Deel senaat gekant tegen salariskorting onderwijs CIA-rapport: kracht economie Sowjet-Unie niet onderschatten PZCfi Minister: weigering Azivo onaanvaardbaar Schilderwerk wordt niet aftrekbaar Openbare scholenconfessionele docenten niet welkom MENINGSVERSCHIL OVER BETEKENIS 'EENMALIG' het weer FNV-voorzitter geen voorstander D-Zones I f m Moeder achter het stuur OVER INNEN EIGEN BIJDRAGE KONING HOUDT VOET BIJ STUK MAANDAG 10 JANUARI 1983 PZC/binnen-buitenland EMMER (ANP) - Ruim zestig leerscho len (openbaar) van de rijkspedagogi- sche academie in Emmen willen con fessionele docenten van de kleuter- kweekschool, als de fusie dit jaar tus sen beide scholen eenmaal een feit is, de toegang tot hun leerscholen ontzeg- ten van een confessionele kleuter gen. kweekschool, die stage-lopende stu De leerscholen protesteren hiermee te- denten op hun leerschool begeleiden gen de komende fusieplannen die van door de fusie zonder blikken of blozen rijkswege zijn bepaald. Reden waarom een openbare school binnenstappen, men kwaad is, is het feit dat de docen- Hiermee worden de beginselen van de DEN HAAG - PvdA en D'66 zullen morgen bij de behandeling van de 1,85 procent korting op de onderwi jssalarissen in de Eerste Kamer via een motie proberen die korting slechts tot een jaar te beperken. Enkele leden van de WD-fractie overwegen die motie te steunen. Omdat VVD en CDA in de Eerste Kamer 40 van de 75 zetels hebben en twee leden van de CDA-fractie waarschijnlijk niet aanwezig zullen zijn bij de behandeling van en stemming over het wetsontwerp, is het allerminst zeker dat minister Deetman de salariskorting door de Eerste Kamer zal slepen. Het meningsverschil tussen minister Deetman en de WD-fractie in de Eerste Kamer gaat over de interpretatie van het begrip „eenmalig". Op verzoek van de WD-fractie liet minister Deetman vrijdagavond weten dat de „eenmali ge" korting op de onderwijssalarissen Deltagebied Hoog water Maandag 10 januari Vlissingen 11.35 161 Temeuzen 11.58 184 Zierlkzee 0.19 132 Hansweert 0.07 192 12.29 201 Wemeldtnge 041 152 13 00 152 Kreekrak Bruinlsse 1.06 155 13.32 155 dinsdag 11 januari Vlissingen Temeuzen 0.35 186 12.53 195 Zierlkzee 1.16 133 13.37 137 Hansweert 1.07 199 Wemeldlnge 1.45 153 1401 Kreekrak 1.43 181 1358 187 Brulnisse 2.10 158 14.33 163 Laag water Maandag 10 januari uur uur cm Vlissingen 5.40 144 18.08 162 Temeuzen 6.04 157 18.33 175 Zierikzee 6.24 124 18,50 138 Hansweert 6.21 172 18.49 192 Wemeldlnge 6.38 143 19.01 158 Kreekrak 6.55 166 19.19 183 Bruinlsse 6.47 143 19.15 157 dinsdag 11 januari cm uur cm Vlissingen 6.35 158 18.59 165 Temeuzen 7.05 170 19.25 178 Zierikzee 7.21 136 19.43 138 Hansweert 7.23 186 19.43 195 Wemeldinge 7 37 154 19.56 156 Kreekrak 7.54 179 20.14 181 Brulnisse 7 48 153 20.08 156 ook voor 1984 en mogelijk volgende ja ren zou gelden. Van Dale Volgens de WD-fractie kan er in dat geval niet gesproken worden over een „eenmalige" korting. Met de dikke Van Dale in de hand probeerde minister Deetman de WD-fractie van zijn ge lijk te overtuigen: eenmalig betekent voorgoed, om aan te duiden dat de zaak daarmee zijn beslag heeft gekregen. De WD-fractie blijft echter bij haar standpunt, en vindt daarbij ook Van Uniek Weersvooruitzichten van het KNMI voor dinsdag Vm vrijdag: Veel bewolking en na dinsdag af en toe re- ENSCHEDE - FNV-voorzitter Wim Kok vindt het instellen van deregule- rings- of D-zones, gebieden waarin be drijven geen of weinig belasting beta len, waar minder regels gelden en min der vergunningen nodig zijn, „een ge vaarlijke gedachte". Hij zei dit zater dag in Enschede tijdens een conferen tie over het industriebeleid en werk loosheidsbestrijding in de Europese Gemeenschap. Voor bepaalde noodgebieden kunnen D-zones wellicht hun nut hebben, zei hij, maar het instellen ervan mag zeker niet leiden tot verloedering van sociale uitgangspunten en werknemersrech ten. Anders worden in de zwakke re gio's de zwakste groepen extra gedu peerd. De conferentie, het .sluitstuk van een werkbezoek van negen PvdA-leden van het Europees Parlement aan Twente, liet in vele toonaarden horen, dat de totstandkoming van een gemeenschap pelijk industriebeleid in de EG een eer ste vereiste is. Het uitblijven van zo'n beleid zal vooral voor de kleinere lan den rampzalige gevolgen hebben. Tijdens een forumdiscussie wees Kok er nog op, dat alleen al door de renteda ling het financieringstekort in 1986 een procent kleiner wordt dan eerst was aangenomen. Die extra financiële ruim te moet volgens hem worden benut om de economie te stimuleren. De ontwikkelingen op de weerkaarten waren gisteren zodanig dat een aan houden van het veranderlijke weer het meest waarschijnlijk is. Vandaag profi teren we van een gunstiger periode tus sen de regenstoringen in. Na het voor bijtrekken gistermiddag van zo'n re- gengebied klaarde het tegen de avond op. Door het naderen van een zwakke rug van hoge luchtdruk zullen deze op klaringen zich vandaag in de regio tot in de middag handhaven. Een nieuwe oceaanstoring uit de optocht van vele, trekt echter oostwaarts naar de Britse eilanden. Het bijbehorende front zal vanmiddag aanleiding geven tot meer bewolking en later valt hieruit soms motregen. De wind blijft in de zuidwest hoek. Vandaag zal deze eerst matig tot vrij krachtig zijn, maar later in de mid dag is een toename tot krachtig te ver wachten. Het is nu al dagen bijzonder zacht voor de tijd van het jaar. Ook vandaag is dat zo: de temperatuur zal vanmiddag stijgen tot maximaal 9 gra den. De normale maximum tempera tuur bedraagt krap 5 graden. En daar blijven we dus ruimschoots boven. De vooruitzichten voor dinsdag: het blijft zacht en er is meestentijds veel be wolking, waaruit slechts af en toe regen valt. De wind is overwegend zuidwest en vrij krachtig. Nautisch bericht Wind: west, tater zuidwest, eerst 5, toe nemend 6 BFT; zicht: matig tot goed; temperatuur kustwater: 6 graden; af wijking waterstanden: een geringe ver hoging van enkele decimetersmaxi mumgolfhoogte monding Schelde's: tij dens hoog water bijna één meter zee gang. ZON EN MAAN 11 januari Zon op 08.45 onder 16.51 Maan op 06.30 onder 14.39 PIRMASENS UPI- Met het blote oog nauwelijks te herkennen: een 1 centimeter grote leren schoen op een vingertop. Het model van hout en leer werd gemaakt voor het Guiness-boek met wereldrecords door Bemd Schwartz. openbare school aangetast, zo menen de leerscholen. Deze scholen zullen al het mogeiyke in het werk stellen de confessionele docenten buiten de deur te houden, aldus de actievoerder schoolhoofd J. W. van 't Hot Dale aan haar kant: eenmalig betekent „maar een keer". Enkele weken geleden slaagde minister Deetman met veel moeite erin de Twee de Kamer te overtuigen van de nood zaak van de salariskorting. Zijn aan vankelijke voorstel, een korting van 1,65 procent op het salaris van al het onderwijspersoneel, veranderde toen in een korting van 1,85 procent. Daarmee kon een deel van het niet-onderwijzend personeel, de echte minima in het on derwijs, van de maatregel uitgesloten worden. Tegen de maatregel heeft een deel van het onderwijspersoneel 5 dagen ge staakt. Vlak voor de behandeling van het wetsontwerp in de Tweede Kamer werd door de onderwijsbonden nog een grote manifestatie in Den Haag gehou den die gepaard ging met een algemene staking. Wat betreft de behandeling van het wetsontwerp in de Tweede Ka mer zijn beide activiteiten tevergeefs geweest. Via een ingezonden brief heeft een lezer van de Volkskrant nog gewezen op een derde betekenis van het begrip „een malig' Hij wijst minister Deetman er in de eerste plaats op dat „eenmalig" een „lelijk germanisme" is. Een woord dus dat klakkeloos uit het Duits wordt overgenomen. De tweede betekenis van het Duitse woord „einmalig", zo schrijft de betreffende lezer, is „uniek, nog nooit vertoond". Los van de betekenis van het begnp „eenmalig" gaat het natuurlijk om de korting op de onderwijssalarissen. Als PvdA en D'66 er morgen in slagen een deel van de WD-fractie achter hun motie te krijgen, dan ziet het ernaar uit dat de extra korting alsnog van de baan is. r JOLIET <UPIi - Eileen Newcomb uit Joliet in de VS heeft haar baby op een wat ongebruikelijke manier ter wereld gebracht. Haar dochter Rebecca Lynn werd geboren in de auto van de familie Newcomb, nadat mevrouw Newcomb eerst nog een schoolbus met kinderen naar de plaats van bestem ming had gereden. Daarna reed ze met haar inmiddels geboren dochter naar het ziekenhuis. Huiszoeking bij vrouw ANGIeider Nelson Mandela (Van onze correspondent JOHANNESBURG - De Zuidafrikaan- se politie heeft vrijdag huiszoeking ge daan bij Winnie Mandela, de vrouw van de tot levenslange gevangenis straf veroordeelde Nelson Mandela, leider van de Afrikaanse Bevrijdings beweging (ANC). Mevrouw Mandela is „geband" en gedwongen om in het plaatsje Brandfort in de Oranje vrij staat te leven. Leden van de veiligheidspolitie arri veerden met vier auto's voor het huis, terwijl twee vrachtwagens bewapende en geüniformeerde politie aanvoerden. Het huis werd drie uur lang doorzocht en Winnie Mandela werd ondervraagd. De politie nam affiches, boeken en an dere documenten in beslag en een bed- desprei in de kleuren van de verboden African National Congress (zwart groen-goud). De huiszoeking vond plaats tijdens een bezoek van mevrouw Helen Suzman en Peter Soal, beiden parlementsleden voor de Progressieve Federale Partij. Het was de tweede keer dat de politie een huiszoeking doet juist op het mo ment dat mevrouw Suzman Winnie Mandela bezoekt. Al eerder gebeurde dit in 1981. In de Zimbabweaanse hoofdstad Hara- resbegint vandaag een conferentie, waar de tegenwoordige leider van de Af rican National Congress (ANC), Oliver Tambo, en de Amerikaanse diplomaat Chester Crocker, elkaar - vermoedelijk voor het eerst- zullen ontmoeten. Croc ker is onderstaatssecretaris voor Afrika in het Amerikaanse ministerie van bui tenlandse zaken en een van de belang rijkste onderhandelaars inzake Nami bië. Tijdens de conferentie, die van 10 tot 14 januari duurt, zal het zwaartepunt lig gen op de „bezorgdheid in Afrika over de Amerikaans-Afrikaanse samenwer king" en de betrekkingen tussen Was hington en Pretoria. Onder de verwach te 200 deelnemers zal ook Andrew Young zijn, de vroegere Amerikaanse ambassadeur bij de Verenigde Naties. (Van onze parlementaire redactie DEN HAAG - Minister Korthals Altes (justitie) acht het onaanvaardbaar dat het Haagse ziekenfonds Azivo weigert mee te werken aan de inning van de rijksdaalder eigen bijdrage per ge neesmiddel voor ziekenfondspatiën ten. „Dit kan natuurlijk niet, zo sta je te zagen aan de poten van de democra tie", zei hij zondag in het NOS-televi- sieprogramma Het Capitool. Ook het PvdA-Tweede-Kamerlid Ien Dales (voormalig staatssecretaris van sociale zaken) keurde de weigering van Azivo af. Haar eigen fractiegenoot René Toussaint maakte die eind vorige week als voorzitter van het Haagse zieken fonds bekend. „Zeker als beheerder van gemeenschapsgeld mag je je niet ver zetten tegen democratisch genomen besluiten", zei Ien Dales. Voor de VARA-radio legden PvdA-lei- der Joop den Uyl en oud-minister An- dré van der Louw zaterdag ook sterke nadruk op het uiteindelijk aanvaarden van meerderheidsbeslissingen. Zij de den dat in verband met de eventuele plaatsing van kruisraketten in ons land. Als een meerderheid in het parle ment daar voor kiest, moet die beslis sing worden uitgevoerd, zeiden zij. Buitenparlementaire acties moeten zich volgens de PvdA-leider richten op een eventuele herziening van een derge- Politicus - Inchiro Nakagawa, vorig- jaar november één van de vier kandida ten voor het Japanse premierschap, is zondagochtend in Sapporo overleden. Hij was 57 jaar. De als kleurrijk politicus bekend staan de Nakagawa overleed na een hartaan val. Hij was ln november van het vorig jaar de vierde van de kandidaten voor het presidentschap van de regerende li berale democratische partij. lijk besluit, niet op het gewelddadig voorkomen van de uitvoering ervan. Van der Louw (vroeger burgemeester van Rotterdam) zei dat socialistische burgemeesters bereid moeten zijn de monstranten weg te laten slepen als ze de bouw van een raketbasis willen blok keren. In dit verband noemde minister Kort hals Altes in Het Capitool acties die ge richt zijn op verhindering van een even tueel plaatsingsbesluit „het te lijf gaan van de democratie". „Daarmee maak je de weg vrij voor dictatuur", waar schuwde hy. (Van onze parlementaire redactie DEN HAAG - Staatssecretaris Koning (financiën) is niet bereid om schilder werk net als groot onderhoud aan de eigen woning aftrekbaar te maken voor de inkomstenbelasting. Hij rea geerde dit weekeinde afwijzend op een grootscheepse advertentiecampagne van het Bedrijfschap Schildersbedrijf. Koning toonde zich niet gevoelig voor de argumenten van de schilders. Die stelden in hun campagne, dat het alleen aftrekbaar maken van groot onderhoud een premie is op verwaarlozing van het houtwerk. Schilderen kan groot onder houd juist voorkomen, aldus de schil ders, en verdient dus gelijke fiscale be handeling. Volgens de staatssecretaris zou het fis caal aftrekbaar maken van schilder werk alleen mogelijk zijn bij een zeer forse verhoging van het zogenaamde huurwaardeforfait (het bedrag dat huiseigenaren bij hun belastbaar inko men moeten optellen). Dat zou op 10 procent van de economische waarde van de woning komen, aldus Koning. De bewindsman acht dat vooral voor bewoners van nieuwe woningen „hoogst onaangenaam en onrechtvaar dig" Hij verwierp daarom de voorstel len van de schilders. Een ander argu ment dat ertegen pleit, is volgens Ko ning de moeilijke controleerbaarheid. De belastinginspectie kan moeilijk na gaan of schilderwerk binnen (niet af trekbaar) of buiten (in het plan van de schilders wel aftrekbaar) is gebeurd. WASHINGTON (RTR) - De CIA, de Amerikaanse geheime dienst, heeft westelijke regeringen ervoor gewaar schuwd niet de fout te maken door de kracht van de Russische economie te onderschatten. De waarschuwing was vervat in een geheim rapport voor de gemengde commissie voor economi sche zaken van het Amerikaanse con gres dat zaterdag werd vrijgegeven. „We geven een economische ineenstor ting een onverwachte en langdurige da ling van het bruto nationaal produkt zelfs niet de minste kans", zo verklaar de CIA-topman Henry Rowen tegen over de commissie. Zijn dienst gaf vori ge week ook al een rapport uit waarvan de strekking net als het nu uitgebrach te stuk luidt dat de Sowjet-economie over het algemeen zelfvoorzienend is en groeit, ofschoon in een lager tempo dan in de laatste jaren. Rowen legde een verklaring af op verzoek van senator William Proxmire. Deze was van me ning dat het CIA-rapport aantoont dat de Sowjet-Unie „wellicht het best zich kan bedruipen van alle industrielan den". In tegenstelling tot de CLA-des- kundigen op het gebied van de Sowjet- Unie is de regering-Reagan van oordeel dat dit land weliswaar militair sterk is maar economisch wankelt. Rowen gaf ook toe dat de rapporten „ongebruike lijk veel verwarring" in regeringskrin gen en bij het publiek hebben gezaaid over de kracht en de zwaktes van de Sowjet-Unie. Rowen haalde westelijke waarnemers aan volgens wie de Russische economie verslechterde bij een snelle opbouw van de defensie ondanks voortdurende eco nomische groei. Een CIA-voorspelling uit 1975 bleef daarbij onvermeld dat de Sowjet-Unie in de jaren '80 van een olie exportland tot een netto-importeur van olie zou worden. Een voorspelling overi gens die de CIA na 1980 volledig links laat liggen. Positieve groei De CIA heeft het idee dat de Russische economie een langzame maar positie ve groei zal doormaken tot een jaar lijkse groei van één tot twee procent „in de afzienbare toekomst", aldus Ro wen. Vanaf 1950 tot en met 1980 bedroeg die groei gemiddeld 4,6. procent per jaar. vergeleken met een economische groei van jaarlijks 3,4 procent in de Verenig de Staten, aldus de CIA. Sinds 1978 is de Russische economie minder sterk gegroeid, hetgeen blijkt uit een groei van 1,5 procent in 1981. De westelijke industrielanden vertoonden overigens een zelfde tragere economische ontwik keling. De Russische economische achteruit gang is niet alleen een weerspiegeling van vier achtereenvolgende slechte oogsten maar ook van een gebrekkige industriële opbrengst De tegenvallen de prestaties waren te wijten aan ineffi ciëntie en „bottlenecks" in het Russi sche systeem waar zelfs de nieuwe lei der, Joeri Andropov, niets aan zou kun nen veranderen, zo meent de CIA. Rowen stelde verder dat Andropovs aantreden geen aanleiding voor de CIA is geweest om een ander standpunt in te nemen inzake de economische voor uitzichten voor de Sowjet-Unie. Blij kens een verklaring van de partijlei der, vorige maand, tijdens een bijeen komst van het centrale partijcomite is een belangrijke verandering in de eco nomische beleid niet te verwachten, maar wel voorzichtige stappen in de richting van hervormingen. Directie: K. Scherphuis, W. F. de Pagter en F. van de Velde. Hoofdredactie: M. P. Dieleman en C. van der Maas. BUREAUS: Vlissingen: Walstraat 56-60,4381 EG Vlissingen, tel. (01184) 15144. Middelburg: Markt 51, 4331 LK Middelburg, tel. (01180) 27651. Goes: Grote Markt 2, 4461 AJ Goes, tel. (01100) 16140. Temeuzen: Nieuwstraat 22, 4531 CW Temeuzen, tel. (01150) 94457. Hulst: Steenstraat 6, 4561 AS Hulst, tel. (01140) 14058. In de avonduren is de centrale redac tie bezet van zondag t/m vrijdag van af 19.00 uur: (01184) 15144. Klachten bezorging Plaatselijke kantoren, maandag t/m vrijdag van 08.00-17.00 uur. 's Zaterdags van 09 00 tot 11.30 uur. Telefoonnummers buiten kantooruren: Expeditie: (01184) 63533. Advertentie-afdeling: (01186) 1584. 's-Zaterdags (01184) 15144 van 09.00-11.30 uur. Redactie (01184)-14796. Overlijdens advertenties maandag- t/m vrijdagavond van 20.30 tot 22.00 uur (01184) 15144. Zondagavond van 20.00 tot 22.00 uur. Abonnementsprijzen per kwartaal 61,20; franco per post 72,-; per maand 21,-; losse num mers 0.85 (alle bedragen inclusief 4 pet. btw.}. Postrek. nr 3754316, t.n.v. PZC ab.rek. Middelburg. Advertentietarieven: 117 cent per mm, minimumprijs per advertentie 17,55; ingezonden mededelingen 2 'A x tarief. Voor brieven bureau van dit blad 4,25 meer. Volledige tarieven met contractprij zen op aanvraag. Alle advertentieprijzen exclusief 4 pet btw. Giro: 35 93 00, Uitgeverij Provincia le Zeeuwse Courant B.V. Middel burg.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1983 | | pagina 17