Minister Smit-Kroes wil tolweg over pijlerdam Lening Domburg voor rondweg onder luid protest van publiek Laten verdwijnen van Jeugd en Muziek zou onbehoorlijk zijn almanak PZC/provincie GEDEPUTEERDEDE VOOGD TEGEN PLAN Minister houdt vast aan kleine sluis Oesterdam Provincie geeft brochure uit met werk van bekroond talent BEZWAARSCHRIFT NIETONTVANKELIJK Bar het Karrewiel Bejaarde na aanrijding op zebra overleden Prinsessen bij herdenking watersnood WOENSDAG 12 JANUARI 1983 GOES - De aannemingsmaatschappij Schrijver bv in Goes wil ongeveer dertig medewerkers ontslaan. Aanleiding: de slechte gang van zaken in de bouw. De geringe toewijzing van gesubsidieerde woningen in Midden-Zeeland heeft min of meer de deur dicht gedaan. Er is geen kijk op voldoende bouwprojecten om de ongeveer 160 personeelsleden, die het bedrijf nu nog telt, allemaal aan het werk te houden. Schrijver bv is één van de grotere aannemers in Midden-Zeeland. Het bedrijf heeft zich altijd voornamelijk gericht op omvangrijke woningbouwprojecten in de so ciale sector. De subsidiekraan voor dit soort woningen is nu zover terug gedraaid, dat in de gemeenten waarin Schrijver werkt, nog maar geringe aantallen kunnen worden gebouwd. „De woningbouwcorporaties en de beleggers hebben nog volop plannen liggen", aldus directeur J. Schrijver, „maar we kunnen ze niet gaan bouwen, omdat er geen contingenten beschikbaar zijn". In de jaren zeventig, toen ieder jaar grote aantallen woningen uit de grond werden gestampt, had Schrijver bv ruim 250 medewerkers in dienst. Daarvan zijn er sindsdien ongeveer honderd door natuurlijk verloop verdwenen Het bedrijf werkt weinig met onderaannemers: iedereen is in vaste dienst. ..We zijn nu op het punt gekomen, dat we voor het eerst mensen gedwongen moeten ontslaan", verklaarde Schrijver. „Daar zijn mensen bij die al vijftien a twintig jaar bij ons werken. Dergelijke ontslagen doen pijn, voor hen natuurlijk, maar ook voor ons". De directie van de Goese aannemingsmaatschappij heeft de noodzaak van de ontslagen besproken met de ondernemingsraad, de bonden en het gewestelijk arbeidsbureau. Ook zijn alle werknemers voor wie ontslag zal worden aange vraagd in persoonlijke gesprekken op de hoogte gesteld. Directeur Schrijver sprak de hoop uit, dat de bouwnijverheid in Midden-Zeeland spoedig zodanige impulsen krijgt, dat verdere ontslagen kunnen worden voorkomen. (Van ome Haagse redacteur DEN HAAG - Minister Smit-Kroes van verkeer en waterstaat wil van de weg, die over de stormvloedkering in de Oosterschelde wordt aangelegd, een tolweg maken. Zij zal een voorstel in die richting doen aan Provinciale Staten van Zeeland, om op die manier te bereiken dat er een weg over de pijlerdam komt, die permanent bruikbaar is voor alle verkeer. Gedeputeerde J. D. de Voogd verwerpt het idee van de minister. Minister Smits tolplannen blijken uit de antwoorden die zij de waterstaat- commissie uit de Tweede Kamer heeft ten laste van de Oosterschelde-begro- ting mogen komen. Zeevalking heeft die weg geschrapt en er een niet-perma- gezonden ter voorbereiding van het mondeling overleg over de Oosterschei- XI --«• dewerten, dat volgende week dinsdag 15 miljoen op. Het alsnog later aan- vincie baxneres mogen ontstaan. pfftrpn iron rin nrwr Vnct nnlopne Hp mi. ,1 K ,1 o.oto maakt: het leverde hem een besparing De Voogd verwerpt het idee van tolhef fing, zo zei hij dinsdag namens het col lege van GS. Hij en zijn collega's stel len zich op het principiële standpunt dat er via tolheffing nergens in de pro- wordt gehouden. Die antwoorden mun ten overigens niet uit door duidelijk heid. In eerste instantie spreekt zij slechts over een werkweg over de pijler dam, die gedurende twee a drie maan den per jaar vrijwel onbruikbaar zal zijn, om later met haar tolheffingsi deeën te komen. De minister zegt letter lijk: „Ik ga er vooralsnog vanuit dat een weg wordt aangelegd die permanent bruikbaar en berijdbaar is voor alle ver keer. De benodigde middelen hiervoor moeten nog worden gevonden. In dat verband zal ik het provinciaal bestuur in overweging geven zich te beraden op de mogelijkheid van tolheffing". Zij houdt daarmee vast aan het stand punt van haar voorganger Zeevalking, dat de kosten van een officiële weg niet Actiecomité geeft verzet niet op DOMBURG - Op drie fronten wil het actiecomité "Weg met de rondweg' in Domburg zich gaan verzetten tegen de aanleg van de omstreden Dr Mezger- weg. Allereerst spant het comité een kort geding aan tegen de gemeente Domburg. Verder gaat de groep in be roep bij de afdeling rechtspraak van de Raad van State in Den Haag. Tenslotte willen de boze bewoners aan gedepu teerde staten van Zeeland uit de doe ken doen 'op welke onbehoorlijke ma nier de aanleg van de rondweg er door gedrukt is'. De voorzitter van het actiecomité, de heer Th. J. Jacobs uit Domburg, deelde dit dinsdagavond mee na afloop van de gemeenteraadsvergadering in Dom burg. Tijdens die zitting besloot de raad met zes tegen vijf stemmen om één mil joen gulden te lenen voor de aanleg van de weg en van een deel van het ber gingsriool. Tevens verklaarde de raad een bezwaarschrift van het comité niet ontvankelijk. Het belangrijkste bezwaar van het co mité, bestaande uit bewoners van de wijk waar de nieuwe ontsluitingsweg doorheen moet lopen, is zoals gemeld de 'geheimzinnigheid' waarmee het be sluit is genomen. Door de aanvaarding van het verkeerscirculatieplan (in fe bruari '81) zijn verwachtingen gewekt bij de bewoners, die er op grond van dat besluit van uitgingen dat er géén nieu we wegen meer zouden worden aange legd. Omdat dit besluit onlangs binnen enkele dagen weer werd teruggedraaid, vinden zij dat er sprake is van 'onbe hoorlijk bestuur'. leggen van de weg kost volgens de mi nister 30 miljoen extra. wijl hij bovendien grote juridische complicaties voorziet. DEN HAAG - Minister Smit-Kroes van verkeer en waterstaat houdt vast aan de aanleg van een kleine sluis in de Oesterdam, in tegenstelling tot de zo door West-Brabant begeerde liftsluis. Dat blijkt uit antwoorden, die zij aan de waterstaatscommissie uit de Tweede Kamer heeft gestuurd, ter voorbereiding van het overleg dat volgende week dinsdag over de Ooster- scheldewerken zal worden gehouden. Kamerleden van verschillende partijen hadden er in vragen bij de minister op aangedrongen het besluit een kleine sluis aan te leggen te herzien, in ieder geval zolang het overleg met de regio West-Brabant nog niet is afge rond. Smit-Kroes lijkt daar vooralsnog niet toe bereid. In haar antwoorden lijkt weinig ruimte te zitten voor een besluit om alsnog een grotere sluis in de Oesterdam aan te leggen, zoals voorlopig een meer derheid van de Kamer wil. Of de Kamer op dit punt een confrontatie met de minister zal willen aangaan en zal aanwijzen hoe een grotere sluis betaald moet worden, zal volgende week dinsdag blijken. De Voogd heeft enige maanden terug een brandbrief geschreven over de weg over de pijlerdam en de relatief lage kosten -15 miljoen dus - om er een ech te weg van te maken. Dinsdag zei hij dat het departement nog steeds niet offi cieel heeft gereageerd op de Zeeuwse brief en dat hij op een reactie wacht. De Voogd hoopt dat de verschillende ka merleden zich in het overleg met de mi nister sterk voor de weg zullen maken. Opvallend noemt hij dat er nu gerekend wordt met een werkperiode van twee a drie maanden per jaar. Oorspronkelijk werd van een langere periode uitge gaan. Ook wijst hij op het punt dat de minister nu stelt, dat er tot het eind van dit jaar tijd is om een definitieve beslis sing over de weg te nemen, terwijl eerst werd gesteld dat eind januari van dit jaar bekend moest zijn wat voor weg er zou moeten komen. Voor een brede, voor alle verkeer toegankelijke weg zijn zogenaamde uitkragingen aan de pij lers van de stormvloedkering nodig. Goese politie schreef honderd bekeuringen GOES - Door ruim honderd bekeurin gen uit te schrijven heeft de Goese poli tie dinsdag een niet onaanzienlijke bij drage geleverd aan 's-rijks kas. In de binnenstad kregen ongeveer tach tig verkeerd geparkeerde auto's een bon onder de ruitenwisser. Een snel heidscontrole van negen tot twaalf uur leverde aan de Patijnweg 26 bekeurin gen op. Piet Dieleman (links) en William Verstraeten irechtskrijgen van commissaris der koningin dr. C. Boertien de aanmoedigingsprijs voor jong Zeeuws talent MIDDELBURG - Bij de uitreiking van de provinciale aanmoedigingsprijs voor .jong Zeeuws talent" heeft de provincie dinsdag een brochure laten verschijnen met werk van de beide beeldende kunstenaars aan wie de prijs- '82 is toegekend: Piet Dieleman uit Arnemuiden en William Verstraeten te Middelburg. De genodigden kregen de werkjes aangeboden, vóór commissa ris der koningin dr C. Boertien de beide aanmoedigingsprijzen overhandig de. De brochure bevat - naast een gesprek van Piet van Daalen met beiden- een aantal tekeningen van Dieleman en de eerste fase van het project .Een Berg Verzetten' van Verstraeten, welk werk in 1985 zal zijn voltooid. Vóór en na de toespraken speelde ,St. Juttemis' dat het een lust had. Dr Boertien stelde tussen de muziek door dat de provincie met deze bro chure „de prijswinnaars een middel heeft willen geven zich nationaal en internationaal te presenteren". De aanmoedingsprijs werd voor de ze vende keer uitgereikt als - zoals de commissaris formuleerde - „een mo rele ruggesteun en een materiële on dersteuning", die hij in de aanloopfa se voor jong talent „dikwijls noodza kelijk en zeer welkom" noemde. De materiële ondersteuning bestaat uit 2500 gulden voor elk der laureaten. In zijn toespraak betoogde dr Boer tien, dat Piet Dieleman - nauwelijks van de kunstacademie af - de aan dacht heeft getrokken met „vitaal, krachtig en kwalititatief goed werk". Dat wordt gekenmerkt - zei dr Boertien - door het hoog aantal producties, het grote formaat ervan en het verrassend gebruik van mate riaal, kleur en vorm. „Dieleman", al dus de commissaris, „laat zich door de rust, het Zeeuwse leven en land schap inspireren voor zijn werk en zijn eigen ontplooiing. Zijn werken stralen een echte Zeeuwse mentali teit uit". Het werk van Verstraeten omschreef de commissaris als „conceptuele kunst: vanuit de idee verricht hij een nauwgezet en voortdurend onder zoek naar hetgeen hij in zijn werk duidelijk wil maken èn naar het ma teriaal, waarmee hij werkt. Zijn grote affiniteit met vooral het mathemati sche werk van Escher zal daarbij niet vreemd zijn". Behalve zijn beeldend werk werd aan Verstraeten de aan moedigingsprijs ook toegekend van wege zijn werk als coördinator van het vaak grensverleggende tentoon stellingsprogramma van de Middel burgse Vleeshal tussen 1969 en 1982. Er was, voor de bezoekers, na afloop gelegenheid de beide onderscheiden kunstenaars te feliciteren tijdens een receptie in het statencomplex. ANDRE OOSTHOEK: MIDDELBURG - Het zou van de overheid „onbehoor lijk" zijn als men Jeugd en Muziek Zeeland zou laten verdwijnen. Aan die opvatting heeft de journalist André Oosthoek dinsdagmiddag uiting gegeven tijdens een korte beschouwing over kunstbeleid in Zeeland bij de uitreiking van de aanmoedigingsprijs jong Zeeuws ta lent aan Piet Dieleman en William Verstraeten. Hij zei onder meer: „Op allerlei terreinen van het maatschappe lijk en economisch leven is men grensverleggend tekeer gegaan: op het moment dat men het op het gebied der kunsten doet, wordt er wat lacherig en moeilijk over gedaan. Ondanks de tegenwind is er bijzonder veel ge presteerd. Het zou niet alleen jammer, het zou onbehoor lijk zijn als men met het weggooien van wat goor badwa ter ook een zo lastig, maar fris kind als Jeugd en Muziek in de afvoer zou stoppen". Oosthoek stelde vast, dat in dit gewest de laatste jaren een groot aantal „zeer opvallende activiteiten" op het gebied der kunsten enige ruimte gekregen heeft. Behalve Jeugd en Muziek noemde hij als andere zaken „van bo vengewestelijke allure" het Podio del Mondo per 1'Arte de Forum-festivals en de activiteiten in de Middelburgse Vleeshal. Wat de kunst betreft signaleerde Oosthoek ech ter, dat er nu de samenleving in „een hier en daar wat benauwende recessie terecht is gekomen" - „zo bar en bitter weinig meer wordt gesproken over zaken, die men in brede kring als behorend bij de mens was gaan be schouwen". Hij meende, dat het proces nu weer omgekeerd verloopt: „Franje is weer franje en die wordt afgeknipt". Oosthoek: „Hoe de tijden ook mogen zijn, ik meen dat de oude taak. die inmiddels ook een vertrouwde taak van de overheid zou moeten zijn, nog steeds dezelfde is: de overheid stelt mensen in staat, geeft de ruimte, geeft gelegenheid in haar publieke huizen, gelegenheid voor mensen om deel te nemen aan, deel te hebben in de autonome activiteiten van anderen". Evolutie Daarbij signaleerde de inleider, dat waar vroeger over de „stormachtige ontwikkelingen juist op het gebied van kunst en cultuur zo weinig verbanden werden ge legd met een meer omvattende evolutie, nü de verban den plotseling wel worden aangetoond; en uitgedrukt in de „eenheidsmaat-van-de-dag, die een stapje terug is gaan heten". Oosthoek stelde, dat voor de meeste frac ties in de staten de .grote' stap blijkbaar al zo definitief is, dat men eind vorig jaar in de algemene beschouwin gen „met geen woord meer over kunsten heeft gespro ken". Als uitzondering noemde hij de PvdA, die „terecht heeft gewaarschuwd tegen de zuinigheid, die ook op dit punt de wijsheid bedriegen zal". En hij plukte als andere uitzondering „een onbedauwd groengeel bloempje uit de tuin van Roose, waar in deze barre tijden duidelijk heid haar zegenkleed spreidt" en citeerde de CDA-frac- tievoorzitter: „Als de beschikbare middelen nopen tot duidelijke uitspraken, geven wij de voorkeur aan koor zang en orgelmuziek boven veelal onbegrijpelijke, al thans nieuwe muziek". Oosthoek: „Consolidatie dus bo ven vernieuwing, rust boven onrust, alsof niet alles wat nü binnen de kaders der appreciatie ligt eens als nieuw op oud bevochten is. Ik neem overigens aan, dat het Jeugd en Muziek best zou lukken - mits rijkelijk gesubsi dieerd - een grensverleggend koortje met dito organist naar het CDA-fractieberaad te sturen". ZEEUWSE Klusje Die Zierikzeese vader had het klus je lang uitgesteldmaar tenslotte werd de druk van zijn 7-jarige zoon zó groot, dat-ie er niet meer onder uit kon: er moest en zou een kilome terteller aan zijn fietsje worden be vestigd. De vader ontzag het karweitje zeer, daar zijn loopbaan tot dan toe niet had uitgemunt in het vaardig ge bruik zijner handen en hij zich had weten te vrijwaren van elke doe- het-zelf-activiteit. Trappelend van ongeduld volgde zijn zoontje z'n verrichtingen met het mechanisme in de buurt van de spaken. Toen zijn vader eindelijk het zweet van z'n voorhoofd wiste, greep hij de fiets haastig beet en stapte op. Om kilometers te maken. De man stond moe, doch voldaan te wachten tot hij terug zou keren. Na een kwartiertje was het zover. Hijgend en met rode konen ver scheen zijn zoontje weer. En terwijl bij zijn vader de voldoe ning over het geklaarde kanoei snel verschrompelde, sprak de 7- jarige .Leuk pap. Hij staat nou al op 994 kilometer". Een deel van de talrijk opgekomen belangstellenden, die tijdens de vergadering van de gemeenteraad van Domburg dinsdagavond onder meer met protestborden hun ongenoegen over de aanleg van de omstreden Dr Mezgerweg duidelijk maakten. IADVERTENTIE DOMBURG - Onder luide afkeuring van de bijna honderd belangstellen den op de publieke tribune, heeft de gemeenteraad van Domburg dinsdag avond besloten om één miljoen gulden te lenen voor de aanleg van de omstre den Dr Mezgerweg en de tweede fase van het bergingsriool Roosjesweg. Het bezwaarschrift tegen de weg werd niet-ontvankelijk verklaard. Het be sluit werd, evenals het principebesluit tot aanleg van de weg in november, genomen met de kleinst mogelijke meerderheid van zes tegen vijf stem men. Vóór de aanleg van de weg. die door de woonwijk Joh Schuurmanstraat en om geving gaat lopen, waren WD. Christe lijke Groepenng en Gemeentebelan gen. Er fel tegen waren PvdA en CDA. inclusief CDA-wethouder L. Wattel. Zij trachtten tevergeefs de voorstanders op grond van recente ontwikkelingen te bewegen van de aanleg van deze ont sluitingsweg af te zien De afwijzende standpunten van het adviesbureau Stad en Landschap, de rijkspolitie en de busonderneming ZWN speelden hienn een belangrijke rol. Verder rekenden de tegenstanders voor dat de aanleg van de weg en het riool de gemeente Domburg jaarlijks meer dan honderdduizend gulden aan rente kost. Tenslotte bleven ze bij hun standpunt, dat de aanleg van de weg de verkeers problematiek in Domburg gedurende de zomermaanden niet oplost. De voor standers. van wie C. J. Vreeke (Gemeen tebelangen) duidelijk het voortouw nam. meenden daarentegen dat de Dr Mezgerweg de kern Domburg in de zo mer juist wél van verkeersoverlast zal vrijwaren. J. Paardekoper van de Christelijke Groepering bracht naar voren dat zelfs een extra ledenvergadering van zijn partij zijn mening rond de weg niet heeft veranderd. Als oorzaak van de verkeersproblemen noemde hij het feit dat Oos- en weststraat dikwijls wegens bijzondere evenementen zoals de ker mis worden afgesloten C, J. Vreeke Gemeentebelang) bestreed dat het eer der aangenomen maar nu verworpen verkeerscirculatieplan een goedkopere oplossing zou zijn om het verkeer in Domburg in goede banen te leiden. Bo vendien tasten de versmallingen en de bochtjes die daarvan het gevolg zijn, het dorpskarakter aan, zo meende hij. WD-leider R. J. Bruns nep de tegen standers op om 'rationeel te denken'. CDA-voorman S. J. Lous beperkte zich tot de financiële kanten van de zaak. Hij noemde een aantal tegenvallers waarmee de gemeente in de toekomst te maken krijgt. Hij noemde de investe ring van één miljoen gulden en de daar van het gevolg zijnde rentelast onaan vaardbaar hoog. Verder gaf de heer Lous een overzicht van de investerin gen die op de lange baan moeten wor den geschoven ten gevolge van de aan leg van de Mezgerweg. Ook PvdA-frac- tievoorzitter L. Labruyère wees op de lagere bijdragen die het rijk de gemeen ten in het vooruitzicht heeft gesteld en hij onderstreepte de afwijzende stand punten van de eerder genoemde instan ties. Applaus Labruyère speelde duidelijk een thuis wedstrijd. Zijn opmerkingen -en die van de heer Lous-ontlokten veelvuldig applaus van het publiek in de overvol le raadszaal. De opmerkingen van de voorstanders in de raad werden met boegeroep en hoongelach ontvangen. De belangstellenden, die zelfs in de aan- rrenzende commissiekamer geen zit plaats meer konden vinden, hadden protestborden meegenomen waarop "Dag Democratie Domburg' en 'Geen rondweg, nooit, maar iwethouderi Wis se weg' stond geschreven. Hiermee duidden zij op de in hun ogen nogal haastige en geheimzinnige wijze waar op het besluit tot aanleg van de weg tijdens de begrotingsbehandeling in november is genomen. De raad draaide toen een eerder besluit, om in het kader van het verkeerscirculatieplan geen nieuwe wegen aan te leggen, terug en besloot tot de aanleg van de Mezger weg. De bewoners, veelal afkomstig uit de woonwijk waar de nieuwe weg door heen gaat lopen, hebben zich verenigd in het actiecomité 'Weg met de rond weg'. Nu de raad, overeenkomstig het advies van b en w, hun bezwaarschrift tegen de aanleg van de weg niet-ontvanke lijk heeft verklaard, gaan ze in beroep bij de Raad van State in Den Haag. Vrijdag 14 januari a.s. optreden in van de zanger Jay Delmore in het voorprogramma bandparodist Fred Thomas Kaarten 10,- per persoon. Voor kaartreservering en inlichtingen tel. 01185-1721 Wordt verwacht Donna Lynton ZAAMSLAG - De 80-jarige J. van Hoe ve uit Zaamslag is maandagmiddag aangereden door een auto cn later aan de gevolgen overleden. De bejaarde man wilde een zebrapad aan 't Plein in zijn woonplaats oversteken toen hij werd gegrepen door een auto, bestuurd door A. J. van D. uit Vogelwaarde. Van Hoeve werd ernstig gewond overge bracht naar het academisch zieken huis in Gent, waar hij maandagavond overleed. ZIERIKZEE - Het Nederlandse Rodi Kruis houdt dinsdag 1 februari in de Zierikzeese Gasthuiskerk een bijeen komst ter herdenking van de hulpver lening gedurende de watersnood in I 1953. Deze herdenkingssamenkomsl zal worden bijgewoond door prinses Juliana, in haar hoedanigheid van be schermvrouwe van het Nederlandse Rode Kruis, en prinses Margriet, lid van het dagelijks bestuur van deze or ganisatie. De aanvang van de bijeen komst in de Gasthuiskerk is gesteld op 13.30 uur. De bedoeling van de komende plechtig heid dertig jaar na de ramp. is mede de toekomstige plaats van het Rode Kruis te belichten ten aanzien van de hulp verlening bij rampen. Hierover spreken de oud-directeur generaal van het Ne derlandse Rode Kruis, de heer A. van Emden, thans adviseur van het hoofd bestuur. en mr J. J. van der Weel, dage lijks bestuurslid en voorzitter van de stuurgroep Rode Kruis-korps. Op een nog nader te bepalen tijdstip, na afloop van de herdenkingssamenkomst in de kerk zal in het Zierikzeese stadhuis een fototentoonstelling over de februari- ramp 1953 worden geopend. Nadere ge gevens omtrent deze tentoonstelling bleken dinsdag bij het hoofdbureau van het Nederlandse Rode Kruis in Den Haag nog met beschikbaar

Provinciale Zeeuwse Courant | 1983 | | pagina 2