PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Onaangekondigd bezoek van Thatcher aan de Falklands Bouterse verbood branden in Paramaribo te blussen Muitende kolonel San Salvador met dreigt geweld kleintji VS: wapenbesprekingen mogelijk uit impasse Griekenland devalueert Twintig gewonden door bommen in stadion Ajax Inschrijfgeld kampioenschap weg: vogelkwekers gedupeerd ARGENTIJNEN REAGEREN VERBITTERD SENSATIE VROUWENACTIE Vrij zacht Half tot zwaar bewolkt en bijna overal droog. Middagtemperatuur ongeveer 8 graden. Matige, aan de kust nu en dan krachtige westelijke wind. er 226e jaargang no. 7 f Maandag 10 januari 1983 BERGEN OP ZOOM - Een groot aantal vogelliefhebbers uit het hele land is ge dupeerd geraakt omdat het inschrijf geld voor de Nederlandse kampioen schappen, die donderdag in Breda be ginnen, vermoedelijk is gestolen. Het geld is volgens de organisatoren nooit bij het inschrijfbureau van de Neder landse Bond voor Vogelliefhebbers, dat is gehuisvest in Bergen op Zoom, terechtgekomen. Het bestuur van de Nederlandse Bond voor Vogelliefhebbers en de directie van het postkantoor in Bergen op Zoom willen niet of nauwelijks ingaan op de affaire. Zij weigeren mededelingen naar buiten te brengen, om het onderzoek niet te schaden. Volgens insiders zijn er ongeveer 100 klachten van gedupeerde kwekers gekomen. Het betrof steeds mensen die hun inschrijfgeld contant in een enveloppe bij de overige papieren hadden ingesloten. Het gaat vermoede lijk om een bedrag van enkele duizen den guldens Voor zo n titelstrijd is het gebruikelijk dat deelnemers hun inzending aanmel den bij het organisatiebureau in Bergen op Zoom. Ze moeten vijf gulden per vo gel betalen. Als het geld binnen is, krij gen de kwekers bevestiging van deelna me en verdere instructies. De inscnnji- termijn sloot op 6 december. Omdat verscnuiende kwekers, die ervan uit gingen dat zij zich hadden aangemeld, aan het eind van het jaar nog geen reac tie hadden ontvangen, reclameerden zij en brachten daarmee het balletje aan het rollen. (Van onze correspondent) LONDEN - Argentinië heeft zeer verbitterd gereageerd op het onverwachte bezoek van de Britse premier mevrouw Thatcher aan de Falklandeilanden, waar zij zaterdag is aangekomen. Een I officiële reactie spreekt over een 'ernstige schending van de Argentijnse souvereinerechten'. „Als de vijandelijkheden opnieuw oplaaien, is dat het gevolg van Engeland's hooghartige en kwetsen de houding", aldus deze via het Argentijnse persagentschap Telam verspreide reactie, waarin verder wordt gesproken over „een nieuwe daad van Britse agressie,,, en „een belediging voor de I slachtoffers van de oorlog". Mevrouw Thatcher heeft in de hoofd stad van de Falklandeilanden. Port 1 Stanley, de Argentijnse reacties direct naast zich neergelegd. „Het zou juist erg vreemd zijn als ik niet naar de Falk landeilanden was gekomen. Dat zou erg vreemd zijn", zo zei ze. Het bezoek van de Britse premier aan de eilanden, die zeven maanden gele den op Argentinië werden heroverd, is voor iedereen als een complete verras sing gekomen. Uit veiligheidsoverwe gingen was van te voren geen rucht baarheid aan de reis van mevrouw - drijfzand De vrijwillige brandweer van Biervliet Is er zaterdag maar net in geslaagd de 13-jarige Jaceo Herwijer uit Driewegen Ie te redden, toen hij in drijfzand op de slikken in de Westerschelde dreigde weg te zakken. 'Het water kwam snel op en we hadden hooguit nog een kwartier speelruimte', vertelde brand weerman Van de Sande na afloop. De brandweer slaagde er in de jongen via ladders te bereiken en wist hem door onder meer aan zijn broekriem te trek ken in veiligheid te brengen. bijstand Het Middelburgse comité 'Moeders in de Bijstand' heeft commissaris Bocr- tten een petitie overhandigd waarin aandacht wordt gevraagd voor een aantal noden van moeders in de bij stand. Dat gebeurde zaterdag tijdens de zeer druk bezochte jaarlijkse nieuw jaarsreceptie van de heer Boertien en zijn echtgenote PAGINA 3 kracht De kracht van de Sowjet-economie mag niet worden onderschat De eco nomie groeit, hoewel in een lager tem- po dan in de laatste jaren. De Sowjet- Unle kan zich wellicht het best bedrui pen van alle industrielanden. Dat staat, in een geheim rapport van de I Amerikaanse geheime dienst CIA. korting Een motie van de PvdA en D'66 waann gevraagd wordt de 1,85 procent kor ting op de onderwijssalarissen tot een jaar te beperken, zal dinsdag mogelijk de steun krijgen van enkele leden van de WD-fractie in de Eerste Kamer Daardoor is het allerminst zeker dat minister Deetman het wetsontwerp over de extra korting door de Eerste Kamer kan 'slepen' PAGINA 7 FALKLAND EILANDEN - Dennis Thatcher, echtgenoot van de Britse premier Margareth Thatcher wijst zijn vrouw iets aan in Port Stanley De Rril.se premier bracht zaterdag een onvenoacht bezoek aan de Falkland-eilanden v.ln.r Denms Thatcher, Lady Hunt. Margareth Thatcher en Sir Rex Hunt, burgercommissaris van de eilanden. BUSH IN FEBRUARI NAAR EUROPA WASHINGTON (UPI) - President Ro nald Reagan heeft, sprekend over een 'flinke basis voor vorderingen' met Moskou op het gebied van kernwapen verminderingen, zaterdag aangekon digd dat vice-president Georg Bush eind januari naar Europa (waaronder 1 en 2 februari in Nederland) zal gaan om met de bondgenoten te spreken over de ontwapeningsbesprekingen tussen de Verenigde Staten en de Sowjet-Unie. In zijn wekelijkse radiotoespraak tot de natie roerde hij niet de kwestie van een top met de nieuwe Sowj et-leider Joeri Andropov aan. Maar hij zei wel dat „wij steeds bereid zijn met de Sowjets aan tafel te gaan zitten om te spreken over methoden om spanningen te verminde ren." „Wij stelden drastische bcsnoeiin gen in de meest bedreigende wapens voor middellange afstand voor De Sowjets antwoordden in beide onder handelingen met eigen voorstellen zo dat er een ernstige basis voor voortgang is gelegd." Hij sprak ook over 'bemoedigende woorden' uit Moskou sedert Joeri An dropov aan de macht kwam. maar hij hield vast aan zijn standpunt dat Mos kou zijn gedrag moet wijzigen. Reagan zei dat het bezoek van Bush aan naaste vrienden en bondgenoten en zijn besprekingen in het Vaticaan en Genêve 'fundamentele verbonden heid van de VS aan vrede en veiligheid in Europa en aan werkelijke wapen- verminderingen zal onderstrepen'. Thatcher en haar echtgenoot gegeven. Wel is de afgelopen weken in de Britse kranten uitgebreid gespeculeerd over de mogelij kheid dat mevrouw Thatcher naar de Falklandeilanden zou afreizen, in verband met het feit dat het deze maand 150 jaar geleden is dat de eilan den in Brits bezit kwamen. Maar de meeste kranten hielden het er op, dat ze wel niet zou gaan, om niet het risico te lopen dat de Latijnsameri- kaansc landen, die tijdens de Falk- landoorlog 'en bloc' achter Argentinië hebben gestaan, zich nog verder van Engeland afkeren. De Britse premier heeft zich daarover klaarblijkelijk weinig zorgen gemaakt. Zij vertrok vrijdagavond van een lucht machtbasis in Oxfordshire en kwam na een vlucht, die inclusief een tussenlan ding op Ascension Island 23 uur duur de, zaterdagavond op het vliegveld bij Port Stanley aan. De bevolking van Port Stanley heeft de Britse premier, aan wie het in hoofd zaak te danken is dat de Falklandeilan den nu nog Brits bezit zijn, met de grootst mogelijke hartelijkheid ontvan gen. Na van de eerste verbazing beko men te zijn. liep vrijwel het hele stadje uit om mevrouw Thatcher te begroeten. Veel mensen konden hun emoties nau welijks de baas. De premier heeft gisteren het grootste deel van de dag besteed aan het bezoe ken van legereenheden op de eilanden. Zij heeft zich onder meer het verloop van de strijd tegen de Argentijnen laten uitleggen, en heeft barakken en een van de vele mijnenvelden rond Port Stanley bekeken. Veroordeling De Labour-parlementariër Tam Dalyell heeft inmiddels het bezoek van de pre- Emigratie - Tussen 1 maart en half december van het afgelopen jaar heb ben ca 4.000 Polen verzoeken ingediend om het land permanent te mogen verla ten. Onder hen bevonden zich 1 228 ex- geïnterneerden. mier aan de Falklandeilanden veroor deeld. „Het bezoek zal door de Latijnsa- menkaanse wereld ongetwijfeld wor den uitgelegd als een daad van kolonia le overheersing", aldus dit Lagerhuis lid. Hij zei het bezoek bovendien uit veilig heidsoverwegingen „onverstandig" te vinden. Uit diezelfde overwegingen is niet bekend, wanneer mevrouw That cher de terugreis zal aanvaarden. Hilbert van der Duim sleepte dit weekeinde de Nederlandse schaatstitel bij de allrounders in de wacht. Dat ondanks het feit dat zijn voorbereiding danig in de war was gestuurd door problemen met de bond, die hem een schorsing opleg de Toch was de titel van Van der Duim niet dé sensatie van hel kam pioenschap. Daarvoor zorgde Ro bert Vunderink, die met minimaal verschil tweede toerd. Bij de dames ging Ria Visser met de hoogste eer strijken. Zij toonde aan weer bij de top te zijn. Zie ook pagina 9 Boze vrouwen in de Zeeuwse tafel tenniswereld. Tijdens de provincia le kampioenschappen in Middel burg werd de actie tegen een apar te damescompetitie - op - afde lingsniveau voortgezet. Er werd een handtekeningenactie gehou den, die het protest van zeven afde lingen tegen het besluit van het hoofdbestuur moet ondersteunen. Zie ook pagina 16. ATHENE (RTR) - De Griekse regering heeft zondag de devaluatie bekendge maakt met 15,5 procent van de drach me tegenover alle andere munteenhe den. De devaluatie werd bekendgemaakt in "en onaangekondigde briefing van re geringswoordvoerder Maroudas. AMSTERDAM - Door twee bomont ploffingen tijdens de voetbalwedstrijd Ajax - FC Den Haag in stadion De Meer in Amsterdam zijn zondag ongeveer twintig gewonden gevallen, van wie één zwaar gewond. Dat heeft de politie zondagavond bekend gemaakt. De bommen waren zogenoemde frag- mentatiebommmen. waarbij bij ont ploffing metalen deeltjes rondspringen. De projectielen ontploften vlak voor het einde van de eerste en van de twee de speelhelft. De politie hield twee sup porters van FC Den Haag aan. A. C H (25) en K. F D (17), beiden uit Den Haag. Zij worden ervan verdacht de bommen te hebben gegooid. Bij de aan houding van de man die de tweede bom gooide ontstonden volgens de politie vechtpartijtjes op de tribune. Hierdoor moest de politie zich terugtrekken, maar D. kon later in Diemen worden aangehouden. De politie had voor de wedstrijd tweehonderd mensen inge zet. (zie ook pagina 9> Koninklijk gezin terug van vakantie DEN HAAG (ANP) - Koningin Bea trix, prins Claus en hun kinderen zijn zaterdag in Nederland terug gekeerd van hun wintersport vakantie in Oostenrijk. Pnns Claus vertrekt deze week voor enkele da gen naar Bazel voor zijn nabehan deling in de universiteitskliniek wegens depressieve klachten i Van onze correspondent i MEXICO STAD - Terwijl de Salvado- riaanse minister van defensie Jose Guillermo Garcia dit weekeinde ver klaarde onder geen beding te zullen af treden, heeft kolonel Sigfrido Ochoa Gevangenisoproer in staat New York OSSINING, NEW YORK (AFPTIPI) - Gevangenen in de strafgevangenis van Ossining hebben zaterdag na het avondeten zestien bewakers gegijzeld. Dit heeft een woordvoerder van de ge vangenis, het vroegere Sing Sing, ge zegd. Er werd in de loop van de nacht een, ongedeerde, bewaker vrijgelaten in ruil voor medicijnen. De gevangenen zijn bewapend met wapenstokken en be zemstelen. Volgens functionarissen wa ren de opstandige gevangenen niet erg gewelddadig. Over eventuele eisen is nog niets bekend aangekondigd dat er snel een oplos sing moet worden gevonden voor zijn conflict met Garcia omdat hij anders de noordelijke provincie Cabanas tot 'bevrijd gebied' zal uitroepen. Dat dreigement van de rebellerende ko lonel betekent in feite dat hij eventueel bereid is om de gehele Salvadoriaanse regering, onder leiding van interim-pre sident Alvaro Magana de oorlog te ver klaren. Tot nu toe heeft Ochoa volge houden dat zijn troepen ondergeschikt zijn aan de president Maar hij eist wel van Magana dat hij „de broeken op hun plaats houdt" en zich niet langer „in de bosjes laat leggen" door zijn minister van defensie. Generaal Jose Guillermo Garcia, te rechtgekomen op de post van defensie als gevolg van de 'sociaal-hervormen de' staatsgreep van oktober 1979. slin gerde in zijn eerste publieke reactie op de militaire opstand tal van beschuldi gingen naar het hoofd van Ochoa. Hij stelde onder meer dat Ochoa met zijn actie de „democratisering van El Salva dor" in gevaar brengt. De KRO zendt vanavond de eerste af levering uit van een nieuwe Neder landse tv-serie, 'De Weg'. Regisseur Willy van Hemert baseerde zich deze keer niet op een boek. maar schreef zelf het verhaal. Zoals in andere produk- Ues van Van Hemert staan ook nu weer de menselijke relaties centraal I Nieuws uit Zeeland: 2 en 5. Binnen- en buitenland: 3. Radio en televisie: 7. Sport: 9,10,11,12,13,15 en 16. DEN HAAG (ANP) - De Surinaamse le gerleider Desi Bouterse heeft in de nacht van 7 op 8 december verboden de branden te blussen in het gebouw van de Moederbond en de radiostations ABC en Radika. Dat blijkt uit een bandopname die zondagmiddag werd uitgezonden in het NOS-programma voor Surinamers, zorg en hoop. Uit de bandopname blijkt bovendien dat de gebouwen door de militairen zelf in brand zijn gestoken. De bandopname geeft de mobilofoon- gesprekken weer tussen politie, brand weerwagens en de brandweercomman dant in de brandweerkazerne Tijdens de gesprekken is de stem te horen van de politiecentrale die opdracht geeft aan de brandweercommandant de brandweerlieden bij het gebouw van ra dio ABC het volgende door te geven: „Namens de bevelhebber, de brand mag niet geblust worden". De brand weercommandant bevestigd even later dat de brandweer inderdaad is terugge trokken. In het moederbond-gebouw bleek aan vankelijk een kleine brand met behulp van omwonenden geblust te zijn. Latei- ontstond een grotere brand, die. zo valt in de bandopname te horen.door mili tairen met uzi's is bewaakt'1'. Ook wordt door brandweerlieden gemeld dat de brand is aangestoken. Een politieagent meldt vervolgens dat ook bij ABC de brand wordt 'bewaakt' door onder an dere sergeant-majoor Esajas die ver bood de branden te blussen, zo meldt een brandweerman aan ztjn comman dant Alleen bij het dagblad De Vrije Stem. waar de brand ook door militai ren werd aangestoken, kon de brand weer normaal zijn werk doen. waar schijnlijk vanwege het gevaar dat de brand zou kunnen opleveren voor de dichte bebouwing van houten huizen in de omgeving. Kort na 8 december had Bouterse een diepgaand onderzoek be- iooid naar de branden. Later is hierover niets meer vernomen. Uit Paramaribo is afgelopen weekein de geen enkele reactie gekomen op de berichten over het ontslag van garni zoenscommandant Horb uit de Suri naamse legerleiding. Intussen blijven er berichten over spanningen in het Surinaamse leger aanhouden. Naar uit betrouwbare bron is vernomen is ook bataljonscommandant Etienne Boere- veen het niet eens met legerleider Bou terse en de gebeurtenissen van 8 de cember. Zeker is dat een aantal beroepsofficie ren het niet eens is met de legerleider Dat geldt nog sterker voor de dienst pliehtige militairen. Onduidelijk is de positie van het hoofd van de militaire politie Ramon Abrahams. Reizigers uit Paramaribo meldden dit weekeinde dat hij zijn functie niet meer mag uitoe fenen omdat hij 'een onzekere factor is'. De zes Surinaamse organisaties in Ne derland die deze week het zogenaamde bevrijdingsplatform hebben gevormd, hebben zaterdag volledige steun toege zegd aan de 'Raad voord de Bevrijding van Suriname' onder leiding van ex- president Chin a Sen. Dat staat in een communiqué van het platform in de raad dat zaterdag is uitgegeven na een gezamenlijke vergadering in Den Haag. „Het gezamenlijk doel is bewerkstelli ging van een democratische rechts staat in Suriname", aldus de verkla ring. De Nederlandse ambassadeur in Para maribo. drs. J. B. Hoekman, is zater dagmorgen op Schiphol aangekomen. De ambassadeur brengt hier zijn vakantie door. die hij in verband met de ontwikkelingen in Suriname op 8 december en later had uitgesteld. Ook keert deze maand de Nederlandse mili taire attache in Paramaribo, kolonel B. van Tussenbroek naar Nederland te rug. Garcia 'linksi en Ochoa tijdens een militaire ceremonie in jum van het afgelopen iaar BEAUNE (UPIRTR) - De Bour- »ogne-oogst van 1982 was ee groot ste sedert de wijnboeren deze ja ren geleden begonnen te registre ren. Dit heelt de vereniging van Bourgondische w ijnhandelaren zaterdag bekendgemaakt. De oogst was 2 579 978 hectoliter dat is 21 procent meer dan derecor- doogst van 1979. Vooral op het ge bied van de witte Macon en Chalon was de oogst groot. Een dievenbende die bekend staat om haar goede wijnkennis, heeft opnieuw toegeslagen m de wijn streek Bordeaux. Uit Chateau Tim- berlay zijn flessen wijn gestolen ter waarde van bijna 100.000 gulden, aldus de plaatselijke politie De bende heeft in de afgelopen twee jaar ongeveer 50.000 flessen wijn buitgemaakt van een aantal van de beste wijngaarden in het gebied Daaronder bevinden zich 1176 fles sen van Chateau Yquem. 2000 van Chateau Flascombes, 1474 van Mouton Rothschild en veel andere die een paar honderd gulden per fles opbrengen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1983 | | pagina 1