Provinciaal bestuur niet enthousiast over D-zones p en w van Terneuzen willen spoedig besluit kabel-tv IN DE BAN VAN DE COMPUTER 'De juf boven de meester', maar niet in Zeeland HOORT. ZIET M Nertsfokkerij in Overslag mag Hobbyclub in oprichting STICHTING DZM TELEURGESTELD OVER HOUDING PZC/provincie Volle zaal voor Urbanus MOGELIJK AANSLUITING OP BELGISCH NET JfclNSDAG 11 JANUARI 1983 MIDDELBURG - Mr. M. M. van Notten, directeur van het Europese Instituut in Den Haag, die samen met de stichting D-zone Marketing (DZM) ijvert voor het instellen van een vijftal deregule ringszones in ons land, is teleurgesteld over de houding van het provinciaal bestuur in Zeeland. Volgens de plannen van de stichting DZM zou ook het Sloegebied bij Vlissingen D-zone moeten worden. Dat wil zeggen: een gebied, waarin de ondernemingen minder of geen belasting betalen, waar minder regels gelden en minder vergunningen nodig zijn: „Daarmee kan de werkgelegen heid worden gestimuleerd", vindt de stichting DZM. jlr Van Notten zegt. dat hij voor zijn plannen bij het provinciaal bestuur van deze mogelijkheden een aantal be- drijven-wellicht de Offshore het eerst- weinig gehoor krijgt. De commissaris het Sloegebied zal verlaten om zich in ;u van de koningin heeft hem doorverwe- =n naar drs F. Burger van de provin- iale griffie-afdeling, die economische taken behandelt. Volgens mr. Van Not ten gelooft men bij de Provincie Zee land met dat deze D-zones in ons land ;gb tullen komen: „Zeer teleurstellend, en na in schrijnend contrast tot de houding die men in het noorden des lands aan neemt. In Zeeland wacht men af wat Den Haag doet. De dagen van De Ruy- ter blijken inderdaad 300 jaar achter ons te liggen. In Frankrijk heeft men plannen om Marseille tot een D-zone te verklaren. De Britse minister van finan- na cién wil-waarschijnlijk binnen een jaar Aberdeen tot 'free port' maken. Het is voor de hand liggend dat in het licht die buitenlandse D-zones te vestigen als hier niets gebeurt", aldus mr. Van Notten. De heer Van Notten heeft volgens zijn zeggen in Groningen en Friesland de GOES - De Vlaamse zanger Urba nus mag zich verheugen in een gro te populariteit in Goes. De onge veer 450 kaartjes voor het optre den. dat hij zaterdag 26 februari in de Prins van Oranje geeft, waren maandagmorgen binnen twintig minuten uitverkocht. Geprobeerd wordt nu Urbanus nog een tweede keer op te laten treden. De zanger/conferencier/komiek komt naar Goes in het kader van 't Goese Festival dat de Plaatselijke Kommissie Podium Kunsten (afge kort 2 PK) voor vrijdag 25, zaterdag 26 en zondag 27 februari op touw heeft gezet. Het programma omvat onder meer een tentoonstelling van werkstukken van amateurkunste naars. een amateurfestival, pop concerten, een literaire bijeen komst. kindervoorstellingen en een koffieconcert. Het hoogtepunt wordt het optreden van Urbanus. Die weet zich in ieder geval verze kerd van een volle zaal. Het feit dat de kaartjes maandag morgen binnen de korste keren wa ren uitverkocht (bij het WV-kan- toor in het Goese stadhuis stond een lange rij wachtenden), leverde de gemeente Goes enkele boze tele foontjes op. De ambtenaren wer den ervan beschuldigd teveel kaar ten achter te houden. Daar is. zo deelde een woordvoerder van de ge meente mee, geen sprake van. Hij vertelde dat van de ongeveer vijf honderd beschikbare plaatsen er circa vijftig zijn gereserveerd voor genodigden en voor mensen die op de een of andere manier aan het fes tival meewerken. MIDDELBURG - Van de 295 lagere en experimentele basisscholen in Zeeland worden er slechts twee door een vrouw geleid. Dat is maar 0,6 procent van het totaal. Dit bleek maandag bij navraag onder de vier in de provincie werkende inspecties van het lager onderwijs. Zeeland loopt met het cijfer van 0,6 ver achter bij de landelijke situatie. In het cursusjaar 1980-1981 waren er volgens opgave van het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS) in totaal 8726 lagere en basisscholen. Daarvan werden er toen 289 geleid door een vrouwelijk school hoofd, hetgeen op rond de drie procent neerkomt. Tot voor kort werd alleen de 'neutrale tie van kleuter en lager onderwijs tot bijzondere school der Vlissingse school- basisonderwijs per 1 augustus 1985 vereniging' niet door een man geleid. Sinds jaar en dag functioneert daar me vrouw M. M. de Hulster-de Groote als schoolhoofd. De vrouwen hebben op de toch al verandering zal brengen in de situatie. Dat lijkt bevestigd te worden door het onlangs bij het ministrie van onderwijs verschenen rapport 'de juf neutrale bijzondere school toch al de boven de meester', waarin gegevens overhand met vyf van de zes onderwijs- staan over de situatie na de integratie plaatsen die er zijn. en de baanverdeling tusssen vrouwen Sinds 1 januari heeft mevrouw De Hul- en mannen, ster versterking gekregen. Aan de Grif- fioenschool (protestants-christelijk) in Middelburg is met ingang van die da tum namelijk mevrouw J. de Nood op Volgens een woordvoerder van het mi nisterie blijkt daaruit dat bij het ont staan van de basisscholen vijftien pro- verzoek van het bestuur hoofd gewor- cent van de hoofdleidsters van kleuter den. Ze had door omstandigheden die scholen wil solliciteren naar de nieuwe functie trouwens reeds lang waargeno- functie van directeur van de basis- men. Volgens haar zeggen is er ook geen school Daartegenover staat dat zestig enkel probleem geweest rond de benoe- Procent van de hoofden van de lagere ming. „Zou er een mannelijk school- scholen van plan is hetzelfde te gaan -- - doen. Verder blijkt dat vijftig procent van de leidsters van kleuterscholen de scheve verhouding tussen mannen en vrouwen (qua aantallen) niet zo leuk vindt. Zij wijzen er daarbij op dat het opleidingsniveau van hen vrijwel gelijk is aan dat van de hoofden van lagere gelegenheid gekregen om op 19 en 2U januari de denkbeelden van de DZM in een lezing voor de colleges van gedepu teerde staten, een aantal burgemees ters en vertegenwoordigers van het be drijfsleven uiteen te zetten. Ook zal in het parlement - alweer volgens mr. Van Notten - op 18 januari aandacht aan de D-zones worden besteed. DZM heeft ook een brief over haar plannen voor regel- en belastingvrije zones voor het bedrijfsleven aan premier Lubbers geschreven. „De heer Van Notten en DZM zijn met hun proposities wel voorbarig", ver klaarde drs F. Burger van de provincia le griffie desgevraagd. „Als wij hem goed hebben begrepen, wil hij al op 1 mil gaan experimenteren met D-zones in ons land. Gezien de wetgeving en de politieke verhoudingen in Nederland is het wel duidelijk dat mr. Van Notten en DZM wat te hoog grijpen: zo'n nieuwe wetgeving is niet één twee drie voor el kaar." De heer Burger vervolgt: „Niet alleen de vennootschapsbelasting zou moeten worden gewijzigd, wat een heel karwei is. Je moet ook goed overwegen, datje met de instelling van zo'n D-zone een stuk onrechtvaardigheid en concurren tievervalsing zou kunnen begaan te genover bednjven in de onmiddellijke omgeving van zo'n zone. die daar onder de oude voorwaarden zijn gekomen, en die wel belasting moeten betalen, wel milieuregels in acht moeten nemen. Trouwens: milieuvoorschriften hef je tegenwoordig ook niet zomaar op. Daarbij ontstaat het gevaar datje met het instellen van zo'n D-zone margina le, niet al te sterke bedrijven aantrekt", aldus drs. Burger. Volgens de stichting DZM zijn de meest kansrijke kandidaten voor een D-zone - een belasting- en regelvrije zone dus - de Oost-Groningse Eems- mond, Almelo, Moerdijk, het Sloege bied en Heerlen. Almelo en Moerdijk zouden zich al bij de regering kandi daat hebben gesteld. DZM gelooft dat een snelle instelling van de D-zones nieuwe bedrijven zou aantrekken en 80.000 nieuwe arbeidsplaatsen zou scheppen. De overheid zou dan welis waar belastinginkomsten missen, maar ook 2,5 miljard aan werkloos heidsuitkeringen kunnen besparen al dus de stichting D-zone Marketing. hoofd benoemd moeten worden dan hadden we iemand van buiten aan moe ten trekken wat dan weer betekend had dat we iemand van het eigen bestand hadden moeten wegsturen" aldus me vrouw De Nood. Ze wees er in een com mentaar bovendien op dat het verdwij- nen van de aparte scholen voor jongens scholen, zeker na het volgen van appli- en meisjes in roomskatholieke kring de catiecursussen, situatie voor de vrouwen nog heeft doen verslechteren. Voor die tijd gaven aan de meisjesscholen namelijk meestal vrouwen de leiding. Intussen wordt er in en buiten de pro vincie overigens aan gewerkt om iets aan de situatie te doen. Volgens de heer G. van der Scheer, plaatsvervangend hoofd van het bureau cultuur en onder wijs bij de provincie is vanuit de afde ling basis- en speciaal onderwijs van de Dat toch slechts een klein deel van de kleuterschoollleidsters zal solliciteren naar de functie van directeur is volgens het rapport gevolg van gebrek aan am bitie en een gebrekkige kijk op de in houd van de functie van directeur van de baisschool. Ook komt naar voren dat verschillende betrokkenen in feite bang zijn voor de omvang van de basisschool. Bovendien blijkt dat veel schoolhoof- Provinciale Onderwijsraad (POR) oon- den een vanzelfsprekende zaak langs een werkgroep roldoorbreking den dat ze straks directeur worden van ontstaan. Deze zal zich onder meer be- de toekomstige basisscholen. Zij vin- zig houden met de wanverhouding tus- den d da 'n het verlengde ligt van sen de aantallen mannelijke en vrouwe- n huidige baan als schoolhoofd. lijke schoolhoofden. Binnenkort wordt T„jaUill„( over deze zaak een nnts eennhlieeerd ?de^et rapport gevoegde aanbeve- nota gepubliceerd die aan alle scholen wordt toegezonden. lingen wordt ervoor gepleit om het tra- Volgens de heer Van der Scheer zal het hUidige raDDort niet al te domnatisch ziin nm rip functieverdeling tussen mannen rapport niet al te dogmatisch zij n om de zaak 'niet in een polariserende sfeer te Verandering Hij en woordvoerders van dc inspectie verwachten overigens dat de integra- vrouwen in de schoolteams gezamen lijk ter discussie te stellen. Verder wordt gepleit voor duidelijkheid over de toekomstige sollicitatieprocedures voor het directeurschap van de basis scholen. Zeeuwse filmdag in Kruiningen KRUININGEN - Een aantal sociaal- culturele organisaties toont zaterdag 15 januari een veertigtal films in het dorpshuis in Kruiningen. De manifes tatie, die de naam Zeeuwse filmdag heeft meegekregen, is met name be doeld voor beroepskrachten en vrij willigers in het sociaal-cultureel werk, vormingswerk, jeugd- en jongeren werk, volwasseneneducatie, vrouwen werk cn het activeringswerk. In deze sectoren kunnen de te tonen films als discussie-en informatiemate riaal worden gebruikt. Het dagpro gramma begint om kwart voor tien en duurt tot ongeveer zes uur. 's Avonds kan dan nog de film Die Blechtrommel van Völker Schlondorf worden beke ken. Naast het filmprogramma wordt ook een aantal videobanden gedraaid die het vrouwenwerk belichten. De ma nifestatie is opgezet door het Zeeuws Service- en Informatiebureau en het Zeeuws Steunpunt voor Volwassenene ducatie, beide te Middelburg. Medewer king wordt verleend door het 'Buro Vor ming' te Goes, Zeeuwse emancipatie werksters, provinciale instellingen maatschappelijk activeringswerk. Vor mingswerk werkende jongeren in Mid delburg en een aantal filmmaatschap pijen. (Van ome Haagse redacteur) DEN HAAG - De nertsfokkerij van F. D. de Bruyn in het Zeeuwsch-Vlaamse Overslag mag blijven bestaan, maar de aantallen nertsen en zilverfossen worden strikt omschre ven. Dat heeft de Kroon bepaald nadat omwonenden van de fokkerij bezwaar hadden ingediend tegen de hinderwetver gunning die b en w van Axel voor het bedrijf hadden afgege ven. De omwonenden vrezen vooral stankoverlast, besmet tingsgevaar, het uitbreken van nertsen en een mogelijke toekomstige uitbreiding van het bedrijf. Die uitbreiding heeft de Kroon vooralsnog onmogelijk ge maakt, althans voor wat de voorwaarden uit deze vergun ning betreft. De Kroon heeft geconstateerd dat er onduide lijkheid bestaat voor wat de precieze aantallen nertsen be treft. Dat mogen nu 500 'moeders' zijn plus hun nakomelin gen. Daarnaast heeft de Kroon enkele voorwaarden uit de vergunning enigszins gewijzigd. TERNEUZEN' - B en w van Terneuzen studeren hard op de aanleg van kabel televisie in Terneuzen. Er is de afgelo pen maanden gepraat met de buurge meenten Axel en Sas van Gent om te bekijken of er een mogelijkheid is een i« fezamenlijke kabelverbinding vanuit ff! België tot stand tc brengen, er is ook ld! fepraat met de Woningbouwvereni- ge fing 'Terneuzen', met de PZEM en met vu Casema, de grootste kabelexploitant en van Nederland. Wethouder drs. A. lil Doorduyn van openbare werken maan- „We wachten nog op meer gege- van de verschillende gesprek- spartners". Feit is dat b en w 'binnen «frienbare tijd' de knoop willen door- bkken. De raadscommissie voor openbare werken praat donderdagavond over een globale notitie, gewijd aan 'de ka bel'. Daarin worden de verschillende mogelijkheden op een rij gezet. Moge lijkheden. die in verschillende gevallen nog niet erg duidelijk uit de verf komen. De PZEM bijvoorbeeld heeft weliswaar belangstelling getoond voor het 'kabel- gebeuren' in Terneuzen. maar of het nutsbedrijf ook daadwerkelijk in actie komt. is afhankelijk van een beslissing van de raad van bestuur. Casema stu deert momenteel op de financiële con sequenties van een samenwerkingsver band tussen Axel. Terneuzen en Sas van Gent. Daarbij wordt een aanslui ting op het Belgische kabelnet ingecal culeerd Terneuzen wil, op het gebied van de kabeltelevisie, wel stimuleren en bemiddelen, maar zeker niet financieel participeren. De afgelopen maanden heeft wethouder Doorduyn tal van ge sprekken met alle mogelijke kandi daat-leveranciers én met de buurge meenten gevoerd. „Maar het zou na tuurlijk erg onverstandig zijn om nu zo maar. met de ogen dicht een beslissing te nemen Sommige mensen doen het voorkomen alsof iedere dag uitstel een heus drama is. Maar men moet even met vergeten dat er in Terneuzen jaren lang niet over die kabel werd gepraat. We willen best snel knopen doorhak ken, maar ervoor waken dat er onver antwoorde beslissingen worden geno men". De deskundigen zijn het erover eens dat uit technisch oogpunt aansluiting op het Belgische kabelnet de aantrek kelijkste oplossing is. Maar of het zover komt is vooral ook afhankelijk van de medewerking van de verschil lende gemeenten. De raadscommissie bespreekt de ka belnotitie donderdagavond. De com missievergadering begint om halfacht De commissie buigt zich ook over de nota 'vandalisme in Terneuzen Spelen met de techniek: er zijn mensen, die daar eindeloos veel tijd in kunnen stoppen. Hier op de foto de drie initiatiefnemers voor oprichting van een hobbyclub in Zeeland, v.l.n.r. B. Sinke, D H Dix en R Nieuioland. Al eens gehoord van enkel- en dubbelzijdige floppy's, weet u precies wat ze bedoelen met een volledig gebufferde processor, zowel inputs als outputs, waardoor - en dat is interessant- bijna altijd opblazen van de chip kan worden voorkomen? En knippert u niet met de ogen als iemand zegt dat-ie de RAM-kaart met een extra multiplexer in 'piggy back' heeft gewijzigd? Dan moet u op z'n minst geïnteres seerd zijn in de omgang met computers, waarbij dit soort termen worden gebezigd, een dergelijke taal wordt uitgesla gen. Mogelijk heeft een aantal lezers bij enthousiastelingen, die voor zo'n het doornemen van de aanhef van dit tienduizend gulden of meer hebben verhaal al vermoeid kijkend de krant geinvesteerd in die hobby, maar er dichtgevouwen en uitgeroepen: kom, zijn ook al computers van rond de ik ga de hond eens uitlaten. Dat is duizend gulden, waarmee prachtig dan wel jammer, want in een tijd gewerkt kan worden. En wie een waarin de opmars van de computer tweedehands-setje van iemand wil met steeds rasser schreden plaats- overnemen kan nog goedkoper uit vindt, is enige achtergrondkennis zijn. nooit weg. Hoewel, verwacht in deze Wat kan een micro-computer zoal? kolommen geen academisch betoog rond die biina anestnnninienrt terh E" W?' f3":'? "iet? °m te bepnnen rond die bijna angstaanjagend tech nologische ontwikkelingen. We laten met de laatste vragen even citeren het slechts b» design* van de aanstaande oprichting van een com puter hobbyclub in Zeeland, als pro vinciale onderafdeling van een lan- denken, niet fantaseren en hij kan niet emotioneel reageren, want ge voelens heeft-ie niet. Hij kan wel ra- ren D. H Dix. R. Nieuwland en B. Sinke. bedoeld om er aan mee te hel pen. de maatschappij rijp te maken gegevens opratelen. rekenen en logi sche beslissingen nemen. Mits de fa brikant en z'n gebruiker hem eerst pen, uc niaawtnappij lijp ie manen kpnnl„ hehhen tnpfxpstnnt Pn voor die toch steeds onvermijdeUjker der morren, zonder vermoeidheids- wordende omgang met de computer. op de meest minimale oppervlakte samen te persen, worden ook de ge bruiksmogelijkheden oneindig veel groter. Om maar even een beeld te geven van de groei: Toen in 1949 de eerste computer werd geïnstalleerd, besloeg die een oppervlakte van vie renzestig vierkante meter. En er wa ren zoveel lampen in verwerkt dat er een complete turnhal mee kon wor den verwarmd. De apparatuur func tioneerde toen dus eerder beter als straalkachel dan als computer. Te genwoordig zijn ze al zover, dat er 20.000 actieve elementen op een vler kante millimeter kunnen worden sa mengebracht. De Hobby Computer Club telt, over het hele land verspreid, zo'n tienduizend leden. Verwacht wordt dat dit aantal in 1985 zal zijn verdubbeld. Een groei die net zo stormachtig is als de microproces sor zelf. De hobbyclub helpt de leden bij het leggen van contacten, de aan schaf van computercomponenten en computerprogramma's organiseert bijeenkomsten, waarop leden on derling ervaringen kunnen uitwis selen, en geeft een clubblad uit. Ver der staan er lezingen op het pro gramma en in het najaar wil de Zeeuwse club, die op maandag 17 ja nuari in 'Open Hof in Vlissingen (aanvang 19.30 uur) de oprichtings vergadering zal beleven- straks ook overgaan om voor tien- tot zestienja rigen een cursus programmeren te geven, zodat zelfs de lagere school jeugd al direct in aanraking zal kun nen komen met het fenomeen com puter. Voor zover die al niet op ande re wijze is geconfronteerd met dit verschijnsel. Via de spelcomputer bijvoorbeeld, op de televisie aan te sluiten appara ten met tal van mogelijkheden. De jeugd blijkt enthousiast te reageren op die nieuwe ontwikkelingen Al leen kunnen de jongelui dat enthou siasme nog niet voldoende kwijt. Vandaar dat er al in termen als he eindelijk' is geregeerd op de eerste berichten rond de oprichting van een hobbyclub in het Zeeuwse. Een dure hobby1 Dat ligt er nog maar aan. zeggen de initiatiefnemers. Het is net zoals met de liefhebberij voor fotograferen. Dat kun je ook zo duur maken als je zelf wilt. Goed. er zyn dat 24 uur per etmaal'. Dat voeden met informaties heet programmeren. De fabrikant stopt alle basismoge lijkheden in een vast geheugen. En de gebruiker, die aan het program meren is. stopt zijn eigen gegevens en instructies in een uit te wissen geheu gen. Wie een hekel aan programme ren heeft kan kant en klare program ma's kopen, maar wie er zich langer mee bezig houdt komt al snel tot de ontdekking dat het zelf maken van programma's op zich al een attractie ve bezigheid is. omdat daarbij een groot beroep wordt gedaan op de ei gen creativiteit. Er is nog een zekere angst voor de computer", zegt de heer Meuwland. „maar wij willen als club uitdragen dat niemand er bang van hoeft te zijn. We willen de appa ratuur dus gebruikersvriendelijk maken. Vroeger was het alleen een elitair gezelschap dat met de compu ter kon praten, maar dat is er nu ge lukkig af. Iedereen die interesse heeft voor de micro-electronica kan er mee omgaan. Een niet ingewijde kan binnen een uurtje worden ge leerd een programmaatje te schrij ven". Behalve dat men enthousiast is, moet men ook een zekere male van nauwkeurigheid bezitten. De machine zelf is uiterst som, iedere opdracht moet duidelijk zijn, een vergeten punt of komma kan het he le programma in elkaar doen stor ten. Alleen dat facet al boeit een geïnteresseerde hobby-ist als de heer Dix. „Zelfs als je hele kleine foutjes maakt kun je rigoreus wor den afgestraft". Wat je ook uit de hoek haalt er is tegenwoordig bijna niets meer te vin den, waarbij een computer niet zou kunnen worden ingezet. Neem alleen al al die mogelijkheden, die de elec- tronica-hobbyisten ter beschikking staan als die de micro-computer in zet voor de besturing van apparaten en systemen. Voor een optimale rege ling van de cv-installatie bijvoor beeld. handig en geldsbesparend in deze tijd van dure aardgastarieven. Verder zij n er tijdsbesturingen moge lijk van wasmachines, koffiezetappa raten, regeling van de binnenverlich- ting, tijdens vakanties bijvoorbeeld. Daarnaast hebben zendamateurs er profijt van en treintjes-fanatici kun nen met inzet van de computer alle bewegingen op de spoorwegmodel baan regelen. Voor sportverenigin gen is de computer te benutten als uitstekend leermiddel. In Amerika kun je al golf leren spelen via de com puter. En dan hebben we het nog he lemaal niet gehad over hulp bij de studie- berekenen van onderzoeks re sultaten. De verwerking van statisti sche gegevens, kansberekeningen het toetsen van de woordenkennis, veel en veel te veel om op te noemen. Liefhebbers, die zich van apparatuur willen voorzien hebben het nogal eens moeilijk om een keuze te ma ken. Ze kopen altijd oudere appara tuur. Want de ontwikkelingen gaan zo snel. datje toch altijd achter loopt. De meeste geïnteresseerden hebben zich er bij neergelegd: zij houden het erop dat je niet persé het modernste van het modernste hoeft te bezitten, als de apparatuur maar aan de hob byverwachtingen voldoet. De computer-hobby kan aardig wat tijd opslorpen. De gemiddelde ama teur stopt per week tussen de tien en twintig uur in deze liefhebberij. Met de wetenschap van het grote ledental van de club voor ogen, moet dus het aantal 'computer-weduwen' zorg wekkend groot zijn. Vrouwen, die in vrije uren hun echtgenoot niet of nauwe nauwelijks zien, omdat-die in de logeerkamer of in een hoekje op de zolder gebiologeerd zitten te kijken naar wat er op het oplichtende scherm verschijnt. Het geluid dat tot de computerset behorende printers maken is geen uitnoding om met de hele handel in de huiskamer te ko men zitten. Want wat voor de liefheb ber als muziek in de oren klinkt, is voor de niet ingewijde toehoorder op de achtergrond een hoogst irriterend geluid. „Ja het is een solitair gebeu ren". waar je als hobby-ist mee doen de bent", constateren de initiatiefne mers. En de heer Dix zegt - en daar mee geeft hij duidelijk aan dat hij de finitief verkinlocht is. waar het gaat om de fanatieke omgang met compu ters: „Je zou op zo'n ding kunnen uit rekenen hoe lang het duurt voor het tot een echtscheiding komt" Jacques Cats N w v*.«y

Provinciale Zeeuwse Courant | 1983 | | pagina 9