'Jeugd en Muziek wordt in criminele sfeer getrokken' 2 1 Hoechst moet fosforlozing beperken Aannemers hebben bijna geen werkvoorraad meer Meerderheid staten voor een nieuw 'Uit' Vliegende speurneus PZC/provincie BOERSMA: KLEINE ACTIVITEITEN KUNNEN DOORGAAN Dagen in de kou voor camera ENQUETE ONDER NVOB-LEDEN VERGUNNING NU OFFICIEEL VASTGELEGD DINSDAG 11 JANUARI 1983 MIDDELBURG - Rond Jeugd en Muziek Zeeland is naar het inzicht van het PvdA-statenlid B. Groot „langzamerhand de indruk ontstaan, dat de tekorten van deze instelling in de criminele sfeer zouden zitten". Hij maakte die opmerking maandagmiddag in de statencommissie cultuur en welzijn en wees daarbij op de publicaties, die de afgelopen weken over Jeugd en Muziek zijn verschenen. De vraag waar het volgens de heer Groot echter om gaat is: „heeft men uitzicht op de uitbetaling van subsidietoezeggingen?" De heer Groot wees op de berichten, die zijn verschenen dat hangende het on derzoek naar de tekorten bij Jeugd en Muziek Zeeland de provincie ..een acti viteitenstop'' heeft ingevoerd. Daarbij benadrukte hij, dat het een goede zaak zou zijn als in ieder geval het Festival Nieuwe Muziek 1983 doorgang zou kun nen vinden. Op zijn vraag aan gedeputeerde J. P. Boersma hoe het zit met de overschrij ding van budgetten, liet deze weten, dat het onderzoek daarnaar eind januari zal zyn afgerond. „Dan verwacht ik dui delijkheid Dan zal ik proberen de zaak ook zo snel mogelijk af te ronden. Dan kan Jeugd en Muziek doordraaien, al zullen we wat puntjes op de i zetten. Ik heb geen zin om herhalingen te krijgen. Men moet weten, dat men in hoge mate verantwoordelijkheid draagt voor het ADVERTENTIE STRANDHOTEL VLISSINGEN Mosselen zoals een Hollander ze eet, met kaas gegratineerd BOERSMA: 'Den Haag heeft iets tegen Zeeland' MIDDELBURG - „Wat men in Den Haag tegen Zeeland heeft is mij niet duidelijk. Maar de bezuinigin gen op de vormingsinternaten treffen deze provincie weer one venredig zwaar". Die verzuchting kwam maandag in de statencom missie cultuur en welzijn van ge deputeerde J. P. Boersma, nadat PvdA-commissielid B. Groot had gewezen op de „grote problemen" waarvoor de bezuinigingen met name het Van Eeghenhuis in Aar denburg stellen. Boersma wees erop dat het inter naatvormingswerk een volstrekte rijksaangelegenheid is: „alle ver antwoordelijkheid ligt daar", stel de hij, wijzend op de vijftig procent korting op de rijksbijdrage, die in het vooruitzicht is gesteld. „We vin den die korting een slechte zaak". Hij liet weten, dat de provincie haar bijdrage voor 1981 en 1982 definitief heeft .verzekerd' aan de instellin gen met de verplichting het geld te gebruiken voor „provinciaal werk". Er is een werkgroep bezig, die de aansluiting van het werk der insti tuten met het steunpunt volwasse neducatie beschouwt. WD-commissielid J. G. van Zwie- ten wees er in de rondvraag op, dat de Zeeuwse concertvleugel staat .opgeslagen' in de voorzaal van het statencomplex. Hij wilde weten of dat wel de idea le plaats voor een concertvleugel is. Boersma verzekerde hem, dat deskundigen deze plek zeer ge schikt achten, maar stelde: „de be heerscommissie voor de concert vleugel is nog niet geheel uit de startblokken. We komen binnen kort met een goed verhaal bij u over het beheer en de plaats voor de vleugel". MIDDELBURG - In de staten van Zeeland zal een meerderheid te vinden zijn voor de nieuwe opzet van het intergemeentelijke theaterbureau ,Uit\ waaraan de provincie elf jaar lang een bijdrage van drie ton per jaar geeft. Dat bleek maandag in de statencommissie voor welzijn en cultuur, waar woordvoerders van PvdA, WD, D'66 en PSP/CPN instemmend reageerden op de plannen. Bezuiniging Met het beëindigen van de eerste week in 1983 en derzelver nieuw jaarsrecepties lijkt ons ook de eni ge week in de luwte dit jaar afgelo pen. We zijn weer aan de harde werkelijkheid begonnen. Aan de bezuinigingen dus. Iets daarvan klonk door in het tekstje op een verlate nieuwjaars kaart, die een Middelburger gister nog ontving. Er stond: „Gelukkig nieuwjaar voor 1983, 1984,1985 en 1986". De SGP en RPF/GPV lieten bij monde van de heer R. van Ommeren weten, dat zij alleen willen meewerken aan de eventuele sanering van schulden van de oude Stichting Cultuurspreiding Zeeland en om principiële redenen te gen het .vervolg' zijn. Het CDA deed nog geen uitspraak: mevrouw H. Re- meijn-De Badts verklaarde zich wel voor schuldensanering, maar had reser ves over de bijdrage van drie ton van de provincie in de nieuwe constructie. Zij stelde, dat die ook aan andere - met in het bureau deelnemende gemeenten - ten goede zou horen te komen en wees voorts op de autonomie van de gemeen ten. Gedeputeerde Boersma onder streepte. dat het provinciegeld wordt verstrekt met het oog op de verant woordelijkheid van het overgenomen SCZ-personeel en met het oog op de provincie-inbreng in het verleden. „Maar verder is hét bureau een gemeen telijke zaak. Wie wil kan meedoen, wie niet wil hoeft niet. De verschillen van inzicht komen nu neer op ruzie tussen de gemeenten." Boersma was het eens met WD-woordvoerder J.G. van Zwie- ten, dat overname van twee ,Uit'-men- sen door het provinciale steunpunt kunstzinnige vorming en volwassene neducatie in andere omstandigheden waarschijnlijk niet zou zijn gebeurd. „Er is wel werk voor hen." stelde hij. Op vragen benadrukte hij. dat Temeuzen niet heeft laten weten een van de regio managers te willen overnemen. „Ter- neuzen heeft dat althans niet zo duide lijk laten weten, dat wij dat begrepen hebben en we waren verrekte kien", zei hij. De voortzetting van het servicebureau Jeugd- en Jongerenwerk kreeg even eens instemming van de commissie, al hield de SGP RPF/GPV een standpunt voor. De heer Van Ommeren wilde het experiment liever nog een jaar voort zetten om te zien of de „brede doelstel ling" aanslaat bij de identiteitgebon den organisaties Gedeputeerde Boersma hield hem voor. dat dit niet kan door de definitie ve toekenning van WVC-geld. Wel achtte hij het mogelijk over enkele ja ren de zaak nader door te lichten als .vrije provincie'. paar schoenen halen prijs betalen FEENSTRA'S SCHOENENHUIS KOOPCENTRUM GROENENDIJK Explosieven op strand Oostkapelle OOSTKAPELLE - Deskundigen van de Explosieven Opruimingsdienst (EOD) van de marine in Vlissingen hebben maandagmorgen om half twaalf een 7.6 granaat tot ontploffing gebracht aan het strand bij De Hamster ter hoogte van Oostkapelle. Het projectiel was daar zondagmiddag gevonden door een strandbezoeker. Bij laag water worden vanmorgen om streeks half acht de platen bij het strand achter de Vroonweg bij Vrou wenpolder onderzocht. Hier zijn vorige week vrijdag en zaterdag ook granaat vondsten gemeld door strandbezoe- kers. Volgens een woordvoerder van de marine gaat het waarschijnlijk om ze ven projectielen. Inbraak woning in Temeuzen TERNEUZEN - Bij een inbraak in het huis van K. aan de Herman Heijer- mansstraat zijn afgelopen weekeinde twee horloges en zeven zilveren munten verdwenen. De dader(s) doorzocht de hele woning. GOES - Dat de winter nog niet met vrieskou toeslaat komt sommige mensen goed van pas. James Robert van Horn uit Goes hijvoorbeeld. Deze gewezen zeeman brengt namelijk sinds vrijdagmiddag al zijn uren in dc buitenlucht door. Hij heeft zijn bivak opgeslagen in de Lange Vorststraat in Goes. Op deze wijze hoopt hij bij de uitverkoop van een fotozaak in de drukke winkelstraat donderdagmorgen de eerste klant te zijn. De winkel stelt namelijk voor die eerste bezoe ker om negen uur een fotocamera beschikbaar voor de prijs van slechts één cent. Voor James betekent de stuntverkoop een uitgelezen kans. Zijn grote hobbie is fotograferen. Over de financiële midde len om een goede camera te bemachtigen, beschikt de Goe- senaar evenwel niet. Dus besloot hij zich zes dagen voor de opening in een comfortabele klapstoel te nestelen. „Ik heb wat over voor mijn hobbie". maakt hij duidelijk Natuurlijk bereidde James zich goed voor. Hij moet tenslotte onder alle weersomstandigheden - dag en nacht - zijn plaats bezet houden. Speciaal tegen de inzettende kou. trok de zeeman uit de Ganzestad extra warme kleren aan. Daaronder draagt hij nog een trainingspak. Tot dusver zijn de weergoden hem gunstig gestemd. De eer ste vier dagen kapte James alleen met wat regen en wind. Aan boord heeft hij het wel slechter getroffen, vertelt de koopjesjager. Onlangs voer hij nog naar de Canarische Eilan den. Op de Golf van Biskaje zette een enorme storm in, die zestig procent van de mensen op het schip zwaar zeeziek maakte. Dat in ogenschouw genomen, valt het momenteel in de Lange Vorstraat nog mee. Met een paraplu weert James Rort de regen. Een sportzaak schonk hem warme après-ski- schoenen. „Ik kan hier nóg wel een week zitten als het moet", zegt hij dapper. James beschikt ruimschoots over voldoende tijd om de lange zit te volbrengen. Nog geen maand geleden kreeg hij te horen dat hij permanent aan wal kon blijven. De Zwitserse firma, waar hij voor werkte, ontsloeg de Goesenaar wegens bedrijfs- inkrimping. Zijn uitkering stelt James niet in staat om grote aankopen te doen zoals de camera. James- „Ik heb net ge noeg om van te leven, te weinig om dood te gaan". Koffie James Robert van Hom geld, dat ter beschikking komt; en men moet niet doen alsof de overheid de plicht heeft om dat te geven". De gedeputeerde stelde, dat hij niet de indruk heeft „dat de zaak dramatisch is. maar als Jeugd en Muziek via aller lei publicaties zelf dramatisch gaat doen. dan lokt men die indruk wel zelf uit. Voor zover de publicaties mijn op merkingen betreffen, blijkt niets van beschuldigingen aan het adres van Jeugd en Muziek. Als men dat zelf zegt, moet men wel weten of het zo is. Er zijn bij ons wel irritaties. Als je met elkaar om de tafel zit en je vraagt: „is dat al les", je krijgt „ja", en als dan blijkt dat er nog een vuiltje zit, tja dan geeft dat wat irritaties". Hij vond. dat voortzetting van het Fes tival Nieuwe Muziek „een goede zaak" zou zijn: „Kleine activiteiten kunnen rustig doorgaan. We willen alleen geen grote engagementen voor we weten hoe het er precies bijstaat", zei de gedepu teerde. iADVERTENTIE Waarnemer-navigator John Martin tussen de nieuwe oliedeteclie-apparatuur aan boord van het olieverkenningsvlieg- tuigje van rijkswaterstaat. VLISSINGEN - Rijkswaterstaat beschikt sinds maan dag over speciale oliedetectie-apparatuur. die in een (gehuurd) verkenningsvliegtuigje is geïnstalleerd en in staat is nu ook in het donker en bij mist vanuit de lucht olieverontreiniging in het water waar te nemen. Het verkenningsvliegtuig met de speciale instrumenten stelt rijkswaterstaat in staat om jaarlijks driehonderd dagen en nachten olieverkenningsvluchten boven de Noordzee en de Ooster- en Westerschelde uit te voeren. Daarvoor gebeurde dat slechts tweehonderd dagen en dan alleen met het blote oog. Volgens hoofddirecteur ïr C. van der Burgt worden voor al 's nachts en bij slecht weer afgewerkte machinekamer- oliën en ladingrestanten overboord gepompt. „Deze ver vuiling is voor het milieu veel erger dan een scheeps ramp". aldus Van der Burgt. Bij verkenningsvluchten worden jaarlijks tientallen schepen op heterdaad be trapt. Ook met de nieuwe apparatuur blijft rijkswater staat van het toeval afhankelijk. Het instrumentarium kan in één keer 40 vierkante kilometer overzien. Voor heen was dat tien vierkante kilometer. De nieuwe apparatuur kan ook de concentraties van ohelagen in een vlek bepalen. Het vliegtuig kan de be- strijdingsschepen naar de dikste lagen dirigeren, waar door bij het schoonmaken het grootste rendement wordt behaald. Behalve voor oliepatrouilles gaat rijkswaterstaat het verkenningsvliegtuig gebruiken voorzeeverkeertellin- gen en voor controles op schepen die op zee met vergun ningen chemische afvalstoffen lozen of verbranden. VLISSINGEN - Bijna veertig procent van de Zeeuwse leden van Nederlands' grootste aannemersverbond heeft voor nog hooguit twee maanden werk en 80 procent zelfs voor korter dan vier maanden. Vier procent van de aanne mers in Zeeland heeft momenteel hele maal geen werkvoorraad meer. Lande lijk ligt het percentage iets gunstiger, aldus NVOB-voorzitter in Zeeland M. J. Leenhouts, in een reactie op de zo juist verschenen enquête onder de le den van het Nederlands Verbond van Ondernemers in de Bouwnijverheid. Geslaagd GOES - Mevrouw W. M. Ferron-Strayer uit Geersdijk is geslaagd voor het pedi cure-examen 'nageltechnieken' Volgens de enquête ervaart ruim zestig procent van de ondervraagde aanne mers zijn werkvoorraad als slechter tot aanzienlijk slechter dan een jaar gele den. Voorzitter Leenhouts wijst er op, dat de situatie in Zeeland nog ongunsti ger is dan elders in het land. Hij is het met landelijk voorzitter A. M. Terlingen eens. dat er in de bouw voldoende ini tiatieven kunnen worden ontplooid als de overheid zich inschikkelijker zou op stellen en dat de inspraakprocedures in de woningbouw tot één ronde zouden moeten worden beperkt. Leenhouts meent dat de overheid de bouwnijverheid een extra stimulans kan geven door de verwezelijking van de Vaste Oeververbinding Westerschel de (VOW). „Dit project van een miljard gulden zou voor tien procent door Zeeuwse bedrijven kunnen worden uit gevoerd en dat betekent toch al gain een injectie van honderd miljoen den", aldus Leenhouts. Disneyland op 'Neeltje Jans'? ADVERTENTIE De ex-zeeman kan voor het nodige warme eten en zijn sani taire behoeften terecht in het cafetaria tegenover de foto- handel. Daarvan betrekt James ook zijn koffie, die hij in grote hoeveelheden drinkt. „Daar heb ik alleen wel last van", stelt hij. „Dan moet ik zo vaak naar de overkant". Inmiddels heeft James het grootste gedeelte van zijn zit er al op zitten en blijft hij optimistisch. „Ach, ik heb de tijd en waarom ook niet", luidt zijn motto. „Het is net als het leven een gok". EX7K48JWA41 G£fl<&S£>// wms. DEN HAAG - De Hoechsl-vestiging in het Zeeuwse Sloegebied moet door gaan met het beperken van de fosforlo- zingen via het afvalwater, tot een ni veau dat lager ligt dan de huidige lo zingen. Dat stelt de Kroon in haar uit spraak op bezwaren van Hoechst zelf en de Vereniging Milieuhygiëne Zee land tegen de in '78 door de hoofdinge nieur-directeur van rijkswaterstaat verleende lozingsvergunning. De Kroon ziet géén aanleiding om Hoechst de lozingsvergunning te wei geren, maar vindt wel dat de concen tratie van de verontreinigde stoffen nog zo groot is dat een verdere vermin dering ervan noodzakelijk is. Met de Kroonuitspraak is de eerste alle somvattende lozingsvergunning voor het bedrijf officieel vastgesteld. Hoechst heeft weliswaar toen het be drijf haar activiteiten startte een be perkte vergunning gekregen, maar in de praktijk zijn er dusdanige verande ringen opgetreden dat niet alle lozingen door de destijds verleende vergunning werden gedekt. Nu komt dat wel meer voor, maar de tijd die verstreken is tus sen het moment waarop Hoechst voor het eerste een wijzigmgsverzoek indien de en het moment waarop er werkelijk een vergunning kwam is nogal lang; ne gen jaar globaal. De Kroon zegt dat evenals de VMZ te betreuren, maar wijst er op dat Hoechst desondanks is doorgegaan met de sanering van haar lozingen. Volgens de Kroon is sinds '68 duidelijk geworden dat de schadelijkheid van ge loosde witte fosfor veel groter is dan werd aangenomen en dat deze stof veel langer blijft voortbestaan. Hoechst loost bovendien arseen en cyanide. De Kroon voegt aan die opsomming toe dat de reeds getroffen saneringsmaat regelen er mede toe geleid hebben dat er geen nadelige gevolgen voor de Wes terschelde zijn geconstateerd. Mede daarom vindt de Kroon dat er géén grond is om de verleende vergunning nu alsnog te weigeren, maar dat verder gaande sanering nodig is ring voor. Nu loost het bedrijf 0.1 tot 0.2 milligram per liter, maar dat moet te rug naar 0.5 ug-per liter. De voorwaar den met betrekking tot de fosforlozing waren overigens onjuist geformu leerd, iets dat Hoechst de indruk gaf dat haar fosforlozingen niet omlaag zouden moeten. Lager Sanering Dat geldt met name voor de fosforlo zingen. De vergunning schrijft, tot on genoegen van Hoeehst. verdere sane- De Kroon stelt vervolgens dat de ar seen- en cyanidegehaltes in het afval water lager liggen dan de VMZ stelt en dat die niveaus bovendien lager zijn dan die die de vergunning aangeeft. De Kroon is het wel met de VMZ eens dat verzuimd ls voor te schrijven dat in het op grond van de vergunning op te stel len saneringsplan ook de reductie van de geloosde hoeveelheid cyanide moet worden meegenomen. Hoechst zelf had zich tegenstander ge toond van die verplichting om een sane ringsplan op te stellen, ervan uitgaand dat de vergunning altijd kan worden ge wijzigd als er saneringsmaatregelen no dig zijn. De Kroon is het daar niet mee eens. nu de kwaliteit van het opper vlaktewater een beperking van de lo zing op korte termijn wenselijk maakt, is een saneringsplan het meest passen de voorschrift. De Kroon heeft tot slot nauwkeurig omschreven hoe groot de maximale lozmg vanuit het zogenaam de Trevirablok en de alkaansulfonaat- fabriek mag zijn. Hoechts kan aan die normen, die scherper zijn gesteld dan de oorspronkelijke, voldoen, aldus de Kroon HAAMSTEDE - Van Amerikaanse zij de bestaat belangstelling voor het ont wikkelen van een attractiepark in de omgeving van de stormvloedkering in de Oosterscheldemonding. Over de mogelijkheden oriënteert zich met na me Harrison Price Company in Los An gelos. Harrison Price Company heelt in technisch opzicht uitvoering gege ven aan de befaamde 'Disneylandpar ken' in en buiten de Verenigde Staten Burgemeester J. L. Niemantsverdriet- Leenheer van Westerschouwen hoofd voorlichting J. W. Ruth van het Nationaal Bureau voor Toerisme in Den Haag bevestigden maandag desge vraagd dat één van de topmensen van Harrison Price Company heeft aange kondigd deze dagen een oriënterend be zoek aan de Oosterscheldewerken Ie willen brengen. Over de concrete invul ling van de plannen zeiden de woord voerders echter niet op de hoogte t< zijn. Burgemeester Niemantsverdriet liet wel weten, dat voor het begeleiden vat de eventuele uitvoering van de planner een speciale werkgroep zal moeten wa den ingesteld, waarin naar zij hoop!* diverse overheden en instanties zittinr zullen nemen Hoofd voorlichting Ruth deelde no{ mee, dat het Nationaal Bureau voet Toerisme er naar streeft bij de komenói ontwikkelingen aansluiting te vinde aangezien de plannen naar zijn menin? een goede mogelijkheid bieden voor he: promoten van Nederland in het buiten land. Intussen signaleerde hij financieel geïnteresseerden 'die vrijwel zeker momenteel terzake reeds een haal baarheidsonderzoek ondernemen' Vermoedelijk zal er op korte termijn meer duidelijkheid omtrent de plan nen komen, verwachtte woordvoerder Ruth van het NBVT. Burgemeester Niemantsverdriet ze 'geen idee' te hebben van de locatie vas het eventuele attractiepark „De nt" onbekende topman van Harrison Pnce heeft dan wel op eigen initiatief late weten, dat hij de OosterscheldewerkK komt bekijken, maar de plannen üjket mij voorshands toch nog uiterst premi tuur", aldus mevrouw Niemantsver driet. Overigens liet zij blijken zich zeker 'sterk' te willen maken voor de komst van een attractiepark in de omgevini van de stormvloedkering. In dit ver band noemde zij al op voorhand het op stellen van een 'extra pijler ergens te land' mede als een gegeven om de Oos- terscheldewerken 'blijvend in de be langstelling te plaatsen'. Zoals gemeld zijn er van diverse kan ten - rijkswaterstaat, Streekvervoer Zuid-West-Nederland-mogelijkheden geopperd om voor het aanleggen van een 'pretpark' het werkeiland Neeltje Jans te gebruiken, al dan niet in combi natie met een voorlichtingscentrum over de Deltawerken.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1983 | | pagina 2