Carnaval Nieuw-Namen cruipt uit dal omhoog Postzegelvereniging in Hulst organiseert Dag van Postzegel Axel geeft uitleg over nieuw basisonderwijs Wisselend succes Hulster atleten Landmijn gevonden in Terneuzen GLORIETIJD DEFINITIEF VOORBIJ LEDENTAL (425) GROEIT NOG Mensen van de EOD ruimen de land mijn op. TER.VEUZEN - Het rioleringswerk aan de Van Steenbergenlaan in Ter- neuzen is dinsdagmiddag tijdelijk stilgelegd, nadat er een landmijn uit de tweede wereldoorlog was gevon den. Het projectiel, een zogenaamde 'teller-mijn', mat dertig bij acht cen timeter. In afwachting van de komst van de Expiosieven Opruimingsdienst (EOD). die de mijn later op de dag onschadelijk maakte, werd de vondst bewaakt door een politieman. Gevaar voor de omwonenden was er niet: niemand hoefde zijn huis uit. De gemeentepolitie sluit niet uit, dat er meer 'souvenirs' uit de tweede we reldoorlog worden gevonden. De wethouder van onder meer onder wijszaken J. M. van Schaik en de hoofden van de openbare scholen zul len maandag 17 januari in De Halle in Axel aanwezig zijn om die planning toe te lichten. Met de verbouwing en renovatie van de Prinses Marijkeschool zal begin '84 wor den begonnen. In deze school komen acht lokalen voor de 'bovenbouw' (leer lingen van zes tot twaalf jaar) en vier lokalen voor de 'onderbouw' (kinderen van vier tot zes jaar». Daarnaast komt Landbouwactiviteiten op ledenvergadering ZLM Retranchement RETRANCHEMENT - H. C. van der Maas, lid van het dagelijks bestuur van de Zuidelijke Landbouwmaatschappij, bespreekt vrijdag 21 januari 'landbou- wactualiteiten' op de algemene leden vergadering van de afdeling Retranche ment. De bijeenkomst begint om 16.30 uur in Hof van Vlaanderen'. Na de inlei ding van Van der Maas en een maaltijd vertoont conservator Guido Burggrave van het natuurreservaat Het Zwin bij Knokke dia's. EUW-NAMEN - De carnavalsstichting 'De Mollen' uit Nieuw-Namen en zeker ook de plaatselij- ^buurtverenigingen hebben onlangs opgelucht adem kunnen halen. Bijna vijf maanden lang zag it er naar uit dat niet alleen de kleinste, maar bijna ook de oudste carnavalsvereniging uit eeuwsch-Vlaanderen op het punt stond failliet te gaan. et alleen voor de camavalsstichting tNieuw-Namen, maar ook voor de elk ar weer fanatiek bouwende buurtver- ilgingen uit die kleine gemeenschap de enthousiaste carnavalsvierders het grensdorpje, kwam die klap |rd aan. Een dreun die men nog steeds ethelemaal te boven is. Dat blijkt wel t het geheel ontbreken van activitei- o. Zouden 'De Mollen' dan toch op- luden te bestaan ■cretaris-penningmeester Jozef Loc- feer van 'De Mollen' wil daar nu. na lange periode van onzekerheid, wel s over kwijt. „In het najaar van '82 egen we als stichting vier aanslagen ipremieheffing over de jaren '79 tot en et '81 van orkesten die onze cama- jsavonden hadden opgeluisterd. Dat et een totaal bedrag van zo'n kleine jfduizend gulden. Kijk. dan zakt de oed je wel even in je schoenen. Vooral ndat je als stichting er van uit gaat sn winst te maken en daarbij het car- ival in je gemeenschap levendig te juden. Voor ons waren de aanslagen gens gewoon een 'verrassing', omdat e in het verleden steeds alles hebben jgegeven en daarover nooit iets van belasting hebben gehoord", aldus ickefeer. De carnavalsvereniging uit leuw-Namen zat toen echt helemaal i de problemen. Daarbij kwam dan Dk nog dat de eerste aanslag in okto- i '82 betaald moest zijn. Met de groot- e spoed werd een algemene vergade- ng uitgeschreven waarvoor ook de uurtverenigingen werden uitgeno- igd. „We hadden op dat moment ge- oon geen stuiver in kas. Omdat we in et verleden nooit iets van de belasting adden gehoord, ondanks onze opga- en, hadden we het geld weer uitgege- en. Er was toen weinig meer keus dan gewoon de stichting failliet te laten gaan", zegt Lockefeer. De stichting had inmiddels de rijksbelasting laten weten de belastingschuld niet te kunnen vol doen. Met de inspectie volgde daarna een uitvoerige briefwisseling, waarbij de camavalsstichting alles uit de doe- Fietscrosswedstrijd in IJzendijke UZENDIJKE - De fietscross-clubs 'De Eenhoorn-crossers' en de 'Forellen- springers' uit Breskens houden zondag 23 januari een indoor-fietscross-wed- strijd in de voormalige hal van de firma Verstraten aan de Tivoli in IJzendijke. De wedstrijden beginnen om half- twaalf, inschrijving tussen halftien en halfelf, De indoor-fietscross-wedstrijd staat open voor fietscrossers van vijf jaar en ouder. In de (verwarmde) hal is met behulp van pakken stro een par koers uitgezet. Daarin zitten ook enkele (aarden) heuveltjes. Iedere deelnemer ontvangt na afloop een herinnering. Voor de winnaars is er een beker. ken deed. Maar het verlossende bericht liet maandenlang op zich wachten. „Vooral met name in die periode zakte de carnavals-animo hier in Nieuw-Na men als een kaartenhuisje in elkaar. Ergens ook begrijpelijk omdat we ge woon niet wisten wat ons boven het hoofd hing. Niet alleen wij als stich ting, zonder geld en een grote belas tingschuld, maar ook de buurtvereni gingen die uiteindelijk de carnaval met hun wagens en groepen toch moe ten maken, toonden helemaal geen ini tiatieven". Volgens Lockefeer maakte het carnaval in Nieuw-Namen toen echt een crisis tijd door Toen begin november de car navalsstichting uit Nieuw-Namen van de belastingdienst een bericht kreeg dat de zaak herzien zou worden, zorgde dat al voor een beetje optimisme. „Dat was het ook. maar van een hoera-stem- ming was nog zeker geen sprake. We leefden nog steeds in alle onzekerheid". Weken daarna kwam dan aan alle onze kerheid een einde De aanslagen waren teruggebracht tot, zoals secretaris Loc kefeer het noemt, een redelijk bedrag. Lockefeer:,.Ondanks dat we geen geld hadden was het voor ons betaalbaar ge worden". Onmiddellijk werd gesart met een loten- en advertentieverkoop, om zo het verschuldigde bedrag te kunnen voldoen. Secretaris Lockefeer wil over dat uiteindelijke vol ene hem betaalbare bedrag geen cijfers kwijt. Buiten de etichting zelf hebben vooral de buurtverenigingen er op aan gedrongen om het carnaval in Nieuw- Namen weer nieuw leven in te blazen. „Iedereen heeft toen met vee enthousiasme meegewerkt om de ver koop van de loten en de advertenties tot een succes te maken. Een leuke noot in dit geheel is vooral dat ik de kosten van het drukken van de loten heb moe ten voorschieten. Na al die maanden van onzekerheid hebben we met dat laatste voorval toch nog eens kunnen lachen", zegt Lockefeer In een ijltempo is voor het komende carnaval over ruim vier weken otch nog een programma samengesteld. Een programma dat echter sterk is in gekort omdat elke gulden die moet worden uitgegeven eerst wordt gewikt en gewogen. De optocht en het kinder songfestival zijn reeds geprogram meerd. Aansluitend daarop een carna valsbal, maar daar blijft het dan ook bij.J)e glorietijd is nu echt voorbij. De centjes gaan zwaar wegen. Niet alleen bij ons, maar ook op andere plaatsen", besluit Lockefeer. HULST - De jeugd van de Hulster atletiekvereniging heeft met wisselend succes deelgenomen aan dames- en meisjesatletiekwedstrijden in het Belgische Hobo ken. Voor twee opmerkelijke successen zorgden de meisjespupillen Ines de Bliek en Cindy van Dnessche van de Hulster vereniging. Bij de meisjes-pupillen, geboren in '72. kwam Ines de Bliek in de slotfase net iets te kort voor de overwinning. Haar tweede plaats was in deze race meer dan verdiend. Cindy Vogelsang eindigde hier op een twaalfde plaats, terwijl Kitty van Waes zeventiende werd. Bij de meisjes pupillen. geboren in '73. pakte Cindy van Dnessche de tweede plaats. Met een vierde plaats van Wendy de Roover werd het bij de pupillen in deze leeftijdsgroep een eerste plaats in het ploegenklassement. Bij de meisjes C-junloren eindigde Christel van Waes op een vierde plaats Natasja de Roover werd hier veertiende en Christian van Waes eindigde op een 21ste plaats. Bij de C-meisjes. geboren in '69, liep Jolanda de Nijs een goede wedstrijd en ging als derde door de finish. Heidy Paelinck werd hier twaalfde. Sandra van Waes werd bij de A-meisjes als veertiende genoteerd. Dat matige resultaat werd na afloop gehonoreerd met de ere-prijs van de gemeente Hoboken voor de eerst aankomend buitenlandse atleet. Ook voor de jongens en heren waren er geen opzienbare successen te behalen tijdens een internationale cross in Lokeren iB>. Bij de heren eindigde Willy Ver biest op een 35e plaats, terwijl Jo van Waesberghe als 45 e door de finish ging. Voor de beste resultaten zorgde hier de jeugd. Bij de jongens-pupillen, geboren in "72, werd het voor Joska van Waesberghe een zevende plaats Bij de pupillen "73 ging Marteyn Lockefeer als achtste door de finish. Totslot zorgde ook Stephan Grond man met een zevende plaats bij de D-Junioren '70 voor een klein succesje. Verdere uitslagen. D-junioren '71: 20 Wilco Franken. C-junioren: 42 Angelo de Bruyn. AMPIOENENDAG RING WEST IN WALCHEREN <Van een medewerker M)ZAND - In het clublokaal van de «Iduivenvereniging 'De Getrouwe nif in Cadzand werd de kampioenen- K gehouden voor de kring West en alcheren. De organisatie van deze ig was in handen van de Cadzandse leniging. Onder de bezoekers waren jna alle kringwinnaars en generaal- ampioenen van de diverse verenigin- sn. Voorzitter A. van Hyfte van kring rerhandigde tijdens deze bijeen- omst de prijzen verbonden aan kring- tsdaagsc en de kringkampioenschap- en, sn van de hoogtepunten was de huldi- van oud-voorzitter Bram Vasseur it Cadzand en penningmeester Stef lobbelaere uit Schoondijke. Beide he- werden benoemd tot ere-lid van ietrouwe Duif. De echtgenoten van iren werden in de bloemetjes gezet, asseur en Dobbelaere ontvingen een orkonde. ekringvoorzitter sprak tevens loven- 5 woorden aan het adres van de van de ringzesdaagse. A. Duininck en Zn. uit adzand en de generaalkampioen 1982 Comelis en Zn uit Breskens. Prijzen ntvingen verder de eerste kampioenen de Putter Cadzand, A. van Merien- oer Souburg, J. van Peenen Vlissin- b, H. Mookhoek Breskens, H. Calon !oofdplaat. en G. Dusarduyn Groede. Voningbouw en lewoners zoeken splossing problemen ïlats Terneuzen iRNEUZEN- Het bestuur van de wo lbouwvereniging Terneuzen zoekt len met de bewoners van de flatge- rawen aan de Axelsestraat in Ter- m naar een oplossing voor de pro- ilemen, die zij hebben met de centrale irwarming. De bewoners zaten dins- liddag uren met een bcstuursdele- gatie om de tafel. Ze klaagden steen en bfen over 'een gaslucht' in hun wo ning, over condensvorming op hun bal kon en over uitwaaiende installaties. De flatwoningen aan de Axelsestraat |«jn in het najaar van '82 gerenoveerd. Een van de onderdelen van die renova- |Je vormde het installeren van centrale verwarming in de flatwoningen. Maar (omstreeks kerst vong jaar kwamen de .klachten. Toen die klachten begin ja- nuari terugkeerden, besloot de woning- Üxmwveremging een aantal deskundi- j|en in de arm te nemen. Inmiddels is al een aantal extra voorzieningen aan de («istallaties aangebracht. Bovendien. ('io werd dinsdagmiddag tijdens het .overleg van de bewoners met het be stuur afgesproken, wordteen aantal ex- r tra maatregelen om verdere overlast te jVoorkomen bestudeerd. Uitslag kaarten en sjoelen in Hulst flULST - De Hulster sjoelclub 'Wij blij ven actief speelde in het kader van een competitie een wedstrijd in zaal R. de vilder in Hulst. «11115188: i r. Kayser. 2 M de Vilder. 3 M. PnderHeyden. 4 B van Ecke, 5 E. de Schep- ;öe volgende wedstrijd wordt gespeeld jJPvrijdag 21 januari in zaal De Vilder. De kaartclub 'Harten Aas' uit Hulst boeide een competitiewedstrijd in zaal de Vilder in Hulst waaraan 28 perso on deelnamen. «uitslag: 1G. de Schepper, 2 mevrouw Pee- iersi 3 A, de Bock, 4 J Hoogstad, 5 mevrouw Pllsel. Een standbeeldje op het plein van Nieuw-Namen wordt door leden van de camavalsstichting 'De Mollen' i zakdoek voorzien. HULST - Verzamelen is de mens ei gen. En zeker als het om postzegels gaat. Dat blijkt wel uit het ledental van de vereniging van postzegelver zamelaars 'Het Land van Hulst', die er dit jaar in is geslaagd om de orga nisatie van de Dag van de Postzegel voor het district (Zeeland, Goeree- Overfalakkee en West-Brabant) naar zich toe te trekken. Volgens se cretaris A. Mens van de Hulster postzegel verzamelaarsvcreniging zit in dat ledenbestand voorlopig nog niet de klad, want de vereniging telt nu 425 leden, onder wie een groot aantal jongeren („en daar moe ten we het van hebben voor de toe komst") en zelfs wat Belgen. Zolang er postzegels bestaan - in Ne derland sinds 1852 - zijn er verzame laars, zegt Mens. Op de vraag hoe het komt dat de ogenschijnlijke saaie be zigheid als verzamelen grote aan trekkingskracht uitoefent op allerlei verschillende mensen en met name op jongeren, weet hij geen goed ant woord. Hij fronst de wenkbrauwen en zegt: „Ach... by veel kinderen begint het met 'plaatjes' (postzegels met mooie afbeeldingen i verzamelen. Ze zien hun vader bezig en beginnen zelf ook. Uiteindelijk komt er een com plete collectie uit. Bovendien." zo zegt Mens, „is postzegels verzamelen helemaal niet saai. Er zijn zoveel mo gelijkheden en gebieden. Zo was ik eens lid van een tafeltennisvereni ging en ik besloot toen alle zegels te verzamelen, die met tafeltennis had den te maken. Ja, ik was zo zot. Ik ben er niet uitgekomen. Het is zo veel omvattend." De Dag van de Postzegel, die Het Land van Hulst dan mag organise ren, bestaat uit - merkwaardigerwijs - een tentoonstelling van twee dagen in Den Dullaert: 8 en 9 oktober. Het Land van Hulst is vastbesloten om de tentoonstelling aantrekkelijk te maken voor het grote publiek. „Dit keer geen grote mannen, die dan vel len postzegels hebben met bepaalde cijfertjes van bepaalde platen. Het zijn weliswaar collecties, die hoge waarde hebben, maar zeggen een leek weinig. Het is leuker om eens een collectie te laten zien van een jeugd lid, die een sene zegels met honden en katten heeft." Het Land van Hulst gaat ook probe ren - op aanraden van de oud-voor zitter-om zoveel mogelijk zegels bij een te krijgen met vossen. Dit in ver band met de historische achtergrond van Hulst, waarin het verhaal van de vos Reinaerde zo'n grote rol speelt Dat het verzamelen van postzegels populair is heeft ook de PTT in Hulst gemerkt. Sinds september vorig is er in het Hulster postkantoor een filate- lieloket. dat maandelijks (elke twee de dinsdag) een uur open is Met in gang van deze maand zal ook de vier de dinsdag van elke maand het loket open zijn (in beide gevallen van 16.00 tot 17.00 uur). Directeur W. J. Huysse: „We constateerden wachttijden van soms wel een half uur voor de klanten en vaak was het zo dat om half zes nog met iedereen aan de buurt was geweest. Vandaar de extra dag Hoewel de post de laatste jaren steeds meer inspeelt op de behoefte van de verzamelaar door middel van het uitbrengen van 'blokjes' en jaar collecties van zegels, stelt Huysse nadrukkelijk dat de postzegel bo venal een 'kwitantie is voor porto kosten'. „Dat is het doel van de post zegel en dat moet zo blijven," zegt Huysse. De directeur legt uit dat vroeger vooral gebruikte postzegels verzameld werden, maar dat er steeds meer belangstelling komt voor 'portfrisse' (ongestempelde) ze gels. Een behoefte waar - zoals al gezegd - de PTT op inspeelt. Het uit brengen van postzegels door landen kan volgens de postdirecteur ook worden gezien als een stuk promo ting voor dat land. „De hele cultuur wordt vaak weerspiegeld in de ze gels, drachten, grote werken, ge beurtenissen, noem maar op. Je komt het allemaal tegen op postze gels. Je kan vaak een aardige indruk krijgen van een land als je een post zegelalbum doorkijkt," zegt Huysse. Het filatelieloket in het Hulster postkantoor BEGIN '84 VERBOUWING MARIJKESCHOOL samenwerking tussen de drie scholen. De ieerlingen van de Prinses Marijke school zullen tijdens de verbouwing les krijgen in het voormalige waterschaps gebouw aan de Burchtlaan. Met ingang van het schooljaar '84/'85 zal de verbou wing naar verwachting gereed zijn, zo dat de leerlingen en kleuters van Klein Duimpje het gerenoveerde gebouw zul len kunnen betrekken. De kleuters van Roodkapje zullen bij de inwerkingtre ding van de wet op het basisonderwijs 'augustus '85) in de vernieuwde Marij keschool worden ondergebracht. In de brief aan de ouders wijst het gemeente bestuur er op dat de wet op het basison derwijs ook geldt voor de bijzondere scholen. Dat alleen de ouders van kleu ters en leerlingen van de openbare scholen zijn uitgenodigd, vindt z'n oor zaak in het feit dat het gemeentebe stuur het schoolbestuur van de openba re scholen is. De bijzondere scholen hebben een eigen, autonoom bestuur. Niettemin streeft de gemeente Axel er naar - zo staat in de uitnodiging - „in samenspraak en overleg met de school besturen en de inspectie voor het on derwijs, te komen tot een snelle uitvoe ring van de nieuwe wel voor alle scho len". De bijeenkomst in De Halle in Axel begint om 19.30 uur. 'Veronica' geeft koffieconcert OOSTBURG - De Koninklijke muziek vereniging 'Veronica' uit Zuidzande, onder leiding van E.P. Meijers, geeft zondagmorgen, aanvang 11.30 uur, een koffieconcert in de burgerzaal van het gemeentebuis in Oostburg. Er staan negen werken op het programma, waaronder de nummers Wutbering Heights en 2e Rhapsodie on Negrospi rituals, die 'Veronica' ook uit voerde op het KNF-concours in Bladel, waar mee bet korps zoals bekend een eerste prijs in de vaandelafdeling behaalde. Ruilbeurs Terneuzen TERNEUZEN - In het Zuidlandtheater van Terneuzen wordt zaterdag 15 ja nuari een ruilbeurs gehouden. Vanaf 10.00 uur kunnen verzamelaars van uit eenlopende verzamelobjecten (postze gels. munten, ansichtkaarten, lucifers merken, stickers, sigarenbandjes enzo voort) er terecht. Om 11.30 uur is er een veiling voor jongeren, om 15.00 uur voor volwassenen. Ook wordt er een verlo ting gehouden. De organisatie van de beurs is in handen van C. K. Dees en R. Verberkmoes. Medio april wordt weer een ruilbeurs gehouden. Biljarten BRESKENS - De Breskense biljartver eniging 'ABC' hield de jaarlijkse prijskamp voor leden in café 't Zonne tje' in Breskens. De uitslag Is als volgt: 1 A. Vlfijn-A. Faes, 2 A Temmerman- C v. Opdurp. 3 A de Munck-J Cruson, 4 H. Schelstraete-H. Fenijn, 5 Fr. Ver- meulen-L. Steyaert. De vereniging houdt op 19 februari de vis- prijskamp in 't Zonnetje. Belangstellenden kunnen zich vanaf 16.00uur inschrijven. De viskamp begint om 17.00 uur. AXEL - De gemeente Axel heeft alle ouders van kleuters en leerlingen van de lagere scholen in Axel uitgenodigd om uitleg te geven over de inwerkingtreding van de wet op het basisonder wijs en de daarmee samenhangende gevolgen voor het openbaar onderwijs in de gemeente. In overleg met het personeel van de lagere school Prinses Marijke, de kleuterscholen Roodkapje en Klein Duimpje en de inspectrice voor het kleuter- en lager on derwijs heeft de gemeente Axel een planning vastgesteld. er een gemeenschapsruimte, waarin de bibliotheek en het documentatiecen trum zal worden ondergebracht De kleuterscholen Roodkapje en Klein Duimpje zullen dan ophouden te be staan en de kleuters zullen de nieuwe basisschool gaan bezoeken. Er bestaat overigens al geruime tijd een bepaalde Wethouder positief over nieuw onderkomen voor jeugd IJzendijke UZENDUKE - Wethouder J. Vergou we van Oostburg staat positief tegen over het verzoek van de Uzendijkse jeugdclub Oxford, die de bovenzaal van het jeugdgebouw als onderkomen wil. Dat bleek dinsdagmiddag tijdens een gesprek tussen de wethouder en een delegatie van de jeugdclub in café 'De Lozanne' in IJzendijke. Bij het gesprek waren ook vertegen woordigers van de Streek Jeugd Cen trale te Oostburg aanwezig. Voordat de jeugdclub bezit neemt van de boven zaal zal er wel eerst een brandtrap in het jeugdgebouw moeten komen. Begin volgende week ncht Oxford een offi cieel verzoek aan de gemeente om de bovenzaal te mogen gebruiken. Tevens vraagt men dan een startsubsidie aan. Het verzoek zal - naar alle waarschijn lijkheid - reeds in de februari-vergade- ring van de Oostburgse raad aan de or de komen. Diny van Vooren van Oxford denkt dat de zaak binnen zes a zeven weken rond zal zijn. Het is de bedoeling dat Oxford voorlopig een jaar in het jeugdgebouw blijft. Daarna wordt bekeken of er mo gelijkheden zijn voor een eigen ruimte. De komende weken gaat Oxford, bij wijze van proef, al een aantal activitei ten organiseren. Kaarting Zaamslag ZAAMSLAG - H. Koekkoek is winnaar geworden van de supercup van de Zaamslagse kaartvereniging DW. Er waren acht deelnemers, die in het club lokaal Het Wapen van Zeeland in Zaamslag om de supercup streden. De nieuwe clubkampioen Jac. van Doom legde beslag op de derde plaats. De ti telhouder wordt vrijdag 14 januari voor zijn prestatie gehuldigd tydens de jaar lijkse feestavond van de vereniging, die in gebouw Dc Rank in Zaamslag wordt gehouden. De uitslag is' 1 H Koekkoek. 2 M. de Vos, 3 Jac. van Doom. 4 Jac. de Koeyer, 5 C. van Doom.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1983 | | pagina 29