Schorsingsverzoek bouw parkeerkelder afgewezen bcrco IJsblokkenprotest tegen stijgen energieprijzen Verdubbeling capaciteit Vriesbedrijf Vlissingen Overgrote deel van werkgroep ZIKV in Hulst is 'betutteling' zat en stapt op PZC/ provincie TREFCENTER OVERWEEGTAROB-PROCEDURE Arrestatie in België van uitbater sexclub winter opruiming Bejaarde (91) op fiets dodelijk verongelukt Padvinderij krijgt meer belangstelling DONDERDAG 13 JANUARI 1983 MIDDELBURG - De afdeling rechtspraak van de Raad van State heeft afwijzend beschikt in het verzoek tot schorsing van de bouw van de parkeerkelder in het Middelburgse Geeregebied, dat vorige week vrijdag door de leiding van het warenhuis Trefcenter is gedaan. Het bedrijf kwam met het verzoek, omdat het van mening is dat het gemeentebestuur eerder gedane toezeggingen niet is nagekomen. Deze betreffen beloften dat er tijdens de bouw van de kelder voor parkeergele genheid wordt gezorgd die de huidige capaciteit van het braakliggende Geeregebied vervangt. Het warenhuis vreest op het Vlissings Bolwerk en de eigen parkeergarage een toenemende druk van langparkeerders waardoor er geen ruimte over zou blijven voor de klanten. De leiding is van mening dat de zaak van de vervangende parkeergelegen heid rond moet zijn, voordat binnen en kele dagen met de bouw van de par keerkelder annex schuilgelegenheid in het Geeregebied wordt bégonnen. Waarom de afdeling rechtspraak van de Raad van State negatief heeft beschikt Auto rijdt tegen over de weg gespannen kabel TERNEUZEN - De automobilist F. W. J. uit Terneuzen is dinsdagnacht op de Guido Gczellestraat in zijn woon plaats tegen een elektriciteitskabel ge reden, die onbekenden op borsthoogte hadden aangebracht tussen de ver keerslichten bij het zebrapad. Er ontstond geen schade. De gemeente politie - die spreekt van 'een gevaarlijke grap' - zou graag in contact komen met getuigen. Zjj kunnen bellen met 01150- 94151. GENT - De onderzoeksrechter in Gent heeft woensdag de exploitant van de sexclub 'Diane' in Hontenisse en diens Nederlandse vriendin gearresteerd op beschuldiging van aanzetting tot on tucht. V. B. van Italiaanse nationaliteit heeft een café in de beruchste uitgaansbuurt van Gent en is daarnaast exploitant van de sexclub 'Diane' in het Zeeuws- Vlaamse Hontenisse. Samen met zijn Nederlandse vriendin M. M. werd hij in Gent gearresteerd. Beiden worden er van verdacht in het Gentse meisjes te hebben geronseld die later werden te werkgesteld in de sexclub 'Diane'. De Belgische gerechtelijke instanties begonnen een onderzoek nadat in Vlaamse kranten geregeld advertenties verschenen waarin meisjes werden aan gezet in de Zeeuws-Vlaamse sexclub te komen werken. Ook Belgische klanten werden op deze manier gelokt. De rijks wacht was sinds geruime tijd met het onderzoek bezig en kwam uiteindelijk tot de vaststelling dat minstens acht meisjes via B. en diens vriendin in de betrokken sexclub terecht kwamen. Zij verdienden er zo'n 6900,- per week. Het onderzoek wordt verder voortgezet want de gerechtelijke instanties heb ben aanwijzingen dat er in Zeeuwsch- Vlaanderen meer sexclubs zijn die werken met Belgische vrouwen. IADVERTENTIE toch de moeite waard zo'n uwitvddw GOES - MIDDELBURG - VLISSINGEN gehandhaafd. Deze liggen aan de Korte Geere en aan de Lange Geere (zijde Langeviele). Deze plaatsen blijven ook beschikbaar voor lang-parkeerders. Wethouder van verkeer H. Gillissen deelde namelijk mee, dat b en w invoe ring van betaald parkeren niet zinvol achten. Het is immers de bedoeling dat dit gedeelte een bestemming krijgt. Bo vendien is het terreinvak modderig en dermate slecht, dat er met goed fatsoen geen parkeergelden voor geheven kun nen worden. op het verzoek tot schorsing van de Lange Geere) te verleggen naar de Kor- bouw was woensdag nog niet bekend, te Geere via de tuin van het voormalige De schriftelijke uitspraak, inclusief de hotel Le Baron Chassé. Dit is tijdelijk overwegingen, zal pas na drie weken be- nodig omdat over enkele dagen aan de A||lO D 1*211 öt Uit kend worden. Lange Geere rioleringswerkzaamheden Bedrijfsleider M. van Duin van het Tref- beginnen die verband houden met de center verklaarde woensdag in commentaar dat nu een AROB-proce- dure wordt overwogen. Intussen zijn woensdag de werkzaam heden begonnen om de uitrit van de Ne- derlandsche Bank (achterzijde aan de SINT-MAARTENSDIJK - De 91-jarige J. van Beveren is woensdagmiddag in zijn woonplaats Sint-Maartensdijk do delijk verongelukt. De hoogbejaarde, die op de flets was, werd door een bus van de BBA aangereden op de kruising Provincialeweg en Eerste Dijk. Het slachtoffer was op slag dood. Het ongeluk gebeurde rond 13.00 uur. toen het slachtoffer, komende vanuit de Eerste Dijk op de kruising geen voor rang verleende aan de uit de Provincia leweg komende bus, bestuurd door J. D. uit Halsteren. Reis Bij de bushalte stond een bejaarde vrouw, die, toen het vervoermiddel stopte, aanstalten maakte binnen te treden. De chauffeur weerhield haar. „Waar ga je héén?" informeerde hij belangstellend. De vrouw noemde haar reisdoel. „Dat dacht ik al," sprak de chauf feur. .Maar dan kun je beter thuis blijven. Je dochter is niet thuis, 'k Heb haar een kwartier geleden zien wegrijden. Naar Middelburg moest ze". „Nou, dan blijf ik maar hier," zei de vrouw. ,£n nog bedankt hoor". Kijk - dat noemen wij nou dienst verlening. bouw van de parkeerkelder. Een en an der is gebeurd in goed overleg tussen de directie van de bank en het gemeente bestuur. Bouwperiode Overigens zal tijdens de bouwperiode van de parkeerkelder de Koestraat slechts te berijden zijn voor het ver keer wat van Het Groene Woud nadert. Het verkeer uit de richting Gortstraat zal slechts tot aan de Kalverstraat de Koestraat in kunnen rijden en zodoen de het daar liggende garagebedrijf kunnen bereiken. Alleen lijnbussen en fietsen kunnen de Koestraat in beide richtingen blijven berijden. Dit werd woensdagavond bekend gemaakt tij dens een door ongeveer tachtig men sen bijgewoonde informatiebijeen komst voor omwonenden en belang hebbenden. Verder werd de verwachting uitgespro ken, dat de parkeerkelder omstreeks midden mei 1984 gereed kan zijn, mits midden februari dit jaar daadwerkelijk met de bouw wordt begonnen. Zolang er voor het zogenoemde mid dengebied nog geen uitzicht is op be bouwing blijven daar ongeveer tachtig van de oorspronkelijk driehonderd in de Geere aanwezige parkeerplaatsen in Colijnsplaat COLIJNSPLAAT - In de Irenestraat in Colijnsplaat is woensdagmorgen de au to van C. P. K. uitgebrand. K.. die rond 10.00 uur zijn auto uit de garage wilde rijden, constateerde tot zijn schrik, dat zijn motor van de auto vlam vatte. De brandweer van Colijnsplaat bluste de brand, maar kon niet verhinderen dat de auto geheel werd vernield. De ver moedelijke oorzaak is kortsluiting in de motor. Kamerlid Kaland benoemd tot commissaris van bouwbedrijf MIDDELBURG - Het eerste kamerlid A. J. Kaland uit Zoutelande is benoemd tot commissaris van het bouwbedrijf De Delta BV in Middelburg. De heer Kaland, die tevens voorzitter van de Vegin is, volgt de heer A. Zwartsenburg op, die is afgetreden in verband met het bereiken van de statutaire leeftijds grens. Carla de Bruijn tmidden) overhandigt directeur R. Meijer van de gemeentebedrijven twee emmers met ijsblokjes namens een aantal bijstandsvrouwen. 'HULP BIJ BEVRIEZEN VAN TARIEVEN' MIDDELBURG - Vijftien leden van het 'Aktiecomité Vrouwen in de Bij stand' te Middelburg hebben woensdag een petitie en twee emmers met ijsblokken overhandigd aan zowel de directeur van Gemeentebedrijven Middelburg, de heer R. Meijer als aan de adjunct-directeur van de PZEM ir L. Sisouw de Zilwa en de heer J. Witte, adjunct-directeur personeel en organisatie van dit nutsbedrijf. De vrouwen gingen in optocht naar de twee bedrijven toe en droegen spandoeken bij zich met teksten als 'Bevnes de gasprijzen anders bevrie zen wij' en "Wij staan al in de kou'. In de petitie vroeg het Aktiecomité de vertegenwoordigers van beide be drijven alles in het werk te stellen om de verhoging van de gasprijs tegen te gaan. De ijsblokken werden aange boden als hulp bij het bevriezen van die prijs. De heer Meijer zegde de vrouwen toe dat hij het document zou doorsturen naar het college van b en w van Mid delburg met daarbij het verzoek of het gemeentebestuur de petitie wil doorzenden naar Den Haag. De heer Meijer: ,,Wij kunnen er zelf als bedrijf niet zoveel aan veranderen, want het is een politieke zaak". Over het aantal afsluitingen in Mid delburg zei de GEB-directeur: „In de cember waren dat er twee. Een afslui ting van elektriciteit en een van het water. Maar wij sluiten een consu ment pas af. na zeer intensief overleg met de sociale dienst. En dan pas wanneer alle pogingen om tot een re geling te komen op niets zijn uitgelo pen. Bij een afsluiting is het echt meer een kwestie van onwil van de betrokkenen zelf, dan dat wij er op uit zijn". Tot slot merkte fiij nog op dat het een troost was voor het GEB dat de ijsblokken zijn gefabriceerd met be hulp 'van onze energie'. De emmers met ijs werden beschikbaar gesteld door een grootwinkelbedrijf in Mid delburg. Het Aktiecomité ging na het bezoek aan het GEB naar het hoofdkantoor van de PZEM, waar een gelijkluiden de petitie en wederom twee emmers met ijs werden aangeboden. De heer Sisouw zei tot de vijftien vrouwen: „Uw zorgen over het stijgen van de energieprijzen zijn ook onze zorgen. Maar als we het landelijk compromis dat de verenigde gasbedrijven zijn overeengekomen, dat wil zeggen een stijging van drie cent per kubieke meter gas, niet volgen, dan heb je kans dat straks de minister van eco nomische zaken zal zeggen dat de prijs dan maar met acht cent omhoog moet. Zoals de regering eerst van plan was". De adjunct-directeur beloofde de vrouwen dat hij de petitie zal bespre ken met het dagelijks bestuur van de PZEM. Over de fabricage van het ijs zei hij: „het maken van zo'n hoeveel heid ijs kost natuurlijk wel een hoop energie". Of hij dat zonde vond. ver telde de heer Sisouw er niet bij. De emmers met ijs vonden tenslotte eèn bestemming in de kantine van de electriciteitsmaatschappij. Een grote groep bijstandsvrouwen in Amsterdam heeft woensdagmor gen een supermarkt in de hoofdstad 'omgeprijsd'. Alle artikelen werden onder het motto 'AH helpt de klein tjes' voorzien van een prijssticker van 99 cent. BEDRIJF VRAAGT BEN W VERGUNNING Gisteren begonnen de werkzaamheden om de uitrit van de Nederlandsche Bank te verleggen naar de Korte Geere. Dit in verband met de bouw van de parkeerkelder. VLISSINGEN - Vrieshuizen Vlissingen v.o.f. wil het vrieshuis aan de Enge- landweg in Vlissingen-Oost uitbreiden met tien vriescellen en heeft daarvoor vergunning aangevraagd bij burge meester en wethouders van Vlissin gen. De uitbreiding betekent een ver dubbeling van de huidige capaciteit en MIDDELBURG - Zeeland telt op het ogenblik vijftig BK K-kunstenaars, van wie er 25 woensdag in Middelburg het 'overleg BKR-kunstenaars Zeeland' hebben opgericht. Deze groep is tijdens een bijeenkomst in Het Schuttershof in het leven geroepen om acties voor te bereiden en te houden tegen de bezuinigingen, die de kunstenaars boven het hoofd hangen als de plannen van staatssecretaris De Graaf (sociale zaken) op 1 maart van dit jaar van kracht worden. De kunstenaars protesteren vooral tegen de bezuinigingen op allerlei gebied, die hen mogelijk treffen, zoals: een verlaging van de bijdrage in de ziektekostenpre mie, beëindiging van de contributie aan een vakbond, verlaging van hun mate riaalkosten tot maximaal tien procent en het verlagen van de ateliervergoeding. In Middelburg werd daar woensdag het genoemde overleg opgericht, alsmede een werkgroep die bestaat uit Jan Wolffers. Richard Beek van de BBK. Cees de Valk en Inge van der Kooij van de Kunstenbond FNV en Jan Haas. een niet-georganiseer de kunstenaar. De werkgroep zal onder meer op pad gaan met een petitie, waaron der belangstellenden en -hebbenden hun handtekening kunnen zetten en daar mee adhesie betuigen met de BKR-kunstenaars en tegen de bezuinigingsmaatre gelen. De tekst van de petitie wordt ook gestuurd naar leden van de Zeeuwse gemeente raden. Het Zeeuws overleg zal verder met een informatiebus langs weekmarkten trekken om het publiek over de bezuinigingen en de gevolgen daarvan voor de beeldende kunst in te lichten De petities met handtekeningen zullen vanuit het hele land, waar dergelijke acties worden gevoerd, naar Den Haag worden gezonden, waar de tweede kamer in maart een beslissing over De Graafs voorstellen zal nemen. een toename van het aantal arbeids plaatsen met twee. Nu zijn er vijf men sen in dienst van het bedrijf in Vlissin gen. Het hoofdkantoor van het bedrijf is ge vestigd in St.-Pancras, waar twee men sen werken. De uitbreiding in Vlissin gen is met name gericht op de aanvoer en overslag van diepvriesvis. „Vorig jaar zijn wij hier in Vlissingen-Oost gaan bouwen, in de hoop veel vis te kun nen overslaan", vertelt directeur J. Kloosterboer. „Dat is echter boter ge worden en sinaasappelconcentraat. Nu mikken wij toch weer op vis", zegt hij. De heer Kloosterboer zegt verder geen uitbreidingen meer te verwachten voor de nabije toekomst. „Maar dat zeiden wij vorig jaar ook", voegt hij daaraan toe. Wel is. zoals maandag al gemeld, een bestelling gedaan voor een wind turbine. die de electrische energie moet leveren voor de koeling in de vrieshui zen. In totaal is met de aanschaf daar van en de kosten voor de uitbreiding volgens de heer Kloosterboer een inves tering gemoeid van 8,5 miljoen gulden. De directie hoopt de nieuwe vriescellen eind februari in gebruik te kunnen ne men en verwacht ook een uitstralings effect hiervan op de werkgelegenheid van de haven van Vlissmgen en andere bedrijven in de omgeving. ADVERTENTIE STRANDHOTEL \J) VLISSINGEN Mosselen zoals een barones ze eet, aan een spiesje. HULST - Het overgrote deel van de werkgroep van de afdeling Hulst van het Zeeuwse Instituut voor Kunstzin nige Vorming (ZIKV) heeft er de brui aangegeven en is opgestapt. De reden is dat de werkgroepleden vinden dat ze door het overkoepelende orgaan ZIKV teveel 'betutteld' worden. „We zijn ver edelde loopjongens. We hebben geen enkele beslissingsmacht in de plaatse lijke situatie", zegt voorzitter H. Ver gouwen, één van de vier die zijn opge stapt. De cursussen komen dit cursus jaar niet in gevaar. Die zullen gewoon doorgaan. Hulst is de op één na groot ste afdeling in Zeeland met 17 a 1800 lesuren en ongeveer 300 cursisten. Volgens voorzitter Vergouwen heeft de Hulster werkgroep al een jaar lang aan gedrongen op meer zelfstandigheid van de afdeling, maar is door het bestuur van het ZIKV daar nooit gehoor aan gegeven. Vergouwen zegt dat aan de Hulster werkgroep de toezegging ge daan dat een 'herstructurering', waar bij de afdelingen een grotere zelfstan digheid zouden krijgen, eind van het vo rig jaar rond zou zijn. „Dat is niet ge beurd. Het blijft bij het oude. Het is wel zeer triest dat het bestuur zo'n starheid tentoon spreidt". Hij wijst er verder op dat er toch al een moeilijke relatie met de directie bestond. Dinsdag tijdens een werkgroepverga dering. waarbij ook algemeen bestuurs lid van het ZIKV wethouder mr. E. N. J. H. de Rechter van Hulst aanwezig was, barstte de bom. De werkgroepleden voorzitter H. Vergouwen, mevrouw J. Vergouwen-de Caluwé, Johan van Waes en mevrouw L. Kerckhaert besloten op te stappen. De overblijvende leden zijn J. Bruineel en mevrouw Th. Verschue- ren. De werkgroep functioneert met meer. Vergouwen stelde dat het be stuur van het ZIKV de werkgroep aan het lijntje heeft gehouden. „Een jaar lang is er niets gebeurd", meent hij. Vol gens de voorzitter was voor elke uitga ve. al was die nog zo klein het fiat van 'Middelburg' (het bestuur) nodig. „En dat werkt wel zeer frustrerend". Ver gouwen verwacht dat er met de werk groepleden te praten valt als de werk groep voortaan zelf beslissingen mag nemen op plaatselijk niveau, inspraak heeft in haar begroting en een beschei den pot krijgt, waaruit zelfstandig de kleinere uitgaven bekostigd kunnen worden. De werkgroepvoorzitter stelt met nadruk dat het overkoepelende or gaan ZIKV behouden moet blijven. „Anders hebben de afzonderlijke afde ling geen levensvatbaarheid meer. Hulst is niet groot genoeg om in aan merking te komen voor subsidie van de overheid". En in het grotere verband van het overkoepelende orgaan komen de afdelingen wel in aanmerking voor subsidie. Vergouwen heeft er op dit mo ment geen idee van hoe het verder moet. Er moet volgens hem wel een op lossing komen voor de start van het vol gende cursusjaar. Het zZIKV heeft zeven afdelingen: Hulst. Terneuzen, Goes. Middelburg. Zierikzee, Tholen en Oostburg. Vlissin gen is onlangs uitgestapt. Terneuzen en Goes overwegen dat ook te doen. De voorzitter van het algemeen en het da gelijks bestuur van het ZIKV, drs. A J. Rekveld uit Terneuzen. vernacht niet dat de Kunstzinnige Vorming Hulst zal uittreden. „Gebeurt dat wel dan zou dat een zeer droevige zaak zijn", zei hij. „Een dergelijk grote afdeling minder zou een behoorlijke financiële klap be tekenen, waardoor de kosten voor de overige afdelingen flink zouden stij gen". Rekveld deelde mee dat het overkoe pelende orgaan ZIKV bezig is met een nieuwe organisatiestructuur, waarin de afdelingen een veel grotere zelfstan digheid krijgen en waarin gewerkt zal worden met een coórdinatieteam in plaats van een directie. Dat team zal bestaan uit de coördinatoren van de afdelingen. Een probleem daarbij is dat een dergelijke structuur niet past in de normen die de rijksoverheid stelt voor subsidiëring, aldus Rekveld. „We gaan maandag/ overleggen met de rijksinspecteur voor kunstzinnige vor ming of een dergelijke opzet gestalte kan krijgen", zei drs. Rekveld. Als het licht op groen wordt gezet kan volgens de ZIKV-voorzitter binnen enkele maanden een voorstel tot een herstruc turering van de organisatie aan het be stuur worden voorgelegd. „Ook wij streven naar een zo groot mogelijke zelfstandigheid van de afdelingen", zei Rekveld. De gemeente Hulst zal in samenwer king met de parttimefunctionaris van de Kunstzinnige Vorming ervoor zor gen dat de cursussen gewoon doorgang kunnen vinden. Dat zei wethouder De Rechter, die tevens lid is van het alge meen bestuur van het ZIKV. De Rech ter meent dat de uitwerking van de 'her structurering' van het ZIKV is ver traagd door de 'situatie' in Vlissingen. Volgens De Rechter heeft het ZIKV niet aan de nieuwe opzet kunnen werken, omdat de Kunstzinnige Vorming in Vlissingen pas in juni van het vorig jaar eenb eslissing nam. „Pas toen is het werk op gang gekomen en we hebben het daardoor niet voor elkaar gekregen om de zaken eind december rond te hebben", aldus De Rechter. De nu lopende cursussen komen door het aftreden van de werkgroepleden niet in gevaar. Wel zullen de kortlopen de cursussen, die dit voorjaar zouden moeten starten, vermoedelijk niet doorgaan. De Rechter: „Voor de start van het nieuwe cursusjaar moeten de problemen zijn opgelost. We willen het werk overeind houden." 'S-GRAVENPOLDER - „De jeugd va tegenwoordig heeft behoefte aan lo- ding". Dat is, volgens Annemarie Sifc speladviseuse van district Ooste schelde van Scouting Zeeland, de o« zaak van het vernieuwde enthousis.' me bij de jongeren voor de pad vind* rij. Om in deze groeiende behoeften kunnen voorzien, is de landelijke ven eniging Scouting Nederland drilt doende met het oprichten van nieuw plaatselijke groepen. Dat gebeurt mt menteel ook in 's-Gravenpolder. Om te peilen hoe groot de belangstel ling van de jeugd èn van de ouderen: dit dorp is voor de padvinderij, houï het district Oosterschelde 23 febniï een 'kijk-en-doe-mee-middag' in plaatselijke dorpshuis. Op deze mie kunnen geïnteresseerden informal krijgen omtrent het reilen en zeilen be J nen de padvindersbeweging. Vo«t aan ouderen, die leiding kunnen gets en in het bestuur van de groep zittfi nemen, bestaat behoefte. Scouting Zeeland maakt als gewö j deel uit van de landelijke verenigin; s Scouting Nederland. Het gewest is wee onderverdeeld in districten waaivt Zeeland er vier heeft. Elk district hee z'n eigen plaatselijke groepen. Zeelar telt 43 verenigingen. Het totale leda bestand van de landelijke verenigtó bedraagt 110.000 leden. Zeeland M bergt drieduizend padvinders. Set. ting Nederland stelt zich ten doel cc een plezierige beleving van de vrije i£ te bieden aan meisjes en jongens door een bijdrage wordt geleverd a de vorming van hun persoonlijkheid In de praktijk betekent dat, dat ere-: veelvoud van bezigheden gebo# wordt aan de jongeren. Annemm Sies: „Ik denk dat dat ook één van» T redenen is van onze groei. Bij ons kul nen de jongens en meisjes van alle doen. Dit in tegenstelling tot bijvo: K beeld een voetbalvereniging, daar k1" je alleen maar voetballen i

Provinciale Zeeuwse Courant | 1983 | | pagina 2