal museum gaat op de plaats waar de jongen de bijlen vond een nader onderzoek instellen. Het vermoeden bestaat, aldus het museum, dat op de vindplaats vroeger een gieterij geweest moet zijn. De bijlen loerden door de jongen naar het museum gebracht op aandrang van zijn geschiede nisleraar van de rooms-katholieke LTS in Emmen. SCHEVENINGEN (ANP) - Onlust in de B-vleugel van de Scheveningse gevan genis heeft woensdagavond voor enke le gewonden en een aantal vernielin gen gezorgd. In de vleugel, waar 24 langgestraften zitten, braken rond half tien onlusten uit onder zeven gedeti neerden. Zij sloegen hun cellen kort en klein uit protest tegen het 'strenge en onmense lijke regime' dat door de leiding van de gevangenis wordt toegepast. Dit heeft de advocaat mr. J. Hofdijk, die optreedt als 'buiten-secretaris' van het overleg orgaan van de gedetineerden, donder dagmiddag meegedeeld. Volgens Hof dijk hebben de bewaarders het zevental twee uur lang laten uitrazen, waarna de gedetineerden met behulp van de ME naar speciale strafcellen zijn overge bracht. De ME behoefde niet met ge weld op te treden, omdat de gevange nen zichzelf volgens Hofdijk al teveel verwondingen hadden toegebracht De directie van de gevangenis is donder dag naar het ministerie van justitie af gereisd om over de zaak overleg te ple gen, aldus Hofdijk. Een woordvoerder van het ministerie van justitie bevestig de de onlusten, die volgens hem al lan gere tijd werden verwacht. Na hun actie zijn de betreffende gevan genen volgens de woordvoerder overge bracht naar verscheidene andere in richtingen. vraagdigde van de staat Maine, neemt de vacante functie in van adjunctdirec teur bij ACDA. Totdat de senaat de be noeming van Adelman heeft bekrach tigd zal James L. George worden be noemd tot tijdelijk directeur van AC DA. De benoeming van de nog jonge en niet zeer ervaren Kenneth Adelman moet mogelijk maken dat het Witte Huis een vaste greep op de onderhandelingen ningsbeleid, zo verklaarde deze don derdag. In opdracht van president Reagan moet Kenneth Dam, de plaatsvervan gend minister van buitenlandse zaken, zich van dag tot dag met de gang van zaken bij het bureau voor wapenbe- Willy Brandt uit Europarlement STRAATSBURG (DPA) - Willy Brandt, voorzitter van de Westduitse sociaaldemocraten, legt per 1 maart zijn functie als lid van het Europees parlement neer. Dit heeft zijn fractie in het EP donderdag bekendgemaakt. Brandt zou voor een grotere taak staan in zijn partij nu deze in de oppositie is tegen de regeringscoalitie van christen democraten en liberalen. Opvolger van Brandt wordt Hermann Heinemann, voorzitter van de qua SPD-ledental sterkste kiesdistrict in Noordrijnland- Westfalen die tevens lid van het partij bestuur van de SPD is, zo werd in Straatsburg vernomen. (ADVERTENTIE) heersing en ontwapening gaan bezig houden. Dam zal ervoor zorgen dat het beleid van het bureau overeenstemt met dat van buitenlandse zaken. Shulz moet dit binnen de regering coördineren en Rea gan bepaalt het politieke beeld. De Amerikaanse president heeft ver der Morton Abramowitz, een andere beroepsdiplomaat en specialist inzake het Verre Oosten, benoemd tot leider van de Amerikaanse delegatie bij de besprekingen in Wenen over de ver mindering van de conventionele troe pen in Europa (MBFR). Abramowitz vervangt Richard Starr, die van zijn functie was ontheven. i Van onze redactie economie) DEN HAAG - Meer dan 500 kaderleden van de twee organisaties van onderne mers in het midden- en kleinbedrijf hebben donderdag geprotesteerd te gen het voorgenomen beleid van staatssecretaris Van Zeil (economi sche zaken). In een resolutie hebben zij de Tweede Kamer, die maandag over deze zaken debatteert, van hun bezwa ren op de hoogte gebracht. De leden van het KNOV en het NCOV willen dat het algemeen sociaal-econo mische en financieel-economisch be leid ook op het midden- en kleinbedrijf wordt afgestemd. Daarbij wordt verwe zen naar de slechte gang van zaken in deze sector, waardoor dit jaar 80.000 on dernemers en medewerkers het veld zullen moeten ruimen. Verdere aantasting van de inkomens van zelfstandige ondernemers moet worden voorkomen, vinden de organi saties. Berekend is dat het reéle inko men van de ondernemers in het mid den- en kleinbedrijf dit jaar gemiddeld 5 procent zal dalen, tegen dat van de mo dale werknemer ongeveer 3 procent De overheid dient een inkomensontwikke ling te handhaven, die ten minste even wijdig loopt aan die van de werkne mers. Op korte termijn moet een basis- beleid worden ontwikkeld, waarbij or dening van de markt, onderzoek, voor lichting. advisering en financiering cen traal staan, aldus de organisaties. De zogenaamde bedrijfsbeeindigings- regeling moet onverkort worden ge handhaafd. Van Zeils plannen tot los making van de voorlichtings- en advies diensten van de organisaties schaadt de ondernemersbelangen. De huidige vestigingswetgeving moet in stand blij ven. ook voor startende ondernemers, zodat „wildgroei" wordt tegengegaan. Het bedrij venfonds voor het midden- en kleinbedrijf in de stadsvernieuwingsge bieden moet blijven bestaan. Aanleiding tot dit congres was de zoge naamde ..herijkingsbrief', die de staatssecretaris in september vorig jaar de Tweede Kamer stuurde. Hij stelt daarin diverse reorganisaties voor. waarmee de organisaties het volstrekt oneens zijn. De protestbijeenkomst was dan ook bedoeld om de kritiek nog eens duidelijk te verwoorden, zowel aan het adres van de bewindsman als aan dat van de Kamer. Van Zeil zei na afloop dat het algemeen sociaal-economisch en financieel-eco nomisch beleid van het kabinet uiter aard ook voor het midden- en kleinbe drijf is bedoeld. Een belangrijk knelpunt is de reorgani satie van de voorlichtings- en advies diensten, waarvan KNOV en NCOV vrezen dat die meer kost en bovendien bureaucratie in de hand werkt. Van Zeil heeft juist donderdag de Tweede Ka mer laten weten dat hij uit een nader rapport over die zaak nog geen conclu sies heeft getrokken. Hij stelt de Kamer dan ook voor daarover nu nog niet te beslissen. Directie: K. Scherphuis, W. F. de Pagter en F. van de Velde. Hoofdredactie: M. P. Dieleman en C. van der Maas. BUREAUS: Vlissingen: Walstraat 56-60,4381 EG Vlissingen, tel. (01184) 15144. Middelburg: Markt 51, 4331 LK Middelburg, tel. (01180) 27651. Goes: Grote Markt 2. 4461 AJ Goes, tel. (01100) 16140. Temeuzen: Nieuwstraat 22, 4531 CW Terneuzen, tel. (01150) 94457. Hulst: Steenstraat 6, 4561 AS Hulst, tel. (01140) 14058 In de avonduren is de centrale redac tie bezet van zondag t/m vrijdag van af 19.00 uur: 101184) 15144. Klachten bezorging Plaatselijke kantoren, maandag t/m vrijdag van 08.00-17.00 uur. 's Zaterdags van 09.00 tot 11.30 uur. Telefoonnummers buiten kantooruren: Expeditie: (01184) 63533. Advertentie-afdeling (01186) 1584. 's-Zaterdags (01184) 15144 van 09.00-11.30 uur. Redactie (011841-14796. Overlijdens advertenties maandag- t/m vrijdagavond van 20.30 tot 22.00 uur (01184) 15144. Zondagavond van 20.00 tot 22.00 uur. Abonnementsprijzen per kwartaal 61,20; franco per post 72,-; per maand f 21.-: losse num mers f 0,85 (alle bedragen inclusief 4 pet. btw.l. Postrek. nr.: 3754316, t.n.v. PZC ab.rek. Middelburg Advertentietarieven 117 cent per.mm; minimumprijs per advertentie 17,55; ingezonden mededelingen 2 Vï x tarief. Voor brieven bureau van dit blad 4.25 meer. Volledige tarieven met contractprij zen op aanvraag. Alle advertentieprijzen exclusief 4 pet btw. Giro: 35 93 00, Uitgeverij Provincia le Zeeuwse Courant B V Middel burg. (Van onze correspondent WENEN - De Oostenrijkse wapenhandelaar Horst Grülmayer, die destijds het FN-9 mm pistool van Belgische makelij heeft verkocht waarmee in Rome de aan slag op de paus is gepleegd, is door de Oostenrijkse politie gearresteerd in ver band met een grote wapensmokkélaffaire vanuit Tsjechoslowakije naar Oosten- lijk. GriUmayer alsmede een andere Oostenrijkse wapenhandelaar en de Tsjechische chauffeur van de bestelwagen waarin de wapens en munitie over de Tsjechoslo- wiaks-Oostenrijkse grens zijn gesmokkeld, zijn allen donderdag aan de Oosten rijkse gerechtelijke autoriteiten voorgeleid en in voorlopige hechtenis genomen. Be opmerkelijke wapensmokkel werd in de nacht van dinsdag op woensdag bekend toen een Oostenrijkse douanebeamte bemerkte dat de bestelwagen, die in Wenen gehuurd was, de grens kon passeren zonder dat de Tsjechische douane de gebruikelijke intensieve controle doorvoerde. In de woning van de chauffeur vond de Oostenrijkse recherche, die de zaak van de douane overnam, een hoeveelheid documentatie die erop wijst dat het hier gaat om een omvangrijke wapensmokkel vanuit de Oostbloklanden en dat een net heeft over de hele wereld. De Oostenrijkse recherche probeert te achterhalen of het hier in het bijzonder gaat om wapenleveranties voor terroristische organisaties. De recherche denkt op het spoor te zijn gekomen van een groots opgezette onderneming die ondanks politie ke motieven wapens levert aan iedereen die dat maar wil.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1983 | | pagina 3