'Bondsrepubliek plaatst in ieder geval kernraketten' Arafat onverwacht in Moskou PZCfi 'Veiligheid en bestrijding werkloosheid belangrijkst' Bouterse zuivert leger Suriname Vliegtuig met radio-actief materiaal in VS neergestort PZC/I Kort geding over operatieve misgreep KOHL DOET REAGAN TOEZEGGINGEN: het weer Maatregelen overwogen GENSCHER IN EUROPARLEMENT: WOENSDAG 12 JANUARI 1983 binnen-buitenland ARNHEM - In een kort geding heeft de Arnhemmer G. Bruisschaart gisteren tegen de beroepsverzekeringsmaatschappij WAA in Utrecht een schadeclaim ingediend van ruim anderhalf miljoen gulden. De Arnhemmer eist dit bedrag omdat hij door een niet noodzakelijke ingreep aan zijn voet door orthopedisch chirurg W. van D. in Arnhem volkomen arbeidsongeschikt zou zijn geworden. Tijdens het kort geding, dat dinsdag met als president mr. J. van Julsingaa bij de arrondissementsrechtbank in Arnhem diende, bleek dat de eiser door een ongeval op een kustvaartschip zodanig was gehandicapt en ook door de daarop volgende operatie, dat hij zijn beroep nooit meer zou kunnen uitoefenen. In eerdere procedures, onder andere bij de Medische Tuchtraad, is de handelwijze van de betrokken chirurg tijdens de operatie al afgekeurd, wat tot een berisping heeft geleid. De aansprakelijkheid voor het gebeurde is erkend, maar pogingen tot een minnelijke schikking zijn op niets uitgelopen Inmiddels is door de WAA ter overbrugging al wel een bedrag van 10.000 gulden uitgekeerd. President mr. Van Julsingaa probeerde ter zitting de partijen alsnog bij elkaar te brengen. Een compromis in de vorm van een overbruggingsuitkering van 25.000 gulden leek hem redelijk. Na schorsing waren de verzekeraars bereid meteen 15.000 gulden te betalen en daarmee de zaak als afgedaan te beschouwen. Over acht dagen wordt in dit kortgeding over de overbruggingsregeling uitspraak gedaan. BONN (RTR) - De Westduitse regeringsleider Helmut Kohl heeft vorig jaar president Reagan bij een bezoek aan de Verenigde Staten toegezegd dat de Bondsrepubliek Amerikaanse raketten zal plaatsen, ongeacht wat andere VVesteuropese landen doen. Dit is dinsdag uit gezaghebbende bron in Bonn vernomen. Deze toezegging vormt een wijiging in de Westduitse opvatting. Kohls voor ganger Helmut Schmidt (SPD) had de plaatsing van raketten voor de middel lange afstand afhankelijk gemaakt van het tezelfdertijd stationeren ervan in ten minste één niet-nucleair land m West-Europa. Volgens de bronnen deed Kohl zijn toe zegging tijdens een particulier onder houd met de Amerikaanse president op het Witte Huis op 15 november. Daarbij waren slechts twee tolken en twee notu listen aanwezig. Het woordelijk verslag van het onderhoud werd later uitge reikt aan een beperkt aantal ambtena- Deltagebied VUsslngen 0.54 172 13.13 184 Terneuzen 1.18 195 13.34 207 Zierikzee 2.01 136 14.27 145 Hansweert 1.56 210 14.16 223 Wemeldinge 2.36 158 14.48 169 Kreekrak 2.33 186 14.45 198 Bruin isse 2.59 162 15.18 172 donderdag 13 januari uur cm uur cm Vlissingen 1.27 185 13.46 195 Terneuzen 1.51 208 14.06 219 Zierikzee 2.40 141 15.11 153 Hansweert 2.31 223 14.53 236 Wemeldinge 3.13 162 15.29 179 Kreekrak 3.11 191 15.26 211 Bruinlsse 3.37 169 15.54 183 Laag water woensdag 12 januari uur cm Vlissingen 7.20 174 19.39 168 Terneuzen 7.54 186 20.05 181 Zierikzee 8 10 148 20.23 137 Hansweert 8.15 203 20.25 200 Wemeldinge 8.26 167 2037 157 Kreekrak 8.42 195 20.56 183 Bruinlsse 8.41 166 20.49 155 donderdag 13 januari uur cm uur cm Vlissingen 8.00 190 20 13 172 Terneuzen 8.33 203 20.40 185 Zierikzee 8.52 159 20.56 136 Hansweert 8.57 220 21.02 204 Wemeldinge 906 180 21.13 156 Kreekrak 9 23 210 21.31 182 Bruinlsse 9.19 176 21.21 154 ren van de kanselarij en van de ministe ries van buitenlandse zaken en defen sie. Dezen maakten zich bezorgd en lie ten de zin waarin de toezegging stond weg uit het Westduitse verslag van het gesprek. In het openbaar heeft Kohl steeds gezegd dat hij de benadering deelt van zijn voorganger van de NA- VO-beslissing (het dubbelbesluit) van december 1979 om vanaf eind dit jaar 5j72 kruisraketten en Pershing-2's in West-Europa te stationeren tenzij de Sowjet-Unie tegen die tijd instemt met wapenbeperking. Volgens het draaiboek van de NAVO komen er in de Bondsrepubliek 96 kruisraketten en 108 Pershing-2's, wat West-Dui Island een sleutelrol geeft bij het welslagen van het plan van het westerse bondgenootschap. In Genève praten de twee supermach ten zowel over een reductie van de stra tegische bewapening (START-overleg) als over een vermindering van in Euro pa geïnstalleerde c.q. nog op te stellen raketten voor de middellange afstand. Scheepsramp - Honderd kilometer uit de kust van Oman is dinsdag de met 53.500 ton Iraanse olie geladen Griekse tanker 'Assimi' gezonken die sinds vori ge week vrijdag in brand stond zonder dat men er iets aan kon doen. INF-overleg. De 'nul-optie' van presi dent Reagan houdt in dat de NAVO geen Pershings-2's en kruisraketten plaatst mits de Sowjet-Unie haar reeds geïnstalleerde SS-4, SS-5. en SS-20-ra- ketten ontmantelt. Het plaatsingssche ma voorziet, bij mislukking van de INF- besprekingen in Genève, in de plaat sing van de eerste zes Pershing-2's op Westduitse bodem in december 1983. Op hetzelfde moment zouden 112 kruis raketten worden gestationeerd op Sici lië Italië Italië wil de overigens uiteindelijk be slissende stem hebben over het al dan niet gebruiken van deze nieuwe NAVO- raketten. Het zal aan deze eis blijven vasthouden, zo heeft zijn minister van defensie, Lelio Lagorio. in een dinsdag verschenen interview verklaard. Hans-Jochen Vogel, de lijsttrekker van de Wesduitse sociaal-democratische partij (SPD) bij de verkiezingen voor de Bondsdag op 6 maart, heeft dinsdag 2,5 uur gesproken met Sowjet-leider Joeri Andropov, waarvan een kwar tier onder vier ogen, waarbij de kwes tie van de Euro-raketten centraal stond. Na het gesprek verklaarde Vogel op een persconferentie dat hij optimistisch was over het verloop van de besprekin gen in Genève tussen de Verenigde Sta ten en de Sowjet-Unie. Volgens Vogel heeft Andropov nieuwe bijzonderheden gegeven over een voorstel dat hij vorige maand gedaan heeft, zowel voor het START- als voor het INF-overleg. (ADVERTENTIE) BOUWBEDRIJF m hel Zuidwesten van het land. met een vast personeelsbe stand van ca. 30 man, zoekt een administrateur (-trice) Tot de taak behoort het doen van de boekhouding en van de totale overige administratie (samenstellen van rapporten, typen van brieven en offertes) met een grote mate van zelf standigheid Opleidingsniveau MEAO/MBA en een kantoor ervaring die aansluit bij ge noemde taken, Leeftijd circa 25-35 jaar. Uw eigenhandig ge schreven sollicitatiebrief kunt u richten aan Bokslag afdeling werving en selectie Postbus 62004, 3002 GA Rotterdam tel. 010-771833 Veel bewolking en enkele buien. Mid- dagtemperatuur dalend naar ongeveer 5 graden, in het weekeinde veel wind. Weerbericht voor het deltagebied voor 13 januari 1983 Een depressie in het zeegebied tussen Noorwegen en IJsland bepaalt het weer over onze omgeving. Een bij deze de pressie behorende regenzóne zal in de loop van de middag de kust bereiken. Er blijft veel bewolking en er valt nu en dan regen, vooral in de middag en avond. Met krachtige zuidwestelijke winden wordt zachte lucht aangevoerd, waarbij de temperatuur vanmiddag oploopt tot ongeveer 9 graden. Vooruitzichten voor donderdag: in de nacht passeert genoemde regenzone, die de scheiding vormt tussen de zachte lucht van de afgelopen dagen en koude re lucht van het noordelijk deel van de Atlantische Oceaan. De middagtempe- raluur wordt hooguit 7 graden. De wind is vrij krachtig uit het westen. Nautisch bericht Wind: zuidwest 5 tot 6 Bfl, vanmiddag aan de kust tijdelijk 7, zicht: matig, in regen of motregen nu en dan slecht, temperatuur kustwater: 6 graden, af wijking waterstanden geen afwijking van betekenis, maximale golflioogte monding Scheldes: tijdens hoogwater ongeveer één meter. ZON EN MAAN 13 januari Zon op 08.43 onder 16.54 Maan op 08.23 onder 16.06 Uit dit wrak van een Amerikaanse DC-8, waarin drie mensen omkwamen, werd - intact in de verpakking - een lading radioactief materiaal geborgen. DETROIT (UPI/DPA) - Een DC-8 vrachtvliegtuig van de Amerikaanse luchtvaartmaatschappij United is dinsdag met radioactief materiaal aan boord veronge lukt op het vliegveld van Detroit. Minstens drie inzit tenden zijn hierbij omgekomen. Het toestel draaide volgens ooggetuigen kort na het op stijgen scherp naar rechts, terwijl twee motoren in brand stonden. Het stortte ongeveer 250 meter ten westen van de landingsbaan brandend neer. Volgens de autoriteiten is de container met het radioac tieve materiaal ongeschonden aangetroffen en is het ge vaar geweken. „Het goede nieuws is dat de 9,2 kilo radioactief materiaal aan boord van het vliegtuig onge schonden is teruggevonden", aldus een woordvoerder. Het radioactieve materiaal was volgens Vernon Hodge van de nucleaire controlecommissie in Washington het synthetische element americum 241 dat in de industrie en bij onderzoek wordt gebruikt. Wanneer het element met de lucht in aanraking komt kan gevaar voor de omgeving ontstaan, zo zei Hodge. AMSTELVEEN (ANP) - Het presi dium van de ziekenfondsraad over weegt het Haagse ziekenfonds Azivo een soort boete op te leggen als het fonds blijft weigeren om een eigen bijdrage te vragen aan verzekerden bij verstrekking van medicijnen. De boete zal gelijk zijn aan het bedrag dat Azivo zou hebben geïncasseerd als het wel een eigen bijdrage had gevraagd. Volgens een woordvoer der van de ziekenfondsraad kan dat bedrag wel enkele miljoenen gul dens belopen op jaarbasis. In het ergste geval overweegt he t pre sidium intrekking van de vergunning van het Azivo of opzij zetten van het huidige Azivo-bestuur. „Maar aan dergelijke maatregelen denken we alleen in het ergste geval. We hopen dat het Azivo-bestuur alsnog tot an dere gedachten zal komen aldus de woordvoerder. De ziekenfondsraad zal maandag in een extra plenaire spoedvergadering bijeen komen om zich over deze zaak te beraden. Utrecht: medewerkster Dorie van Ravenstein van de Vereniging Ne derlandse Ziekenfondsen (VNZ) toonde dinsdag exemplaren van de zogenaamde Blauwe kaart 1983' voor de registratie van eigen bijdra gen voor aan ziekenfondsverzeker den verstrekte geneesmiddelen. Ie dere keer als een patiënt geneesmid delen afhaalt wordt voor 2,50 afge stempeld. Dat zou dan maximaal vijftig keer kunnen gebeuren, want het bedrag aan eigen bijdragen is vastgesteld op maximaal 125,- per jaar. De kaart vergemakkelijkt de controle. (Van onze correspondent) STRAATSBURG - Europa moet meer voor zijn eigen veiligheidsbelangen opkomen. Dat bepleitte de Westduitse minister van buitenlandse zaken Gen- scher dinsdag in zijn eerste rede als nieuwe voorzitter (voor zes maanden) van de Europese ministerraad in het Europese Parlement in Straatsburg. De nieuwe voorzitter zei letterlijk: „Eu ropa mag niet tot lijdend voorwerp wor den, maar moet het onderwerp zijn bij een actieve gemeenschappelijke veilig heids- en vredespolitiek. Wy moeten werken naar een Europees veiligheids concept, dat door de belangen van de lidstaten wordt bepaald", aldus Gen- scher, die daarvoor brede steun kreeg vanuit het Europese Parlement. Genschers pleidooi sloot aan bij een groeiende onrust in Europa over de Amerikaanse behartiging van de geza menlijke veiligheidsbelangen, onder andere in Genève by onderhandelingen over de beperking van de nieuwe kern wapens in Europa. Behalve veiligheid is de bestrijding van de werkloosheid in Europa (meer dan 11 miljoen werklozen, waarvan 40 pet jon ger dan 25 jaar) voor het Duitse voorzit terschap een eerste prioriteit. Het werk gelegenheidsbeleid is, zo benadrukte Genscher, in eerste instantie een zaak van de lidstaten. Genscher bepleitte vooral een Europe se rol bij de bestrijding van de jeugd werkloosheid. De vier, vijf miljard gul den in het Europese sociale fonds zou den speciaal besteed moeten worden voor de opvang en beroepsscholing van schoolverlaters onder de 20 jaar. Een speciale vergadering van de mi nisters van arbeid (in Nederland socia le zaken) en van onderwijs zou zich daarmee moeten bezighouden. Hans Dietrich Genscher OFFICIEREN UIT A CTIEVE DIENST PARAMARIBO/DEN HAAG (ANP) - De twaalf Surinaamse officieren die maan dag waren 'overgeplaatst' zullen geen militaire taken meer mogen vervullen. Dat heeft een officiële woordvoerder in Paramaribo dinsdag desgevraagd mee gedeeld. De officieren zullen burgertaken krijgen toebedeeld. Een en ander bete kent dat zij in feite uit de actieve dienst zijn verwijderd. In een officiële verklaring wordt de 'reorganisatie' in verband gebracht met de 'eenduidigheid die noodzakelijk wordt geacht om het leger in staat te stellen beter haar voorhoederol binnen het revolutionair proces te laten vervullen'. Ingewijden leiden uit de verklaringen af dat het by de reorganisatie gaat om een zuivering van voor legerleider Bouterse onbetrouwbare elementen uit de actieve dienst. Al eer der was uit betrouwbare bronnen vernomen dat een groot deel van het officiers korps het niet eens is met de politiek van Bouterse en de actie van 8 december, waarbij vijftien Surinamers werden doodgeschoten. De twaalf officieren die geen militaire taken meer mogen vervullen zijn: de luite nants Ritfeld. Mahadew (broer van een van de zestien militairen die in februari 1980 de coup pleegden), Srüjders, Azimullah, Mynheimer (plaatsvervangend com mandant-van de marine), Soemodioeroe, Ma a Yong, Sumter, Clydesdale en Elgin en de kapiteins Voigt, Eersteling. Opvallend is dat de officieren, uitgezonderd Snijders, Ritfeld en Mynheimer, in Nederland hebben gestudeerd aan hetOCOSD (opleidingscentrum officieren voor speciale diensten) in Breda, waar een verkorte KMA-opleiding wordt gegeven. Door de verwijdering van de twaalf officieren (op een totaal van ruim twintig) beschikt het Surinaams leger nu over nog slechts drie officieren die een echte officiersopleiding in Nederland hebben gevolgd. Voor Bouterse zou nu de weg open liggen hem welgezinde militairen tot officier te bevorderen. AMMAN/MOSKOU/JERUZALEM (UPI/RTR/AFP/GPD) - PLO-leider Yas ser Arafat is dinsdag voor een onver wacht werkbezoek vanuit Jordanië in Moskou aangekomen temidden van een druk diplomatiek verkeer rondom het Midden-Oosten. Kennelijk vreest Moskou volgens waarnemers groeien de Arabische betrokkenheid bij Ame rikaanse vredespogingen in het ge bied. In Israél arriveerde namelijk de Ameri kaanse speciale gezant Philip Habib uit de VS om te pogen de impasse te door breken in de onderhandelingen tussen Israël en Libanon over de terugtrek king van alle vreemde troepen uit Liba non. Zy n collega Morris Draper was eer der uit Beiroet in Israël aangekomen. Habib zou morgen donderdag premier Begin spreken op dezelfde dag dat de onderhandelingen met Libanon wor den voortgezet in Kiryat Shmona. Uit Rabbat werd bekend, dat er toch een delegatie van de Arabische Liga met een vertegenwoordiger van de PLO naar Engeland zal gaan nadat een com promis met Engeland was bereikt. De delegatie staat onder leiding van Ko ning Hassan van Marokko en reist op 7 februari naar Londen om daar evenals eerder in Frankryk, Sowjet-Unie. China en de VS te pogen de leden van de Vei ligheidsraad van de VN in te lichten over het Arabische plan voor een vre desregeling in het Midden-Oosten. De Palestijn die in de delegatie zit is een ex-burgemeester van een plaats op de door Israël bezette westelyke Jordaan- oever. Hij maakt geen deel uit van de PLO-leiding in tegenstelling tot Fa- rouk Kaddoumi die eerst zou meereizen naar Londen. Dit weigerde hem op het hoogste niveau te ontvangen, waarna vooral de Saoedie-Arabische stemmen opgingen voor economische maatrege len tegen Engeland. Europees parlement Het Europese parlement heeft dinsdag een punt gezet achter zijn tot nu toe overwegend pro-Israëlische opstelling in het .Midden-Oosten. Daarmee is vol gens de indiener, de Nederlandse chris ten-democraat J. Pendcrs, het gat tus sen het verdergaande beleid van de Eu ropese ministerraad en het parlement nu overbrugd. In feite gaat het parlement nu zelfs nog verder ten aanzien van de Palestijnse rechten, waar het zich uitspreekt voor de vorming van een Palestijnse staat. Dat woord hebben de ministers tot nu toe nooit in hun ryond genomen. Ook moet Israël zich volgens het parlement terugtrekken uit alle bezette gebieden, waar dat in regeringsverklaringen al- tyd in het midden wordt gelaten. Het parlement vindt voorts dat Israël en de PLO met elkaar moeten gaan pra ten. Maar alvorens er formele onder handelingen kunnen beginnen, moet de PLO wel de vernietiging van Israël uit zijn Handvest schrappen. Unifil De Nederlandse regering gaat deze reek de tweede kamer in een brief voorstellen de aanwezigheid van de Nederlandse Unifiltroepen in Zuid-Li- banon, met zeker een half jaar te ver lengen. Het mandaat voor de troepen vervalt 19 januari. Dit verklaarde dinsdag op Schiphol mi nister De Ruiter van defensie, na aan komst van een reis van twee weken door Libanon en Egypte. Daar bezocht hy in Zuid-Libanon het Nederlandse Unifildetachement en in de Sinai-woes- tyn de Nederlandse troepen die deelne men aan de Sinai-vredesmacht, de MFO. Italië is bereid het aantal militai ren in Libanon van 1500 op 2500 te bren gen. Dat heeft minister van defensie Le lio Lagorio volgens berichten in de pers laten weten in Beiroet, waar hy op be zoek is. Directie: K. Scherphuis, W. F. de Pagter en F. van de Velde. Hoofdredactie: M. P. Dieleman en C. van der Maas. BUREAUS: Vlissingen: Walstraat 56-60,4381 EG Vlissingen, tel. (01184) 15144, Middelburg: Markt 51, 4331 LK Middelburg, tel. (01180) 27651. Goes: Grote Markt 2, 4461 AJ Goes, tel. (011 OOf 16140. Terneuzen: Nieuwstraat 22, 4531 CW Terneuzen, tel, (01150) 94457. Hulst: Steenstraat 6, 4561 AS Hulst, tel. (01140) 14058. Inde avonduren is de centrale redac tie bezet van zondag t'm vrijdag van af 19.00 uur: (01184) 15144. Klachten bezorging Plaatselijke kantoren, maandag t/m vrijdag van 08.00-17.00 uur. 's Zaterdags van 09.00 tot 11.30 uur. Telefoonnummers buiten kantooruren: Expeditie: (01184) 63533. Advertentie-afdeling: (01186) 1584. 's-Zaterdags (011841 15144 van 09.00-11.30 uur. Redactie (01184)-14796. Overlijdens advertenties maandag- t(m vrijdagavond van 20.30 tot 22.00 uur (01184) 15144. Zondagavond van 20.00 tot 22.00 uur. Abonnementsprijzen per kwartaal 61,20; franco per post 72,-; per maand 21,-; losse num mers 0,85 (alle bedragen inclusief 4 pet. btw.). Postrek. nr.. 3754316, t.n.v. PZC ab.rek. Middelburg. Advertentietarieven 117 cent per mm; minimumprijs per advertentie 17,55; ingezonden mededelingen 2 x tarief. Voor brieven bureau van dit blad 4,25 meer. Volledige tarieven met contractprij zen op aanvraag. Alle advertentieprijzen exclusief 4 pet btw. Giro: 35 93 00, Uitgeverij Provincia le Zeeuwse Courant B V. Middel burg.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1983 | | pagina 3