'Interne reorganisatie' binnen leger Suriname Israël heeft scherpe kritiek op Unifil Mogelijkheden voor waterkracht pzefi Thatcher bezoekt de Falkland-slagvelden het weer ANDUVIE EN SPEKLAPJES Tweedehands pacemakers OFFICIEREN VERDEELD OVER BELEID TERRORISTEN NIET GESTOPT WAARNEMERS: POLITIEKE STUNT J DINSDAG 11 JANUARI 1983 2 PZC/binnen -buitenland KEULEN (UPI) - In West-Dultsland zijn maandag drie artsen door een rechtbank in Keulen veroordeeld wegens handel in tweedehands hartstimulators (pacema kers). Zij namen deze uit overleden patiënten, leverden ze aan een bedrijf, dat ze nakeek en steriliseerde en plantten ze weer in patiënten zonder dat zij te horen kregen, dat het om tweedehands apparaten ging. Het bedrijf stortte het verschil tussen de kosten van revisie en steriliseren ad (omgerekend) 140 gulden en de prijs van een nieuwe stimulator van bijna 4000 duizend gulden direct op hun rekeningen. Het stimulatorbedrijf maakte zo in totaal rond 300.000 gulden aan de drie over. De drie artsen zouden zeker in 28 gevallen tweedehands stimulators hebben aan gebracht zonder medeweten van de patiënt Dit gebeurde in de jaren zeventig. Het hof veroordeelde. Jochen Schaefer uit Kiel, Wolfgang Kuestner en Wolf-Dieter Semmelroth' alsmede de eigenaar van het bedrijf, Ernst Guenther Lehmann, tot boetes van tot bijna 95.000 gulden en voorwaardelijke gevangenisstraffen van één tot anderhalf jaar. Het hof bevond de artsen schuldig aan frauduleus handelen tegenover patiënten uit winstbejag. Het hof had vier maanden stilgestaan bij de vraag of verwijderen van stimulators uit overleden patiënten 'diefstal is. maar kwam uiteindelijk tot de conclusie, dat het dit niet is, daar stimulators, zonder eigenaar' zijn De artsen voerden met succes aan dat tweedehands stimulators na revisie even goed zijn als splinternieu we. zodat het hof de aanklacht, dat zij hun patiënten fysiek hadden geschaad, niet gegrond kon verklaren. PARAMARIBO/DEN HAAG (ANP) - In het Surinaamse leger zijn twaalf officieren overgeplaatst Dat heeft de Surinaamse staatsradio maandag bekendgemaakt De overplaatsing werd aangeduid als een 'interne reorganisatie'. Niet gezegd werd waarom de overplaatsing heeft plaatsgevonden. Volgens ingewijden echter houdt de overplaatsing verband met de verdeeldheid binnen het leger die sinds de gebeurtenissen van 8 december aan het licht is getreden. Uit betrouwbare bronnen in Paramari bo was al eerder vernomen dat veel offi cieren het oneens zijn met legerleider Bouterse en de actie van 8 december, waarbij 15 Surinamers werden geëxe cuteerd. Zo diende garnizoenscomman dant Horb onlangs schriftelijk zijn ont slag in als lid van de legerleiding. Ver der blijkt ook de derde man in het Suri naamse leger, bataljonscommandant Etienne Boereveen, het oneens met Bouterse. Niet duidelijk is welke officie ren zijn overgeplaatst en wat de over- Deltagebied Hoog water Laag water 1 - 1 dinsdag 11 januari uur uur cm Vlissingen 6.35 158 18.59 166 Terneuzen 7.05 170 19.25 178 Zlerikzee 7.21 136 19.43 138 Hansweert 7.23 186 19.43 1115 Wemeldinge 7.37 154 19.56 156 Kreekrak 7.54 179 20.14 181 Bruinisse 7.48 153 20.08 156 woensdag 12 januari cm uur cm Vlissingen 7.20 174 19.39 168 Terneuzen 7.54 186 20.05 181 Zlerikzee 810 148 20.23 137 Hansweert. 8.15 203 20.25 200 Wemeldinge 8.26 167 20.37 157 Kreekrak 8.42 195 20.56 183 Bruinisse 8.41 166 20.49 155 plaatsing precies inhoudt. Het Suri naamse leger telt ruim twintig office- ren, van wie er overigens slechts negen een echte officiersopleiding hebben ge noten. Een en ander zou betekenen dat nu ruim de helft van het officierskorps is overgeplaatst. Lijkschouwing Familieleden van de op 8 december in Paramaribo vermoorde 14 Surinamers en 1 Nederlander willen dat het minis terie van buitenlandse zaken pogingen onderneemt tot het verrichten van lijkschouwing in de Surinaamse hoofdstad. Op die manief zou de juiste doodsoor zaak moeten worden vastgesteld. De Nederlandse autoriteiten, aldus de fa milieleden, moeten daarom ingaan op het aanbod van legerleider Bouterse vanuit Nederland een arts naar Surina me te sturen om de lijkschouwing te verrichten. De woordvoerder van het ministerie zei desgevraagd dat maandag enkele schriftelijke verzoeken hiertoe waren binnengekomen. Hoewel hij niet kon zeggen wat de houding van de regering ten aanzien van deze vraag zou zijn, ligt het volgens de woordvoerder niet op de weg van de Nederlandse regering Suri naamse burgers te helpen. Daarvoor zijn in eerste instantie de Surinaamse autoriteiten en de Surinaamse artsen. Bovendien is Nederland met door be velhebber Bouterse benaderd voor het sturen van een arts voor de lijkschou wingen, maar heeft het ministerie slechts kennis genomen van een inter view met Bouterse in het Franse dag blad Le Monde. Visumbeleid IADVERTENTIEI Weersvooruitzichten van het KNMI voor woensdag t/m zaterdag: Veel bewolking en af en toe regen. Mid- dagtemperatuur later dalend naar on geveer 5 graden. Vandaag is het opnieuw bijzonder zacht weer. De temperatuur bevindt zich nu al vele dagen ruim vier graden boven het normale niveau voor de tijd van het jaar. De aanvoer van zachte en vochtige Oceaanlucht blijft gehand haafd door een depressie bij IJsland en een ferm hogedrukgebied boven Frank rijk. De aangevoerde lucht heeft echter een lange tocht boven zee achter de rug en daardoor zal er vandaag wel veel bewolking komen waaruit soms wat motregen valt. De wind is opnieuw be stendig uit het zuidwesten en neemt langzaam toe tot krachtig. Vooruitzichten voor woensdag: geen verandering; zacht met maxima van ruim 9 graden maar nog steeds veel be wolking en mogelijk in de avond nog verder toenemende tot soms hard uit het zuidwesten wind. Nautisch bericht Wind: zuidwest meest 6 Beaufort; zicht: doorgaans matig en in motregen tijde lijk slecht; temperatuur kustwater 6 graden; afwijking waterstanden: geen afwijking van betekenis; maximum golfhoogte monding Scheldes: tijdens hoogwater meer dan een halve meter zeegang. ZON EN MAAN 12 januari Zon op 08.44 onder 16.53 Maan op 07.30 onder 15.18 Elke dinsdag en woensdag hebben we verse artikelen in de aanbieding. Andijvie, 1 "7C per kilo X./LJ Speklapjes, (zonder zwoerd), 500 g5r48 448 7QQ kilo. »...i9r98/.i70 's Lands grootste kruidenier blijft op de kleintjes letten. dinsdag 11 januari uur cm uur cm Vlissingen 0.10 163 12.31 171 Terneuzen 0.35 186 12.53 195 Zlerikzee 1 16 133 13.37 137 Hansweert 1.07 199 13.28 210 Wemeldinge 1.45 153 14.01 160 Kreekrak 1.43 181 13,58 187 Bruinisse 2.10 158 14.33 163 woensdag 12 januari cm uur cm Vlissingen 0.54 172 13.13 184 Terneuzen 1 18 195 13.34 207 Zlerikzee 2.01 136 14.27 145 Hansweert 1.56 210 14.16 223 Wemeldinge 2.36 158 14.48 169 Kreekrak 2.33 186 1445 198 Bruinisse 2.59 162 15.18 172 SCHEVENINGEN (ANP) - De in 1981 opgerichte Nederlandse organisatie voor het behoud van de bossen, Global Forest Fund, gaat zich uitbreiden tot een internationale instelling met afdelingen over de gehele wereld. Met meer dan veertig landen is thans intensief overleg over de oprichting van nationale afdelingen. Ook in Nederland zelf zijn voorbereidingen tot de oprichting van een nationale afdeling in een vergevorderd stadium. Dit deelde voorzitter drs, R. Snoeker maandag mee bij de opening van een expositie over ontbossing en herbebossing over de gehele wereld in het Kurhaus in Scheveningen. Gisteren speelden in de Kurzaal een aantal genodigden het zg. Global Forest Game, een spel waarbij besluiten moeten worden genomen over de ontwikkeling van lande i. Veel Surinaamse vluchtelingen zijn in moeilijkheden geraakt doordat in een aantal landen waar zij waren heenge- vlucht op doorreis naar Nederland de Nederlandse vertegenwoordigers of ambassades en consulaten niet op de hoogte bleken met het verruimde vi sumbeleid dat door Nederland ten aan zien van Surinaamse vluchtelingen ge voerd wordt. Dit schrijft de stichting Surinaamse vluchtelingenhulp in een brief aan de minister van buitenlandse zaken en de staatssecretaris van justitie. Volgens de stichting zijn dringende noodkreten binnengekomen van Suri namers die hierdoor in Miami (Verenig de Staten), de Nederlandse Antillen en andere landen in de omgeving van Suri name gestrand zijn en niet verder kun nen reizen naar Nederland. De stichting verzoekt de minister en staatssecreta ris het Nederlandse besluit van het ver soepeld visumbeleid dat nu gehanteerd wordt zo snel mogelijk aan de betreffen de Nederlandse vertegenwoordigers in het buitenland bekend te maken. De algemene raad van de Nederlandse orde van advocaten heeft maandag in een open brief aan de machthebbers in Suriname geschreven dat zij op hun schreden moeten terugkeren. „Een land zonder recht op een onafhankelij ke verdediging wordt een staat van wil lekeur". aldus de raad. De raad heeft ook internationale juris tenorganisaties gevraagd om te probe ren de Surinaamse autoriteiten ervan te overtuigen, dat ze het weer mogel i jk moeten maken, dat een vrije en onaf hankelijke balie zijn werk kan doen. Van de vijftien mensen die in de nacht van 7 op 8 december werden doodge schoten waren er vier advocaat. Het Franse persbureau AFP kwam maandagavond vanuit Georgetown (Guyana) met het bericht dat legerlei der Bouterse heeft besloten alle betrek kingen met Nederland en de VS te ver breken. Het persbureau beroept zich daarbij op 'Surinaamse bronnen' in Georgetown. Een woordvoerder van het ministerie van buitenlandse zaken in Den Haag verklaarde desgevraagd van niets te weten. Hij voegde eraan toe 'geen enkele aanwijzing' te hebben dat Paramaribo de betrekkingen met Den Haag wil afbreken. De stakende gevangenen in Leeuwarden maakten hun staking publiekelijk door het naar buiten steken van e spandoek. Door een gat in een ruit tonder het spandoeki kijken twee actievoerders naar buiten. LEEUWARDEN (ANP) - Na een ge sprek maandagavond met verslag gevers van het Nieuwsblad van het Noorden en de Leeuwarder Courant hebben de stakende gevangenen in het huis van bewaring te Leeuwar den een door hen gevoerde actie beëindigd. De gevangenen begonnen maandag morgen met een staking omdat zij het niet eens zijn met de bezuini gingsmaatregelen die staatssecreta ris mevrouw Korte-van Hemel van justitie heeft aangekondigd. Voor de gevangenen betekenen de maatrege len dat zij in de weekeinden van 's avonds zes uur tot 's middags één uur in hun cel moeten blijven. De actie van zeventig gevangenen bleef aan vankelijk beperkt tot het A-blok, maar later werd de staking overgeno men door de bewoners van het B- blok, waar eveneens ongeveer zeven tig gedetineerden zijn gehuisvest. Onafhankelijk van elkaar kwamen de gedetineerden van belde blokken met actiedreiging. In totaal werden 23 eisen op papier gezet. Door bemid deling van de directie kwam een compromis uit de bus. De gevange nen zeiden bereid te zijn hun actie op te schorten indien zij met vertegen woordigers van de pers mochten pra ten. Het ministerie van justitie gaf hiervoor toestemming. In het ge sprek, waaraan zes vertegenwoordi gers van de gedetineerden deelna men, bleek dat de gevangenen vooral bang zijn dat door de bezuinigings maatregelen een verharding op treedt in de criminele sfeer. Ook werd een verharding in het on derling contact tussen gevangenen en bewaarders verwacht. Andere bezwaren tegen de plannen van de staatssecretaris van justitie waren de vrees voor hygiënische wantoe standen en moeilijke contacten met het thuisfront. Zo zou telefoneren erg worden bemoeilijkt. JERUZALEM (DPA/ANP) - De VN-de!egatie Unifil voor Zuid-Libanon, waarin Nederland deelneemt, is voorwerp van scherpe kritiek van Israël. Daarom zal Israël slechts instemmen met verlenging van het mandaat voor Unifil voor maximaal twee maanden. Dit heeft een hoge VN-functionaris VN-vice-secreta- ris-generaal Brian Urquhart maandag in Jeruzalem te horen gekregen van pre mier Begin en minister van buitenlandse zaken Itzhak Sjamir. de verschillen In standpunten kleiner worden en de besprekingen verlopen in een 'goede sfeer". Het bureau van de premier zei na afloop dat Begin had gesproken over „zeer slechte ervaringen met de Unifil-eenhe- den". „Zij hebben met voldaan aan de verwachtingen Sjamir voegde daar aan toe, dat Unifil „niet doeltreffend" is gebleken, inzoverre de macht de 'terro risten de weg naar de Israëlische grens niet heeft weten te versperren". Volgens Urquhart is Libanon voor een mandaatverlenging met zes maanden totdat de onderhandelingen met Israël over een regeling in Libanon zijn afge sloten. De Verenigde Naties zullen vol gens hem na beëindiging van deze on derhandelingen besluiten wat er met de macht moet gebeuren. Een bestand tussen anti- en pro-Syri- sche groepen in Tripoli hield maandag voor de tweede dag. Als kwartierma kers van het leger trokken Libanese binnenlandse veiligheidstroepen de deels in puin veranderde stad binnen, maar pas het leger, zo werd gewaar schuwd. zal er voor kunnen zorgen dat de milities van de straat blijven. In Khalde eindigde de vijfde ronde van de onderhandelingen tussen Israël en Libanon zonder dat overeenstemming was bereikt. Volgens Israël verwierp Li banon een Amerikaans compromis voorstel voor een agenda voor de be sprekingen, maar een woordvoerder van de Amerikaanse delegatie zei, dat Ambassadeur - H. G A. Elink Schuurman wordt benoemd tot Neder lands ambassadeur in Koeweit en Qa tar. Zijn standplaats wordt Koeweit. rVan onze correspondent i LONDEN - De Britse premier mevrouw Thatcher heeft gis teren, tijdens de derde dag van haar onverwachte bezoek aan de Falklandeilanden, een bezoek gebracht aan de plaat sen waar tijdens de Falklandoorlog enkele van de hevigste gevechten plaatsvonden. Zij begon haar dag meteen bezoek aan Bluff Cove, ten zuiden van de hoofdstad van de Falklandeilanden. Port Stanley, waar de Britten hun grootste tegenslag tijdens de oorlog ondervonden toen twee landingsvaartuigen door Argentijn se straaljagers werden bestookt. De schepen vlogen in brand en meer dan 50 Britse militairen kwamen om het leven De premier vloog per helikopter vervolgens naar Goose Green, en daarna naar San Carlos, waar destijds de Britse soldaten begonnen met hun herovering van de Falklandei landen. Mevrouw Thatcher legde daar een krans op het graf van kolonel 'H' Jones, die een heldendood stierf bij een po ging een Argentijns mitrailleursnest onschadelijk te maken. Het bezoek van de Britse premier aan de eilanden is inmid dels veroordeeld door het Russische persbureau Tass, dat heeft verklaard dat met het bezoek wordt onderstreept dat de Conservatieve regering van plan is van de Falklandeilan den een sterke militaire basis te maken. Waarnemers in Londen zien de reis van de eerste-minister als een goede politieke zet van haar kant. Zij zou het succes dat haar oorlog voor de herovering van de Falklandeilanden bij het grote publiek oogstte, met het oog op de verkiezingen - die vervroegd in juni zouden worden gehouden - nog eens dunnetjes willen overdoen. Ook zou mevrouw Thatcher met het bezoek beogen punten te scoren op de oppositie, die bij de terugkeer van het parle ment op 17 januari, zou willen proberen een grote zaak te maken rond de regeringsverantwoordelijkheid voor het ontketenen van de Falklandcrisis. ARNHEM (ANP) - In ons land bestaan, ondanks het geringe verval van de ri vieren, reële mogelijkheden voor het gebruik van waterkracht voor de elek- triciteitsproduktie. Verkennende stu dies hebben inmiddels uitgewezen dat in de Maas op tien verschillende plaat sen waterkrachtcentrales kunnen worden gebouwd met een gezamenlijk vermogen van 55 tot 65 megawatt. Dat blijkt uit het elektriciteitsplan dat de samenwerkende elektriciteits pro- duktiebedrijven (SEP) voor de komen dejaren hebben opgesteld Het gebruik van waterkracht past. evenals het ge bruik van windenergie bijvoorbeeld, in het toekomstbeleid van de elektrici teitsproducenten om relatief kostbare brandstoffen als gas en olie zoveel mo gelijk te sparen en de alhankelijkheid daarvan zo gering mogelijk te maken De Provinciale Limburgse elektrici teitsmaatschappij (PLEM) en rijkswa terstaat verrichten momenteel studies naar de mogelijkheden om met ge bruikmaking van stuwen en sluizen in de Maas waterkrachtenergie op te w ek ken. Een nadere detailstudie van de meest in aanmerking komende lokaties zal volgens de SEP binnen afzienbare tijd al tot definitieve besluitvorming moeten leiden. In het verleden is ook a 1 gekeken naar de mogelijkheden om ge bruik te maken van waterkracht Uit voering van de plannen bleek toen veel te duur. Als gevolg van de inmiddels zeer fors gestegen brandstofprijzen is de economische haalbaarheid volgens de SEP nu echter gunstig te noemen. Het gebruik van waterkracht voor de elektriciteitsproduktie is volgens de SEP niet alleen een goedkope en ener giebesparende produktiemelhode. maar voorkomt bovendien problemen ten aanzien van het milieu. Directie: K. Scherphuis, W. F. de Pagter en F. van de Velde. Hoofdredactie: M. P. Dieleman en C. van der Maas. BUREAUS: Vlissingen: Walstraat 56-60,4381 EG Vlissingen, tel. (01184) 15144. Middelburg: Markt 51, 4331 LK Middelburg, tel. (01180) 27651. Goes: Grote Markt 2. 4461 AJ Goes, tel. (01100) 16140. Terneuzen: Nieuwstraat 22, 4531 CW Terneuzen, tel. (01150) 94457. Hulst: Steenstraat 6, 4561 AS Hulst, tel. (01140) 14058. In de avonduren is de centrale redac tie bezet van zondag t/m vrijdag van af 19 00 uur: (01184) 15144. Klachten bezorging Plaatselijke kantoren, maandag t/m vrijdag van 08 00-17 00 uur. 's Zaterdags van 09.00 tot 11.30 uur. Telefoonnummers buiten kantooruren: Expeditie: (01184) 63533. Advertentie-afdeling. (01186) 1584. 's-Zaterdags (01184) 15144 van 09.00-11.30 uur. Redactie (011841-14796. Overlljdens advertenties maandag- t/m vrijdagavond van 20 30 tot 22.00 uur (01184) 15144. Zondagavond van 20.00 tot 22.00 uur. Abonnementsprijzen per kwartaal 61,20, franco per post 72,-. per maand 21,-. losse num mers 0.85 (alle bedragen inclusief 4 pet. btw.). Postrek nr.: 3754316, t.n.v. PZC ab.rek. Middelburg. Advertentietarieven 117 cent per mm; minimumprijs per advertentie 17,55; ingezonden mededelingen 2 Vb x tarief. Voor brieven bureau van dit blad 4.25 meer. Volledige tarieven met contractprij zen op aanvraag. Alle advertentieprijzen exclusief 4 pet btw. Giro. 35 93 00, Uilgeveni Provincia le Zeeuwse Courant B V. Middel burg.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1983 | | pagina 3