SAM vraagt vernietiging van besluit parkeerkelder ampincj Aantal kamerleden wil hulp voor grensarbeider cimpinci Raad van weigering state boog zich over horecavergunning CcimpTnci Verdachte bomaanslag bar Middelburg ge it TREFCENTER MIDDELBURG VRAAGT SCHORSING Paula Dekker eerste vrouwelijke loods Belgisch cementschip gezonk VOENSDAG 12 JANUARI 1983 PZC/provincie ADVERTENTIE) NATUURLIJK LEKKER MIDDELBURG - De Stichting SAM (Stop Atoomschuilkelder Middelburg) vraagt vandaag bij de Kroon om vernietiging van het raadsbesluit tot de bouw van een parkeerkelder annex schuilgele genheid in het Geeregebied. Intussen heeft naar nu pas bekend is geworden het Trefcenter bij de Raad van State om schorsing van de bouw gevraagd zolang er nog geen alternatieve parkeerplaat sen zijn voor die die wegvallen op en rond het bouwterrein. De Stichting SAM verzoekt de Kroon indit geval bedoeld het eventueel sta- van het Trefcenter bij de Raad van Sta- om vernietiging van het radsbesluit ken van de bouw indien er op histori- te om schorssing van de bouw ge- omdat zij van mening is dat de zaak sche vondsten wordt gestuit. vraagd. Volgens bedrijfsleider M. van strijdig is met de wet en het algemeen Inmiddels heeft zoals gezegd de leiding Duin zal vandaag bekend worden of dit belang. Strijdig met de wet omdat SAM ran mening is dat de burgerij op grond van de Wet Openbaarheid van Bestuur (WOB) recht had op tijdige informatie. Bovendien in strijd met de wet omdat de raad 20 december in feite alleen voor een annvullend krediet voor het inrich ten tot schuilgelegenheid van de kelder stemde. SAM is van mening dat deze zaak aanvechtbaar is. Gedeputeerde staten keuden namelijk eerder het be sluit tot bouw van de kelder niet goed. De stichting vraagt zich dan ook af hoe tr nu wel met de bouw begonnen kan worden terwijl er in feite volgens haar lezing alleen van een goedgekeurd aan vullend krediet sprake is. SAM noemt het raadsbesluit strijdig met het algemeen belang omdat de kwestie niet in de inspraak is geweest. Volgens de stichting hebben b en w ten onrechte een verzoek daartoe van tien Middelburgers afgewezen. Het college deed dit overigens met de verwijzing naar het feit dat de verordening van de gemeente voor de inspraak nog niet in werking was getreden toen de voorbe reidingen voor het raadsbesluit al in volle gang waren. SAM voert nog een groot aantal rede nen aan waarom het besluit in strijd zou zijn met het algemeen belang. De stich ting vindt dat een deugdelijke financië le onderbouwing van de exploitatie-op zet ontbreekt en dat b en w verhullend hebben gesproken over het functione ren van de schuilkelder als atoom- schuilgelegenheid. Daardoor zou een deel van de raad ten onrechte hebben voorgestemd. Verder vindt SAM dat de openbare bekendmaking voor de aan vraag van de bouwvergunning niet deugde omdat er met gerept werd van een schuilgelegenheid maar alleen van een parkeerkelder- Fout vindt de stich ting het dat b en w zonder de vereiste hinderwetvergunning wilden starten en dat er bomen zonder de vereiste ver gunning zijn gerooid. Tenslotte is SAM van mening dat er op geen enkele wijze rekening is gehouden met de eisen van de monumentenwet. Daarmee wordt Brabants bedrijf wellicht in gebouw Van Lammeren in Sint-Maartensdijk SKTMAARTENSDIJK~De kans be staat, dat een Westbrabants zand straal- en eoatingbedrijf zich gaat ves tigen in hel gebouw van het staalcon- jstructiebedrijf Van Lammeren bv in Bint-Maartensdijk. Dit bedrijf is in september vorig jaar failliet ver klaard. Inmiddels is een begin ge maakt met de verwijdering van de ma chines uit het pand. Die zullen onder beheer van de curator worden ver kocht. Daarmee komt defitief een einde aan het staalconstructiebedrijf. In de nazo mer van 1982 hebben de dertien perso neelsleden het bedrijf bezet om te voor komen dat de machines zouden worden verkocht, voordat het faillissement zou worden uitgesproken. Want daarmee zou iedere kans op voortzetting van het bedrijf door een andere eigenaar verke- zijn. De bezetting had in zoverre resultaat, dat de inboedel in het pand bleef. Maar het bleek niet mogelijk er een koper voor te vinden. Het failliete staalconstructiebedrijf Van Lammeren bv huurde het bedrijfs pand van Van Lammeren Beheer bv. Namens deze vennootschap wilde P. van Lammeren geen mededelingen doen over de nieuwe huurder van het gebouw. Wel bevestigde hij in onder handeling te zijn met een gegadigde. Hij zei te verwachten, dat die onderhan delingen over twee weken afgerond zul len zijn. VLISSINGEN - Nederland krijgt voor het eerst in haar nautische geschie denis een vrouwelijke loods. Het is de 29-jarige Paula Dekker uit Lewe- dorp, die haar stuurmansopleiding heeft gevolgd aan het maritiem insti tuut De Ruyter in Vlissingen. Volgens het hoofd personeelszaken E. Douw van der Krap van het directoraat-generaal scheepvaart en maritieme za ken (voormalig loodswezen) is Panla Dekker de eerste vrouw die door de zware selectieprocedure van het loodswezen is gekomen. De eerste Nederlandse vrouwelijks loods die in het bezit is van de eerste rang stuurman grote handelsvaart, heeft tot deze week als stuurman gevaren op een containerschip. Paula Dekker zal nu eerst de aspirant loodsopleiding in Den Helder moeten volgen. Dat is een cursus van negen weken en daarna zal de opleiding, die ongeveer een jaar gaat duren, worden afgerond in het district waar zij geplaatst wordt. De eerste vrouwelijke aspirant-loods komt op 1 maart in dienst en ze zal volgens de dienstleiding niet anders behandeld worden, ook niet bij het uitvoeren van opdrachten, als haar mannelijke collega's. verzoek positief of negatief wordt geho noreerd. Over enkele weken wordt schriftelijke uitspraak verwacht. Geen oplossing De onderhandelingen tussen Trefcen ter en het gemeentebestuurover alter natieve parkeermogelijkheden heb ben namelijk nog steeds niet tot een oplossing geleid. Zoals bekend vreest het warenhuis dat door het wegvallen van de parkeermogelijkheden in de Geere men op het Vlissings Bolwerk en de eigen parkeergarage te maken zal krijgen met veel meer langparkeer- ders waardoor er voor de klanten geen plaats meer overblijft. Het laatste voorstel van de gemeente is nu dat er op het Vlissings Bolwerk tij dens de bouw van de parkeerkelder be taald parkeren wordt ingevoerd. Me ters en slagbomen zouden voor reke ning van het Trefcenter komen, de rest zou het warenhuis terugkrijgen. Zo zou aan klanten het parkeergeld kunnen worden terugebtaald. Zodra de bouw van de parkeerkelder gereed is zouden alle opbrengsten in de gemeentekas vloeien. „Daar gaan wij niet mee akkoord. Acht jaar geleden bouwden wij onze eigen parkeerkelder waarvan klanten en niet- klanten hebben kunnen profiteren Het voorstel betekeent dat de gemeente na het gereedkomen van de Geerekelder gaat verdienen aan onze klanten. Wij kunnen dan aan de klanten zelf de par- keergelden van het Vlissings Bolwerk terugbetalen. Dat komt ons op twee honderdduizend gulden per jaar te staan Zouden we ook het parkeergeld voor gebruikers van de Geerekelder te rugbetalen dan kost ons dat in totaal zes ton tot een miljoen gulden en dat kunnen we niet bekostigen. Bovendien zouden de voorzieningen op het Vlis sings Bolwerk pas twee maanden na het begin van de bouw van de Geerekel der gereed zijn" aldus de heer Van Duin. Hij is niet onder de indruk van het ge baar wat het gemeentebestuur inmid dels heeft gedaan om zestig extra kort- parkeerplaatsen te scheppen aan het Domburgsch Schuitvlot en Achter de Houttuinen. Door het plaatsen van me ters worden namelijk langparkeerders wel geweerd maar extra plaatsen ko men er niet bij. Behalve dan de twintig die het gemeentebestuur voor en tegen over de Kloveniersdoelen wil aanbren gen. B en w hebben op hun beurt het laatste voorstel van Trefcenter verworpen. Dat hield in dat de zaak het Vlissings Bolwerk zou overnemen, waarbij be taald parkeren ingevoerd zou worden. Het Trefcenter wilde daarbij garande ren dat het terrein voor iedereen toe gankelijk zou zijn. Forse buit bij inbraak in Goes GOES - Uit een woning aan de Nassau- laan in Goes zijn bij een inbraak een bedrag van ruim tweeduizend gulden, een postzegelalbum, een antiek hang- horloge, twee gouden kettinkjes met een horloge, een zilveren herenarm band, een zilveren dasspeld en een zil veren ketting gestolen. Een raampje in de woning was geforceerd. Sherry gestolen uit container VLISSINGEN - Uit een container ach ter een supermarkt aan het Oranje plein in Oost-Souburg zijn ongeveer 500 flessen sherry gestolen. Ook wor den er flessen wijn en andere goederen vermist. De waarde wordt in totaal ge schat op enkele duizenden guldens. De container stond achter de super markt en is in de nacht van maandag op dinsdag opengebroken. De volledige lijst van gestolen goederen was dinsdag echter nog niet bekend bij de Vlissingse politie. Op de voorgrond het gekapseisde schip. HANSWEERT - De Belgische cementspits Donkey is dinsdagmorgen, omstreeks 9.15 uur, voor de haven van Hansweert omgeslagen en zeer snel daarna gezonken. De schipper M. J. Gent en zijn vrouw en de scheepshond konden zich in veiligheid stellen door overboord te springen. Nadat ze vijf minuten in het koude water van de Westerschelde hadden gedreven, werden ze opgepikt door de Duvenee van rijkswaterstaat. Wat de oorzaak van het omslaan van het schip was, is nog steeds onduidelijk. De Donkey was afkomstig van Temeuzen en op weg naar Alphen aan de Rijn, geladen met 214 ton cement. Bij het indraaien van het kanaal door Zuid-Beveland kantelde de met cement geladen spits plotseling. Nadat de opvarenden waren gered is het schip door de sleepboten Tijgerhaai en de zijhaven van Hansweert gesleept waar het de gehele dag heeft gelegen. Vrij snel na het zinken van het schip was een drijvende bok ter plaatse D:t lig langs Hansweert en is onmiddellijk door de bergers ingeschakeld om de spits te lichten. Na kenmgen bleek echter dat de bok te licht was - h middag een andere drijvende bok moest worden besteld. De rijkspolitie te water, de RP 17 was te en heeft de zaak in onderzoek. Politiemens 1 i r. bet schippersechtpaar, nadat het van de schrik was beko men, gehoord om kiaardheid in de zaak te krijgen. Ver moedelijk wordt vandaag (woensdag) de Donkey ge licht. 'LOON IN STANDAARD EUROPESE MUNTEENHEDEN' i Van onze Haagse redacteur DEN HAAG - Drie Tweede-Kamerleden die zelf in 'grensgebieden' wonen heb ben in een brief aan de betrokken ministers de uitdrukkelijke aandacht en steun gevraagd voor grensarbeiders: mensen die aan de bijvoorbeeld in Nederland wonen en in België werken. Volgens de Kamerleden Jaap van der Doef (PvdA), Huib Eversdijk (CDA) en Broos van Erp (VVD) worden grensarbeiders gecon fronteerd met problemen die andere Nederlanders niét kennen. grensarbeiders kunne Van der Doef. Eversck zen bovendien op een probleem: in goede tijd delaars aangetrokken, tijden worden ze even g de kant geschoven voorstellen, n VanErpwij- ïog nijpender worden pen- aar in slechte nakkeljjk aan een geinte- Zo is daar het schrijnende probleem van Nederlanders die hun loon in Belgi sche francs fors minder waard zagen worden na de recente devaluaties van die franc. De Kamerleden willen dat de ministers van financiën, economische zaken en de staatssecretaris van sociale zaken in een brief aan de Kamer aan dacht schenken aan die problemen en aan mogelijke oplossingen. Volgens Van der Doef, Eversdijk en Van Erp hebben Nederlanders met een 'Bel gisch' inkomen hun koopkracht met 20 procent in waarde zien dalen, enkel en alleen veroorzaakt door de koersver schillen tussen gulden en franc. Zij vin den dat er één monetaire unie binnen de Benelux tot stand zou moeten ko men of dat de grensarbeiders hun loon in de standaard-europese munteenhe den zouden moeten kunnen ontvangen. Voordat die oplossing is gerealiseerd zal er veel tijd voorbij gaan. vrezen zij, en juist daarom zou een vereffenmgs- fonds waaruit koersverschillen worden gecompenseerd een mogelijkheid zijn. Mocht ook dat niet van de grond ko men, zeggen de drie Kamerleden, dan zou de overheid „haar verantwoorde lijkheid voor deze groep van werkne mers moeten nemen "en tijdelijke maatregelen in de belastingsfeer moe ten treffen, waardoor de negatieve ge volgen van de koerswisselingen worden ber""-kt Inbraak in Goes GOES - In een afbraakpand aan de Voorstad in Goes is het afgelopen week einde Ingebroken. De achterdeur werd. geforceerd Gestolen zijn: een kast. twee kisten met gereedschap, vier stoe len en zes bosjes droogbloemen De drie kamerleden confronteren de bewindslieden nog met andere proble men, zoals het feit dat grensarbeiders steeds extra geld kwijt zijn aan banken die alle overnamekosten berekenen, terwijl bovendien de methode die de belasting hanteert bij het omrekenen van het loon-in-francs naar loon-in- guldens ook grote gevolgen kan heb ben. Grensarbeiders kennen nog méér moei lijkheden, zoals een bureaucratische gang van zaken bij bijvoorbeeld de af wikkeling van pensioenen. Wachttijden bij de grens passen ook in de categorie problemen De drie kamerleden zouden zich aparte grensovergangen voor greerde arbeidsmarkt over de grenzen heen is dan ook geen sprake. De Kamerleden wijzen daamaast op de kinderbijslagproblemaiiek. eacoafr ac teren de betrokken bewindslieden tót slot met de economie probleem in de grensgebieden. De devaluatie van de Belgische franc heeft grot - g evolgen ge had voor de geldstromen omzetdalin gen van 30 tot 35 procent zijn volgens hen géén uitzonderingen. Belgische consumenten komen met meer naar Nederland, en Nederlanders gaan juist naar Belgie. De kamerleden vinden <i t de regering zich op maatregelen moet bezinnen,en willen in ieder geval een brief waarin de regering een standpunt inneemt. (ADVERTENTIE) NATUURUIK LEKKER MAN 'VAN SLECHT GEDRAG' WIL EERHERSTEL Problemen rond ondernemingsraad Haven Vlissingen opgelost VLISSINGEN - De problemen rond de ondernemingsraad van de NV Haven van Vlissingen zijn ein delijk uit de wereld. In september '81 stapte de ondernemingsraad en bloc op uit onvrede met het beleid, zoals dat door de directie van de NV Haven van Vlissingen gevoerd werd. Nu, anderhalf jaar later, is er een nieuwe ondernemingsraad. De on- 'angs gehouden verkiezingen voor de or leverde een éclante overwin ning op voor de Vervoersbond FNV. Zij vervoverde alle negen ze tels. Zes van hen hadden ook zit ting in de vonge ondernemings raad. In een installatietoespraak sprak presidentrdirecteur C. Oreel de hoop uit. dat de nieuwe or met zal terug kijken op hetgeen zich in het verleden heeft afgespeeld. De heer C. Oreel gaat eind van dit jaar riet pensioen. Hij zal de ondeme- raingsraadsportefeuille overdra gen aan zijn zoon, directeur A. J. Van onze Haagse redacteur) DEN HAAG - „Hoe lang moet ik nog in de koelkast blijven zitten?" vroeg een vertwijfelde F. van der Steen uit Breda zich dinsdag voor de Raad van State af toen hij opnieuw werd geconfronteerd met z'n verleden, een confrontatie die geleid heeft tot de weigering van Dom burg om hem een horeca-vergunning te verlenen en zo een cafe te beginnen. „Al jaren zit ik te wachten, maar steeds zegt iedereen -jij, jij bent een ex-jun- kie...". Van der Steens advocaat mr Quarles van Ufford zei het wat forme ler, maar bedoelde hetzelfde: „Van der Steen wil eindelijk weieens gereclas- seerd worden". Van der Steen zegt dat mede te willen bereiken door samen met z'n partner Dourleijn aan de Stationsstraat in Domburg een café te beginnen Daar voor is echter een drank- en horecaver gunning vereist en die hebben b en w van Dombrug geweigerd af te geven Van der Steen is volgens het college van slecht levensgedrag, zoals de wettelijke voorschriften dat zo fraai formuleren. Van der Steen heeft met z'n protest te gen het Dombrugse besluit ook bij GS van Zeeland bot gevangen, reden voor hem om met dit GS-besluit naar de Raad van State te stappen. Quarles van Ufford's stellingen komen er in essentie op neer dat Van der Stee het hem te verwijten gedrag, waarvoor tussen "65 en '79 dertien maar proces verbaal is opgemaakt, achter zich heeft De processen-verbaal hebben volgens hem ook maar een enkele keer tof een veroordeling geleid. Als GS die verba len hadden ingezien, zei Quarles verwij tend, dan zouden ze gezien hebben dat de inhoud onvoldoende was om er de weigering van de drank- en horecaver gunning mee te dekken. Quarles had ook weinig goede woorden over voor de groep-Veere van de rijkspolitie politie mensen houden hem zonder reden aan en koesteren een overdreven wantrou wen. aldus Quarles. die van verdacht makingen en roddels sprak Heden Tegenover de stellingen van Quarles staan de meningen van GS, vertegen woordigd door provinciaal ambtenaar Van viaauaeren, en van b en w van Domburg, namens wie burgemeester Diepenhorst het woord voerde. Zij ont kennen dat Van der Steen's 'slechte le vensgedrag' uit het verleden stamt. In tegendeel, zij vinden dat de man uit Breda ook in het heden nog het een en ander te verwijten valt. Zowel Van Vlaanderen als Diepenhorst zeiden met nadruk dat zij zich niet slechts hebben laten leiden door de pro cessen-verbaal. maar dat zij zijn uitge gaan van het 'totaalbeeld' dat zij zien wanneer Van der Steen hen geschetst wordt. Hem wordt z'n voortdurende contacten met de politie verweten, maai- ook dat hij zich agressief opstelt. Volgens Dom burg heeft met name gemeentesecreta ris Haaksman dat gemerkt toen Van der Steen in een -begrijpelijke, aldus Quarles- boze bui bij hem verhaal kwam halen Diepenhorst sprak van uitlatingen die weinig meer met de Ne derlandse taal vandoen hadden. Voor Domburg speelt ook de reputatie van het café aan de Stationsstraat dat de beide partners willen gaan exploite ren een rol, net zoals de contacten tus sen de eigenaar van het pand -die ook in justititele kringen bekend is- en Van der Steen. Diepenhorst suggereerde dat die contacten nauwer zijn dan over hel algemeen gebruikelijk is en schil derde van het betrokken café een beeld dat aan duidelijkheid weinig te wensen overliet: er zou volop, en vooral In de zomermaanden, in verdovende midde len worden gehandeld Diepenhorst legde uit dat om die reden Domburg vooral bij Duitse verslaafden aantrek kelijk is. Al die constateringen ker. schetste hij als even zovele bouwstenen bij de tot stand koming van het negatie ve beeld van Van der Steen, dat tot de weigering van de gevraagde vergun ning aanleiding heeft gegeven. Van der Steen zelf besloot de zitting met z'n opmerking dal hij eindelijk wel eens een kans zou willen krijgen, nadat staatsraad \erdam overigens had opgemerkt dal hij de motivatie van hel besluit van GS. waarin zij de bezwaren van de man uil Breda tegen de weigering van Domburg ongegrond verklaarden, wat mager vond. De Raad van State doet wellicht eind vol gende maand uitspraak. VLISSINGER ONTKENT MIDDELBURG - Op verdenking van het plaatsen van een profes sionele brandbom in de voormali ge bar 't Sinckenlooghje in de Bed- dewijkslraat in Middelburg is de 33-jarige Vlissinger T. C. D. aange houden. Dit gebeurde door mensen van de recherche van de Middel burgse gemeentepolitie in samen werking met Vlissingse collega's. De aanhouding werd overigens vo rige week maandag al verricht. In het belang van het onderzoek heeft de politie tot dinsdag gewacht met mededelingen over de arrestatie. D. heeft tot nu toe ontkend ook maar iets met de bomaanslag te maken te hebben gehad Volgens een woordvoerder van de recherche zijn er in diens woning echter goe deren aangetroffen waarvan ver moed wordt dat de brandbom er van gemaakt is. Volgens de politie was D. voorheen zelf eigenaar van de bar 't Sincken- tooghje Hij deed de zaak over aan de heer B maar er zou tussen bei den onenigheid bestaan hebben over de hoogte van het verkoopbe drag. Inmiddels is overigens de zaak weer in andere handen over gegaan en heeft, ze ook een andere naam gekregen. De mislukte bomaanslag werd 16 maart vorig jaar gepleegd. De heer B ontdekte 's middags rond twee uur sporen van een inbraak. Hij waarschuwde de recherche. Bij aankomst vond deze de brandbom, die verstopt zat :us do benede- netage en de eerste v rdiepir.g. De bewoners van de be! nde r. :!e perce len werd verzocht tijdelijk hun hui zen te verlaten. e.- hal: zes dié middag is het pruiocttel onschad- leïjk gemaakt door de Explosieven en Opruimings Dienst (EOD) van de koninklijke landmacht in Cu- lemborg. Voor onderzoek werd de bom overgebracht naar het gereci telijk laboratorium ar. het minis terie van justitie in Rijswijk. Daar kwam men tot de conclusie dat het om een pro.' sionele bom ging. Erzateen tijdsmechanismem en het geval had rond zes uur. een half uur nadat ze was gedemon teerd, moeten ontploffen. Volgens de Middelburgse recherche zouden de gevolgen ernstig zijn geweest. Het projectiel bevatte namelijk vier liter benzine Het laborato riumonderzoek heeft uitgewezen dat de bom wel degelijk af was ge gaan indien ze niet tljdt ontdekt en onschadelijk gemaakt u zijn ge weest. D. zal een poging tot brandstich ting ten laste worden gelegd. Hsj is inmiddels voorgeleid bij de rech- ter-commissaris en ia verzekerde bewaring gesteld. Het onderzoek is overigens nog niet geheel afge rond omdat de Middelburgse re cherche nog enkele getuigen moet horen. IADVERTENTIE NATUURLIJK LEKKER

Provinciale Zeeuwse Courant | 1983 | | pagina 7