Twintig procent bedrijven in 1983 in de rode cijfers WAO-erslandelijke actiedag tegen het bezuinigingsbeleid Jaarlijks vele vogels opzettelijk vergiftigd 'Schade door vogels valt mee als boer zelf snel reageert' 'Zorg voor het milieu in het oog houden' ENQUETE MIDDEN- EN NOORD-ZEELAND: Gedeputeerde: enquêtes VOW 'niet bruikbaar voor beleid Pleidooi voor brede weg over Oosterscheldedam OOK ACTIES OP REGIONAAL NIVEAU Z ZATERDAG 8 JANUARI 1983 MIDDELB URG-Inl981 hebben ongeveer 265 Midden- en Noordzeeuwse onderne mingen goederen en diensten geexporteerd. Dat is 3 procent van het totaal-aantal ondernemingen. Dat blijkt uit een onderzoek van de Kamer van Koophandel- en Fabrieken voor Midden- en Noord-Zeeland te Middelburg. In vergelijking met het landelijk percentage (7,5) is dit een relatief laag aantal. De ontwikkeling van deze export bleef niet alleen achter bij de landelijke groei, maar was zelfs nominaal lager dan in 1980 Iets meer dan een kwart van de exporterende bedrijven behoort tolde industriesector. En er zijn ongeveer 100 groothandelsbedrijven die exporte ren. Relatief gezien komen de meeste exporterende bedrijven voor in de chemische industrie en de machine-industrie. Ook in de sector transport en overslag speelt de uitvoer een belangrijke rol In die sector worden geen goederen, maar diensten geexporteerd. Het betreft hier het weg- en watervervoer, en de overslagactivitei ten in de Vlissingse havens. Ongeveer 75% van de exportwaarde in Midden- en Noord-Zeeland wordt gerealiseerd door een tiental ondernemingen. Dat zijn met name de basisindustrieën die een aanzienlijk deel van de uitvoer voor hun reke ning nemen. MIDDELBURG - Twee van de drie ondernemingen in Midden- en Noord-Zeeland verwachten voor 1983 dat de geldswaarde van de omzet geen verandering te zien zal geven in verhouding tot het voorgaande jaar. In verband met de inflatie betekent dit echter een teruggang van de geldom zet. Verder zal één van de vijf bedrijven 1983 afsluiten met een negatief nettobedrijfsresultaat. Door slechts een kwart van de kleinere bedrijven en 83% van de grotere zullen in het voor ons liggende jaar investeringsaktiviteiten worden ontplooid. Dit zijn enkele conclusies, die kunnen portvolume is eveneens teruggelopen. worden getrokken uit de jaarlijkse en quête Regionale Bedrijfsontwikkeling, die is gehouden door de Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Mid den- en Noord-Zeeland in de maanden september en oktober 1982 onder de be- irijven in haar regio. '/oorts is uit de gegevens geconclu deerd dat de geldomzet in 1982 bij de lleine bedrijven - bedrijven met min eer dan 50 werkzame personen - is ge- caald met 5%. Bij de grote bedrijven is cfe geldomzet nominaal gelijkgebleven. Rekening houdend met het inflatie per centage is echter eveneens sprake van ein afname. De kleine bedrijven heb ben een export-volumegroei van 10% gffealiseerd. Deze grootteklasse verte- geiwoordigt echter maar een zeer be- pekt deel van de in totaal door het Mid del- en Noordzeeuwse bedrijfsleven in Hp hn1tj»nlnnrt flfo-PTptto nrnwl IN 1982 heeft één op de vier kleine en eeiderde van de grote ondermingen in helKamerdistrikt. een verbetering van hetnettobedrijfsresultaat behaald. On geveer één op de vijf kleine en 40% van de frote bedrijven zat in de rode cijfers. De rendementen van de kleine bedrij ven hebben zich enigszins verbeterd. Een rendabele bedrijfsvoering is door 54% gerealiseerd. Van de grote bedrij ven leeft slechts eenderde een voldoen de rmdement behaald. Invsteringsaktiviteiten zijn ontwik- kelddoor 38'i-, van de kleine bedrijven. De hoogte van het investeringsbedrag is eciter met 17% afgenomen. Van de grot* bedrijven is door 85% gelnves- teerc, waarbij het investeringsvolume een iuidelijke reéele stijging te zien heeft gegeven. De investeringen zijn hoofczakelyk aangewend ter vervan ging. De werkgelegenheid is bij de geèn- queteerde kleinere bedrijven ongeveer gelijk gebleven tegenover een afname met 3% bij de grote bedrijven. In de aragrlsche sektor is de geldomzet absoluut afgenomen met 5%. Het ex- 1ERNEUZEN - Gedeputeerde van economische zaken drs R. C. E. Barbé vindt enquêtes over de wen- sdijkheid van de vaste oeverver- bhding Westerschelde niet bruik- b«ar voor zijn beleid. „Wij bestu- rei in Nederland niet bij referen dum en zeker niet bij willekeurige enquêtes. Democratisch gekozen instanties als prnvinciale staten en gemeenteraden hebben zich in het verre en in het recente verle- denzeer duidelijk pro-VOW uitge- late». Zij vertegenwoordigen de Zeetwse bevolking en niet een en- quet». Daarnaast hebben maat schappelijke groeperingen als werkgevers- en werknemersorga nisaties ook in het recente verle den dnidcli jk aangedrongen op het tot stand komen van de VOW", zegt hij in ten gesprek met het blad van de CDA-afdeling Temeuzen. Volgens Barbé blijft de oeverver binding een verantwoord projekt, ook nu het economisch gezien min der rooskleurig gaat. De gedepu teerde ,,De VOW brengt niet al leen veel werkgelegenheid mee - 5500 manjaren - maar kan ook indi- rekt van belang zijn voor Zeeland als vestigingsplaats. Juist wanneer de economie er niet zo rooskleurig voorstaat zyn stimulerende inves- tenngen die als het ware een voor waardenscheppend karakter heb ben van belang Juist in de huidige tijd mag de betekenis van de VOW, di; niet in geld is uit te drukken, niat worden onderschat". zij het in geringere mate. Het achter ons liggende jaar is door één op de 10 bedrij ven afgesloten met een negatief netto- bedrijfsresultaat. Het investeringsvolu me is reèel gestegen, welke stijging hoofdzakelijk door de bedrijfsstak vis serij is gerealiseerd. Slechts 5% van de ondernemingen voorziet voor 1983 een verbetering van de geldomzet met meer dan het verwachte inflatiepercentage. Industrie De sektor industrie is in 1982 gecon fronteerd met een nominaal gelijkblij vende geldomzet. De exportontwikke lingen komen volledig overeen met die van de toale Midden- en Noordzeeuwse bedrijfsleven. Eén op de vier industrie- bedrijven zat in 1982 in de rode cijfers. De hoogte van het geïnvesteerde be drag is bij de kleine bedrijven met bij na de helft teruggelopen, tegenover een duidelijke verbetering bij de grote bedrijven. De behaalde rendementen worden door de meerderheid van de ondernemers als onvoldoende beoor deeld. De verwachting voor 1983 is bij MIDDELBURG - De kamer van koop handel en fabrieken voor Midden- en Noord-Zeeland wil er bij minister Smit-Kroes van verkeer en waterstaat op aan dringen de weg over de Storm vloedkering Oosterschelde volgens het oorspronkelijke 'brede' plan uit te voeren. Het bestuur van de kamer heeft een brief hierover ontworpen, die na goedkeuring door de algemene ka mervergadering. dinsdag in de Schouwburg te Middelburg, aan de mi nister gezonden zal worden. Zoals be kend wil de minister slechts een smal le autoweg over de stormvloedkering. In die brief staat dat er bij de kamer wel begrip is voor de noodzaak van bezuini ging op bepaalde delen van de Ooster- scheldwerken. Maar bij een grondige af weging van belangen kan de Ooster- scheldeweg „als openbare verbinding voor het autowegverkeer niet het kind van de rekening zijn". In de brief wordt gewezen op de betekenis die de weg over de Oosterschelde-stormvloedke- ring kan hebben voor belangrijke re creatiegebieden als de Westhoek van Schouwen en Walcheren. In dit recrea tieve verband speelt ook het op te zet ten permanente informatiecentrum op het huidige werkeiland Neeltje Jans een essentiële rol. „Daarnaast - aldus de brief - vormt de toegankelijkheid van de Oosterscheldeweg voor de auto mobilist een noodzakelijke voorwaarde om van vlakbij kennis te nemen van deze bijzondere stormvloedkering". Er wordt hierbij aangetekend dat het aan tal toeristische overnachtingen op Schouwen en Walcheren ongeveer per jaar zeven miljoen bedraagt. Ook is - volgens de bief - de bijzondere beteke nis van de bedoelde weg voor de inte gratie van de arbeidsmarkten van Wal- Weihnachtsoratorium in Bergen op Zoom BERGEN OP ZOOM - Hortus Musicus Religiosus brengt vandaag, zaterdag, het zogenaamde Weihnachtsorato rium van componist Johann Sebastian Bach. Dat gebeurt in de Kerk van de Heilige Maagd te Bergen op Zoom. De uitvoe rende koren zij n het Kölner Kantorei en de Domkantorei Altenberg. Tevens zijn te horen het Gürzenich Kammeror- chester Kóln en het Trompetenensem ble Augsburg. Dirigent is Volker Hempfling. De bijeenkomst begint om 20.15 uur cheren en Schouwen-Duiveland onvol doende benadrukt. En dat geldt ook voor de betekenis die de weg heeft voor de bereikbaarheid van het op Walche ren aanwezige hogere beroepsonder wijs. „Indien de huidige financierings problemen niet tot een oplossing kun nen worden gebracht, bevelen wij aan met het provinciale bestuur in overleg te treden om te onderzoeken of de mo gelijkheid van een aanvullende provin ciale bijdrage aanwezig is", zo besluit de (ontwerp) brief van de kamer van koophandel aan de minister. de kleine bedrijven terughoudend. Van de grote bedrijven voorziet ruim eenderde een reêele verbetering. De regelmatig verschijnde negatieve berichten over de ontwikkelingen van de bedrijfstak bouw zijn bewaarheid, al dus de enquête. De geldomzet is bij de kleine bouwondernemingen met 33% afgenomen en bij de grote met 14%. Van de grote bedrijven zat 56% in de rode cijfers. Het indexcijfer voor het investe ringsvolume (1981 lOOi bedraagt 83 en 62 voor respektievelijk kleine en gro te bedrijven. De verwachtingen voor 1983 zijn uitermate teleurstellend; het aantal ondernemingen dat een reéele omzetverbetering verwacht, is te ver waarlozen Zowel de geldomzet als de export heb ben zich in de sektor groothandel rela tief gunstig ontwikkeld. Bij de kleine bedrijven heeft het geïnvesteerd be drag een reéele verbetering te zien gege ven tegenover een absolute afname voor de grote. Ongeveer de helft heeft een voldoende rendement gerealiseerd. De geldomzet in de sektor detailhandel is absoluut met 1% gedaald. Eén op de vijf ondernemingen is geconfronteerd met een negatief nettobedrijfsresul taat. De helft van de ondernemingen acht het rendement voldoende. Eén op de tien bedrijven verwacht een reéele verbetering van de geldomzet in 1983. De geldomzet in de sector dienstverle ning heeft bij de kleine bedrijven een nominale stijging te zien gegeven te genover een gelijkblijven bij de grote bedrijven. Het exportvolume is bij de kleine bedrijven met 10% gestegen. Eén op de vijf bedrijven zat in 1982 in de rode cijfers. De helft van de grote en 49% van de kleine bedrijven heeft het achter ons liggende jaar voldoende rendement gerealiseerd. Bij Ritthem gevonden dode vogels. JUSTITIESTRENG OPTREDEN MIDDELBURG - Jaarlijks worden in Zeeland vele honderden vogels opzet telijk vergiftigd. Dat gebeurt meestal met zaaigoed dat is behandeld met pa- rathon. Volgens de Middelburgse offi cier van justitie mr W. van Nierop gaat het om tenminste 6 tot 7 vergiftigings- gevallen per jaar en de boosdoeners zijn altijd agrariërs, De massale vogel sterfte noemt hij 'een rotfeit' en Van Nierop vindt dat er dan ook strenge straffen moeten worden uitgedeeld aan boeren die in de fout gaan. „We zijn begonnen als openbaar ministerie met een eis van 300 gulden. De laatste keren worden boetes opgelegd van 2000 gul den, waarvan 1000 gulden voorwaar delijk". aldus de officier van justitie. Hoofdinspecteur P. J. C. Kooyman van de Algemene Inspectie Dienst te Til burg (de opsporingsdienst van het mi nisterie van landbouw en visserij) zegt dat de boeren die doelbewust vogels vergiftigen in vrijwel alle gevallen ge- GOES - „Over het algemeen valt het met vogelschade heus wel mee, mits de boer zélf snel reageert als er veel vogels op zijn land komen". Dit zegt G. Slob, contactambtenaar vogel- wet bij staatsbosbeheer in Zeeland. Hij heeft ervaren dat vogels ook op 'vriendelijke' manier kunnen wor den verjaagd en van vergiftigen wil Slob dan ook niks weten. De contact ambtenaar noemt als afweermidde len en afweermethoden onder meer visuele (op het gezicht werkend), akoestische (op het gehoor werkend) en middelen die zowel visueel als akoestisch werken. Wanneer die niet helpen, kunnen vogels zonodig afgeschoten worden. „Maar daar moeten we erg voorzichtig mee zijn. Het is niet het eerste middel", meent Slob. Volgens ir W. H. van der Hoofd, hoofd staatsbosbeheer Zeeland, moet bij de afweer van vogels zonder meer re kening worden gehouden met bepa lingen die zijn vastgelegd in de jacht wet en de vogelwet. Hij vindt ook dat de agrariërs best kunnen proberen preventief te werken, bijvoorbeeld door tijdig visuele afweermiddelen te plaatsen en door ervoor te zorgen dat de materialen in huis zijn om zo vlug mogelijk in actie te komen. „De eer ste dagen zijn erg belangrijk voor wat betreft veijagen. Gewenning van de vogels moet voorkomen worden", al dus Van der Hoofd. Ook in zijn optiek is vergiftigen een methode die ver keerd is en dus niet toegepast mag worden. Bij staatsbosbeheer is met bekend in hoeveel gevallen er vogels vergiftigd worden. Slob schat dat het per sei zoen (tijdens de zaaitijd in voor- en najaar) in Zeeland 10 a 15 keer voor komt. Het aantal dode vogels per ge val varieert en is mede afhankelijk van de grootte en ligging van het be smette stuk land. Ir Van der Hoofd en Slob hebben wel de indruk dat het drastische eigenmachtig ingrijpen van de boeren wat afneemt. Van der Hoofd schrijft dat mede toe aan ver beterd inzicht bij de boeren (ook over de wijze waarop schadeclaims kun nen worden ingediend) Contact ambtenaar Slob vestigt er de aan dacht op dat ook de industrie niet stil zit en bijvoorbeeld afweermiddelen produceert die de vogels wél af schrikken (geur), maar niet doden. Vergunning Voor het gebruik van visuele en akoestische afweermiddelen zijn in beginsel geen speciale vergunnin gen nodig. Wanneer vogels moeten worden afgeschoten, ligt dat anders. Voor het neerschieten van onbe perkt onbeschermde vogels is een vergunning nodig van het ministe rie van landbouw en voor bescherm de vogels die onder de vogelwet val len moet een vergunning worden aangevraagd bij de commissaris van de koningin. In beide gevallen adviseert de contactambtenaar vo gelwet. En uiteraard moeten schut ters in het bezit zijn van een jachtac- te of vergunning afschot schadelijk wild. Slob legt er de nadruk op dat wel steeds duidelijk moet zijn dat de boer zelf ook het nodige gedaan heeft om de vogels te verjagen. In het algemeen signaleren Van der Hoofd en Slob het probleem dat in geval van schade vaak té laat wordt gewaarschuwd. „We worden meestal geroepen als het kwaad allang ge schied is", vertelt Slob. Hij geeft het voorbeeld van in januari door water hoentjes aangebrachte schade, waar over pas in april werd gereclameerd, toen er natuurlijk nauwelijks meer iets uit te zoeken was „De boer moet niet alleen acuut proberen de vogels te veijagen. maar ook als hij schade verwacht de contactambtenaar waarschuwen", aldus Slob. Ir Van der Hoofd voegt eraan toe dat zulks ook later frustaties bij het afhande len van een schadeclaim kan voorko men. pakt worden. „Als je als landbouwer vergif aanbrengt, dan heb je in de omge ving vrijwel direct veel dode vogels. De kans om het te verbloemen is nauwe lijks aanwezig", betoogt Kooyman. Hij beklemtoont dat het bij de ontdekking van veel dode vogels wel zaak is snel de politie of de AID te waarschuwen en niet zelf op onderzoek uit te gaan: „Het is belangrij k dat wij altijd zo vlug moge lijk met een onderzoek kunnen begin nen". De hoeveelheid vogels die door de para- thonbesmetting het hoelye omgaat kan, zo stelt hoofdinspecteur Kooy man, gigantisch zijn. „En je vindt er alle soorten onder. Het is de hele keten; dui ven. roofvogels, noem maar op. Hij on derstreept dat noch de AID. noch het openbaar ministerie instanties zijn die vinden dat er geen bestrijdingsmidde len mogen worden toegepast. „Maar het moet wel verantwoord gebeuren en niet met de bedoeling er vogels mee te vergiftigen". Kooyman ziet het vooral als een economisch probleem. „De boe ren zien de vogels aan hun inkomsten knagen en willen daar wat aan doen. Ik geloof niet dat je een landbouwer mag verwijten dat hij een hekel heeft aan vogels, maar wel aan de vogels die zijn zaaigoed opeten. Voor de bestrijding zijn echter andere methoden dan vergif tigen", meent de hoofdinspecteur van de AID. Motief Officier van justitie Van Nierop ge looft dat boeren die paratbon strooien zich onvoldoende realiseren welke ge volgen dat voor het milieu en zichzelf kan hebben. „Het motief dat op de zit ting verteld wordt is altijd weer we hebben vogelschade en daar moet wat aan gebeuren. Dan kom ik altijd met het verhaal over wat er wél moet ge beuren, met gebruikmaking van legale, middelen. Ik krijg daar weinig weer woord op". Mr Van Nierop kan niet aangeven waar om boeren met voorbedachte rade vo gels vermoorden. „Of het is een kwestie van mentaliteit, óf ze weten niet wat de gevolgen zijn. Ik denk dat het met name het laatste is". Hij acht een beter voor lichting - bijvoorbeeld van de standsor ganisaties, jagersverenigingen, fauna beheer, en dergelijke - erg zinvol, onder meer over de weg die bewandeld moet worden bij vogelschade. De officier van justitie heeft overigens nog nooit een verdachte voor het hekje gehad, die niet wist dat hij met het vergiftigen van vogels in strijd met de wet handelde. Hoofdinspecteur Kooyman van de AID wijst erop dat de boeren prima op de hoogte zijn van de manier waarop ze bestrijdingsmiddelen wel en niet mo gen toepassen. Instructies op de ver pakkingen laten wat dat betreft aan duidelijkheid niets te wensen over en zodoende staat ook als een paal boven water dat parathon niet gebruikt mag worden voor het behandelen van zaai goed, met het oogmerk er vogels door te verdelgen. Kooyman meldt dat de Al gemene Inspectie Dienst het onjuist be handelen van bestrijdingsmiddelen één van de zwaarste delicten vindt, omdat mileu en volksgezondheid een flinke tol kunnen betalen. Hij geeft aan dat de AID mede daarom niet alleen na signa lering van dode vogels in actie komt, maar ook op basis van steekproeven de akkerbouwgronden in de gaten houdt. Mr Van Nierop tekent aan dat de jaar lijkse vergiftigingsgevallen steeds an dere daders kennen; er zyn geen recidi visten. Ook daarom acht hij het nuttig wanneer er meer bekendheid wordt ge geven aan het onjuiste van de handel wijze, de grote pakkans en ruime straf maat. Kooyman „Hetgaatomjaarlijks honderden vogels, van allerlei soorten. Er zijn ook vogels bij waar we in Neder land zuinig op moeten zyn". ZEEUWSE SPUITDAG: GOES - De landbouw moet bij het ge bruik van bestrijdingsmiddelen in de gewassen zó te werk gaan. dat het mi lieu zoveel mogelijk gespaard word1 Dit stelde dr. ir. C. J. A. Barël, consu lent algemene dienst plantenziekten in Wageningen vrijdag tijdens de Zeeuw se Spuitdag 1983 in Goes. Bare! hamer de op een zorgvuldige toepassing van de middelen. „We moeten alleen spui- AARDENBURG - Belangenorganisa ties van de ruim 600.000 WAO-trekkers in Nederland organiseren binnen enke le maanden een landelijke actiedag om te protesteren tegen het beleid van de regering. Arbeidsongeschikten moe ten ruim veertig tot zestig gulden per maand op hun uitkering inleveren als de plannen van het kabinet doorgaan. Dat is de reden van de demonstraties. De landelijke actiedag draagt het ka rakter van 'burgerlijke ongehoor zaamheid'. De WAO-trekkers denken aan telefoonkannonades bij ministe ries, bezettingen van openbare gebou wen, verstoringen van het openbaar vervoer, en 'sabotage'-acties bij de be talingen van rekeningen aan over heidsinstellingen en elektriciteits maatschappijen. Maar ook bijvoorbeeld grote bedrijven en woningbouwverenigingen zouden wel eens het slachtoffer kunnen worden van acties van WAO-trekkers. Wanneer de landelijke actiedag wordt gehouden is nog niet bekend Op regio naal niveau zullen de organisaties die zich bezighouden met arbeidsonge schikten en gehandicapten op de acties inspelen en via demonstratieve activi teiten aandacht vragen voor hun pro blemen Dat is vrijdag vastgesteld aan het slot van een tweedaagse conferentie over de WAO-problematiek in het Van Eeghen- huis in Aardenburg. Twee dagen lang hebben ruim twintig WAO-ers - meest vertegenwoordigers van organisaties als ANIB, GON, FNA en de FNV - ge praat over bundeling van krachten. Dit jaar zullen er verscheidene acties wor den gevoerd. De 'burgerlijke ongehoorzaamheid' die vrijdag in Aardenburg eensgezind werd ondersteund, wordt ingegeven door de steeds moeilijker wordende positie van de WAO-ers De Aardenburgse bijeen komst was de negende m een rij van tien. die her en der in den lande werden georganiseerd door het landelijk WAO- beraad. De conferentie in Aardenburg was bestemd voor WAO-ers in Zeeland en West-Brabant Welke acties we hier in Zeeland zullen houden in nu nog niet bekend", zei Si mon Wondergem. woordvoerder van de WAO-ers aan het einde van de conferen tie „Over pakweg twee weken is daar duidelijkheid over" Hij sloot vrijdag bepaald niet uit dat ook niet-overheidsinstanties de dupe zullen worden van de WAO-acties. „Dat zal via de regionale achterbannen uit gewerkt moeten worden", zei hij. De WAO-ers willen op regionaal niveau de steun verwerven van hun belangen organisaties en groeperingen Ook lan delijk is die steun belangrijk, ook om financiële redenen ..Vooral de vakbe wegingen en de kerken hebben we daar voor nodig", zei Wondergem vrijdag De vergadering nam vrijdag tevens een resolutie aan die wordt doorge stuurd naar het landelijk WAO-be- raad. In de resolutie spreken de ruim twintig aanwezigen zich unaniem uit vóór bundeling van de aanwezige krachten bij de verdediging van de po sitie van WAO-ers. Landelijk dient dat te gebeuren door vakbeweging en be langenorganisaties. regionaal en plaatselijk door de organisaties en groepen in de regio. De samenbundeling dient volgens de resolutie de 'eigen identiteit' te respec teren Tenslotte willen de WAO-ers een duidelijker uitspraak van maatschap pelijke organen als kerken over de posi tie van WAO-ers en hun partners. ten wanneer het absoluut nodig is," meende hij. „Anders moeten we het na laten." Volgens de consulent zijn er al verschil lende bestrijdingsmiddelen in omloop, die een zeer beperkte invloed hebben op het milieu Als voorbeeld noemde hij het bladluismiddel Pirimor Dit goedje doodt de bladluis, maar laat bijvoor beeld de lieveheersbeestjes in leven. Een tegengesteld effect kan het combi neren van middelen teweeg brengen, al dus de deskundige. Doordat hierdoor het evenwicht van het milieu verstoord worden, kan gemengd gebruik juist een enorme groei van de ongewenste dier soort tot gevolg hebben Een andere manier om de schade te be perken aan het milieu is het werken met zaaizand. Bij uien is slechts 24 gram van dit middel nodig per hectare. Bespui ting van een hectare uienveld, kost de boer echter twee kilogram vloeistof Voorts vestigde Barèl de aandacht op het kostenaspect; de afweging van de kosten tegen de baten. De consulent be toogde dat de boeren steeds meer zelf de toestand van hun gewassen in de ga ten moeten houden. Door bezuinigin gen zal het aantal voorlichters in de landbouw eerder afhemen dan toene men. Glazen huis Voorzitter P. Lamport van de federatie van verenigingen voor bedrijfsvoor lichting opende de bijeenkomst in de Prins van Oranje. Hij ging nog even in op de situatie van het afgelopen jaar. Volgens de voorzitter kenmerkte 1982 zich door de weinig voorkomende graanziekten. Lamport vond dat de ge bruikers van gewasbeschermingsmid delen steeds meer in een 'glazen huis' komen te wonen We worden door de alternatieven nauwlettend gevolgd en bekritiseerd en misschien komt de tijd nog eens dat ook wy de luis gaan be strijden met het aftreksel van brandne tels,' opperde de voorzitter

Provinciale Zeeuwse Courant | 1983 | | pagina 7