Deel RSV-personeel tegen inleveren prijscompensatie Budgettering voor gezondheidszorg Lokale STER is catastrofaal voor dagbladen Bureau rechtshulp: recht jongeren op rww blijft Marinepersoneel bereid tot actie Zwart geld in ondergoed 'GEEN RUIMTE VOOR SCHEPPEN NIEUWE BANEN' Beroep zaak Van der Lubbe in Karlsruhe Weinberger bereid tot bezuiniging defensie Enquête: liever medicijnen van arts Staatsieportret voor Antillen PZC/bïnnen -buitenland 13 WOENSDAG 12 JANUARI 1983 ZEVENAAR - In samenwerking en op verzoek van de Fiscale Inlichtingen- en Vorig jaar werden bij de grens ruim 2000 gezochte personen aangehouden, onder Opsporingsdienst FIOD heeft de Koninklijke Marechaussee bi) de grenspost wie zestien vreemdelingen De marechaussee inde in 1982 bij de grens in totaal ogrgh Autoiveg twee palingboeren met hun echtgenotes op weg naar Duitsland 1554 n0g niet betaalde geldboetes tot een totaalbedrag van bijna anderhalve ton. aangehouden en bij hen 650.000 gulden aan verzioegen belastinggeld aangetrof fen Een gedeelte van dat zwarte geld werd aangetroffen in het ondergoed van een van de dames. Dat blijkt uit het vandaag verschenen jaarverslag van de brigade Bovendien leverde de marechaussee vorig jaar een ma het tv-programma A r Zevenaar van de marechaussee. Ungelost gezochte vrouwenmoordenaar aan de Duitse polUie uit. ROTTERDAM (ANP) - De kaderleden van de industriebond FNV bij de belangrijkste bedrijven van het Rijn/Schelde/Verolme-concern in het Rijnmondgebied voelen er niets voor om de prijs compensatie in te leveren in ruil voor arbeidsplaatsen. De kadergroep van de industriebond bij het uitbetalen van de 2.06 procent maand op vooruit gaat. Volgens Van bij Verolme-Botlek heeft zich al ge- per 1 januari, personeel in de sala- der Hor gaat degene die in deze sala- distantieerd van de lijn van de indus- risklasse 5 (ongeveer 1700 gulden netto nsklasse is ingedeeld - en dat zijn vol- triebond FNV. Volgens kaderlid en se- per maand) er zes gulden schoon per gens hem de meeste Verolme-werkne- cretaris van de o.r. bij Verolme, Van der Hor. kan er geen sprake zijn van inleve ren van de prijscompensatie, omdat er 'bij het in ernstige moeilijkheden verke rende concern toch geen nieuwe banen te creëren zijn. Volgens hem denken de kaderleden bij Wllton-Fijenoord en bij de Rotterdam se Droogdok Maatschappij (RDM) daar ook zo over. De kadergroepen van deze bedrijven moeten zich overigens nog definitief uitspreken over het al of niet inleveren van de prijscompensatie in mil voor de arbeidstijdverkorting. Bij Verolme zijn de kaderleden van oordeel dat de 1500 werknemers, gezien de be labberde situatie bij het RSV-concem meer hebben aan de uitbetaling van de prijscompensatie. Er is berekend, dat FRANKFURT (DPA) - Het Westduitse gerechtshof in Karlsruhe zal zich bin nenkort opnieuw bezighouden met dc zaak Van der Lubbc. Advocaat Kemper uit Frankfurt heeft bi) het hof bezwaar aangetekend tegen de uitspraak van het hof in Berlijn een verzoek om heropening van het proces over de brandstichting in het gebouw van de Duitse Rijksdag in 1933 af te wijzigen. De advocaat uit Frankfurt treedt op namens de broer van de 49 jaar geleden terechtgestelde Marinus van der Lubbe. In zijn bezwaarschrift is een nieuw punt opgenomen aldus Kempner. Het voor malige hoofd van de Gestapo Rudolf Diels zou na afloop van het proces in Neurenberg, waarin hij als getuige was opgetreden, hebben verklaard dat Her mann Goering de brand in de Rijksdag had georganiseerd. Deze verklaring is nu pas bekend geworden, zo zegt de ad vocaat. Diels zou op zijn 60ste verjaar dag de ware feiten over de brand heb ben willen openbaren, maar hij is voor die tijd bij een ongeluk om het leven gekomen. lYASHINGTON (DPA) - De Ameri kaanse minister van defensie, Caspar Weinberger, is bereid 11,3 miljard dol lar te bezuinigen op het bedrag dat hij in het begrotingsjaar 1983-84 nodig denkt te hebben voor de militaire ver dediging van de Verenigde Staten. Hij zei dat dinsdag op een onverwachte persconferentie in Washington. Volgens de begroting van president Reagan voor het op 1 oktober begin nende nieuwe financiële jaar zou er 234,7 miljard dollar voor de defensie moeten worden uitgetrokken. Meerderheid Ahold-personeel tegen korter werken ZAANDAM - De meerderheid van het personeel bij Ahold heeft afwijzend ge reageerd op de vraag of men bereid is 25 of 5 procent van het loon in te leve ren tegen een verkorting van de werk tijd met hetzelfde percentage. Dit blijkt uit een enquête dat Abold bij steekproef gekozen medewerkers en medewerksters van de filialen van Al- bert Heijn, Miro, Etos en Alberto, per soneel van het hoofdkantoor, de distri butiecentra en centrale slagerij beeft gehouden. Van de gevraagde full-timers in de filia len zegt 53 procent „nee" tegen 2.5 pro- cent inlevering van loon; 35 procent is er wel voor. In het hoofdkantoor is 54 procent tegen en 38 procent voor. Op vallender nog zijn deze uitslagen in de distributiecentra en de centrale slage rij. In de distributiecentra spreekt 67 procent zich uit tegen het Inleveren van loon en Is 25 procent er wel voor te vin den. Bij de centrale slagerij klinkt bij 88 Procent massaal „nee" tegen het voor stel en is 6 procent wel bereid in te leve ren voor korter werken. Anders is het bij de part-timers in de analen. Daar is 39 procent tegen inleve- I ren en is 42 procent daar wel bereid toe. ue meerderheid verkiest overigens ver snipperd korter werken boven opspa ren van de vrije dagen. AMSTERDAM - Invoering van lokale televisie-reclame zou catastrofale ge volgen voor de dagbladen iu ons land hebben en de verscheidenheid van de pers in onmiddellijk gevaar brengen. Dit is het oordeel van de Nederlandse Dagblad Pers (NDP), waarin de geza menlijke krantenuitgevers zijn ver enigd. De NDP heeft becijferd dat in voering van lokale tv-reclame via de kabel de dagbladbedrijven 63 miljoen gulden aan reclame-inkomsten kost. Een en ander blijkt uit een commentaar van de NDP op het vorig jaar versche nen mediarapport van de Wetenschap pelijke Raad voor het Regeringsbeleid (WRR). Er is bij de dagbladuitgevers grote verontrusting over de opvatting van een meerderheid van de WRR dat reclame via de kabel kan worden toege staan en dat de ontwikkeling van lokale tv-reclame moet worden gestimuleerd. De NDP wijst erop dat lokale televisie voornamelijk reclame van de detail handel zal aantrekken. Daar moeten de dagbladen het voor een belangrijk deel juist van hebben. Er moet niet op gere kend worden dat het wegvloeien van reclame-inkomsten naar een ander me dium (kabel-tv) door het adverterende bedrijfsleven wordt „goedgemaakt": juist onder de huidige slechte economi sche omstandigheden ligt het niet in de verwachting dat de reclamebudgetten IVan onze redactie volksgezondheid1 DEN HAAG - Vanaf 1 januari jl. is het begrip budgettering voor de Neder landse ziekenhuizen en andere instel lingen van gezondheidszorg inge voerd. Dit heeft staatssecretaris Van der Reijden (volksgezondheid) dins dag de Tweede Kamer meegedeeld. Er komt een soort financieel plafond. van het bedrijfsleven zullen groeien. De NDP staat op het standpunt dat de meerderheid van de WRR deze kwestie te optimistisch bekijkt. Het is overigens, aldus de NDP, maar de vraag of lokale tv zonder medewer king van de dagbladen wel kan ont staan. Het resultaat zou dan wel eens kunnen zijn dat het ene medium ide pers) wordt afgebroken zonder dat het andere (lokale tv) een reële kans krijgt. Van vergroting van verscheidenheid, zoals door de WRR bepleit, is derhalve dan geen sprake. Volgens een berekening van de NDP kost invoering van lokale tv in Neder land ruim 1,1 miljard gulden. De op brengst uit reclame zou niet meer dan circa 70 miljoen bedragen. Als het over blijvende bedrag van meer dan 1 mil jard door de kabelkijkers zou moeten worden opgebracht, dan zou dat een verhoging van het kabelabonnement met 240 gulden per jaar betekenen. Dat is onhaalbaar, aldus de NDP. De NDP voorziet dat aanzienlijk meer dagbladbedrijven een beroep op de (lijdelijke) compensatieregeling zul len doen dan was voorzien. Er zullen veel meer financiële middelen door de overheid moeten worden vrijgemaakt dan waarop gerekend is. De landelijke STER mag. vindt de NDP, daar niet voor worden uitgebreid. waar zij niet boven uit mogen komen. De regeling geldt dit jaar op proef, vol gend jaar moet zij officieel werken. Budgettering was aangekondigd in het regeerakkoord en de regeringsverkla ring van het kabinet-Lubbers. Door middel van deze toedeling van jaarlijk se maxima voor de uitgaven wil het ka binet tot en met 1986 enkele miljarden bezuinigen. Dat gebeurt in het streven mers - er 65 gulden op achteruit wan neer de prijscompensatie niet wordt uitbetaald. Rooskleurig Van der Hor geeft toe dat de toekomst van Verolme-Botlek er, vergeleken bij die van andere RSV-onderdelen, nog betrekkelijk rooskleurig uitziet. Hij verwacht niet dat de door minister Van Aardenne ingestelde projectgroep, die de toekomst van het concern moet onderzoeken, eind deze maand tot de conclusie zal komen dat ook bij Verol me-Botlek arbeidsplaatsen moeten verdwijnen. Van der Hor denkt dat 1500 arbeidsplaatsen bij dit bedrijf gehand haafd kunnen blijven. De grote klappen worden verwacht bij Wilton Fijenoord en bij de RDM. Bij de industriebond FNV in Rotter dam is men niet erg gelukkig met het standpunt van de kaderleden bij Verol me-Botlek. Bestuurder Pieck Nas geeft de Verolme-kaderleden toe dat bij RSV geen sprake zal kunnen zijn van nieuwe banen. Wel acht hij het mogelijk dat door inle veren van de prijscompensatie door al le RSV-werknemers meer arbeids plaatsen behouden kunnen blijven. In ieder geval kan er volgens hem ruimte worden geschapen om de gevolgen van de komende herstructurering vooreen deel op te vangen. Schelde Binnen de kadergroep van de indus triebond FNV bij de Koninklijke Maat schappij De Schelde is nog geen stand punt geformuleerd over deze zaak. Een woordvoerster zei gisteravond dat het zeer zeker in de bedoeling ligt om de discussie daarover op zeer korte ter mijn op gang te brengen. Hypotheekrente weer omlaag AMSTERDAM (ANP) - De daling van de rente heeft weer geleid tot een da ling van de tarieven voor hypotheken bij de ABN. De verlaging voor de een- jaarshypotheken bedraagt 0,5 pel, voor de 3- en 5-jaarsh.vpotheken 0,3 pet. De tarieven liggen nu tussen de 7.5 en 8.7 pcL Ouk de Westland-Utrecht Hypotheek bank heeft de basisrente voor de hypo theken verlaagd Hier liggen de diverse taneven nu tussen 8.10 en de 9.50 pet. naar een zogenaamde nulgroei van de gezondheidszorg, die in dat jaar moet worden bereikt Dit jaar zijn de totale uitgaven naar schatting f32.5 miljard In de afgelopen weken heeft Van der Reijden met alle betrokkenen 'Zieken huisdirecties. specialisten, ziekenfond sen) overleg gepleegd Een nota over budgettering kan er pas komen als het Centraal Orgaan Tane- :V ir Staatssecretaris Hoekzema zet de plan nen voort die z(jn collega Van Hou we lingen eind vorig jaar opstelde Bij de marine zal de ontslagleeftijd in 1985 van 50 op 52 jaar worden gebracht Daarna moet hij verder omhoog naar 55 jaar Bij de andere krijgsmachtonderdelen gaat de grens van 55 naar 58 jaar. De VBZ is verbaasd over de opdracht die Hoekzema de marineleiding heeft verstrekt voor het uitwerken van een nieuwe regeling vóór 1 april aanstaan de Daarin is geen sprake van een eva luatie in 1985. dus voordat de leeftijds grens naar 55 jaar wordt opgetrokken. In het overleg met de bonden had Van Houwelingen zo'n evaluatie wel toege zegd. Bovendien verbaast de VBZ zich er over. dat de verhoging van de ont slagleeftijd niet zou mogen leiden tot meer militaire functies aan de wal. Ma rinemensen mogen 11a hun 48e jaar niet meer varen. Als de staatssecretaris hen ven Gezondheidszorg iCOTG) zich heeft uitgesproken Dit orgaan moet de uitvoering begeleiden en daarop toe zicht uitoefenen. Daartoe zal het for meel van de minister een aanwijzing krijgen. Budgettering (ofte wel toedeling van maximale middelen) komt er voorlo pig op neer dat alle instellingen dit langer wil vasthouden, zal dat moeten leiden tot meer militaire functies aan de wal. meent de VBZ. Over de vraag of een verhoging van de ontslagieeftijd geld kost of juist ople vert, blijven de belangenverenigingen en de politieke leiding van defensie van mening verschillen. Volgens de bonden zal het zeker de eerste jaren tot extra uitgaven leiden. De staatssecre taris verwacht echter een aanzienlijke besparing, omdat veel minder geld aan uitkeringen hoeft te worden besteed. veterinair geneesmiddel - Het mi nisterie van landbouw en visserij ziet geen enkele reden om, in navolging van West-Duitsland, het gebruik van be paalde veterinaire geneesmiddelen, waarin de stof chloramphenicol voor komt. te verbiden. Een woordvoerder van het ministerie heeft dit dinsdag desgevraagd meegedeeld jaar een even groot bedrag mogen uit geven als zij in 1982 deden. Op dat be drag komt een zekere trendmatige ver boging (een laag „inflatiepercentage"), maar hoe die zal worden, moet nader worden bezien. Met het nieuwe financiële systeem wordt ook een stap gezet naar opheffing van het huidige tarievensysteem. UTRECHT (ANP) - Op het platteland zijn patiënten van apotheekhoudende buisartsen meer tevreden over bun ge neesmiddelenvoorziening (92,4 pro cent) dan patiënten die hun medicij nen van een apotheker krijgen (86 pro cent). Dat is een van de uitkomsten van een onderzoek dat het bureau Intomart in opdracht van de Stichting landelijk overleg Patiëntenbelang geneesmidde lenvoorziening heeft uitgevoerd onder een representatieve groep van vierhon derd mensen, van wie de ene helft een apotheekhoudende huisarts had en de andere een huisarts zonder apotheek. De Stichting Patiëntenbelang bestaat uit vertegenwoordigers van tientallen kleine plattelandsgemeenten die strij den voor het behoud van de doktersa potheek. De enquête wijst onder meer uit, dat van de apotheekpa tiénten veer tig procent zijn geneesmiddelen liever van een arts zou krijgenVan de patiën ten van apotheekhoudende huisartsen zei dertien procent, zijn medicijnen lie ver van een apotheker te betrekken. Een meerderheid van alle patiënten vindt, dat de arts betere voorlichting over geneesmiddelen geeft dan de apo theker Bijna 72 procent van de apotheekpa- tiènten vindt meer dan vijf kilometer reizen (2,5 km heen en 2,5 km terug) voor een geneesmiddel onverant woord. Van de ondervraagde patiën ten zegt 83 procent zelf z'n geneesmid delen te halen. De stichting heeft het Intomart-rapport onder meer aange boden aan staatssecretaris Van der Reijden (volksgezondheid) en de vaste kamercommissie voor volksgezond heid. Voedselhulp -Zes Afrikaanse landen krijgen van Nederland voor in totaal twaalf miljoen gulden voedselhulp. Door hun slechte betalingsbalans kun nen deze landen moeilijk voedsel op grote schaal invoeren, waardoor tekor ten zijn ontstaan. Dit besluit van minis ter Schoo voor ontwikkelingssamen werking heeft het ministerie van bui tenlandse zaken maandagavond be kendgemaakt. gert het rijk vervolgens de uitkering te vergoeden dan kan de gemeente in be roep gaan bij de Kroon. Ook de aanvra ger van een uitkering kan in beroep gaan. In deze beroepen zou kunnen worden aangevoerd dat bij de opstel ling en aanvaarding van dit wetsont werp niet die zorgvuldigheid is betracht die hier wordt vereist. „Naar verwach ting zullen er op korte termijn op grote schaal procedures worden gevoerd over het een en ander", aldus het Haagse Bu reau voor Rechtshulp. Volgens een woordvoerder van het mi nisterie van sociale zaken hebben de gemeenten geen enkel recht om catego raal (aan grote groepen) bijstand uit te keren aan 16- en 17-jarige jongeren krachtens de rww. „De stelling die het bureau voor rechtshulp poneert, lijkt mij niet juist", aldus de woordvoerder. 'Rooie Reus' wil commissaris der koningin in Brabant worden SCHUF - De in Schijf wonende ac tievoerder Dirk de Vroome, beter bekend als de 'Rooie Reus', heeft bij de minister van binnenlandse zaken gesolliciteerd naar de func tie van Commissaris van de Ko ningin in Noord-Brabant. Dirk de Vroome is bereid zijn be stuurlijke kwaliteiten in het lands belang ter beschikking te stellen tegen een modaal salaris van 3300 gulden per maand. Een ambtswo ning ambieert hij niet. zo laat de actievoerder de minister weten. Als De Vroome commissaris wordt, wil hij zelfs voorlopig genoegen nemen met een woonwagen m de buurt van het provinciehuis De Rooie Reus schrijft in zijn solli citatiebrief dat hem bekend is dat er nog twee kandidaten zijn, Van Agt en mr Van Lier, de zich noe mende halfcoon van prins Hendrik. „Van Agt heeft noodgedwongen de koers verlegd. Was eerst Limburg in trek, nu hebben zijn invloedrijke vrienden hem bij voorbaat tot Commissaris van de Koningin in Brabant uitverkoren". De Vroome noemt dit In strijd met de wettelij ke sollicitatieprocedure. Voor Van Lier heeft De Reus ook geen goed woord over. „Studie en opvoeding van de man zijn met zwijggeld be taald" De Rooie Reus geeft als achter grond op het actievoeren tegen „waanzinnige regeringsbesluiten en uitbuitingstactieken". Mocht de actievoerder de hoge post inne men. dan zal hij geen gebruik ma ken van de dienstauto. In de filoso fie van De Vroome wordt dat voer tuig ingezet om minder valide amb tenaren naar hun werk te brengen. Voor referenties verwijst hij naar woonwagenbewoners, zigeuners en zijn gezin. DEN HAAG iANPi - Minister De Koning van sociale zaken en werkgelegenheid heeft dinsdag in Den Haag aan de gouverneur van de Nederlandse Antillen, drs. B M Leito. een staatsieportret van koningin Beatrix overhandigd Hel portret vervaardigd door de Wassenaarse kunstschilder j Bruyn zal komen te hangen in het gouvemeurshuis in Willemstad op Curacao Drs Leito zet. dat nu is voldaan aan de wens de troonsivtsseling ook in de vorm van een portretwisseling in Willemstad tot uitdrukking te brengen Foto: (v.l.n.r.) de schilder J Bruyn (links), minister De Koning en gouverneur B. Af. Leito bij het portret. AMSTERDAM (ANP) 'De Bijenkorf moet blijven'. Onder deze leuze zijn personeelsleden een actie begonnen voor behoud van dit warenhuis in Amsterdam. Aan het publiek in de Amsterdamse binnenstad werd dinsdag een pamflet uitgereikt met een strook, die kan worden ingestuurd naar bet bedrijf als men het eens is met de gedachte dat het warenhuis moet blijven waar het staat. Met het verdwijnen van veel werkgelegenheid bij de Bijenkorf zal ook het koopplezier van het publiek wegvallen, en stellen dat als de Bijenkorf er niet meer zal zijn ook de grote aantrekkingskracht van het centrum van de hoofdstad ophoudt te bestaan, wat ook zijn invloed op andere winkelbedrij ven m de omgeving zal hebben. 'ALLEEN BEDRAGEN UITKERING GESCHRAPT' DEN HAAG (ANP) - Dat 16- en 17-jarige werkloze jongeren geen recht meer zouden hebben op een uitkering krachtens de rww berust op een misverstand. Dit misverstand is te wijten aan de snelle en onzorgvuldige wijze van behande ling door de eerste en tweede kamer van het betreffende wetsontwerp dat beoogt deze bijstandsuitkering per 1 januari 1983 af te schaffen. Dit staat in een brief van het Haagse krachtens de rww kunnen worden uit- Bureau voor Rechtshulp aan de colle ges van b. en w„ de gemeenteraden, de directeuren van de gemeentelijke so ciale diensten en de hoofden van de af delingen sociale zaken van de gemeen ten. Volgens het Bureau voor Rechtshulp in Den Haag is het resultaat van de wets wijziging geweest dat het bij de rww be horende besluit landelijke normen (BLN) geen bedragen meer bevat, die gekeerd aan 16- en 17-jarigen. Die wijzi ging doet echter, juridisch gezien, geen afbreuk aan het recht op een uitkering. De grondslag voor de uitkering, zoals die staat in artikel 1 van de rrw (en de abw), is door de wetswijziging onaange tast gebleven. Volgens het bureau voor rechtshulp staat het gemeenten, als uit voerende organen van de rww en abw, nu vrij zelf de hoogte van bijstandsuit kering te bepalen en uit te keren. Wei- TEGEN VERHOGING ONTSLAGLEEFTIJD DEN HAAG - Van het lagere marinepersoneel is 74 procent bereid actie te voeren tegen de voorgenomen verhoging van de ontslagieeftijd. Dit blijkt uit een enquê te van de belangervereniging van zeevarenden VBZ onder haar leden. Het VBZ- bestuur zal zich nog beraden over de aard van de acties.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1983 | | pagina 13