PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Fokker wil ruim 1000 ontslagen Russen zouden raketten willen ontmantelen Onderwijskorting met pijn en moeite door de eerste kamer Snuffelt U ook al tussen de Kleintjes? KORTER WERKEN OVERIG PERSONEEL Vermeende bomgooier vrijuit Toch kernafval naar La Hague Fietsen gemerkt tegen diefstal Man gedood bij overval Besluit pijlerdam was nauwelijks verantwoord m Vrij zacht Veel bewolking en later op de dag mo gelijk regen. Middagtemperatuur on geveer 9 graden. Zuidwestenwind, lan dinwaarts toenemend tot vrij krach tig, in de kustgebieden en op het IJssel- meer tot hard. 226e jaargang no. 9 Woensdag 12 januari 1983 MOSKOU (RTR) - Moskou zou overwegen een aantal van zijn raketten voor de middellange afstand in Europa te vernietigen, indien het aantal ervan zou moe ten worden verminderd als onderdeel van een akkoord over wapenbeheersing. Een groep leden van het Amerikaanse Congres dat op bezoek is in Moskou heeft dit nieuwe Sowjet^voorstel dinsdag opgetekend uit de mond van twee Sowjet- toponderhandelaars voor ontwapening, Viktor Karpov en Yuli Kvitsinsky. die Moskou in Genève vertegenwoordigen bij de onderhandelingen over verminde ring van kernwapens Tot dusverre had de Sowjet-Unie bij alle voorstellen tot vermindering nog niet de mogelijkheid genoemd van het vernietigen van wapens, die zij uit Europa zou terugtrekken. Steeds bleef de mogelijkheid open dat zij ze in Azie opnieuw zou kunnen opstellen of ze gewoon zou opslaan De twee Russische toponderhandelaars zeiden dat het jongste kemwapenvoorstel van Sowjet-leider Yuri Andropov inhield dat Moskou 'de vernietiging van de raketten zou overwegen" Dat heeft Andropov nog niet eerder gezegd. Hij zei vorige maand dat de Sowjet-Unie bereid is haar arsenaal middellange- afstandsraketten in Europa terug te brengen tot het aantal van 162 raketten, waarover Frankrijk en Engeland samen beschikken In zijn voorstel had Andropov evenwel niet de typen raketten gespecificeerd, waarvan de aantallen zouden worden verminderd, overigens in ruil -. oor de niet- plaatsing van de nieuwe Pershing-2- en kruisraketten van de NAVO Daardoor bleef het dinsdagavond ook na de uitlating van de tv ee Sowjel-topon derhandelaars onduidelijk of verminderingen van Sowjet raketten in Europa slechts verdwijning van oudere raketten, zoals SS-4 en SS-5. zouden kunnen betekenen Deze zouden dan alsnog door nieuwe raketten met meer kernkoppen, zoals de SS-20 met zijn drie koppen, kunnen worden vervangen. Zie ook pagina 31 HAARLEM - Bij de vliegtuigfabriek Fokker zullen op korte termijn 1050 van de ongeveer 9300 werknemers worden ontsla gen. De arbeidsduur van het resterende personeel wordt met zeven dagen per jaar verminderd maar de door Fokker voorge stelde halvering van de arbeidstijd van jongeren is van de baan. door eenzijdig en te zwaar gepakt zou den worden. Met deze constructie wil den de bonden alleen akkoord gaan als de gedupeerde jongeren financieel vol doende tegemoet zouden worden geko men. Dit principe-akkoord hebben Fokker en de vakorganisaties gisternacht na langdurige onderhandelingen bereikt. In het totale Fokkerbednjf zullen 700 werknemers hun baan gedwongen kwij traken. Bovendien zal voor vrijwel alle werknemers van 57,5 jaar en ouder col lectief ontslag worden aangevraagd. Daarbij gaat het om ongeveer 350 men sen Fokker had twee weken geleden v gesteld alle jongeren beneden de 23 jaar in deeltijd te laten werken om zodoende het aantal gedwongen ontslagen wat te verminderen. Dit aanbod is door de vakorganisaties uiteindelijk afgewezen omdat volgens hen de jongeren hier- Uitkering veiligheid en werk Veiligheid en werkgelegenheid kregen de meeste aandacht in de eerste rede van Hans Dietrich Genscher als voor zitter van het Europees parlement. Genscher pleitte gisteren in Straats burg vooral voor een Europese rol in de bestrijding van de jeugdwerkloosheid PAGINA 7 vrouwelijke loods Paula Dekker uit Lewedorp is de eer ste vrouw die door de zware selectie van het Loodswezen ls gekomen en daarmee de eerste Nederlandse vrou welijke (adspirantiloods vernietiging Dc Stichting Stop Atoomschuilkelder Middelburg vraagt de Kroon om ver nietiging van het raadsbesluit tot bouw van een parkeerkelder in het Geeregebied die kan dienen als atoomschuilkelder. Volgens de stich ting is het besluit strijdig met de wet en het algemeen belang PAGINA 9 creatief ondernemen Chrompack Nederland BV en Herder BV, beide te Middelburg, hebben de prijs voor creatief ondernemerschap ontvangen van de Kamer van Koop handel voor Midden- en Noord-Zee land De prijzen werden gisteren in de Middelburgse Schouwburg uitgereikt door de gedeputeerde Barbe PAGINA 13 niet inleveren Het kader van de industriebond FNV bjj de RSV-bedrij ven in het Rijnmond gebied wil geen prijscompensatie inle veren inruil voor arbeidsplaatsen Vol gens de kaderleden heeft het geen zin om financiële concessies te doen voor nieuwe banen die niet gemaakt kun nen worden. Nieuws uit Zeeland: 2, 5, 7 en 9. Binnen- en buitenland: 3 en 13. Opinie en achtergrond: 4. Sport: 15. Radio en televisie: 16. Financiën, economie: 17 AMSTERDAM (ANPl - De 18-jarige Hagenaar M. S. heeft dinsdag bekend dat hij zondag tijdens de voetbalwed strijd Ajax - FC Den Haag de fragmen- tatiebom in het publiek heeft gegooid. Hij had het projectiel ook zelfgemaakt, zo heeft een woordvoerder van de Am sterdamse "pohtie dinsdagmiddag mee gedeeld. Dit betekent, dat zijn 25-jarige stadgenoot A. H vrij uit gaat H. werd zondagmiddag in het Ajax-stadion op verdenking van het gooien van de bom gearresteerd. De Hagenaar, die inmid dels op vrije voeten is gesteld, heeft steeds ontkend de bom te hebben ge gooid. S. was maandagavond samen met de 20-jange B. T. gearresteerd, mede als gevolg van verklaringen van de nu vrij gelaten H Ook T. is weer op vnje voeten gesteld, aldus de politiewoordvoerder De zestienjarige M M. uit Den Haag heeft tegenover de Amsterdamse poli tie hekend. dat hij de tweede bom tij dens de wedstrijd heeft gegooid. De 16-jarige Hagenaar K F. D„ die van het gooien van de tweede bom werd ver dacht. werd gisteren vrijgelaten. Door de twee ontploffingen werden on geveer 20 mensen gewond, van wie de 22-jarige B. Groen uit Zaandam ernstig Uit het overleg bleek echter dat het on zeker is of jongeren die in deeltijd werken voor een gedeelte aanspraak kunnen maken op een ww-uitkering. Bovendien is de overheid van plan de wwv-uitkering die na een half jaar volgt op dc ww voor jongeren te schrappen. De werknemers van 57.5 jaar en ouder die bij Fokker moeten verdwijnen krijgen tot hun 62e jaar 95 procent van hun laatstverdiende sala ris uitbetaald. Fokker geeft hiertoe een aanvulling op de ww-uitkering die 80 procent van liet laatstverdiende loon bedraagt Werk nemers die 62 jaar en ouder zijn en nu worden ontslagen zullen een uitkering van 85 procent ontvangen. De financië le tegemoetkomingen die Fokker ver strekt worden voor een deel gefinan- tSlot zie pagina 10 kolom 7) CHERBOURG - Ondanks de aanwezigheid van een groot aantal politiemensen, slaagde een twintigtal te genstanders van kernenergie er dinsdag bij Cherbourg tn zich vast te ketenen aan de rails en de laatste wagon van een special trein met Japans kernafval, maar de langzaam rijdende trem kwam toch van Cherbourg via hel naastgelegen Valogne naar de fabriek in La Hague, n aar kernafval wordt opgewerkt voor hergebruik. Tegen de aanvoer van 24 ton Japans afval met het Britse schip Pacific Crane had zich eerder het actieschip Sinus van de milieuorganisatie Greenpeace vruchteloos ver zet. Het schip werd naar een afgelegen deel van de haven van Cherbourg gesleept. Dinsdag kreeg het schip toe stemming om de haven te verlaten Foto: demonstranten worden van de trem gedund na dat de kettingen waarmee zij zich hadden i astgeketend door de politie waren doorgeknipt LEDEN VAN VVD-FRACTJE OVERWINNEN BEZWAREN DEN HAAG - Met 38 stemmen voor en 34 tegen heeft de Eerste Kamer dinsdag haar goedkeu ring gegeven aan het wetje waarin de salariskorting voor het onderwijspersoneel is vastgelegd. CDA. WD en SGP stemden voor het wetsontwerp. PvdA, D'66, PPR en CPN stemden tegen Een aantal leden van de WD-fractie heeft zich tot het laatste moment verzet tegen de salariskorting, maar is uiteindelijk gezwicht voor de politieke druk. Het heeft er dinsdagmiddag om ge spannen in de Eerste Kamer. Drie leden van de CDA-fractie (Chnstiaanse. Rijn vos en Von Meijenveldtt waren niet in de Kamer aanwezig. Voorts hadden drie leden van de VVD-fractie (Ginjaar, Van Boven en Heijne Makkreel) aange- RIJSSEN-Werklozen voorzien momenteel m de brandweerkazerne in Rijssen m samenwerking met de politie ongeveer 800 fietsen per dag van een postcodenummeren het huisnummer van de eigenaar Dil systeem moet terugbezorging ian opgespoorde gestolen tueewielers vergemakkelijken en diefstal verminderen. Opsporing van gestolen fietsen levert momenteel nog veel problemen op omdat de wettige eigenaren vaak geen gedetailleerde omschrijving van de verdwe nen fiets kunnen geven. Het is de eerste maal dat op zo'n grote schaal fietsen worden geregistreerd kondigd zoveel bezwaren tegen het wetsontwerp te hebben dat ze overwo gen samen met de oppositie tegen het wetsontwerp te stemmen. RIJEN - Bij een overval in een woning in het Brabantse Rijen is dinsdag avond de 24-jarige P. van Dongen, do delijk getroffen door een kogel. Zijn moeder raakte levensgevaarlijk ge wond. De pohtie houdt het er voorlopig op. dat twee overvallers in de woning de sleutel van de kluis hebben opgeeist en dat daarbij een schermutseling is ontstaan, waarbij een aantal keren is geschoten. De heer Van Dongen is eigenaar van een aantal schoenzaken. De overval vond om half negen plaats. De daders zijn voortvluchtig. Nadere bijzonderhe den kon de politie nog met verstrekken. De heer Leemans betoogde tijdens een gesprek met de pers, dat de ontbinden de voorwaarden - de stormvloedkering moest in 1985 klaar zijn. er moest bin nen financiële grenzen worden geble ven en de zaak moest technisch te kla ren zijn -al overschreden waren, toen de beslissingen werden genomen. ..En ze zijn als een schim blijven bestaan zei hij. Hij stelde, dat het kabinet, politiek in een moeilijke positie in die tijd. een nauwelijks verantwoorde beslissing heeft genomen en dat het parlement „zwakheid" heeft getoond „Parle mentsleden hadden aan de bel moeten trekken' aldus de Amsterdamse hoogleraar Hij meent, dat van stonde af aan was waar te nemen, dat de ke ring niet binnen de gestelde lijd klaar zou zijn en dat dc gekozen oplossing duurder zou uitvallen dan volgens een (Slot zie pagina 4 kolom 7i Reclame geen 'wondermiddel' AMSTERDAM - De beslissing om in de monding van de Ooslerschcldc een storm vloedkering le bouwen-genomen in 1974 en in l!!7(i is nauwelijks verantwoord te noemen. Dat zei professor A. F. Leemans, hoogleraar bestuurskunde aan de universiteit van Amsterdam, dinsdag tijdens de presentatie van het boek „Door braak in het Oosterscheldebeleid", een analy se, die hij met een aantal medewer kers heeft gemaakt over de manier, waarop de beslissing over de Oosterschelde tot stand is gekomen. PvdA. D 66. PPR en CPN (samen 34 ze tels) zouden met de drie stemmen van deze 'dissidente' VVD ers er ook inder daad in geslaagd ziin het wetsontwerp te verwerpen. Omdat minister Deet- man had laten weten van het wetsont werp een halszaak te maken, bleef het tot het laatste moment spannen rond het stemgedrag van de drie VVD'ers De leden van het kabinet waren al gewaar schuwd om. indien daartoe de nood zaak zou bestaan, snel naar Den Haag te kunnen komen De spanning ebde weg toen VVD-frac- tievoorzitter Zoutendijk na een door hem gevraagde schorsing van twintig minuten aankondigde dat de fractiele den die overwegende bezwaren hadden tegen het wetsontwerp die bezwaren „met pyn en moeite hadden laten va ren .in het licht van de politieke situa tie". Daarmee was de WD „door de bocht", kon minister Deetman opgelucht adem halen en konden de leden van het kabi net huns weegs gaan. De stemming tSlot zie pagina 10 kolom 4) Zoals het aardgas jarenlang in Nederland fsemi-Opec- land') is beschouwd als onuit- «■i-l puttelijke bron voor instand houding en verbetering van de welvaart in de samenle ving. zo lijkt het alsof reclame wonder middel is voor de financiering van aller lei activiteiten en voorzieningen, waar voor op andere manier geen middelen zijn vrij te maken. Reclame (adverten ties) is vanouds een van de belangrijk ste bestaansbronnen van de gedrukte pers. Dagbladen, opinieweekbladen, tijdschriften en tal van andere periodie ken hebben een aanzienlijk deel van hun exploitatie gebaseerd op inkom sten uit 'commerciële boodschappen' Al veel eerder in het buitenland (Ameri ka en Engeland voorop), maar sinds 1967 ook in Nederland worden radio en televisie deels gefinancierd via recla me: de invoering van de STER was daartoe de stap. Via het verschijnsel van de sponsoring worden allerlei so ciaal-culturele bezigheden in de samen leving op de been gehouden (sport, re creatie. verenigingsleven, vrijwilligers werk). De variatie in financiering door middel van reclame is in de achterlig gende jaren beduidend groter gewor den terwijl de indruk werd gewekt dat de budgetten daarvoor een aanzienlijke groei ondergingen en het eind van die groei ver buiten het gezichtsveld leek. Alleen was de werkelijkheid achteraf bezien een andere: er was slechts spra ke van een verschuiving. Wat op de ene plaats aan reclamegelden werd uitge geven werd aan de andere kant terugge haald. Voorspellingen over 'vele miljoe nen aan reclamegelden die boven de markt hangen', op zoek naar nieuwe doelen, blijken meer en meer luchtspie gelingen te zijn Ook reclamebudgetten hebben hun grenzen. Ze kunnen dan ook bepaald met oneindig worden aan gewend om financiële gaten te stoppen waarvoor elders geen geld is te vinden. Toch zijn er in het Nederlandse media land allerlei geluiden, die het willen doen voorkomen dat nieuwe ontwikke lingen (zoals kabel-tvt kunnen worden bevorderd via financiering uit reclame. Alleen wordt dan doorgaans vergeten er nadrukkelijk bij aan te tekenen dat op die manier geld wordt weggehaald bij bestaande voorzieningen. De vereniging 'De Nederlandse Dag bladpers' (NDP, de organisatie van dagbladuitgevers) heeft in deze zin een schot voor de boeg gegeven met het oog op het mediabeleid dat minister Brink man van WVC in de pas begonnen kabi netsperiode wil gaan voeren. De Weten schappelijke Raad voor het Regerings beleid (WRR, adviesorgaan van het ka binet) heeft onlangs namelijk een rap port uitgebracht over samenhangend mediabeleid en daarin enkele markan te uitspraken gedaan over de rol van reclame als financieringsbron voor be staande en meuwe media. Een grote meerderheid van de WRR kiest in het bewuste rapport voor de mogelijkheid om lokale tv op de kabelnetten in Ne derland te brengen, deels gefinancierd uit lokale reclame. Voor de NDP is dit uitgangspunt veel te optimistisch De dagbladuitgevers hebben uitgerekend dat invoering van lokale tv op deze ba sis een veel te nskante onderneming is en dat tegelijkertijd de rentabiliteit van de gedrukte pers ernstig in gevaar komt Het resultaat zou wel eens kun nen zijn dat het ene medium wordt afge broken zonder dat het andere een reële kans krijgt Allerlei nieuwe ontwikke lingen in de communicatie-industrie vergen grote investeringen en hoge kos ten. is de redenering van de NDP Voor dat alles moet een rendabele 'bedrijfs voering' worden ontworpen en moet een werkelijke prijs worden betaald. Er van uitgaan dat nieuwe media even snel kunnen'worden ingevoerd en langs de achterdeur met reclame worden gefi nancierd. vindt men in de dagbladwe reld een wat al te eenvoudige redene ring. Bedenkingen tegen nieuwigheden in medialand vanuit de hoek van de traditionele informatievoorziening (zo als dagbladen, weekbladen en tijd schriften) kunnen al snel worden uitge legd als een preek voor eigen parochie. Toch is een duidelijke waarschuwing op zijn plaats. In politiek Den Haag wil het nog wel eens zo zijn dat weinig door dachte ideeen tot concrete mogelijkhe den worden verheven door ze maar vaak genoeg te noemen. Waarbij dan bovendien nog komt dat men zichzelf op die wensen vastlegt. De 'zeepbel' van tolheffing op rijkswegen en oeverver bindingen, in het jongste regeerak koord aangegeven als een bruikbaar middel om rechtstreeks belasting- of accijnsheffing te vermijden, is daarvan een heel dichtbij voorbeeld. Bij het ont werpen van een samenhangend media beleid voor de gedrukte pers. de huidige omroep in zijn verscheidenheid en de nieuwe media zal minister Brinkman niet om de feitelijke gang van zaken heen kunnen in relatie tot kansen voor de toekomst. En die komt erop neer dat op het ogenblik verschillende dagblad ondernemingen in de economische ge varenzone zitten, dat de reclamebud getten hebben opgehouden een tover stok te zijn. dat verschuivingen van op brengsten in deze sector geen oplossing bieden voor een ontwikkeling, die om andersoortige exploitatie en dus beslis singen zonder uitwijkmanoeuvres vraagt. vdM Pers in El Salvador - Salvadoriaan- se veiligheidstroepen hebben een Ame rikaanse en een Zweedse journalist gearresteerd op verdenking van het leg gen van contacten met de guerrillabe weging in het land

Provinciale Zeeuwse Courant | 1983 | | pagina 1