Provinciaal beleid kleine kernen is weinig positief Pielstaertolie: wondermiddel? w Boete van 2000 gulden geëist voor overvaren sportvisbootje Eis tien weken voor steken met fruitmes HOORT. ZIET M PZC/provincie COMMISSIE VAN ZEEUWSE GEMEENTEN: i Middelburgers op dievenpad 3 voor heroïne December was zeer somber Markant pand in voorzichtige slopershanden Waar zijn de banken? ^ZATERDAG 8 JANUARI 1983 GOES - De Zeeuwse gemeenten hebben niet veel te verwachten van het provinciaal bestuur als het gaat om een kleine-kemenbeleid. Wanneer een gemeentebestuur zijn beleid op dit stuk van zaken richt op stimulering van de groei, dan steekt de provincie daar vaak een stokje voor. Kans op een positieve opstelling van het provinciaal bestuur bestaat wanneer een gemeentebestuur -» kiest voor een andere invalshoek bij het beleid voor de kleine kernen. Maar die positieve benade- ring levert dan evenwel weinig op, omdat de provincie weinig of geen mogel i jkheden heeft om iets voor de kleine kernen te doen. ij Tot deze conclusie komt de commissie I Kleine Kernen van de vereniging van g j Zeeuwse Gemeenten in zijn rapportage 'De kleine kernen in Zeeland'. Deze no- ta is samengesteld om na te gaan in il hoeverre het rapport van de Vereniging van Nederlandse Gemeenten over de problematiek van de kleine kernen, ge titeld „Wie het kleine niet eert m voor Zeeland aanvulling of correctie Izou behoeven. Het provinciale beleid met betrekking I tot de kleine kernen richt zich, zo heeft I de commissie vastgesteld, vooral op de I vraag, welk dorp mag wel groeien en I welk niet? Volgens de Provinciale Pla- I! nologische Dienst was het weliswaar de bedoeling om bij de herziening van het I streekplan Midden-Zeeland wat meer inzicht te krijgen in de problematiek Ivan de kleine kemen, maar, meent de commissie, ook in dit streekplan wordt I het vraagstuk van de kleine kemen al- li lereerst en nadrukkelijk gekoppeld aan 31 de kwestie groeien of niet groeien. Wel J biedt het streekplan de mogelijkheid 1 om af te wijken van de geprogrammeer- de groei wanneer een impuls noodzake- I lijk lijkt om het voortbestaan van we- zenlijke voorzieningen te waarborgen. In kleine kernen kunnen meestal maar kleine aantallen woningen worden ge bouwd. Dat betekent dat deze woning bouw over het algemeen duur is. De ge meentebesturen zullen moeten probe ren daaraan met lagere grondprijzen te gemoet te komen. Dat is mogelijk wan neer sprake is van een egalisatiefonds, Nieuwjaarsreceptie van aI huisvrouwen Middelburg MIDDELBURG - De Nederlandse Ver- eniging van Huisvrouwen (afdeling 30 Middelburg) houdt dinsdag 11 januari <Jii de nieuwjaarsreceptie in restaurant hm Van Giezen aan de Markt 63, aanvang H 10 uur. pen lieJ MIDDELBURG - Om aan geld te ko- MA men voor heroine waren de Middelbur- )ït gers G. W. H. R. (19) en J. B. (20) op het vw dievenpad gegaan. Een vriend tipte JJjjjj hen dat er op een adres aan de Stadhou- "rj; derslaan in hun woonplaats wel wat te halen viel. In maart, terwijl de bewo- m ner van het pand op zee zat, haalden ze cn daar de brandkast weg, die onder meer een kostbare muntenverzameling (ge schatte waarde 100.000 gulden) bevat te. Zij verkochten de buit voor 6000 TT' golden, die zij samen deelden. In de nacht van 15 op 16 juni vereerde G. R. samen met zijn broer E. B. R. een school aan de Rentmeesterlaan met een bezoek waar zij onder meer een ra diocassetterecorder en een kleuren-t.v. meenamen. Daags tevoren was de sleu tel van de school gestolen. Tegen G. R. eiste officier van justitie, mr G. B. C. M. van der Reep, voor de Middelburgse rechtbank mede gezien zijn forse straflijst bij verstek zeven maanden gevangenisstraf. Zijn 22-jari- ge broer E. R. hoorde een maand tegen zich eisen. J. B.die ook al eerder voor diefstal werd veroordeeld, zou volgens de officier vier maanden moeten gaan zitten. Tegen de 37-jarige Middelburger J. F. van B„ die de kleurentelevisie had ge kocht, waarvan hij wist dat die gestolen was, eiste zij 1500 gulden boete. W. F. W. H, (22), eveneens uit Middelburg, werd door de officier een maand celstraf toe gedacht voor het helen van de cassette recorder, Bij de geëiste strafmaat speel de ook diens criminele verleden een rol. Zijn vriendin, I. M. B. Van G. (21), die evenals H, niet ter zitting verschenen was, zou voor haar aandeel in de heling van de cassetterecorder volgens mr van der Reep 500 gulden boete moeten krij gen. Een zevende verdachte in deze zaak R. R. moet nog terechtstaan. De rechtbank doet op 21 januari uitspraak. waarbij de overschotten van grote plan nen kunnen worden overgeheveld naar verliesgevende uitbreidingsplannen in kleine kemen. Dat kan alleen maar in gemeenten met meer kernen en zolang het egalisatiefonds nog niet leeg is. Maar als deze mogelijkheid is uitgeput zou het volgens de commissie ook denk- Nauwelijks meer inwoners Middelburg in '82 dan in '81 MIDDELBURG - Het inwonertal van de gemeente Middelburg nam in 1982 toe met 42. Op 31 december 1981 be droeg het aantal ingezetenen 38.655 (18.669 mannen en 19.986 vrouwen). Dit aantal vermeerderde door geboorte met 535 (266 mannen en 269 vrouwen) en door vestiging met 1764 (856 mannen en 908 vrouwen). Het verminderde door overlijden met 308 (164 mannen en 144 vrouwen) en door vertrek met 1949 (959 mannen en 990 vrouwen). Op 31 decem ber 1982 bedroeg het inwonertal dus 38.697 (18.668 mannen en 20.029 vrou wen). Er werden 266 huwelijken vol trokken en 93 echtscheidingen inge schreven. baar zijn een bijdrage uit de algemene middelen te leveren, omdat de bouw van woningtypen die goed bij het ka rakter van een kleine kern passen, als een algemeen belang kan worden ge zien. Het is overigens niet duidelijk in hoeverre het provinciaal bestuur zoiets willen goedkeuren. Sociale diensten Volgens de commissie Kleine Kernen zou het de moeite lonen te onderzoeken of intergemeentelijke samenwerking op het gebied van sociale zorg en socia le dienstverlening zoals die in de regio Schouwen-Duiveland/Sint-Philips- land gestalte heeft gekregen in een ge zamenlijke sociale dienst, ook in ande re delen van de provincie mogelijk is. De huidige werkloosheid in de onder wijssector zou naar de mening van de commissie mede aanleiding moeten zijn om krachtiger te pleiten voor hel beginsel dat in elk dorp minstens één basisschool met minimaal twee leer krachten komt. Aan het adres van de PTT wordt in 'De kleine kemen van Zeeland' enige kri tiek geuit. Bij dit staatsbedrijf staat, zo vindt de commissie, te vaak het rende ment voorop. Dat geeft vooral in de kleinste kernen problemen. Dat blijkt bijvoorbeeld bij het rijdende postkan- (Van een medewerken VLISSINGEN - De afgelopen maand december was vrij nat en zeer somber bij een ongeveer nor male temperatuur. Het vrij zonni ge jaar 1982 eindigde met een zeer sombere decembermaand. In Vlis- singen scheen de zon 23 uur tegen 42 uur normaal. We moeten tot de cember 1960 teruggaan om een nog somberder maand te vinden. Op 18 (normaal 15) dagen kregen we geen enkel zonnestraaltje te zien. De hoeveelheid neerslag lag iets boven de normale waarde. In Vlis- singen viel in 58 uur 80 mm tegen 70 mm in 67 uur normaal. De neerslag viel voor het overgrote deel in de vorm van regen. Sneeuwbuien vie len vooral op 22 december op Noord-Beveland en Schouwen- Duiveland. De gemiddelde tempe ratuur in Vlissingen was 4.7 graden, tegen 4.5 graden normaal. Vorst van betekenis kwam nauwelyks voor; de laagste temperatuur in Zeeland bedroeg -3,1 graden op de 22e te Kapellebrug. Toch kwamen in Kapellebrug nog 12 vorstdaeen voor, in Oost-Souburg 7 en in Vlis singen 3. Hoge temperaturen wer den gemeten in de nacht van 7 op 8 december en in de avond van 15 de cember. Zowel in Schoondijke als in Kapellebrug werd op die dagen 12,6 graden afgelezen. Tot slot en kele neerslagcijfers uit de regio; In 's-Heerenhoek viel 94, in Vlissin gen en Ritthem 80, in Oost-Sou burg 76, in Serooskerke (W) 84, in Oostkapelle 80, in Wilhelminadorp 108 en in Kapellebrug 105 mm. EX VROUW SLACHTOFFER MIDDELBURG - De 53-jarige Goese- naar H. H. S. zat al tot 1 december in voorarrest nadat hij op 20 september jj. zijn eveneens in Goes wonende ex- vrouw zeer ernstig mishandeld had. Als de rechtbank de eis van officier van justitie mr J. van Marion volgt, 20 weken gevangenisstraf waarvan 10 weken voorwaardelijk, blijft S. de voorwaardelijke gevangenisstraf al leen nog boven het hoofd hangen. Nadat op die bewuste maandag in een café in 's Heer Hendrikskinderen, waar S. vaste klant is, de levenswandel van zijn voormalige vrouw onderwerp van gesprek was geweest, had S. zich daar over zo opgewonden, dat hij 's middags zijn schreden naar haar woning richtte na eerst in zijn eigen huis een fruitmesje bij zich gestoken te hebben. Toen de vrouw niet opendeed stapte hij door het glas van de tuindeur naar binnen. Ook verschafte hij zich met geweld toegang tot haar slaapkamer, waar hij op haar in begon te steken. Terwijl zij wegvluchtte ging hij daarmee door. Zij liep één steek in het gezicht en drie steken in haar rug op. De vrouw moest met een ambulance naar het ziekenhuis worden vervoerd, waar zij een infuus kreeg om het bloed verlies te compenseren. Eerder dit jaar werd S. ook al veroor deeld voor mishandeling van zijn ex- vrouw. De twee weken die hij daarvoor kreeg heeft hij inmiddels uitgezeten, maar het nieuwe delict pleegde hij nog in de proeftijd van de twee weken voor waardelijk die hij nog tegoed had. De officier vroeg echter geen tenuitvoer legging van dat vonnis. Het psychia trisch rapport noemde S. verminderd toerekeningsvatbaar. Rechtbankpresi dent mr G. H. Nomes toonde zich echter nogal ontstemd dat de opsteller ervan adviseerde om geen maatregel van ter beschikkingstelling op te leggen. „Dat klopt niet met elkaar", stelde hij vast. De officier achtte de opzet tot het toe brengen van zwaar lichamelijk letsel bewezen. De verdediger mr D. Olie wees erop dat het slachtoffer zich uitermate bekommerd heeft om S. terwijl hij ge vangen zat. „Ze deed er alles aan om hem vrij te krijgen", hield hij de recht bank voor. S. heeft volgens hem de voorlopige hechtenis als een zeer zware straf ervaren. Verder was hij van me ning dat alcohol een funeste uitwerking op hem had en dat de oplossing van dat probleem ook de andere moeilijkheden uit de weg zou ruimen. toor. dat overigens op zich wel als een duidelijke verbetering wordt aange merkt. Als met zo'n postbus niet alle dorpen in een bepaald gebied kunnen worden bereikt, dan wordt een tweede bus ingezet voor een halve dag. Het ge volg is dat niet alle dorpen een post- voorziening krijgen. Een ander voor beeld is de plaatsing van telefooncellen. Wanneer die onvoldoende opleveren moet de gemeente de helft van het te kort vergoeden. Volgens de commissie mag de PTT daarbij wel eens rekening houden met andere cellen in dezelfde gemeente die wel een positief saldo op leveren. In de instelling van dorpsraden zoals die in de gemeentewet worden ge noemd, ziet de commissie van de Ver eniging van Zeeuwse Gemeenten niets. Ze zijn er momenteel ook niet in Zeeland. Dergelijke raden zijn naar de smaak van de commissie beter toepas baar voor wijken van grote steden. Dorpsorganen als verenigingen, stich tingen en comités worden als een bete re mogelijkheid beschouwd om de be volking van een dorp haar zegje te la ten doen in zaken die op de kern be trekking hebben. Eis voorwaardelijke rijontzegging en boete voor botsing MIDDELBURG - Voor het veroorzaken van een kettingbotsing op Rijksweg 18 bij Nieuwerkerk (Duiveland) waarbij vier gewonden vielen, werd tegen de 70-jarige W. J. J. K. uit Hoofddorp 1000 gulden boete en vier maanden voor waardelijke ontzegging van de rijbe voegdheid geëist. De zaak tegen K. werd door de Middelburgse rechtbank bij verstek behandeld. Het ongeluk gebeurde op 22 juli vorig jaar. Drie vóór K. rijdende auto's had den sterk afgeremd en stonden bijna stil. omdat er voor hen een aanrijding had plaatsgevonden. K. merkte dit te laat op en reed met een snelheid van ongeveer 70 km op de achterste wagen in die daardoor op zijn voorligger ge drukt werd Alle vier inzittenden moes ten met min of meer ernstig letsel naar het ziekenhuis in Zierikzee gebracht worden. Het slechtst was een vrouw met een bekkenfractuur er aan toe. Daarom werd K. het veroorzaken van zwaar lichamelijk letsel tenlastegelegd. Officier van justitie Van Marion was overigens van mening niet met een weg- piraat te doen te hebben, daar K. niet met een abnormaal hoge snelheid had gereden. Wel verweet hij hem 'laakbare onverschilligheid'. Uitspraak op 21 ja nuari. College wil minder commissies Middelburg MIDDELBURG - Het gemeentebestuur van Middelburg wil het snoeimes han teren in het flinke aantal van bijna twintig raads- en gemeentelijke com missies. Om tc beginnen doen b en w van de Zeeuwse hoofdstad nu het voor stel om de commissies gemeentewer ken en verkeer samen te voegen, het zelfde te doen met de werkgroepen be stemmingsplannen binnen en buiten de veste en om de taak van de commis sie ruimtelijke ordening uit te breiden. Deze voorstellen komen maandag 10 ja nuari aan de orde tijdens een vergade ring van de commissie gemeentewer ken die om 19.30 uur begint in het stad huis. Voorgesteld wordt om gemeente werken en verkeer bijeen te voegen in één commissie onder de naam commis sie van advies en bijstand uit de raad voor openbare werken. De vertegen woordigers van belangengroepen die nu nog in de verkeerscommissie zitting hebben, zullen volgens het voorstel niet in het nieuwe orgaan worden opgeno men. In plaats daarvan wordt nu ge dacht aan een adviesraad voor het ver keer waarin geen raadsleden zitting zul len hebben De taak van de commissie ruimtelijke ordening wordt uitgebreid met volks huisvesting en stadsvernieuwing, zo blijkt uit de voorstellen. Dit wordt zin vol geacht omdat deze zaken veel raak vlakken hebben met ruimtelijke orde ning. De commissie zou dan 'Rovos' gaan heten (ruimtelijke ordening, volkshuisvesting en stadsvernieu wing). YERSEKSE SCHIPPER VOOR RECHTBANK MIDDELBURG - Tegen de schipper van het vissersvaartuig YE 138, A. S. (42) uit Yerseke, werd voor de recht bank in Middelburg 2000 gulden boete en een maand hechtenis voorwaarde lijk geëist wegens zijn schuld aan een aanvaring meteen sportvisbootje voor de kust van Schouwen op 1 september 1981. De YE 138 kwam van zee via het Hon dengat. een niet betond geultje tussen de Zeehondenplaat en de Petroleum- bol, de mond van de Oosterschelde bin nenvaren. terwyl de bemannmg bezig was het dek schoon te maken. Daarbij stonden de boomkorren nog buiten boord en de netten sleepten door het water. Het was erg mooi weer met een lichte Noordoosten wind. De schipper zelf stond aan het roer cn voer met ccn snelheid van 9 mijl op huis aan. Daarbij zag hij een klein sportvisbootje dat midden in de geul geankerd lag over het hoofd. Het scheepje werd door één van de netten gegrepen en onder water ge drukt. De beide opvarenden kwamen in het water terecht. Eén van hen was al bewusteloos toen hij door de YE 138 werd opgepikt. „De snel le en uiterst deskundige reactie van de schipper heeft waarschijnlijk het leven van deze man gered", stelde de officier van justitie mr J. van Marion vast in zijn requisitoir. Niettemin was hij van oor deel dat S. schuld droeg aan de aanva ring omdat hij onvoldoende opgelet had. Ook meende de officier dat S. een uitkijk op de voorplecht had moeten posteren, omdat de schittering van de zon in het water het zicht verminderde. Korren Het ongeluk gebeurde rond het midda guur toen de zon pal in het zuiden stond. Overigens was het glashelder, het zicht was 14 mijl. Als derde punt voerde mr Van Marion aan dat S. daar niet met uitstaande korren had mogen varen, maar deze repliceerde dat dit verbod niet geldt voor gamalenvissers. Ook bestond er verschil van mening over het feit of de sportvisser een radar reflector gevoerd zou hebben De vuur torenwachter van Westerschouwen. die de gebeurtenissen op een afstand van minstens vijf kilometer waarnam, had volgens het proces- er zo'n reflector of een ankerbal op het bootje was aangebracht. Schipper S. ontkende dat pertinent. Verder voerde hij aan dat het bootje midden in de vaargeul voor anker lag. „Er liggen er daar soms zoveel dat je ze nauwelyks mis kan varen", aldus de schipper, „we hebben ook al heel veel sportvissers die met hun onverantwoord kleine scheep jes in moeilijkheden raakten, binnenge bracht". Hij meldde de rechtbank dat de eige naar van het onfortuinlijke sportvis- bootje ook nog een schadeclaim van 10.000 gulden tegen hem heeft lopen, hoewel er volgens hem niets kapot was gegaan. De rechtbank doet op 21 janua ri uitspraak. Deze rubriek is er eigenlijk om na het lezen van al dat zwaarwich tige nieuws, dat ons soms zo somber gestemd doet raken, weer wat op adem te komen bij wat luchtiger in formatie. Hoofdredacteur Gert van der Hoest van het RSV-blad RSV- indruk, het personeelsblad van Rijn-Schelde-Verolme heeft daar ook oog voor: tussen de ernstige za ken, die dit concern zeker in deze tijden bezig houden, wil hij nog wel eens graag zo af en toe een wat licht voetig onderwerpje aan de orde stel len. Liefst met een Zeeuwse achter grond. Onlangs zette hij een boom op over een bekend wondermiddel te gen alle kwalen, overgehouden aan de visserijwereld: pielstaertolie, ge maakt uit de lever van pijlstaartrog, die in de kustwateren van ons land voorkomt. Van der Hoest voerde bij die gelegen heid de oud-visser Th. Marteijn op. uit Arnemuiden. die het wondermid del altijd in een Bokmafles binnen handbereik heeft staan. Uit zyn mond tekende Van der Hoest ver bluffende staaltjes op over de sterke geneeskrachtige werking van het spul. Zo zou een hardnekkige wond aan het been van een renpaard pas zijn genezen, toen er gebruik werd ge maakt van deze olie. Merkwaardiger wijs is 'pielstaertolie' buiten Zeeland niet of nauwelyks bekend Van der Hoest gooide er een balletje over op in verschillende krantestukjes in de Randstad, maar de reacties van her kenning die erop binnen kwamen wa ren alleen van oud-Zeeuwen. Zo was daar de in Rotterdam wonende me vrouw Schot, die getrouwd was met iemand van Tholen. Zij meldde na een oproep van Van der Hoest in het Rotterdams Nieuwsblad: „In heel mijn huwelijk ging mijn man nooit naar de dokter, maar hij nam altijd pijlstaartolie. Als hij bijvoorbeeld als mosselschipper ijzeren platen op zyn voet had gekregen, ging de olie erop, lappen er omheen en dan was het wachten tot het genezen was. Als de fles op was stuurde familie in Tholen een nieuwe Mevrouw Schot heeft maar één keer gehoord van een ken nis die de olie inwendig gebruikte, voor zijn rug. „En het had goed gehol pen". Mevrouw Van Dorp uit Vlaar- dingen, die eveneens op de oproep reageerde herinnerde zich, dat zij het spul bij de drogist haalde. „Ik smeer de het op pynlijke lendenen Of het hielp weet ik niet meer. Maar wel weet ik nog wel. dat het lelyke vlek ken maakte op ondergoed, het was er bijna niet uit te krijgen". Reagerend op Van der Hoest zijn re laas m Het Vrije Volk meldde een ze kere mevrouw Hakkeling uit Maas land: „Ik kwam eens onder een fiets terecht en werd door mijn moeder he lemaal ingesmeerd met die olie. On der protest want het stonk verschrik kelijk. Maar ik was gauw van de pijn af. En er kwam eens een kennis aan de deur, die ontzettende last van spit had. Mijn moeder gaf hem de fles piel staertolie, dan kon hij zich op het toi let insmeren; zo'n kostelijke fles mocht natuurlijk niet de deur uit. Diezelfde avond kwam de man ver tellen, dat zijn spitaanval helemaal over was. was". Huisarts Van der Moer uit Arne muiden herinnert zich nog wel de tijd dat vooral bij oudere mensen de wondere werking van de piel staertolie in hoog aanzien stond. De huisarts heeft daar nooit zijn beden kingen tegen gehad. „Ik vond het best. want baat het niet. schaden zou het ook niet doen. Het is eigenlijk een onschuldig goedje, het smaakt alleen vreselijk". In tijden toen in Arnemuiden nog veel gevallen van tbc voorkwamen, werd pielstarlolie ook wel lepelsgewijs ingenomen. De levertraan had een bepaalde voe dingswaarde en bevatte ook vitami ne. „Tegenwoordig hoor ik er niet zoveel meer van", zegt dokter Van der Moer. „En de jongeren kennen het waarschijnlijk helemaal niet". Pielstartolie: Hoofdredacteur Van der Hoest van 'Indruk' heeft het zich verbaasd afgevraagd: hoe komt het dat verzorgers van voetbalclubs geen Qes met dat magische geneesmiddel in hun koffertje hebben zitten. „Het is overbekend dat een bijna niet meer te tellen aantal voetballers tegen woordig met blessures rondloopt. Hoofdzakelijk kneuzingen. Welnu, al voor de Tweede Wereldoorlog zag ik spelers van de voetbalclub Arnemui den met veel sukses de olie van de pijlstaartrog op hun zware kneuzin gen en wonden smeren". Dat het middel met meer zo druk ge bruikt wordt komt misschien, omdat het nogal duur zou zijn Voor de doe- het-zelvers is daarom hier een berei- dingstip. opgetekend uit de mond van een 'deskundige', men neme een pijlstaartrog, snijde de lever eruit en hange die in een jutezakje boven een schaaltje in de zon. De olie loopt er uit. waardoor wolken vliegen worden aangetrokken. Om de verdronken vliegen eruit te krygen wordt de olie gezeefd en daarna zowel inwendig als uitwendig gebruikt'. Er zijn mensen die er van opknappen. Maar als je verneemt hoe dat spul wordt gemaakt zou je eerder ver wachten, dat je er doodziek van wordt... 9 Jacques Cats Vfissingen is weer een markant pand kwijt geraakt. Bij het uitvoeren van sloopwerken aan het Spuiplein werd de bebouwing neergehaald van het ver huisbedrijf Pierens. Het Het zestig jaar oude gebouw viel op door de conse quent in raam- en deurpartijen doorge voerde merkwaardige vormgeving Ver antwoordelijk daarvoor was de Vlis- singse architect Dijkstra, die zich des tijds in zijn ontwerpen liet inspireren door zijn grote Amsterdamse collega Berlage. Die lapte eveneens alle heer sende opvattingen over bouwstijlen aan zijn laars, volgde een nieuwe eigen weg. Ook elders in Vlissingen is de hand van architect Dykstra te zien in de vormgeving van enkele panden. Er zijn Vlissingse Ingezetenen, die nij dig hebben kennisgenomen van de sloop van dit nog zo degelijk in elkaar stekende gebouw. En dat terwijl er op een bescheiden steenworp afstand van de plaats van de sloop een gebouw, het voormalige militaire tehuis, inmiddels sporen vertoont alsof er een bom op is gevallen. Je houdt je hart vast: een fikse stormwind en de hele zaak raast In el kaar. En daar lopen toch maar dage lijks bosjes mensen langs, kinderen vooral, op weg naar school. Waarschijn lijk zullen er toch eerst ongelukken moeten gebeuren voordat men aan het stutten slaat. Goed, dat pand is dus weg, maar er moet wel bij gezegd worden, dat het sloopbedrijf Sturm en Dekker er niet meteen maar korte metten mee maak te. Het openluchtmuseum in Arnhem had al eerder het oog laten vallen op het pand en het daarin ondergebrachte be drijf. dat nog de sporen droeg van hoe het verhuizen in vroeger dagen in z'n werk ging. Met grote zorgvuldigheid zijn de gevel fragmenten eruit gehaald om straks op nieuw te worden benut bij de opbouw van een stukje entourage bij de al eer der door het museum opgekochte ver- huismaterialen van de firma Pierens. De herbouw zal overigens nog wel even op zich laten wachten, want eerst wil het museum opnieuw vorm geven aan de reconstructie van een landbouw- werktuigenloods, zoals die in Goes was te vinden, eigendom van de firma Boe- ke, voorheen Massee. Deze loods was vanwege de interessante constructie en de vormgeving van een tijdsbeeld in de hele technische ontwikkeling in de landbouw een interessante aanwinst voor Arnhem. In de loop van het vol gend jaar zal de loods in het openlucht museum onderdak gaan bieden aan een aantal door et museum in de loop der jaren verworven landbouwwerktuigen. Terug nu even naar dat Vlissingse be drijfspand. De nu 63-jarige zoon van de oprichter. Bram Pierens was bij de sloop aanwezig en het liet hem niet on beroerd dat hier een stukje verleden werd uitgewist. „Het was verschrikke lijk om aan te zien. Het was een stuk levenswerk van mijn vader. Zestig jaar hebben we er gewoond. Mijn moeder is er uitgedragen. En ook rrïyn vader is eruit begraven. En we hebben er heel wat in meegemaakt, denk maar eens aan de oorlog, toen er goederen warer opgeslagen, die door de Duitsers niet gezien mochten worden. Als je dat ziet wegbreken is dat wel een bittere pil Dan moet je je wel even goed houden Mijn zuster wilde niet eens komen kij ken. Ze kon het niet aanzien. Gelukkïf is er nog die pleister op de wonde Strakjes zien we er in het openluchtmu seum in Arnhem nog wat van terug". Ze stonden er al sinds mensenheu genis, waren beroemd, omdat ze in elke gids van Walcheren vermeld werden: die twee stenen banken langs de provinciale weg van Mid delburg naar Koudekerke, bij kas teel 'Ter Hooge'. Vanuit de meeste posities is er van het kasteel weinig meer te bewonderen dan de ranke torentjes, die boven het omringende bos uitsteken. Maar vanaf de provin ciale weg kun je dat kasteel vanwe ge het vlakke voorliggende akker land mooi zien liggen. En juist die plek was gekozen voor die twee ban ken, vermoedelijk opgetrokken uit trap- of bordestreden van het oude Ter Hooge. Van een geweldige schoonheid waren ze niet, maar ze hadden toch maar mooi oorlogen, inudatie en wegverbredingen ge trotseerd. En ineens was een van de banken ver dwenen. De heemkundige kring Wal cheren sprak er in het kwartaalnum mer haar treurnis over uit En wat bleek toen bij nader onderzoek: de bank was als gevolg van de uitge voerde asfalteringswerkzaamheden van de naastgelegen weg en de egali- sering van de berm van het voetstuk gevallen, in recordtempo in de zachte grond weggezakt en met gras over woekerd. Zelfs baron van Lynden van de gelijknamige famlllestich- ting. die het kasteel beheert, kwam er destyds aan te pas om de bank weer in oude luister te herstellen. Iedereen blij. Maar wat moest een medewerker van 'De Wete' laatstelijk constateren? Dat een bank vermoedelijk met grof geweld was losgeslagen en waar schijnlijk meegenomen. De andere bank bleek ook spoorloos. Opnieuw weggezakt? Of ook meegepikt. Nu reacties om terugbrengen van twee banken op die plek in het blad van de heemkundige kring niets hebben uitr gehaald, doet de kring een beroep op de lezers van deze rubriek; wie brengt de Stenen Banke terug: de sloper, de gemeente Middelburg, het wegschap, provinciale waterstaat of wachten we allemaal op elkaar! Misschien kan het dan straks weer: gezeten op de bank genieten van kas teel en bos. Want mooi is 't

Provinciale Zeeuwse Courant | 1983 | | pagina 9