PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Faillissement bedreigt 'Schelde' in Vlissingen BELASTING VAART SCHERPERE KOERS Werkloosheid blijft stijgen ALS RSV MILJOENEN NIET TERUGGEEFT Lijfwacht Janmaat verdacht van gooien bom in stadion Harde bestrijding ontduiking Snuffelt U ook al lussen de Kleintjes? vandaag Voor vier miljoen diamanten gestolen Grote brand in centrum Amsterdam Moskou wil praten over scheepvaart Bewolking Wolkenvelden en vrijwel overal droog Middagtemperatuur ongeveer 10 gra den. Matige zuidwestelijke wind, aan de kust nu en dan krachtig. 226e jaargang no. 8 Dinsdag 11 januari 1983 BONN (AFP) - In de Bondsrepubliek groeit de vrees dat de Russische spionagesa telliet Kosmos-1402. die in nood verkeert en wiens reactor 50 kilo uranium beval, tn V/est-Duitsland zal neerstorten. j)e NASA ide Amerikaanse dienst voor lucht- en ruimtevaart i houdt ons voortdu rend op de hoogte van de ontwikkelingen", zei een woordvoerder van het ministe rie van binnenlandse zaken maandag. Naar verwachting van de Westduitse auto riteiten stort de satelliet op 22 januari neer. professor Heinz Kaminski. de directeur van het meteorologisch instituut te Bo- chum in hel Roergebied, meent dat de satelliet vijf keer pe r dag een deel van de Bondsrepubliek passeert in oost-west. richting ..West-Duitsland ligt in de gevaren zonenet als de Scandinavische landen. Canada en de Verenigde Staten", aldus Kaminski. Volgens het ministerie van binnenlandse zaken in Bonn kan in geval van direct gevaar binnen enkele uren een crisiscentrum worden ingericht met daarin verte genwoordigers van de regering in Bonn en die van verscheidene deelstaten. Deze zou alle noodzakelijke veiligheidsmaatregelen kunnen nemen VLISSINGEN - Indien RSV niet in staat is om het bedrag, dat de Koninklijke Maatschappij De Schelde in het concern heeft gestoken, terug te betalen zal dat onherroepelijk leiden tot een faillissement van de KMS. KMS-groepsdirecteur B. C. G. Pröpper heeft dat maandag gezegd. De Koninklijke Maatschappij De Schel de heeft momenteel 450 miljoen gulden bij RSV uitstaan. Letterlijk zei Pröpper: „het is een feit, dat wij failliet zouden wanneer wij dit geld niet voor het grootste deel terug zouden zien". Hij deed die uit spraak maandagmiddag tij dens een demonstratieve bij eenkomst van het Scheldeper- soneel in het Scheldekwartier te Vlissingen. fosforlozing beperkt De Kroon ziet geen aanleiding om de Hoechstvestiging in het Slocgebied een lozingsvergunning te weigeren Wel wordt een verdere beperking van de hoevelheid fosfor in het afvalwater geèist. malaise in de bouw Tachtig procent van de Zeeuwse leden van het Nederlands Verbond van On dernemers in de Bouwnijverheid heeft 'voor minder dan vier maanden werk. Een groot deel van de Nederlandse aannemers ervaart de werkvoorraad als slechter dan een jaar geleden. PAGINA 3 Suriname Naar aanleiding van de verdeeldheid binnen het Sirinaamse leger zijn twaalf officieren overgeplaatst. Uit be trouwbare bronnen wordt vernomen dat de 'interne reorganisatie' vooral de officieren treft die kritiek hebben op de gebeurtenissen op 8 december 1982. toen 15 Surinamers werden geëxecu teerd. Pröpper maakte echter duidelijk er rotsvast van overtuigd te zijn, dat het liquiditeitsprobleem van RSV zal wor den opgelost, 'en wel op zo'n manier dat wij er weliswaar niet beter van worden, maar dat de schade voor de KMS zo klein mogelijk zal zijn'. Pröpper weersprak gisteren geruchten. politieke zet De Britse premier Margaret Thatcher heeft een bezoek gebracht aan de slag velden op de Falkland-eilanden. Poli tieke waarnemingen in Londen be schouwen de onverwachte reis van de premier als een goede zet in de strijd om de gunst van de kiezers. PAGINA 7 deregulering De stichting D-zone Marketing (DZM) is teleurgesteld over de houding van het provinciaal bestuur van Zeeland ten aanzien van de plannen om van he t Sloegebied een zogenaamde deregule- nngszone te maken. In zo'n gebied be talen ondernemingen minder belas ting en zjjn er minder regels. De stich ting vond weinig gehoor bjj het provin ciaal bestuur. PAGINA 9 bezuinigingsd wang De lagere overheden krijgen, minder zelfstandigheid. Het kabinet gaat het aantal doeluitkeringen aan genieen ten en provincies verminderen, Deze lagere overheden krijgen daardoor minder ruimte om zelf te kiezen hoe zij willen bezuinigen PAGINA 13 adm niet afslanken De deskundigen, die de toekomstmo gelijkheden van de in moeilijkheden verkerende Amsterdamse Droogdok Maatschappij hebben onderzocht, ad viseren de werf niet af te slanken Het .gaat volgens de deskundigen slechts om de overbrugging van een moeilijke periode. Nieuws uit Zeeland: 2,5 en 7. Binnen- en buitenland: 3 en 9. Sport: 11. Radio en televisie: 12. Financiën, economie: 13 als zou de financiële positie van het be drijf op het ogenblik dermate slecht zijn. dat het zelfs onzeker is of de KMS- werknemers deze maand hun salaris sen zullen ontvangen. „Het is zeker dat de salarissen in januari worden uitbe taald". garandeerde hij. Geen heropening van het proces Van der Lubbe WEST-BERLIJN (DPAl - Het gerechts hof in West-Berlijn heeft besloten het proces tegen de Nederlander Marinus van der Lubbe, die in 1933 terecht werd gesteld op beschuldiging van het in brand steken van het Duitse parle mentsgebouw, niet te heropenen. Dit maandag bekendgemaakte besluit is 20 december vorig jaar genomen, maar het is nog niet rechtsgeldig. Ondanks alle problemen waarmee RSV en de KMS worstelen, noemde Pröpper de KMS een 'levensvatbare onderne ming'. „Eén ding staat als een paal bo ven water: wij zijn een bedrijf met toe komst en voor die toekomst zullen wij knokken Resolutie Tijdens de demonstratieve bijeen komst. georganiseerd door de vakbon den en de ondernemingsraad, is een re solutie aangenomen waarin de Schei dewerknemers een beroep doen op alle betrokken partijen er voor te zorgen, dat het kabinet snel overgaat lol de bestelling van een nieuwe serie M-fre- gatten. Districtsbestuurder Wil Waumans van de Industriebond FNV: „mochten deze orders niet tijdig komen, dan is het risi co dat het bedrijf terugvalt tot het ni veau van een boerensmid niet denk beeldig". Volgens Waumans zal er tege lijkertijd alles aan gedaan moeten wor- De 25-jangeA C. H fungeerde volgens eigen zeggen vaak als 'lijfwacht' van Janmaat, de leider van de Centrumpartij. Hier de verdachte iuiterst rechts) en het kamerlid (geheel linksi bij de verstoorde bijeenkomst van de partij in december in hotel Krasnapolsky in Amsterdam, waarbij rellen ontstonden tussen aanhangers van de Centrumpartij en anti-fascistische demonstranten DEN HAAG - De 25-jarige Hagenaar die verdacht wordt van het gooien van een fragmentatiebom tijdens de voetbalwedstrijd Ajax-FC Den Haag, afgelopen zondag, heeft maandenlang lijf wacht gespeeld van Hans Janmaat, de leider van de Centrum partij. De verdachte, A. C. H., zegt ook lid te zijn van de Centrum partij. Alle zeven verdachten die na het ge weld op de Ajax-tribunes zijn aange houden. blijven in verzekerde bewanng in Amsterdam H. ontkent de bom te -v. hebben gegooid, maar getuigenverkla- den om de KMS minder afhankelijk te Ejngen spreken tegen hem.De 22-jarige H Irmpn nip pmetio worn crptirnnri Kil maken van militaire opdrachten In de resolutie spreken de KMS-werk- nemers verder uit dat er een eind ge maakt moet worden aan het 'leegzui gen' van de Koninklijke Maatschappij De Schelde. Nog enkele punten uit de (Slot zie pagina 6 kolom 4) Groen, die ernstig werd gewond bij de bomexplosie, verkeert niet in levens gevaar. Ook een andere Hagenaar, de 16-jarige K. F. D. heeft nog geen bekentenis afge legd. Hij kon na een tweede explosie tijdens de wedstrijd Ajax-FC Den Haag niet meteen worden gearresteerd, door dat supporters op de tribune dat vech tend verhinderden Later werd hij m Diemen aangehouden. Ajax heeft de zes ernstigst gewonden gisteren een 'pleister' op de wonde be zorgd door hen een fruitmand aan te bieden. In de stad Den Haag is A. C. H. een man die bekend staat om zijn hang naar ge weld. Vorig jaar heeft hij vergeefs gepro beerd soldaat te worden in het leger van majoor Haddad in het zuiden van Liba non. Het weekblad Panorama, aan wie hij zijn belevenissen bij Haddad vertel- AMSTERDAM - Twee nog onbe kende mannen hebben maandag middag bij een gewapende overval op de Diamantbeurs in Amsterdam diamanten ter waarde van 4 mil joen gulden buitgemaakt. De twee mannen vervoegden zich bij de re ceptie van het gebouw en vertelden dat zg ..interesse in diamanten hadden" Daarop werden zij ver wezen naar het kantoor van de di recteur. die juist bezig was de hoe veelheid aanwezige diamanten in de kluis na te kijken. Onder bedreiging van een vuurwa pen dwongen de twee mannen de directeur de edelstenen in een tas te doen De directeur werd daarop met kettingen aan de portier van de beurs vastgeklonken. De gealar meerde politie moest een beton- scliaar gebruiken om de twee te be vrijden Aanvankelijk deelde de Amsterdamse politie mee dat er diamanten ter waarde van 2 mil joen gulden werden vermist Bij verder onderzoek bleek de buit tweemaal zo groot. de, citeert hem „Ik droom al jaren van een echte oorlog". Sinds de Centrumpartij een zetel in de Tweede kamer veroverde, wordt H. overal gezien als beschermer van lei der Janmaat en andere partijleden. Bij de beëdiging van Janmaat als Tweede- Kamerlid werd H. door de politie van het Binnenhof verwijderd omdat hij in gevecht raakte met demonstranten té gen de Centrumpartij. Bij een bijeen komst in de Bijlmermeer van de Cen trumpartij filmde het actualiteiten programma BGTV van de VPRO hem als een van de aanhangers van de Cen trumpartij. In een op rellen uitgelopen bijeenkomst van de partij in het Am sterdamse Krasnapolsky werd A. C. H. wederom gesignaleerd. Janmaat onkent dat A. C H. zijn per soonlijke lijfwacht is. Hij zou zelfs geen lid van de partij zijn. Weliswaar heeft A. C. H. een aanvraag tot lidmaatschap ingediend „maar hij is nog niet door on ze ballotagecommissie beoordeeld", al dus het kamerlid. Janmaat zegt geen lijfwacht te willen hebben, ondanks de agressie die zich tegen hem keert. DEN HAAG - In de komende vijf jaar zal de belastingdienst vooral met het oog op de be strijding van fraude met belas tingen en sociale premies dui zend mensen meer voor contro le gaan inzetten. Daarnaast zal in die periode 215 miljoen gul den worden geïnvesteerd in automatisering. Dat staat in het investerings- en perso- neelsplan belastingdienst 1983-1987, dat minister Ruding en staatssecretaris Koning van financiën maandag hebben ge presenteerd. De totale kosten van het plan bedragen rond 110 miljoen gulden per jaar Daar tegenover verwachten de bewindslie den een verhoging van de opbrengst aan belastingen en premies van 5 a 600 miljoen gulden per jaar en over de gehe le periode van 2.8 miljard gulden. Van de duizend extra mensen die voor een intensiever controle worden ingezet maken er 850 deel uit van een extra per soneelsuitbreiding. De rest komt uit verschuivingen binnen de belasting dienst. Minister Ruding benadrukte dat een behoorlijke kans om gepakt te worden essentieel is, wil men afgeschrikt wor den om belastingfraude te plegen. Op het ogenblik is die kans te klein. omdat het aantal keren dat men wordt gecontroleerd te gering is. Het ontwik kelen van een goed systeem van selec tie van de te controleren posten uit de aangifte is volgens de minister uitslui- Minisler van financien Ruding rechtsi en staatssecretaris Koning. tend mogelijk via de weg van de auto matisering. Het investenngs- en perso- neelsplan heeft behalve de fraudebe strijding ook ten doel de achterstand bij de invordering van belastinggelden in te lopen Die achterstand bedraagt momenteel rond 17 miljard gulden, een zorgwekkende ontwikkeling, aldus mi nister Ruding. In de eerste helft van dit jaar zal een steekproefonderzoek worden gehou den naar de opgave door particulieren van rente van spaartegoeden. Volgens de bewindslieden is dit onder zoek met waarborgen omgeven dat de rekeninghouders anoniem zullen blij ven. Degenen die in het onderzoek wor den betrokken zullen hiervan geen ge volgen ondervinden bijvoorbeeld in de vorm van een extra aanslag voor de be lastingen, zelfs met als zij een strafbaar feit zouden hebben gepleegd. De steekproef zal betrekking hebben op ongeveer 3000 mensen en wordt uitge voerd bij de particuliere banken, de postcheque- en girodienst en de rijks postspaarbank. Het onderzoek wordt niet verricht door de plaatselijke belas tinginspecteurs. maar door landelijke functionarissen. Nadat de gegevens statistisch zijn geordend zal het basis materiaal worden vernietigd, aldus Ru ding. Maatregelen voor de bestrijding van be- iSlot zie pagina 6 kolom 7i AMSTERDAM - In het centrum van Amsterdam is gisteravond laat brand uitgebroken in het pand waarin vroe ger hotel Suisse was gevestigd. Om half twaalf rukte de Amsterdamse brandweer met groot materieel uit naar het voormalig hotel, dat is geves tigd tussen de Kalverstraat en de Nieu- wezijds Voorburgwal. De vlammen sloegen toen al door het dak van het gebouw. Er was een enor me rookontwikkeling. Omstreeks half twee had de brandweer het vuur onder controle. Bij de blus werkzaamheden raakten twee brand weermensen gewond. De parterre van het voormalige hotel was in gebruik voor stuntverkopen van kleding. Over de oorzaak van de brand is nog niets bekend. Vannacht werd nog geen melding gemaakt van slachtoffers. DEN HAAG (ANP) - De werk loosheid is vorige maand op nieuw fors opgelopen en wel met 32.000, zo heeft minister De Koning van sociale zaken en werkgelegenheid maandag op een CDA-bijeenkomst in Dok- kum verklaard. Daarmee is de werkloosheid eind de cember gestegen tot 644.200 mensen Telt men daarbij de aantallen inge schrevenen volgens de nieuwe definitie van de centrale commissie voor de sta tistiek die per 1 januari in de tellingen worden opgenomen - 120.000 - dan komt de geregistreerde werkloosheid op 764 000. De openst aande vraag daal de met meer dan 800 tot 8 200. Dat is een verhouding van een vacature op tach tig werkzoekenden Minister De Koning pleitte er met gro te nadruk voor dat dit jaar een begin wordt gemaakt met herverdeling an arbeid. Die is beslist noodzakelijk in verhand mei nel grote tekort aan ar beidsplaatsen. De bewindsman wees in dit verband ook op het blijvend hoge arbeidsaanbod en de toenemende au tomatisering en robotisering van de arbeid. De Koning betoogde dat die gewenste herverdeling van arbeid offers vergt over meerdere jaren gespreid. Daarom vindt hij een meerjarige aanpak om tot herverdeling te komen van uiterst groot gewicht. Volgens de minister is van veel belang al in 1983 met het inzet ten van de prijscompensatie ten behoe ve van herverdeling van werk een sub stantieel begin te maken Hij noemde dit het zetten van een kleme doch be langrijke slap op een breed front in het belang van de werkgelegenheid HILVERSUM (ANP) - De Sowjet- Unie wil met Nederland onderhan delen over het toekomstig scheep vaartverkeer tussen de twee lan den. Havenfunclionarisscn uit Rotterdam en Amsterdam u orden daarvoor nog deze maand in Mos kou verwacht. Dit maakte de Rus sische ambassadeur in ons land. Beletski. maandagavond bekend voor de KRO-televisie. Die onderhandelingen hangen nauw samen met de oude Russi sche wens om in Rotterdam een consulaat te openen Nederlandse kabinetten hebben dit verzoek al tijd afgewezen. Premier Lubbers zei vorige week vrijdag op zijn we kelijkse persconferentie dat uit breiding van faciliteiten voor de Sowjet-Urue gepaard moet gaan met waarborgen dat dit voor de Rotterdamse haven commerciële voordelen zal opleveren. Ambassadeur Beletski zei maan dagavond dat hij positieve resulta ten van het overleg verwacht.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1983 | | pagina 1