Dorpsvernieuwing vereist de nodige aanpassing Schouwse gemeenten beslissen over samengaan milieudienst OVOrt WISSEL SCH MEER UITLEG VAN PLANNEN NODIG BESLUIT BINNENKORT VERWACHT GEMEENTE KEIMERSWAAL GEMEENTE REIMERSWAAL WIJ RUIMEN OP. VELE HALVE PRIJZEN. 11 )orp$vemieuioingsproject in de Tonnenbuurt te Colijnsplaat. KORTGENE - De dorpsvernieuwing in de gemeente Kortgene zal van alle betrokkenen de nodige aanpassing vereisen. Nu de uitvoering van de plannen inmiddels enkele maanden op gang is gekomen, blijkt dat strakke schema's eigenlijk niet te maken zijn. Met name de gemeente Kortgene heeft de handen vol aan het bijsturen en aanvu Hen van de vernieuwingsplan nen. De uitgangspunten blijven evenwel - wanneer het aan burgemeester J. L. D. van der Linde van Kortgene ligt - gelijk. Die vaste uitgangspunten bij de dorps vernieuwing zijn: de bevordering van de leefbaarheid van de dorpen; het te rugdringen van het tweede woningbezit ten gunste van permanente bewoning; ïandhaving van het karakter van de remen en de koppeling van de riole- ingsvemieuwing aan de woonbuurt- ferbetering lurgemeester Van der Linde meent dat i allereerst een aantal misverstanden uit de weg moet worden geruimd. Meer uitleg kan volgens hem in de verdere ïitvoering van de dorpsvernieuwing veelprobelemen besparen. Uit gesprek- len met de betrokkenen bleek, dat er nogal wat onduidelijkheid heerst, aldus der Linde. De enorme stennis, die ontstond tijdens de gesprekken met de tweede woningbezitters zijn volgens hem voor een belangrijk deel te wijten een verschil in interpretatie. „Ik heb er verder geen moeite mee dat die mensen hun belangen behartigen", be de Kortgeense burgemeester. Kaar hij voegt er wel aan toe dat van de sant van de tweede woningbezitters reinig aan de gemeente is meegedeeld, ïn een goede communicatie vindt Van Ier Linde voor de vooruitgang van de Jannen noodzakelijk. Overigens heeft Ie actiegroep van de tweede woningbe- itters een advocatenkantoor in de land genomen. Of dit kantoor al stap pen heeft ondernomen, is bij de ge meente in ieder geval niet bekend. Werkgroep Voor de begeleiding van de dorpsver nieuwing is een speciale werkgroep sa mengesteld. Daarin hebben zitting raadsleden van de verschillende frac ties, de directie volkshuisvesting Zee land, de stichting Zeeland, de provin ciale planologische dienst, de dienst gemeentewerken van Kortgene en een stedebouwkundig bureau. De begelei dingsgroep staat onder voorzitters schap van Van der Linde. Vrouwenbijeenkomst in Sint-Philipsland SINT-PHILIPSLAND - De afdeling Sint-hilipsland van de Nederlandse bond van plattelandsvrouwen en de Ne derlandse christenvrouwen bond, afde ling Anna-Jacobapolder houden van daag, woensdag, een bijeenkomst in het dorpshuis 'De Wimpel' m Sint-Philips- land. Deze bijeenkomst begint om 20.00 uur en het onderwerp 'maaltijdbereiding' staat centraal. Aan de hand van een dia-serie wordt de nodige informatie over de maaltijdbereiding gegeven. Verder wordt er een quiz gespeeld. IRUINISSE - Sluismeester Arnoldus an Wezel (62) van de Grevelingensluis labij Bruin isse beëindigt per 1 februa- i zijn werkzaamheden als, zoals dat leet. scheepvaartmeester hij de rijks waterstaat dienstkring Zierikzee. Van Wezel, die er voor gekozen heeft om net de VUT te gaan, begon zijn loop- >aan in 1943 op de gemeentesluis in lijn geboorteplaats Middelbands. In 1953 ging hij over naar rykswater- itaat. waarna hij fungeerde als brug- mecht in Buiksloot, sluisknecht op de Mllemsluis in Amsterdam Noord en op ie Koedijkervlotbrug in Bergen (Noord-Holland). Zijn entree op de Gre velingensluis. de laatste jaren wat aan tallen passerende jachtjes betreft de op Sén na drukst bevaren 'recreatiesluis' e Nederland, maakte Van Wezel al tij dens de bouw in 1962. topdagen varen er tegenwoordig B'n 850 jachten via de Bruse schutsluis de Grevelingen op en af. De recreatie vaart heeft hier een enorme vlucht ge- somen, vertelt Van Wezel, die er sterk aan hecht te kunnen stellen, dat het luispersoneel door de jaren heen bij iet schutten van de pleziervaarders de Seve vrede goed heeft weten te bewa ren. „Met zo'n vijftig tot zestig jachtjes ler schutting, twintig keer op een dag, s het zaak dat het personeel de baas over de sluis blijft. Anders lopen de za ken gemakkelijk uit de hand. Ik heb ■naaréen keer een onderlinge ruzie tus sen Invarende jachten-schippers moe ien bijleggen. En dat was zo moeilijk oog niet, want één van die twee was er bijkans aan toe een hartaanval te krij gen" lan Wezel noemt de recreatievaart door de Grevelingensluis een 'teer Punt' ten opzichte van het wegverkeer. Ook al weer op topdagen komt het voor, dat de brug over de sluis zo'n twintig keer opengaat. Een enkele keer ton tien tot dertien minuten. hMaar dat komt dan vaak door een bij zondere omstandigheid, bijvoorbeeld het uitvallen van de motor van een iachtje". De vertrekkende scheepvaart- Weester vindt dan ook klachten van Wachtende automobilisten tn veel ge vallen sterk overdreven- „Vergeleken wet de soms urenlange wachttijden voor de pont Anna Jacobapolder-Zijpe 6 de weg over de dam en de sluis ten slotte een enorme vooruitgang an Wezel wijst er nog op. dat de bu- ihauffeurs van Streekvervoer Zuid- 'est-Nederland dik tevreden zijn' over ret bruggebeuren op de Grevelingen- iam. „Op de sluis wordt constant reke- Ing met de bussen gehouden zonder *n speciaal waarschuwingssysteem jjvengens. Maar wachttijden voor een IJnbus komen uiterst zelden voor", ver wit Van Wezel, die aangeeft dat toch tok het. commentaar van wachtende automobilisten over het algemeen best «el meevalt. Sinds het gereedkomen van de Brou- wersdam in 1971 kan er geen schip meer in of uit het Grevelingen-bekken dan via de sluis. Alle materiaal voor de aan leg van de Brouwersdam passeerde overigens ook de Grevelingensluis. zinkstukken en ladingen steen, grind en zand. „De hele dam is eigenlijk door de sluis aangevoerd", zegt Van Wezel, die zich als moeilijkste klus het schutten van de drijvende asfaltfabriek Jan Heij- mans herinnert. Verder maakt hij dui delijk, dat de sluis in de Grevelingen- dam met een lengte van 140 meter en een breedte van zestien meter een 'royale' is. Het breedste vaartuig, dat ooit de sluis passeerde was een drijvende bok van Van den Akker met een breedte van 15,85 meter. De scheepvaartmeester op de Grevelin gensluis speelt een centrale rol in het waarschuwingssysteem voor storm vloedgetijden in Bruinisse en omge ving. Op aanzeggen van het KNMI-sta- tion m Zienkzee is het zijn taak diverse maatregelen te treffen, onder meer het waarschuwen van de bedrijven aan de haven voor aankomend hoogwater en het inlichten van de burgemeester. En bij bepaalde waterstanden moeten ook de motoren van de schutschuiven wor den gedemonteerd. Van Wezel heeft het altijd graag ge daan. „Ik ben door de praktijk ge vormd. En dat ik nu met de VUT ga, heeft voor een deel ook te maken met het beschikbaar komen van een nieu we woning", aldus Van Wezel. Op 1 fe bruari neemt hij afscheid van de dienst tijdens een receptie in het dorpshuis van Bruinisse tussen 15.00 en 17.30 uur. Deze begeleidingsgroep acht het nood zakelijk dat - behalve meer uitleg - de planvorming wat buigzamer gemaakt kan worden Zo bleek namelijk al snel dat er hier en daar in de tijdschema's geschoven moet worden. Ook de volg orde in aanpak van de aandachtsgebie den moet niet te strak worden gezien, aldus de Kortgeense burgemeester. Voorts krijgen de betrokken inwoners - in bijlagen - aanvullingen verstrekt over de bouwvoorstellen Dit eveneens voor een deel om verwarring en onbe grip te voorkomen. Van der Linde: „We hebben in de voorbereiding onderschat wat het voor sommige mensen bete kent". De vertegenwoordigers uit de dorpsge meenschappen. de tweede woningbe zitters en de begeleidingsgroepen gaan binnenkort weer rond de tafel zitten om de dorpsvernieuwing te bespreken (in principe op 18 februari). Aan de hand van dat gesprek wordt bekeken of er nog meer verlangens bij de betrokke nen leven. „We zullen echter nooit alle inspraak kunnen honoreren", stelt Van der Linde. Hij acht daarvoor de onder linge verschillen en belangen te groot. „We willen wel serieus reageren", ver klaart de voorzitter van de begelei dingsgroep. „We geven de voorkeur aan het met elkaar eens worden". ZIERIKZEE - Binnen enige weken be slissen de gemeenten op Schouwen- Duiveland over het al dan niet in het leven roepen van een gemeenschappe lijke milieudienst, waarvoor het voor malige eiland bij het toenmalige mi nisterie van volksgezondheid en mi lieuhygiëne is aangemeld als zoge naamd 'proefgebied'. Een en ander vol trekt zich mede naar aanleiding van een in opdracht van dat ministerie ge houden onderzoek inzake de organisa tie van de hinderwet en aanverwante milieutaken in Zeeland, dat onder meer heeft aangetoond dat de hinder wet voornamelijk 'passief dan wel se lectief wordt uitgevoerd. Ambtelijk is de vorming van een ge meenschappelijke milieudienst deze dagen afgerond, maar bestuurlijk is dat bepaald nog niet het geval, aldus desge vraagd voorzitter J. van Bommel van de eilandelijke stuurgroep. Naar zijn zeggen valt momenteel moeilijk te voorspellen of het samenwerkingsver band er zal komen aangezien de stand punten van de colleges van b en w van de zes gemeenten officieel nog niet be kend zijn. Overigens geeft Van Bommel als zijn persoonlijke mening dat de re gionale dienst er moet komen met me dewerking van alle gemeenten 'of an ders maar beter helemaal niet'. Onlangs is in diverse raadsvergaderin gen gebleken dat Duiveland, Wester- schouwen, Brouwershaven en Midden- schouwen aan de vorming van een ge meenschappelijke regeling milieidienst willen meewerken. Maar Bruinisse aar zelt nog en Zierikzee staat zeker niet te trappelen. Met name wethouder Piet de Rijke heeft daar zoals gemeld onlangs blijk van gegeven met de mededeling dat b en w in principe weinig voelen voor aansluiting bij een eventuele ei- landelijke dienst, onder meer omdat Zierikzee met de uitvoering van de mi lieutaken 'behoorlijk in de pas loopt', en nog onbekend is wat er bij het aan gaan van een samenwerkingsverband met de thans met milieuzaken belaste ambtenaren staat te gebeuren. onderzoeken", aldus in de laatste raadsvergadering burgemeester C. Slabbekoom. Uit het in opdracht van het toenmalige ministerie van volksgezondheid en mi lieuhygiëne uitgebrachte interim-rap port inzake de organisatie van de hin derwet en aanverwante milieutaken in Zeeland blijkt in feite dat in de bestaan de situatie van een stipte uitvoering van de wet geen sprake is. Vastgesteld wordt dat de benodigde mankracht en outillage bij de gemeenten onvoldoen de aanwezig zyn waardoor een 'kloof ontstaat tussen hetgeen de wetgever ziet als 'een juiste uitvoering van de wet', en de gemeentelijke uitvoering in de praktijk. Mede op basis van een landelijk gehou den onderzoek naar de uitvoeringsor ganisatie van de hinderwet wordt de vorming van samenwerkingsverban den bepleit. En daarbij vormt de op richting van regionale milieudiensten één van de mogelijkheden. In dit ver band stellen de beleidsadviseurs Be renschot in hun interim-rapport dat sa menwerking van gemeenten de moge lijkheid biedt van een kwalitatief goede en slagvaardige uitvoering van de mi lieutaken. „Thans is de schaal van de meeste gemeenten hiervoor niet vol doende". Tevens wordt opgemerkt dat zelfstan dig opereren van gemeenten op den duur een averechts effect zal hebben. „Want gescheiden werken zal leiden tot vergroten van het onvermogen om be paalde typen milieuproblemen te ver werken. en daarmee zal de zelfstandig heid van het locaal bestuur uiteindelijk verder in het gedrang komen". Indien de Schouwen-Duivelandse mi lieudienst van start gaat zal in het ka der van het 'proefproject' gedurende twee jaar bekeken worden op welke wijze het samenwerkingsverband het beste gestalte kan krijgen. En de extra jkosten die van het proefproject een ge- |volg zijn betaalt het rijk. Cebeco-Zuidwest bijeen in Sint-Maartensdijk SINT-MAARTENSDIJK Cebeco- Zuidwest houdt vandaag, woensdag, een studiedag in 'Haestinge' aan de Sportlaan in Sint-Maartensdijk. Deze bijeenkomst begint om 10.00 uur. De studiedag begint met een voorlich tingsprogramma over gewasbescher mingsmiddelen. Drie sprekers geven toelichting hierop. Bejaardenmiddag in Scherpenisse SCHERPENISSE - De hervormde kerk in Scherpenisse houdt morgen, donderdag, een bejaardenmiddag in 'De Hoeksteen' in Scherpenisse. Deze bijeenkomst begint om 14.30 uur. Con sulent ds. Tj. de Jong heeft de leiding van deze bejaardenmiddag in handen. Visclub bijeen in Sint-Maartensdijk SINT-MAARTENSDIJK - De visclub 'De Oosterscheldevissers' uit Sint- Maartensdijk houdt vrijdag een alge mene ledenvergadering in café 'Smer- diek' in Sint-Maartensdijk. De bijeen komst begint om 20.00 uur. Op de agen da staat ondermeer het samenstellen van het programma voor het nieuwe jaar. Afstandelijk De wethouder is intussen voornemens over de 'wat afstandelijke opstelling' van het Zierikzeese college meer dui delijkheid te verschaffen in de heden woensdagavond in het stadhuis te hou den openbare vergadering van de com missie publieke werken (aanvang 19.30 uur). De huidige onzekerheid ten gevolge van het Zierikzeese beleid ten aanzien van een regionale milieudienst is vooral in Brouwershaven aangemerkt als een spijtige zaak. „Want de Schouwen-Dui velandse gemeenten hebben zich geza menlijk uitgesproken de mogelijkhe den van een samenwerkingsverband te Optreden Feedback in voorprogramma Magriet Eshuys band THOLEN - De Vlissingse popgroep 'Feedback' treedt zaterdag 15 januari op in het voorprogramma van de Mar griet Eshuys band in sporthal 'Meul- vliet' in Tholen. De band speelt eigen werk en bestaat uit: Henk Feij (zang en gitaar). Ad Osté ibas en zangi. Aad van Os (gitaar en zang). Louis Filius (drums en zang). Cor de Jonge (saxofoon) en Henk Tahitu (percussie). Het optreden van Feedback' begint om 20.00 uur De aanvang van het concert van de Mar griet Eshuys band is 21.00 uur. Groene Kruis bijeen in Burgh-Haamstede BURGH-HAAMSTEDE - De contact- commissie Burgh-Haamstede van de vereniging Het Groene Kruis houdt donderdag 3 februari een vergadering in de recreatiezaal van de gereformeer de kerk. Dokter J. Ph. P. Stenger uit Haamstede houdt een lezing over 'Ge bruik en misbruik van medicijnen'. De vergadering begint om 20.00 uur. SGP-tijdrede in Sint-Annaland ST.-ANN ALAND - Woensdag ^janua ri wordt in het dorpshuis in St.-Anna- land een SGP-tijdrede gehouden. De aanvang is om half acht. Spreken zal J. D. Heikamp uit Nieuwleusen. Arnoldus van Wezel. BEKENDMAKING Burgemeester en wethouders van Reimerswaal maken bekend dat de vereniging tot het verstrek ken van onderwijs op gereformeerde grondslag te Yerseke een aanvraag om vergunning heeft inge diend tot het realiseren van een basisschool op een perceel aan de Jolstraat in het bestemmings plan Botenwyk. Het bouwplan is in strijd met het geldende be stemmingsplan Botenwijk. Aan de raad zal echter worden voorgesteld te ver klaren dat voor het betreffende perceel een wijzi ging van het bestemmingsplan wordt voorbereid, waarin het bouwplan wel past. Zij zijn voornemens om vooruitlopend op de tot standkoming van deze wijziging aan de realise ring van het bouwplan medewerking te geven door ingevolge artikel 19 van de wet op de ruimte lijke ordening vrijstelling te verlenen van de voor schriften van het geldende plan en de bouwver gunning te verlenen met toepassing van artikel 50 lid 8 van de woningwet. Tegen genoemd bouwplan kan iedereen binnen 14 dagen na deze publikatie schriftelijk bezwaar in dienen by ons college. Gedurende deze termijn liggen de stukken ter ge meentesecretarie, afdeling algemene zaken. Oude Plein 1 te Kruiningen ter inzage. Kruiningen, 12 januari 1983. Burgemeester en wethouders voornoemd, H. Boer de burgemeester. D. Boone, de secretaris. BEKENDMAKING De burgemeester van de gemeente Reimerswaal maakt ter voldoening aan het bepaalde in artikel 31 van de wet op de ruimtelijke ordening bekend, dat de volgende besluiten onherroepelijk zijn ge worden: a. het besluit van gedeputeerde staten van Zee land d.d. 13 juli 1982, waarbij goedkeuring is verleend aan het door de gemeenteraad bij be sluit van 23 februari 1982 vastgestelde bestem mingsplan 'Hansweert, uitbreiding bedrijfster rein Kanaalweg'; b. het besluit van gedeputeerde staten van Zee land d.d. 4 mei 1982 waarbij gedeeltelijk goed keuring is verleend aan het door de gemeente raad bij besluit van 30 juni 1981 vastgestelde bestemmingsplan 'Bebouwde kom Krabben- dyke": c. het besluit van gedeputeerde staten van Zee land d.d 1 juni 1982 waarby gedeeltelijk goed keuring is verleend aan het door de gemeente- raad by besluit van 30 juni 1981 vastgestelde bestemmingsplan 'Bebouwde kom Kruinin gen'; d. het besluit van gedeputeerde staten van Zee land d.d. 1 juni 1982 waarby gedeeltehjk goed keuring is verleend aan het door de gemeente raad by besluit van 30 juni 1981 vastgestelde bestemmingsplan 'Bebouwde kom Rilland'; e. het besluit van gedeputeerde staten van Zee land d.d. 1 juni 1982 waarby gedeeltelijk goed keuring is verleend aan het door de gemeente raad bij besluit van 30 juni 1981 vastgestelde bestemmingsplan 'Bebouwde kom Hans- weert-West'. Genoemde bestemmingsplannen liggen voor een ieder ter gemeentesecretarie, afdeling algemene zaken, ter inzage. Kruiningen, 12 januari 1983. KINDERSCHOENTJES oc v.aJ Zï},- DAMESSCHOENEN oc v.a03,- HELIOFORM .Q v.aJ BALLERINA'S v.aJ Ji),- LANGE LAARZEN gg KORTE LAARSJES gg'_ APRÈS-SKILAARZEN gg' REGENLAARZEN ~n' metvoeringv.aJ £.\J,m HERENSCHOENEN v.aJ JiJ," Opruiming begint 13 ian. a.s. Torenring 44a, 's-Heer Arendskerke, tel. 01106-1708. Profiteer van onze balansopruiming met kortingen tot 70 in dames-, heren- en kinderkleding Noordweg 3, Krabbendijke, telefoon 01134-2784 Dinsdagmiddag gesloten, vrijdag koopavond. OP OP v.a. 13 januari Échnenen sparh DORPSSTRAAT 89 - HEINKENSZAND BEKENDMAKING GEMEENTE REIMERSWAAL Burgemeester en wethouders van Reimerswaal maken bekend dat zy voornemens zijn om over te gaan tot afgifte van een vergunning ingevolge de hinderwet voor het oprichten, in werking brengen en in werking houden van een zuiveringsinstalla tie voor afvalwater nabij de Bathsebrug te Ril land. De vergunning is gevraagd door en zal wor den verleend aan het Hoogheemraadschap Westr Brabant. Bouvignelaan 5 te Breda. De aanvraag om vergunning is ingekomen op 27 maart 1980, zodat de procedure van behandeling wordt ge volgd. zoals die gold voor de inwerkingtreding van de wet algemene bepalingen milieuhygiëne. In het kader van deze procedure is inmiddels gele genheid geboden om tegen de aanvraag bezwaren m te dienen. Daarvan is op ruime schaal gebruik gemaakt. Me de gelet op die omstandigheid zal de ontwerp- vergunning vanaf woensdag 13 januari 1983 gedu rende veertien dagen voor een ieder ter inzage worden gelegd op de afdeling algemene zaken van de gemeentesecretarie. Oude Plein 1 te Kruinin gen. Een exemplaar van de ontwerp-vergunning zal tevens ingezien kunnen worden in het dorps huis aan de Hoofdweg te Rilland Dit laatste is uiteraard alleen indien en voor zover dit dorps huis geopend is. Gedurende bovengenoemde termyn kunnen eventuele opmerkingen of suggesties ten aanzien van de vergunning en de daaraan verbonden voor waarden schriftelijk bij hun college worden inge diend. Met nadruk zij er op gewezen, dat deze tervisielegging los gezien moet worden van de offi ciële procedure ingevolge de (oudei hinderwet zo als die tot op heden is gevoerd. De kenbaar te maken opmerkingen of suggesties kunnen even tueel ambtshalve in de te verlenen vergunning worden verwerkt. Kruiningen. 12 januari 1983. Burgemeester en wethouders van Reimerswaal H. Boer. burgemeester, D. Boone. secretaris.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1983 | | pagina 25