Minder zelfstandigheid voor lagere overheden Eroscentrum opnieuw voor raad van state KNOV: te veel aandacht voor de inkomens Indonesië prijst zich uit toeristenmarkt Politie beproeft nieuwe wapenstok Lopen of rijden Broer Sadat voor rechter AANTAL DOELUITKERINGEN WORDT BEPERKT Unifillers beboet wegens desertie Australië beperkt immigratie i APENWRAAK N DINSDAG 11 JANUARI 1983 iVan onze parlementaire redactie) DEN HAAG - Het kabinet heeft een begin gemaakt met de beperking van de doeluitkeringen aan gemeenten en provincies. Door een wetswijziging, die maandag bij de Tweede Kamer is inge diend, zijn 54 specifieke uitkeringen overgeheveld naar de algemene uitkering uit het Provincie- en het Gemeentefonds. Bovendien zijn algemene regels gesteld voor de wijziging en instelling van doeluitkeringen. Doeluitkeringen worden door de ver schillende departementen gehanteerd om de lagere overheid geld te geven voor specifieke doelen. Een gemeente of provincie, die een dergelijke uitkering ontvangt, kan het geld alleen voor het vastgestelde doel gebruiken. Totaal bestaan er ongeveer 500 van der gelijke uitkeringen. De provincies en gemeenten krijgen met deze uitkerin gen twee derde van het geld binnen dat zij van het rijk krijgen. In het regeerakkoord staat dat de speci- PZC/binnen-buiten land ROTTERDAM - Ombudsman Frits Bom praat met een invalide tijdens de maandagmiddag gehouden demonstratie van het metrostation Leuvehaven naar het station Rijnhaven te Rotter dam. Tientallen mensen namen aan deze wandeling deel om te protesteren tegen de opmerking van minister Smit-Kroes dat de mensen in verband met de prijsstijgingen voor het openbaar vervoer eerder een halte zullen gaan lopen. TEGENSTANDERS VERLIEZEN KORT GEDING ROTTERDAM (ANP) - De afdeling rechtspraak van de Raad van State gaat zich opnieuw bezighouden met de vestiging vaneen Eros-centrum in Rotterdam. Vier bedrijven aan de Keileweg in Rotterdam menen dat de gemeente vergevorderde plannen heeft om op het terrein van de voormalige papierfabriek Inverpak een prostitutiecentrum te vestigen. Zij hebben bij de Raad van State een verzoek tot schorsing van de bouwvergunning ingediend. Het schorsingsverzoek wordt van daag behandeld. ARNHEM (ANP) - De krijgsraad heeft maandag twee Unifillers wegens de sertie veroordeeld tot boetes van 500 gulden. Het tweetal, de 19-jarige H. V. uit Zwijndrccht en de 21-jarige H. B. uit Nijmegen, werden in augustus vo rig jaar in het Nederlandse Unifilge- bied in Libanon aangehouden bij een poging om via Israël naar huis te vluchten. Na hun arrestatie werden de twee dienstplichtige militairen vier dagen in Libanon vastgehouden en daarna op een vliegtuig naar Nederland gezet. Beide Unifillers ondernamen hun vluchtpoging naar hun zeggen „in een opwelling en uit onvrede met hun werk situatie." Een van hen wilde definitief in Nederland blijven, de ander was van plan na een bezoek van enkele dagen aan zyn vriendin weer terug te gaan. Vrij Nederland wil rapport 'herenakkoord' via raad van state DEN HAAG (ANP) - Het weekblad Vrij Nederland (VN) zal morgen via een uit spraak van de Raad van State trachten het accountantsrapport op tafel te krijgen, waarin de uitvoering van de investeringen van Shell in het kader van het 'herenakkoord' zijn geveri fieerd. VN zag een verzoek op grond van de wet openbaarheid bestuur (WOB) door het ministerie van economische zaken niet gehonoreerd Het akkoord behelst dat Shell (en Esso) winsten voortvloeiend uitgestegen aardgasprijzen in ons land zullen investeren- Het gaat om vele mil jarden guldens. Via een accountants rapport wordt regelmatig nagegaan ol de oliemaatschappijen hun belofte ook nakomen, waarna de minister van eco nomische zaken periodiek de Tweede Kamer informeert. Een woordvoerder van het ministerie deelde maandag des gevraagd mee dat het rapport VN ge weigerd is op grond van artikel 4c van de WOB. Dat artikel zegt dat vertrou welijk aan de overheid meegedeelde be drijfsgegevens niet door de overheid worden vrijgegeven. CANBERRA - De regering van Austra lië heeft in verband met dc toeneming van de werkloosheid besloten de im migratie te beperken. In het op 30 juni aflopende begrotingsjaar zullen slechts 105.000 immigranten een vesti- gingsvergunning krijgen in plaats van g de aanvankelijk beoogde 120.000. Dit is maandag bekendgemaakt door de Au- stralische minister van immigratie. John Hodges. De beperking betreft volgens Hodges vaklieden in een deel van de beroepsca tegorieën waar een tekort aan arbeids krachten bestaat. Deze groep kreeg tot nu toe een voorkeursbehandeling en maakte inclusief de gezinsleden 25 pro cent van het totale aantal immigranten uit. Het aantal beroepscategorieën waarvoor een voorkeursbehandeling geldt is nu verminderd van vijftig tot •acht. Tot de vaklieden die nog mogen komen behoren computerprogammeurs en systeemanalysten, metallurgen. fijne instrumentmakers, prothesenmakers. stenografen en banketbakkers. Mensen die een opleiding hebben op de terrei nen van metaal-, auto- en textlehndus- tne. elektrotechniek, mijnbouw en bouw zijn echter afgevallen. Hodges zei dat de beperking geen ge volgen zal hebben voorde gezinshereni ging en het opnemen van vluchtelin- g gen. i BOMBAY (RTR) - In de stad Manmad kn oosten van Bombay in India is zon dagavond een grote zwarte aap gepakt °le een iveek lang paniek had gezaaid door het aanvallen van fietsers, het af oiiten van een oor van een politieagent w het verwonden van 15 mensen De ';an 12 meter was amok gaan ma- hen nadat zijn lof haart gezel/lint door t (en motorfiets was aangereden fieke uitkeringen tot een aantal van maximaal 200 moeten worden terugge drongen. De komende tijd moeten daarom nog bjjna 250 doeluitkeringen overgeheveld worden naar de algemene fondsen. Bezwaar Het belangrijkste bezwaar tegen de doeluitkering is dat bet de zelfstandig heid van de lagere overheden aantast. Zeker in een tijd waarin moet worden bezuinigd, moeten gemeenten en pro vincies zelf kunnen bepalen waar om gebogen wordt, aldus dc rijksover heid. Het doel van het wetsontwerp is de stroom van nieuwe specifieke uitkerin gen te beperken en een goede procedu re te verzekeren voor de totstandko ming of wijziging van doeluitkeringen. Verder moet er door het ontwerp duide lijkheid worden geschapen voor de la gere overheden. De instelling van nieuwe doeluitkerin gen wordt aan regels gebonden. Alleen als het gaat om een tijdelijke zaak, als onvoldoende duidelijkheid bestaat over de kosten van een project en als die De politie is al langere tijd bezig met onderzoek naar een nieuwe wapenstok, omdat de buigzame gummiknuppel niet meer voldoet. Vooral voor het vast klemmen van ledematen van arrestan ten om zo afvoer te vergemakkelijken is met de gummiknuppel niet mogelijk. De nieuwe vierkante, wapenstok wordt 40 centimeter lang en heeft een kern van glasfiber. De wapenstok is door di verse korpsen in het land uitgepro beerd. De korpsen oordelen zonder meer positief over de glasfiberknuppel. Het is zeer waarschijnlijk dat de com missie, die de bewapening van rijks- en JAKARTA - Indonesië dreigt zich uit de toeristenmarkt te prijzen door de recente stijging van de hoteltarievcn met 30 tot 50 procent. Deze forse verho ging is het gevolg van de gestegen kos ten van levensonderhoud nu dc regc- ring-Socharto de subsidies op eerste levensbehoeften heeft afgeschaft en de prijzen van benzine en petroleum (voor kooktoestellen) met 50 procent heeft verhoogd. De maatregel, een uit vloeisel van de recente bczuimgings- politiek, heeft eveneens geleid tot ho- kosten ongelijkmatig over gemeenten zijn verdeeld, mag een minister een doeluitkering instellen. Dan moet hij echter wel tijdig overleg voeren met de ministers van binnenlandse zaken en financiën, aldus het wetsontwerp. Bovendien zijn in het ontwerp voor schriften opgenomen, die het rijk in acht moet nemen als beleidsvoorne mens financiële gevolgen hebben voor lagere overheden. Bezuinigingen moe ten gemotiveerd en voorzien van cijfers tijdig aan de gemeenten en provincies bekend gemaakt worden, zodat de lage re overheden er bij de opstelling van de begroting rekening mee lcunnen hou den. Vijfjaar De in hel wetsontwerp genoemde spe cifieke uitkeringen moeten uiterlijk over vijfjaar na inwerking treden van de wet zijn overgebracht naar de alge mene fondsen. Het betreffen vooral uitkeringen op de gebieden aanleg en onderhoud van wegen, milieubeheer en welzijn. Uitkeringen die overgaan naar het pro vinciefonds zijn onder meer bijdragen gemeentepolitie onderzoekt, onder meer door de positieve ervaringen een gunstig rapport uit zal brengen over het nieuwe wapen Daarna moeten de mi nisters van justitie en binnenlandse za ken een besluit over invoering nemen en dit aan de Tweede Kamer meedelen. De politieagenten moeten voordat zij de nieuwe stok in de praktijk mogen gebruiken, oefenen omdat de glasfiber- stok harder is dan het vertrouwde gummi-exemplaar. Zij zullen moeten wennen aan de nieuwe stok om te voor komen dat te harde en rake klappen worden uitgedeeld. gere tarieven voor elektriciteit, tele foon. bus en trein. Ook het binnenlands vliegverkeer is duurder geworden. Zo is een retourtic ket Jakarta-Bali 100 gulden in prijs ge stegen Een overnachting in de meeste hotels op Bali en Java kost nu rond de 300 gulden. Bijna alle hotels willen hun afspraken met Nederlandse reisbu reaus herzien Sommigen hebben zelfs de contracten eenzijdig al opgezegd omdat, zij ze niet konden nakomen .Als wij de meuwe prijsverhogingen niet ui voor centra civiele verdediging, voor de aanleg van fietspaden, voor openbare bibliotheken, voor de uitvoering van de Wet Chemische Afvalstoffen en voor de financiering Afvalstoffenwet. Uitkeringen die overgaan naar het ge meentefonds zijn onder meer bijdra gen voor het begraven van op het strand aangespoelde lijken, voor be leidsplannen en bestuurskosten min derhedenbeleid, voor regionale brand weer. voor aanleg fietspaden, voor res tauratie van orgels, molens en woon huismonumenten, voor openbare bi bliotheken, voor hulpverlening drugsverslaafden, voor bejaarden- werk en voor bijstandsverlening woonwagenbewoners. Britse kranten keten te koop aangeboden LONDEN (AP) - Roland 'Tiny' Row land, de president-directeur van het mijnbouw- en zakenconcern Lonrho ltd., heeft zondag aangekondigd dat de gehele Britse krantenketen van het concern, waaronder het zondagsblad The Observer, zal worden verkocht. Rowland kondigde de plannen aan in de Sunday Times, de concurrent van de Observer. Lonhro heeft verder belan gen in de Glasgow Herald en Sunday Standard, alsmede in 26 provinciale Britse kranten. Lonhro verwierf de verliesgevende 190- jarige Observer - het oudste zondags blad in Groot-Brittanniè - in februari 1981 voor een bedrag van zes miljoen pond van het olieconcern Atlantic Richfield. Het liberale, alom gerespec teerde blad heeft een oplaag van onge veer 1 miljoen Het concern Lonhro heeft vertakkingen naar 64 landen. De pogingen van Row land om de warenhuisketen Fraser, waaronder Harrods over te nemen, zijn onlangs gestuit op de Britse monopolie- commissie Zelfmoord-artikel - Het artikel over zelfmoord en hulp bij zelfmoord dat journalist Boudewijn Buch schreef in het Parool van 27 november was niet beledigend of onrechtmatig jegens prof dr R. Diekstra. Prof. Diekstra heeft zich in de brede maatschappelijke discussie over dit on derwerp steeds een voorstander be toond van een zeer ruime opvatting om trent die hulp bij zelfdoding Daarmee stelt hij zich bloot aan felle kritiek. Het artikel van Buch is daarvan een typisch voorbeeld. Dit heeft de president van de rechtbank in Amsterdam, mr. W. J. Bor- gerhoff Mulder besloten in het kort ge ding dat door Diekstra tegen het Parool was aangespannen onze taneven doorberekenen, zijn we binnen de kortste keren failliet", ver klaarde een hoteleigenaar in Jakarta Nederlandse reisburcaukringen zeg gen dat Indonesië zich uit de toeristen- markt prijst met deze hoge tarieven. De Nederlandse touroperators in Ja karta zien de toekomst van het toeris me naar Indonesië erg somber in. on danks het feit dal de Indonesische re gering verwoede pogingen doet om meer toeristen aan te trekken. De advocaat van de vier bedrijven, jhr. mr J Th Sandberg, beroept zich op het feit, dat volgens hein al in juli vorig jaar aan de gemeente een plan voor een Er os-centrum is gepresenteerd dat werd ontworpen door de Rotterdamse archi tect J. Hagendoorn. Dit plan zou voor zien m de bouw van onder andere twee Artsen gaan mee met ruimteveer WASHINGTON <UPil - Bij de komende twee vluchten van het ruimteveer zal er een dokter meegaan. Deze moet na gaan waarom momenteel een op de drie ruimtevaarders ruimteziekte krijgt. Dit heeft de NASA meegedeeld. Voor de twee dokters die voor de vluch ten in april en juli in aanmerking ko men is het de eerste keer dat zij de ruim te ingaan. Aan boord van het ruimte veer zullen de artsen proeven nemen om de oorzaken van ruimteziekte te ontdekken Jaarlijks komen volgens het directo raat-generaal voor toerisme zo'n 250.000 toeristen uit Europa naar Indo nesië. van wie 60 000 tot 70 000 uit Ne derland. Verwacht wordt dat die stroom vanwege de gestegen kosten zal uitwijken naar landen als Sri Lanka, dat aanzienlijk goedkoper is Een re tourticket van Schiphol naar Colombo is 700 gulden goedkoper dan van Schip hol naar Jakarta Toeristen naar Ha- wan. dal de laatste maanden zeer in trek is. moeten maar 30 gulden meer sex-theaters, vier sexclubs en 229 ka mers. Volgens Sandberg is de bouw van dit complex - de gemeente gaf half de cember de bouwvergunning af - in een vergevorderd stadium. Er wordt vol gens hem al inventaris in de verbouwde fabriekshal gebracht. De president van de rechtbank in Rotterdam, mr F. J M. Nivard. heeft maandag de eis van de vier bedrijven om de gemeente te ver bieden aan de Keileweg een Eroscen trum te vestigen, afgewezen. In een kort geding eisten de bedrijven een verbod op de overdracht van de grond door de gemeente aan de onroerend-goedmaat- schappij Fundvest, die volgens hen het EW-Campagne - Het Europees vak verbond (EW) heeft besloten bij alle Westeuropese regeringen om een au diëntie te vragen Het EW-bestuur heeft dat maandag in Brussel bekend gemaakt. Het bestuur wil zich bij die gelegenheden wenden tot de publieke opinie en de vakbonden in de Westeuro pese landen om een campagne tegen de werkloosheid van de grond te krijgen. betalen dan voor een retourticket naar Jakarta Ook een zakenreis naar Indonesië is een dure grap geworden. Naast een toch ai dure retourticket moeten zij volgens de nieuwe bepalingen per per soon 600 gulden aan zogenaamde uit reisbelasting betalen. Hetzelfde be drag moeten ook de in Nederland werkende of wonende Indonesische onderdanen betalen die na een kort verblijf in hun land weer naar Neder land willen terugkeren. Eroscentrum gaat bouwen. De over dracht vond evenwel al enkele dagen voor de behandeling plaats en dat is volgens de president niet meer terug te draaien met een kort geding. Mr. Sand berg heeft nu een procedure aange spannen bij de rechtbank in Rotter dam Volgens de gemeente beeft Fundvest alleen een bouwvergunning gekregen voor een "bedrijfsverzamelgebouw met twintig slaapplaatsen voor vrachtwagenchauffeurs'. Meer gezinnen naar alternatieve genezer APELDOORN - Ruim een kwart van de Nederlandse gezinnen beeft de afgelopen drie jaar zijn heil ge zocht bij een alternatieve gene- zer.sDat is meer dan ooit gesigna leerd. Die toenemende welwillen de houding ten opzichte van de al ternatieve genezers wordt onder meer ingegeven door een groeien de afkeer van chemische genees middelen. Slechts 10 procent van alle Nederlanders staat pertinent afwijzend tegenover alternatieve geneeswijzen. Hoe jonger de Nederlander is die een arts moet consulteren, hoe gro ter de kans dat hij bij een alterna tieve genezer aanklopt. In de pro vincie wendt men zich trouwens sneller tot een natuurgenezer dan in het westen des lands. Meer oplei ding betekent bovendien dat men eerder geneigd is een acupunctu rist. een homeopaat, een magneti seur of een kruidengeneeskundige te raadplegen. Deze conclusies blijken uit een door het Apeldoomse bureau La gendijk ingesteld onderzoek onder 500 Nederlanders. Driekwart van de ondervraagden vindt overigens dat visites aan een alternatieve ge nezer door het ziekenfonds moeten worden vergoed. In tegenstelling tot tal van particuliere verzeke ringsmaatschappijen betalen de ziekenfondsen dergelijke kosten niet Over het algemeen wordt aange nomen dat de ziekenfondsen hun premies zullen optrekken wan neer ook een vergoeding van dc al ternatieve geneeswijzen in het pakket wordt opgenomen. Daar om pleit meer dan de helft van de geënquêteerde Nederlanders voor een aanvullende ziekenfondsver zekering voor degenen die de alter natieve weg willen volgen. Ruim 80 procent is van oordeel dat de overheid moet overgaan tot het officieel erkennen van de alterna tieve genezers en dat er ook toe zicht op moet worden gehouden- Bovendien pleit de meerderheid voor nauwere samenwerking tus sen de reguliere en alternatieve ge neeskunde Brandstichting De gemeentepolitie te Leeuwarden heeft zondag de 37-jari- ge horeca-ondememer M Z uit Leeu warden aangehouden verdacht van brandstichting in een concurrerende nachtclub. Die nachtclub 'Pussycat' brandde ln de nacht van donderdag op vrijdag volledig uit Ook een even ver derop gelegen leegstaand pand ging in vlammen op Door de branden ont stond een schade van zeker anderhalve ton aldus de politie CAIRO - Esmat Sadat. Jongere broer van de voormalige Egyptische president Anwar Sadat. hield zondag voor het Hof voor Ethiek zijn pleidooi Hij maakte de rechters duidelijk dat hij alleen zijn liquide middelen, ter waarde van twee miljoen dollar, opeist en dat hij zijn andere eigendommen aan de Staat vermaakt De broer van de voormalige president staat terecht op beschuldiging van fraude Van onze redactie economie) DEN HAAG - Tot dusver geeft dc politiek voorrang aan het sieutclen aan het inkomensplaatje boven het gezond maken van de economie. Daarbij vergeet men voor de zoveelste keer de inkomens van dc zelfstandigen. Aldus voorzitter Wou ter Perquin van het Koninklijk Nederlands Ondernemers Verbond gistermiddag tijdens een nieuwjaarsbijeenkomst. Dat de positie van de ondernemers in het midden- en kleinbedrijf te weinig in de parlementaire aandacht staat komt misschien doordat slechts weinig ka merleden van deze zaken op de hoogte zijn. veronderstelde de KNOV-voorzit- ter Weliswaar groeide de afgelopen ja ren de belangstelling van de politiek voor het midden- en kleinbedrijf, maar de huidige slechte situatie groeide van uit een jarenlang falend beleid Bij het aantreden van het kabmet-Lub- bers waren er nog optimistische ver wachtingen op grond van regeerak koord en regeringsverklaring. Maar na de eerste grote debatten valt te vrezen dat de politiek nog steeds niet voldoen de beselt dat versterking van het be drijfsleven door verbetering van de ren dementen een eerste voorwaarde is voor economisch herstel, aldus de KNOV-vooratter De ongunstige economische verwach tingen moeten de ondernemers maar niet de moed in de schoenen doen zin ken, vond Perquin. Hoewel men zich kan voorstellen dat het politieke be leid hen zo langzamerhand „een beetje vogelvrij doet voelen". Beide organi saties, KNOV en NCOV, zullen hun kri tiek op en hun verontrustig over be paalde kabinetsplannen donderdag in een demonstratief congres nog eens hardop formuleren. i Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG - De gummiknuppel gaat waarschijnlijk verdwijnen. In plaats daar van zou een vierkante wapenstok van glasfiber komen. Deze hardere stok is volgens de politie nodig om belagers van het lijf te bouden.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1983 | | pagina 11