Paus was dwangarbeider onder financieel adviseur Vaticaan Sowjet-adviseurs in Afghanistan ontvoerd Als u een AAW/WAO-uitkering krijgt van het GAK VOORDEELOPRUIMING G.van iDoven Bedrag staatslening vijf miljard gulden Korten op onderwijs door senaat Duizend ontslagen bij Fokker Plaats uw familie berichten in de PZC M. PASSIEUX Gemeenschappelijk Administratiekantoor 10 WOENSDAG 12 JANUARI 19[ Na een kortstondige ziekte werd tot onze diepe droefheid door de Heere uit ons midden wegge nomen onze lieve en zorgzame moeder en oma JOHANNA DE GOFFAU sinds 12 april 1982 weduwe van Johannis de Kok op de leeftijd van ruim 75 jaar. 's-Gravenpolder: H. de Kok W. J. de Kok-Meeuwsen Hans Joop en Rita Annemarie Krabbendijke: N. de Kok D. de Kok-van Iwaarden Johnny, Carlo. Danny Krabbendijke: N Luteijn-de Kok M. Luteijn Jan en Marja Aiya en Rens Jos, Rianne Krabbendijke J. Sinke-de Kok C J. Sinke Joanneke. Connan. Annemieke 11 januari 1983 Aalbessestraat 20 4413 DE Krabbendijke De begrafenis zal plaatsvinden D V. vrijdag 14 januari a.s. om 11.00 uur vanuit het vergaderlo kaal van de kerk der Geref. Gemeente, J. W. Frisostraat. Gelegenheid tot condoleren woensdag- en don derdagavond van 19.30-21.00 uur, Aalbesse straat 20. Geen bloemen Heden overleed, tot onze diepe droefheid, na een kortstondige ernstige ziekte, onze geliefde schoonzuster JOHANNA DE GOFFAU sinds 12 april 1982 weduwe van Joh. de Kok op de leeftijd van 75 jaar. Goes Joh. Kruljsse-de Kok Aagtekerke L. Dekker Goes Joh. Milhous Aagtekerke M. de Kok 11 januari 1983. Heden overleed nog vrij onverwacht onze gelief de zorgzame moeder, behuwd- en grootmoeder NEELTJE CORNELIA HENDRIKSE-B AKKER weduwe van A. J. Hendrikse op de leeftijd van 80 jaar. Nieuwerkerk; L A. van de Velde-Hendrikse J. J. A van de Velde Wissenkerke: I. J. Hendrikse L. L. Hendrikse-Markusse en kleinkinderen Kortgene, 11 januan 1983 'Pensiontehuis Noord-Beveland' Correspondentieadres: Sluisdijk 2, 4491 PM Wissenkerke De begrafenis zal plaatsvinden op zaterdag 15 januari om 12.30 uur te Wissenkerke. Vertrek vanuit het 'Pensiontehuis Noord-Beve land'. Gelegenheid tot condoleren na de begrafenis in het 'Pensiontehuis Noord-Beveland'. Begrafenisonderneming/Uitvaartcentrum Goes B V. P. A. Rozeboom Zuidvlietstraat 37 4461 GW Goes Telefoon 01100-16363 Begrafenisverzorging v/h Adr. A. Hillebrand - Goes Fa. J. HOEKMAN Zn. In plaats van kaarten Dankbaar voor het vele dat hij voor ons beteken de. geven wij kennis van het overlijden van onze lieve zorgzame man, vader en opa WILLEM MARINUS DE JONGE op de leeftijd van bijna 82 jaar. Middelburg: S. J. de Jonge-Verhelst Oost-Souburg: Wim en Riet Rijswijk: Henk en Nel Vlissingen: Martin en Ina Vlissingen: Kees en Ineke Middelburg: Kees en Ria en kleinkinderen 4335 XL Middelburg, 11 januari 1983. Haringvlietstraat 82. De overledene is opgebaard in de rouwkamer van het Gasthuis te Middelburg. Bezoekuur van 17.30-18.30 uur. De teraardebestelling zal plaatshebben vrijdag 14 januari a.s. om 11.00 uur op de begraafplaats te Middelburg. Vertrek van Haringvlietstraat 82 om 10 40 uur. Na de teraardebestelling is er gelegenheid tot condoleren in de aula op de begraafplaats. Dankbaar voor wat zij in haar leven voor ons gezin en familie heeft betekend, geven wij u ken nis van het overlijden van mijn schoonmoeder en onze oma HELENA MATTHIJSSEN-MONNIER 1 augustus 1898 - 6 januari 1983 Voor de toewijding en zorg van allen die haar in het Zonnehuis te Amstelveen hebben verpleegd en bijgestaan, hebben wij grote waardering. M. M. Matthijssen-Berkman Peter Eileen en Jaap Jeannette en Henk Correspondentie-adres: Roelof Hartstraat 25 hs 1071 VG Amsterdam De crematie heeft in stilte plaatsgehad De Here heeft op Zijn tijd van ons weggenomen [onze lieve zorgzame moeder en oma W1LLEMINA ALEWIJNSE weduwe van Joos Tollenaar in de ouderdom van 85 jaar. Nieuw- en St. Joosland: L. Jansen-Tollenaar J. Jansen Wilma en Peter Jolanda Schoondijke. 11 januari 1983 'Ruschevliet'. Correspondentie-adres: Scheldepoortstraat 78, 4339 BP Nieuw- en St. Joosland. De begrafenis zal D.V. plaatshebben op vrijdag 14 januari om plm. 14 45 uur op de Algemene Begraafplaats te Schoondijke. na voorafgaande een rouwdienst in 'Ruschevliet' welke om 14.00 uur zal aanvangen. Gelegenheid tot condoleren na de begrafenis in het bejaardenhuis. Geen bloemen De Heere haalde bij Zich thuis, onze geliefde broeder, zwager en oom JOB FRAANJE echtgenoot van Johanna Hoogstrate eerder gehuwd geweest met Cornelia van Liere Hij mocht 89 jaar worden. W. FTaanje Namens: Fam. Fraanje De Horstflat 115 Goes Fam. Hoogstrate Huize Poelwijck. kamer 110 's-Heer-Arendskerke D. Sande geh. geweest met Maria Hoogstrate i WH irrgB Wij kunnen al Uw opdrachten betreffende bouwen en of verbouwen uitvoeren, o.a nieuwbouw van wonin gen. schoorstenen, garage's enz reparaties van o.a kozijnen, deuren, lekkages, loodgieters, gas en water fitwerk Keus uit 350 modellen en uitvoeringen m massief hout. fineer, kunststof-hout, kunststof Alles kompleet met vele soorten werkbladen en ge- renomeerde merken inbouw apparatuur, o.a Miele. Philips. Etna. Futurum, enz Altijd voordeliger Vele aanbiedingen 2 showroomkeukens-40% inbouwkoelkasten600,- keramische kookplaat800,- afzuigkapr.v.s bruinƒ250,- losse kasten enz. SANITAIR bad/douchekranen40,- douchebakken80,- duobloks100,- wastafels kleur85,- badkuip130,- bad/doucheschermƒ175,- toiletkasten- 20% badmeubels- 40% planchets- 25,- enz. OPEN HAARDEN HOUTKACHELS-40% GASKACHELS-20% Inzet-houtkachels gas-open haarden vloertegels20,-/m2 wandtegels15,-/m2 opruiming start 13 januari Tramstraat 1 (centrum), Koudekerke telefoon 01185-1681 Vrijdagavond koopavond Zaterdagmiddag gesloten. DEN HAAG (ANP) - Hel bedrag van de 7,5 proeent staatslening 1983 met aflos sing van 1987 tot 1990 is vastgesteld op vijf miljard gulden. Het ministerie van financiën heeft dit dinsdag meegedeeld. Op inschrijvingen gedaan door de banken en commissionairs wordt 83.4 procent toegewezen. De koers van uitgifte werd eerder vastgesteld op 100.5 procent. Het effectief rendement bedraagt dus 7,38 procent, aldus het ministerie. Dit is de tweede lening met storting in 1983 Door de twee leningen samen komt een bedrag van 6.3 miljard gulden uit openbare inschrijving ter beschikking* de financiering in 1983. Het hoogste bedrag, dat de minister van financien tot nu toe ooit in een keeroc openbare kapitaalmarkt heeft binnengehaald, is 3.5 miljard gulden. Dat wai oktober 1982. Het ging toen om een tien procent-lening per 1986-1989, die uitgegeven tegen 100 procent. TIJDENS DE TWEEDE WERELDOORLOG LOS ANGELES (UPD- Het Simon Wie- senthal Center in Los Angeles heeft maandag bekendgemaakt dat een Westduitse bankier. Hermann Abs, die zitting heeft in een financiële advies raad van de heilige stoel, tijdens de Tweede Wereldoorlog directeur van de firma was die een steengroeve beheer de waarin paus Johannes Paulus II on der de Duitse bezetting van Polen ste nen moest hakken. De onderzoeksorganisatie probeert nu Hermann Abs te laten ontslaan als fi nancieel raadsman van het Vaticaan. Dit op grond van een schriftelijk ver slag van een hoorzitting die in 1945 ge houden werd door een subcommissie van de Amerikaanse senaat en informa tie uit een biografie van Johannes Pau lus II uit 1979. In 'John Paul n. a pictorial biography'. (Slot van pagina 1) over het wetsontwerp was toen nog maar een formaliteit. Het onderwijsper soneel zal met ingang van deze maand (en hoogstwaarschijnlijk tot en met 1993 of 1994) 1,85 procent minder salaris ontvangen. Het debat dat aan deze spannende ont knoping vooraf ging. was niet meer dan een herhaling van zetten. Na een vijf daagse staking in het onderwijs, een grote manifestatie in Den Haag en een debat m de Tweede Kamer, slaagde de Eerste Kamer er nauwelijks in nog iets nieuws toe te voegen aan de bekende argumenten. Zoutendijk, trok aanvankelijk fel van leer tegen het wetsontwerp. Het zou voor de WD pas aanvaardbaar zijn als nog dit jaar duidelijkheid zou komen over de algemene herziening van de sa larisstructuur in het onderwijs en de maatregelen die de minister wil treffen bij de overgang van de oude naar de- nieuwe structuur. Daarnaast wilde Zoutendijk van de mi nister de toezegging dat de onderwijs gevenden nog dit jaar te horen zullen krijgen hoe het kortingspercentage zich de komende jaren zal ontwikkelen. Minister Deetman antwoordde dat de korting zo kort mogelijk toegepast zou worden en dat de onderwijsgevenden nog dit jaar zullen horen hoelang er pre cies op hun salaris gekort zou worden. gepubliceerd door McGraw-Hill, staat dat de paus als Karol Wojtyla in de Tweede Wereldoorlog gedwongen werd te werken in de steengroeve die geasso- KEMA: geen zorgen over neerstorten Sowjet-satelliet ARNHEM (DPA/ANP) - Deskundigen van de Kema in Arnhem maken zich geen zorgen over het mogelijk 'dicht bij huis' neerstorten van de radioactief geladen Russische spionagesatelliet Kosmos 1402. Berichten over de kans dat deze uitge vallen kunstmaan met 45 kg uranium aan boord eind deze maand in Westr Duitsland neer zal komen zijn voor het gespecialiseerde Arnhemse onderzoe kinstituut tot nu toe geen aanleiding geweest om speciale maatregelen te treffen. Er bestaat inmiddels wel regelmatig contact tussen specialisten in Bonn en deskundigen van de Kema over de ont wikkelingen rond de neerstortende kunstmaan. Een deel van de uitgevallen Sowjetrus- sische spionagekunstmaan Kosmos 1402. die een kleine kernreactor aan boord had, is volgens het Amerikaanse ministerie van defensie al in de atmo sfeer verbrand. Twee andere, grotere bestanddelen, waaronder de kernreac tor. zijn de laatste dagen ongeveer acht kilometer verder omlaag gekomen en draaien nu eens in de 89,4 minuten rond de aarde. cieerd was met de chemische industrie Solvay. In 1942 werd Wojtyla student theologie op een ondergronds priesterseminarie, terwijl hij bleef werken in de Solvay- mijn. De nu 81 jaar oude Abs was van 1940 tot 1944 president van de Deutsche Bank. Hij was echter geen lid van de NSDAP en werd nooit ter verantwoording ge roepen. Abs was hoofddirecteur van een doch teronderneming van Solvay voor mij- nontginning, aldus het senaatsrapport Het is niet zeker of de paus werkte voor precies deze firma, aldus het center, maar de groeve werd beheerd door de moederfirma, waarvan Abs mededirec teur Hermann Abs ISLAMABAD (REUTERMFP) - Afghaanse verzetsstrijders hebben vorige week een groep van veertien tot zestien Sowjet-adviseurs ontvoerd. De ontvoering vond op klaarlichte dag plaats in Mazar-I-Sharif, de grootste stad in Noord- Afghanistan. Dit is dinsdag vernomen uit westerse diplomatieke bron in de Pakistaanse hoofdstad Islamabad. Er bevinden zich onder deze civiele adviseurs een of twee vrouwen, zo verklaarde de bron die over verschillende inlichtingen uit Mazar-I- Sharif zei te beschikken. Over het lot van de ontvoerde personen is niets be kend. Na de ontvoering zou in Mazar-I- Sharif grote beroering zijn ontstaan. Sowjet- en Afghaanse autoriteiten pak ten talloze vrouwen op voor ondervra ging over mogelijke betrokkenheid van hun echtgenoten en zoons bij de ont voering, zo deelden westerse diploma ten m Islamabad mee. Na enkele dagen zouden ze weer zijn vrijgelaten. DES-hormnen - In de Belgische' mesterlj worden nog volop hormoij gebruikt Dat is duidelijk geworden! twee onderzoeken. Eén ervan werdil gevoerd door het team van de rijksu versiteit van Gent. Het andere werdi demomen door het Belgische mlnij rie van volksgezondheid. Uit beide: derzoeken is komen vast te staan c ook het zogeheten DES-hormoon: in de Belgische vetmesterij wordt v gepast. Van dit kunstmatige honno is bekend dat het. vooral bij vrous kankerverwekkend kan zijn. Toep sing van hormonen in de vetmesten in België verboden. Dat verbod g> voor zowel natuurlijke als kunstnis: hormonen. (Slot van pagina 1) cieerd uit de 2,06 procent prijcomp satie die zal worden Ingeleverd. Verder zal Fokker op nog te onden ken wijze hiervoor geld op tafel tr gen. Eind vorig jaar kondigde Fob aan dat er bij het bedrijf 1400 arba plaatsen zouden moeten verdwi;a om het bedrijf levensvatbaar te li den. Daarvan zullen er nu 1050 getto gen verdwijnen. De arbeidsverkoiti van zeven dagen per jaar levert: eens 150 banen op en de resterendel banen raakt Fokker via natuurlijk? loop kwijt De bonden hebben op het principw koord dat bij Fokker is bereikt mei mengde gevoelens gereageerd, B zilds is men tevreden over het plan collectieve verkorting van de arbei duur. „Het is een unieke construck Nederland. Fokker is een van de een bedrijven waar zo over arbeidstijd! korting is gesproken", aldus bests der A. van der Veen van de Indus bond FNV vanmorgen in een ee commentaar. Anderzijds is hij er ontevreden over er nog zo'n groot aantal werknemers dwongen zal worden ontslagen. Volgende week dinsdag zal het oveil tussen Fokker en de bonden wort voortgezet om een nog groot tails te regelen. In de loop van volp de week zullen de bonden het print akkoord voorleggen aan hun leden Intussen is er weer een 'vleugje hoop'l Fokker ontstaan door de verkoop1 zes F-27 vliegtuigen aan de Austa sche regionale luchtvaart,maatscha; EWA en twee toestellen van hetzel: type aan de grootste regionale lui vaartmaatschappij (TAM) in Bra Voorts verkeren onderhandel ,over de verkoop van een aantal Ft evenals van het straalverkeersvl F-28 in een vergevorderd stadium! P I 'R J Heden overleed op 94- jarige leeftijd onze zorgzame oom JAN WIELEMAKER Uit aller naam: A. C. H. Moens- Versluijs Middelburg, 11 januari 1983. van W.M.F., Henckels-Solingen. Alle voorradige Sola-cassettes voor halve prijs! SPECIAALZAAK Ganzepoortstraat 1 Goes, tel 01100-28895. Algemene Arbeidsongeschiktheidswet (AAW) Wet op de Arbeidsongeschiktheidsverzekering (WAO) Per 1 januari 1983 zijn enkele wettelijke maatregelen van kracht geworden op het gebied van lonen en uitkeringen. Dit betekent dat in een aantal gevallen werknemers in loondienst en mensen met een sociale verzekeringsuitkering in 1983 een netto-bedrag zullen ontvangen dat lager kan zijn dan in 1982. Óf er sprake is van een verlaging en hoe groot deze is, hangt af van verschillende individuele omstandigheden, zoals de ingangsdatum van de uitkering, de loon- belastinggroep en de hoogte van de uitkering. Als u een aaw- en/of een wao-uitkering hebt, is het volgende voor u van belang. 1)Verhogingen van de uitkeringen WAO-daglonen De WAO-daglonen zijn verhoogd met 1%. Het minimum-wao-dagloon is verhoogd met 2,44% van f 123,32 tot 126,33. AAW-grondslagen Deze grondslagen zullen bedragen Maximale grondslag f 108,15 per dag (was f 107,34) Midden grondslag f 89,62 per dag (was f 88,92) Algemene grondslag voor 21-jarigen en ouder f 77,36 per dag (was f 76,26) Algemene grondslag voor 20-jarigen f 68,69 per dag (was f 67,67) Algemene grondslag voor 19-jarigen f 60,09 per dag (was f 59,06) Algemene grondslag voor 18-jarigen f 51,49 per dag (was f 50,48) 2) Andere wijzigingen Dat ondanks de verhoging van de wao-daglonen en de aaw-grondslagen de netto-uitkeringen lager kunnen uitvallen, is in hoofdzaak het gevolg van de volgende wijzigingen. Het vervallen van de arbeidsongeschikt heidsaftrek Bij een arbeidsongeschiktheid van ten minste 45% kwam u in aanmerking voor een arbeidsongeschikt heidsaftrek van f 2,46 per dag. Over dit bedrag werden geen loonbelasting en premie aow/aww ingehouden. Deze aftrek is vervallen. Daardoor wordt met ingang van 1 januari 1983 over een hoger bedrag loonbelasting en premie aow/aww ingehouden. Verhoging ziekenfondspremie De premie voor.de verplichte ziekenfondsverzekering is verhoogd tot 4,9% (was 4,55%). Verder is het maximumbedrag, waarover deze premie wordt ingehouden, verhoogd tot f 152,-perdag(wasf 142,- per dag). Verhoging vereveningsbijdragen Op alle wao-uitkeringen wordt sedert 1 januari 1980 een vereveningsbijdrage ingehouden. De vereveningsbijdrage is gelijk aan de premies ziektewet, ww en wao, die de werkgevers gemiddeld op de lonen van hun werknemers inhouden. De percentages zullen zijn: - gelijk aan ww/zw-premie 6,10% (was 4,90%) - gelijk aan wao-premie 17,25% (was 13,05%) De premievrije voet wao-premie bedraagt per dag f 94,- (was 91.-) Vereveningstoeslag Op wao-uitkeringen, die vóór 1 januari 1980 zijn ingegaan, wordt een toeslag verleend als gedeelte lijke compensatie van de ingehouden verevenings bijdrage. Deze toeslag is per 1 januari 1983 gehalveerd en komt per 1 juli a.s. geheel te vervallen. Wij plaatsen deze advertentie om u zo goed mogelijk te informeren over de gevolgen van de wijzigingen die per 1 januari hebben plaatsgehad en die in uw uitkering over januari tot uitdrukking komen. Deze informatie dient als aanvulling op de specificatie die u bij de betaling van de uitkering ontvangt op het dagafschrift van uw giro- of bankrekening. Wie meer informatie wenst, kan nadere inlichtingen vragen bij onze districtskantoren. Hoofdkantoor Bos en Lommerplantsoen 1, 1055 AA Amsterdam.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1983 | | pagina 10