Jongen (13) uit drijfzand gered Woningen vernield door brand in Goes en Clinge Rijkswaterstaat test nieuw informatiesysteem scheepvaart I«L Nieuwjaarswensen van comité bijstandsmoeders WEINIG TE REDDEN DOOR LA TE ALARMERING almanak IN BEDIENINGSGEBOUW KREEKRAKSLUIZEN MAANDAG 10 JANUARI 1983 BIERVLIET - De 13-jarige Jacco Herwijer uit het buurtschap Driewegen bij Biervliet zal zijn uitstapje zaterdagmiddag naar de slikken in de Westerschelde niet licht vergeten. De jongen moest het avontuurlijk tochtje bijna met de dood bekopen, toen hij in drijfzand dreigde weg te zakken. Snel optreden van zijn vriendje Peter de Regt (15> en van de vrijwillige brandweer van Biervliet redde zijn leven. Bij laag water trokken Jacco en Peter zaterdagmiddag tegen vier uur ter hoogte van gemaal zeven in de Thomaspolder de verraderlijke slikken van de Wester schelde in. Dat ondanks eerdere waarschuwingen van een sluiswachter. De beide jongens liepen tientallen meters de slikken in, totdat op ongeveer twee meter van de vaargeul Jacco Herwijer in drijfzand terechtkwam en dreigde weg te zakken. Pogingen van zijn vriendje, die overigens ook in eerste instantie in het slijk raakte, om Jacco uit de modder te trekken mislukten, evenals het afsteken van vuurwerk om de aandacht te trekken. Peter de Regt haastte zich daarop naar de dichtsbijzijnde boerderij van R. de Clerc, vanwaaruit de alarmcentrale in Temeuzen werd gealarmeerd. Daar waar schuwde men de brandweer in Biervliet, die snel met tien man uitrukte. Op het moment van aankomst was Jacco al tot zijn oksels in de modder verdwenen, terwijl het water snel opkwam. Aanvankelijke pogingen om de jongen met touwen uit zijn benarde positie te bevrijden mislukten. Uiteindelijk wist de brandweer Jacco via ladders te redden door hem onder meer aan zijn broekriem omhoog te trekken. Een woordvoerder van de brandweer zei na afloop dat de reddingsactie niet veel later had moeten komen. „Het water kwam snel op en we hadden hoogstens nog een kwartier speelruimte", aldus brandweerman J. P. van de Sande. „Het kostte veel moeite de jongen te bevrijden. Het is een geluk geweest dat we gelijk na het alarm naar de juiste plaats zijn gereden; na aankomst zijn drie man direct vooruit gegaan, terwijl wij met de wagen de dfjk zijn opgereden". Ladder Door het snel opkomende water moest de brandweer een ladder in de Westerschel de achterlaten nadat Jacco Herwijer veilig naar de kant was gebracht. Geheel overstuur werd de jongen naar de boerderij van De Clerc gebracht, waar hij weer wat op verhaal kon komen. Vanuit Temeuzen werd nog diezelfde middag een nieuwe ladder naar de Biervlietse brandweer gebracht. Bij de reddingsactie was veel publieke belangstelling, terwijl ook een sleper van Willem Muller uit Temeu zen 'stand by' was. GOES/CLINGE - Op twee plaatsen in Zeeland is het afgelopen weekeinde een woonhuis geheel uitgebrand. Zaterdagmorgen gebeurde dat in Goes en zondagavond in Clinge. In beide gevallen stond het huis al in lichterlaaie op het moment dat de brandweer arriveerde, zodat er weinig meer te redden viel en uiteindelijk alleen de muren nog overeind bleven. Zowel in Goes als in Clinge wist de brandweer de oorzaak van de brand nog niet te achterhalen. In Goes werd de schade geschat op zo'n drie ton en in Clinge op vele tienduizenden guldens. De bewoners hebben elders onderdak gevonden. De grote vrijstaande woning 's-Graven- polderseweg 54 in Goes brandde zater dagmorgen vrijwel volkomen uit. alleen de buitenmuren bleven overeind staan. Van de inboedel in het pand van drie verdiepingen kon niets meer worden Twee gewonden bij ongeval Zierikzee ZIERIKZEE - Een motorrijder en zijn duopassagier zijn in de nacht van za terdag op zondag gewond geraakt, toen de motor omstreeks één uur fron taal in botsing kwam met een licht mast op de kruising van de Juliana- straat en de provincialeweg bij Zierik zee. De 24-jarige bestuurder J. H. uit Nieu- we-Tonge liep daarbij een gecompli ceerde beenbreuk op en zijn 19-jarige duopassagier J. H. uit Oude-Tonge in wendige kneuzingen. Beiden werden overgebracht naar het Rode Kruiszie- kenhuis in Zierikzee. Volgens de politie is het ongeval te wijten aan een te hoge snelheid. De lichtmast werd bescha digd, de motor werd geheel vernield. Taxichauffeur en passagier slaags MIDDELBURG - Op de Poelendaele- weg in Middelburg is zondagavond kort na zes uur enig handgemeen ont staan tussen een taxichauffeur en zijn passagier. Daarbij liep de passagier - G. K. uit Vlissingen - verwondingen op, waarvoor hij voor controle naar het Gasthuis in Middelburg werd ge bracht. Volgens de Middelburgse politie bleek uit verklaringen van de chauffeur W. W. uit Middelburg, dat de passagier aller lei aanmerkingen maakte over de rit. De onenigheid liep zo hoog op, dat de chauffeur de man uit zijn auto zette. Toen ontstond het handgemeen. Daar bij vielen verschillende klappen en werd de passagier voor onderzoek naar het Gasthuis gebracht. Daar bleken de verwondingen mee te vallen. De Mid delburgse politie heeft de zaak in onder zoek. (ADVERTENTIE) gered. In samenwerking met de brand weer stelt de recherche een onderzoek in naar de oorzaak van de brand. Vast gesteld werd inmiddels, dat de brand begonnen moet zijn in de woonkamer op de begane grond. Toen de Goese brandweer omstreeks half tien arriveer de. woedde de brand al in volle omvang. De alarmering vond om nog onduidelij ke redenen pas plaats in een laat sta dium, aldus brandweercommandant De Kok. De woning aan de 's-Graven- polderseweg werd bewoond door het echtpaar Th. J. ten H„ dat door het ge beuren zodanig van streek was geraakt, dat medische hulp moest worden inge roepen. De brandweer bedwong de uit slaande brand, die veel bekijks trok. binnen een half uur met het inzetten van twee bluswagens, die drie stralen hogedruk en vier lagedruk afgaven. De bewoners vonden een voorlopig onder dak bij buren. Pand en inboedel waren verzekerd. Clinge Een felle uitslaande brand legde zon dagavond een woning in Clinge, in de gemeente Hulst, volledig in de as. Van het woonhuis (van het type twee onder één kap) bleven alleen de muren over eind staan. Brandweercommandant A. STRANDHOTEL VLISSINGEN Mosselen zoals Jan Mo daal ze eet, gekookt met ^erwnosterdsausje^^^^^ ZEEUWSE Luiken Toen een inwoner van Temeuzen vorige week de luiken voor de ra men van z'n woning had gesloten en nog even, terwijl de duisternis was ingevallen, rond het huis liep, wekte dat de argwaan van een voorbijganger. Deze bleef dan ook staan om naar de ander te kijken, liep een stukje door, keerde weer terug en bleef vanuit de hoek van de straat een poos staan gluren. Een en ander maakte ook de man van de luiken nieuwsgierig. Zo kon het gebeuren dat beiden elkaar zo'n vijftien minuten in het oog hiel den zonder dat er werkelijk iets ge beurde. Plotseling ging de wande laar verder en stapte enkele hon derden meters verder een woning binnen. Toen enkele minuten later een politieman vergezeld van een hond, via de achterdeur de woon kamer van het huis met de luiken binnenstapte, keken de bewoners die rustig naar de televisie zaten te kijken, verbaasd op. ,£r was een melding binnengeko men over een inbraak", aldus de politieman. Een oplettende wandelaar is nooit weg. der Weduwe, die de schade op vele tienduizenden guldens raamde: „De woning is binnen geheel uitgebrand, waarbij ook de balklagen en de dak schotten zijn aangetast". De brandweer kreeg zondag op het eind van de middag om twaalf minuten voor zes de melding van de brand in de wo ning aan de Molenstraat. Direct werd met groot materieel uitgerukt: één ho gedruk spuit, twee lagedruk spuiten en een ladderwagen, in totaal bemand door dertig brandweerlieden. Een half uur later kon het sein 'brand meester' worden gegeven, waarna men nog enige tijd doende was met het nablussen. Der Weduwe: „Op het moment dat wij bij de brand arriveerden, sloegen de vlammen al door de ruiten en het dak. Dat bete kent. dat de brand laat moet zijn ge meld. We hebben de andere woning nog wel kunnen behouden" Het huis werd bewoond door het jonge echtpaar W. P., waarvan de man de brand boven ontdekte. Het vuur sloeg echter zeer snel over naar de beneden verdieping, zodat slechts een klein deel van het meubilair kon worden gered. Het jonge paar werd van verschillende zijden tijdelijk onderdak aangeboden. Een comité van bijstandsmoeders in Middelburg bood de commissaris der koningin dr C. Boertien tijdens de meuw- jaarsreceptie zaterdagmiddag een petitie aan met wensen voor een beter bijstandsjaar in 1983. MIDDELBURG - Het Middelburgse actiecomité .Moeders in de Bijstand' heeft zaterdag de nieuwjaarsrecep tie van Zeelands commissaris der koningin dr. C. Boertien benut om niet alleen de commisaris en zijn echtgenote de beste wensen voor 1983 aan te bieden, maar ook zelf een aantal wensen bij de commissaris te deponeren om 1983 een beter jaar voor bijstandsmoeders te doen wor den. Tijdens de - zoals gebruikelijk - zeer druk bezochte receptie overhandig de mevrouw H. Wondergem namens het comité dr. Boertien een petitie, waarin de aandacht wordt gevraagd voor een aantal noden van moeders in de bijstand. Zo wordt uiting gegeven aan het ver langen de uitkeringen met 400 gul den per maand op te trekken en reke ning te houden met het aantal kinde ren. Ook wordt meer 'scholingsvnj- heid', gevraagd, om bijvoorbeeld een hbo-opleiding mogelijk te maken zonder dat de uitkering in gevaar komt of een tegemoetkoming in stu diekosten. Verder wordt gewezen op de onbetaalbaarheid van openbaar vervoer voor bijstandsmoeders en hun kinderen als dat vervoer dras tisch in tarief omhoog gaat. wordt af schaffing van het kostwinnersbegin sel en méér en betaalbare kinderop vang bepleit. Dr. Boertien zegde het comité toe de verlangens in het colle ge van gedeputeerde staten aan de orde te stellen. Zoals gezegd: de traditionele nieuw jaarsreceptie in de statenzaal trok veel bezoekers, die de commissaris en zijn echtgenote, de gedeputeerden en elkaar een „goed '83" kwamen wensen. Er waren vertegenwoordi gers uit vrijwel alle maatschappelij ke groeperingen en geledingen. RILLAND - In het bedieningsgebouw van het Kreekraksluizencomplex na bij Rilland is rijkswaterstaat begon nen met het uittesten van het informa tie verwerkend systeem voor de scheepvaart in het zuidelijke Deltage bied. Dit systeem moet er dan op den duur een eind aan maken dat binnen vaartschippers bij iedere sluis die ze willen passeren allerlei gegevens die nen te verstrekken over de afmetingen van hun schip, de aard van de lading en hun bestemming. Bovendien verge makkelijkt het systeem de indeling van de sluis door de sluismeester. De geautomatiseerde gegevensverwer king maakt een doelmatiger manier van werken mogelijk. Dat is iets waar aan vooral in binnenvaartkringen veel waarde wordt gehecht. Want daar heeft het motto 'Tijd is geld' nog aller minst aan kracht ingeboet. De schippers hebben het altijd als een hinderlijke last ervaren dat ze steeds weer dezelfde gegevens moesten ople pelen bij elke sluis waar ze zich meld den. Daar gaat een eind aan komen. Bij de eerste sluis die een schip bereikt, worden de noodzakelijke gegevens in een computersysteem opgenomen en Drie zenders op Zuid-Beveland die gegevens reizen dan als het ware met het schip mee op zijn tocht door het zuidelijke Deltagebied. De schipper hoeft bij de volgende sluizen dan slechts de naam van zijn boot door te geven. Die tikt het sluispersoneel in op een toetsenbord en even later ver schijnt dan de rest van de informatie op een beeldscherm. Met de gegevens over de afinetingen van de schepen kan de sluismeester, eveneens op het beeld scherm, de indeling van de sluis maken. De informatie over de lading en de be stemming van de schepen wordt ge bruikt voor statistische gegevens en voor controle op het vervoer van ge vaarlijke stoffen. De centrale computer van het door rijkswaterstaat tot IVS afgekorte sys teem, staan in het bedieningsgebouw van de Kreekraksluizen. Het is de be doeling dat de geautomatiseerde gege vensverwerking allereerst bij de Volke- raksluizen en de Kreekraksluizen in ge bruik genomen wordt. Eind februari moet het zover zijn. Een maand later wordt ook het sluizencomplex in Ter- neuzen aangesloten. In 1984 volgt de aanhaking van Hansweert en Wemel- dinge. Aanvankelijk zouden de Wemel- dingse sluizen niet in het systeem wor den betrokken, omdat dit sluizencom plex bij de verbetering van het kanaal door Zuid-Beveland komt te vervallen. Het ziet er evenwel naar uit dat dit nog verscheidene jaren zal duren. Vandaar dat - tijdelijk - ook Wemeldinge in het IVS-net zal worden opgenomen. Vlissingen uit de lucht De Goese brandweer had een half uur nodig om de brand te bedwingen. GOES - Het afgelopen weekeinde wer den in Goes en omgeving drie illegale radiozenders uit de ether gebaald en in beslag genomen. De gemeentepolitie in Goes heeft zaterdag het zwijgen op gelegd aan de Goese clandestiene zen der 'Radio Holland'. Dit gebeurde in samenwerking met de radio-controle dienst van de PTT, na diverse klachten over verstoord luisterplezier. De pira-' tencender was actief in het centrum van Goes. Inbeslaggenomen werden een casetterecorder en de zender met toebehoren. De rijkspolitie van de groep Reimers- waal nam, eveneens in samenwerking met de radio-controledienst van de PTT, een illegale zender in beslag in Biezelinge. De zender werd aangetrof fen bij C. M. IJ. en werd, samen met een FWM-meter en een voeding, inbeslag genomen. De waarde van de, door IJ zelf gemaakte zendapparatuur, be droeg ongeveer 500 gulden. Zondagmiddag werd de illegale zender 'Atlantis' in Kruiningen uit de ether gé-" haald. De rijkspolitie werkte ook hier samen met de radio-controledienst. De zender werd aangetroffen in een woning aan de Henry Dunantstraat en was ei gendom van R. H. Inbeslaggenomen werden de zender, een mengpaneel, een voeding, een microfoon een een casette- deck. De beelsschermen en toetsenborden komen verder ook te staan in Vlissin gen, zodat gegevens over zeeschepen richting Gent kunnen worden doorge geven aan het sluispersoneel in Temeu zen. De informatie die in het systeem wordt opgenomen, gaat ook naar Ant werpen. Dat is voorlopig nog een een richtingsverkeer. De Belgen hebben nog geen geld om volledig aan te slui ten. Dat is overigens voor de toekomst wel de bedoeling. Dan kan een schip dat vanuit Antwerpen in noordeüjke rich ting vertrekt, meteen al in het systeem worden gestopt, zodat alle sluitpassa- ges vlot kunnen verlopen. De bedieningsruimte van de Kreekraksluizen met de matiesysteem. RHENEN - Polenko in Rhenen (deel uitmakend van Holec Energie Syste men) heeft een contract afgesloten met Flushing Cold Storage Company te Vlissingen voor de levering van een windturbine van het type WPS 30. Deze windturbine is de jongste en tot nu toe grootste telg uit het Holec windturbine-programma en is met een rotordiameter van 30 meter, een ashoogte van 35 meter en een elektrisch vermogen van 315 kwh de grootste momenteel op de commerciële markt verkrijgbare windturbine, aldus Polenko. De turbine zal midden 1983 worden geplaatst op een bedrijfsterrein in Vlis- singen-Oost en zal worden gebruikt voor de levering van elektrische energie t.b.v. de koeling van twee koelhuizen. De turbine is zeer geschikt voor toepassing in windparken. Met de levering is in totaal een bedrag van bijna 800.000 gemoeid. Nog meer pakjes hasj gevonden bij Vrouwenpolder VROUWENPOLDER - Bij zoekacties op het strand bij Vrouwenpolder heeft de rijkspolitie opnieuw drie pakjes hasj gevonden. Vrijdag had de politie zich ontfermd over tien pakjes hasj van elk een half pond. Ze waren aange spoeld op een strandvak bij Vrouwen polder. De zoekactie kwam op gang nadat vrij dag een op het strand uitgelaten hond lichtelijk high was geworden, nadat het beest met een pakje had gespeeld. De door het zeewater aangetaste hasj die zaterdag op het strand werd gevonden heeft een totaal gewicht van anderhalf pond. Over de herkomst van de hasj tast de politie nog in het duister. ADVERTENTIE varel alarmgroep 9 Inbraakbeveiliging 9 Brandmeldinstallaties 9 Signalermgsmeldingen 9 Volgens verzekermgseisen met TBBS-afleveringsbewi|s WISSE-VAREL B V. 01100-27072, Verrijn Stuartweg 3. 4462 GE Goes TBBS-erkend beveiligingsbedrijf

Provinciale Zeeuwse Courant | 1983 | | pagina 2