VUILVERWERKING GOED BEDEELD 'Paolo Passionato': tropische dansmuziek in 'Hof van Eede' Kostenstijging onvermijdelijk PZC/streek Uitstekende sportvoorzieningen in de gemeente Oostburg ACCOMMODATIES VRIJDAG 14 JANUARI 1983 Overdekt zwembad Oostburg Met brood en spelen hou je het volk tevreden. Een oude waarheid, die, althans voor een deel, ook in de gemeente Oostburg lijkt onderschreven te worden. Nergens in Zeeland is een gemeente te vinden die zo goed in de sportvoorzieningen zit. „Wat betreft de sportaccommodaties zijn we zéér, zéér goed bedeeld", zegt wethouder Jan Vergouwe. Het is inderdaad een indrukwekkende lijst als je alles wat er in Oostburg voorhanden is op een rijtje zet. En dat voor nog geen 19000 inwoners. Menige stad zou er jaloers op zijn. Het kost Oostburg alles bij elkaar een aardige duit. De zwembaden spannen als geldverslinders de kroon. Per bezoeker moet er een fiks aantal guldens op worden toegelegd. In economisch mindere tijden is het dan ook niet verwonderlijk dat hier en daar kritiek wordt geleverd op zoveel sport- luxe. herindeling bracht elke kern een aan tal sportvoorzieningen mee. die auto matisch onder de vleugels van de ge meente GrootrOostburg kwamen. Liefhebber Het is allemaal voor de 'leute', wordt er soms gezegd, daar hebben ze wel geld voor over. „Voor de leute?", vraagt Vergouwe, „nee, dat is niet waar. Het gaat om goede vrijetijdsbe steding. Ik vind het heel noodzake lijk dat er goede voorzieningen zijn- Gewoon een onmisbare zaak met de groeiende werkloosheid. Zonder dat alles zouden we misschien met veel meer jeugdcriminaliteit te maken hebben". Vergouwe is beslist niet van plan in het voorzieningenpeil te gaan snij den. Als er bezuinigd moet worden, dan wil hij dat niet doen door bijvoor beeld een zwembad te sluiten. Maar, luidt dan overmijdelijk de volgende vraag, hoe moet er dan wèl bezuinigd worden? Vergouwe is wat dat aan gaat een man van de voorzichtige aanpak. Allereerst wijst hij op de ge meentebegroting. Daarin is vastge steld dat de tarieven voor de zaal- en veldsporten in de komende vijf jaar geleidelijk dichter bij elkaar zullen worden gebracht. Volgens de wet houder is het verschil tussen de tarie ven momenteel te gortig. De velspor- ten kunnen best een grotere financië le bijdrage leveren. Zelfwerkzaamheid Een andere bezuingigingsmogelijk- heid ligt in het vergroten van de zelf werkzaamheid van de sporters. Op dat gebied is er al aardig wat ge beurd. Bij de bouw van club- en kleedlokalen in onder meer Bres- kens en Hoofdplaat hebben de voet ballers een duidelijke eigen inbreng gehad. Vergouwe denkt dat de mede werking nog vergroot kan worden. Zo kan op het onderhoud van tennis banen bezuinigd worden door inzet •an de tennissers zelf. Zulke initia tieven kunnen de gemeente geld be sparen. Daarnaast hoopt Vergouwe dat een eigen inbreng bij de cluble den een groter verantwoordelijk heidsgevoel voor hun voorzieningen zal doen ontstaan. De gemeente pro beert zelf ook wat zuiniger aan te doen. door bi jvoorbeeld een energie besparende watercirculatiepomp in het zwembad van Oostburg te plaat sen. Hoeveel met dit alles bespaard gaat worden moet natuurlijk nog worden afgewacht. Zeker is dat er aan uitbreiding van de accommodaties niet meer wordt ge dacht. Afgezien dan van het voetbal- of trapveld in Zuidzande. de enige kem zonder zo'n voorziening. Die af faire hangt nog steeds op het gebrek aan een geschikt stukje grond. Zo gauw dat voorhanden is, komt het voetbalveld er. Verder zijn er ook nog een paar fietscrossbanen in de maak. Fietscrossen is een nieuwe tak van sport, die volgens Vergouwe niet te gen te houden is. Voor de rest valt er weinig meer te verwachten. Vergou we „Bovendien is het ook nog zo, dat er op een bepaald 'moment een verza digingspunt wordt bereikt. Er komt hier uiteindelijk steeds minder jeugd. Nu wordt al door allerlei ver enigingen een beroep op de jeugd ge daan Ouders worden voor een keuze gesteld, want overal moet contribu tie worden betaald Dat is voor velen gewoon niet allemaal op te brengen". Dat is ook de reden dat Vergouwe mets ziet in contributieverhogingen. De gemeente houdt zich daar overi gens met mee bezig, de verenigingen mogen dat zelf bepalen ..Je moet daarbij oppassen datje het kind met met het badwater weggooit, en vervolgt hij als goed PvdA-wethou- der. van contributieverhogingen worden toch altijd weer de laagste inkomens het meest de dupe". In de ogen van menig stadsbewoner zal het wellicht toch verbazingwek kend blijven dat er voor een handje vol inwoners zo'n uitgebreid sport complex nodig is. Vergouwe wijt dit aan de samenstelling van de gemeen te Oostburg Er zijn een groot aantal verspreid üggende kernen die elk hun eigen accommodatie willen. „Als je een gesloten gemeente van 18.000 inwoners zou hebben, dan had je mis schien niet eens alles nodig wat Bres- kens nu alleen al heeft", meent Ver gouwe. Binnen de gemeente Oost burg zijn de afstanden tussen de kernen relatief zo groot, dat het niet doenlijk zou zijn alles in één kem te concentreren. Een factor die daarbij niet uit het oog verloren mag worden, is dat Oostburg met een erfenis van de tot 1970 zelfstandige kernen te maken heeft. Met de gemeentelijke Met Vergouwe heeft Oostburg een wethouder die het sportgebeuren in de samenleving een belangrijke plaats toekent. Dat hij zelf wat be weging niet schuwt bleek bij de ope ning van de Oostburgse fietscross- baan afgelopen zomer. Wie hem toen als een volwaardig fietscrosser de hindemissen zag nemen en met wa re doodsverachting door het papie ren finishbord zag flitsen, vermoedt in hem een ware sportliefhebber. Te recht. 's Zomers fietst Vergouwe (57) met zijn vrouw rustig zo'n honderd kilo meter. Vooropgesteld dat het weer een beetje wil en het niet te hard waait. De smokkelroute (120 km) vormt elk jaar een vast agendapunt. „Ik vind dat prachtig. In mijn korte broek. Je ziet elk vogeltje. Achteraf ben je moe, maar dan lekker moe". Wat de spelen aangaat zit het in Oostburg dus voorlopig wel goed. Blijft er niks anders over dan te ho pen dat ook het brood beschikbaar blijft. Jan van Damme. Zwembaden: 'De Veerhoek' te Oostburg, overdekt. 10x25 m. 'De Veste' te Breskens, verwarmd-openlucht. 50-meterbad met 2 duikplanken. instructie- bad met glijbaan en peuterbad. 't Watergat' te IJzendijke. 25-meterbad, in- structiebad en peuterpad. 'De Molenkreek' te Schoondijke. verwarmd-open- lucht. 25-meterbad. kleuterbad met glijbaan- Traverse' te Groede, openlucht, 25-meterbad. Sporthallen: 'De Veerhoek' te Oostburg. Voorzieningen per kem: Breskens: Sportclomplex 'Ghistelkerke', bestaande uit 4 voetbalvelden, 1 halfverhard oefenveld. 1 korfbalveld, 2 verharde tennis banen, 2 gravel tennisbanen plus oefenkooi, 1 fietscrossbaan. Cadzand 1 voetbalveld, 2 grasoefenstroken, 4 verharde tennisbanen plus oefenkooi; Groede (Traverse): 1 voetbalveld, 1 oefenveld. 2 gravel tennisbanen plus oefenkooi. Hoofdplaat: 2 voetbalvelden. 1 oefenstrook, 1 fietscrossbaan in voorbereiding. Nieuiovliet: 1 voetbalveld; Oostburg: 3 voetbalvelden. 1 half verhard oefenveld. 2 verharde handbalvelden, 4 gravel tennisbanen plus oe fenkooi, 1 fietscrossbaan. Schoondijke (De Molenkreek2 voetbalvelden, 2 gravel tennisbanen plus oefenkooi, 1 fietscrossbaan in voorbereiding. IJzen dijke: 2 voetbalvelden. 1 oefenstrook, 2 gravel tennisbanen plus oefenkooi, 1 fietscrossbaan in voorbereding. Verder in vrijwel elke kem een gymnastieklokaal. In practisch alle kernen zijn speelterreintjes en/of trapveldjes aanwezig. Een recent overzicht is niet be schikbaar. Wethouder Vergouwen Begin 1982 begonnen de West-Zeeuws-Vlaamse gemeenten Oostburg, Aardenburg en Sluis onder provinciale druk met het afvoeren van het huisvuil naar de gemeenschappelijke stort plaats in de Koegorspolder bij Terneuzen. Nu het 'experimentele jaar' achter de rug is en de balans wordt opgemaakt is één ding duidelijk geworden: het wordt er niet goedkoper op. En afgezien van de geldkwestie vragen ook allerlei praktische zaken om een oplossing. Maar die schijnt nog niet in zicht te komen. Een vuiloverslagsta- tlon in West-Zeeuwsch-Vlaanderen is nog niet in zicht, ondanks het feit dat de tree concurrerende ondernemingen die het afval vervoeren, te kennen heb ben gegeven zo'n overslagstation nodig ie hebben. Afgezien van planologische bezwaren worden ook financiële vraag tekens gezet. Er wordt allerwegen ge twijfeld aan de economische haalbaar- iad van een station dat alleen bedrijfs- refl verwerkt en comprimeert. Daarnaast wordt de stortplaats in Groede per 1 mei definitief gesloten op jast van het provinciaal bestuur. De belt in Groede staat nu nog steeds open Toor het Industriële afval uit de regio. Dat zal straks ook naar Terneuzen afge voerd moeten worden, omdat een over- laadstation nooit meer op tijd gereali seerd kan worden. Eenderde probleem is de terugloop van bet vuil-aanbod. De tendens werd in 1981 al ingezet maar heeft zich - meer dan verwacht - versterkt in het 'proef jaar' 1982. Volgens directeur C. Bron van het transportbedrijf uit Waterland- kerkje dat het huisvuil van de drie West-Zeeuws-Vlaamse gemeenten op- baalt en naar Terneuzen afvoert, was gerekend op een vuil-aanbod van der tien miljoen kilo: 13.000 ton. In werkelijkheid verzamelden de werk nemers van het bedrijf met hun drie vuilwagens maar liefst vijftienhonderd ton afval minder, dus 11.500 ton. De ver schillen met de uitbetaalde voorschot ten moeten nog worden verrekend met de drie gemeenten. Oostburg krijgt geld terug. In 1981 werd hier nog ruim 9200 ton opgehaald, in 1982 was dat nog maar 8.020 ton. Een daling van on geveer 1200 ton, volgens een Oostburgs ambtenaar te verklaren uit de toename van ingezameld glas (250 ton) en papier (450 ton). Bron, die had gerekend op 1200 ton méér, moet de rekening nog vereffenen. Dat hij nog geld moet terugbetalen is volgens de directeur nog geen uitge maakte zaak. Maar bij de gemeente Oostburg klinken wethouder A. de Feij- ter en zijn deskundigen beslist. Bron transporteert het vuil voor een to taalprijs van ruim 50 gulden per ton naar Terneuzen. Een deel van die ton- nageprijs - ongeveer 19,50 - moet nu worden teruggestort op de gemeentelij- kt rekening: een totaalbedrag van ruim 20.000 gulden. De Feijter: „Het is natuurlijk niet de bedoeling dat we het bedrijf in de pro blemen brengen. Over de wijze van te rugbetalen kan altijd worden gepraat. Dat moet feitelijk ook nog gebeuren, deze maand liefst". Omdat de aanvoer 'tegenvalt' zal de tonnageprijs verhoogd dienen te wor den om de kosten te dekken. Aarden- burg, Oostburg en Sluis houden reke ning met een stijging per ton van vier tot vijf gulden, naar 54 of 55 gulden per ton. Aardenburg en Sluis, die met Bron ten proefjaar waren aangegaan, krijgen geen geld terug van Bron, omdat hun contracten anders in elkaar zitten. De voorspellingen waren afkomstig van de gemeenten en de Sluisse wethouder J. du Fossé vindt het niet netjes om de ondernemer te laten bloeden als die voorspellingen achteraf gezien met uitr komen. „De voorspellingen zijn eigen lijk natte vingerwerk geweest omdat het hele buitengebied erbij kwam. Nu de afvoer per ton duurder blijkt uit te vallen, wil Sluis het verlies over 1982 accepteren. De eindafrekening zal ge baseerd zijn op de werkelijke hoeveel heden". Dat betekent dat Sluis er nog wel wat geld bij zal moeten leggen, al kon nog niemand zeggen hoeveel pre cies De zaak wordt in februari besproken in de raad. Hogere kosten kunnen door de bevolking maar ook door de gemeente lijke kas opgevangen worden. De huidi ge reinigingsrechten - tachtig gulden per gezin - kunnen worden verhoogd, maar ook is het denkbaar dat de ge meente het dekkingspercentage van kosten versus opbrengsten van de vui lafvoer - nu ongeveer 85 - verlaagt, en dus zelf het 'verhes' neemt. Maar wie de pnjsook betaalt: ondernemer, gemeen- teof inwoner: het geld moet ergens van daan komen. Ook in Aardenburg slaat de gemeente volop aan het rekenen nu is gebleken dat het vuilaanbod lager is geweest dan verwacht: een verschil van 227 ton tus sen werkelijk aanbod en schatting (1750 ton). Het transportbedrijf uit Waterland kerkje heeft het afgelopen jaar voor schotten gekregen van de drie gemeen ten, gebaseerd op de voorspellingen. In het geval van Oostburg zal Bron het verschil met de werkelijk vervoerde tonnages dienen te verrekenen. Dat is volgens wethouder J. de Ridder óók het Beval in Aardenburg. Het kleine ver schil van ruim 200 ton zal volgens de wethouder hoogstens drie- tot vierdui zend gulden bedragen. Dat kan volgens De Ridder gemakkelijk worden 'gekort' op de voorschotten die in 1983 aan Bron 'Uilen worden betaald. Ofschoon Sluis Aardenburg precies hetzelfde con tact met Bron hebben afgesloten, denkt de Sluisse wethouder J J du Fossé anders over de afwikkeling van de zaak, Zoals uit bovenstaande opmerkingen ai duidelijk wordt wil Du Fossé het ver schil tussen voorschot en werkelijke kosten voor rekening laten komen van de gemeente Sluis. De nieuwe contracten, die een geldig heidsduur hebben van vijf jaar, zullen in ieder geval gebaseerd zijn op een ho gere tonnageprijs. Kostenstijgingen zijn ook te verwach ten uit de hoek van de gemeenschappe lijke belt in de Koegorspolder. In amb telijke kringen is het al lang geen ge heim meer dat de exploitatiekosten veel hoger uitvallen dan was begroot. Er wordt nu nog ruim 17.70 (inclusief BTW) gerekend per ton, maar dat be drag zal fiks stijgen. Eind januari is er een vergadering over die zaak. Wagens De Oostburgse wethouder voor open bare werken, A. de Feijter, heeft een hard hoofd in de oplossing van de pro blemen. „Als de ondernemers die het vuil afvoeren er niet in slagen om voor het einde van dit jaar tot elkaar te ko men, kan het best zijn dat de gemeente iets gaat doen", zei hij deze week. „Een "1500 ton minder huisvuil dan was begroot, de tonnageprijs zal omhoog moeten. Intussen hebben de vuilophalers nog hun handen vol aan de grijze zakken langs de West-Zeeuws-Vlaamse straten". overslagstation in gebruik door de bei de transporteurs moet mogelijk zijn". Hij noemde het een erg kwalijke zaak dat Bron - gespecialiseerd in huisvuil - en Verstraten Verbrugge - gericht op de afvoer van het bedrijfs- en cam- pingvuil in West-Zeeuwsch-Vlaande- ren - nog niet de de handen ineen heb ben geslagen. De exploitatie van een overslagstation, waar het afval tege lijk gecomprimeerd kan worden, moet economisch rendabel zijn en dus de af voerkosten voor de gemeenten kunnen drukken. Ironisch is dat Bron een station wil bou wen voor industrieel afval, terwijl dit bedrijf maar een miniem pakket be drijfsafval verwerkt. „Economisch on haalbaar", noemt De Feijter het plan dan ook. „Vroeger of later zal ook het huisvuil daar verwerkt moeten wor den". Overigens is hij daar geen tegenstander van. Omdat de vuilophaaiwagens nu rechtstreeks het afval naar Terneuzen moeten brengen, moeten de vergaar bakken zo groot mogelijk zijn om het transport nog doenlijk te maken. De Feijter vindt dat onzinnig. „Het is net alsof je met een grote combine het hooi aflevert in de schuur", zegt hij. „Dat kan anders. Het vuil moet met kleine wagens opgehaald en in een station sa mengeperst worden. Het vervoer naar Terneuzen is dan veel efficiënter, de vuilophalers krijgen nog eens rust en bovendien rijden die grote bakbeesten onze straten niet langer finaal kapot". Evaluatie Eén jaar proefdraaien heeft de proble men in ieder geval scherp in beeld ge bracht: kostenstijgingen door duurde re exploitatie van de stortplaats in Terneuzen én door afname van het vuilaanbod, waardoor de kosten over minder vuilniszakken - en dus vervui lers - verdeeld zullen moeten worden. Ook: praktische moeilijkheden in de afvoer van het campingvuil als de stortplaats in Groede na 1 mei gesloten zal worden voor deze categorie en ten slotte: elkaar bestrijdende onderne mers die een gemeenschappelijke op lossing van het 'overlaad-probleem' voorlopig nog in de weg staan. In de raden van Oostburg, Aardenburg en Sluis zal het laatste woord over deze zaak nog niet gesproken zijn. Het is m dit verband nog extra pijnlijk voor de bestuurders, dat een vervoersfonds van de Zeeuws-Vlaamse gemeenten nooit van de grond is gekomen, ondanks be loften en toezeggingen. Daardoor wor den de verst afgelegen gemeenten nog het meest gestraft voor het gebruik van de stort in Terneuzen, want de gereden kilometers zijn voor eigen rekening. Ook dat probleem zal het waarschijn lijk nog lange tijd zonder een oplossing moeten doen Zaterdag geeft de 15-koppige pop- 'Hof van Eede'. Dat het een swingend van salsa, latin, carribean en jazz mu- groep 'Paolo Passionato the Pen- en feestelijk avondje zal worden is ze- ziek, oftewel een uiterst dansbare nies from heaven' een optreden in de ker. De groep maakt een mengeling stoofpot met veel zuid-amerikaanseen afrikaanse ritmische ingrediënten. Paolo Passionato heeft het thuishonk in Amsterdam, maar is samengesteld uit musici van brede komaf, zoals Chili, Indonesië, Turkije en de Verenigde Sta ten. De groep wordt gedragen door een ritme-sectie van vijfman en vier zange ressen-danseressen, de 'Pennies from Heaven'. Muzikaal gezien komt de Amsterdamse formatie aardig in de buurt van Kid Creole en Blue Rondo. Tropische rit mes. zwoele blazers en vertier maken de dienst uit. Paolo Passionato heeft twee succesvolle singles gemaakt en trad al voor het vloeilicht in de Nieuw jaarsshow van Sor\ja Barend en Veroni ca Muziekland. De groep is momenteel bezig met plaat opnamen. Het optreden wordt georga niseerd door 'J.O.E. in West', de opvol ger van "JUit West'. Het concert in het 'Hof van Eede' in Eede begint zaterdag Paolo Passionato the Pennies from heaven 15 januari om 20.00 uur. 'Poltergeist', de griezelfilm van Steven Spielberg, draait deze weèk in Luxor Terneuzen en De Koning van Engeland in Hulst. De Koning van Engeland brengt tevens de Nederland se speelfilm 'De smaak van water' ieen ambtenaar van de sociale dienst vereenzelvigt zich met zijn cliënte) van Orlow Seunke, in Venetië onderscheiden als beste debuut Spielberg, de meester van de suspence. neemt ons mee naar een Amerikaans middle-classgezin. dat wordt bezicht door vreemde verschijnselen. Meubelen schuiven, kinderen wor den uit bed getild en weggevoerd. De wetenschap staat voor een raadsel. Luxor: vandaag (vrijdagi 20.00 en 22 30 uur. zaterdag 16. 19.30 en 21.45 uur. zondag 16.18.45 en 21.15 uur. maandag20. dinsdag 20. woensdag 20.00 uur. De Koning van Engeland: vandaag vrijdagi 20 uur, zater dag 18 45 en 2115 uur. zondag 13.45.16.15.18 45 en 21.15 uur. maandag 20 uur. dinsdag 20 uur Seunkes 'De smaak van water eveneens in Hulst: vandaag vrijdag20 uur. zaterdag 21 15 uur. zondag 18.45 en 21.15 uur. maandag 20 uur: dinsdag 20 uur Piranha'2' vandaag i vrijdag) 22.15 uur, zaterdag 21.15 uur. zondagl6 15.18 45 en 2115 uur, maandag 20.00 uur. 'Tussen de lakens': vandaag t vrijdag22 30 uur, zaterdag 19 en 23.15 uur. zondag 14.30 en 19.00 uur, maandag 14.30 uur, dinsdag 20 15 uur. 'Young doctors in love': vandaag (vrij dag) 20.00 uur, zaterdag 18.45 en 21.15 uur. zondag 13.45, 16 15 en 21.15 uur, dinsdag 20.00 uur. 'De Boezemvriend' vandaag fvrijdag) 20.00 uur. zaterdag 18.45 uur, zondag 13.45 en 16.15 uur, maandag 20.00 uur Luxor. Terneuzen draait 'De koele meren des doods' naar het boek van Frederik van Eeden met in de hoofdrol Renée Soutendijk. Vandaag vrijdag20 00 uur, zaterdag 2145 uur, zondag 21.15 uur, maandag 20.00 uur. dinsdag 20 00 uur, woensdag 20.00 uur 'Hot bubblegum'. vandaag vrijdag122.30 uur. za terdag 16.00 en 19 30 uur. zondag 16 00 en 18 45 uur 'Lekker lui genieten' leen samenvatting van Disney's bestezater dag en zondag 13.45 uur 'De Boezemvriend' i '7e en beslist allerlaatste week'i: zaterdag en zondag 13.45 uur. Ook het Ledeltheater in Oostburg houdt het op 'De Boezem vriend' Vandaag i vrijdag20.00 uur. zaterdag 19 15 uur. zon dag 14 00 en 20 00 uur. maandag 20 00 uur Voorts Wulps fruit', zaterdag 21.30 uur, zondag 17.30 uur, dinsdag 20 00

Provinciale Zeeuwse Courant | 1983 | | pagina 29